Poradenstvo ohladne hypoteky

Finanční poradcovia, poradenské spoločnosti, spolupráca, zamestnanie, sprostredkovanie finančných služieb.
Pravidlá fóra
Nezabudnite, prosím, že svojou prítomnosťou a diskutovaním na tomto fóre vyjadrujete svoj súhlas s vždy aktuálnymi Podmienkami používania tohto fóra. Predovšetkým prosím dbajte na slušnosť komunikácie a rešpektovanie sa navzájom. Celé Podmienky používania tohto fóra si môžte prečítať tu.
gabriel
Príspevky: 17
Dátum registrácie: Pi 13 04, 2018 9:07 pm

Poradenstvo ohladne hypoteky

Príspevok od používateľa gabriel »

Dobrý deň,

potreboval by som poradiť ohľadne mojej situácie alebo dostať takzvaný „reality check“. Chceli by sme s manželkou začať stavať vlastný rodinný dom. Máme šťastie v tom, že rodičia majú dostatočne veľký dom pre 2 rodiny takže aktuálne bývame spolu. Sme rodina s jedným dieťaťom (2r).

Naša situácia je nasledovná:
- ja (37r) pracujem na TPP ako programátor, mesačne dostanem 2400€ + bonusy (minulý rok to vyšlo, keď som to rozrátal na mesiace, že som dostal 2800€)
- manželka (33r) pracuje ako architekt na živnosť ale už druhý rok je na materskej. Keď pracovala, zarábala v čistom cca 1200€, teraz dostáva 400€
- vlastníme pozemok za 80.000€, tu by sme chceli stavať
- máme 10.000€ v ETF
- 20.000€ v rezerve
- zatiaľ nemáme žiadny dlh
- naše mesačné výdaje sú cca 800€ (tu vidím potenciál na zlepšenie)

Nemáme spravený rozpočet na dom, len veľmi hrubý nástrel, podla dát, ktoré sú dostupné na internete, koľko môže stáť stavba rodinného domu o veľkosti 150m2. A to sa pohybuje pri aktuálnych cenách od 150.000€ do 240.000€.

Moja otázka je, že podla Vás je reálne jednak aby sme také hypo dostali, a jednak či sa podla Vás zdá, že to budeme vedieť platiť.

Mojim plánom je, že potom, ako dostaneme hypotéku, začnem hľadať zamestnanie z vyšším príjmom. Aktuálny zamestnávateľ mi už nechce zvyšovať výplatu, tak v tomto smere nemám inú možnosť. Zároveň o rok sa už môže vrátiť manželka do práce.

Za odpovede Vám vopred ďakujem.
JanH
Gold Member **
Príspevky: 482
Dátum registrácie: Ne 06 02, 2022 6:31 am
Has thanked: 124 times
Been thanked: 167 times

Re: Poradenstvo ohladne hypoteky

Príspevok od používateľa JanH »

Ahoj. Tento týždeň som riesil podobný problém. Pozemok mám, dom na ňom nie. Výhoda oproti tebe je, že môžem ručiť výstavbu inou nehnuteľnosťou.
Takto sa nato pozerajú banky:
-banka posudzuje celý projekt. To znamená, mal by si mat projekt ideálne už aj cenový návrh- ponuku výstavby domu. Banka si podľa seba ohodnotí pozemok+dom. Nebuď prekvapený, keď v banke vyjde cena pozemku 50.000€ a dom tiež nacení nižšie. Navyše skôr dostaneš hypo na hotový dom ako na dom na papieri - sú tam väčšie riziká. Banka často chce, aby si ručil inou nehnuteľnosťou pokiaľ stavba nestojí. Následne si pozrú tvoje a manželkyne príjmy a koľko máš v hotovosti. Ono jedna veď je cena domu,ale ďalšia podceňovaná cenovka svieti na zariadení (len kuchyňa podľa predstáv tvojej manželky ťa vyjde min 10.000€ reálne ale 15.000€. Potom ploty terénna úprava, terasy… 150m2 dom ťa skôr vyjde nad 200.000€ ako pod. Potom zariadenie a úpravy 50.000€. Banka ti asi nepožičia 250.000€ skôr to vidím reálne okolo 200.000€. Vychádza to potom 950€ mesačne pri 4% na 30r. Ostáva ti cca. 1300€ mesačne. Pri všetkom pod tuto sumu by si sa mohol cítiť nekomfortne. Lebo bude treba aj auto časom aj deti ako rastu sú finančne náročnejšie. Potom ale príde príjem manželky, čo výrazne pomôže. Najlepšie a presne ti povie ako na tom ste banka.
O rok keď manželka nastúpi do práce nebudeš mat problém.
incognito
Gold Member **
Príspevky: 380
Dátum registrácie: Ut 05 07, 2011 10:03 am
Has thanked: 7 times
Been thanked: 36 times

Re: Poradenstvo ohladne hypoteky

Príspevok od používateľa incognito »

prijem 2800€ + 383€
limity (zaokrúhlene):
DTI 305 000€
DSTI 1580€
Stres-test 245 000€
Realna splatka do cca 1270€/mes.

takto to vychadza vsetko v limitoch, cize na papieri to priechodne je. Otazna je lokalita pozemku (vyber banky).

