II. pilier - DSS

Poistenia, sporenie na dôchodok, doplnkové dôchodkové sporenie, investičné poistky, kapitálové poistky.
Pravidlá fóra
Nezabudnite, prosím, že svojou prítomnosťou a diskutovaním na tomto fóre vyjadrujete svoj súhlas s vždy aktuálnymi Podmienkami používania tohto fóra. Predovšetkým prosím dbajte na slušnosť komunikácie a rešpektovanie sa navzájom. Celé Podmienky používania tohto fóra si môžte prečítať tu.
iceberg8
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3910
Dátum registrácie: Pi 29 07, 2016 6:18 am
Has thanked: 478 times
Been thanked: 159 times

Re: II. pilier - DSS

Príspevok od používateľa iceberg8 »

wladas napísal: Št 25 05, 2023 9:42 pm
iceberg8 napísal: Št 25 05, 2023 9:15 pm Nechcel by som vsetky vajcia v ETF :)

Ono je to pekne, kym to funguje..

To ako keby si povedal ze by si nechcel mat vsetko v akciach. Co chces aby si dochodok mal aj v nehnutelnostiach alebo v komoditach?


Hlavne chcem mat dochodok v niecom, co mi ziadna vlada nemoze zobrat :)
Tj, skusenosti (skill, know how) a dobri susedia.. (zdravie atd)
Tieto ETF, pozemky byty domy, to je vsetko mavnutim ruky prec..
Preto by som nedal do ETF 100% uspor na dochodok, nech su diverzifikovane akokolvek a v comkolvek..
Odoslané z počítača
Rokosák
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 2795
Dátum registrácie: St 03 08, 2011 11:43 pm
Has thanked: 48 times
Been thanked: 100 times

Re: II. pilier - DSS

Príspevok od používateľa Rokosák »

Ja som sa zmieril s tym, ze dochodok nie je zaruceny a moze byt zhabany ci odstraneny. Najvacsim nebezpecim pre uspory rozneho druhu su stat a trh.

Tak ako Iceberg sa spolieham na znalost, schopnosti a takisto dobrych susedov. Clovek na dochodku si nemusi iba uzivat, ale aj prispievat k chodu spolocnosti podla situacie a moznosti.
Neodvratné sa stáva zriedkavo, neočakávané často.
xerces
Active Member
Príspevky: 137
Dátum registrácie: Ne 20 06, 2021 12:20 am
Has thanked: 1 time
Been thanked: 20 times

Re: II. pilier - DSS

Príspevok od používateľa xerces »

wladas napísal: Št 25 05, 2023 5:43 pm
To ze dochodky dnes platia aktualne prispievajuci ludia do statnej kasy je len technicke fungovanie. Nema to nic spolocne so zasluhou.
Ja ked budem odvadzat odvody 50 rokov statu tak chcem mat za to adekvatny dochodok a je uplne irelevantne ci mam deti alebo nie.
No ano je technicke ale z toho vyplyva aj to ako to cele funguje. Zo zasluhovostou to technicky nema nic, lebo ako mozem ohodnotit zasluhu teraz a vyplatit si ju o 40 rokov v dochodku? Pri investiciach ano ale 1. pilier nie su investicie ale priebezne vyplacanie. Cize ak chces mat adekvatny dochodok mal by si si nan sporit sam. 1. plier by mal byt zavisly od aktualnej ekonomickej situacie. Vtedy je udrzatelny. V kazdom pripade v nom vidim prave zasluhovost ako problem. Riesenie je zmenit 1. plier na univerzalny prijem rovnaky pre kazdeho. Nieco ako solidarny system ale vo vyske len nejakeho finacneho backupu na prezitie. Realizacia by ale bola asi zlozita.
xerces
Active Member
Príspevky: 137
Dátum registrácie: Ne 20 06, 2021 12:20 am
Has thanked: 1 time
Been thanked: 20 times

Re: II. pilier - DSS

Príspevok od používateľa xerces »

rmaly napísal: Št 25 05, 2023 1:01 pm takze ked vypiples dieta a ono zomrie a ty nedostanes dochodok, to je ok...hej? Yo a nevyjadril si sa k detom dochodcov... ziju, pracovali a ich rodicia dochodci nedostanu nic...
Vychova postihnutych deti - to ti radsej nebudem opisovat co to stoji...

A este vsetkym ukradli z 2. piliera, ked posunuli spat-navysenie odvodov... aj tych co nechcu platit alebo nemaju komu...
To sa bohuzial stava. Dnes mame ale problem velmi podobny. Kedze vacsinou pracuje muz, ma vacsi dochodok avsak stredna doba prezitia muzov je ovela nizsia nez zien. Vdovsky dochodok sa deli na polovicu po muzovi. Cize sa casto stava (aj v mojej rodine), ze zena ostane sama a dostane 50% muzovho dochodku pricom sama ma velmi maly aj to aj kvoli vychove deti. Avsak naklady jej zostavaju velmi podobne (najom, opravy domu bytu, energie,...). Tym padom sa taka zena dostane do chudoby a stravi tam zostatok svojho zivota a to aj preto, ze vychovavala deti, ktore inym platia "zasluhove" dochodky. Zeny ktorych muz prezil dlhsie maju obrovsku vyhodu lebo maju dochodky dva pricom naklady nemaju 2x take vysoke ako keby bola iba jedna.

