Štátne dlhopisy

Zadajte dopyt na konkrétnu požiadavku sporenia, investovania či poistenia seba, alebo rodiny, alebo vypracovanie finančného plánu.
Pravidlá fóra
Nezabudnite, prosím, že svojou prítomnosťou a diskutovaním na tomto fóre vyjadrujete svoj súhlas s vždy aktuálnymi Podmienkami používania tohto fóra. Predovšetkým prosím dbajte na slušnosť komunikácie a rešpektovanie sa navzájom. Celé Podmienky používania tohto fóra si môžte prečítať tu.
Rokosák
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 2795
Dátum registrácie: St 03 08, 2011 11:43 pm
Has thanked: 48 times
Been thanked: 100 times

Re: Štátne dlhopisy

Príspevok od používateľa Rokosák »

Dlhopisy sa obchoduju na zaklade vynosu (Yield). Je jedno ci kupis starsi dlhopis, ktory plati vyssi urok ako je sucasna urokova miera, ale kde cena je takisto vyssia ako paritna, a naopak. V oboch pripadoch je celkovy vynos rovnaky.
Neodvratné sa stáva zriedkavo, neočakávané často.
Používateľov profilový obrázok
osamely chodec
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3825
Dátum registrácie: Ut 13 11, 2007 1:57 pm
Has thanked: 126 times
Been thanked: 338 times
Kontaktovať používateľa:

Re: Štátne dlhopisy

Príspevok od používateľa osamely chodec »

v dlhopisoch nie som doma, skuste dat niekto ticker na IB 1 rocny USA statny dlhopis , pls. Teda taky co bude expirovat o rok.
Existujú starí obchodníci a odvážni obchodníci. Je len veľmi málo starých, odvážnych obchodníkov. “ -Ed Seykota-
Porozumiet znamená zvyknúť si.
Láska nad zlato, myšlienka nad majetok.
Chodci a cyklisti vážia menej ako šoféri a šoférky. (prieskum EU)
Používateľov profilový obrázok
Miloš Convexify
Active Member
Príspevky: 132
Dátum registrácie: Ut 07 02, 2023 2:07 pm
Has thanked: 13 times
Been thanked: 37 times
Kontaktovať používateľa:

Re: Štátne dlhopisy

Príspevok od používateľa Miloš Convexify »

Najbližšie k 1y:
Snímka obrazovky 2023-02-21 170319.png
Snímka obrazovky 2023-02-21 170319.png (31.99 KiB) 4318 zobrazenia
andre
Guru Member ****
Príspevky: 1288
Dátum registrácie: Št 02 07, 2015 11:43 pm
Has thanked: 13 times
Been thanked: 225 times

Re: Štátne dlhopisy

Príspevok od používateľa andre »

Používateľov profilový obrázok
osamely chodec
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3825
Dátum registrácie: Ut 13 11, 2007 1:57 pm
Has thanked: 126 times
Been thanked: 338 times
Kontaktovať používateľa:

Re: Štátne dlhopisy

Príspevok od používateľa osamely chodec »

Uz len taku podotazku, ak si vyberiem bez kuponu a drzim viac ako rok, je vynos oslobodeny od dane?
Existujú starí obchodníci a odvážni obchodníci. Je len veľmi málo starých, odvážnych obchodníkov. “ -Ed Seykota-
Porozumiet znamená zvyknúť si.
Láska nad zlato, myšlienka nad majetok.
Chodci a cyklisti vážia menej ako šoféri a šoférky. (prieskum EU)
andre
Guru Member ****
Príspevky: 1288
Dátum registrácie: Št 02 07, 2015 11:43 pm
Has thanked: 13 times
Been thanked: 225 times

Re: Štátne dlhopisy

Príspevok od používateľa andre »

Ano, ale musis ho predat pred datumom splatnosti, inak tam je dan + zdravotne. Vid. tabulka https://ako-investovat.sk/zdanovanie-pr ... -vs-firma/
Používateľov profilový obrázok
Miloš Convexify
Active Member
Príspevky: 132
Dátum registrácie: Ut 07 02, 2023 2:07 pm
Has thanked: 13 times
Been thanked: 37 times
Kontaktovať používateľa:

Re: Štátne dlhopisy

Príspevok od používateľa Miloš Convexify »

Ešte by som si zistil, či je obchodovaný na nejakej burze, lebo podľa toho printscreen je Exchange Listed: No
Používateľov profilový obrázok
osamely chodec
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3825
Dátum registrácie: Ut 13 11, 2007 1:57 pm
Has thanked: 126 times
Been thanked: 338 times
Kontaktovať používateľa:

Re: Štátne dlhopisy

Príspevok od používateľa osamely chodec »

Miloš Convexify napísal: St 22 02, 2023 9:45 am Ešte by som si zistil, či je obchodovaný na nejakej burze, lebo podľa toho printscreen je Exchange Listed: No
dobra pripomienka, zial BILL nesplna ani jeden casovy test 1 rok, co som pozeral na IB
Existujú starí obchodníci a odvážni obchodníci. Je len veľmi málo starých, odvážnych obchodníkov. “ -Ed Seykota-
Porozumiet znamená zvyknúť si.
Láska nad zlato, myšlienka nad majetok.
Chodci a cyklisti vážia menej ako šoféri a šoférky. (prieskum EU)
Používateľov profilový obrázok
Baba Jaga
Silver Member *
Príspevky: 239
Dátum registrácie: St 25 08, 2021 6:56 pm
Has thanked: 27 times
Been thanked: 75 times

Re: Štátne dlhopisy

Príspevok od používateľa Baba Jaga »

osamely chodec napísal: St 22 02, 2023 12:06 pm
Miloš Convexify napísal: St 22 02, 2023 9:45 am Ešte by som si zistil, či je obchodovaný na nejakej burze, lebo podľa toho printscreen je Exchange Listed: No
dobra pripomienka, zial BILL nesplna ani jeden casovy test 1 rok, co som pozeral na IB
Tak kúp T-Notes
symbol
912828W48 kupón 2,125 maturuje 29.2.2024
9128286G0 kupón 2,375 maturuje 29.2.2024
91282CEA5 kupón 1,5 maturuje 29.2.2024
91282CBR1 kupón 0,25 maturuje 15.3.2024
912828W71 kupón 2,125 maturuje 31.3.2024
91282CEG2 kupón 2,25 maturuje 31.3.2024
Glogol
Guru Member ****
Príspevky: 1735
Dátum registrácie: Št 10 05, 2007 12:26 pm
Has thanked: 45 times
Been thanked: 154 times

Re: Štátne dlhopisy

Príspevok od používateľa Glogol »

Ak chcem investovat do US bondov v eurach - ostavaju mi len len tie dva ETF-ka ? Ci je aj priama moznost ? Idealne ACC a nehedzovane.
Prílohy
ub.JPG
pravda je ako poezia - a vacsina ludi na poeziu s.rie
andre
Guru Member ****
Príspevky: 1288
Dátum registrácie: Št 02 07, 2015 11:43 pm
Has thanked: 13 times
Been thanked: 225 times

Re: Štátne dlhopisy

Príspevok od používateľa andre »

Zalezi ake dlhe bondy chces, a zrejme US statne vzhladom na nazov vlakna.

napr. 20y mas SXRC 20+y, CBU0 je 7-10y.

Ja postupne nakupujem ZROZ v USD to su 25+ us treasuries. Oproti kratsim napr. 10 rocnymi ti staci kupit menej a zbytok vies mat cash s dodatocnym urokom, resp. v inom aktive a vyvoj je tam silne korelovany.
andre
Guru Member ****
Príspevky: 1288
Dátum registrácie: Št 02 07, 2015 11:43 pm
Has thanked: 13 times
Been thanked: 225 times

Re: Štátne dlhopisy

Príspevok od používateľa andre »

Super priklad ako vyuzit statne dlhopisy na nadvynos pri investovani:
T-Bills se splatností 16.3.2023 (1), tedy jeden den před expirací mých opčních kontraktů tvořící syntetický long na akcie MSFT (expirují 17.3.2023), bych nakoupil v počtu 40*1000 USD představujících Face Value těchto zerobondů (2). Na tuto investici bych vydal -39.874,48 USD po započtení komisí (3), o tuto hodnotu bych snížil volné prostředky na mém účtu. Nicméně marginový požadavek by se navýšil pouze o 1% z hodnoty této dluhopisové investice, konkrétně o 399 USD (4). Pokud bych tedy měl tuto pozici takto vytvořenu, tedy složeninu syntetické akciové pozice a dluhopisovou pozici, měl bych vydáno z volných peněžních prostředků -350 USD za nákup 1000x Syntetických Long akcií MSFT a -39.874,48 USD za nákup zerobondů, tedy celkově bych volnou cash snížil o -40.224,48 USD. Marginový požadavek by odpovídal částce -39.850 USD jako maintenance margin za nákup 1000x Syntetických Long akcií MSFT a částce -399 USD za pořízení březnových zerobondů, dohromady by pak tento celkový margin činil -40.249 USD.