Pravidelny prijem domacnosti cca 2800€, buduce vydaje 800+1300+300 (spotreba, hypo+poistenie+nove energie) su mensie ako prijem domacnosti, rezervy mate celkom slusne, takze nie je dovod do toho neist (ak chcete byvat vo vlastnom dome). Ak k tomu miniete peniaze aj na poistenie pre pripad umrtia a (aspon) plnej invalidity ako krytie zavazkov, tak to uz bude uplne safe.
incognito
Gold Member **
Príspevky: 380
Dátum registrácie: Ut 05 07, 2011 10:03 am
Has thanked: 7 times
Been thanked: 36 times

Re: Poradenstvo ohladne hypoteky

Príspevok od používateľa incognito »

JanH napísal: So 01 04, 2023 1:08 pm Ahoj. Tento týždeň som riesil podobný problém. Pozemok mám, dom na ňom nie. Výhoda oproti tebe je, že môžem ručiť výstavbu inou nehnuteľnosťou.
Takto sa nato pozerajú banky:
-banka posudzuje celý projekt. To znamená, mal by si mat projekt ideálne už aj cenový návrh- ponuku výstavby domu. Banka si podľa seba ohodnotí pozemok+dom. Nebuď prekvapený, keď v banke vyjde cena pozemku 50.000€ a dom tiež nacení nižšie. Navyše skôr dostaneš hypo na hotový dom ako na dom na papieri - sú tam väčšie riziká. Banka často chce, aby si ručil inou nehnuteľnosťou pokiaľ stavba nestojí. Následne si pozrú tvoje a manželkyne príjmy a koľko máš v hotovosti. Ono jedna veď je cena domu,ale ďalšia podceňovaná cenovka svieti na zariadení (len kuchyňa podľa predstáv tvojej manželky ťa vyjde min 10.000€ reálne ale 15.000€. Potom ploty terénna úprava, terasy… 150m2 dom ťa skôr vyjde nad 200.000€ ako pod. Potom zariadenie a úpravy 50.000€. Banka ti asi nepožičia 250.000€ skôr to vidím reálne okolo 200.000€. Vychádza to potom 950€ mesačne pri 4% na 30r. Ostáva ti cca. 1300€ mesačne. Pri všetkom pod tuto sumu by si sa mohol cítiť nekomfortne. Lebo bude treba aj auto časom aj deti ako rastu sú finančne náročnejšie. Potom ale príde príjem manželky, čo výrazne pomôže. Najlepšie a presne ti povie ako na tom ste banka.
O rok keď manželka nastúpi do práce nebudeš mat problém.
Toto je expremne nepresne a zavadzajuce, takto to absolutne nefunguje. Ked toto nevies presne vypocitat, na co mu radis? Akurat ho dopleties...
JanH
Gold Member **
Príspevky: 482
Dátum registrácie: Ne 06 02, 2022 6:31 am
Has thanked: 124 times
Been thanked: 167 times

Re: Poradenstvo ohladne hypoteky

Príspevok od používateľa JanH »

Čo konkrétne ? Bol som v banke tento týždeň a bez projektu sa so mnou ani nechceli baviť. Myslíš, že ti banka da 250.000€ len tak na dobre slovo bez ručenia niečím iným bez vízie načo to vlastne chceš? Švagor aktuálne tiež stavia a musel ručiť rodičovským domom.
Navyše to že všetci počítajú len cenu domu a zabúdajú na zariadenie a úpravy je tiež fakt. Písal som že presne čísla dá banka, ale hlavný odkaz bol že dom na kľúč za 250.000€ ta na konci dňa vyjde min. 300.000€. To znamená že ist na doraz s cenou domu nie je dobrý nápad.
incognito
Gold Member **
Príspevky: 380
Dátum registrácie: Ut 05 07, 2011 10:03 am
Has thanked: 7 times
Been thanked: 36 times

Re: Poradenstvo ohladne hypoteky

Príspevok od používateľa incognito »

JanH napísal: So 01 04, 2023 1:23 pm Čo konkrétne ? Bol som v banke tento týždeň a bez projektu sa so mnou ani nechceli baviť. Myslíš, že ti banka da 250.000€ len tak na dobre slovo bez ručenia niečím iným bez vízie načo to vlastne chceš? Švagor aktuálne tiež stavia a musel ručiť rodičovským domom.
Navyše to že všetci počítajú len cenu domu a zabúdajú na zariadenie a úpravy je tiež fakt. Písal som že presne čísla dá banka, ale hlavný odkaz bol že dom na kľúč za 250.000€ ta na konci dňa vyjde min. 300.000€. To znamená že ist na doraz s cenou domu nie je dobrý nápad.