Neviem ci sa da 1. pilier vobec urobit dokonale spravodlivo, preto by sa mal robit tak aby bol rovnaky pre vsetkych a ostatok aby si ludia setrili sami. Ked potom partner zomrie, druhemu zostane to co si nasetril aj ten zomreli (teda podla dohodnutych podmienok). Tym ale nenarazam na to ze 2. pilier je v poriadku. V poriadku je iba to ze si svoje odkladam a setrim/investujem. V poriadku nie je to, ze to povinne posielam niekomu kto na tom zaraba na poplatkoch a nuti ma nediverzifikovat zdroje majetku (nemozem investovat do realit, vzacnych predmetov a pod.)
xerces
Active Member
Príspevky: 137
Dátum registrácie: Ne 20 06, 2021 12:20 am
Has thanked: 1 time
Been thanked: 20 times

Re: II. pilier - DSS

Príspevok od používateľa xerces »

zea napísal: Št 25 05, 2023 1:24 pm Ono to zaostava pretoze
* Dss ma svoj poplatok za spravu nech 0,45% rocne
* Indexovy fond ktory DSS drzi ma tiez nejaky poplatok (kludne aj 0,2% rocne)- a tym sa odchyluje od teoretickeho indexu
* DSS si berie aj poplatok za zhodnotenie 10% zo zhodotenie . Teda pri 10% zhodnotenie je poplatok 1% - tento bol najvacsie zlodejstvo a nastastie sa ide rusit

Dokopy pri takomto priklade je to 0.45+0.2+1=1.65%
To je asi pravda. Hlavne ten poplatok za zhodnotenie bol pri ETF vlastne zlodejina. Ale aj ten poplatok za spravu mi pride ako privelky. Treba si uvedomit, ze oni dostavaju peniaze na dlhu dobu bez moznosti vyberu. Viac nez 0.1%, nad ramec poplatkov pre kupu akcii na trhoch, by som im nepriznal. Nemaju s tym skoro ziadnu pracu. A ked si tam ludia daju co i len miliardu (a to si davaju viac) tak by im to rocne dalo 1 milion. Pricom naklady nemaju prakticky ziadne. Iba system, na nakup ETF fondov a velmi lahku administrativu. Prakticky vsetko automatizovatelne. Samozrejeme zhodnocovanim uspor im rastie aj tento poplatok. Ten 1 milion je iba tak z brucha, podla mna by inkasovali desiatky milionov lebo aktualne tam ludia maju vyse 12 miliard a toto cislo bude iba stupat.

Mozno by DSS zacali mat vyznam keby umoznovali investovat do viacerych zdrojov. Potom mozu mat vyssie poplatky.
Používateľov profilový obrázok
duves
Gold Member **
Príspevky: 472
Dátum registrácie: Ut 20 07, 2021 12:34 pm
Has thanked: 106 times
Been thanked: 110 times

Re: II. pilier - DSS

Príspevok od používateľa duves »

xerces napísal: Pi 26 05, 2023 12:57 pm Neviem ci sa da 1. pilier vobec urobit dokonale spravodlivo, preto by sa mal robit tak aby bol rovnaky pre vsetkych a ostatok aby si ludia setrili sami. Ked potom partner zomrie, druhemu zostane to co si nasetril aj ten zomreli (teda podla dohodnutych podmienok). Tym ale nenarazam na to ze 2. pilier je v poriadku. V poriadku je iba to ze si svoje odkladam a setrim/investujem. V poriadku nie je to, ze to povinne posielam niekomu kto na tom zaraba na poplatkoch a nuti ma nediverzifikovat zdroje majetku (nemozem investovat do realit, vzacnych predmetov a pod.)
Súhlas. A v akej výške?
Rovnako vysoký dôchodok = rovnaké odvody. Zvyšok prosím vrátiť s valorizačným. No a tí s malými odvodmi budú mať povinnosť doplácať, aby mali teda rovnako vysoký dochodok. :wink:
Používateľov profilový obrázok
duves
Gold Member **
Príspevky: 472
Dátum registrácie: Ut 20 07, 2021 12:34 pm
Has thanked: 106 times
Been thanked: 110 times

Re: II. pilier - DSS

Príspevok od používateľa duves »

dávam tomuto boľševicko-mafiánskemu paškvilu rok a pôjde to do kytek
A prečo sa celá dávka mimoriadne vyplatí naraz za celý rok? Nuž nie iba pre drahotu potravín, ale najmä preto, lebo sa blížia voľby a poctivých voličov z radov seniorov treba dostať na svoju stranu (Sme rodina, OĽaNO, Demokrati).

