Bezpecnost bank + ochrana vkladov

Termínované vklady, sporiace účty, bežné účty, úroky v bankách, stavebné sporenie
Pravidlá fóra
Nezabudnite, prosím, že svojou prítomnosťou a diskutovaním na tomto fóre vyjadrujete svoj súhlas s vždy aktuálnymi Podmienkami používania tohto fóra. Predovšetkým prosím dbajte na slušnosť komunikácie a rešpektovanie sa navzájom. Celé Podmienky používania tohto fóra si môžte prečítať tu.
andre
Guru Member ****
Príspevky: 1288
Dátum registrácie: Št 02 07, 2015 11:43 pm
Has thanked: 13 times
Been thanked: 225 times

Bezpecnost bank + ochrana vkladov

Príspevok od používateľa andre »

Vklady v ankach v EU su chranene do sumy 100 000 EUR podla EU smernice. Garantom je v kazdom state nejaka statna organizacia na Slovensku https://www.fovsr.sk/ , ktora si v pripade nutnosti pozicia peniaze od statu..

Ale v Nemecku a Rakusku existuju skupiny bank, ktore garantuju vyssiu sumu na vklady na uctoch svojich clenov.

napr. Volksbank Löbau-Zittau vid. https://www.mesec.cz/clanky/internetove ... au-zittau/
Vklady jsou pojištěny na 100 %, jinak napsáno také neomezeně, a ručí za ně Bundesverband der Deutschen Volksbanken und Raiffeisenbanken.
Samozrejme existuje aj kopec tzv. "privatnych" bank, ktore sa zameriavaju na bohatu klientelu. Ale neviem o tom, ze by niekto u nich garantoval vacsiu sumu.

viac info: https://smartinvestor.sk/diskusia/viewt ... p=385#p385
andre
Guru Member ****
Príspevky: 1288
Dátum registrácie: Št 02 07, 2015 11:43 pm
Has thanked: 13 times
Been thanked: 225 times

Re: Bezpecnost bank + ochrana vkladov

Príspevok od používateľa andre »

V skutočnosti je len približne 100 miliárd dolárov v skutočných hotovostných dolároch v amerických trezoroch a vo Fede. Ak porovnáte toto číslo s odhadovanou hodnotou 90 biliónov dolárov nesplatených úverov denominovaných v dolároch (a skutočné číslo naozaj nie je možné dosiahnuť z dôvodu mnohých rôznych faktorov, pričom skutočné číslo bude pravdepodobne ešte vyššie), bude úplne jasné, že skutočná hotovosť na strane nie je dostatočné zabezpečenie celkového denominovaného nesplateného úveru. Tento pomer je viac ako 9 000 USD dlhu na každý dolár dolára, ktorý je k dispozícii na zabezpečenie takéhoto dlhu.

A ak si myslíte, že vám FDIC kryje chrbát, vezmite do úvahy, že v treťom štvrťroku 2010 sa rezerva FDIC na nepredvídané straty odčerpala o 6,2 miliardy USD, čím deficit Fondu poistenia vkladov v roku 2010 presiahol 18 miliárd USD. Navyše, v tom čase už FDIC spálil celé svoje hodnotenia za rok 2010. Našťastie sa trh stabilizoval. Zamyslite sa však nad tým, čo by sa stalo, keby sme vstúpili do zdĺhavého medvedieho trhu?

...

To ma privádza k nášmu ďalšiemu hlavnému problému. Aj keď sa vám môže zdať, že máte na svojom bankovom účte kreditný zostatok, uvedomte si, že váš kreditný zostatok je len taký bezpečný ako aktíva príslušnej banky. Keďže aktívami banky sú vo všeobecnosti pôžičky, ktoré vlastní, základné pôžičky vašej banky sú v skutočnosti vaším problémom. V skutočnosti si väčšina ľudí neuvedomuje, že banka nie je jednoduchým depozitárom peňazí. Inými slovami, nemôžete jednoducho vstúpiť a kedykoľvek požadovať svoje peniaze na mieste (za predpokladu, že máte na účte viac ako 5 000 $). V skutočnosti máte so svojou bankou vzťah dlžníka/veriteľa.


