5-7 percent rocne (takmer) garantovane bez rizika? Kapital 100-400tisic, existuje nieco?

Zadajte dopyt na konkrétnu požiadavku sporenia, investovania či poistenia seba, alebo rodiny, alebo vypracovanie finančného plánu.
Pravidlá fóra
Nezabudnite, prosím, že svojou prítomnosťou a diskutovaním na tomto fóre vyjadrujete svoj súhlas s vždy aktuálnymi Podmienkami používania tohto fóra. Predovšetkým prosím dbajte na slušnosť komunikácie a rešpektovanie sa navzájom. Celé Podmienky používania tohto fóra si môžte prečítať tu.
Olala
Active Member
Príspevky: 85
Dátum registrácie: Št 27 01, 2022 6:09 pm
Has thanked: 9 times
Been thanked: 8 times

5-7 percent rocne (takmer) garantovane bez rizika? Kapital 100-400tisic, existuje nieco?

Príspevok od používateľa Olala »

Je nieco?

Terminovany vklad je okolo 3.3 - 3.6 v privatnom sektore slovenskych bank a j&t, ale to sa aj tak dani este, vsak? Je mozne ze to vysplha k 5-6 percentam pri rocnom vklade?

Hb reavis realitny fond atd vyzeraju pekne s ich 6-8 percentami, ale tam su vysoke vstupne a vystupne poplatky, ak sa nemylim. A to uz garantovane nie je ako terminovany vklad.

Kam by ste zakempili svojich niekolko stotisic eur? V etf fondoch peniaze mam, ale tam stale plati, ze moze spx padnut pokojne o 25 percent, to by som bol nervozny s polovicou majetkuv akciach. Mam tam asi tak stvrtinu.
Glogol
Guru Member ****
Príspevky: 1746
Dátum registrácie: Št 10 05, 2007 12:26 pm
Has thanked: 47 times
Been thanked: 164 times

Re: 5-7 percent rocne (takmer) garantovane bez rizika? Kapital 100-400tisic, existuje nieco?

Príspevok od používateľa Glogol »

Ja osobne pri takom objeme a poziadavke min rizika - by som urcite isiel do SK vladnych dlhopisov. Ak ked nemam skusenosti - AKO - pri takom objeme by som to nejako technicky uz len poriesil . Momentalne vidim na Xetre jemne nad 4% pa. Ale su aj na brat. burze.
pravda je ako poezia - a vacsina ludi na poeziu s.rie
Olala
Active Member
Príspevky: 85
Dátum registrácie: Št 27 01, 2022 6:09 pm
Has thanked: 9 times
Been thanked: 8 times

Re: 5-7 percent rocne (takmer) garantovane bez rizika? Kapital 100-400tisic, existuje nieco?

Príspevok od používateľa Olala »

A to nie je nejaky 20 rocny? chapem ze sa to (asi) da predat aj skor, ale tak vidim co sa deje v usa a radsej by som pocital s tym, ze to podrzim az do maturity :D Ale 10-20 rocne mi pride ako prilis dlhe obdobie.
andre
Guru Member ****
Príspevky: 1295
Dátum registrácie: Št 02 07, 2015 11:43 pm
Has thanked: 13 times
Been thanked: 229 times

Re: 5-7 percent rocne (takmer) garantovane bez rizika? Kapital 100-400tisic, existuje nieco?

Príspevok od používateľa andre »

Olala napísal: St 05 04, 2023 11:17 am Je mozne ze to vysplha k 5-6 percentam pri rocnom vklade?
Pravdepodobne nie.
Olala napísal: St 05 04, 2023 11:17 amHb reavis realitny fond atd vyzeraju pekne s ich 6-8 percentami, ale tam su vysoke vstupne a vystupne poplatky, ak sa nemylim. A to uz garantovane nie je ako terminovany vklad.
Pozri si ale vynos po rokoch napr. v 2020 mali len 1%. Kludne moze v buducnosti aj poklesnut.

Olala napísal: St 05 04, 2023 11:17 amKam by ste zakempili svojich niekolko stotisic eur? V etf fondoch peniaze mam, ale tam stale plati, ze moze spx padnut pokojne o 25 percent, to by som bol nervozny s polovicou majetkuv akciach. Mam tam asi tak stvrtinu.

