Investovanie do domén

Zberateľstvo a investovanie: mince, umenie, starožitnosti, fyzicky držané komodity
Pravidlá fóra
Nezabudnite, prosím, že svojou prítomnosťou a diskutovaním na tomto fóre vyjadrujete svoj súhlas s vždy aktuálnymi Podmienkami používania tohto fóra. Predovšetkým prosím dbajte na slušnosť komunikácie a rešpektovanie sa navzájom. Celé Podmienky používania tohto fóra si môžte prečítať tu.
Sniper
Príspevky: 29
Dátum registrácie: Po 28 01, 2013 7:43 pm
Bydlisko: Poprad

Investovanie do domén

Príspevok od používateľa Sniper »

Dnes som napísal článok o investovaní do domén http://www.epodnikanie.sk/domeny/ako-za ... -domenach/ a napadlo ma že túto tému som tu na fóre nevidel. Podľa mňa je to stále zaujímavá alternatívna investícia.
Čo si myslíte o investovaní do domén? Má to ešte perspektívu do budúcnosti aspoň na 10-20 rokov? Ako podľa vás bude vyzerať internet o 10-15 rokov? Myslím, že pre krátkodobé špekulovanie to nie je podstatné, ale z dlhodobého hľadiska pri investovaní desiatok tisíc eur to je dosť dôležité.
Pette
Guru Member ****
Príspevky: 1254
Dátum registrácie: Ut 27 02, 2007 4:59 pm

Re: Investovanie do internetu

Príspevok od používateľa Pette »

onedlho bude bezat X dalsich koncoviek. ano, narodne domeny zostanu fajn, lebo ludia su zvyknuti, ale podla mna google, facebook, microsoft postupne upravia cely koncept www adresy tak, aby nebola zavisla pri hladani a otvarani na domene, dolezity bude zase obsah a hodnotenie relevancie.

ked amazon spusti .book a kazdy autor dostane domenu, facebook si da .me .... atd.
Biosko
Platinum Member ***
Príspevky: 924
Dátum registrácie: Pi 13 07, 2012 1:24 pm

Re: Investovanie do domén

Príspevok od používateľa Biosko »

To podla mna frcalo v rokoch 199X. Vsetky hodnotne domeny su uz skupene. Napriklad vsetky 3-4 znakove .com domeny. Jedine ze by si vedel taku zohnat :). Ale hladat mozes aj nejake zaujimave slova. Podla mna ich uz vela nenajdes. Ale keby som chcel nieco skupit tak by som sa zameral na 5-6 znakove com/net domeny ktore maju zmysluplny nazov. Podla mna volnych ich bude minimum.
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: Investovanie do domén

Príspevok od používateľa filip glasa »

asi mu islo hlavne o link na jeho web, tak by som moc nerozoberal vyhodnost/nevyhodnost domen.
Sniper
Príspevky: 29
Dátum registrácie: Po 28 01, 2013 7:43 pm
Bydlisko: Poprad

Re: Investovanie do domén

Príspevok od používateľa Sniper »

Filip, link som pridal preto aby sa tí ktorí o tejto možnosti nevedeli nemuseli pýtať zbytočné otázky. Nie každý vie o čo ide.
Sniper
Príspevky: 29
Dátum registrácie: Po 28 01, 2013 7:43 pm
Bydlisko: Poprad

Re: Investovanie do internetu

Príspevok od používateľa Sniper »

Pette napísal:onedlho bude bezat X dalsich koncoviek. ano, narodne domeny zostanu fajn, lebo ludia su zvyknuti, ale podla mna google, facebook, microsoft postupne upravia cely koncept www adresy tak, aby nebola zavisla pri hladani a otvarani na domene, dolezity bude zase obsah a hodnotenie relevancie.

ked amazon spusti .book a kazdy autor dostane domenu, facebook si da .me .... atd.
Presne na toto som myslel. Niečo ako obrovský internet na internete ako je facebook, celkom iný prístup ku obsahu na internete, čím by mohli jednotlivé domény stratiť hodnotu.
Naposledy upravil/-a Sniper v So 06 04, 2013 8:05 pm, upravené celkom 1 krát.
Sniper
Príspevky: 29
Dátum registrácie: Po 28 01, 2013 7:43 pm
Bydlisko: Poprad

Re: Investovanie do domén

Príspevok od používateľa Sniper »