https://seekingalpha.com/article/450908 ... u-care-now
m4tu5h
Príspevky: 52
Dátum registrácie: Pi 18 12, 2020 10:27 pm
Has thanked: 3 times
Been thanked: 2 times

Re: Bezpecnost bank + ochrana vkladov

Príspevok od používateľa m4tu5h »

zaujimalo by ma nakolko je to pravdive, kedze je tam 0 referencii a doveryhodnost clanku zrazil na kolena jeho zaver, kde clovek zisti ze je to vlastne reklama na spoplatnenu sluzbu :shock:
andre
Guru Member ****
Príspevky: 1288
Dátum registrácie: Št 02 07, 2015 11:43 pm
Has thanked: 13 times
Been thanked: 225 times

Re: Bezpecnost bank + ochrana vkladov

Príspevok od používateľa andre »

Karpis v poslednom newsletri napisal velmi zaujimavu vec.
Pozor, ak máte v banke, ktorá zlyhá hypotéku alebo iný úver, Fondom na ochranu vkladov krytá suma sa znižuje o jej nesplatenú časť:

„..V prípade, že máte v tej istej banke aj úver, tak sa Vám súčet chránených vkladov zníži o všetky splatné záväzky voči banke podľa stavu ku dňu, keď sa vklady stali nedostupnými. Na neskoršie zmeny tohto stavu sa neprihliada.“
Je to citat z webu samotneho FOV - https://fovsr.sk/caste-otazky/ - odpoved na otazku "Do akej výšky mi budú v prípade krachu banky vyplatené moje peniaze?"

Nie som si ale celkom isty Karpisovym vykladom. Nie su splatne zavazky k dnu nedostupnosti vkladov len aktualne nezaplatane splatky?
Rokosák
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 2795
Dátum registrácie: St 03 08, 2011 11:43 pm
Has thanked: 47 times
Been thanked: 100 times

Re: Bezpecnost bank + ochrana vkladov

Príspevok od používateľa Rokosák »

Aka mate v Tatra Banke dva ucty po 100 tisic a v Raffeisene takisto, kolko dostanete v pripade krachu? Podla mna spolu 100 tisic.
Neodvratné sa stáva zriedkavo, neočakávané často.
Croven
Gold Member **
Príspevky: 316
Dátum registrácie: Po 18 04, 2022 8:14 am
Has thanked: 28 times
Been thanked: 46 times

Re: Bezpecnost bank + ochrana vkladov

Príspevok od používateľa Croven »

Rokosák napísal: St 15 03, 2023 1:34 pm Aka mate v Tatra Banke dva ucty po 100 tisic a v Raffeisene takisto, kolko dostanete v pripade krachu? Podla mna spolu 100 tisic.
Ja si myslím, že 100k z Tatra banky a 100k z Raiffky
andre
Guru Member ****
Príspevky: 1288
Dátum registrácie: Št 02 07, 2015 11:43 pm
Has thanked: 13 times
Been thanked: 225 times

Re: Bezpecnost bank + ochrana vkladov

Príspevok od používateľa andre »

Obchodné meno: Tatra banka, a. s., organizačná zložka podniku - Raiffeisen banka
zdroj: https://www.raiffeisen.sk/sk/o-banke/kontakty/

Organizacna zlozka je len nieco ako odelenie/pobocka. A na pocte uctov nezalezi, len na celkovej sume v 1 banke.

=> 1 banka = 1x 100 t. ochrana
Croven
Gold Member **
Príspevky: 316
Dátum registrácie: Po 18 04, 2022 8:14 am
Has thanked: 28 times
Been thanked: 46 times

Re: Bezpecnost bank + ochrana vkladov

Príspevok od používateľa Croven »

andre napísal: St 15 03, 2023 1:54 pm Obchodné meno: Tatra banka, a. s., organizačná zložka podniku - Raiffeisen banka
zdroj: https://www.raiffeisen.sk/sk/o-banke/kontakty/

Organizacna zlozka je len nieco ako odelenie/pobocka. A na pocte uctov nezalezi, len na celkovej sume v 1 banke.

