Kde sa dania ETF?

Zdaňovanie investícií a dividend
Pravidlá fóra
Nezabudnite, prosím, že svojou prítomnosťou a diskutovaním na tomto fóre vyjadrujete svoj súhlas s vždy aktuálnymi Podmienkami používania tohto fóra. Predovšetkým prosím dbajte na slušnosť komunikácie a rešpektovanie sa navzájom. Celé Podmienky používania tohto fóra si môžte prečítať tu.
andre
Guru Member ****
Príspevky: 1288
Dátum registrácie: Št 02 07, 2015 11:43 pm
Has thanked: 13 times
Been thanked: 225 times

Re: Kde sa dania ETF?

Príspevok od používateľa andre »

Zalezi na tom aky je zdroj dividend - firma alebo ETF? A u ETF podla toho ci sa budes riadit usmernenim FS, alebo nie. Ktore je podobne nezmyselne ako to vysvetlenie co dali pred rokom k casovemu testu u ETF. :roll:
rmaly
Guru Member ****
Príspevky: 1421
Dátum registrácie: St 21 04, 2010 12:53 pm
Has thanked: 751 times
Been thanked: 81 times

Re: Kde sa dania ETF?

Príspevok od používateľa rmaly »

andre napísal: Št 20 04, 2023 6:48 am Zalezi na tom aky je zdroj dividend - firma alebo ETF? A u ETF podla toho ci sa budes riadit usmernenim FS, alebo nie. Ktore je podobne nezmyselne ako to vysvetlenie co dali pred rokom k casovemu testu u ETF. :roll:
Cast danenia ETF dividend... Dajme tomu, ze by som to chcel mat bez stresu a teda to budem danit podla toho usmernenia, ze pojdem podla 7-1-a. Doteraz som to robil ako klasicke divi z akcii firiem, ale teda nejak by som s pribudajucimi dividendami to robil asi tak, aby "som sa nemusel bat a hadat s nimi"...
Tym padom ked som si to nanecisto nahadzoval presne podla clanku, tak mi tam chyba podrobnejsi postup (respektive uistenie, ze sa ma potom vyplnat aj ten riadok 110 a naseldne 111 a potom uz dalsie, co automaticky hodi ten formular...)
Popripade, ak mas iny nazor a dalo by sa nejak argumentovat s FS, sem s nim :). Len podla toho vyjadrenia z clanku je to take "polo dobre" (lepsie ako danit ako ine prijmy, horsie ako nedanit, ked uz su zdanene... ako akcie)... :)
Používateľov profilový obrázok
Baba Jaga
Silver Member *
Príspevky: 239
Dátum registrácie: St 25 08, 2021 6:56 pm
Has thanked: 27 times
Been thanked: 75 times

Re: Kde sa dania ETF?

Príspevok od používateľa Baba Jaga »