https://dobretrejdy.com/?p=6197
Slovan_sk
Platinum Member ***
Príspevky: 651
Dátum registrácie: Ut 13 05, 2014 12:12 pm
Has thanked: 66 times
Been thanked: 79 times

Re: Štátne dlhopisy

Príspevok od používateľa Slovan_sk »

Jirkov ved je super a prave to je Andre to co som sa pytal ked ma margin poziadavku na tie bondy tak malu cize mu zvysok pozicia broker a to si mi pisal minule ze sa to neoplati, kedze mi poziacia za market + 2,5 % ako to teda je ?
andre
Guru Member ****
Príspevky: 1288
Dátum registrácie: Št 02 07, 2015 11:43 pm
Has thanked: 13 times
Been thanked: 225 times

Re: Štátne dlhopisy

Príspevok od používateľa andre »

No podla mna v tom priklade tie bondy kupuje za cash nie "na margin", cize za pozicane prachy. Lebo urok by podla mna platil z celej sumy nakupu. Maintenance margin pozicie je nieco ine.
Slovan_sk
Platinum Member ***
Príspevky: 651
Dátum registrácie: Ut 13 05, 2014 12:12 pm
Has thanked: 66 times
Been thanked: 79 times

Re: Štátne dlhopisy

Príspevok od používateľa Slovan_sk »

andre napísal: Ne 26 03, 2023 4:38 pm No podla mna v tom priklade tie bondy kupuje za cash nie "na margin", cize za pozicane prachy. Lebo urok by podla mna platil z celej sumy nakupu. Maintenance margin pozicie je nieco ine.
Uz som to konecne pochopil co sa mi snazis vysvetlit ,problem je v mojej hlave 😁 ja som doteraz chapal margin maintanence uplne zle , nikdy som si to neuvedomil ako to funguje obas ma trh prekvapi ze si niekto uplatni opciu aj ked to nedava zmysel a pristanu mi akcie na ucte ale vzdy som s tym ok a nikdy som nad tym nepremyslal , dakujem ti za trpezlivost
Glogol
Guru Member ****
Príspevky: 1735
Dátum registrácie: Št 10 05, 2007 12:26 pm
Has thanked: 45 times
Been thanked: 154 times

Re: Štátne dlhopisy

Príspevok od používateľa Glogol »

Neviete ci su niekde aj SK statne dlhopisy obchodovane na Xetre takto celkom prehladne spracovane ( vynos do splatnosti, maturita, objem, min ciastka ... ) ako to maju JT ? https://www.jtbanka.sk/investicie/dlhopisy/ ? Zda sa ze SK statnych je 26 a vnutri ta info je ale taky aktualizovany prehlad s viac udajmi by sa zisiel. Mohli by byt aj ine krajiny. D.
Edit. Asi nic z toho ak maju vsetky 100k nominal ... https://www.boerse-frankfurt.de/bond/sk ... -375-21-36
Prílohy
sk.jpg
pravda je ako poezia - a vacsina ludi na poeziu s.rie
Glogol
Guru Member ****
Príspevky: 1735
Dátum registrácie: Št 10 05, 2007 12:26 pm
Has thanked: 45 times
Been thanked: 154 times

Re: Štátne dlhopisy

Príspevok od používateľa Glogol »

zamknute ale staci - 18% je celkom dost. Vivat Argentina.
https://e.dennikn.sk/3524743/graf-dna-r ... to-nevidno
pravda je ako poezia - a vacsina ludi na poeziu s.rie
JanH
Gold Member **
Príspevky: 482
Dátum registrácie: Ne 06 02, 2022 6:31 am
Has thanked: 124 times
Been thanked: 167 times

Re: Štátne dlhopisy

Príspevok od používateľa JanH »

osamely chodec napísal: St 22 11, 2023 2:35 pm za mna ak USA vlada vyplaca k 5% co sa da cez etf osetrit danovym testom, nechapem ci stoji ten kvazi nadvynos u lokaleneho junk bondu vobec za namahu.
@ Osamely chodec - vedel by si to prosim Ta rozvinut z jednej vety na strucnu analyzu? Mna by zaujimalo na ktore ETF referujes mozes pridat aj tickers. To ETF, ktore odporucas by malo kopirovat 3-mesacne, 1-rocne alebo 5-10-20 rocne US statne bondy?
Ako to funguje po prakticnej stranke? Ked nakupim bondy (dlhopisy) mam tam vopred znamy vynos k datumu splatnosti. Ako to je pri ETF, ktore ich kopiruju ak k datumu splatnosti sa napriklad statne dlhopisy ponukaju s 3% nizsim vynosom ako
tomu bolo k datumu zakupenia ETF?
Používateľov profilový obrázok
osamely chodec
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3825
Dátum registrácie: Ut 13 11, 2007 1:57 pm
Has thanked: 126 times
Been thanked: 338 times
Kontaktovať používateľa:

Re: Štátne dlhopisy

Príspevok od používateľa osamely chodec »

1-3 rocne US bondy etf IBTA, alebo IB01 0-1 ROCNE . Po roku drzby su oslobodene od dane. Pri dalsom raste urokovych mier budu ceny dlhopisov klesat a tym bude klesat aj cena EFT to je riziko. A napak ...
Existujú starí obchodníci a odvážni obchodníci. Je len veľmi málo starých, odvážnych obchodníkov. “ -Ed Seykota-
Porozumiet znamená zvyknúť si.
Láska nad zlato, myšlienka nad majetok.
Chodci a cyklisti vážia menej ako šoféri a šoférky. (prieskum EU)
JanH
Gold Member **
Príspevky: 482
Dátum registrácie: Ne 06 02, 2022 6:31 am
Has thanked: 124 times
Been thanked: 167 times

Re: Štátne dlhopisy

Príspevok od používateľa JanH »

osamely chodec napísal: Št 23 11, 2023 9:45 am 1-3 rocne US bondy etf IBTA, alebo IB01 0-1 ROCNE . Po roku drzby su oslobodene od dane. Pri dalsom raste urokovych mier budu ceny dlhopisov klesat a tym bude klesat aj cena EFT to je riziko. A napak ...
Dik ja len doplnim edukacne okienko, aby to bolo vsetkym jasne: "Pri dalsom raste urokovych mier budu ceny uz kupenych dlhopisov klesat ". -> Preto sa neoplati predavat pred splatnostou. Pri splatnosti dlhopisu za standardnych podmienok dostanete naspat vzdy 100 % istiny + slubeny vynos. Najhorsie, co mozete urobit, je teraz predat dlhopis pred jeho terminom splatnosti.
Je to logicke. Inverzia vztahov sa da vysvetlit tym, ze pokial urokova miera rastie novoemitovane dlhopisy maju vyssi vynos, a preto aby uz zakupene dlhopisy drzali krok s novymi ich hodnota musi klesat.
Používateľov profilový obrázok
osamely chodec
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3825
Dátum registrácie: Ut 13 11, 2007 1:57 pm
Has thanked: 126 times
Been thanked: 338 times
Kontaktovať používateľa:

Re: Štátne dlhopisy

Príspevok od používateľa osamely chodec »

JanH napísal: Št 23 11, 2023 10:29 am
osamely chodec napísal: Št 23 11, 2023 9:45 am 1-3 rocne US bondy etf IBTA, alebo IB01 0-1 ROCNE . Po roku drzby su oslobodene od dane. Pri dalsom raste urokovych mier budu ceny dlhopisov klesat a tym bude klesat aj cena EFT to je riziko. A napak ...
Dik ja len doplnim edukacne okienko, aby to bolo vsetkym jasne: "Pri dalsom raste urokovych mier budu ceny uz kupenych dlhopisov klesat ". -> Preto sa neoplati predavat pred splatnostou. Pri splatnosti dlhopisu za standardnych podmienok dostanete naspat vzdy 100 % istiny + slubeny vynos. Najhorsie, co mozete urobit, je teraz predat dlhopis pred jeho terminom splatnosti.
Je to logicke. Inverzia vztahov sa da vysvetlit tym, ze pokial urokova miera rastie novoemitovane dlhopisy maju vyssi vynos, a preto aby uz zakupene dlhopisy drzali krok s novymi ich hodnota musi klesat.
Ano toto kapitalove riziko sa vsak da osetrit vyberom etf, ktore drzi velmi kratke dlhopisy. Napr. 0 -1 rok. Cely zazrak je vsak v danovom teste.
Existujú starí obchodníci a odvážni obchodníci. Je len veľmi málo starých, odvážnych obchodníkov. “ -Ed Seykota-
Porozumiet znamená zvyknúť si.
Láska nad zlato, myšlienka nad majetok.
Chodci a cyklisti vážia menej ako šoféri a šoférky. (prieskum EU)
JanH
Gold Member **
Príspevky: 482
Dátum registrácie: Ne 06 02, 2022 6:31 am
Has thanked: 124 times
Been thanked: 167 times