=> 1 banka = 1x 100 t. ochrana
Tak toto som nevedel, ale ak mám teda v Tatrabanka 100k v ČSOB 100k, tak by som od každého mal dostať 100k, áno?
andre
Guru Member ****
Príspevky: 1288
Dátum registrácie: Št 02 07, 2015 11:43 pm
Has thanked: 13 times
Been thanked: 225 times

Re: Bezpecnost bank + ochrana vkladov

Príspevok od používateľa andre »

Croven napísal: St 15 03, 2023 1:59 pm Tak toto som nevedel, ale ak mám teda v Tatrabanka 100k v ČSOB 100k, tak by som od každého mal dostať 100k, áno?
Ano, to su 2 samostatne banky.
george1 napísal: St 15 03, 2023 2:14 pm Môj pohľad je, pád druhej najväčšej banky v USA by bola už katastrofa nepredstaviteľných rozmerov, navyše BAC je aj najväčšia svetová firma na správu majetku na svete. Že situácia je vážnejšia ako sa prezentuje, poukázala aj rýchlosť s akou sa FED ponáhľa hasiť situáciu, aj vystúpenie Bidena. Pretože, to čo sa stalo v SIVB, aj následne, poukazuje na systémový problém bánk, aj v kontexte zvyšovania úrokov od FED. FED má navyše sťaženú situáciu - cieľ dusiť ekonomiku, sťahovať likviditu, zvrátiť infláciu, a na druhej strane tieto kroky FEDu prinášajú to čo vidíme tieto dni.
Vychádza mi z toho, FED aj vláda urobia všetko preto, aby zachránili situáciu. Svet aj USA ale majú zarobené na toľko problémov, že stať sa môže naozaj hocičo. Preto aj moju investíciu do BAC beriem ako investíciu s vyšším rizikom, než zvyčajne investujem. Ak mi vyjde plán, budem mať nakúpenú BAC za slušnú cenu, s dobrými výnosom v budúcnosti. Ak táto investícia nevyjde, potom budeme mať všetci v porfóliách násobne väčšie problémy dlhšiu dobu.
Podla mna bude FED dalej "bojovat" s inflaciou cize zvysovat sadzby, ale ochrana vkladov je v podstate uz ista, kedze to potvrdil aj Biden.. Padnute banky vzdy nikto kupi aby si zvacsil trhovy podiel.. problem je, ci budu vyplatene vklady, a teraz budu.

Napriek tomu BAC moze este vyrazne klesnut, ja by som do toho teraz nesiel. Nakupy stylom "Average down" podla mna nie su dobry napad na aktualnom trhu. Si pozri kolko padli banky v 2007-9. UZ len samotna BAC z 54 na 6.58 USD..
andre
Guru Member ****
Príspevky: 1288
Dátum registrácie: Št 02 07, 2015 11:43 pm
Has thanked: 13 times
Been thanked: 225 times

Re: Bezpecnost bank + ochrana vkladov

Príspevok od používateľa andre »

Tak vela stastia.

Staci 1 zla sprava a BAC zleti za den > -25% ako dnes Credit Suisse..
Používateľov profilový obrázok
DanteUnchained
Guru Member ****
Príspevky: 1287
Dátum registrácie: So 05 06, 2021 12:26 pm
Has thanked: 17 times
Been thanked: 65 times

Re: Bezpecnost bank + ochrana vkladov

Príspevok od používateľa DanteUnchained »

CS je bagholder Archegos a plne dier v uctovnicte (pranie spinavych penazi od druhej svetovej), keby im nedlai x miliard saudski ropni magnati (ktori si si asi chranili svoje zaujmy) tak su davno hore bruchom.