No ved presne o tomto som pisal, nevies o com to je. Pretoze to nie dilema ako to tlacis. Napriklad (priklad!) - ked zakladas inu nehnutelnost, nepotrebujes ani len projekt... ked nemas inu nehnutelnost, aj ten projekt ti je na figu, potrebujes stavebne povolenie a znalecky posudok na buducu hodnotu. A budes mat tranzove cerpanie, kde ked si dobre vyberies banku, tak to pojdem ako pomasle... toto je uplne bezna, zvycajne velmi jednoducho riesitelna situacia. A ze to so svagrom neviete inak neznamena, ze sa to inak neda...
incognito
Gold Member **
Príspevky: 380
Dátum registrácie: Ut 05 07, 2011 10:03 am
Has thanked: 7 times
Been thanked: 36 times

Re: Poradenstvo ohladne hypoteky

Príspevok od používateľa incognito »

JanH napísal: So 01 04, 2023 1:23 pm Navyše to že všetci počítajú len cenu domu a zabúdajú na zariadenie a úpravy je tiež fakt. Písal som že presne čísla dá banka, ale hlavný odkaz bol že dom na kľúč za 250.000€ ta na konci dňa vyjde min. 300.000€. To znamená že ist na doraz s cenou domu nie je dobrý nápad.
Ved to je uz potom otazka samotneho planovania, nie limitov bank. Toto si urcite treba poriadne naplanovat a premysliet, s tym bez vyhrady suhlasim. Ale aj s tym sa da rozne pracovat...
gabriel
Príspevky: 17
Dátum registrácie: Pi 13 04, 2018 9:07 pm

Re: Poradenstvo ohladne hypoteky

Príspevok od používateľa gabriel »

Ďakujem za odpovede.

Pravdupovediac čo sa týka hypoték tak v tom mám guláš a chcel by som si dať do poriadku veci predtým, ako to vôbec začnem riešiť. Podla toho čo som doteraz čítal na internete tak mám dve možnosti:
- založiť rodičovský dom
- dostať hypotéku po častiach

Ako laik som nad tým uvažoval tak, že najlepšie pre nás bude si založiť dom svokrovcov. V rodine máme viacerých čo pracujú/pracovali na stavbách alebo majú stavebniny, čiže by sme niektoré veci vedeli spraviť svojpomocne, prípadne lacnejšie. Povedzme, že nám banka dá 200.000€ a my to vieme spraviť za 180.000€ tak tie zvyšné peniaze viem použiť povedzme na kuchyňu, plot, atď. (Prosím tie čísla berte ako príklad, samozrejme som si toho vedomí, že tie čísla môžu byť úplne inde.)

V prípade ale, že pôjdeme cestou „hypo po častiach“, tak banka od nás bude vyžadovať každý jeden bloček na každú jednu tehlu a prácu. Čiže v tomto prípade nemáme možnosť ušetriť. Plus pravdepodobné je, že banka dá menej, ako budeme potrebovať, dajme tomu 80% percent čiže musím použiť rezervu a na konci stavby budem mať prázdny dom bez zariadenia.

Čo tiež neviem, že keď založíme rodičovský dom, tak potom, ako dostavíme, dokolaudujeme, tak či to vieme previesť na náš dom. Lebo niekde som čítal že možné to je, inde písali že nie.
incognito
Gold Member **
Príspevky: 380
Dátum registrácie: Ut 05 07, 2011 10:03 am
Has thanked: 7 times
Been thanked: 36 times

Re: Poradenstvo ohladne hypoteky

Príspevok od používateľa incognito »

gabriel napísal: So 01 04, 2023 3:41 pm Ďakujem za odpovede.

Pravdupovediac čo sa týka hypoték tak v tom mám guláš a chcel by som si dať do poriadku veci predtým, ako to vôbec začnem riešiť. Podla toho čo som doteraz čítal na internete tak mám dve možnosti:
- založiť rodičovský dom
- dostať hypotéku po častiach

Ako laik som nad tým uvažoval tak, že najlepšie pre nás bude si založiť dom svokrovcov. V rodine máme viacerých čo pracujú/pracovali na stavbách alebo majú stavebniny, čiže by sme niektoré veci vedeli spraviť svojpomocne, prípadne lacnejšie. Povedzme, že nám banka dá 200.000€ a my to vieme spraviť za 180.000€ tak tie zvyšné peniaze viem použiť povedzme na kuchyňu, plot, atď. (Prosím tie čísla berte ako príklad, samozrejme som si toho vedomí, že tie čísla môžu byť úplne inde.)

V prípade ale, že pôjdeme cestou „hypo po častiach“, tak banka od nás bude vyžadovať každý jeden bloček na každú jednu tehlu a prácu. Čiže v tomto prípade nemáme možnosť ušetriť. Plus pravdepodobné je, že banka dá menej, ako budeme potrebovať, dajme tomu 80% percent čiže musím použiť rezervu a na konci stavby budem mať prázdny dom bez zariadenia.