Dôchodcovia sa tomu v čase drahoty určite potešia, len zabúdajú, že je to pasca. Už teraz sa po valorizácii dôchodkov od 1. júla ozývajú hlasy, že dôchodkovému systému hrozí kolaps. Nuž ak nebude na výplatu plnej sumy, tak čo keby sa na dôchodky rodičov poskladali deti? Otvorili sme Pandorinu skrinku.
https://nazory.pravda.sk/komentare-a-gl ... krajniaka/
Používateľov profilový obrázok
duves
Gold Member **
Príspevky: 472
Dátum registrácie: Ut 20 07, 2021 12:34 pm
Has thanked: 106 times
Been thanked: 110 times

Re: II. pilier - DSS

Príspevok od používateľa duves »

Murosik napísal: Št 25 05, 2023 4:40 pm
duves napísal: Št 25 05, 2023 1:37 pm Určite? Akou formou? Urob schemu ako sa maju vyplatiť odvody na starobny dochodok, neprežrať ich teraz a nenechať vytunelovat. Bez zasahu štátu to nepôjde.
Jednoducho. Staci si setrit do ETF. Ak by do toho stat rýpal max tak ako do druhého piliera, tak Ok, aspon by daco Navyse bolo “garantované” aj ked samotne ETF, ak ho kupujem na svoje meno tak je dost bezpecne u auditovanej spolocnosti
Chýba schéma. OK, začnem, 25 ročný Fero z hornej dolnej za pracu v družstve dostane mzdu a vyplatené odvody na starobné sporenie (investovanie). Len čísla teda, dajme tomu, že má hrubú mzdu 1200€, dostane čistú mzdu 919,70€ a odvody na starobné poistenie 48€+168€=216€ (mzdová kalkulačka: https://www.podnikajte.sk/vypocet-cistej-mzdy). Ešte predtým teda obdržal list od koho? No od štátu, s tým aby tieto prostriedky poslal do fondov na starobné zabezpečenie. Má 2 možnosti (kombinovať nebudem).
1. Fero tomu rozumie a prostriedky pošle na svoje súkromné investičné konto
alebo
2. Fero tomu nerozumie a keďže si chce kúpiť auto j**e na celé starobné sporenie, investovanie.
otázka je, koľko bude Ferov kategorie 1 a kolko bude Ferov kategorie 2. A čo bude robiť štát s tými, čo si nič nenasporia a prostriedky prežerú dnes?
Používateľov profilový obrázok
duves
Gold Member **
Príspevky: 472
Dátum registrácie: Ut 20 07, 2021 12:34 pm
Has thanked: 106 times
Been thanked: 110 times

Re: II. pilier - DSS

Príspevok od používateľa duves »

Rokosák napísal: Pi 26 05, 2023 8:36 am Ja som sa zmieril s tym, ze dochodok nie je zaruceny a moze byt zhabany ci odstraneny. Najvacsim nebezpecim pre uspory rozneho druhu su stat a trh.
Štát v čom? Že sa tie prostriedky vytuneluje?
Osobne štát vnímam zatial ako komplikáciu pri strátegii-vid vláda R.Fica rok 2009, ked sa povinne presunuli všetkym zdroje do dlhopisového fondu.
K tomu mám teraz len takú mini pripomienku. Sú tu kuvičie hlasy, aby sa vraj 1.pilier zrušil a ludia si sami svojvolne šetrili na dôchodok. Preboha, ved tí sporitelia, čo mali už nejaké nasporené sumy a so stratami po výrazných prepadoch v akciách za roky 2008 a 2009 sa o to nestarali a ako ovečky poslušne si nechali odkupné sumy previesť z akcíí do dlhopisov. Štát im týmto úkonom nanútil kúpiť stratu, pretože v ďalších rokoch to v dlhopise nedobehli.

Takže štát musí byť ako garant legislatívy a stratégiu treba nechať na sporiteľa po dohode so správcovskou spoločnosťou.
Záver: určitý stupeň pokusu o tunelovanie tu je. Verím, že mnohí to chápu a vidia. To je ten nezmysel, kupiť za 1/2 nasporenej sumy doživotný dôchodok. Ja som ročník 1963, na dôchodok môžem ísť ako 63,5 ročný, 50% nasporenej sumy môžem vybrat a druhá polovica tam bude do môjho veku 73,5 roka. Poistná matematika je jedoznačná. Mnohí za odkupnú hodnotu dostanú len pár výplat doživotného dôchodku, lebo čoskoro dožijú. Čistá ryža pre životné poisťovne.
Murosik
Silver Member *
Príspevky: 211
Dátum registrácie: So 20 11, 2021 8:44 pm
Has thanked: 56 times
Been thanked: 48 times

Re: II. pilier - DSS

Príspevok od používateľa Murosik »

duves napísal: Pi 26 05, 2023 1:57 pm otázka je, koľko bude Ferov kategorie 1 a kolko bude Ferov kategorie 2. A čo bude robiť štát s tými, čo si nič nenasporia a prostriedky prežerú dnes?
No to je velmi dobra otazka. Ale je aktuálna aj dnes. Kolko živnostníkov, ktory platia odvody z minima ráta s tým, že dostanú dôchodok adekvátny svojim odvodom (nižší ako zákonný minimálny)? No žiaden, lebo štát sa postará.

Ale máš pravdu, veľa ľudí by si možno na dôchodok nešetrilo, ale to nerobia ľudia ani dnes a už dnes sa verejne hovorí o tom, že nebude na dôchodky pre všetkých (čím ja chápem, že nebude na dôchodky pre tých čo sa celý život uskromňovali a šetrili). Ak to štát priznáva, tak nejde o poistenie ale ďalšiu daň.

