Truncus a jeho pohľad na FX

Forex - forein exchange, obchodovanie s cudzími menami.
Pravidlá fóra
Nezabudnite, prosím, že svojou prítomnosťou a diskutovaním na tomto fóre vyjadrujete svoj súhlas s vždy aktuálnymi Podmienkami používania tohto fóra. Predovšetkým prosím dbajte na slušnosť komunikácie a rešpektovanie sa navzájom. Celé Podmienky používania tohto fóra si môžte prečítať tu.
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15693
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 988 times
Been thanked: 1343 times

Re: Truncus a jeho pohľad na FX

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Truncus napísal: Po 15 05, 2023 1:05 pm
Tu si možeš vyhodnotiť 3 systémy, ktoré nevyzerajú, že skončili, či sa oplatia viac ako tvoj sedliak.

https://www.myfxbook.com/members/tradin ... al/7501457
https://www.myfxbook.com/members/tradin ... al/7232342
https://www.myfxbook.com/members/YUWENX ... tw/8782015
Nechce sa mi lúštiť kde je pes zakopaný. 2 z nich trejdia 5000 USD.
Tretí začal zo 100 000 a urobil stovky malých depozitov v úhrne 270 000 USD...To má aký význam s tými depositmi?
Vyhladzujú si krivku? Cez brokera kde je cost trejdu 2 pipsy?
Mohol by sa k tromu vyjadriť AirMike...mne sa to nevidí vierohodné. V minulosti sme videli rôzne vylepšovania výsledkov a vyhladzovanie equity krivky...

Ja sa nechcem hádať kde sa dajú zarábať peniaze. Len tvrdím, že forex je extrémne ťažký trh na to, aby človek začal míňať energiu na to ako odtiaľ extrahovať peniaze. Dostať odtiaľ peniaze je rovnako ťažké ako prísť do kasína a začať sa živiť výhrami.
Pozri si video od Airmika a prvú vec čo zistíš je, že z forexu najviac peňazí extrahujú tisícky cfd brokerov, ktorí svojími spôsobmi + costom ruinujú práve tie malé účty, ktoré sa pokúšajú zbohatnúť cez vysokú páku.

Darmo tu bude kadekto ukazovať parciálne výsledky a krátkodobé track recordy, mňa zaujíma výsledný efekt.
Profesionálov, ktorí víťazili na trhu pár rokov a potom skrachovali som už videl dosť.
Dlhodobo ziskový forex trader je pre mňa ako Yeti. Každý o ňom rozpráva, ale nikto ho nevidel.
Chcem povedať, že ten, kto chce každoročne zarábať, aspoň tých cca 20 % a VYBERAŤ zisk, tak musí robiť aktívny trading. (Kto chce len pasívne investovať do etf, tak trading nemusí riešiť a tam je etf jasná výhoda a riešenie.)
Len to nejde dokopy s tým, že na forexe ti stačí menej peňazí.
20% z 5000 ako vidíme tie super účty je 1000 ročne. To je vreckové pre teenagera.

Takže kolko kapitálu potrebuješ minimálne, aby ťa 20% p.a. uspokojilo?
Zoberme, že chceš žiť ako priemerný človek a zarábať 20 000 € ročne...treba ti 100 000
..aj to len za predpokladu, že tvoj trading bude ako ten ten čo vidíme..čiže bude generovať samé ziskové mesiace a roky....

Tak si ťa namodelujem na posledných 10 rokov (predpokladám, že predtým 10 rokov si sa učil ako na forexe konzistentne zarábať )

Takže máš 100 000 a posledných 10 rokov si zarobil si a vybral 20 000 ročne, to je spolu 200 000 €.
Všimni si, že dane a odvody ani nespomínam...to by si musel robiť 30% p.a., aby si mal 20 000 € čistého.

Pozrime sa zo zvedavosti koľko by zarobil SEDLIAK zo 100 000 € (reálne dáta za súčasných podmienok ).
S nulovými vedomosťami. len s vkladom 100 000 € do etf na SP 500 by zarobil +250%, čo je +250 000 €

Záver: ROI calculátor ukazuje, že sediak bez prípravy a vedomostí s 13,35% p.a. porazil profíka s 20% p.a. a zarobil o 50 000 € viac.

Urobme z toho profíka stroj na peniaze, že bude trejdiť ďalších 30 rokov, teda až do dôchodku bude zarábať 20% p.a.
Jeho bilancia bude, že ako najkonzistnejšie ziskový trader na svete na svete by za 40 rokov kariéry zarobil +800 000 €

Sedliakovi pridelme historických 10% p.a. a pozrime sa kolko bude mať na účte zo svojho kapitálu 100 000?

Nahadzujem do nášho investičného kalkulátora: bude mať na účte 5 370 000 € ( slovom päť miliónov tristo sedemdesiat tisíc ).

ZHRNUTIE:
Trejder pri 20% p.a. zarobil a minul 800 000 €
Investor pri 10% p.a. zarobil 5,27 miliónov €.

Je pravda, že ten trejder sa 40 rokov živil sám. Ale na začiatku musel mať tých 100 000.
Investor tiež musel mať tých 100 000, ale musel na nich zabudnúť a nejak sa živiť.

Koniec trejdera si predstavme taký, že s kapitálom 100 000 ide do dôchodku..pričom ten kapitál inflačne znehodnotený má 4 x nižšiu kúpnu cenu.

Koniec investora môže byť taký, že ak nechá tých 5,37 mil. zhodnocovať ďalej a bude si vyberať rentu 4% p.a...bude mať viac ako 200 000 € ročne k dôchodku.

Truncus. Som sa zbytočne rozpísal. Len chcem povedať jedno.
Tradingom sa neoplatí targetovať 20% ročne.
Aktívny trading s 20% p.a. sa oplatí robiť iba popri inej práci/podnikaní.
S cieľom, že zo zisku nežiješ, nezávisíš na ňom, hoci samozrejme, ked sa darí, niečo si z neho užiješ.

Primárnym cieľom trejdera by malo byť zarobiť toľko peňazí, aby už nemusel v živote kvôli peniazom trejdiť.
Ja vravím tomu ,,dostať za vodu.,, Byť slobodný v tom, či ešte budem trejdovať, alebo budem len investovať ( na tom, či aktívne, alebo pasívne nezáleží, lebo sami vieme posúdiť , či sa nám to oplatí ).

História všetkých trejderských legiend ukazuje, že dokázali robiť nadpriemerné výnosy len obmedzený čas. Zvyčajne od 10 do 20 rokov. Velmi zriedka 20 - 30 rokov. Málokto sa dostal za vodu z vlastným kapitálom...väčšina legendárnych trejderov skončila pri správe veľkého kapitálu kde stovky miliónov až miliardy zarobili cez performance fee. Lenže to už takmer nikto z nich v živote neporazil index.

Truncus. To, že ja ako trejder tu operujem sedliakom má jeden obrovský význam. Je to štatistická pravdepodobnosť s akou vieme zhodnotiť
kapitál. Kým u nekvalifikovanej verejnosti v ETf na index je dlhodobé zhodnotenie takmer na 100% isté ( a treba urobiť iba jedno správne rozhodnutie na začiatku ), u aktívneho trejdera/investora závisí na miere rizika ktorú podstúpi ( väčšina môže dlhodobo profitovať ak sú diverzifikovaní a nepreženú to s pákou ), ale na forexe, ktorý chodí len hore-dole, nijaké hodnoty nevytvára, teda nemá nijakú prirodzenú naturálnu štatistickú výhodu v generovaní konzistentných ziskov uspeje len málokto.

Ja to vravím aj z hľadiska toho, že akcie sú investícia do podnikania a to je pre ľudí ľahšie pochopiteľné ako pohyby menových párov.
Podnikanie vytvára hodnoty, generuje zisky. Ceny akcií ako celok dlhodobo stúpajú. Podnikaním môže bohatnúť 100% ľudí ak by všetci len investovali ako sedliak. To je v podstate aj Buffetov odkaz a filozofia.
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
Používateľov profilový obrázok
osamely chodec
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3825
Dátum registrácie: Ut 13 11, 2007 1:57 pm
Has thanked: 125 times
Been thanked: 338 times
Kontaktovať používateľa:

Re: Truncus a jeho pohľad na FX

Príspevok od používateľa osamely chodec »

podnikanie = paka

ak mas nejaky edge a pouzijes paku stavas sa financne nezavislym. Takze, ak mas 100k a system s malymi DD a 20% p.a s pakou len 50 si po par rokoch za vodou. Ina cesta nie je, aj pri akciach (aj v podnikani vseobecne) ak mas edge musis zvysovat paku, dodanim kapitalu, v podnikani aj dodanim zamestnancov. To co popisujes ako investovanie , (sedliak) je predavanie najdrahsej komodity co mas a to svojho casu. Musis cakat 30 rokov a pritom si odkladat spotrebu (neminat hned) a vysledok potesi tvoje deti :) takze si im predal svoj cas. V podnikani minanie casu nahradzas pakou. Uz len taka malickost - musis mat edge , to je najvacsi problem vacsiny ludi, ktori nerozumeju statistickej vyhode a vobec definovaniu tej vyhody. Snad som to napisal zrozumitelne.
Existujú starí obchodníci a odvážni obchodníci. Je len veľmi málo starých, odvážnych obchodníkov. “ -Ed Seykota-
Porozumiet znamená zvyknúť si.
Láska nad zlato, myšlienka nad majetok.
Chodci a cyklisti vážia menej ako šoféri a šoférky. (prieskum EU)
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15693
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 988 times
Been thanked: 1343 times

Re: Truncus a jeho pohľad na FX

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Všetko je OK, len nie všetci ľudia chcú, resp. dokážu ziskovo podnikať.

To isté sa týka tradingu. Je to podobné otáčanie peňazí ako pri podnikaní, ale riziko straty je násobne vyššie.
Preto sa stále vraciam k tomu začiatku, k bodu NULA, kde obyčajný človek nemá žiadne vedomosti ani informácie, len hľadá spôsob AKO INVESTOVAŤ.

Väčšina ľudí neinvestuje vôbec, alebo investuje zle.