Čo tiež neviem, že keď založíme rodičovský dom, tak potom, ako dostavíme, dokolaudujeme, tak či to vieme previesť na náš dom. Lebo niekde som čítal že možné to je, inde písali že nie.
Nie, nie a este raz nie ;) nemusis dokladovat ziadny blocek a faktury, usetrit mozes kolko len chces. Staci mat znalecky posudok na oba domy a budes vediet ci to co ti banka ponukne je OK. Previest sa to da vzdy, ked postacuje hodnota domu, na ktoru chces tarchu preniest... to co pises su take myty, co niekto niekedy pocul pripadne zazil (lebo niekde spravil chybu...).
Používateľov profilový obrázok
wladas
Platinum Member ***
Príspevky: 962
Dátum registrácie: St 22 09, 2021 7:42 pm
Has thanked: 43 times
Been thanked: 127 times

Re: Poradenstvo ohladne hypoteky

Príspevok od používateľa wladas »

gabriel napísal: So 01 04, 2023 3:41 pmČo tiež neviem, že keď založíme rodičovský dom, tak potom, ako dostavíme, dokolaudujeme, tak či to vieme previesť na náš dom. Lebo niekde som čítal že možné to je, inde písali že nie.
Na toto sluzi refinancovanie hypoteky. A je jedno ci to ostane v rovnakej banke alebo sa bude presuvat do inej. Bude to podobne ako brat na hypo uz komplet hotovy barak (resp ako keby ste ho vymenili). Znalecky posudok, posudenie prijmov, zrusenie stareho a zalozenie noveho zalozneho prava, atd.
Naposledy upravil/-a wladas v So 01 04, 2023 7:05 pm, upravené celkom 1 krát.
incognito
Gold Member **
Príspevky: 380
Dátum registrácie: Ut 05 07, 2011 10:03 am
Has thanked: 7 times
Been thanked: 36 times

Re: Poradenstvo ohladne hypoteky

Príspevok od používateľa incognito »

gabriel napísal: So 01 04, 2023 3:41 pm V prípade ale, že pôjdeme cestou „hypo po častiach“, tak banka od nás bude vyžadovať každý jeden bloček na každú jednu tehlu a prácu. Čiže v tomto prípade nemáme možnosť ušetriť. Plus pravdepodobné je, že banka dá menej, ako budeme potrebovať, dajme tomu 80% percent čiže musím použiť rezervu a na konci stavby budem mať prázdny dom bez zariadenia.
Banka ti vzdy da max 80% (na vynimku 90%, ale s vyssou sadzbou). Pleties dve veci - predmet zabezpecenia (cim rucis) a predmet financovania (ucel). Predmet zabezpecenia musi byt vzdy, ucel nie...
incognito
Gold Member **
Príspevky: 380
Dátum registrácie: Ut 05 07, 2011 10:03 am
Has thanked: 7 times
Been thanked: 36 times

Re: Poradenstvo ohladne hypoteky

Príspevok od používateľa incognito »

wladas napísal: So 01 04, 2023 7:04 pm
gabriel napísal: So 01 04, 2023 3:41 pmČo tiež neviem, že keď založíme rodičovský dom, tak potom, ako dostavíme, dokolaudujeme, tak či to vieme previesť na náš dom. Lebo niekde som čítal že možné to je, inde písali že nie.
Na toto sluzi refinancovanie hypoteky. A je jedno ci to ostane v rovnakej banke alebo sa bude presuvat do inej. Bude to podobne ako brat na hypo uz komplet hotovy barak (resp ako keby ste ho vymenili). Znalecky posudok, posudenie prijmov, zrusenie stareho a zalozenie noveho zalozneho prava, atd.
:shock: nieee... toto sa robi zmenou zalozneho prava, nie refinancovanim. Boha, na co sa tu hrate ked tomu prd rozumiete... akoze to co mu tu obaja pisete by ho stalo tak 500-3000€ na poplatkoch a este by to mal aj so starostami a neskor horsou sadzbou...
JanH
Gold Member **
Príspevky: 482
Dátum registrácie: Ne 06 02, 2022 6:31 am
Has thanked: 124 times
Been thanked: 167 times

Re: Poradenstvo ohladne hypoteky

Príspevok od používateľa JanH »

Incognito, Ty si hypotekárny poradca? Nikto sa tu na nič nehrá. Je to fórum, kde každý môže povedať svoj názor alebo skúsenosť. Pokiaľ je tvoj názor a riešenie najlepšie - všetká česť. Ja by som to tiež riešil zmenou záložného práva. Veď to je logické - dostaval si, máš hodnotu -> môžeš ručiť novým domom.
JanH
Gold Member **
Príspevky: 482
Dátum registrácie: Ne 06 02, 2022 6:31 am
Has thanked: 124 times
Been thanked: 167 times

Re: Poradenstvo ohladne hypoteky

Príspevok od používateľa JanH »