rmaly napísal: St 19 04, 2023 8:18 pm
Baba Jaga napísal: St 19 04, 2023 8:13 pm
rmaly napísal: St 19 04, 2023 7:54 pm
andre napísal: St 08 03, 2023 7:38 am btw. nedavno sme zverejnili clanok k zdanovaniu https://ako-investovat.sk/zdanovanie-pr ... -vs-firma/
@andre k tomu clanku... Myslim si, ze je uplne super a konecne spravny a vysvetlujuci (co som nastudoval hore dole po internete ine clanky, tento mi najviac dava zmysel aj s tym vyjadrenim FS...
Jedna otazka... pripravujem si taky manual na buducorocne danove, nech to uz mam konecne uplne kosher a ked som si robil nanecisto cez FS / danovy formular podla toho clanku, tak tam je, ze sa vyplnia hrube divi a potom uz zaplatena dan sa zapocita tusim v riadku 111. Lenze ja som mal ten riadok by default vysedeny a musel som doplnit (asi - moj predpoklad) aj raidok 110 (alebo nejaky iny, pri 110 to zafungovalo)... Tak je potrebne vyplnit aj tu 110 a teda dava sa tam tiez hruba dividenda ci ako? Lebo to som nikde nenasiel.
Vdaka
Dividendy podla podľa § 51e zákona- FO zamestnanec
Príklad dividenda-100 EUR brutto, daň z dividend zaplatená v zahraničí-15EUR
riadok 01 100
riadok 06 100
riadok 07 100
riadok 09 7.00
riadok 13 100
riadok 14 15.00
riadok 15 100
riadok 16 7.00
riadok 17 7.00
riadok 18 0.00
Len ten clanok je o zdanovani (spravnom ) dividend z ETF podla 7-1-a. Pisu, ze to v odseku VII riadok 1 vyplnis hrube divi v eur, co je jasne a chapem... a poznamka je, ze mozes zapocitat zaplatenu dan (napriklad 15% z usa alebo cr) a doplatim vlastne iba 4/10% do 19/25% podla prijmu... a ze tu zaplatenu dan mam dat do riadku 111, lenze ten je vysedeny... a "aktivuje" sa az ked vyplnim napriklad riadok 110 (co mi dava zmysel, len teda uz by som to chcel mat 100% naporiadku... ten moj osobny manual :) ).
ja nemám dôvod daniť dividendy z ETF podľa podla 7-1-a. Pretože vo výpise mám napísané ordinary dividend a mám tam strhnutú dan podľa zmluvy o zamedzení dvojitého zdanenia, ktorá hovorí ,že ak mi je vyplatená dividenda tak mi bude zrazená daň vo výške 15%. Ja idem podľa § 51e a tak som to dával aj tento rok do DP a budem vždy.
rmaly
Guru Member ****
Príspevky: 1421
Dátum registrácie: St 21 04, 2010 12:53 pm
Has thanked: 751 times
Been thanked: 81 times

Re: Kde sa dania ETF?

Príspevok od používateľa rmaly »

Baba Jaga napísal: Št 20 04, 2023 10:45 am
rmaly napísal: St 19 04, 2023 8:18 pm
Baba Jaga napísal: St 19 04, 2023 8:13 pm
rmaly napísal: St 19 04, 2023 7:54 pm
andre napísal: St 08 03, 2023 7:38 am btw. nedavno sme zverejnili clanok k zdanovaniu https://ako-investovat.sk/zdanovanie-pr ... -vs-firma/
@andre k tomu clanku... Myslim si, ze je uplne super a konecne spravny a vysvetlujuci (co som nastudoval hore dole po internete ine clanky, tento mi najviac dava zmysel aj s tym vyjadrenim FS...
Jedna otazka... pripravujem si taky manual na buducorocne danove, nech to uz mam konecne uplne kosher a ked som si robil nanecisto cez FS / danovy formular podla toho clanku, tak tam je, ze sa vyplnia hrube divi a potom uz zaplatena dan sa zapocita tusim v riadku 111. Lenze ja som mal ten riadok by default vysedeny a musel som doplnit (asi - moj predpoklad) aj raidok 110 (alebo nejaky iny, pri 110 to zafungovalo)... Tak je potrebne vyplnit aj tu 110 a teda dava sa tam tiez hruba dividenda ci ako? Lebo to som nikde nenasiel.
Vdaka
Dividendy podla podľa § 51e zákona- FO zamestnanec
Príklad dividenda-100 EUR brutto, daň z dividend zaplatená v zahraničí-15EUR
riadok 01 100
riadok 06 100
riadok 07 100
riadok 09 7.00
riadok 13 100
riadok 14 15.00
riadok 15 100
riadok 16 7.00
riadok 17 7.00
riadok 18 0.00
Len ten clanok je o zdanovani (spravnom ) dividend z ETF podla 7-1-a. Pisu, ze to v odseku VII riadok 1 vyplnis hrube divi v eur, co je jasne a chapem... a poznamka je, ze mozes zapocitat zaplatenu dan (napriklad 15% z usa alebo cr) a doplatim vlastne iba 4/10% do 19/25% podla prijmu... a ze tu zaplatenu dan mam dat do riadku 111, lenze ten je vysedeny... a "aktivuje" sa az ked vyplnim napriklad riadok 110 (co mi dava zmysel, len teda uz by som to chcel mat 100% naporiadku... ten moj osobny manual :) ).
ja nemám dôvod daniť dividendy z ETF podľa podla 7-1-a. Pretože vo výpise mám napísané ordinary dividend a mám tam strhnutú dan podľa zmluvy o zamedzení dvojitého zdanenia, ktorá hovorí ,že ak mi je vyplatená dividenda tak mi bude zrazená daň vo výške 15%. Ja idem podľa § 51e a tak som to dával aj tento rok do DP a budem vždy.
Aj ja som to tak robil doteraz, len zase mal nejake video Miron Zelina, kde vravel, ze za to co pisu brokeri (ze kazdy pise inac, tak ze aspon jeden to musi mat zakonite zle...) to este nemusi byt pravda a tak... a teda vyjadrenie v tom clanku tu na ako-invesetovat od FS je tiez skor to co tu hrozilo davnejsie, ze teda nie ako riadne dividendy, ale tie vynosy... hlavne sa mi nechce potom s nimi hadat...
andre
Guru Member ****
Príspevky: 1288
Dátum registrácie: Št 02 07, 2015 11:43 pm
Has thanked: 13 times
Been thanked: 225 times