Miliardy úspor na Slovensku sú zainvestované zle. Nezhodnocujú sa vôbec, alebo veľmi slabo a žerie ich inflácia.
Ešte väčšie miliardy tečú do stupídnych produktov kde na nich parazitujú inštitúcie a sprostredkovatelia a v konečnom dôsledku neprinášajú zaujímavé zhodnotenie.

My tu môžeme rozoberať trading ako úzka skupina fanatikov, ktorá mu venovala a venuje hromadu času.
Ale mali by sme vždy myslieť na to, že tu existuje ohromný edge pre všetkých, ktorý je zadarmo.
Stačí tomu rozumieť, mať informácie a mať predovšetkým pokoru k sedliakovi, ktorý práve v tej najťažšej kategórii – DLHODOBÉ ZHODNOTENIE paradoxne víťazí nad všetkými.

Kto sa smeje naposledy – ten sa smeje najlepšie. V 99,9% prípadov je to práve sedliak.

To nie je môj názor – to je výsledok môjho researchu.

Ja som v tom researchi stále medzi tou 1/1000 , ktorú sedliak ešte nezomlel. Lenže jeho mlyny melú pomaly, ale isto.
osamely chodec napísal: Po 22 05, 2023 8:53 am To co popisujes ako investovanie , (sedliak) je predavanie najdrahsej komodity co mas a to svojho casu. Musis cakat 30 rokov a pritom si odkladat spotrebu (neminat hned) a vysledok potesi tvoje deti :) takze si im predal svoj cas.
Ono tá drahá komodita ČAS má aj iný význam, ktorý trefne pomenoval V. Jurík: PENIAZE SÚ ČAS.

Len málo ľudí vie oceniť, že v investovaní sedliaka plynutím času EDGE stúpa a riziko klesá.
A že sa k tomu pridáva ôsmy div sveta – efekt zloženého úročenia.

Môžeme filozofovať koľko chceme.

Roky plynú, ale zjednodušený model sedliaka z kapitálom 100 000 (jedno lepšie auto) v konečnom dôsledku prekoná len málokto:

Počiatočný účet: 100 000
Stav po 10 rokoch: 267 000 ( na tento stav s vyberaním zisku musí trejder zarábať cca 20% p.a. )
Stav po 20 rokoch: 725 000 ( na tento stav s vyberaním zisku musí trejder zarábať cca 40% p.a. )
Stav po 30 rokoch: 1 960 000 ( na tento stav s vyberaním zisku musí trejder zarábať cca 70% p.a. )
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
Používateľov profilový obrázok
Trumpeta1978
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 4291
Dátum registrácie: Ut 28 03, 2017 9:05 pm
Has thanked: 414 times
Been thanked: 334 times

Re: Truncus a jeho pohľad na FX

Príspevok od používateľa Trumpeta1978 »

existuje velke mnozstvo literatury o forexovych strategiach. Youtube je doslova narvaný forexovymi školeniami, vlastne cely internet. A vysledok toho všetkeho? Nepoznam nikoho kto by dlhodobejšie dokazal na forexe generovat aspon skromný zisk.
Z toho vyplýva, že pre 99 percenta ludi nema vyznam sa forexom vobec zaoberat a zvysne 1 percento su vynimocne nadaní ludia ktori ale budu musiet tomu tiez venovat mnoho rokov štúdia a testovania. Tu ale vznika otazka, prečo by taký šikovný človek venoval povedzme 10rokov forexu, keď môže sa venovať studiu niecoho zaujimavejsieho ci uzitocnejsieho. Napr. sa za tu dobu dopracuje na poziciu senior programatora /alebo rozbehne vlastne podnikanie/ kde má isté velmi dobre peniaze a zamestnavatelia budu okolo neho chodiť po špičkách a ofukovať ho, tak preco by sa mal venovat nejakemu nudnemu forexu s otaznym vysledkom?? Proste venovat tolko casu a stresu forexu nedava moc zmysel.
Truncus
Gold Member **
Príspevky: 306
Dátum registrácie: Ut 25 04, 2023 10:39 am
Has thanked: 56 times
Been thanked: 65 times

Re: Truncus a jeho pohľad na FX

Príspevok od používateľa Truncus »

JUGGLER napísal: Po 22 05, 2023 12:17 am [

Takže máš 100 000 a posledných 10 rokov si zarobil si a vybral 20 000 ročne, to je spolu 200 000 €.
Všimni si, že dane a odvody ani nespomínam...to by si musel robiť 30% p.a., aby si mal 20 000 € čistého.

Pozrime sa zo zvedavosti koľko by zarobil SEDLIAK zo 100 000 € (reálne dáta za súčasných podmienok ).
S nulovými vedomosťami. len s vkladom 100 000 € do etf na SP 500 by zarobil +250%, čo je +250 000 €

Záver: ROI calculátor ukazuje, že sediak bez prípravy a vedomostí s 13,35% p.a. porazil profíka s 20% p.a. a zarobil o 50 000 € viac.

Toto nemá význam ani komentovať. Aká je tu objektivita, keď porovnávaš niekoho, kto vyberá zisky a može si z nich niečo užiť a toho, kto si 10 rokov nič nevyberie, aby si takto mohol dokázať, že podľa teba vyhral sedliak...

Nemá zmysel pokračovať.
No nič, ocitol som sa ne fóre o investovaní a nie o tradingu, to sa to toleruje len u akcií...
Najskor to bola chyba.

Juggler, uvedom si jednu zásadnú vec. Investor do sedliaka musí čakať mnohé desaťročia, aby si zisk užil. Na starobu za 30 - 40 rokov to už nie je ono.
Spomeň si na Martina, ako sa na svojom vlákne vyjadril, že prečo tak vysoko riskuje a hádže na trh aj celý účet sa vyjadril v zmysle, že chce zarobiť veľký balík a byť za vodou skor, ako bude na staré kolená už nevládny.
(Nedokázali ste ho presvedčiť, že nech neriskuje a dá tých pár tisíc EUR do sedliaka ? :D)

Už z toho sa dá pochopiť jeden z dovodov vyššieho riskovania, vzdelávania sa a investovania času.
Nakoniec aj Gordon Gekkko povedal, že hlavné aktívum nie sú peniaze, ale čas. :wink:

Až chceš zaistiť svoje deti sedliakom, nič proti tomu. Je to tvoja voľba. Iní chcú zaistiť svoje deti a získať aj nejaké výhody práve ziskami z tradingu a to skor ako budú na staré kolená v plienkach alebo v domove dochodcov, až sa toho vobec dožijú.

Súhlasím s tebou v tom, že podstatou tradingu je hlavne zarobiť čo najvačší balík a byť za vodou.
A áno, aj FX na to dáva výborné možnosti, nielen trading akcií, opcií, futures, atď.

FX nechápu a príliš negatívne sa o ňom vyjadrujú hlavné tí, čo o ňom buď nevedia nič, prípadne hodne málo, alebo sa snažili a neuspeli.

To zhodnocovanie 20% p.a si si vysvetlil inak, ako som to povodne myslel. Išlo o určitú métu, ktorá znamená, že ak to trader dokáže s malým účtom, tak sa može posunúť vyššie a buď si istý, že trader, ktorý dokáže už 30 % a viac, konzistentne a vie to dokázať už nebude mať problém zohnať financie na vačší účet a nielen od rodiny a známych.
Bez problémov prekoná tvojho sedliaka a to aj vtedy, keď bude časť zisku vyberať.
Pretože aj FX trader može reinvestovať časť ziskov a využívať výhody zloženého úroku a rovnako fakt vyššieho ročného zhodnotenia ako sedliak. Samozrejme, až to trader dokáže a dá.

Je jasné, že aj FX trader može dať ročne omnoho viac ako 20 % je to len otázka risku vzhľadom na účet, ktorý je ochotný podstúpiť.
Bral som to tak, že aj na tomto fóre je viac tých, ktorí chápu možnosti tradingu a chcú sa vypracovať a prekonať aj sedliaka.
No, nevadí. Takže finále je o tom, aby si vačšina našla nejaké dobre platené miesto, aby mala z čoho každý mesiac odkladať bokom a investovať do sedliaka.
Dúfam, že si ho aj vačšina z vás stihne užiť a Blackrock alebo iná korporácia neprikáže vládam, aby vás ,drobných investorov obrala a sposobov na to je dosť, alebo vám tie zisky poriadne zdanila, až predtým nevyvolajú obrovský krach na akciových trhoch, aby sa na investoroch vášho typu napakovali.
Nakoniec ani USD nebude natrvalo svetová rezervná mena a ktovie, či bude za takých 30 rokov. A od toho sa budú odvíjať aj vaše "plánované zisky" na sedliakovi.
Každý ziskový trader však bude mať isté poznatky z tradingu, čo može využiť, keď sa preorientuje inde, ale investor, ktorý sa spoliehal len na sedliaka bude musieť začínať odznova, až to vobec na staré kolená dá.
Vigrem
Príspevky: 64
Dátum registrácie: Ne 02 01, 2022 4:07 pm
Has thanked: 34 times
Been thanked: 24 times

Re: Truncus a jeho pohľad na FX

Príspevok od používateľa Vigrem »

Truncus napísal: Ut 23 05, 2023 10:38 am Nemá zmysel pokračovať.
No nič, ocitol som sa ne fóre o investovaní a nie o tradingu, to sa to toleruje len u akcií...
Najskor to bola chyba.
Ci to bola chyba, alebo nie, to si musis vyhodnotit samozrejme ty sam, rad by som ti vsak do toho vyhodnocovania dal jeden mozno maly a nevyznamny, ale predsa vstup: na tomto fore prevlada nazor, ze je potrebne investovat do nizkonakladovych ETFiek kopirujucich SP500 alebo MSCI World a okolo toho sa toci vela diskusii. Sam mam takto zainvestovanu velku cast svojho portfolia, ale som presvedceny, ze je dobre citat aj ine nazory. Precital som kazdy jeden tvoj prispevok a aj ked vela veciam nerozumiem, je to pre mna obohacujuce a som rad, ze na forum prispievas. Ak by si prispievat prestal, samozrejme, budem to respektovat, no mrzelo by ma to - myslim, ze je tu potrebnych co najviac hlasov hovoriacich aj o alternative k sedliakovi.
Truncus
Gold Member **
Príspevky: 306
Dátum registrácie: Ut 25 04, 2023 10:39 am
Has thanked: 56 times
Been thanked: 65 times