Ale suhlasim, ak by ludia nemuseli, vela z nich by na starobu nešetrilo. Ja hej, lebo viem, ze musim.
Používateľov profilový obrázok
wladas
Platinum Member ***
Príspevky: 958
Dátum registrácie: St 22 09, 2021 7:42 pm
Has thanked: 43 times
Been thanked: 126 times

Re: II. pilier - DSS

Príspevok od používateľa wladas »

Murosik napísal: Pi 26 05, 2023 4:00 pmAle suhlasim, ak by ludia nemuseli, vela z nich by na starobu nešetrilo. Ja hej, lebo viem, ze musim.
A teraz si predstav co by sa stalo keby sa postupne nazbieralo velke mnozstvo nespokojnych ludi ktori nemaju na dochodku co do ust. Tuto nespokojnost by preniesli do svojho volebneho prava. A dam na to jed ze niekto by vycitil potencial takychto volicov. Zbohom demokracia.
Mame strasne dlhu historiu kedy sa stat musi o obcana starat a hovorit mu co ma robit a ako to ma robit. Toto sa neda len tak mavnutim prutika zmenit.
Používateľov profilový obrázok
duves
Gold Member **
Príspevky: 472
Dátum registrácie: Ut 20 07, 2021 12:34 pm
Has thanked: 106 times
Been thanked: 110 times

Re: II. pilier - DSS

Príspevok od používateľa duves »

Toto je na dlhu debatu. No v prvom rade ide ako zabrániť nemakačenkom priživovať sa na systeme.
Rokosák
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 2795
Dátum registrácie: St 03 08, 2011 11:43 pm
Has thanked: 48 times
Been thanked: 100 times

Re: II. pilier - DSS

Príspevok od používateľa Rokosák »

duves napísal: Pi 26 05, 2023 2:15 pm
Štát v čom? Že sa tie prostriedky vytuneluje?
Osobne štát vnímam zatial ako komplikáciu pri strátegii-vid vláda R.Fica rok 2009, ked sa povinne presunuli všetkym zdroje do dlhopisového fondu.
Po nastupe komunistov v roku 1948 sa sukromne penzie z predchadzajucich rokov zrusili. Detaily nepoznam, ale vsetci vieme, ze sa potom pouzival priebezny dochodkovy system.

Pokial ide o presuvanie do dlhopisovyvh fondov z roku 2009 - mohol si poziadat o vynimku. Tak ako dnes mozes poziadat vynimku opacnym smerom. Zaujimave, ze spravcovia v roku 2009 nerobili ziadnu kampan, ktora by vynimku propagovala.
Neodvratné sa stáva zriedkavo, neočakávané často.
Používateľov profilový obrázok
duves
Gold Member **
Príspevky: 472
Dátum registrácie: Ut 20 07, 2021 12:34 pm
Has thanked: 106 times
Been thanked: 110 times

Re: II. pilier - DSS

Príspevok od používateľa duves »

Je to každeho osobna vec, že to nesledoval. Kto sa nestará, nemá. Tiež ti nikto nepripomina koniec STK/EK.
Murosik
Silver Member *
Príspevky: 211
Dátum registrácie: So 20 11, 2021 8:44 pm
Has thanked: 56 times
Been thanked: 48 times

Re: II. pilier - DSS

Príspevok od používateľa Murosik »

wladas napísal: Pi 26 05, 2023 4:25 pm A teraz si predstav co by sa stalo keby sa postupne nazbieralo velke mnozstvo nespokojnych ludi ktori nemaju na dochodku co do ust. Tuto nespokojnost by preniesli do svojho volebneho prava. A dam na to jed ze niekto by vycitil potencial takychto volicov. Zbohom demokracia.
Mame strasne dlhu historiu kedy sa stat musi o obcana starat a hovorit mu co ma robit a ako to ma robit. Toto sa neda len tak mavnutim prutika zmenit.
Tak ze su dôchodcovia hybná sila pri volbach je vidno aj teraz. Dnes to nie je v nicom iné.
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7052
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 147 times
Been thanked: 276 times

Re: II. pilier - DSS

Príspevok od používateľa jogo »

Rokosák napísal: So 27 05, 2023 9:07 am Pokial ide o presuvanie do dlhopisovyvh fondov z roku 2009 - mohol si poziadat o vynimku. Tak ako dnes mozes poziadat vynimku opacnym smerom. Zaujimave, ze spravcovia v roku 2009 nerobili ziadnu kampan, ktora by vynimku propagovala.
Pokiaľ ja viem, v 2009 roku neprišlo k nútenému presunu peňazí z akciových fondov do dlhopisových, ale akciovým fondom dali podmienku, že straty akciových fondov budú správcovia hradiť zo svojho a spravcovia adekvátne zareagovali: Predali akcie a nakúpili krátkodobé dlhopisy, hoci fond mal názov akciový.
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
Používateľov profilový obrázok
duves
Gold Member **
Príspevky: 472
Dátum registrácie: Ut 20 07, 2021 12:34 pm
Has thanked: 106 times
Been thanked: 110 times

Re: II. pilier - DSS

Príspevok od používateľa duves »

OK, Fico to nechal presunut v roku 2013.
xerces
Active Member
Príspevky: 137
Dátum registrácie: Ne 20 06, 2021 12:20 am
Has thanked: 1 time
Been thanked: 20 times