Re: Štátne dlhopisy

Príspevok od používateľa JanH »

osamely chodec napísal: Št 23 11, 2023 10:41 am
JanH napísal: Št 23 11, 2023 10:29 am
osamely chodec napísal: Št 23 11, 2023 9:45 am 1-3 rocne US bondy etf IBTA, alebo IB01 0-1 ROCNE . Po roku drzby su oslobodene od dane. Pri dalsom raste urokovych mier budu ceny dlhopisov klesat a tym bude klesat aj cena EFT to je riziko. A napak ...
Dik ja len doplnim edukacne okienko, aby to bolo vsetkym jasne: "Pri dalsom raste urokovych mier budu ceny uz kupenych dlhopisov klesat ". -> Preto sa neoplati predavat pred splatnostou. Pri splatnosti dlhopisu za standardnych podmienok dostanete naspat vzdy 100 % istiny + slubeny vynos. Najhorsie, co mozete urobit, je teraz predat dlhopis pred jeho terminom splatnosti.
Je to logicke. Inverzia vztahov sa da vysvetlit tym, ze pokial urokova miera rastie novoemitovane dlhopisy maju vyssi vynos, a preto aby uz zakupene dlhopisy drzali krok s novymi ich hodnota musi klesat.
Ano toto kapitalove riziko sa vsak da osetrit vyberom etf, ktore drzi velmi kratke dlhopisy. Napr. 0 -1 rok. Cely zazrak je vsak v danovom teste.
Presne, ak si vies usetrit 19% zo zisku a jedna sa o kopirovanie statnych US bondov, urcite to s ETF dava zmysel.
Takze Ty vsadzas nato, ze FED uz hore s urokami nepojde? Alebo ked tak, len velmi mierne? Predsa len 11x navysovanie snad stacilo. Alebo by si este pockal?
Používateľov profilový obrázok
osamely chodec
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3825
Dátum registrácie: Ut 13 11, 2007 1:57 pm
Has thanked: 126 times
Been thanked: 338 times
Kontaktovať používateľa:

Re: Štátne dlhopisy

Príspevok od používateľa osamely chodec »

Nie praveze idem do toho s tym, ze nic neviem. Preto vyberam kratke splatnosti najlepsie 0-1 rok. Ale zas na horizonte 1 roka trh ocakava stagnaciu a pokles, ak by sa zmenili predikcie trhu vyrazne musel by som reagovat ale pri tych 0-1 rok asi ani nie.
Existujú starí obchodníci a odvážni obchodníci. Je len veľmi málo starých, odvážnych obchodníkov. “ -Ed Seykota-
Porozumiet znamená zvyknúť si.
Láska nad zlato, myšlienka nad majetok.
Chodci a cyklisti vážia menej ako šoféri a šoférky. (prieskum EU)
xy11
Active Member
Príspevky: 102
Dátum registrácie: Ne 27 11, 2022 4:25 pm
Has thanked: 29 times
Been thanked: 15 times

Re: Štátne dlhopisy

Príspevok od používateľa xy11 »

Zaujímavá téma. Viete poradiť kore USA ETF T Bond je vhodné kúpiť pre bežného Slovenského investora ktorý spĺňa nasledovné kritériá:
1. Dá sa uplatniť časový test
2. Výnos je na úrovni 3-5 percent ročne
3. Nízke riziko
4. Doba investicie 1 rok
5. Bez menového rizika, alebo naopak čisto USD, keďže je USD aktuálne relatívne lacný k EUR
Používateľov profilový obrázok
Baba Jaga
Silver Member *
Príspevky: 239
Dátum registrácie: St 25 08, 2021 6:56 pm
Has thanked: 27 times
Been thanked: 75 times

Re: Štátne dlhopisy

Príspevok od používateľa Baba Jaga »

xy11 napísal: Pi 12 01, 2024 9:40 pm Zaujímavá téma. Viete poradiť kore USA ETF T Bond je vhodné kúpiť pre bežného Slovenského investora ktorý spĺňa nasledovné kritériá:
1. Dá sa uplatniť časový test
2. Výnos je na úrovni 3-5 percent ročne
3. Nízke riziko
4. Doba investicie 1 rok
5. Bez menového rizika, alebo naopak čisto USD, keďže je USD aktuálne relatívne lacný k EUR
SPDR Bloomberg 1-3 Month T-Bill UCITS ETF akumulačný
ISIN IE00BJXRT698
Používateľov profilový obrázok
osamely chodec
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3825
Dátum registrácie: Ut 13 11, 2007 1:57 pm
Has thanked: 126 times
Been thanked: 338 times
Kontaktovať používateľa:

Re: Štátne dlhopisy

Príspevok od používateľa osamely chodec »

xy11 napísal: Pi 12 01, 2024 9:40 pm Zaujímavá téma. Viete poradiť kore USA ETF T Bond je vhodné kúpiť pre bežného Slovenského investora ktorý spĺňa nasledovné kritériá:
1. Dá sa uplatniť časový test
2. Výnos je na úrovni 3-5 percent ročne
3. Nízke riziko
4. Doba investicie 1 rok
5. Bez menového rizika, alebo naopak čisto USD, keďže je USD aktuálne relatívne lacný k EUR
Takze co som nasiel ja :
7-10 ROCNE IE00B3VWN518
1-3 ROCNE IE00BYXPSP02
0-1 ROCNE IE00BGSF1X88
1-3 Mesiace IE00BJXRT698

Vsetko v USD a akumulacne.