Re: Truncus a jeho pohľad na FX

Príspevok od používateľa Truncus »

Vigrem napísal: Ut 23 05, 2023 1:33 pm
Ci to bola chyba, alebo nie, to si musis vyhodnotit samozrejme ty sam, rad by som ti vsak do toho vyhodnocovania dal jeden mozno maly a nevyznamny, ale predsa vstup: na tomto fore prevlada nazor, ze je potrebne investovat do nizkonakladovych ETFiek kopirujucich SP500 alebo MSCI World a okolo toho sa toci vela diskusii. Sam mam takto zainvestovanu velku cast svojho portfolia, ale som presvedceny, ze je dobre citat aj ine nazory. Precital som kazdy jeden tvoj prispevok a aj ked vela veciam nerozumiem, je to pre mna obohacujuce a som rad, ze na forum prispievas. Ak by si prispievat prestal, samozrejme, budem to respektovat, no mrzelo by ma to - myslim, ze je tu potrebnych co najviac hlasov hovoriacich aj o alternative k sedliakovi.
Dík. Pasívne investovanie do sedliaka alebo indexových etf však nie je trading. Je to investovanie. A ja nechcem byť v pozícií, aby som tu niekoho balamutil, že sedliak je zbytočný alebo horší ako možný zisk šikovného tradera na FX. Lebo o tom to nie je. Sú to dva rozličné prístupy. Už samotný investing a trading sú rozdiel.
Každý človek, k tomu pristupuje v rámci svojich možností. Čo požaduje a potrebuje.
Od začiatku píšem, že FC je ťažký a nie pre každého. A to má byť dovod sa na to vykašlať ? Pre mňa nie a neľutujem času, čo som do toho investoval.
Na druhej strane to tvrdenie, že je to kontraproduktívne a zbytočné, lebo tu máme sedliaka, ktorý porazí všetkých hádam aj Blackrock, ktorá má zisk za každú cenu aj na úkor ostatných, proste unavuje. Zvlášť, keď je argumentácia na obranu sedliaka z pozície vyhrať za každú cenu, divná.
Keď si vačšina myslí, že ziskový trader na FX je Yeti, o ktorom sa hovorí, ale oni ho nikdy nevideli, tak možno je lepšie ich v tom nechať.
Nevidím zmysel to vyvracať, škoda času.
Používateľov profilový obrázok
osamely chodec
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3825
Dátum registrácie: Ut 13 11, 2007 1:57 pm
Has thanked: 125 times
Been thanked: 338 times
Kontaktovať používateľa:

Re: Truncus a jeho pohľad na FX

Príspevok od používateľa osamely chodec »

Samozrejme, ze argument ja som to nevidel tak to neexistuje, netreba vyvracat, ved kazdy ma pravo na nazor. Snazime sa tu diskutovat (hovorim za seba) a nie presviedcat o svojej pravde. Moj nazor je, ze investovanie je nieco uplne odlisne od aktivneho tradingu. V investovani (na financnych trhoch) investor sa snazi dlhodobo zhodnocovat svoje zarobene peniaze, ktore zarobil ako zamestnamec, alebo podnikatel.Na zaklade dlheho casoveho useku ( 10 tky rokov) statisticky predpoveda, ze buduci vysledok bude podobny ako priemer tych predoslych rokov. Ja tu narazam na statisticky problem, ci vzorka dat 100 rokov teda 100 dat je validna pre predikovanie buduceho vyvoja. Ja neviem posudit ,mohli by sa vyjadrit statisticky vzdelani ludia. Trading je podnikanie. Opakovanie svojej statistickej vyhody co mozno najcastejsie a s co mozno najvacsim kapitalom, tu je vyhoda, ze tych 100 obchodov je lahko dosiahnutelnych aj v mensich casovych usekoch (netreba dlhe roky cakat) a trader si moze overit ci ma nejaku vyhodu v trhu a ci nie. Problem je ze toto nik nerobi (teda robi to len velmi malo traderov) , vacsina hra...

Truncus za mna som rad, ze si zavital na nase forum, pre mna su prispevky o tradingu ako aj o investovani prinosne , lebo sa snazim zhodnocovat svoje peniaze oboma sposobmi.
Existujú starí obchodníci a odvážni obchodníci. Je len veľmi málo starých, odvážnych obchodníkov. “ -Ed Seykota-
Porozumiet znamená zvyknúť si.
Láska nad zlato, myšlienka nad majetok.
Chodci a cyklisti vážia menej ako šoféri a šoférky. (prieskum EU)
Používateľov profilový obrázok
Trumpeta1978
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 4291
Dátum registrácie: Ut 28 03, 2017 9:05 pm
Has thanked: 414 times
Been thanked: 334 times

Re: Truncus a jeho pohľad na FX

Príspevok od používateľa Trumpeta1978 »

osamely chodec
Ja tu narazam na statisticky problem, ci vzorka dat 100 rokov teda 100 dat je validna pre predikovanie buduceho vyvoja.
validny by nebol casovy usek 100,200 ani tisic rokov. A to z toho dovodu ze ludska civilizacia je velmi dynamicky element a hlavne posledne desatrocia aj zasadne zmeny v nej prebiehaju velmi rychlo. Objavili sa polovodice, jadrova energia, pocitace, skor ci neskor tu bude aj AI ktora prekona cloveka, mení sa globálna klíma. Neda sa v tomto smere na dlhsie obdobie nic zodpovedne predikovat.

To ze je Truncus medzi nami je skvelé a tešíme sa tomu :) :palec_hore: . To ale nic nemení na tom, ze pre 99percent ludi je forex ako sposob na stabilne zarábanie penazi dlhodobo nepouzitelny. A ano, to 1percento ludi to mozno dokaze.
Používateľov profilový obrázok
osamely chodec
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3825
Dátum registrácie: Ut 13 11, 2007 1:57 pm
Has thanked: 125 times
Been thanked: 338 times
Kontaktovať používateľa:

Re: Truncus a jeho pohľad na FX

Príspevok od používateľa osamely chodec »

To ze je Truncus medzi nami je skvelé a tešíme sa tomu :) :palec_hore: . To ale nic nemení na tom, ze pre 99percent ludi je forex ako sposob na stabilne zarábanie penazi dlhodobo nepouzitelny. A ano, to 1percento ludi to mozno dokaze.

percento si netrufam odhadnut,ale zhodnem sa, ze drviva vacsina v podnikani pride o peniaze to same plati pre forex. Ale tiez plati, ze financnu slobodu (za vodou :) ) si v zamestnani nik nevybuduje, to je mozne iba podnikanim.
Existujú starí obchodníci a odvážni obchodníci. Je len veľmi málo starých, odvážnych obchodníkov. “ -Ed Seykota-
Porozumiet znamená zvyknúť si.
Láska nad zlato, myšlienka nad majetok.
Chodci a cyklisti vážia menej ako šoféri a šoférky. (prieskum EU)
iceberg8
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3910
Dátum registrácie: Pi 29 07, 2016 6:18 am
Has thanked: 478 times
Been thanked: 159 times

Re: Truncus a jeho pohľad na FX

Príspevok od používateľa iceberg8 »

Ak by existoval naozaj zisky system, nikto by ho na youtube ani na internet nedal, ani nepredal, ak tak, jedine za velmi vysoku sumu, stovky milionov alebo miliardy? :)
Preco by niekto predaval sliepku znasajucu zlate vajcia? :)
Takze ak taky system niekto nasiel, a dajme tomu nemusi ho nejak extra menit/tweakovat, nedozvieme sa to :)
Odoslané z počítača
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15693
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 988 times
Been thanked: 1343 times

Re: Truncus a jeho pohľad na FX

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Truncus napísal: Ut 23 05, 2023 10:38 am Toto nemá význam ani komentovať. Aká je tu objektivita, keď porovnávaš niekoho, kto vyberá zisky a može si z nich niečo užiť a toho, kto si 10 rokov nič nevyberie, aby si takto mohol dokázať, že podľa teba vyhral sedliak...
Nemá zmysel pokračovať.
No nič, ocitol som sa ne fóre o investovaní a nie o tradingu, to sa to toleruje len u akcií...
Najskor to bola chyba.
Truncus – kamarát – prosím nevytáčaj sa. Ja to nemyslím v zlom.
Ja sám som trejder. Ja nikoho nepresviedčam, že sa neoplatí obchodovať. Veď sám obchodujem 23 rokov takmer každý deň!
Prepáč mi, keď si z mojích príspevkov nadobudol pocit, že tu za každú cenu presadzujem sedliaka. Sedliak je len benchmark.
Každý nech si robí čo chce.

Ja sa snažím veci hodnotiť zo širšieho hľadiska, podložiť skutočnými príbehmi, reálnymi číslami.
Môžem prísť na investičnú konferenciu kde prednáša legendárny investičný manažér, ktorý 20 rokov vedie najväčší investičný fond v regióne. Polovica ľudí v hľadisku verí že po tomto podujatí do fondu investuje a zarobí. Druhá polovica verí, že sa niečo naučí.
A ja som ten, čo si pozrie čísla a vyhodnotí, že manažér dlhodobo nebije ani infláciu. Tým je z mojej strany zhrnuté všetko.
Je to samozrejme len môj názor, lebo keby mal ten manažér povedať svoj, tvrdil by, že jeden rok mal smolu ( 1 : 4 000 000), ale na druhý už urobil +200% p.a.. A to je nevyvrátiteľný dôkaz, že aj velký fond vie dať +200%. Sedliak by to nedal...
Truncus napísal: Ut 23 05, 2023 10:38 am Juggler, uvedom si jednu zásadnú vec. Investor do sedliaka musí čakať mnohé desaťročia, aby si zisk užil. Na starobu za 30 - 40 rokov to už nie je ono.
Truncus. Ja si to plne uvedomujem. Veď preto som od začiatku zavrhol investing a robím len trading.
Načo čakať na 10% p.a. ked môžem urobiť +10% za jeden deň. :idea: Aj také dni som zažil ...
Alebo ako vravel legendárny Michael Steinhardt, že radšej urobí tri krátkodobé obchody so ziskom +10% ako jednu investíciu s dlhodobým ziskom +30%.