Biosko napísal:To podla mna frcalo v rokoch 199X. Vsetky hodnotne domeny su uz skupene. Napriklad vsetky 3-4 znakove .com domeny. Jedine ze by si vedel taku zohnat :). Ale hladat mozes aj nejake zaujimave slova. Podla mna ich uz vela nenajdes. Ale keby som chcel nieco skupit tak by som sa zameral na 5-6 znakove com/net domeny ktore maju zmysluplny nazov. Podla mna volnych ich bude minimum.
Ja si myslím že pri .com je to stále veľká príležitosť. Paradoxne práve preto že všetky dobré sú už obsadené. Síce sa už nedajú kúpiť za registračný poplatok, ale to neznamená že sa na nich už nedajú zarobiť peniaze.
polovnik
Silver Member *
Príspevky: 172
Dátum registrácie: Ne 22 02, 2009 6:00 pm
Has thanked: 50 times
Been thanked: 5 times

Re: Investovanie do domén

Príspevok od používateľa polovnik »

domeny su asi uz v pase ... mozno este na .sk by sa nieco naslo ale .com vyrabovane ... pokial nechces kupit domenu typu 123xxx resp. 1firstxxx ...kt su asi nezaujimave ...
marco
Silver Member *
Príspevky: 208
Dátum registrácie: Pi 11 05, 2012 11:27 pm

Re: Investovanie do domén

Príspevok od používateľa marco »

podla mna je tato doba uz za zenitom a treba hladat ine moznosti podnikania na webe.
"Who has a lot of money, can speculate.
Who has little money, must not speculate.
Who has no money, has to speculate."(A. Kostolany)
Biosko
Platinum Member ***
Príspevky: 924
Dátum registrácie: Pi 13 07, 2012 1:24 pm

Re: Investovanie do domén

Príspevok od používateľa Biosko »

Napriklad prerazit kvalitnym obsahom na nejakej stranke.
ondrej
Príspevky: 7
Dátum registrácie: So 26 07, 2014 4:28 am
Kontaktovať používateľa:

Re: Investovanie do domén

Príspevok od používateľa ondrej »

to tu fakt nie je nikto, kto investuje do domén, keď ste nechali toto vlákno bez povšimnutia 10 rokov? :D
Keďže sám vlastním jedno menšie portfólio SK domén, skúsim zhrnúť svoje dojmy...

kvalitné domény sa dajú získať aj dnes. Na ich manuálnu registráciu u miestneho registrátora ale zabudnite, týmto spôsobom získate kvalitné názvy, s komerčným potenciálom, iba zriedkavo... lepším spôsobom je ich odchyt po neplatičoch, cez rôzne špecializované služby, alebo odkup od držiteľov, ktorí majú pekné názvy, ale nemajú pre nich využitie...

domény, hlavne tie slovenské, majú nízku likviditu... aby ste nejakú zhodnotili predajom, je potrebné sa obzerať po názvoch, ktoré majú komerčný potenciál, sú dobre znejúce, krátke a ľahko zapamätateľné a napokon ich držať niekedy aj X rokov... aj napriek tomu ale neexistuje žiadna záruka, že ich niekto kúpi...

dopyt a ceny ponúknuté záujemcami za domény klesajú, ale dá sa na tom ešte zarobiť, na SK trhu pôsobia minimálne dvaja domaineri, ktorých obraty im umožňujú sa týmto spôsobom živiť... ínvestovať do čohokoľvek bez skúseností je najlepšia cesta ako prerobiť, je nutné si o tom niečo naštudovať, existujú rôzne špecializované diskusné fóra, blogy, atď. ...
Používateľov profilový obrázok
iosephus
Silver Member *
Príspevky: 230
Dátum registrácie: Po 06 02, 2023 2:56 pm
Has thanked: 10 times
Been thanked: 29 times

Re: Investovanie do domén

Príspevok od používateľa iosephus »

ondrej napísal: Št 27 04, 2023 4:49 pm to tu fakt nie je nikto, kto investuje do domén, keď ste nechali toto vlákno bez povšimnutia 10 rokov? :D
Keďže sám vlastním jedno menšie portfólio SK domén, skúsim zhrnúť svoje dojmy...