@ incognito. Ešte otázka k tým bločkom a dokladovaniu. Ako to je ideálne? U mňa to je tak pri investičnom byte, že znalec doloží mne dôkaz dokončenia fázy bytového domu a následne ja uvoľním peniaze a banka ich pošle developerovi. Ako to je pri rodinnom dome? Podľa mňa žiadne blocky netreba a pokiaľ máš schválenú hypo menežuješ si to sám.
incognito
Gold Member **
Príspevky: 380
Dátum registrácie: Ut 05 07, 2011 10:03 am
Has thanked: 7 times
Been thanked: 36 times

Re: Poradenstvo ohladne hypoteky

Príspevok od používateľa incognito »

JanH napísal: So 01 04, 2023 7:25 pm Incognito, Ty si hypotekárny poradca? Nikto sa tu na nič nehrá. Je to fórum, kde každý môže povedať svoj názor alebo skúsenosť. Pokiaľ je tvoj názor a riešenie najlepšie - všetká česť. Ja by som to tiež riešil zmenou záložného práva. Veď to je logické - dostaval si, máš hodnotu -> môžeš ručiť novým domom.
Zivim sa ako financny sprostredkovatel, mam za to, ze radit by mal ten, kto preberie zodpovednost za vysledok. Radenie bez zodpovednosti je teoretizovanie a mudrovanie/filozofovanie.
incognito
Gold Member **
Príspevky: 380
Dátum registrácie: Ut 05 07, 2011 10:03 am
Has thanked: 7 times
Been thanked: 36 times

Re: Poradenstvo ohladne hypoteky

Príspevok od používateľa incognito »

JanH napísal: So 01 04, 2023 7:36 pm @ incognito. Ešte otázka k tým bločkom a dokladovaniu. Ako to je ideálne? U mňa to je tak pri investičnom byte, že znalec doloží mne dôkaz dokončenia fázy bytového domu a následne ja uvoľním peniaze a banka ich pošle developerovi. Ako to je pri rodinnom dome? Podľa mňa žiadne blocky netreba a pokiaľ máš schválenú hypo menežuješ si to sám.
Tuto ti nerozumiem. Znalec nema co preukazovat, znalec ohodnocuje nehnutelnost. Peniaze uvolnuje banka, nie ty.
Ked stavias dom (ale aj pre vsetky pripady), plnis podmienky podla uverovej zmluvy. Uver dokladujes podla podmienok dohodnutych v uverovej zmluve. Zalezi od banky a typu uveru, su rozne moznosti.

Kazdy proces ma presne a jasne stanovene pravidla a postupy, ked spravne vyberies banku a typ uveru, problemy sa deju vynimocne.

Ja fungujem tak, ze chcem vediet, aky chces mat vysledok a ja ti poviem ako na to. V ktorej banke, s akym postupom, co to bude stat... odmietam, aby mi to toho niekto kecal a komplikoval zivot mne aj samemu sebe :D
JanH
Gold Member **
Príspevky: 482
Dátum registrácie: Ne 06 02, 2022 6:31 am
Has thanked: 124 times
Been thanked: 167 times

Re: Poradenstvo ohladne hypoteky

Príspevok od používateľa JanH »

gabriel napísal: So 01 04, 2023 3:41 pm V prípade ale, že pôjdeme cestou „hypo po častiach“, tak banka od nás bude vyžadovať každý jeden bloček na každú jednu tehlu a prácu. Čiže v tomto prípade nemáme možnosť ušetriť.
@incognito - myslel som tento odsek od Gabriela. Podľa mňa toto banka nevyžaduje.
incognito
Gold Member **
Príspevky: 380
Dátum registrácie: Ut 05 07, 2011 10:03 am
Has thanked: 7 times
Been thanked: 36 times

Re: Poradenstvo ohladne hypoteky

Príspevok od používateľa incognito »

JanH napísal: So 01 04, 2023 7:54 pm
gabriel napísal: So 01 04, 2023 3:41 pm V prípade ale, že pôjdeme cestou „hypo po častiach“, tak banka od nás bude vyžadovať každý jeden bloček na každú jednu tehlu a prácu. Čiže v tomto prípade nemáme možnosť ušetriť.
@incognito - myslel som tento odsek od Gabriela. Podľa mňa toto banka nevyžaduje.
Niektore banky ano, niektore nie... ak mas uver na vystavbu, tak nejako dokladovat musis. Ale tie moznosti su velmi siroke, beznemu cloveku sa podla mna o niektorych ani snivat nemoze :D
JanH
Gold Member **
Príspevky: 482
Dátum registrácie: Ne 06 02, 2022 6:31 am
Has thanked: 124 times
Been thanked: 167 times