Truncus. My sa môžeme baviť medzi sebou, že nám traderom sa nič iné ako trading neoplatí,...ale to neznamená, že trading sa oplatí z každého pohľadu. Mrzí ma, že nedokážeš vidieť veci z druhej strany. Ja som mimoriadne empatický človek a na všetko pozerám z nadhľadom a pragmaticky. A pri všetkom myslím na ľudí, ktorí sú v bode ,,nula,, ..nevedia nič a chcú tradingom zbohatnúť.

Ja sa teším, že si prišiel a že čítam tvoje názory a že tu vôbec máme debatu o forexe.

Nazval si toto vlákno Truncus a jeho pohľad na forex, tak prosím nehnevaj sa, keď prezentujem môj pohľad na forex. Nevycucávam si veci s prstu. 20 rokov si robím názor na všetky druhy tradingu.
Ešte skôr ako som začal analyzovať investing ( a zo sedliaka urobil benchmark) som sledoval ,,financníkov,, Nesnídala, Podhajského, Tureka. Bol som si dokonca pozrieť live trading Tureka, aby som videl trejdiť človeka, čo TA vyštudoval ako VŠ... a napísal o TA knihu..

Ak považuješ moje názory, analýzy, pohľady z druhého brehu za rušivé a neprínosné, nemusím sa vyjadrovať. Myslel som, že tie čísla a porovnania zoberieš za prínosné. Veď si na forexe od 2007 a to je 16 rokov. Ďalších 14 rokov ujde rovnako rýchlo a už to bude tých 30 rokov na staré kolená, ktorých sa tak obávaš... :)
FX nechápu a príliš negatívne sa o ňom vyjadrujú hlavne tí, čo o ňom buď nevedia nič, prípadne hodne málo, alebo sa snažili a neuspeli.
Truncus. Je mi jedno, či forex, či akcie, či komodity, či zlato, či poker – mrzí ma, že si nepochopil, že ja v prvom rade vyjadrujem svoj názor. Vôbec nemám negatívny názor voči forexu ako takému.. každá kategória má svojích víťazov, porazených i milionárov. Len hodnotím obtiažnosť , riziko, možnosti výnosu... A prepáč, že túžim vidieť Yetiho. Toľko ľudí som už stretol, ktorí trejdili forex, ale mám smolu, nepoznám ani jedného profesionála, ani milionára (takého, čo trejdil sám za seba, bez riskáča nad sebou ).

:beer:
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
vladko11
Active Member
Príspevky: 79
Dátum registrácie: Ne 25 04, 2021 11:37 am
Has thanked: 11 times
Been thanked: 19 times

Re: Truncus a jeho pohľad na FX

Príspevok od používateľa vladko11 »

iceberg8 napísal: Ut 23 05, 2023 6:43 pm Ak by existoval naozaj zisky system, nikto by ho na youtube ani na internet nedal, ani nepredal, ak tak, jedine za velmi vysoku sumu, stovky milionov alebo miliardy? :)
Preco by niekto predaval sliepku znasajucu zlate vajcia? :)
Takze ak taky system niekto nasiel, a dajme tomu nemusi ho nejak extra menit/tweakovat, nedozvieme sa to :)
Podľa mňa systém buď ziskový je alebo nie je, istú dobu, za istých okolností ale nechápem čo s tým má spoločné zverejnenie. Akože napr tento systém prestane byť ziskový, tým že sa objaví na fóre?
monthly performance 3.2023.png
monthly performance 3.2023.png (5.29 KiB) 2346 zobrazenia
Používateľov profilový obrázok
Chris
Platinum Member ***
Príspevky: 654
Dátum registrácie: St 17 08, 2011 10:43 pm
Been thanked: 1 time

Re: Truncus a jeho pohľad na FX

Príspevok od používateľa Chris »

aaaa @Vladko11: sama smotanka tu :D este trejdis ADXMA ?

@Truncus: ale sem a tam si pozobkam volaco, sem a tam ma volaka kapacita v podcaste spomenie a tak :mrgreen:
http://chat.fx4living.eu Slack trading chat
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15693
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 988 times
Been thanked: 1343 times

Re: Truncus a jeho pohľad na FX

Príspevok od používateľa JUGGLER »

iceberg8 napísal: Ut 23 05, 2023 6:43 pm Ak by existoval naozaj zisky system, nikto by ho na internet nedal, ani nepredal, ak tak, jedine za velmi vysoku sumu, stovky milionov alebo miliardy? :)
Preco by niekto predaval sliepku znasajucu zlate vajcia? :)
To sú teórie typu ,,keby nebolo keby,,.
Ziskové systémy existujú, aj sa ich tvorcom oplatí prezentovať, či už pre benefity od brokerov, alebo na získanie investorov.
Práve na forexe môžeš zarobiť z mála veľa, ked máš kopírovateľný systém.
Keď máš konzistentne ziskový systém s nízkymi DD, tak sa Ti oplatí prezentovať pred investormi.

Tu je napr. forexový systém so 7 ročným track-recordom, auditovaný, s velmi nízkymi DD (iba jeden red-flag-DD na začiatku ), ktorý robí v priemere 6,3% mesačne ..To je 100% p.a. Systém hľadá investorov.
.
FX 100% p.a..png
.

To je zároveň aj príklad, že aj z menším kapitálom sa dá vyšvihnúť a dostať za vodu.
Bez vyberania zisku, teda kumulatívne systém zarobil 18 000%. Predpokladám, že dlho sa neohreje na slnku...
Videl som ešte krajší auditovaný trading, ktorý bol za mesačné predplatné...potom sa uzavrel pre subscriberov a nakoniec ho kúpil
nejaký hedže fond, alebo inštitúcia.

Samozrejme, sú aj stratégie s ktorými sa neoplatí prezentovať . Zvyčajne kvôli likvidite, alebo know-how, ktoré sa neoplatí ukazovať.
Ono aj tak každý edge časom stratí účinnosť...alebo sa proste zmení niečo na trhu a tvorca systému musí reagovať (optimalizovať, alebo zastaviť trading, zmeniť parametre...alebo proste hľadať niečo nové ).

Práve v tom bol hádam najväčší génius Simmons. Stále hľadal nové cesty a celé desaťročia sa vedel prispôsoboval zmenám.
Vďaka obrovskému kapitálu čo získal, aj technologicky dokázal byť o krok vpredu ako ostatní...
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
Truncus
Gold Member **
Príspevky: 306
Dátum registrácie: Ut 25 04, 2023 10:39 am
Has thanked: 56 times
Been thanked: 65 times

Re: Truncus a jeho pohľad na FX

Príspevok od používateľa Truncus »

JUGGLER napísal: St 24 05, 2023 12:47 am
Tu je napr. forexový systém so 7 ročným track-recordom, auditovaný, s velmi nízkymi DD (iba jeden red-flag-DD na začiatku ), ktorý robí v priemere 6,3% mesačne ..To je 100% p.a. Systém hľadá investorov.
.

FX 100% p.a..png
.

To je zároveň aj príklad, že aj z menším kapitálom sa dá vyšvihnúť a dostať za vodu.
Bez vyberania zisku, teda kumulatívne systém zarobil 18 000%. Predpokladám, že dlho sa neohreje na slnku...

Videl som ešte krajší auditovaný trading, ktorý bol za mesačné predplatné...potom sa uzavrel pre subscriberov a nakoniec ho kúpil
nejaký hedže fond, alebo inštitúcia.

Samozrejme, sú aj stratégie s ktorými sa neoplatí prezentovať . Zvyčajne kvôli likvidite, alebo know-how, ktoré sa neoplatí ukazovať.
Ono aj tak každý edge časom stratí účinnosť...alebo sa proste zmení niečo na trhu a tvorca systému musí reagovať (optimalizovať, alebo zastaviť trading, zmeniť parametre...alebo proste hľadať niečo nové ).

Práve v tom bol hádam najväčší génius Simmons. Stále hľadal nové cesty a celé desaťročia sa vedel prispôsoboval zmenám.
Vďaka obrovskému kapitálu čo získal, aj technologicky dokázal byť o krok vpredu ako ostatní...
:D Už sa začínaš zlepšovať.
Až budem mať čas, tak sa vyjadrím k tvojmu a ďalším príspevkom.
Vigrem
Príspevky: 64
Dátum registrácie: Ne 02 01, 2022 4:07 pm
Has thanked: 34 times
Been thanked: 24 times

Re: Truncus a jeho pohľad na FX

Príspevok od používateľa Vigrem »

JUGGLER napísal: St 24 05, 2023 12:47 am Tu je napr. forexový systém so 7 ročným track-recordom, auditovaný, s velmi nízkymi DD (iba jeden red-flag-DD na začiatku ), ktorý robí v priemere 6,3% mesačne ..To je 100% p.a. Systém hľadá investorov.

....

Videl som ešte krajší auditovaný trading, ktorý bol za mesačné predplatné...potom sa uzavrel pre subscriberov a nakoniec ho kúpil
nejaký hedže fond, alebo inštitúcia.
JUGGLER, prosim ta, kde sa daju najst taketo systemy? Je to na nejakej volne dostupnej stranke? Zaujimalo by ma, ako sa pohybuju ceny ci uz za tie subsciptions, alebo v pripade, ze system hlada investorov, aky je minimalny investment - ci je to nieco, co si moze dovolit aj retail s malymi desiatkami/stovkami tisic €, alebo je to skor pre institucie s milionmi.
vladko11
Active Member
Príspevky: 79
Dátum registrácie: Ne 25 04, 2021 11:37 am
Has thanked: 11 times
Been thanked: 19 times

Re: Truncus a jeho pohľad na FX

Príspevok od používateľa vladko11 »

Chris napísal: Ut 23 05, 2023 11:34 pm aaaa @Vladko11: sama smotanka tu :D este trejdis ADXMA ?
Nie, aj som zabudol. Také tie všeobecné postupy, korelácie s jednou spoločnou menou, či extrémy volatility.
iceberg8
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3910
Dátum registrácie: Pi 29 07, 2016 6:18 am
Has thanked: 478 times
Been thanked: 159 times

Re: Truncus a jeho pohľad na FX

Príspevok od používateľa iceberg8 »

No ja som to myslel asi takto:
Ak mam system ktory funguje, dokazem tahat len X penazi z trhov, pretoze tam je obmedzene mnozstvo kapitalu, aj ked "velmi vela", nie je tam tolko, aby zacal kazdy obcan tejto planety trejdit a stale bol system ziskovy/funkcny. Vyschne koryto.
Ak by som vedel robit 100% P.a. tak predam vsetko co mam, idem zit do ubytovne s notebookom a mobilnym internetom (pridadne server online) a zdvojnasobim si majetok kazdy rok, priemerny obcan by zacal so 100K za 10 r by mal 1024 nasobok cize 100milionov.. Treba mu viac? :) Tak za dalsich 5 rokov ma 3.27miliard, treba este viac? :)
Ziadne cerpadlo nie je mozne "scalovat" donekonecna, akekolvek dostatocne velke cerpadlo vycerpa vodu z akehokolvek zdroja, (pokial neodteka voda naspat do zdroja).
Z fyzickeho hladiska, ak trhy popieraju fyziku, tak sa mozem mylit :)

Rozumiem ale ako to myslis JUGGLER, aj vladko11 - je lepsie predat maču vo vreci investorom kym je ziva (kym system sype), za X, ako na nom ryzovat len tri roky za X/10 napriklad..