Re: Kde sa dania ETF?

Príspevok od používateľa andre »

Tu k tomu mame clanok: https://www.companyconsulting.sk/blog-1 ... novisko-fs

Niekde som k tomu videl aj stanovisko nejakeho danoveho poradcu, ale ako obycajne bolo take nejednoznacne. Ja sa s tym stanoviskom uplne nestotoznujem, lebo ono su to realne dividendy od firiem, len k tebe prijdu sprostredkovane cez "Pass-through Entity".

Co sa tyka toho riadku 110, tak ten je podla popisu "Úhrn príjmov (základov dane) podľa § 7 zákona zo zdrojov v zahraničí". Cize ako pises, budu tam vsetky prijmy podla § 7 zo zahranicia, cize aj tie dividendy z ETF.


Baba Jaga: z principu to ako ti to reportuju brokeri je irelevantne. Lebo oni to reportuju podla zakona platneho v state kde maju oni sidlo. A ty sa musis riadit slovenskymi danovymi zakonmi. Je to uvedene aj v tom stanovisku FS na tom linku co som dal hore.
rmaly
Guru Member ****
Príspevky: 1421
Dátum registrácie: St 21 04, 2010 12:53 pm
Has thanked: 751 times
Been thanked: 81 times

Re: Kde sa dania ETF?

Príspevok od používateľa rmaly »

andre napísal: Št 20 04, 2023 11:33 am Tu k tomu mame clanok: https://www.companyconsulting.sk/blog-1 ... novisko-fs

Niekde som k tomu videl aj stanovisko nejakeho danoveho poradcu, ale ako obycajne bolo take nejednoznacne. Ja sa s tym stanoviskom uplne nestotoznujem, lebo ono su to realne dividendy od firiem, len k tebe prijdu sprostredkovane cez "Pass-through Entity".

Co sa tyka toho riadku 110, tak ten je podla popisu "Úhrn príjmov (základov dane) podľa § 7 zákona zo zdrojov v zahraničí". Cize ako pises, budu tam vsetky prijmy podla § 7 zo zahranicia, cize aj tie dividendy z ETF.


Baba Jaga: z principu to ako ti to reportuju brokeri je irelevantne. Lebo oni to reportuju podla zakona platneho v state kde maju oni sidlo. A ty sa musis riadit slovenskymi danovymi zakonmi. Je to uvedene aj v tom stanovisku FS na tom linku co som dal hore.
Dik moc... akoze ano, tiez som "tak logicky" ze oni len "preposielaju dividendy"... ale ak z nich chcem raz zit, nerad by som mal potom opletacky s FS a doplacal nejake strasne sumy spatne. Radsej sa okresem uz teraz a budem to mat radsej na zaklade ich stanoviska, ktore im otrepem o hlavu... Budem dufat, ze raz nejaky dobrak skusi pozmenit zakon... len dovtedy mam dojem, ze radsej mat vsetko naporiadku, lebo digitalna doba prinasa pre danovakov lepsie nastroje a uz sa clovek len tak neskova :) :)

Za ten riadok 110 dik, lebo to tam v tom clanku chyba (aj v jednom aj v druhom)... len to tak vyslo logicky a chcel som si to overit... Potom uz ten formular dava sam nejake dalsie riadky na dopocitanie... Len teda ta 111 bola disabled ked ta 110 nebola vyplnena... dik este raz
Používateľov profilový obrázok
Baba Jaga
Silver Member *
Príspevky: 239
Dátum registrácie: St 25 08, 2021 6:56 pm
Has thanked: 27 times
Been thanked: 75 times

Re: Kde sa dania ETF?

