Viac brokerských účtov kvôli diverzifikácii

Výber, skúsenosti, poplatky
Pravidlá fóra
Nezabudnite, prosím, že svojou prítomnosťou a diskutovaním na tomto fóre vyjadrujete svoj súhlas s vždy aktuálnymi Podmienkami používania tohto fóra. Predovšetkým prosím dbajte na slušnosť komunikácie a rešpektovanie sa navzájom. Celé Podmienky používania tohto fóra si môžte prečítať tu.
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15693
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 988 times
Been thanked: 1343 times

Re: Viac brokerských účtov kvôli diverzifikácii

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Podľa toho, čoho sa bojíš. Keď Orbána, tak IBKR je pravá voľba - pobočka je v Budapešti.
Keď garancií - u Orbána máš 100K ( do 90% ), v SR 50K (100%) a všade inde ledva 20K.
Pre niekoho je dôležité , či chce mať kapitál v zahraničí, alebo doma. Broker je dosť široký pojem, pretože môžeš mať zainvestované v ETF v silnej banke na investičnom účte a nepotrebuješ obchodovať.
V bankách sú však priebežné poplatky...najnižšie asi v Erste Private Banking, kde je minimum 500K.
Raritou je EIC kde môžeš mať účet za 0% p.a., ale musí to byť cez agenta.
Z toho hľadiska FIO nie je zlá voľba, samozrejme nie na daytrading.
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
andre
Guru Member ****
Príspevky: 1288
Dátum registrácie: Št 02 07, 2015 11:43 pm
Has thanked: 13 times
Been thanked: 225 times

Re: Viac brokerských účtov kvôli diverzifikácii

Príspevok od používateľa andre »

U US brokerov (napr. tastytrade) mas krytie do 500 000USD vratane 250 000 cash, v UK do 85 000 GBP, v Nemecku 20000 EUR investicia + 100 000EUR cash a Madasko a Spanielsko maju 90% zo 100 000Eur.
Používateľov profilový obrázok
DanteUnchained
Guru Member ****
Príspevky: 1287
Dátum registrácie: So 05 06, 2021 12:26 pm
Has thanked: 17 times
Been thanked: 65 times

Re: Viac brokerských účtov kvôli diverzifikácii

Príspevok od používateľa DanteUnchained »

andre napísal: Po 13 03, 2023 7:56 am U UB brokerov (napr. tastytrade) mas krytie do 500 000USD vratane 250 000 cash, v UK do 85 000 GBP, v Nemecku 20000 EUR investicia + 100 000EUR cash a Madasko a Spanielsko maju 90% zo 100 000Eur.
Treba pozerat aj pod akeho regulatora broker v danej krajine spada, ak cyprus tak mas krytych 20k aspon T212 a par dalsich to tak ma.
andre
Guru Member ****
Príspevky: 1288
Dátum registrácie: Št 02 07, 2015 11:43 pm
Has thanked: 13 times
Been thanked: 225 times

Re: Viac brokerských účtov kvôli diverzifikácii

Príspevok od používateľa andre »

Nemoze UK broker spadat pod Cyprus, vzdy bude pod UK regulaciu. Ide o to v ktorej pobocke mas ucet, napor IB je sice US broker, ale nam otvara ucet v Madarskej pobocke a tym padom spada pod Madarsku regulaciu.

Ja mam stale ucet u T212 stale v UK, kedze po brexite ucty nepresuvali z UK, len nove otvaraju v CY pobocke.
Používateľov profilový obrázok
DanteUnchained
Guru Member ****
Príspevky: 1287
Dátum registrácie: So 05 06, 2021 12:26 pm
Has thanked: 17 times
Been thanked: 65 times

Re: Viac brokerských účtov kvôli diverzifikácii

Príspevok od používateľa DanteUnchained »

andre napísal: Po 13 03, 2023 8:19 am Nemoze UK broker spadat pod Cyprus, vzdy bude pod UK regulaciu. Ide o to v ktorej pobocke mas ucet, napor IB je sice US broker, ale nam otvara ucet v Madarskej pobocke a tym padom spada pod Madarsku regulaciu.

Ja mam stale ucet u T212 stale v UK, kedze po brexite ucty nepresuvali z UK, len nove otvaraju v CY pobocke.
Ehm, nenapisal si teraz moje slova v inom prevedeni? T212 je (technicky) UK broker, ale novy ucet ti bude patrit pod CY a mas ochranu vkladov 20k :D
andre
Guru Member ****
Príspevky: 1288
Dátum registrácie: Št 02 07, 2015 11:43 pm
Has thanked: 13 times
Been thanked: 225 times

Re: Viac brokerských účtov kvôli diverzifikácii

Príspevok od používateľa andre »

Nie, lebo ty si to napisal tak, ako keby UK broker mohol spadat pod Cypersku regulaciu, co nemoze.

"T212 je (technicky) UK broker" preto som tam dal aj priklad s IB, ze IB je US broker ale ako EU danovemu subjektu ti otvori ucet v Madarsku.