" Práve na forexe môžeš zarobiť z mála veľa, ked máš kopírovateľný systém. "
"ked máš kopírovateľný systém. ""
no ano.. ved to je to co som napisal aj ja.. len z opanceho konca..

napr Jim Simons, preco sa zatvoril pred novymi investormi?
Odoslané z počítača
Airmike
Guru Member ****
Príspevky: 2307
Dátum registrácie: Ut 18 05, 2010 10:17 am
Has thanked: 6 times
Been thanked: 27 times

Re: Truncus a jeho pohľad na FX

Príspevok od používateľa Airmike »

Chris napísal: Ut 23 05, 2023 11:34 pm aaaa @Vladko11: sama smotanka tu :D este trejdis ADXMA ?

@Truncus: ale sem a tam si pozobkam volaco, sem a tam ma volaka kapacita v podcaste spomenie a tak :mrgreen:
:D :D :D

btw: ADXMA to si pamatam, to dal SID spravit indikator do platformy od CMS tusim
Truncus
Gold Member **
Príspevky: 306
Dátum registrácie: Ut 25 04, 2023 10:39 am
Has thanked: 56 times
Been thanked: 65 times

Re: Truncus a jeho pohľad na FX

Príspevok od používateľa Truncus »

Airmike napísal: St 24 05, 2023 9:19 pm
Chris napísal: Ut 23 05, 2023 11:34 pm aaaa @Vladko11: sama smotanka tu :D este trejdis ADXMA ?

@Truncus: ale sem a tam si pozobkam volaco, sem a tam ma volaka kapacita v podcaste spomenie a tak :mrgreen:
:D :D :D

btw: ADXMA to si pamatam, to dal SID spravit indikator do platformy od CMS tusim
Chris : :D Staré dobré časy. Škoda toho chatu, ale akosi to tam zomrelo. Xena mi po rokoch napísala a mala záujem o nejaký chat, ale kým tam nebude aspoń 5 ľudí, tak to asi nemá význam. Som rád, že ešte aspoň pozobkáš. :wink:
Niečo teraz testujem, čo možno, až to dobre dopadne dám habasovi, aby to nakódil a možno u neho urobíme stretko so starou gardou. Až z toho bude EA a myslím, že je to možné, tak to bude prínos. Je to založené na odchylke mien a návratu k normálu. Hodne zaujímavá idea. Dostal som to ako rozpísaný koncept od jedného FX tradera. Tvrdil, že pri správnom použití končí každý trade v zisku. :) Tak to si ešte preverím.Ide o to, že na ručnom backteste urobím možno 4 - 5 rokov dozadu, ale najskor bude treba viac a preto habaso a jeho mašiny. Až to teda bude chcieť zobrať.
Totiž moje klasické diskrečné postupy nie je možné nakódovať, o tom som sa už bavil s habasom.

Airmike :
Vyhrabal som tvoje postup na koš párov s EURCHF ako ukážku. Je to v angličtine. Mám ti to poslať ? Lebo si mi písal, že to nemáš zálohované a keby si chcel, tak to možeš dať na fórum. Ja to nedám, lebo je to tvoja idea. Prešiel som si to a je to logické a zaujímavé, možné to uchopiť na trading.
Je to sice stále založené na diskrečnom odhade trendu, ale tá výhoda RRR je prínosná.
Truncus
Gold Member **
Príspevky: 306
Dátum registrácie: Ut 25 04, 2023 10:39 am
Has thanked: 56 times
Been thanked: 65 times

Re: Truncus a jeho pohľad na FX

Príspevok od používateľa Truncus »

osamely chodec napísal: Ut 23 05, 2023 3:08 pm Samozrejme, ze argument ja som to nevidel tak to neexistuje, netreba vyvracat, ved kazdy ma pravo na nazor. Snazime sa tu diskutovat (hovorim za seba) a nie presviedcat o svojej pravde. Moj nazor je, ze investovanie je nieco uplne odlisne od aktivneho tradingu. V investovani (na financnych trhoch) investor sa snazi dlhodobo zhodnocovat svoje zarobene peniaze, ktore zarobil ako zamestnamec, alebo podnikatel.Na zaklade dlheho casoveho useku ( 10 tky rokov) statisticky predpoveda, ze buduci vysledok bude podobny ako priemer tych predoslych rokov. Ja tu narazam na statisticky problem, ci vzorka dat 100 rokov teda 100 dat je validna pre predikovanie buduceho vyvoja. Ja neviem posudit ,mohli by sa vyjadrit statisticky vzdelani ludia. Trading je podnikanie. Opakovanie svojej statistickej vyhody co mozno najcastejsie a s co mozno najvacsim kapitalom, tu je vyhoda, ze tych 100 obchodov je lahko dosiahnutelnych aj v mensich casovych usekoch (netreba dlhe roky cakat) a trader si moze overit ci ma nejaku vyhodu v trhu a ci nie. Problem je ze toto nik nerobi (teda robi to len velmi malo traderov) , vacsina hra...

Truncus za mna som rad, ze si zavital na nase forum, pre mna su prispevky o tradingu ako aj o investovani prinosne , lebo sa snazim zhodnocovat svoje peniaze oboma sposobmi.
Dík. Ide tu aj o to, či je proste aspoň minimálny záujem o FX problematiku, aby som nepísal zbytočne. Ja nečakám nejaké verejné uznanie ide mi len o poskytnutie info, ktoré možno niekomu, kto raz začne s FX, alebo s tradingom obecne može pomocť. Pretože aj som určitú pomoc v začiatkoch dostal od druhých a nezištne.
Nasedel som a načítal tisícky hodín nad grafmi a už len toto dáva časom poznanie, ktoré nie je možné získať ani z kníh, čo som zistil sám na sebe, pretože v začiatkoch som dosť literatúry prečítal a tu by som mohol rozobrať aj rozne rozpory guru tradingu, v čom sa podĺa mńa mýlili, čo pokladám za zastaralé, čo z TA, PA je možné použiť na FX, čo ako tak funguje nad 50 % pravdepodobnosťou, atď. Najvačší problém tradingu vidím v tom, že niet skutočných učiteľov, teda mimo firiem, čo spomínal Airmike, kde však platí mlčanlivosť.
Človek, ktorý sa potom snaží robiť trading nevie ani to, že nevie. Na fórach a inde je spústa balastu.

Inak vzorky dát za mnoho rokov, iste sa používajú k backtestu a mnohí si na základe toho upravujú indikátory, lenže trhy sa menia vo všetkom, v dynamike ,v range, v pohyboch, trendoch a potom sa "optimalizuje"...Preto tak často a rýchlo končia "dobré" systémy do pár rokov.
Uchopiť skutočné edge na trhoch, to free len tak nenájdeš a určite nie kompletne, možno nejaké čiastkové myšlienky.
Je nutné sa zamerať buď na skutočnú výhodu na trhoch, pár takých skutočných edge tu Airmike už písal a neskor sa k tomu ešte vrátim, alebo využívať štatistickú výhodu pravdepodobnosti niečoho, čo dlhodobo dáva nad 50 % úspešnosti. A na tom to postaviť. K tejto tematike sa tiež budem neskor vyjadrovať.

Samozrejme, klasické postupy TA v knihách sú často neefektívne a nepoužiteľné, sú nutné úpravy, alebo inovatívne postupy.
Truncus
Gold Member **
Príspevky: 306
Dátum registrácie: Ut 25 04, 2023 10:39 am
Has thanked: 56 times
Been thanked: 65 times

Re: Truncus a jeho pohľad na FX

Príspevok od používateľa Truncus »

Trumpeta1978 napísal: Ut 23 05, 2023 9:25 am existuje velke mnozstvo literatury o forexovych strategiach. Youtube je doslova narvaný forexovymi školeniami, vlastne cely internet. A vysledok toho všetkeho? Nepoznam nikoho kto by dlhodobejšie dokazal na forexe generovat aspon skromný zisk.
Z toho vyplýva, že pre 99 percenta ludi nema vyznam sa forexom vobec zaoberat a zvysne 1 percento su vynimocne nadaní ludia ktori ale budu musiet tomu tiez venovat mnoho rokov štúdia a testovania. Tu ale vznika otazka, prečo by taký šikovný človek venoval povedzme 10rokov forexu, keď môže sa venovať studiu niecoho zaujimavejsieho ci uzitocnejsieho. Napr. sa za tu dobu dopracuje na poziciu senior programatora /alebo rozbehne vlastne podnikanie/ kde má isté velmi dobre peniaze a zamestnavatelia budu okolo neho chodiť po špičkách a ofukovať ho, tak preco by sa mal venovat nejakemu nudnemu forexu s otaznym vysledkom?? Proste venovat tolko casu a stresu forexu nedava moc zmysel.
A čo to znamená, keď ty takých ĺudí nepoznáš ? Že neexistujú ? To nie je argument. Ja poznám skutočne dvoch a to vobec neznamená, že ich nie je viac. Proste to ber tak, že jeden človek nemože toto vyhodnotiť relevantne, pretože má obmedzené poznatky a aj štatisticky na danú problematiku.
Možeš napísať možno toľko, že na akciách, opciách, futures, atď je vyššia pravdepodobnosť úspešnosti i keď skutočné percentá laici nepoznajú, to by zhodnotili tak brokeri podĺa úspešnosti svojich klientov.