Zaujimave zistenie ze Raiffeisen,TB a Mbank su jedna banka takze len 100k kombinovane?
FxWhale
Príspevky: 17
Dátum registrácie: Ne 23 01, 2022 12:29 pm
Been thanked: 1 time

Re: Bezpecnost bank + ochrana vkladov

Príspevok od používateľa FxWhale »

DanteUnchained napísal: St 15 03, 2023 3:57 pm Zaujimave zistenie ze Raiffeisen,TB a Mbank su jedna banka takze len 100k kombinovane?
Jedna banka? Ved mBank vlastni nemecka Commerzbank.
"Failing to plan is Planning to fail"
Používateľov profilový obrázok
DanteUnchained
Guru Member ****
Príspevky: 1287
Dátum registrácie: So 05 06, 2021 12:26 pm
Has thanked: 17 times
Been thanked: 65 times

Re: Bezpecnost bank + ochrana vkladov

Príspevok od používateľa DanteUnchained »

FxWhale napísal: St 15 03, 2023 4:01 pm
DanteUnchained napísal: St 15 03, 2023 3:57 pm Zaujimave zistenie ze Raiffeisen,TB a Mbank su jedna banka takze len 100k kombinovane?
Jedna banka? Ved mBank vlastni nemecka Commerzbank.
Moja chyba, pomylil som si to so zaniknutym Zunom, tam bol majitel Reiffeisen, som si myslel ze mi ten ucet presiel pod nich.
Rokosák
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 2795
Dátum registrácie: St 03 08, 2011 11:43 pm
Has thanked: 47 times
Been thanked: 100 times

Re: Bezpecnost bank + ochrana vkladov

Príspevok od používateľa Rokosák »

Croven napísal: St 15 03, 2023 1:59 pm ak mám teda v Tatrabanka 100k v ČSOB 100k, tak by som od každého mal dostať 100k, áno?
Ano.
Neodvratné sa stáva zriedkavo, neočakávané často.
andre
Guru Member ****
Príspevky: 1288
Dátum registrácie: Št 02 07, 2015 11:43 pm
Has thanked: 13 times
Been thanked: 225 times

Re: Bezpecnost bank + ochrana vkladov

Príspevok od používateľa andre »

Nemuseli, staci velmi negativny trhovy sentiment. Ak bude panika pojdu banky dole skokmi, staci si pozret historicke data napr. https://marketchameleon.com/Overview/BA ... Down-Moves

Pripadne si zanalyzuj 2007-09.

Ked hladas dividendove tituly v deep discount pozri EU REITY - VNA, AT1, LEG, TEG.. Predava sa za neskutocne P/B, ked si uvedomis, ze to su nehnutelnostami za nakupnu cenu. Ale s nakupom este opatrne, ak bude ECB drzat uroky dlho vysoko, budu mat problem s financovanim, lebo su pomerne zadlzene.
mm1809
Silver Member *
Príspevky: 283
Dátum registrácie: Ut 28 06, 2016 4:28 pm
Has thanked: 12 times
Been thanked: 30 times

Re: Bezpecnost bank + ochrana vkladov

Príspevok od používateľa mm1809 »

Primitivna otazka:
Dnes vsade ak ide o problemy bank, vzdy je to investicna banka, ktora neschopnostou a chamtivostou svojich manazerov naliala peniaze na nespravne miesta.
Existuje nieco ako NEinvesticna banka, ktora len prijma vklady ale nerobi ziadne mega spekulativne transakcie a nemoze sa dostat do problemov? Ci je to v dnesnom svete uz nieco ako dinosaurus?
Používateľov profilový obrázok
iosephus
Silver Member *
Príspevky: 230
Dátum registrácie: Po 06 02, 2023 2:56 pm
Has thanked: 10 times
Been thanked: 29 times

Re: Bezpecnost bank + ochrana vkladov

Príspevok od používateľa iosephus »

Kam by tie peniaze z vkladov takáto banka dávala? Do trezora? :)
solc
Príspevky: 65
Dátum registrácie: Ne 16 09, 2018 10:47 am
Has thanked: 77 times
Been thanked: 26 times

Re: Bezpecnost bank + ochrana vkladov

Príspevok od používateľa solc »

Nie, jedine si uložiť hotovosť do toho trezora/bezpeč. schránky. Banke so 100% rezervami by si platil ty, za úschovu.
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15693
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 988 times
Been thanked: 1343 times

