U.P. o.c.p. - skúsenosti

Podielové fondy, ETF, Hedge fondy
Pravidlá fóra
Nezabudnite, prosím, že svojou prítomnosťou a diskutovaním na tomto fóre vyjadrujete svoj súhlas s vždy aktuálnymi Podmienkami používania tohto fóra. Predovšetkým prosím dbajte na slušnosť komunikácie a rešpektovanie sa navzájom. Celé Podmienky používania tohto fóra si môžte prečítať tu.
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15771
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 1030 times
Been thanked: 1384 times

Re: U.P. o.c.p., a.s.

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Stroj na peniaze sa zadrháva?
Prílohy
UP Money Machine.png
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
tomáš virdzek
Guru Member ****
Príspevky: 2219
Dátum registrácie: Po 02 03, 2009 2:17 pm
Has thanked: 630 times
Been thanked: 369 times

Re: U.P. o.c.p., a.s.

Príspevok od používateľa tomáš virdzek »

To majú tak aj zvyčajne :) No stress
tomáš virdzek
Guru Member ****
Príspevky: 2219
Dátum registrácie: Po 02 03, 2009 2:17 pm
Has thanked: 630 times
Been thanked: 369 times

Re: Investovanie cez U.P. o.c.p. - skúsenosti

Príspevok od používateľa tomáš virdzek »

Zachytil som update výkonnosti. Tej stratégii UP60 sa za cca posledné dva roky moc nedarí (je skôr "flat"). Uvidíme, čo bude v budúcnosti.

up60.jpg
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15771
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 1030 times
Been thanked: 1384 times

Re: ELEKTROMOBILY - dobrá investícia?

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Joki napísal: So 16 12, 2023 4:14 pm Slovenská spoločnosť InoBat spustila do prevádzky prvú výrobnú linku na batériové články. Ide o úplne prvú linku na výrobu batérií na Slovensku. Stojí hneď vedľa výskumno-vývojovej časti haly vo Voderadoch.
,,Už pred rokom spoločnosť InoBat začala aktívne generovať prvé tržby vďaka svojmu prvému zákazníkovi Lilium. ,,

Založená v 2019, s dotáciami atd...som zvedavý, čo na nej zarobia investori, čo investovali cez kadejaké private equity ponuky.
Pametám sa, že investíciou sa chválil aj finančný agent Roman Závodský. Vo forexe - teda cez UP Smart Investment mu to od 2021 nejak stagnuje:
Prílohy
UP stroj na peniaze.png
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15771
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 1030 times
Been thanked: 1384 times

Re: U.P. o.c.p. - skúsenosti

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Uplynulo 2 a pol roka odkedy tu máme info o UP SMART Investments.
Tak si pripomeňme fakty a pozrime sa trochu na čísla.

Mal to byť stroj na peniaze – bezrizikový nástroj na uloženie 6 mesačnej železnej rezervy (vraj volatilita do 1% max )
... s výnosom 10% p.a netto .....to všetko cez forexových AOS robotov ... cez o.c.p. pod dohľadom NBS...to je na Slovensku rarita.

Roman Závodský nám vtedy mimo iného prezentoval, že drží 24% majetku v UP o.c.p. ( v UP 60..teda dynamická stratégia ).

Tak sa pozrime. To je vyššie na obrázku ten najvyšší, tmavomodrozelený graf.

My sme vtedy posúdili, že výnos vyzerá OK, ale poplatky sú strašne vysoké.
Teda, že ide predovšetkým o stroj na poplatky = stály a istý výnos do kapsy inštitúcie.
Také veci si klient nevšimne, ked všetko stúpa hore. Horšie je, keď sa nedarí.

Poplatky: Vstup: 3%, alebo priebežný 2,4% p.a.. v cenníku majú obidve. Ale Andre vravel, že bud jeden alebo druhý. Chápem.
Ak sprostredkovateľ získa 3%, vtedy sa zrejme neúčtuje 2,4% p.a.

No najväčší trójsky kôň bol nenápadný poplatok 0,018 z ktorého sa vykľuli affiliate provízie vo výške 1,8 pipsu za obchod od brokera..
Keďže sme zistili, že v rámci jedného roka ide o tisícky obchodov (tuším až 15 000), pre mňa osobne to vyzerá ako poplatkový churning (vysoký počet obchodov generuje vysoký tok poplatkov ).

Andre odhadol, že affiliate zoberie cca 15% z výnosu. Ja by som to smelo odhadol na 15% p.a. z celkového kapitálu, keďže som už takú skúsenosť zažil.

No máme výpis z účtu ( dá sa stiahnuť vo vlákne Roman Závodský )
a teraz som si uvedomil, že z toho sumáru sa môžem trochu pohrať s číslami.
.
UP vypis.png
.

Vo výpise z účtu ktorý je od založenia 1.9.2019 do 31.5.2021 je netto zhodnotenie sumy 10 000€ na 12 383 €, čo je výnos +23,83%.
To je ROI výnos 13% p.a. Tento výnos podľa mňa ešte podlieha zdaneniu (19%) i odvodom (14%), ale nebavme sa teraz o tom. Abstrahujme.

Hrubý výnos bol +41,8%, čo je od 1.9.2019 do 31.5.2021 priemer +22,15% p.a. To vyzerá pekne. Vidno to aj na grafe.

Poplatky tvorili 1800 €, čo ubralo z hrubého výnosu takmer polovicu (presne -43%) a z celého účtu -12,7% .
Keď som to nahodil do kalkulačky vyšlo, že poplatky prinášajú stály výnos pre UP o.c.p. okolo 8% p.a.

To však bolo pri hrubom výnose +41,8%. Ak by sa účet nezhodnocoval, poplatky by z neho ukrojili -18%.
Takže stroj na peniaze, aspoň pre UP o.c.p to naisto je. Zhrňme si to: poplatky im generujú výnos 8% až 18% p.a.
Z celého obchodovaného kapitálu.

----------------------------------------------------------------------------------------------

Poďme zistiť, čo sa zmenilo od založenia vlákna, teda za posledných 2 a pol roka.

Na stránke UP im pri stratégii UP60 svieti, že aktuálna netto výkonnosť je 6,71% p.a.
.
UP actual.png
.
.
Vysvetlivky vravia, že je to od začiatku obchodovania teda od 1.9. 2019.
Ono to aj sedí: na grafe vidno, že z počiatočnej sumy 10 000 by sme koncom 11/2023 mali 13175 €. To mi potvrdila aj ROI kalkulačka.

Ak by sme však investovali konca mája 2021, teda ked vzniklo vlákno a tri mesiace potom ako bol UP Smart prezentovaný v blogu Romana Závodského v Denníku N, náš výnos by bol dokopy +6,39% za 2,5 roka (+2,51% p.a.)

Je teda evidentné, že systém ani nebije infláciu. Pán Závodsky v Denníku N prezentoval výnos 7 až 13% p.a. a nízku volatilitu (vraj 1% )
https://dennikn.sk/blog/2289867/nebanku ... -10-rocne/

Záver: Realita od mája 2021 je výnos +2,51% p.a. Volatilita, ktorú vypočítal Andre bola cca 6,3% (riziko straty).
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
Napísať odpoveď

Návrat na "Fondy, ETF, Hedge fondy"