Never tomu, že tí úspešní na FX sú "výnimočne nadaní". Tak to totiž nie je. Je mnoho faktorov, ktoré o úspešnosti rozhodujú.
Napríklad ,aké know how získaš, kto ťa učí, skadiaľ čerpáš poznatky. Ako si tvrdohlavý a nevzdávaš sa a pracuješ na sebe.
Proste ako veľmi to chceš...
Až čítaš len balast, tak je jasné, že sa nedá k ničomu dopracovať. Ľahké uspieť nie je a FX je skutočne zložitý.

Čo sa týka programátorov, tak jedného poznám, má 3 vysoké školy, vrátane IT a venuje sa roky tradingu a aj na FX, prečo asi ?... :wink:

Mimochodom, v každej trading firme máš často aj IT- čkára, ktorý pracuje na algoritmoch, takže tak..
A prečo sa tomu venovať ? Pretože až to dáš, tak získaš slobodu a finančnú nezávislosť a nemusíš byť "zamestnanec"...

Mnoho IT-čkárov sú tiež len "zamestnanci" a závisia od šéfov. A nemaj obavy, aj tam sa prepúšťa. Mám v USA synovca IT-čkára a pár rokov si hĺadal dobré miesto, kým ho dostal...
Pretože firmy tam zamestnávajú Indov, Mexičanov, (IT-čkárov kvoli zníženiu platov a nákladov...) Teda tam presúvajú prácu.
Truncus
Gold Member **
Príspevky: 306
Dátum registrácie: Ut 25 04, 2023 10:39 am
Has thanked: 56 times
Been thanked: 65 times

Re: Truncus a jeho pohľad na FX

Príspevok od používateľa Truncus »

iceberg8 napísal: Ne 21 05, 2023 2:25 pm To by ma zaujimalo, ci niekto obchoduje FX stylom "zamenim a podrzim do zisku" a ked ide trh opacne ako bolo zelane, tak "drzim a miniem" (na dovolenke,atd)
Nieco ako ked niekto kupi akciu a firme sa nedari, tak to chce "vysediet", da sa FX "vysediet" ? :)
Vysedenie na FX znamená výrobu kostlivcov. To je jedna z mojich chorob a mám ešte účty, na ktorých sa postupne tých kostlivcov musím zbaviť. Je to ako choroba. Trading totiž rýchlo odhalí každú slabosť a za to sa na trhu zaplatí.
U mňa to je vysoká % úspešnosť obchodov a potom neochota zavrieť malé straty, veď sa to otočí...To vyjde tak v 90 % prípadoch, ale nakoniec to vždy dopadne zle.

Ale, sú aj metódy, ako sa k menovému páru postaviť ako k akcií a dať do obchodu taký objem, aby nepoškodil účet, ani keby menový pár šiel až ku dnu.
Ale niečo také a také metódy nepoužívam..
Truncus
Gold Member **
Príspevky: 306
Dátum registrácie: Ut 25 04, 2023 10:39 am
Has thanked: 56 times
Been thanked: 65 times

Re: Truncus a jeho pohľad na FX

Príspevok od používateľa Truncus »

JUGGLER napísal: Ut 23 05, 2023 8:52 pm


Truncus – kamarát – prosím nevytáčaj sa. Ja to nemyslím v zlom.

Ja sa nevytáčam. To, čo som napísal platí. Dobre si prečítaj, čo je tam napísané. Porovnávaš dve odlišné veci.
Neriešim, či si to myslel v dobrom alebo v zlom, to nie je podstatné. Podstatný je zmysel toho, čo píšeš ako argumenty. Si trader na trhu dlhšie ako ja a nie začiatočník, takže dobre vieš, čo píšeš.



Ja sám som trejder. Ja nikoho nepresviedčam, že sa neoplatí obchodovať. Veď sám obchodujem 23 rokov takmer každý deň!

Vážne nepresviedčaš ? Od tradingu akcií iste nie. Ale ani od FX ? A kto toto napísal ? Nie práve ty ?

Čudujem sa ľuďom, že pchajú nos zrovna do forexu, ktorý nemá žiadny dlhodobý bias, žiadnu pridanú hodnotu.
Proste prachy sa vo prelievajú z jednej strany na druhú...kurzy idú hore, potom dole...nemá to hlavu ani päty...retail pôsobí ako planktón pre veľryby s obrovským kapitálom a najlepšími technológiami. A z toho obrovského koláča neustále odhryzujú marketmakeri a brokeri.



A ako by si to nazval ? Podpora obchodovania FX spotu ?
Tu nejde o to, že máš čiastočnú pravdu, ale nie je to plná pravda o FX je to minimálne odradzovanie od FX. Na to máš, samozrejme, právo je to tvoj názor, ale potom nepíš, že nikoho nepresviedčaš, neodradzuješ od obchodovania.Ono to tak celkom pravda nie je.


Prepáč mi, keď si z mojích príspevkov nadobudol pocit, že tu za každú cenu presadzujem sedliaka. Sedliak je len benchmark.
Každý nech si robí čo chce.

Nemá žiadny význam, aby si sa omlúval. Píšeš svoj názor. A vobec si nemyslím, že za každú cenu presadzuješ sedliaka. Mne prekáža, len to, keď sa sedliak neprezentuje a neporovnáva objektívne.

Napríklad zober 100k za 10 rokov, porovnaj FX tradera, čo zarobí 20 % každý rok, vyberie len sumu na dane a porovnaj to so sedliakom, kde nevyberieš ani jedno euro alebo dolár.
To najskor vyhrá sedliak. Lenže, aký to má zmysel ? FX trader može jeden rok zarobiť aj 100 % účtu, druhý 10 %, atď.
Okrem toho získava zručnosti, chápanie finančných trhoch, investor do sedliaka nie, pretože tomu venuje minútu mesačne, atď...

Ja sa snažím veci hodnotiť zo širšieho hľadiska, podložiť skutočnými príbehmi, reálnymi číslami.
Môžem prísť na investičnú konferenciu kde prednáša legendárny investičný manažér, ktorý 20 rokov vedie najväčší investičný fond v regióne. Polovica ľudí v hľadisku verí že po tomto podujatí do fondu investuje a zarobí. Druhá polovica verí, že sa niečo naučí.
A ja som ten, čo si pozrie čísla a vyhodnotí, že manažér dlhodobo nebije ani infláciu. Tým je z mojej strany zhrnuté všetko.
Je to samozrejme len môj názor, lebo keby mal ten manažér povedať svoj, tvrdil by, že jeden rok mal smolu ( 1 : 4 000 000), ale na druhý už urobil +200% p.a.. A to je nevyvrátiteľný dôkaz, že aj velký fond vie dať +200%. Sedliak by to nedal...
Truncus napísal: Ut 23 05, 2023 10:38 am Juggler, uvedom si jednu zásadnú vec. Investor do sedliaka musí čakať mnohé desaťročia, aby si zisk užil. Na starobu za 30 - 40 rokov to už nie je ono.
Truncus. Ja si to plne uvedomujem. Veď preto som od začiatku zavrhol investing a robím len trading.
Načo čakať na 10% p.a. ked môžem urobiť +10% za jeden deň. :idea: Aj také dni som zažil ...
Alebo ako vravel legendárny Michael Steinhardt, že radšej urobí tri krátkodobé obchody so ziskom +10% ako jednu investíciu s dlhodobým ziskom +30%.

Truncus. My sa môžeme baviť medzi sebou, že nám traderom sa nič iné ako trading neoplatí,...ale to neznamená, že trading sa oplatí z každého pohľadu. Mrzí ma, že nedokážeš vidieť veci z druhej strany. Ja som mimoriadne empatický človek a na všetko pozerám z nadhľadom a pragmaticky. A pri všetkom myslím na ľudí, ktorí sú v bode ,,nula,, ..nevedia nič a chcú tradingom zbohatnúť.

Nemyslím si, že nerozumiem a nechápem veci z druhej strany. Je to len tvoj názor.Sám som dosť empatický a nekonfliktný typ.
Nemám nič proti tomu, že myslíš na ľudí v bode nula, ktorí nič nevedia a chceš ich ochrániť.
To nakoniec aj ja. Nikdy a nikde som netvrdil, že FX je ľahký na trading, alebo že sa viac oplatí pre človeka v bode nula ako akcie, atď.
Len som chcel poukázať aj na určité výhody, ktoré má, pretože ich v skutočnosti má.Od začiatku píšem, že je FX ťažký trh, ale zvládnutie do ziskovosti sa iste oplatí.

Ja sa teším, že si prišiel a že čítam tvoje názory a že tu vôbec máme debatu o forexe.

Ja rovnako na tvoje názory. Si jeden z dovodov, prečo tu píšem a zaregistroval som sa. Na tomto fóre je mnoho zaujímavých informácií.

Nazval si toto vlákno Truncus a jeho pohľad na forex, tak prosím nehnevaj sa, keď prezentujem môj pohľad na forex. Nevycucávam si veci s prstu. 20 rokov si robím názor na všetky druhy tradingu.
Ešte skôr ako som začal analyzovať investing ( a zo sedliaka urobil benchmark) som sledoval ,,financníkov,, Nesnídala, Podhajského, Tureka. Bol som si dokonca pozrieť live trading Tureka, aby som videl trejdiť človeka, čo TA vyštudoval ako VŠ... a napísal o TA knihu..

Vobec sa nehnevám, len od teba očakávam vačší doraz na objektivitu. Ty nie si začiatočník, čo nevie, čo píše.
To, čo robia títo mentori za peniaze a aké hrajú divadielko je jedna vec a realita druhá. Ani jeden z nich nezačínal na FX a nemajú o tom hlbšie poznatky. Turek robil akcie ,futures na burzách a FX začal spomínať až neskor, finančníci o tom vedia ešte menej.


Ak považuješ moje názory, analýzy, pohľady z druhého brehu za rušivé a neprínosné, nemusím sa vyjadrovať. Myslel som, že tie čísla a porovnania zoberieš za prínosné. Veď si na forexe od 2007 a to je 16 rokov. Ďalších 14 rokov ujde rovnako rýchlo a už to bude tých 30 rokov na staré kolená, ktorých sa tak obávaš... :)

Len sa vyjadruj. Tvoje čísla sú prínosné, keď porovnávaš porovnateľné, myslím principiálne.
O moje staré kolená sa neobávaj. :wink: Nakoniec si na trhu dlhšie ako ja.