Re: Poradenstvo ohladne hypoteky

Príspevok od používateľa JanH »

incognito napísal: So 01 04, 2023 8:05 pm
JanH napísal: So 01 04, 2023 7:54 pm
gabriel napísal: So 01 04, 2023 3:41 pm V prípade ale, že pôjdeme cestou „hypo po častiach“, tak banka od nás bude vyžadovať každý jeden bloček na každú jednu tehlu a prácu. Čiže v tomto prípade nemáme možnosť ušetriť.
@incognito - myslel som tento odsek od Gabriela. Podľa mňa toto banka nevyžaduje.
Niektore banky ano, niektore nie... ak mas uver na vystavbu, tak nejako dokladovat musis. Ale tie moznosti su velmi siroke, beznemu cloveku sa podla mna o niektorych ani snivat nemoze :D
Tak asi nič nebráni tomu, aby sa s tebou Gabriel spojil, keďže jeho prípad pravdepodobne vyžaduje odbornú radu, ako to vyvstalo z diskusie.
Wladas a ja sme len bežní konzumenti služieb s nejakou praxou. Wladas má tuším 3+ nehnuteľnosti, ja mám tiež niečo za sebou, ale odborník z fachu si tu ty. :beer:
Pavol Chmela
Active Member
Príspevky: 86
Dátum registrácie: So 15 10, 2022 2:31 pm
Has thanked: 7 times
Been thanked: 10 times

Re: Poradenstvo ohladne hypoteky

Príspevok od používateľa Pavol Chmela »

incognito napísal: So 01 04, 2023 7:09 pm
:shock: nieee... toto sa robi zmenou zalozneho prava, nie refinancovanim. Boha, na co sa tu hrate ked tomu prd rozumiete... akoze to co mu tu obaja pisete by ho stalo tak 500-3000€ na poplatkoch a este by to mal aj so starostami a neskor horsou sadzbou...
Len toľko, že Incognito je v príspevkoch korekt. Dti a Dsti na to mám na stránke kalkulačku, ale to je fakt málinko. Skoro každá hypotéka, čo som robil bola z nejakého ohľadu iná ako ďalších 10 podobných pred ňou. Za hodinu so sprostredkovateľom sa dozvieš aspoň toľko čo za 5 hodín googlenia alebo stretnutí v bankách (aj keď asi už vieš, že špecifických info o hypo na weboch až tak nie je). Je tam riziko, že ťa niekto povodí za nos ale nie je žiadny dôvod sprostredkovateľa neabsolvovať, nech sa už rozhodneš akokoľvek. Plus vždy je lepšie ak sa ťa sprostredkovateľ alebo banka pýta. Ty potrebuješ financovať stavbu domu, ten kto to má vyriešiť prispôsobí sadu otázok na to aby to vymyslel. Tvoj popis sa zdá byť komplexný ale je tam toho oveľa viac, čo treba zistiť napr. aj také vzťahy v rodine plány ohľadom detí a pod. Čo sa týka stavby, ja sám som si prípravy už absolvoval a ideme čoskoro kopať. Mal som viac cenových ponúk na hrubú stavbu a lietali od 120 do 180k, aj keď je pravda, že som nemal realizačný projekt od arch. a toto spôsobilo značné rozdiely. Stanoviť konečnú cenu dokončeného domu sa mi zdá fakt ťažké.
incognito
Gold Member **
Príspevky: 380
Dátum registrácie: Ut 05 07, 2011 10:03 am
Has thanked: 7 times
Been thanked: 36 times

Re: Poradenstvo ohladne hypoteky

Príspevok od používateľa incognito »

JanH napísal: So 01 04, 2023 8:15 pm
incognito napísal: So 01 04, 2023 8:05 pm
JanH napísal: So 01 04, 2023 7:54 pm
gabriel napísal: So 01 04, 2023 3:41 pm V prípade ale, že pôjdeme cestou „hypo po častiach“, tak banka od nás bude vyžadovať každý jeden bloček na každú jednu tehlu a prácu. Čiže v tomto prípade nemáme možnosť ušetriť.
@incognito - myslel som tento odsek od Gabriela. Podľa mňa toto banka nevyžaduje.
Niektore banky ano, niektore nie... ak mas uver na vystavbu, tak nejako dokladovat musis. Ale tie moznosti su velmi siroke, beznemu cloveku sa podla mna o niektorych ani snivat nemoze :D
Tak asi nič nebráni tomu, aby sa s tebou Gabriel spojil, keďže jeho prípad pravdepodobne vyžaduje odbornú radu, ako to vyvstalo z diskusie.
Wladas a ja sme len bežní konzumenti služieb s nejakou praxou. Wladas má tuším 3+ nehnuteľnosti, ja mám tiež niečo za sebou, ale odborník z fachu si tu ty. :beer:
Sorry, asi som bol zbytocne reakcny... len som puntickar a mam rad presne vyjadrenia. Co Gabriel urobi je na nom, ale aspon by sa mal vediet zorientovat ;) prijemny vecer :pivko:
uhlikova_stopa
Silver Member *
Príspevky: 260
Dátum registrácie: Ne 12 06, 2022 8:14 am
Has thanked: 53 times
Been thanked: 31 times

Re: Poradenstvo ohladne hypoteky

Príspevok od používateľa uhlikova_stopa »