Re: II. pilier - DSS

Príspevok od používateľa xerces »

duves napísal: Pi 26 05, 2023 1:27 pm Súhlas. A v akej výške?
Rovnako vysoký dôchodok = rovnaké odvody. Zvyšok prosím vrátiť s valorizačným. No a tí s malými odvodmi budú mať povinnosť doplácať, aby mali teda rovnako vysoký dochodok. :wink:
Vo vyske podla vybranych odvodov. Islo by o solidarny system teda bohaty dotuju chudobnych. Avsak vyska takeho dochodku by bola nieco na urovni minimalnej mzdy. Cize islo by o peniaze na prezitie a nic viac. Stat by nic nevalorizoval iba by to bolo zavisle na priemernej mzde a poctu odvadzatelov odvodov, pricom odvadzatel nemusi byt iba clovek ale aj zdaneny stroj. Tym padom by sme mali zaisteny pilier, ktory by sa prisposoboval ekonomike ale zaroven by ludia vedeli, ze ho nemozu brat ako definitivny resp. postacujuci.
Používateľov profilový obrázok
duves
Gold Member **
Príspevky: 472
Dátum registrácie: Ut 20 07, 2021 12:34 pm
Has thanked: 106 times
Been thanked: 110 times

Re: II. pilier - DSS

Príspevok od používateľa duves »

A teraz rozprávku tú o kozliatkach.
iceberg8
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3910
Dátum registrácie: Pi 29 07, 2016 6:18 am
Has thanked: 478 times
Been thanked: 159 times

Re: II. pilier - DSS

Príspevok od používateľa iceberg8 »

Problem zdanenych strojov je tiez jednoduchy, tie dane sa zakomponuju do ceny ich vyrobkov a sluzieb, cize.. tak ci tak to niekto zaplati :) A urcite nie majitel strojov :D
Odoslané z počítača
Používateľov profilový obrázok
wladas
Platinum Member ***
Príspevky: 958
Dátum registrácie: St 22 09, 2021 7:42 pm
Has thanked: 43 times
Been thanked: 126 times

Re: II. pilier - DSS

Príspevok od používateľa wladas »

Ano pripade ak bude kartelovska dohoda a vsetci vyrobcovia daju vyssie ceny s tym priplatkom :)
xerces
Active Member
Príspevky: 137
Dátum registrácie: Ne 20 06, 2021 12:20 am
Has thanked: 1 time
Been thanked: 20 times

Re: II. pilier - DSS

Príspevok od používateľa xerces »

duves napísal: Ne 28 05, 2023 6:33 am A teraz rozprávku tú o kozliatkach.
No rozpravka je prave to co existuje dnes. Ono samozrejme vela ludi by povedalo, ze naco mat 1. pilier vobec. Ak by sa zrusil a slo by sa iba na 2. pilier tak s tym stat nema take problemy. Len si treba uvedomit, ze nie vzdy sa vam podari nasetrit si dost penazi v 2. pilieri. Staci nehoda, choroba, rodinne problemy,... a pridete o svoju pracu resp. schopnost ju vykonavat. Takze musi tu byt nejaky aj solidarny system, ktory vam umozni prezit. Aka to ma byt konkretna suma? To je tazko povedat a tu by sa mohli ozvat ti "odbornici". Malo by to byt dost aby ste bol schopny normalne prezit svoj zivot. Cize zakladne naklady na stravu, byvanie, energie, informacie, lieky a osatenie. 2. dochodkovy pilier je o tom, ci si chcete na dochodku zit lepsie. Takze by mal byt dobrovolny ale povedzme odporucany.
xerces
Active Member
Príspevky: 137
Dátum registrácie: Ne 20 06, 2021 12:20 am
Has thanked: 1 time
Been thanked: 20 times

Re: II. pilier - DSS

Príspevok od používateľa xerces »

wladas napísal: Ne 28 05, 2023 4:39 pm Ano pripade ak bude kartelovska dohoda a vsetci vyrobcovia daju vyssie ceny s tym priplatkom :)
Ale to sa deje uz dnes. Toto by mala vyriesit konkurencia, cize ak niekto da za menej, tak jeho vyrobky sa budu predavat. Problem je ale riadenie trhu ala sankcie, cla a pod.
iceberg8
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3910
Dátum registrácie: Pi 29 07, 2016 6:18 am
Has thanked: 478 times
Been thanked: 159 times

Re: II. pilier - DSS

Príspevok od používateľa iceberg8 »

xerces napísal: Št 08 06, 2023 1:46 pm Takze musi tu byt nejaky aj solidarny system, ktory vam umozni prezit. Aka to ma byt konkretna suma? To je tazko povedat a tu by sa mohli ozvat ti "odbornici". Malo by to byt dost aby ste bol schopny normalne prezit svoj zivot. Cize zakladne naklady na stravu, byvanie, energie, informacie, lieky a osatenie
Problem moze byt v tom, ze by nam vysla ina suma v Bratislave a ina niekde inde.
A to nemusi byt ani ziadny extrem v porovnani, staci napr garzonka niekde v Petrzalke vs. mensi dom na vidieku pri juhu stredneho Slovenska, napriklad..
Taka ista kapitola by bola strava a to aj vramci tej istej jednotky ubytovania :)

Lebo zas, solidarnost ze niekomu hodime ohlodane prebalene kosti, ktore ziadny trh nezaplati pre nizku kvalitu az moznu toxicitu, to by veru ludska solidarita nebola.. Ale BIO kvalitu naopak nezaplati nikto kto pracuje, pretoze uz ten ma "co robit" aby si ju doprial :)
Odoslané z počítača
Používateľov profilový obrázok
duves
Gold Member **
Príspevky: 472
Dátum registrácie: Ut 20 07, 2021 12:34 pm
Has thanked: 106 times
Been thanked: 110 times