FX nechápu a príliš negatívne sa o ňom vyjadrujú hlavne tí, čo o ňom buď nevedia nič, prípadne hodne málo, alebo sa snažili a neuspeli.
Truncus. Je mi jedno, či forex, či akcie, či komodity, či zlato, či poker – mrzí ma, že si nepochopil, že ja v prvom rade vyjadrujem svoj názor. Vôbec nemám negatívny názor voči forexu ako takému.. každá kategória má svojích víťazov, porazených i milionárov. Len hodnotím obtiažnosť , riziko, možnosti výnosu... A prepáč, že túžim vidieť Yetiho. Toľko ľudí som už stretol, ktorí trejdili forex, ale mám smolu, nepoznám ani jedného profesionála, ani milionára (takého, čo trejdil sám za seba, bez riskáča nad sebou ).

Kľudne prezentuj svoj názor, ale objektívne. Yetiho možeš uvidieť, až o to skutočne stojíš.
Dohodni sa Airmikom,. aby ti ukázal habasa jeho stroje a ako dlho robí ziskovo FX. Alebo s ním choď do UK, aby ti ukázal, ako to robia profíci v bankách. Je to na tebe.
Ja sa za profesionála nepovažujem, nemám know how z bánk a ani milionára, to je u mňa človek, čo zarobil minimálne milión EUR, USD alebo CHF, kde ešte nie som, hoci to mám v pláne.


:beer:
jaroslav80
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 4000
Dátum registrácie: Št 24 03, 2011 5:19 pm
Has thanked: 44 times
Been thanked: 62 times

Re: Truncus a jeho pohľad na FX

Príspevok od používateľa jaroslav80 »

Truncus napísal: Št 25 05, 2023 12:06 pm Ja sa za profesionála nepovažujem, nemám know how z bánk a ani milionára, to je u mňa človek, čo zarobil minimálne milión EUR, USD alebo CHF, kde ešte nie som, hoci to mám v pláne.[/color]
Treba uviest, aj za aku periodu casu ten milion EUR zarobil. Lebo aj bezny zamestnanec s 20K EUR cisteho rocne behom 50 rokov zarobi milion EUR ... tak to by boli milionari skoro vsetci.
A v case revolucie 1989, kto mal milion KCS bol kral a zdala sa to nedosiahnutelna meta na zarobenie ... a teraz kto zarobi milion korun (ceskych), tak nic svetoborne pre to nemusi urobit.
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7052
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 147 times
Been thanked: 276 times

Re: Truncus a jeho pohľad na FX

Príspevok od používateľa jogo »

Truncus napísal: Št 25 05, 2023 12:06 pm Ja sa za profesionála nepovažujem, nemám know how z bánk a ani milionára, to je u mňa človek, čo zarobil minimálne milión EUR, USD alebo CHF, kde ešte nie som, hoci to mám v pláne.[/color]
Trejdiš popri zamestnaní(podnikaní), alebo už si full-time trader?
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
Truncus
Gold Member **
Príspevky: 306
Dátum registrácie: Ut 25 04, 2023 10:39 am
Has thanked: 56 times
Been thanked: 65 times

Re: Truncus a jeho pohľad na FX

Príspevok od používateľa Truncus »

jaroslav80 napísal: Št 25 05, 2023 3:56 pm
Truncus napísal: Št 25 05, 2023 12:06 pm Ja sa za profesionála nepovažujem, nemám know how z bánk a ani milionára, to je u mňa človek, čo zarobil minimálne milión EUR, USD alebo CHF, kde ešte nie som, hoci to mám v pláne.[/color]
Treba uviest, aj za aku periodu casu ten milion EUR zarobil. Lebo aj bezny zamestnanec s 20K EUR cisteho rocne behom 50 rokov zarobi milion EUR ... tak to by boli milionari skoro vsetci.
A v case revolucie 1989, kto mal milion KCS bol kral a zdala sa to nedosiahnutelna meta na zarobenie ... a teraz kto zarobi milion korun (ceskych), tak nic svetoborne pre to nemusi urobit.
Koľko % tých zamestnancov má v SR tých 20K EUR čistého ročne ? :wink:
Daj mi tipy na čestné zarobenie 1 000 000 Kč rýchlo a bez rizika a bez nutnosti požičky.

jogo:

FT už pár rokov. Ale mám aj iné aktivity. Tým nemyslím klasické zamestnanie.
jaroslav80
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 4000
Dátum registrácie: Št 24 03, 2011 5:19 pm
Has thanked: 44 times
Been thanked: 62 times

Re: Truncus a jeho pohľad na FX

Príspevok od používateľa jaroslav80 »

Myslim, ze minimalne 70% ludi, ktori vystudovali VS technickeho, medicinskeho a urcite mnohi aj pravnickeho a ekonomickeho smeru maju urcite 20K EUR rocne cisteho. Tipujem, ze mnohi doktori/zubari aj ovela viac.

Byvam na hranici s Ceskom a z vedlajsieho mestecka, ktore je 20 km odo mna, mi chodia ponuky 70-tis KC hrubeho mesacne za pracu, kde budem chodit na 8 hodin denne a nebudem musiet vobec cestovat po svete alebo po zakazkach...
Cize pri 40-tis. KC cisteho mesacne to mas 480tis. rocne a teda milion mas za 2 roky.

No a to je taka ponuka, na aku nejdem ani na pohovor...
Truncus
Gold Member **
Príspevky: 306
Dátum registrácie: Ut 25 04, 2023 10:39 am
Has thanked: 56 times
Been thanked: 65 times

Re: Truncus a jeho pohľad na FX

Príspevok od používateľa Truncus »

jaroslav80 :

A čo tí, čo tie VŠ technického, medicínskeho, právnického a ekonomického smeru nevyštudovali ? Koľko % je takých ľudí ?
Ani tí všetci z nich nechcú do penzie drieť bez možnosti získať finančnú nezávislosť skor ako v penzii.

"Průměrná mzda představuje faktor, který ovlivňuje mnoho ekonomických parametrů. Vychází se z ní například při stanovování minimálních záloh na pojistné u osob samostatně výdělečně činných nebo třeba u výpočtu výše paušální zálohy u OSVČ v paušálním režimu. Pro tyto účely je stanovena takzvaná očekávána průměrná mzda, která v roce 2022 činila 38 911 korun a pro rok 2023 je stanovena na částku 40 324 korun."

Takže ty tu popisuješ niečo, na čo nad 50 % ľudí v ČR ani nedosiahne. Majú tak 40 000 Kč, ale pozor, hrubého...
V SR je to o poznanie menej.

Neviem, aké máš vzdelanie a čo ti ponúkajú. Až máš možnosť dobrej mzdy, pretože máš vhodné vzdelanie, tak iste sa možeš na FX vykašlať, nakoniec aj tak popri zamestnaní na to nebudeš mať čas.Žiadne 2 hodiny ráno pri káve, ako píšu finančníci neplatia, jedine, že by si mal špičkový EA, ale takých ľudí je málo, ktorý majú niečo také, čo je viac rokoch trvale ziskové.

Až tak dobre zarábaš, prečo ťa zaujíma FX ?
Inak, mimochodom, úspešný FX trader pracuje aspoň s 1 lotom na obchod, takže nemá problém prekonať priemernú mzdu v ČR...Až sa mu darí.
Videl som účty takých, čo dali kľudne 2 -3000 EUR denne...
Ale nepíšem sem preto, aby som tu riešil, kto viac zarobí.
jaroslav80
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 4000
Dátum registrácie: Št 24 03, 2011 5:19 pm
Has thanked: 44 times
Been thanked: 62 times

Re: Truncus a jeho pohľad na FX

Príspevok od používateľa jaroslav80 »

V 2011 som si myslel, ze zarobit peniaze na FX bude zrejme lahke ako zobrat dudlik babatku. A ze popri beznej praci to bude lahka fajn zalezitost privyrobit si nejake peniaze. Obzvlast pre niekoho kto pocas pracovnej doby aj tak 8 hodin denne sedi pri pocitaci.
Za pol roka som utratil u XTB prvych 5000 EUR.
Potom o 5 rokov neskor u Dukascopy dalsich 5000 EUR.

Odvtedy som sa FX nedotkol a povedal som si, ze ved zarobit tie peniaze beznou pracou bude tusim jednoduchsie.
Používateľov profilový obrázok
osamely chodec
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3825
Dátum registrácie: Ut 13 11, 2007 1:57 pm
Has thanked: 125 times
Been thanked: 338 times
Kontaktovať používateľa:

Re: Truncus a jeho pohľad na FX

Príspevok od používateľa osamely chodec »

V 2011 som si myslel, ze zarobit peniaze na FX bude zrejme lahke ako zobrat dudlik babatku.

a pri tom stacilo si zmenit svoje tazko zarobene EUR postupne na USD a sediet si na rukach, obzvlast ak z Tvojich prispevkov mam pocit ze presne vies kam kraca EU :).
Existujú starí obchodníci a odvážni obchodníci. Je len veľmi málo starých, odvážnych obchodníkov. “ -Ed Seykota-
Porozumiet znamená zvyknúť si.
Láska nad zlato, myšlienka nad majetok.
Chodci a cyklisti vážia menej ako šoféri a šoférky. (prieskum EU)
jaroslav80
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 4000
Dátum registrácie: Št 24 03, 2011 5:19 pm
Has thanked: 44 times
Been thanked: 62 times

Re: Truncus a jeho pohľad na FX

Príspevok od používateľa jaroslav80 »

V 2011 by som za 10000 USD zaplatil okolo 7000 EUR. Dnes by som za 10000 dolarov dostal 9300 EUR. Cize mal by som asi o tretinu viac EUR teraz.