Zacal by som ale tu: https://ako-investovat.sk/diskusia/view ... 53#p157253

Musis si stanovit ake riziko si ochotny znasat. Napr. ked tam mas 25% ako pises. Ak akcie klesnu o 50%, stratu na celom portfolii budes mat len 12.5%. Co je podla mna pre vacsinu ludi ok, ale dlhodobo tam mas potencial vacsieho rastu. A zbytok das do inych tried aktiv cim diverzifikujes riziko/prepady.
Glogol
Guru Member ****
Príspevky: 1746
Dátum registrácie: Št 10 05, 2007 12:26 pm
Has thanked: 47 times
Been thanked: 164 times

Re: 5-7 percent rocne (takmer) garantovane bez rizika? Kapital 100-400tisic, existuje nieco?

Príspevok od používateľa Glogol »

Olala napísal: St 05 04, 2023 12:19 pm A to nie je nejaky 20 rocny? chapem ze sa to (asi) da predat aj skor, ale tak vidim co sa deje v usa a radsej by som pocital s tym, ze to podrzim az do maturity :D Ale 10-20 rocne mi pride ako prilis dlhe obdobie.
musel by som prepocitavat aky vynos dava napr tato 26 pri tej cene. Teraz vidim Letzter Preis- 92,46.
https://www.boerse-frankfurt.de/anleihe ... -625-16-26
zoznam vsetkych hladam tu : https://www.boerse-frankfurt.de/suchergebnisse/Slowak
pravda je ako poezia - a vacsina ludi na poeziu s.rie
Olala
Active Member
Príspevky: 85
Dátum registrácie: Št 27 01, 2022 6:09 pm
Has thanked: 9 times
Been thanked: 8 times

Re: 5-7 percent rocne (takmer) garantovane bez rizika? Kapital 100-400tisic, existuje nieco?

Príspevok od používateľa Olala »

andre napísal: St 05 04, 2023 12:31 pm
Musis si stanovit ake riziko si ochotny znasat. Napr. ked tam mas 25% ako pises. Ak akcie klesnu o 50%, stratu na celom portfolii budes mat len 12.5%. Co je podla mna pre vacsinu ludi ok, ale dlhodobo tam mas potencial vacsieho rastu. A zbytok das do inych tried aktiv cim diverzifikujes riziko/prepady.
do akcii investujem kazdy mesiac, akurat do nich urcite nejdem posielat sestciferny obnos naraz. historicky to mozno vychadza lepsie pre posielanie naraz, ale keby som tak spravil naposledy, ked som mal peniaze k dispozicii, tak by som bol v minuse 10 - 15 percent, vdaka DCA a dokupovaniu poklesov som momentalne v pluse poslednych cca 15 mesiacov.

ak by sa terminovany nedanil po roku a bol by aspon 5 percent, asi by som isiel do toho :D ale 3.5 a este dan je dost onicom.
Vigrem
Príspevky: 67
Dátum registrácie: Ne 02 01, 2022 4:07 pm
Has thanked: 34 times
Been thanked: 24 times

Re: 5-7 percent rocne (takmer) garantovane bez rizika? Kapital 100-400tisic, existuje nieco?

Príspevok od používateľa Vigrem »

Podobny problem riesim aj ja. Zatial som prisiel na tri moznosti:

1.) ETF penazneho trhu, rozoberalo sa to aj tu na fore (https://ako-investovat.sk/diskusia/view ... p?p=179093). Najlepsie mi vyslo https://www.justetf.com/en/etf-profile. ... 0290358497, aktualne zhodnotenie by malo byt cca 2.9%, po roku dane neplatis.

2.) IaD realitny fond - https://iad.sk/podielove-fondy/fond/prvy-realitny-fond/. Cca 4%, ale zdanuje sa a mas tam aj vstupny poplatok. Samozrejme, garantovane nie je nic a tento fond uz vobec nie, ale vyzera, ze nech sa dialo od zalozenia fondu v roku 2006 cokolvek, stupal vzdy o tie cca 4 - 5%.

3.) J&T dlhopisy s nulovym kuponom - napr. https://www.jtbanka.sk/detail-dlhopisu/ ... IV_2028_SR. Cca 5%, po roku drzania sa daju cez banku predat na bratislavskej burze, takze nezdanujes, ale aj pri nakupe, aj pri predaji sa plati poplatok 0.6%.