kvalitné domény sa dajú získať aj dnes. Na ich manuálnu registráciu u miestneho registrátora ale zabudnite, týmto spôsobom získate kvalitné názvy, s komerčným potenciálom, iba zriedkavo... lepším spôsobom je ich odchyt po neplatičoch, cez rôzne špecializované služby, alebo odkup od držiteľov, ktorí majú pekné názvy, ale nemajú pre nich využitie...

domény, hlavne tie slovenské, majú nízku likviditu... aby ste nejakú zhodnotili predajom, je potrebné sa obzerať po názvoch, ktoré majú komerčný potenciál, sú dobre znejúce, krátke a ľahko zapamätateľné a napokon ich držať niekedy aj X rokov... aj napriek tomu ale neexistuje žiadna záruka, že ich niekto kúpi...

dopyt a ceny ponúknuté záujemcami za domény klesajú, ale dá sa na tom ešte zarobiť, na SK trhu pôsobia minimálne dvaja domaineri, ktorých obraty im umožňujú sa týmto spôsobom živiť... ínvestovať do čohokoľvek bez skúseností je najlepšia cesta ako prerobiť, je nutné si o tom niečo naštudovať, existujú rôzne špecializované diskusné fóra, blogy, atď. ...
A aké máš na takýchto investíciách zhodnotenie cca per annum?
ondrej
Príspevky: 7
Dátum registrácie: So 26 07, 2014 4:28 am
Kontaktovať používateľa:

Re: Investovanie do domén

Príspevok od používateľa ondrej »

zhodnotenie je každý rok iné, záleží od mojej snahy a ochoty s portfóliom aktívne pracovať a od toho sa odvíja celá reťaz nákupov alebo predajov za rôzne ceny... tak ako je každá doména unikátna, je aj každý obchod iný...

výnosy majú dlhodobo klesajúcu tendenciu, koneční užívatelia sú ochotní platiť za domény stále nižšie sumy, čerešničkou na torte sú ponuky na moje top domény, ktoré som nadobudol za štvorciferné sumy, radovo v desiatkach alebo stovkách eur, kde podľa záujemcov na tom aj tak zarobím, lebo registračný poplatok za doménu je len 12 eur... :D

moje portfólio má pár stoviek domén, ročný prírastok domén je zhruba 20, predaj cca 15, výnos za minulý rok je cca niekde pri 5k ak odrátam náklady na predlžovanie celého portfólia u národného správcu domény...
JanH
Gold Member **
Príspevky: 482
Dátum registrácie: Ne 06 02, 2022 6:31 am
Has thanked: 124 times
Been thanked: 167 times

Re: Investovanie do domén

Príspevok od používateľa JanH »

Ja tu vidím dva problémy. Jeden v pracnosti a druhý v nízkych cenách za doménu. V roku 2022 som kúpil doménu za 12€ a následne o pár mesiacov predal za 80€. Tiež argument, že som na tom kráľovsky zarobil (niekoľko 100% zhodnotenie za 6 mesiacov), ale čo z toho keď ma komunikácia s kupujúcich nakoniec stála hodinu času a “zarobil” som 68€. Investovanie do domén bolo výhodné možno na začiatku milénia. Musel by som predávať oveľa drahšie domény alebo generovať neporovnateľne väčší objem aby sa to ako tak oplatilo, a nato preplácať domény už nie je spoločenská vôľa.
Používateľov profilový obrázok
junabukovinskii
Príspevky: 3
Dátum registrácie: Ne 07 05, 2023 11:55 am
Bydlisko: Bratislava
Has thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: Investovanie do domén

Príspevok od používateľa junabukovinskii »

Súhlasím s názorom, že cenné domény sú už zoskupené, ale to neznamená, že investovanie do domén stratilo význam. Stále vznikajú nové a zaujímavé domény, ktoré je možné získať na začiatku za relatívne nízku cenu. Treba mať na pamäti aj to, že investovanie do domén môže byť nielen špekulatívne, ale aj strategické, napríklad na propagáciu značky alebo podniku na internete. Dôležité je nielen doménu kúpiť, ale aj vedieť ju čo najlepšie využiť. Pokiaľ ide o budúcnosť internetu, bude sa naďalej vyvíjať a meniť, ale samotné domény si ako adresy na internete pravdepodobne zachovajú
JanH
Gold Member **
Príspevky: 482
Dátum registrácie: Ne 06 02, 2022 6:31 am
Has thanked: 124 times
Been thanked: 167 times