Mat o tretinu viac za 12 rokov, to je zisk necele 3 % rocne, pri zlozenom uroceni este menej.
Ale vzdy lepsie nez nemat zo 7000 EUR nic. :)
stary gambler
Active Member
Príspevky: 131
Dátum registrácie: Ne 04 12, 2022 10:37 am
Been thanked: 21 times

Re: Truncus a jeho pohľad na FX

Príspevok od používateľa stary gambler »

Truncus len pre zaujmavost ten forex robis na paku , alebo 1:1, ak paku tak v akom pomere.
osamely chodec, myslienka, ze ked euro extremne zhodnoti k dolaru zamenit eura za dolare nie je zla, , len ako stanovit tu hranicu, mne vyznieva myslienka spravit to pri kurze 1,25, len z historie vieme, ze bol kurz aj 1,43e nie tak davno, ale s tou zmenou pri kurze,1,25 sa pohravam. pri prepade k 1,00 , zase opacne-to len ako uvaha moja.
Používateľov profilový obrázok
osamely chodec
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3825
Dátum registrácie: Ut 13 11, 2007 1:57 pm
Has thanked: 125 times
Been thanked: 338 times
Kontaktovať používateľa:

Re: Truncus a jeho pohľad na FX

Príspevok od používateľa osamely chodec »

stary gambler napísal: Št 01 06, 2023 7:56 pm Truncus len pre zaujmavost ten forex robis na paku , alebo 1:1, ak paku tak v akom pomere.
osamely chodec, myslienka, ze ked euro extremne zhodnoti k dolaru zamenit eura za dolare nie je zla, , len ako stanovit tu hranicu, mne vyznieva myslienka spravit to pri kurze 1,25, len z historie vieme, ze bol kurz aj 1,43e nie tak davno, ale s tou zmenou pri kurze,1,25 sa pohravam. pri prepade k 1,00 , zase opacne-to len ako uvaha moja.
ja vychadzam z predpokladu, ze mena odraza HDP krajiny. USA je a vyzera ze minimalne 20 rokov este bude svetovy hegemon a ma svetovu rezervnu menu. EU hlavne menova unia je tu par rokov a ci vydrzi je otazne . Pri rozpade menovej unie by Slovensko preslo na nejake druhotriedne euro ,(vikendovym okolkovanim), naco riskovat, ked mozem mat uspory, cash v rezervnej mene. Proste rrr u mna je na strane USD.
Existujú starí obchodníci a odvážni obchodníci. Je len veľmi málo starých, odvážnych obchodníkov. “ -Ed Seykota-
Porozumiet znamená zvyknúť si.
Láska nad zlato, myšlienka nad majetok.
Chodci a cyklisti vážia menej ako šoféri a šoférky. (prieskum EU)
iceberg8
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3910
Dátum registrácie: Pi 29 07, 2016 6:18 am
Has thanked: 478 times
Been thanked: 159 times

Re: Truncus a jeho pohľad na FX

Príspevok od používateľa iceberg8 »

Truncus napísal: Št 01 06, 2023 9:59 am jaroslav80 :

A čo tí, čo tie VŠ technického, medicínskeho, právnického a ekonomického smeru nevyštudovali ? Koľko % je takých ľudí ?
Ani tí všetci z nich nechcú do penzie drieť bez možnosti získať finančnú nezávislosť skor ako v penzii.


Ono vtip je v tom, ze vacsina nikdy nemoze zarobit viac ako priemer.. Cize, ak by aj poštár mal 70k CZK mesacne v cistom, spotreba by bola tak obrovska, ze by nastala taka inflacia, ze by sme vsetci boli narovnako ako teraz, len o 1 nulu navyse videli na uctoch..
V uzavretej klietke (Zem), musi byt vzdy nejaky master a nejaky ten slave, inak to nevidim, ale pokojne sa rad budem mylit :)
Odoslané z počítača
Truncus
Gold Member **
Príspevky: 306
Dátum registrácie: Ut 25 04, 2023 10:39 am
Has thanked: 56 times
Been thanked: 65 times

Re: Truncus a jeho pohľad na FX

Príspevok od používateľa Truncus »

jaroslav80 napísal: Št 01 06, 2023 1:28 pm V 2011 som si myslel, ze zarobit peniaze na FX bude zrejme lahke ako zobrat dudlik babatku. A ze popri beznej praci to bude lahka fajn zalezitost privyrobit si nejake peniaze. Obzvlast pre niekoho kto pocas pracovnej doby aj tak 8 hodin denne sedi pri pocitaci.
Za pol roka som utratil u XTB prvych 5000 EUR.
Potom o 5 rokov neskor u Dukascopy dalsich 5000 EUR.

Odvtedy som sa FX nedotkol a povedal som si, ze ved zarobit tie peniaze beznou pracou bude tusim jednoduchsie.
Takže, rátam, že si najskor IT -čkár. Potom nie je divu, že preferuješ dobrú mzdu zo svojej práce. To má svoju logiku. FX je svojím sposobom pre bláznov.Je nutný riadny dovod sa do toho zažrať. Inak sa úspech nedostaví.

Tá strata zamrzí. Ale tak to chodí a nielen na FX, ale všeobecne na finančných trhoch. Školné som ja tiež zaplatil.
Najvačší problém pre úspech na FX je v tom, že niet skutočných mentorov. Nie je to ani v nejakej vysokej inteligencii alebo schopnostiach, ale práve v tomto.
Súkromný trader, ktorý skutočne zarába, tak zarába a len tak neprezradí podstatu svojho edge, kým sa nerozhodne skončiť s tradingom alebo zarábať na kurzoch a školeniach.
Až to chce človek robiť profesionálne v bankách a firmách, tak rovnako nemože len tak prezradiť, čo ho naučili.
Na internete a literatúry je spústa balastu a často zastaralého. Je to ako hľadať ihlu v kope sena.
Truncus
Gold Member **
Príspevky: 306
Dátum registrácie: Ut 25 04, 2023 10:39 am
Has thanked: 56 times
Been thanked: 65 times

Re: Truncus a jeho pohľad na FX

Príspevok od používateľa Truncus »

stary gambler napísal: Št 01 06, 2023 7:56 pm Truncus len pre zaujmavost ten forex robis na paku , alebo 1:1, ak paku tak v akom pomere.
100:1.
Truncus
Gold Member **
Príspevky: 306
Dátum registrácie: Ut 25 04, 2023 10:39 am
Has thanked: 56 times
Been thanked: 65 times

Re: Truncus a jeho pohľad na FX

Príspevok od používateľa Truncus »

osamely chodec napísal: Št 01 06, 2023 9:09 pm

ja vychadzam z predpokladu, ze mena odraza HDP krajiny. USA je a vyzera ze minimalne 20 rokov este bude svetovy hegemon a ma svetovu rezervnu menu. EU hlavne menova unia je tu par rokov a ci vydrzi je otazne . Pri rozpade menovej unie by Slovensko preslo na nejake druhotriedne euro ,(vikendovym okolkovanim), naco riskovat, ked mozem mat uspory, cash v rezervnej mene. Proste rrr u mna je na strane USD.
EUR je na tom rozhodne horšie ako USD. Už len preto, že EÚ je kolónia USA v rámci politiky a ekonomiky. V súčasnosti ju USA vysáva, aby si zaistil prežitie a odvrátenie najhoršieho. Ano, tiež si myslím, že USD bude ešte nejaký čas svetovou rezervnou menou i keď hrozí v USA devalvácia a inflácia omnoho vačšia ako doteraz. Ten ich dlh len stále rastie.
My v SR sme úplne v prdeli, lebo sme kolónia nielen USA, ale aj EÚ, takže sme len vysávaná periféria EÚ. Svetové meny ako také sú kryté len takzvanou doverou - politicky. Prakticky sú finančné trhy kasíno s určitými pravidlami.
Ako tak bezpečné sú meny, ktoré majú dobrú zdrojovú základňu alebo dovody pre aku takú udržateľnosť.
Ja mám účet v CHF. Nejaká obrovská istota to nie je, ale nie je moc na výber.
jaroslav80
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 4000
Dátum registrácie: Št 24 03, 2011 5:19 pm
Has thanked: 44 times
Been thanked: 62 times

Re: Truncus a jeho pohľad na FX

Príspevok od používateľa jaroslav80 »

Truncus napísal: Pi 02 06, 2023 8:05 am Takže, rátam, že si najskor IT -čkár. Potom nie je divu, že preferuješ dobrú mzdu zo svojej práce.
Som priemyselny programator, nie IT-ckar a cele roky som sedel pri pocitaci v monterkach. Cize bezna pracovna sila. V sucasnosti aj bezny remeselnik, ktory dodava trebars do bytov v BA posuvne dvere na vstavane skrine, alebo obklada kupelne, zaraba podobne a viac ako ja. Doktori, zubari ... mnohi pravnici, ekonomovia ... ovela viac.
Truncus napísal: Pi 02 06, 2023 8:05 am Najvačší problém pre úspech na FX je v tom, že niet skutočných mentorov. Nie je to ani v nejakej vysokej inteligencii alebo schopnostiach, ale práve v tomto.

Sledoval som FX scenu dost dlho, ale neviem sa k tomuto vyjadrit. Na FX sa kazde dva roky objavi event, ktory dovtedy takmer vsetci pokladali za nepravdepodobny. Tazko by si v takom prostredi nieco vyucoval, aj ak by si uprimne chcel odovzdat skusenosti. (Ako priklad uvediem, ked svajciarska narodna banka uvolnila ten ich 1,2 cap voci euru, alebo ked referendum o brexite vyslo "za-BREXIT".)
Navyse ja som obchodnicky anti-talent. Hocaky spekulant z kolotocov by kupil lacnejsie nez ja a predal drahsie nez ja cokolvek v hociakom bazare.
Truncus napísal: Pi 02 06, 2023 8:15 am EUR je na tom rozhodne horšie ako USD. Už len preto, že EÚ je kolónia USA v rámci politiky a ekonomiky. V súčasnosti ju USA vysáva, aby si zaistil prežitie a odvrátenie najhoršieho.
S tymto bohuzial suhlasim. A hneva ma akurat to, ze v najvacsich slovenskych masmediach to vsemozne popieraju. A ktokolvek by tam nieco taketo prehlasil, tak ho tam uz znovu nepustia alebo jedine po 10-nasobnom "vyvazeni" reportazami s tym "spravnym" nazorom na USA+EU a ich vzajomny vztah a ich politiku voci zvysku sveta.
Napísať odpoveď

Návrat na "Forex, menové páry, cudzie meny, kryptomeny"