Mne osobne sa najviac zo vsetkych tychto pozdava prave to ETFko, vynos bude stupat so stupajucimi urokovymi sadzbami, ale nemyslim si, ze by sme sa dostali na 5 - 6%. Ak niekto ma ine napady, budem velmi rad, lebo sam si nad tym lamem hlavu a dufam, ze je nieco lepsie, ako to ETFko :)
tomáš virdzek
Guru Member ****
Príspevky: 2222
Dátum registrácie: Po 02 03, 2009 2:17 pm
Has thanked: 633 times
Been thanked: 369 times

Re: 5-7 percent rocne (takmer) garantovane bez rizika? Kapital 100-400tisic, existuje nieco?

Príspevok od používateľa tomáš virdzek »

@Vigrem: podrobnejšie som to neštudoval, ale k tej 2-jke: https://ako-investovat.sk/existuju-gara ... vestovani/
Vigrem
Príspevky: 67
Dátum registrácie: Ne 02 01, 2022 4:07 pm
Has thanked: 34 times
Been thanked: 24 times

Re: 5-7 percent rocne (takmer) garantovane bez rizika? Kapital 100-400tisic, existuje nieco?

Príspevok od používateľa Vigrem »

tomáš virdzek napísal: St 05 04, 2023 7:34 pm @Vigrem: podrobnejšie som to neštudoval, ale k tej 2-jke: https://ako-investovat.sk/existuju-gara ... vestovani/
Ano, to som pozeral... je tam 10% za tri roky, co je v podstate 3.2% p.a. pri zlozenom uroceni (nech porovnavame jablka s jablkami). Treba ale pocitat aj so vstupnym poplatkom 3% (ale ten sa bude dat stiahnut na 1% pri sikovnom poradcovi, ja to tak mam pri ich Prvom realitnom fonde) a so zdanenim. Trojrocny terminovany ucet v J&T vyjde lepsie, ako toto, preto som to ani nezvazoval.
incognito
Gold Member **
Príspevky: 380
Dátum registrácie: Ut 05 07, 2011 10:03 am
Has thanked: 7 times
Been thanked: 36 times

Re: 5-7 percent rocne (takmer) garantovane bez rizika? Kapital 100-400tisic, existuje nieco?

Príspevok od používateľa incognito »

Olala napísal: St 05 04, 2023 11:17 am Je nieco?

Terminovany vklad je okolo 3.3 - 3.6 v privatnom sektore slovenskych bank a j&t, ale to sa aj tak dani este, vsak? Je mozne ze to vysplha k 5-6 percentam pri rocnom vklade?

Hb reavis realitny fond atd vyzeraju pekne s ich 6-8 percentami, ale tam su vysoke vstupne a vystupne poplatky, ak sa nemylim. A to uz garantovane nie je ako terminovany vklad.

Kam by ste zakempili svojich niekolko stotisic eur? V etf fondoch peniaze mam, ale tam stale plati, ze moze spx padnut pokojne o 25 percent, to by som bol nervozny s polovicou majetkuv akciach. Mam tam asi tak stvrtinu.
Na rok s takym vynosom nie je nic, a uz vobec nie garantovvane. Uroky take urcite nebude, ani teraz ani neskor, banky maju kopu penazi a takto dalsie nepotrebuju...
Na taky vynos potrebujes aspon 3 roky a nebude to ucite garantovane.
Glogol
Guru Member ****
Príspevky: 1746
Dátum registrácie: Št 10 05, 2007 12:26 pm
Has thanked: 47 times
Been thanked: 164 times

Re: 5-7 percent rocne (takmer) garantovane bez rizika? Kapital 100-400tisic, existuje nieco?

Príspevok od používateľa Glogol »

V case ked sadzby ECB su 3,5% ani nic bezpecne, eurove, garantovane s vynosom 5-7% ani byt nemoze. Bolo by to perpetum mobile. Pozicat si na hypo za 4% a vlastne zdroje mat na 5-7% ...
pravda je ako poezia - a vacsina ludi na poeziu s.rie
Olala
Active Member
Príspevky: 85
Dátum registrácie: Št 27 01, 2022 6:09 pm
Has thanked: 9 times
Been thanked: 8 times

Re: 5-7 percent rocne (takmer) garantovane bez rizika? Kapital 100-400tisic, existuje nieco?