Re: Investovanie do domén

Príspevok od používateľa JanH »

junabukovinskii napísal: Ne 07 05, 2023 12:00 pm Súhlasím s názorom, že cenné domény sú už zoskupené, ale to neznamená, že investovanie do domén stratilo význam. Stále vznikajú nové a zaujímavé domény, ktoré je možné získať na začiatku za relatívne nízku cenu. Treba mať na pamäti aj to, že investovanie do domén môže byť nielen špekulatívne, ale aj strategické, napríklad na propagáciu značky alebo podniku na internete. Dôležité je nielen doménu kúpiť, ale aj vedieť ju čo najlepšie využiť. Pokiaľ ide o budúcnosť internetu, bude sa naďalej vyvíjať a meniť, ale samotné domény si ako adresy na internete pravdepodobne zachovajú
Vieš dať jeden príklad zaujímavej domény, ktorá ešte nie je kúpená, resp. bola kúpená nedávno? Pre mňa osobne riziko nepredania prevyšuje možnosť dobrého zhodnotenia a zisku, ale môžem sa mýliť.
ondrej
Príspevky: 7
Dátum registrácie: So 26 07, 2014 4:28 am
Kontaktovať používateľa:

Re: Investovanie do domén

Príspevok od používateľa ondrej »

JanH napísal: Ne 07 05, 2023 12:35 pm Vieš dať jeden príklad zaujímavej domény, ktorá ešte nie je kúpená, resp. bola kúpená nedávno? Pre mňa osobne riziko nepredania prevyšuje možnosť dobrého zhodnotenia a zisku, ale môžem sa mýliť.
napríklad pár hodín dozadu zaregistrované (odchytené) domény budapest.sk, madrid.sk, ateny.sk ...
tieto domény môžu byť cenným aktívom pre nejakú cestovnú kanceláriu, ktorá organizuje poznávacie zájazdy a pobyty v daných lokalitách, alebo pre niekoho, kto na doménach vytvorí affiliate web a v spolupráci s cestovkou zarába na províziách zo zájazdov, čím si vytvorí v podstate pasívny príjem... ich hodnota môže byť pár stoviek pre špekulanta, alebo aj pár tisíc pre subjekt, ktorý má záujem na daných lokalitách a vie využiť potenciál dobrého doménového názvu...
Používateľov profilový obrázok
junabukovinskii
Príspevky: 3
Dátum registrácie: Ne 07 05, 2023 11:55 am
Bydlisko: Bratislava
Has thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: Investovanie do domén

Príspevok od používateľa junabukovinskii »

JanH napísal: Ne 07 05, 2023 12:35 pm Vieš dať jeden príklad zaujímavej domény, ktorá ešte nie je kúpená, resp. bola kúpená nedávno? Pre mňa osobne riziko nepredania prevyšuje možnosť dobrého zhodnotenia a zisku, ale môžem sa mýliť.
Doménami sa nezaoberám, ale napríklad tu vám Ondrej dal niekoľko možností. Tiež často vidím na fórach príspevky o doménach na predaj, ktoré boli kúpené za 10 dolárov a teraz sa predávajú za 300 dolárov a viac v závislosti od ich kvality a spätných odkazov. Staré a dôveryhodné domény sú veľmi cenné.
polovnik
Silver Member *
Príspevky: 172
Dátum registrácie: Ne 22 02, 2009 6:00 pm
Has thanked: 50 times
Been thanked: 5 times

Re: Investovanie do domén

Príspevok od používateľa polovnik »

tu je rozhovor s chlapikom so s tym ochodoval a bol podla neho natoceny film
https://www.patreon.com/posts/83143233? ... re_creator

za tzyden to bude aj na youtube , ale osekana verzia
polovnik
Silver Member *
Príspevky: 172
Dátum registrácie: Ne 22 02, 2009 6:00 pm
Has thanked: 50 times
Been thanked: 5 times

Re: Investovanie do domén

Príspevok od používateľa polovnik »

polovnik napísal: Št 25 05, 2023 2:21 pm tu je rozhovor s chlapikom so s tym ochodoval a bol podla neho natoceny film
https://www.patreon.com/posts/83143233? ... re_creator

za tzyden to bude aj na youtube , ale osekana verzia
tak uz je na youtube :
https://www.youtube.com/watch?v=aLAh_M_ ... e=youtu.be
Napísať odpoveď

Návrat na "Alternatívne investície, umenie, starožitnosti, mince, fyzické komodity"