Príspevok od používateľa Baba Jaga »

andre napísal: Št 20 04, 2023 11:33 am Tu k tomu mame clanok: https://www.companyconsulting.sk/blog-1 ... novisko-fs
Baba Jaga: z principu to ako ti to reportuju brokeri je irelevantne. Lebo oni to reportuju podla zakona platneho v state kde maju oni sidlo. A ty sa musis riadit slovenskymi danovymi zakonmi. Je to uvedene aj v tom stanovisku FS na tom linku co som dal hore.
Ale to nedáva logiku,pretože podľa US zákonov je to dividenda a mne ju zdania podľa príslušných US zákonov,pretože je to US aktívum. A FS citujem"v prípade, ak bol predmetný príjem zdanený v zahraničí v súlade s príslušnou zmluvou o zamedzení dvojitého zdanenia, na zamedzenie dvojitého zdanenia tohto príjmu uplatníte príslušnú metódu (metódu zápočtu dane)" Tak ak podľa zmluvy o zamedzení dvojitého zdanenia je to Dividenda tak to nemôže byť klasifikované ako iný Výnos z CP.
andre
Guru Member ****
Príspevky: 1288
Dátum registrácie: Št 02 07, 2015 11:43 pm
Has thanked: 13 times
Been thanked: 225 times

Re: Kde sa dania ETF?

Príspevok od používateľa andre »

Tu podla mna neni o com diskutovat. Si to zrejme nedocital cele, dalsi odstavec hovori:

Zdanenie príjmov je v súlade s ustanoveniami príslušnej zmluvy aj v prípade, ak v dôsledku rozdielov vo vnútroštátnych právnych predpisoch zmluvných štátov, štát zdroja pri kvalifikácii týchto príjmov na účely zmluvy uplatnil vlastné vnútroštátne právne predpisy a pri ich zdanení uplatnil iné ustanovenia zmluvy (napr. článok 10 zmluvy - Dividendy), aké by pre rovnaké príjmy uplatnil štát rezidencie (napr. článok 11 – Úroky). Ak sú splnené ďalšie podmienky zdaniteľnosti tohto príjmu v štáte zdroja podľa zmluvy, štát rezidencie (SR) zamedzí právnemu dvojitému zdaneniu príjmov spôsobom uvedeným v tejto zmluve.
Používateľov profilový obrázok
Baba Jaga
Silver Member *
Príspevky: 239
Dátum registrácie: St 25 08, 2021 6:56 pm
Has thanked: 27 times
Been thanked: 75 times

Re: Kde sa dania ETF?

Príspevok od používateľa Baba Jaga »

andre napísal: Št 20 04, 2023 1:59 pm Tu podla mna neni o com diskutovat. Si to zrejme nedocital cele, dalsi odstavec hovori:

Zdanenie príjmov je v súlade s ustanoveniami príslušnej zmluvy aj v prípade, ak v dôsledku rozdielov vo vnútroštátnych právnych predpisoch zmluvných štátov, štát zdroja pri kvalifikácii týchto príjmov na účely zmluvy uplatnil vlastné vnútroštátne právne predpisy a pri ich zdanení uplatnil iné ustanovenia zmluvy (napr. článok 10 zmluvy - Dividendy), aké by pre rovnaké príjmy uplatnil štát rezidencie (napr. článok 11 – Úroky). Ak sú splnené ďalšie podmienky zdaniteľnosti tohto príjmu v štáte zdroja podľa zmluvy, štát rezidencie (SR) zamedzí právnemu dvojitému zdaneniu príjmov spôsobom uvedeným v tejto zmluve.
Takže sa vyhnem ETFkam a nahradím ich iným produktom a už viem aj ktorým a nebudú to EU UCITs, stále pôjde o investičné produkty z USA
rmaly
Guru Member ****
Príspevky: 1421
Dátum registrácie: St 21 04, 2010 12:53 pm
Has thanked: 751 times
Been thanked: 81 times

Re: Kde sa dania ETF?