Ja uz zacinam rozmyslat o 7-10 rocnom , ak klesnu sadzby uz by nemali tieto klesat, ak by prisla recesia sadzby klesnu prudko, ak pride konjunktura dlhopis klesne a ja prerobim.
Existujú starí obchodníci a odvážni obchodníci. Je len veľmi málo starých, odvážnych obchodníkov. “ -Ed Seykota-
Porozumiet znamená zvyknúť si.
Láska nad zlato, myšlienka nad majetok.
Chodci a cyklisti vážia menej ako šoféri a šoférky. (prieskum EU)
Martin7
Guru Member ****
Príspevky: 1360
Dátum registrácie: So 19 03, 2016 11:49 am
Been thanked: 184 times

Re: Štátne dlhopisy

Príspevok od používateľa Martin7 »

Termínovaný vklad na 4,2% ročne. Podstupovať akékoľvek riziko kvôli tak smiešnemu výnosu ako majú dlhopisy je bláznovstvo.
https://www.primabanka.sk/aktuality/mim ... -rocne-799
If you don´t find a way to make money while you sleep, you will work until you die. Warren Buffett
Používateľov profilový obrázok
osamely chodec
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3825
Dátum registrácie: Ut 13 11, 2007 1:57 pm
Has thanked: 126 times
Been thanked: 338 times
Kontaktovať používateľa:

Re: Štátne dlhopisy

Príspevok od používateľa osamely chodec »

Martin7 napísal: Ne 14 01, 2024 8:35 pm Termínovaný vklad na 4,2% ročne. Podstupovať akékoľvek riziko kvôli tak smiešnemu výnosu ako majú dlhopisy je bláznovstvo.
https://www.primabanka.sk/aktuality/mim ... -rocne-799
to je iba na 9 mesiacov ...
Existujú starí obchodníci a odvážni obchodníci. Je len veľmi málo starých, odvážnych obchodníkov. “ -Ed Seykota-
Porozumiet znamená zvyknúť si.
Láska nad zlato, myšlienka nad majetok.
Chodci a cyklisti vážia menej ako šoféri a šoférky. (prieskum EU)
Martin7
Guru Member ****
Príspevky: 1360
Dátum registrácie: So 19 03, 2016 11:49 am
Been thanked: 184 times

Re: Štátne dlhopisy

Príspevok od používateľa Martin7 »

osamely chodec napísal: Ne 14 01, 2024 8:47 pm to je iba na 9 mesiacov ...
To buď práve rád. Máš tam aj variant 3,8% ročne na 18 mesiacov. Potom si môžeš zobrať ďalší. Ale to už budeš v indexovom etf alebo akciách. Žiadna 10-ročná doba ,,temna" sa nechystá. :)
If you don´t find a way to make money while you sleep, you will work until you die. Warren Buffett
Používateľov profilový obrázok
osamely chodec
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3825
Dátum registrácie: Ut 13 11, 2007 1:57 pm
Has thanked: 126 times
Been thanked: 338 times
Kontaktovať používateľa:

Re: Štátne dlhopisy

Príspevok od používateľa osamely chodec »

Martin7 napísal: Ne 14 01, 2024 8:55 pm
osamely chodec napísal: Ne 14 01, 2024 8:47 pm to je iba na 9 mesiacov ...
To buď práve rád. Máš tam aj variant 3,8% ročne na 18 mesiacov. Potom si môžeš zobrať ďalší. Ale to už budeš v indexovom etf alebo akciách. Žiadna 10-ročná doba ,,temna" sa nechystá. :)
Co sa chysta to vobec netusim :), ak by som vedel tak to na tom zarobim. Len nerozumiem preco sa ti zdaju dlhopisy s vynosmi cez 4% vydane vladou USA vysoke riziko za nizky vynos.
Existujú starí obchodníci a odvážni obchodníci. Je len veľmi málo starých, odvážnych obchodníkov. “ -Ed Seykota-
Porozumiet znamená zvyknúť si.
Láska nad zlato, myšlienka nad majetok.
Chodci a cyklisti vážia menej ako šoféri a šoférky. (prieskum EU)
Martin7
Guru Member ****
Príspevky: 1360
Dátum registrácie: So 19 03, 2016 11:49 am
Been thanked: 184 times

Re: Štátne dlhopisy

Príspevok od používateľa Martin7 »

Už chápem, ty máš tiež účet USD a brokera SAXO, stratil by si na zmene USD/EUR a potom EUR/USD a to už nedáva zmysel. Pre mňa by niečo také tiež nedávalo nikdy zmysel, lebo len na konverzii mien tam a potom späť stratím cca 3% vo Fio.