Ahoj, dam to sem aby som nevytvaral nove vlakno.
V septembri mi konci fix, je mi jasne ze mi naskoci 4.3 dajme tomu a ak ocakavam znizenie urok tak by som dal fix na 1r.
Teraz ta otazka, ak by som namiesto akceptacie vyssieho uroku poziadal o odklad splatok, co by sa stalo? Je mi jasne ze ten rok urokov mi banka neodpusti, avsak ten dlh by bol z 0.5% alebo z toho noveho? Kedze samozrejme by som poziadal pre koncom fixu aby nestihol naskocit novy urok. Po odklade splatok by uz mozno bol urok nizssi a nemusel by som rok platit vysoke uroky. Je mi jasne ze pojdem do uveroveho registra, no neplanujem uz dalsiu hypo takze mi to je mozno jedno?
Používateľov profilový obrázok
iosephus
Silver Member *
Príspevky: 232
Dátum registrácie: Po 06 02, 2023 2:56 pm
Has thanked: 10 times
Been thanked: 29 times

Re: Poradenstvo ohladne hypoteky

Príspevok od používateľa iosephus »

uhlikova_stopa napísal: Št 22 02, 2024 3:05 pm Ahoj, dam to sem aby som nevytvaral nove vlakno.
V septembri mi konci fix, je mi jasne ze mi naskoci 4.3 dajme tomu a ak ocakavam znizenie urok tak by som dal fix na 1r.
Teraz ta otazka, ak by som namiesto akceptacie vyssieho uroku poziadal o odklad splatok, co by sa stalo? Je mi jasne ze ten rok urokov mi banka neodpusti, avsak ten dlh by bol z 0.5% alebo z toho noveho? Kedze samozrejme by som poziadal pre koncom fixu aby nestihol naskocit novy urok. Po odklade splatok by uz mozno bol urok nizssi a nemusel by som rok platit vysoke uroky. Je mi jasne ze pojdem do uveroveho registra, no neplanujem uz dalsiu hypo takze mi to je mozno jedno?
V ktorej banke máš úver že ti tam dajú až rok odkladu? Väčšinou je to menej. Okrem toho, o pol roka o rok o koľko bude menší úrok? 0,75? 1? Neviem či to stojí za úverový register.
Používateľov profilový obrázok
iosephus
Silver Member *
Príspevky: 232
Dátum registrácie: Po 06 02, 2023 2:56 pm
Has thanked: 10 times
Been thanked: 29 times

Re: Poradenstvo ohladne hypoteky

Príspevok od používateľa iosephus »

iosephus napísal: Št 22 02, 2024 5:06 pm
uhlikova_stopa napísal: Št 22 02, 2024 3:05 pm Ahoj, dam to sem aby som nevytvaral nove vlakno.
V septembri mi konci fix, je mi jasne ze mi naskoci 4.3 dajme tomu a ak ocakavam znizenie urok tak by som dal fix na 1r.
Teraz ta otazka, ak by som namiesto akceptacie vyssieho uroku poziadal o odklad splatok, co by sa stalo? Je mi jasne ze ten rok urokov mi banka neodpusti, avsak ten dlh by bol z 0.5% alebo z toho noveho? Kedze samozrejme by som poziadal pre koncom fixu aby nestihol naskocit novy urok. Po odklade splatok by uz mozno bol urok nizssi a nemusel by som rok platit vysoke uroky. Je mi jasne ze pojdem do uveroveho registra, no neplanujem uz dalsiu hypo takze mi to je mozno jedno?
V ktorej banke máš úver že ti tam dajú až rok odkladu? Väčšinou je to menej. Okrem toho, o pol roka o rok o koľko bude menší úrok? 0,5? 0,75? 1? Neviem či to stojí za úverový register, okrem toho práve vo svojej banke by si mohol dostať na druhý pokus aspoň o čosi lepší úrok, keď neboli problémy so splácaním, prípadne refinanc inde.
kixog47100
Príspevky: 66
Dátum registrácie: Ut 26 12, 2023 2:24 pm
Has thanked: 11 times
Been thanked: 12 times

Re: Poradenstvo ohladne hypoteky

Príspevok od používateľa kixog47100 »

Pri odklade splatok mozes mat problem s refinancovanim hypo v inej banke a budes musiet zostat vo svojej banke aj za nevyhodnejsich podmienok ako inde - ak teda pojde negativny zaznam do uveroveho registra.
kixog47100
Príspevky: 66
Dátum registrácie: Ut 26 12, 2023 2:24 pm
Has thanked: 11 times
Been thanked: 12 times

Re: Poradenstvo ohladne hypoteky

Príspevok od používateľa kixog47100 »

A odklad splatok ti nepomoze - nebudes splacat - ale dlh ti bude narastat (o uroky).
Alebo budes splacat len urok a istina sa ti nebude znizovat - na tom naozaj neusetris.
Ani odklad splatok teda nie je zadarmo.
uhlikova_stopa
Silver Member *
Príspevky: 260
Dátum registrácie: Ne 12 06, 2022 8:14 am
Has thanked: 53 times
Been thanked: 31 times