Príspevok od používateľa rmaly »

Baba Jaga napísal: Št 20 04, 2023 3:17 pm
andre napísal: Št 20 04, 2023 1:59 pm Tu podla mna neni o com diskutovat. Si to zrejme nedocital cele, dalsi odstavec hovori:

Zdanenie príjmov je v súlade s ustanoveniami príslušnej zmluvy aj v prípade, ak v dôsledku rozdielov vo vnútroštátnych právnych predpisoch zmluvných štátov, štát zdroja pri kvalifikácii týchto príjmov na účely zmluvy uplatnil vlastné vnútroštátne právne predpisy a pri ich zdanení uplatnil iné ustanovenia zmluvy (napr. článok 10 zmluvy - Dividendy), aké by pre rovnaké príjmy uplatnil štát rezidencie (napr. článok 11 – Úroky). Ak sú splnené ďalšie podmienky zdaniteľnosti tohto príjmu v štáte zdroja podľa zmluvy, štát rezidencie (SR) zamedzí právnemu dvojitému zdaneniu príjmov spôsobom uvedeným v tejto zmluve.
Takže sa vyhnem ETFkam a nahradím ich iným produktom a už viem aj ktorým a nebudú to EU UCITs, stále pôjde o investičné produkty z USA
Ale inac to dodanenie nie je take strasne... vpodstate sa doplaca do 19% (dokonca sa tusim v tom clanku pisalo do 25% podla prijmu, ale ked som to teraz vyklikaval nanecisto, tak mi to vzalo len do 19% dan... ani to nedopocitavalo do 25%, co je zvlastne... prijem mam urcite viac... ale tak robil som to podla navodu... takze to bolo par eur doplatit...
Používateľov profilový obrázok
Baba Jaga
Silver Member *
Príspevky: 239
Dátum registrácie: St 25 08, 2021 6:56 pm
Has thanked: 27 times
Been thanked: 75 times

Re: Kde sa dania ETF?

Príspevok od používateľa Baba Jaga »

rmaly napísal: Št 20 04, 2023 4:09 pm
Baba Jaga napísal: Št 20 04, 2023 3:17 pm
andre napísal: Št 20 04, 2023 1:59 pm Tu podla mna neni o com diskutovat. Si to zrejme nedocital cele, dalsi odstavec hovori:

Zdanenie príjmov je v súlade s ustanoveniami príslušnej zmluvy aj v prípade, ak v dôsledku rozdielov vo vnútroštátnych právnych predpisoch zmluvných štátov, štát zdroja pri kvalifikácii týchto príjmov na účely zmluvy uplatnil vlastné vnútroštátne právne predpisy a pri ich zdanení uplatnil iné ustanovenia zmluvy (napr. článok 10 zmluvy - Dividendy), aké by pre rovnaké príjmy uplatnil štát rezidencie (napr. článok 11 – Úroky). Ak sú splnené ďalšie podmienky zdaniteľnosti tohto príjmu v štáte zdroja podľa zmluvy, štát rezidencie (SR) zamedzí právnemu dvojitému zdaneniu príjmov spôsobom uvedeným v tejto zmluve.
Takže sa vyhnem ETFkam a nahradím ich iným produktom a už viem aj ktorým a nebudú to EU UCITs, stále pôjde o investičné produkty z USA
Ale inac to dodanenie nie je take strasne... vpodstate sa doplaca do 19% (dokonca sa tusim v tom clanku pisalo do 25% podla prijmu, ale ked som to teraz vyklikaval nanecisto, tak mi to vzalo len do 19% dan... ani to nedopocitavalo do 25%, co je zvlastne... prijem mam urcite viac... ale tak robil som to podla navodu... takze to bolo par eur doplatit...
Ja viem, ale prečo mám tomuto zasr...mu štátu, platiť viac keď nemusím.
si predstav,že máš ETFko, z ktorého máš mesačne na dividendách 500USD brutto ,netto 425USD reinvestuješ to a ešte máš doplatiť štátu dalších 20USD a daj si to krát 15rokov
si predstav,že máš iný produkt,ktorý nie je ETFko, z ktorého más tiež mesačne na dividendách netto 425USD reinvestuješ to a nič nemusíš dodaňovať.
Niekto by mi povedal ,že sú to dobré, aby som sa na to vy..al, ale pre mňa to drobné nie sú, pre mňa sú to peniaze,ktoré môžem reinvestovať a mať ďaľšie peniaze.
andre
Guru Member ****
Príspevky: 1288
Dátum registrácie: Št 02 07, 2015 11:43 pm
Has thanked: 13 times
Been thanked: 225 times

Re: Kde sa dania ETF?