Pokiaľ ide o 4%-ný výnos ročne, tak áno, je to extrémne nízky výnos a nie som pri ňom ochotný akceptovať akékoľvek riziko. Pokiaľ by som si mal vybrať, či 4% za dlhopisy, alebo 4% termínovaný vklad, tak je to jasné.
If you don´t find a way to make money while you sleep, you will work until you die. Warren Buffett
xy11
Active Member
Príspevky: 102
Dátum registrácie: Ne 27 11, 2022 4:25 pm
Has thanked: 29 times
Been thanked: 15 times

Re: Štátne dlhopisy

Príspevok od používateľa xy11 »

Martin7 napísal: Ne 14 01, 2024 8:35 pm Termínovaný vklad na 4,2% ročne. Podstupovať akékoľvek riziko kvôli tak smiešnemu výnosu ako majú dlhopisy je bláznovstvo.
https://www.primabanka.sk/aktuality/mim ... -rocne-799
To uz mam. Private banka, ale 3% na 1 rok.
Ale dobry tip. Som si vedomi, ale nieco by som urcite aj do dlhopisov chcel dat, lebo na depozit idu dane a na ETF je rocny test.
Martin7
Guru Member ****
Príspevky: 1360
Dátum registrácie: So 19 03, 2016 11:49 am
Been thanked: 184 times

Re: Štátne dlhopisy

Príspevok od používateľa Martin7 »

xy11 napísal: Ne 14 01, 2024 11:57 pm ale nieco by som urcite aj do dlhopisov chcel dat, lebo na depozit idu dane a na ETF je rocny test.
Áno, to je dobrý argument. Len by som sa vyhýbal dlhodobejším dlhopisom.
If you don´t find a way to make money while you sleep, you will work until you die. Warren Buffett
Používateľov profilový obrázok
osamely chodec
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3825
Dátum registrácie: Ut 13 11, 2007 1:57 pm
Has thanked: 126 times
Been thanked: 338 times
Kontaktovať používateľa:

Re: Štátne dlhopisy

Príspevok od používateľa osamely chodec »

Martin7 napísal: Ne 14 01, 2024 10:52 pm Už chápem, ty máš tiež účet USD a brokera SAXO, stratil by si na zmene USD/EUR a potom EUR/USD a to už nedáva zmysel. Pre mňa by niečo také tiež nedávalo nikdy zmysel, lebo len na konverzii mien tam a potom späť stratím cca 3% vo Fio.

Pokiaľ ide o 4%-ný výnos ročne, tak áno, je to extrémne nízky výnos a nie som pri ňom ochotný akceptovať akékoľvek riziko. Pokiaľ by som si mal vybrať, či 4% za dlhopisy, alebo 4% termínovaný vklad, tak je to jasné.
nie o konverziu mi vobec nejde, ja aj tak verim skor projektu USA ako EU. Takze USD. Ja iba sa snazim nemat zuby na EC. Proste nechcem mat velke DD co pri drzani akcioveho portfolia je bez casovania nemozne.

Pokiaľ by som si mal vybrať, či 4% za dlhopisy, alebo 4% termínovaný vklad, tak je to jasné.

Mne to nie je jasne , teda co preferujes?
Existujú starí obchodníci a odvážni obchodníci. Je len veľmi málo starých, odvážnych obchodníkov. “ -Ed Seykota-
Porozumiet znamená zvyknúť si.
Láska nad zlato, myšlienka nad majetok.
Chodci a cyklisti vážia menej ako šoféri a šoférky. (prieskum EU)
MiBi
Gold Member **
Príspevky: 493
Dátum registrácie: St 07 07, 2021 11:52 am
Has thanked: 9 times
Been thanked: 234 times

Re: Štátne dlhopisy

Príspevok od používateľa MiBi »

jedna zaujimava tabulka, co sa stane s vynosom dnesneho dlhopisu pri zmene sadzieb:
Obrázok
vyskúšaj FINAX https://www.finax.eu/sk/invite/0/3cd0cdaf (1000 eur riadených 3 roky bez poplatku)
účet v TB s bonusom 30€ a 1 rok vedenie zadarmo https://www.tatrabanka.sk/sk/vyhodny-uc ... F959BC9598
Rokosák
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 2795
Dátum registrácie: St 03 08, 2011 11:43 pm
Has thanked: 48 times
Been thanked: 100 times

Re: Štátne dlhopisy

Príspevok od používateľa Rokosák »

MiBi napísal: Po 15 01, 2024 12:12 pm jedna zaujimava tabulka, co sa stane s vynosom dnesneho dlhopisu pri zmene sadzieb:
Skutocne zaujimava tabulka a uzitocna.