Re: Bezpecnost bank + ochrana vkladov

Príspevok od používateľa JUGGLER »

ked broker platí 4,08% p.a...tak asi aj centrálna banka, nie? neukladajú banky peniaze do CB?
Pozerám u IB , že benchmark Rate je 4.58% p.a.
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
Používateľov profilový obrázok
iosephus
Silver Member *
Príspevky: 230
Dátum registrácie: Po 06 02, 2023 2:56 pm
Has thanked: 10 times
Been thanked: 29 times

Re: Bezpecnost bank + ochrana vkladov

Príspevok od používateľa iosephus »

Ak sa nemýlim, komerčné banky sú povinné vkladať do CB iba 1% vkladov, všetko ostatné môžu použiť na čokoľvek iné, od požičiavania po investovanie.
iceberg8
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3910
Dátum registrácie: Pi 29 07, 2016 6:18 am
Has thanked: 478 times
Been thanked: 158 times

Re: Bezpecnost bank + ochrana vkladov

Príspevok od používateľa iceberg8 »

Preco banky nenakupuju Sedliacke ETF? :)
Odoslané z počítača
andre
Guru Member ****
Príspevky: 1288
Dátum registrácie: Št 02 07, 2015 11:43 pm
Has thanked: 13 times
Been thanked: 225 times

Re: Bezpecnost bank + ochrana vkladov

Príspevok od používateľa andre »

Treba si uvedomit, ze dnes ziadna banka neustoji RUN (https://sk.wikipedia.org/wiki/Run_(banka)), kedze podla aktualny kriterii drzia v likvidnych aktivach 10-15-20%. Cize staci ze viac ako 20% vkladov sa rozhodne odist a padnu.

Vacsi problem je to u bank, ktore maju vacsinu nechranenych vkladov - tj. v EU >100t. Eur a v US > 250t. USD. Cize hlavne banky, ktore sa sustreduju na firmy alebo bonitnu klientelu - privatne banky, kedze par najvacsich klientov tvori velku cast cashu. Tieto peniaze sa volaju SMART, lebo ked ma firma/clovek miliardky ma aj ludi, ktory riesia risk management toho cashu.. Cize pri najmensom probleme banky ich pre istotu presuvaju inam. Takou bola ja SVB, vyse 93% nekrytych vkladov + vacsina boli firemne.

Tym padom najodolnejsie su siriko diverzifikovane banky, s velkym poctom idealne malych klientov, ktorych vklady su garantovene. Tym padom nemaju velku motivaciu peniaze niekam presuvat a hlavne nesleduju denne ekonomicke spravy..



Ten problem co teraz praskol v US bankach nie je v tom, aky biznis robili - inveticne banky.. Problem vznikol na pouckovo najbezpecnejsom intrumente - US vladnych bondoch. A realne vznikol "v minulosti", kedze poslednych 10 rokov boli minimalne sadzby, tak banky chceli aspon nieco zarobit tak nakupili dlhe bondy do portfolii.

A nasledne pri zvysovani sadzieb podla mna nezvladli risk management a neprerolovali to do kratkych bondov.. Oni sa spolahli na to, ze to drzia ako HTM a tym padom to neprecenuju. A len dufali, ze tie rezervy nebudu potrebovat pred maturitou.

Inak par mesiacov dozadu na tom istom takmer skrachovali UK penzijne fondy, ktore UK vladne bondy kupovali este na paku.. https://www.idnes.cz/ekonomika/zahranic ... nicni_thee

Co sa tyka bank este bude veselo, kedze zvysujuce sazdby zvysia zlyhane uvery - hypo, podnikove.. az potom sa ukaze odolnost jednotlivych bank
andre
Guru Member ****
Príspevky: 1288
Dátum registrácie: Št 02 07, 2015 11:43 pm
Has thanked: 13 times
Been thanked: 225 times