Príspevok od používateľa andre »

Na investovanie do vacsiny beznych veci vies pouzit akumulacne ETF. Kde to nie je problem, kedze ziadne divi nedostavas.
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15693
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 988 times
Been thanked: 1343 times

Re: Kde sa dania ETF?

Príspevok od používateľa JUGGLER »

rmaly napísal: Št 20 04, 2023 4:09 pm Ale inac to dodanenie nie je take strasne... vpodstate sa doplaca do 19% (dokonca sa tusim v tom clanku pisalo do 25% podla prijmu, ale ked som to teraz vyklikaval nanecisto, tak mi to vzalo len do 19% dan... ani to nedopocitavalo do 25%, co je zvlastne... prijem mam urcite viac... ale tak robil som to podla navodu... takze to bolo par eur doplatit...
,,25% z tej časti príjmov, ktorá presiahne sumu 37 981,94 Eur,, ...asi nemáš väčšiu divi :)
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
rmaly
Guru Member ****
Príspevky: 1421
Dátum registrácie: St 21 04, 2010 12:53 pm
Has thanked: 751 times
Been thanked: 81 times

Re: Kde sa dania ETF?

Príspevok od používateľa rmaly »

JUGGLER napísal: Št 20 04, 2023 11:49 pm
rmaly napísal: Št 20 04, 2023 4:09 pm Ale inac to dodanenie nie je take strasne... vpodstate sa doplaca do 19% (dokonca sa tusim v tom clanku pisalo do 25% podla prijmu, ale ked som to teraz vyklikaval nanecisto, tak mi to vzalo len do 19% dan... ani to nedopocitavalo do 25%, co je zvlastne... prijem mam urcite viac... ale tak robil som to podla navodu... takze to bolo par eur doplatit...
,,25% z tej časti príjmov, ktorá presiahne sumu 37 981,94 Eur,, ...asi nemáš väčšiu divi :)
To sa mysli akoze zvlast pre ine prijmy a zvlast pre divi? Ja ze sa to zapocitava (tie divi z etf) do celkoveho prijmu... Tak zatial dobre...
Teda ak to chapem spravne, ak z inych prijmov (zamestnanie+prenajom idem 19/25) a z divi z etf idem od nuly do 37981.93+ opat 19/25? Lebo ak nie, tak som asi nieco zle vyplnil :) :)
andre
Guru Member ****
Príspevky: 1288
Dátum registrácie: Št 02 07, 2015 11:43 pm
Has thanked: 13 times
Been thanked: 225 times

Re: Kde sa dania ETF?

Príspevok od používateľa andre »

Spocitavaju sa vsetky prijmy co mas do 1 limitu, az na nejake vynimky.
rmaly
Guru Member ****
Príspevky: 1421
Dátum registrácie: St 21 04, 2010 12:53 pm
Has thanked: 751 times
Been thanked: 81 times

Re: Kde sa dania ETF?

Príspevok od používateľa rmaly »

andre napísal: Pi 21 04, 2023 9:39 am Spocitavaju sa vsetky prijmy co mas do 1 limitu, az na nejake vynimky.
Hmm... tak uvidim buduci rok... Lebo ked som to dohadzoval do danoveho 2022 (kedze to uz som mal predvyplnene)... tak mi to "opravilo" / navysilo dan naozaj len o tie 4% (rozdiel medzi 15% ztrhnutou danou v USA a 19%)... Neviem, co som tam mohol zle spravit. Mozno tam maju financnaci chybu a nikto to nezistil, lebo to nikto nerobi :) :)
Vyplnil som co sa tyka tychto divi z ETFiek (okrem standardneho prijmu zo zamestnania + prenajmu + divi z akcii):
VII. oddiel, tabulka c.2
R1 - prijmy: 409.54 eur
R11 - spolu: 409.54 eur
r66 - 409.54 eur
r68 - 409.54 eur
r106 - dan (19%) z osobitneho zakladu dane.... z riadka 68 - 77.81 (toto je tych 19%)
r110 - 409.54 eur
r111 - 61.42 eur (dan zapaltena / ztrhnuta brokerom / etfkom v usa)
r112 - 100% (vsetky prijate divi zdanene...)
r113 - 77.81 eur
r114 - 61.42 eur
r115 - 16.39 eur (myslim, ze toto je presne rozdiel medzi 19% a 15%
r116 dan prijem + prenajom + kapitalove vynosy (teda asi tieto divi) - cez 9k... (zaklad dane cez 45k...) navysene o tych 16.39 eur.
potom este nejake odpocitania pridavkov a danovych bonusov a dan na zaplatenie... vsetko predtym vypocitane poskocilo len o tych 16.39 eur...
Používateľov profilový obrázok
Baba Jaga
Silver Member *
Príspevky: 239
Dátum registrácie: St 25 08, 2021 6:56 pm
Has thanked: 27 times
Been thanked: 75 times