Doplnim dalsie informacie.

1. Ak sadzby dlhopisov rastu cena klesa, ale ak sadzby klesaju tak cena stupa.
2. V pripade, ze cena dlhopisu klesa mame moznost predaja. To iste plati pri akciach.
3. Inflacia znizuje hodnotu dlhopisu, ale aj akcii, vratane ak su v strate.
4. Pri dlhopisoch na rozdiel od akcii mate narok na predaj za nominalnu cenu, za ktoru ste dlhopis kupili.
5. Pri akciach mate narok na dividendy a pri dlhopisoch na urok.
6. Riziko straty je u akcii aj dlhopisov. V pripade, ze firma skrachuje prednost maju drzitelia dlhopisov.

Ci kupovat dlhopisy, alebo nie zalezi na cieloch, ktore si investor urci. Dobre je vsak poznat ako trh pracuje.
Neodvratné sa stáva zriedkavo, neočakávané často.
xy11
Active Member
Príspevky: 102
Dátum registrácie: Ne 27 11, 2022 4:25 pm
Has thanked: 29 times
Been thanked: 15 times

Re: Štátne dlhopisy

Príspevok od používateľa xy11 »

MiBi napísal: Po 15 01, 2024 12:12 pm jedna zaujimava tabulka, co sa stane s vynosom dnesneho dlhopisu pri zmene sadzieb:
Obrázok
OK, ked to kukam, tak US 10 rocne maju akceptovatelne riziko vs reward.
Glogol
Guru Member ****
Príspevky: 1735
Dátum registrácie: Št 10 05, 2007 12:26 pm
Has thanked: 45 times
Been thanked: 154 times

Re: Štátne dlhopisy

Príspevok od používateľa Glogol »

xy11 napísal: Po 15 01, 2024 7:42 pm
MiBi napísal: Po 15 01, 2024 12:12 pm jedna zaujimava tabulka, co sa stane s vynosom dnesneho dlhopisu pri zmene sadzieb:
Obrázok
OK, ked to kukam, tak US 10 rocne maju akceptovatelne riziko vs reward.
Takze ak 10 rocne dlhopisy stupli od minima o 9-10 perc tak to znamena ze v cene je zahrnute 1 perc znizenie sadzieb. Ak si myslim ze sadzby pojdu dole o viac ako percento mozem kupovat ak opacne - ze sadzby pojdu o menej ako percento mal by som predavat.
pravda je ako poezia - a vacsina ludi na poeziu s.rie
Používateľov profilový obrázok
osamely chodec
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3825
Dátum registrácie: Ut 13 11, 2007 1:57 pm
Has thanked: 126 times
Been thanked: 338 times
Kontaktovať používateľa:

Re: Štátne dlhopisy

Príspevok od používateľa osamely chodec »

Ja to chapem tak, ak by sadzby isli dole dalsich 100 bps , teda o 1% nizsie, cena 10y bondu by sa zvysila cez 10%, ak by isli naopak o 1% sadzby hore od sucasneho stavu tak by cena 10y bondu klesla cez 2%. Dobre tomu rozumiem?
Existujú starí obchodníci a odvážni obchodníci. Je len veľmi málo starých, odvážnych obchodníkov. “ -Ed Seykota-
Porozumiet znamená zvyknúť si.
Láska nad zlato, myšlienka nad majetok.
Chodci a cyklisti vážia menej ako šoféri a šoférky. (prieskum EU)
Glogol
Guru Member ****
Príspevky: 1735
Dátum registrácie: Št 10 05, 2007 12:26 pm
Has thanked: 45 times
Been thanked: 154 times

Re: Štátne dlhopisy

Príspevok od používateľa Glogol »

to sa mi prave celokom nezda ze od akeho bodu - vsak v cene su vzdy zapcitane nejake ocakavania. Sice je tam datum ze k 08.01, ale aj tak by sam aspon par dni ubral. Pre istotu podla vlastneho zvazenia.
pravda je ako poezia - a vacsina ludi na poeziu s.rie
Napísať odpoveď

Návrat na "Potrebujem investovať, sporiť, poistiť sa"