Re: Bezpecnost bank + ochrana vkladov

Príspevok od používateľa andre »

iceberg8 napísal: Št 16 03, 2023 1:51 pm Preco banky nenakupuju Sedliacke ETF? :)
Kvoli regulacii, skrytim rizikam v ETF o ktorych retail nevie a hlavne by ich volatilita takeho portfolia potopila 3x rychlejsie ako sa to deje teraz s portfoliami "bezrizikovych" vladnych dlhopisov..
andre
Guru Member ****
Príspevky: 1288
Dátum registrácie: Št 02 07, 2015 11:43 pm
Has thanked: 13 times
Been thanked: 225 times

Re: Bezpecnost bank + ochrana vkladov

Príspevok od používateľa andre »

Kratke vysvetlujuce video: Nie je euro ako euro!
https://m.youtube.com/watch?v=AnUdzpLuBoI


Trochu dlhsia a "tazsia" diskusia k teme:
Čím sú kryté nekryté peniaze? Karpiš vs. Scherhaufer (spolumajitel EIC)

https://m.youtube.com/watch?v=KlWQQ5ojkt0
iceberg8
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3910
Dátum registrácie: Pi 29 07, 2016 6:18 am
Has thanked: 478 times
Been thanked: 158 times

Re: Bezpecnost bank + ochrana vkladov

Príspevok od používateľa iceberg8 »

Ak by tam nesvietilo "pred 5 rokmi" tak by som povedal ze to natocil pred 5 minutami :)
Odoslané z počítača
andre
Guru Member ****
Príspevky: 1288
Dátum registrácie: Št 02 07, 2015 11:43 pm
Has thanked: 13 times
Been thanked: 225 times

Re: Bezpecnost bank + ochrana vkladov

Príspevok od používateľa andre »

andre napísal: St 15 03, 2023 1:17 pm Karpis v poslednom newsletri napisal velmi zaujimavu vec.
Pozor, ak máte v banke, ktorá zlyhá hypotéku alebo iný úver, Fondom na ochranu vkladov krytá suma sa znižuje o jej nesplatenú časť:

„..V prípade, že máte v tej istej banke aj úver, tak sa Vám súčet chránených vkladov zníži o všetky splatné záväzky voči banke podľa stavu ku dňu, keď sa vklady stali nedostupnými. Na neskoršie zmeny tohto stavu sa neprihliada.“
Je to citat z webu samotneho FOV - https://fovsr.sk/caste-otazky/ - odpoved na otazku "Do akej výšky mi budú v prípade krachu banky vyplatené moje peniaze?"

Nie som si ale celkom isty Karpisovym vykladom. Nie su splatne zavazky k dnu nedostupnosti vkladov len aktualne nezaplatane splatky?


Ako som si myslel. Aj podla riaditeľa odboru ochrany finančných spotrebiteľov NBS Romana Fuseka, Karpisov vyklad nebol korektny:
V banke máme nielen vklady, ale aj úvery. Povedzme si príklad, máme v banke odložených 100-tisíc eur a zároveň 100-tisíc úver. A čo by sa stalo v prípade, ak máme na účte nulu, ale 100-tisícový úver?

Garančná schéma kryje iba vklady. Ak má klient nejaké splatné záväzky voči banke, napríklad z úveru, tak splatný záväzok znamená nezaplatenú splátku. Mali ste mať nejakú splátku, medzitým sa stanú vaše peniaze v banke nedostupnými, tak Fond ochrany vkladov vám vyplatí výšku vášho vkladu, ktorý sa stal nedostupný do 100-tisíc eur, z ktorého odpočíta aktuálne splatnú splátku. Nedostupnosť vkladov nijakým spôsobom neovplyvňuje úverové vzťahy.

Nemusíme sa teda báť, že keď skrachuje banka, v ktorej máme úver 100-tisíc, že niekto na tých 100-tisíc eur siahne, aby vykryl stratu?

Zjednodušene áno. Ak by sme sa dostali do situácie, že banka by skrachovala, tak tieto úvery sa v prípade konkurzu vyčleňujú a ďalej sa dosplácavajú podľa bežných pravidiel.

https://ekonomika.pravda.sk/ludia/clano ... nej-banky/
Napísať odpoveď

Návrat na "Banky, vklady, sporenie, stavebné sporiteľne"