Vzdy si treba pozret, dokumentaciu kde si otvaras ucet - ktora pobocka brokera to je - musi tam byt napisany domicil brokera aj udaje regulatora.
xell
Príspevky: 26
Dátum registrácie: Pi 24 02, 2023 10:34 am
Been thanked: 8 times

Re: Viac brokerských účtov kvôli diverzifikácii

Príspevok od používateľa xell »

Ja používam Lynx , Tastytrade, Tradestation
O Tradestation sa tu moc nepíše. Je to US broker účet otvoríš bez problémov .
Obchodná platforma je perfektná , app dobrá.
Poplatky majú iné pre US občanov a iné pre zvyšok sveta.
Nepozeral som aktuálny cenník, ale keď som si otváral účet ja tak si si mohol zvoliť
či platíš za obchod (paušálne 5 usd) alebo za ks akcii. Market data sú zadarmo.
To platí pri poplatkoch za obchod. Ak by dakto chcel poplatky za zobchodované akcie
tak by bolo asi lepšie kontaktovať podporu či sú market dáta a aj poplatok za platformu
(tá je platená len neviem na koho sa to presne vzťahuje) v cene alebo sa platia zvlášť.
Ale záleží čo chceš obchodovať ,lebo TS ponúka len US trh.
Učet tam mám niekoľko rokov ale obchodujem tam čisto len opcie ,hlavne Leaps , takže ohľadne
akcíí respektíve dividend nemám žiadne poznatky.
andre
Guru Member ****
Príspevky: 1288
Dátum registrácie: Št 02 07, 2015 11:43 pm
Has thanked: 13 times
Been thanked: 225 times

Re: Viac brokerských účtov kvôli diverzifikácii

Príspevok od používateľa andre »

TS ma na webe " At present, the TradeStation Global product is not available to EU residents".

A pokial viem v EU fungovali len ako reseller IB, cize ako Lynx https://ako-investovat.sk/diskusia/view ... 91#p141391
Cize to neni ziadna diverzifikacia.
xell
Príspevky: 26
Dátum registrácie: Pi 24 02, 2023 10:34 am
Been thanked: 8 times

Re: Viac brokerských účtov kvôli diverzifikácii

Príspevok od používateľa xell »

Andre , to čo píšeš o TradeStation Global je pravda, ale !
Kde som napísal TradeStation Global ?

Treba čítať s porozumením .

Tradestation ≠ TradeStation Global
Tradestation = Tradestation

Nejde mi vložiť odkaz takže takto :tradestation bodka com

A tam účet otvoríš.
andre
Guru Member ****
Príspevky: 1288
Dátum registrácie: Št 02 07, 2015 11:43 pm
Has thanked: 13 times
Been thanked: 225 times

Re: Viac brokerských účtov kvôli diverzifikácii

Príspevok od používateľa andre »

Kedy si ten ucet otvaral? A mozes u nich ochodovat US ETF?

Lebo podla EU legislativy mozu ponukat otvorenie uctu EU rezidentom len firmy co maju EU licenciu resp. ak ju ma ich EU pobocka a tou bola TradeStation Global.

Preto vacsina velkych brokerov v US neotvara ucty EU rezidentom a vacsina aj zrusila/presunula uz existujuce..

Samozreme sa to celkom nedodziava, vid. tastytrade a par dalsich..
xell
Príspevky: 26
Dátum registrácie: Pi 24 02, 2023 10:34 am
Been thanked: 8 times

Re: Viac brokerských účtov kvôli diverzifikácii

Príspevok od používateľa xell »

andre napísal: St 15 03, 2023 10:12 am Kedy si ten ucet otvaral? A mozes u nich ochodovat US ETF
Tento posledný august 2021 .Už sa to dalo plne elektronicky ,lebo si ešte pamätám
že dakedy si musel poslať vyplnené dokumenty poštou.
ETF skúsim dnes a dám zajtra vedieť ,lebo ako som písal ja cez nich obchodujem len opcie.
napíš konkrétny ticker čo ťa zaujíma.
xell
Príspevky: 26
Dátum registrácie: Pi 24 02, 2023 10:34 am
Been thanked: 8 times

Re: Viac brokerských účtov kvôli diverzifikácii

Príspevok od používateľa xell »

A ešte doplním asi pred mesiacom som náhodou klikol v správe účtu na "otvoriť další účet"
a potom mi chodila asi dva týždne pošta aby som dokončil registráciu alebo im dal vedieť či mám
záujem alebo nie.
Teraz ma napadlo oni majú rôzne druhy účtov : opcie,futures,krypto...a každý má iné číslo.
Treba dať pozor pri registrácii ,tam si zvolíš čo všetko chceš obchodovať. Lebo aspoň vtedy platilo
že ten minimálny vklad (pri maržovom účte 2000 usd) je na každý účet čo máš . Opcie/akcie,futures,krypto = min 3x2000
Ale to je info z augusta 2021.
andre
Guru Member ****
Príspevky: 1288
Dátum registrácie: Št 02 07, 2015 11:43 pm
Has thanked: 13 times
Been thanked: 225 times

Re: Viac brokerských účtov kvôli diverzifikácii

Príspevok od používateľa andre »

skus kludne SPY alebo QQQ
xell
Príspevky: 26
Dátum registrácie: Pi 24 02, 2023 10:34 am
Been thanked: 8 times

Re: Viac brokerských účtov kvôli diverzifikácii

Príspevok od používateľa xell »

Včera som spravil test nákup 1xSPY, obchod prebehol v úspešne.
Dnes som si všimol že mi prišiel na email informačný prospekt
SPDR SaP 500 ETF TRUST, v angličtine.
Prílohy
spy-ts2.jpg
spy-ts.jpg
alojz.tarabik
Príspevky: 46
Dátum registrácie: Po 24 10, 2022 12:02 pm
Has thanked: 9 times
Been thanked: 3 times

Re: Viac brokerských účtov kvôli diverzifikácii

Príspevok od používateľa alojz.tarabik »

Otázka trochu mimo ale zároveň k téme ochrana investícii. Znamená že ochrana nakúpených cenných papierov do určitej výšky? To znamená že kedy tá ochrana funguje? Keď firma nejako spreneverí peniaze tak štát to garantuje? Resp vyplatí investorovi? Alebo ako funguje táto ochrana ďakujem za objasnenie. V podstate keď cenné papiere vlastním tak kvôli čomu je tá ochrana CP?
Napísať odpoveď

Návrat na "Brokeri - cez koho na burzu"