Potencial ETF fondov na deformaciu trhu

Podielové fondy, ETF, Hedge fondy
Pravidlá fóra
Nezabudnite, prosím, že svojou prítomnosťou a diskutovaním na tomto fóre vyjadrujete svoj súhlas s vždy aktuálnymi Podmienkami používania tohto fóra. Predovšetkým prosím dbajte na slušnosť komunikácie a rešpektovanie sa navzájom. Celé Podmienky používania tohto fóra si môžte prečítať tu.
xerces
Active Member
Príspevky: 137
Dátum registrácie: Ne 20 06, 2021 12:20 am
Has thanked: 1 time
Been thanked: 20 times

Potencial ETF fondov na deformaciu trhu

Príspevok od používateľa xerces »

Zamyslam sa teraz nad ETF fondami a nad tym ako funguju. Taktiez si citam vela prispevkov od ludi co tu investuju a prisiel som na jednu neprijemnu vec. V poslednej dobe sa mi zacina zdat, ze ludia investuju do ETF podla nazvu a dlhodobej vykonnosti. Na jedej strane je to OK ale na druhej strane s tym najvykonnejsie ETF vlastne zabezpecuju dalsi vykon, ktory ale neprudi z ich podkladoveho portfolia resp. firiem, ktore nieco produkuju ale z dopytu po investovani. To ma podla mna za nasledok, ze ETF vlastne deformuju trh a nasycuju samych seba. V podstate zaciname podporovat velke firmy aby sa stali vacsimi a na male uz nezostava dost financii. Pricom realny prinos tych velkych nemusit byt ziadny. Nestratuje sa ETF fondami vlastne pyramida resp. nejaka podobna schema, ktora moze mat za nasledok velku deformaciu trhoveho mechanizmu?
Croven
Gold Member **
Príspevky: 316
Dátum registrácie: Po 18 04, 2022 8:14 am
Has thanked: 28 times
Been thanked: 46 times

Re: Potencial ETF fondov na deformaciu trhu

Príspevok od používateľa Croven »

Nie, cenu akcii určujú aktívni investori - teda obchodníci. Asi 95% ETF obchodov prebieha na sekundárnom trhu - teda tieto obchody nemajú vplyv na cenu jednotlivých akcii. Celkom dobre túto problematiku popisuje Richard - Investiční brambora, ktorý je dosť zameraný na etf a pasivne ivnestovanie. Plus ešte dobre video kde sa táto problematika rozoberá je od Bena Felixa.
https://www.youtube.com/watch?v=RjixQB5TAGU
https://www.youtube.com/watch?v=Wv0pJh8mFk0
xerces
Active Member
Príspevky: 137
Dátum registrácie: Ne 20 06, 2021 12:20 am
Has thanked: 1 time
Been thanked: 20 times

Re: Potencial ETF fondov na deformaciu trhu

Príspevok od používateľa xerces »

No precitam, dik za info. Len mi to pride tak, ze cenu urcuje dopyt-ponuka a kedze vsetci idu teraz investovat cez ETF (tym vsetci myslim to, ze sa to zacina sprisupnovat beznym obcanom namiesto podielovych fondov), tak sa zvysi dopyt, lebo z pohladu akcii je ETF vlastne aktivny investor, kedze ten fond sam o sebe nakupuje akcie akurat ich nakupuje podla pevnej schemy. Cize keby si teraz vsetci povedali ze aktivne investovanie nema zmysel lebo ETFka ho prekonavaju a pojdu do ETF a zaroven do tych ziskovych, tak ceny akcii spolocnosti v tom ETF pojdu hore ale nie kvoli samotnym spolocnostiach ale kvoli ETF fondu (resp. jeho reputacii/menu).
Croven
Gold Member **
Príspevky: 316
Dátum registrácie: Po 18 04, 2022 8:14 am
Has thanked: 28 times
Been thanked: 46 times

Re: Potencial ETF fondov na deformaciu trhu

Príspevok od používateľa Croven »

Ale to si všetci nepovedia a je zbytočné takto obrazne uvažovať. Ak by sa kvoli ETF umelo zvýšila nejaka hodnota akcii tak aktívni investori predražené akcie predajú a cena sa tak zníži. Ako som písal predtým, cenu akcie určujú obchodníci ktorý obchodujú každý deň, nie fondy ktoré nakupujú akcie raz za čas. Odporúčam si pozrieť tie videa čo som postol, je to ďaleko lepšie popísané/vysvetlené ako to píšem ja.
Napísať odpoveď

Návrat na "Fondy, ETF, Hedge fondy"