Re: Kde sa dania ETF?

Príspevok od používateľa Baba Jaga »

@Andre
Mám otázku ohľadne článku Zdaňovanie príjmov z investícií a tradingu v roku 2022 – fyzická osoba vs. firma
ide mi o Dlhopisy bezkupónové (zerobond) držané do splatnosti a tam je uvedené § 8 ods. 1 písm. f) a to je z prevodu účasti (podielu) na s. r. o., kom. spol. alebo z prevodu členských práv družstva To je nejaká hlúposť nemalo by to byť podľa § 7 ods. 2 -výnos, ktorý vzniká pri splatnosti cenného papiera z rozdielu medzi menovitou hodnotou cenného papiera a emisným kurzom pri jeho vydaní ? Lebo ja som dával výnosy zo zerobondov do § 7 ods. 2
andre
Guru Member ****
Príspevky: 1288
Dátum registrácie: Št 02 07, 2015 11:43 pm
Has thanked: 13 times
Been thanked: 225 times

Re: Kde sa dania ETF?

Príspevok od používateľa andre »

Mas pravdu, bude to bud § 7 odstavec 2, alebo 3. Opravime to aj v clanku.

rmaly napísal: Pi 21 04, 2023 2:11 pm Hmm... tak uvidim buduci rok... Lebo ked som to dohadzoval do danoveho 2022 (kedze to uz som mal predvyplnene)... tak mi to "opravilo" / navysilo dan naozaj len o tie 4% (rozdiel medzi 15% ztrhnutou danou v USA a 19%)... Neviem, co som tam mohol zle spravit. Mozno tam maju financnaci chybu a nikto to nezistil, lebo to nikto nerobi :) :)
Ked uz som pozeral zakon pozrel som aj toto, Takze je len 19% bez ohladu na vysku prijmu. Kedze § 15 Sadzba dane, pismeno a) odstavec 4 uvadza, ze "19 % z osobitného základu dane zisteného podľa § 7"
rmaly
Guru Member ****
Príspevky: 1421
Dátum registrácie: St 21 04, 2010 12:53 pm
Has thanked: 751 times
Been thanked: 81 times

Re: Kde sa dania ETF?

Príspevok od používateľa rmaly »

andre napísal: So 22 04, 2023 3:24 pm Mas pravdu, bude to bud § 7 odstavec 2, alebo 3. Opravime to aj v clanku.

rmaly napísal: Pi 21 04, 2023 2:11 pm Hmm... tak uvidim buduci rok... Lebo ked som to dohadzoval do danoveho 2022 (kedze to uz som mal predvyplnene)... tak mi to "opravilo" / navysilo dan naozaj len o tie 4% (rozdiel medzi 15% ztrhnutou danou v USA a 19%)... Neviem, co som tam mohol zle spravit. Mozno tam maju financnaci chybu a nikto to nezistil, lebo to nikto nerobi :) :)
Ked uz som pozeral zakon pozrel som aj toto, Takze je len 19% bez ohladu na vysku prijmu. Kedze § 15 Sadzba dane, pismeno a) odstavec 4 uvadza, ze "19 % z osobitného základu dane zisteného podľa § 7"
Super moc dik... mas u mna aspon pivo :) :)
Ale teda ak berieme ako bernu mincu to vyjadrenie FS, tak oni sami spomenuli 7-1-a... tak to by malo byt snad koser :) :)
Akurat teda to vyzera, ze to je "rovna" dan 19%...
Napísať odpoveď

Návrat na "Dane a naše investície"