Re: II. pilier - DSS

Príspevok od používateľa duves »

xerces napísal: Št 08 06, 2023 1:46 pm Takze musi tu byt nejaky aj solidarny system, ktory vam umozni prezit. Aka to ma byt konkretna suma? To je tazko povedat a tu by sa mohli ozvat ti "odbornici".
Solidarny system? A ako tam chceš získať zdroje? Ty nie si odborník?
Iba jedno pravidlo platí a netreba byť velký odborník. Ak chceš rozdávať, musíš mať na to zdroje. Kto tam bude prispievať, takže vytvoríš pravidlo a druhe pravidlo na "výber" zdrojov, teda vytvoriť pravidlo kto a kolko z toho bude dostávať. Myslíš, že bude dobrá voľba vytvoriť systém tak, že vyberať si budu omnoho viac takí, čo tam neprispievajú? To je podla teba OK?
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15693
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 988 times
Been thanked: 1343 times

Re: II. pilier - DSS

Príspevok od používateľa JUGGLER »

xerces napísal: Št 08 06, 2023 1:46 pm Takze musi tu byt nejaky aj solidarny system, ktory vam umozni prezit. Aka to ma byt konkretna suma? To je tazko povedat a tu by sa mohli ozvat ti "odbornici".
To máme. A v nádväznosti na infláciu +14,7% bude presne o toľko zvýšený:

Výška životného minima od 1.7.2023 do 30.6.2024
Životným minimom fyzickej osoby alebo fyzických osôb, ktorých príjmy sa posudzujú, je od 1.7.2023 do 30.6.2024 suma alebo úhrn súm:

268,88 eur mesačne, ak ide o jednu plnoletú fyzickú osobu,
187,57 eur mesačne, ak ide o ďalšiu spoločne posudzovanú plnoletú fyzickú osobu,
122,77 eur mesačne, ak ide o zaopatrené neplnoleté dieťa alebo nezaopatrené dieťa.

https://www.podnikajte.sk/uctovnictvo/z ... -30-6-2024 © Podnikajte.sk
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
iceberg8
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3910
Dátum registrácie: Pi 29 07, 2016 6:18 am
Has thanked: 478 times
Been thanked: 159 times

Re: II. pilier - DSS

Príspevok od používateľa iceberg8 »

duves napísal: Št 08 06, 2023 4:22 pm Myslíš, že bude dobrá voľba vytvoriť systém tak, že vyberať si budu omnoho viac takí, čo tam neprispievajú? To je podla teba OK?
Nemozem hovorit za ineho, ale.. kto by mal motivaciu vybrat napriklad sumu zivotneho minima? Ved to zdravy a nevzdelany clovek zarobi za 2-3 dni, podla lokality a miery drzosti/odvahy..

Ak by ten system ponukal napriklad dnesnu tisicku, na to by skocilo daleko viac ludi, ale 2-3stovky by nestacili ani na poriadne jedlo, ani na poriadne ubytovanie a nie to este obe tieto zakladne veci..

Otazne je, ci chceme ist formou tvrdej zasluhy "usetris mas, neusetris nemas" a dovi dopo. My tu na fore, my sme v pohode, my mame dost, predpokladam.. Ale co niekto, kto take stastie nemal? Nechat ho na ulici, nech si pride "po to nase" formou "porusenie domovej slobody" ? Pripadne "no go zony" ?

Nie som expert, ale myslim si, ze "hromadne" prispiet 2-3stovky "zopar ludom" bude nakoniec lancejsie a bezpecnejsie, ako sa hrat na majstra sveta "kazdy je strojcom svojho stastia"..
Odoslané z počítača
Používateľov profilový obrázok
duves
Gold Member **
Príspevky: 472
Dátum registrácie: Ut 20 07, 2021 12:34 pm
Has thanked: 106 times
Been thanked: 110 times

Re: II. pilier - DSS

Príspevok od používateľa duves »

iceberg8 napísal: Št 08 06, 2023 7:31 pm Otazne je, ci chceme ist formou tvrdej zasluhy "usetris mas, neusetris nemas" a dovi dopo. My tu na fore, my sme v pohode, my mame dost, predpokladam.. Ale co niekto, kto take stastie nemal? Nechat ho na ulici, nech si pride "po to nase" formou "porusenie domovej slobody" ? Pripadne "no go zony" ?