Príspevok od používateľa Olala »

Glogol napísal: Št 06 04, 2023 8:39 am V case ked sadzby ECB su 3,5% ani nic bezpecne, eurove, garantovane s vynosom 5-7% ani byt nemoze. Bolo by to perpetum mobile. Pozicat si na hypo za 4% a vlastne zdroje mat na 5-7% ...
cize terminovane vklady cca kopiruju v najlepsom pripade sadzbu ecb? ak sa zdvihne na 5, dockam sa terminovaneho na 5? :))
Glogol
Guru Member ****
Príspevky: 1746
Dátum registrácie: Št 10 05, 2007 12:26 pm
Has thanked: 47 times
Been thanked: 164 times

Re: 5-7 percent rocne (takmer) garantovane bez rizika? Kapital 100-400tisic, existuje nieco?

Príspevok od používateľa Glogol »

Olala napísal: Št 06 04, 2023 9:25 am
Glogol napísal: Št 06 04, 2023 8:39 am V case ked sadzby ECB su 3,5% ani nic bezpecne, eurove, garantovane s vynosom 5-7% ani byt nemoze. Bolo by to perpetum mobile. Pozicat si na hypo za 4% a vlastne zdroje mat na 5-7% ...
cize terminovane vklady cca kopiruju v najlepsom pripade sadzbu ecb? ak sa zdvihne na 5, dockam sa terminovaneho na 5? :))
Neviem aky algoritmus banky používajú pre sadzby na terminaky. Vstupných premenných môže byt dosť veľa. Veľké banky stale nič a malé majú niečo ale samozrejme nižšie úroky ako sú ecb sadzby. Ak na termínovanom bude 5 percent tak sadzba ecb bude cca 6 a na to radšej ani nemyslím ….
pravda je ako poezia - a vacsina ludi na poeziu s.rie
Používateľov profilový obrázok
iosephus
Silver Member *
Príspevky: 237
Dátum registrácie: Po 06 02, 2023 2:56 pm
Has thanked: 10 times
Been thanked: 29 times

Re: 5-7 percent rocne (takmer) garantovane bez rizika? Kapital 100-400tisic, existuje nieco?

Príspevok od používateľa iosephus »

cize terminovane vklady cca kopiruju v najlepsom pripade sadzbu ecb? ak sa zdvihne na 5, dockam sa terminovaneho na 5? :))
Keď sa dočkáš sadzieb ECB na úrovni 5%, tak nás budú trápiť iné veci ako termiňáky :)
Používateľov profilový obrázok
Trumpeta1978
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 4321
Dátum registrácie: Ut 28 03, 2017 9:05 pm
Has thanked: 422 times
Been thanked: 339 times

Re: 5-7 percent rocne (takmer) garantovane bez rizika? Kapital 100-400tisic, existuje nieco?

Príspevok od používateľa Trumpeta1978 »

5-7 percent rocne (takmer) garantovane bez rizika? Kapital 100-400tisic, existuje nieco?
- ruleta a všetko na červenú :D
Ak by to nevyslo, tak sa mozes utesovat, ze v inom paralelnom vesmire si vyhral. :wink:

**
iosephus

nemyslim ze ECB dotlaci urokove sadzby az na 5percent. Vyraze by to zvysilo pocet bankrotov v Eu a zhorsilo ekonomicky rast. Dalsi dovod je ten, ze inflacia v Eu už aj teraz ma klesajucu tendenciu. :)
jaroslav81
Silver Member *
Príspevky: 216
Dátum registrácie: So 17 04, 2010 6:31 pm
Has thanked: 3 times
Been thanked: 104 times

Re: 5-7 percent rocne (takmer) garantovane bez rizika? Kapital 100-400tisic, existuje nieco?

Príspevok od používateľa jaroslav81 »

JnT terminovany vklad na 5 rokov, 4% pa
Inflácia klesá viac ako sa očakávalo, je možné že ECB začne na ďalší rok znižovať sadzby, tak možno nie je od veci si fixnúť 4% na 5 rokov.
Napísať odpoveď

Návrat na "Potrebujem investovať, sporiť, poistiť sa"