Re: Poradenstvo ohladne hypoteky

Príspevok od používateľa uhlikova_stopa »

Ano rozumiem tym nevyhodam.
incognito
Gold Member **
Príspevky: 380
Dátum registrácie: Ut 05 07, 2011 10:03 am
Has thanked: 7 times
Been thanked: 36 times

Re: Poradenstvo ohladne hypoteky

Príspevok od používateľa incognito »

uhlikova_stopa napísal: Pi 23 02, 2024 9:12 am Ano rozumiem tym nevyhodam.
Spekulujes uplne zbytocne, len si ublizis. Ak pocitas s klesanim sadzieb (aj ja), tak si vyber banku, ktora vie/je ochotna upravovat sadzby aj mimo vyrocia fixacie a dnes ma co najnizsie sadzby. Fix na 1 rok si nevyber, jednak nie je najlacnejsi a jednak si tym pri refinancovani tiez velmi nepomozes, banky ho navyse vnimaju spekulativne...
uhlikova_stopa
Silver Member *
Príspevky: 260
Dátum registrácie: Ne 12 06, 2022 8:14 am
Has thanked: 53 times
Been thanked: 31 times

Re: Poradenstvo ohladne hypoteky

Príspevok od používateľa uhlikova_stopa »

Dakujem za reakcie. Mam TB, neviem ci bude ochotna dat benefit znizovania urokovyxh sadzieb aj mino fix
incognito
Gold Member **
Príspevky: 380
Dátum registrácie: Ut 05 07, 2011 10:03 am
Has thanked: 7 times
Been thanked: 36 times

Re: Poradenstvo ohladne hypoteky

Príspevok od používateľa incognito »

uhlikova_stopa napísal: Po 26 02, 2024 9:11 am Dakujem za reakcie. Mam TB, neviem ci bude ochotna dat benefit znizovania urokovyxh sadzieb aj mino fix
TB taku moznost ponukala. Uvidis, co ti ponuknu pred vyrocim fixu a mozes vyberat. Osobne by som skor vyberal VUB, CSOB a UCB, statistika/historia hra v ich prospech.
uhlikova_stopa
Silver Member *
Príspevky: 260
Dátum registrácie: Ne 12 06, 2022 8:14 am
Has thanked: 53 times
Been thanked: 31 times

Re: Poradenstvo ohladne hypoteky

Príspevok od používateľa uhlikova_stopa »

Vdaka. UCB som zavrhol, chceli ma oklamat na poistke v minulosti tak tam uz nejdem :)
incognito
Gold Member **
Príspevky: 380
Dátum registrácie: Ut 05 07, 2011 10:03 am
Has thanked: 7 times
Been thanked: 36 times

Re: Poradenstvo ohladne hypoteky

Príspevok od používateľa incognito »

uhlikova_stopa napísal: Po 26 02, 2024 10:52 am Vdaka. UCB som zavrhol, chceli ma oklamat na poistke v minulosti tak tam uz nejdem :)
To ta chceli oklamat konkretni ludia, nie banka. Zmen pobocku, ludi, vyber si sprostredkovatela... ale sktrnut to ako banku je zbytocne emocne rozhodnutie.
uhlikova_stopa
Silver Member *
Príspevky: 260
Dátum registrácie: Ne 12 06, 2022 8:14 am
Has thanked: 53 times
Been thanked: 31 times

Re: Poradenstvo ohladne hypoteky

Príspevok od používateľa uhlikova_stopa »

myslim ze to bolo vo vseobecnych podmienkach. Islo o to, ze banka zapocitala poistenie za celu dobu do uveru....cize sa mi urocilo aj poistenie a keby chcem refinancovat, tak by som musel vyplatit aj poistenie za celu dobu v UNI...urcite to tak bolo v tu dobu...
incognito
Gold Member **
Príspevky: 380
Dátum registrácie: Ut 05 07, 2011 10:03 am
Has thanked: 7 times
Been thanked: 36 times

Re: Poradenstvo ohladne hypoteky

Príspevok od používateľa incognito »

uhlikova_stopa napísal: Po 26 02, 2024 5:56 pm myslim ze to bolo vo vseobecnych podmienkach. Islo o to, ze banka zapocitala poistenie za celu dobu do uveru....cize sa mi urocilo aj poistenie a keby chcem refinancovat, tak by som musel vyplatit aj poistenie za celu dobu v UNI...urcite to tak bolo v tu dobu...
A to si mohol prijat alebo odmientnut :D pamatam si tie podmienky, nic dobre to nebolo, hoci pravidla boli trosku inak a dnes sa maju veci tiez inak... kazdopadne je to tvoje rozhodnutie, UCB nie je nejako extra vynimocny.
Napísať odpoveď

Návrat na "Finančné poradenstvo, poradcovia"