Nie som expert, ale myslim si, ze "hromadne" prispiet 2-3stovky "zopar ludom" bude nakoniec lancejsie a bezpecnejsie, ako sa hrat na majstra sveta "kazdy je strojcom svojho stastia"..
Ved prvy pilier je solidarny dost, netreba ho robiť solidarnejším.
Ja robím s úvermi v banke (mám prehlad o mzdách) a chlapci z automobiliek, čo drú ako voly, nočné, víkendy majú či teda mnohí budá mať slušné dôchodky. Prečo by sa mali vzdať dalších 2 stovák dochodku v prospech nemakačenkov?
iceberg8
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3910
Dátum registrácie: Pi 29 07, 2016 6:18 am
Has thanked: 478 times
Been thanked: 159 times

Re: II. pilier - DSS

Príspevok od používateľa iceberg8 »

Otazne je, kolko ludi by bolo v pozicii, ze potrebuju tu solidaritu, mozno som tuto temu zle pochopil.
Skor som myslel na ludi, ktori makali ako pises, nastal uraz, a teraz smola sorry postaraj sa o seba..
Ak sa to stane niekomu v 25-30, tak nebude mat lahky zivot.. Ak sa to stane niekomu pred dochodkom, cely zivot makal pre nic..
Ale ako pisem, mozno som v zlej teme, resp som nieco nepochopil..
Odoslané z počítača
Murosik
Silver Member *
Príspevky: 211
Dátum registrácie: So 20 11, 2021 8:44 pm
Has thanked: 56 times
Been thanked: 48 times

Re: II. pilier - DSS

Príspevok od používateľa Murosik »

Ak sa niekomu stal úraz pre ktory nemoze pracovat, tak má predsa invalidný dôchodok + rôzne iné “benefity”. Čiže zlý príklad.

Mimo to, ľudí, ktorí majú nejaký skutočný a vážny handicap (sú na vozíku, chýba im končatina alebo nejaký zmysel) tak tých až toľko nie je.
Používateľov profilový obrázok
duves
Gold Member **
Príspevky: 472
Dátum registrácie: Ut 20 07, 2021 12:34 pm
Has thanked: 106 times
Been thanked: 110 times

Re: II. pilier - DSS

Príspevok od používateľa duves »

Murosik napísal: Št 08 06, 2023 8:24 pm Ak sa niekomu stal úraz pre ktory nemoze pracovat, tak má predsa invalidný dôchodok + rôzne iné “benefity”. Čiže zlý príklad.

Mimo to, ľudí, ktorí majú nejaký skutočný a vážny handicap (sú na vozíku, chýba im končatina alebo nejaký zmysel) tak tých až toľko nie je.
Sú tam 2 rozne riešenia.
Pracovný úraz sa môže doriešiť doživotnou rentou.
Invalidné dôchodky môžu mať rozne príčiny a poviem rovno aké mam skusenosti ako schvalovatel úverov. Mnohí by ste sa divili, koľkí poberajú invalidné dôchodky (a niekedy dosť slušné, 700-800€) a popritom pracujú. Nič v zlom, ale raz sa ten systém sociálneho zabezpečenia zosype.
Akože človek, ak pojde do predčasného dôchodku, tak môže mať zam.pomer s príjmom maximálne 200€. Nechapem, prečo to nelimitujú aj invalidným dôchodcom.
Používateľov profilový obrázok
osamely chodec
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3825
Dátum registrácie: Ut 13 11, 2007 1:57 pm
Has thanked: 125 times
Been thanked: 338 times
Kontaktovať používateľa:

Re: II. pilier - DSS

Príspevok od používateľa osamely chodec »

Akože človek, ak pojde do predčasného dôchodku, tak môže mať zam.pomer s príjmom maximálne 200€. Nechapem, prečo to nelimitujú aj invalidným dôchodcom.

ma to byt opacne, nemaju limitovat ani predcasnych dochodcov, nikoho kto chce pracovat...
Existujú starí obchodníci a odvážni obchodníci. Je len veľmi málo starých, odvážnych obchodníkov. “ -Ed Seykota-
Porozumiet znamená zvyknúť si.
Láska nad zlato, myšlienka nad majetok.
Chodci a cyklisti vážia menej ako šoféri a šoférky. (prieskum EU)
Používateľov profilový obrázok
duves
Gold Member **
Príspevky: 472
Dátum registrácie: Ut 20 07, 2021 12:34 pm
Has thanked: 106 times
Been thanked: 110 times

Re: II. pilier - DSS

Príspevok od používateľa duves »

Invalidný dochodok je: dávka dôchodkového poistenia, ktorej účelom je zabezpečiť poistencovi príjem v prípade poklesu schopnosti vykonávať zárobkovú činnosť v dôsledku dlhodobo nepriaznivého zdravotného stavu poistenca.
Ak niekto pracuje, tak niečo tam nehraje.

https://www.slovensko.sk/sk/agendy/agen ... y-dochodok
Používateľov profilový obrázok
osamely chodec
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3825
Dátum registrácie: Ut 13 11, 2007 1:57 pm
Has thanked: 125 times
Been thanked: 338 times
Kontaktovať používateľa:

Re: II. pilier - DSS

Príspevok od používateľa osamely chodec »

duves napísal: Pi 09 06, 2023 12:50 pm Invalidný dochodok je: dávka dôchodkového poistenia, ktorej účelom je zabezpečiť poistencovi príjem v prípade poklesu schopnosti vykonávať zárobkovú činnosť v dôsledku dlhodobo nepriaznivého zdravotného stavu poistenca.
Ak niekto pracuje, tak niečo tam nehraje.

https://www.slovensko.sk/sk/agendy/agen ... y-dochodok
preco? na posudenie schopnosti vykonavat pracu je lekar. Kazdy sme iny niekto pri rovnakej diagnoze dokaze pracovat na ciastocny uvazok a niekto nie. Co je zle ked niekto chce pracovat.
Existujú starí obchodníci a odvážni obchodníci. Je len veľmi málo starých, odvážnych obchodníkov. “ -Ed Seykota-
Porozumiet znamená zvyknúť si.
Láska nad zlato, myšlienka nad majetok.
Chodci a cyklisti vážia menej ako šoféri a šoférky. (prieskum EU)
iceberg8
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3910
Dátum registrácie: Pi 29 07, 2016 6:18 am
Has thanked: 478 times
Been thanked: 159 times

Re: II. pilier - DSS

Príspevok od používateľa iceberg8 »

" Ak niekto pracuje, tak niečo tam nehraje."
Takze invalid ma sediet doma na zadku a maximalne tak poliat kvety ? :)

v prípade poklesu schopnosti vykonávať zárobkovú činnosť

pokles schopnosti nerovna sa neschopnost
Odoslané z počítača
Používateľov profilový obrázok
duves
Gold Member **
Príspevky: 472
Dátum registrácie: Ut 20 07, 2021 12:34 pm
Has thanked: 106 times
Been thanked: 110 times

Re: II. pilier - DSS

Príspevok od používateľa duves »

Používateľov profilový obrázok
osamely chodec
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3825
Dátum registrácie: Ut 13 11, 2007 1:57 pm
Has thanked: 125 times
Been thanked: 338 times
Kontaktovať používateľa:

Re: II. pilier - DSS

Príspevok od používateľa osamely chodec »

ved ok mame zakony a dodrziavajme ich ale hlavne vynucujme ich dodrziavanie. Prax je ale zial taka pre uzku skupinu podvodnikov ( ak stat je funkcny je uzka) sa nezmyselne sprisnuju zakony, ktore poskodzuju mlciacu vacsinu . Danove zakony ma o tom jednoznacne presviedcaju uz 30 rokov :(.
Existujú starí obchodníci a odvážni obchodníci. Je len veľmi málo starých, odvážnych obchodníkov. “ -Ed Seykota-
Porozumiet znamená zvyknúť si.
Láska nad zlato, myšlienka nad majetok.
Chodci a cyklisti vážia menej ako šoféri a šoférky. (prieskum EU)
Používateľov profilový obrázok
duves
Gold Member **
Príspevky: 472
Dátum registrácie: Ut 20 07, 2021 12:34 pm
Has thanked: 106 times
Been thanked: 110 times

Re: II. pilier - DSS

Príspevok od používateľa duves »

Ano, tomu sa hovorí, nevyliať s vaničkou dieťa.
iceberg8
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3910
Dátum registrácie: Pi 29 07, 2016 6:18 am
Has thanked: 478 times
Been thanked: 159 times

Re: II. pilier - DSS

Príspevok od používateľa iceberg8 »

A co takyto priklad?
Niekto sa stane invalidom, alebo sa tak mohol aj narodit (horsi pripad, ak som dobre pochopil ich rovnice, dostane minimalny prispevok)..
Dajme tomu, ze by bral 1X EUR, na presnej sume nemusi zalezat. A teraz chce si prilepsit, bude pracovat co bude vediet, a vedel by zarobit napriklad 1,2X.. cize len o 20% viac, ako invalidny prispevok "bez pracne".. Spolu by vedel mat 1X+1,2X=2,2X
No ja by som veru takemu nezavidel nic :)

Ono zalezi na sume, lebo je rozdiel ak je X=200eur a ak je X=800eur, kedze zivotne naklady su FIXne..
Odoslané z počítača
stary gambler
Active Member
Príspevky: 131
Dátum registrácie: Ne 04 12, 2022 10:37 am
Been thanked: 21 times

Re: II. pilier - DSS

Príspevok od používateľa stary gambler »

Diskusia , ktora zavidi inavlidom prispevky, som jeden z nich ktory su na invalidnom uz 3,5 roka , dovod rakovina, zhodou okolnosti aj kolega ju dostal rovnako a v rovnaky den sme boli u posudkoveho , on dostal 90% ja 70%, on uz je rok po smrti, ja zijem , a po dvoch rokoch mi ju prehodnotili na 40%, cize uz nemam cely invalidny, ktory sa dava od 70%, ale len polovicny respektive 40% , ked bol cely bol som v tej vysej sume co sa tu spominala, pracujem uz 38 rokov, kazdy rok prekroceny priemer mzdy v narodnom hospodarstve ovedene kazde euro na dane , inak v daniach platite aj ten prispevok na invalidne, tusim som ten prispevok zaplatil za tie roky vo vysej vyske ako co som zatial vybral. nebol som na pracaku ani jeden den, co je asi rarita., akzdy ked sa mu nepaci praca dava vypoved, ked ma dobry plat vsak 1200-1300 dostane podporu naco by pracoval- tiez to nekritizujem,, pre zaavistlivcov ten inevlidny sa prehodnocuje kazde dva roky, je velkaa pravdepodobnost ze v mojom rpipade pri prehodnocovani ho budem mat zruseny uplne. ze v case prisudenia som rozmyslal ci vstanem z postele a prejdem 7 metrov na zachod , alebo este vydrzim , aby som si suetril sily, ze som za pol roka schudol 10kg , ze nasledky z chamoterapie 60 davok pocitujem aj do teraz, to je zbytocne pisat , lebo rozumie tomu len ten co tym presiel.
Napísať odpoveď

Návrat na "Druhý pilier, životné poistenie, tretí pilier"