Nováčik v investovaní a hneď ku brokerovi

Prvé otázky o investovaní a o tom, ako začať investovať.
Pravidlá fóra
Nezabudnite, prosím, že svojou prítomnosťou a diskutovaním na tomto fóre vyjadrujete svoj súhlas s vždy aktuálnymi Podmienkami používania tohto fóra. Predovšetkým prosím dbajte na slušnosť komunikácie a rešpektovanie sa navzájom. Celé Podmienky používania tohto fóra si môžte prečítať tu.
Pheggas
Príspevky: 22
Dátum registrácie: So 14 01, 2023 9:54 am
Has thanked: 19 times
Been thanked: 1 time

Re: Nováčik v investovaní a hneď ku brokerovi

Príspevok od používateľa Pheggas »

@JUGGLER Ďakujem za kvalitné a konkrétne popísanie / vysvetlenie :) Čo sa týka brokerov, videl som čo si myslíš o Trade Republic a XTB no zaujímal by ma tvoj názor ak by si mal brať v ohľad aj samotného investora (v tomto prípade mňa, neskúseného s brokermi)?
Joki napísal: Po 16 01, 2023 9:37 pm @Pheggas
Prepáč, že som ti nedal presné info.
Nič sa nedeje :)
Pavol Chmela napísal: Ut 17 01, 2023 12:00 am Ak chceš ísť do toho po vlastnej osi nemôžeš nič stratiť ak si už tu. Skús si to XTBčko, daj si do kalendára nákupy aby si nezabúdal a po roku uvidíš ak ťa to nebude baviť spravíš si EIC a máš pokoj a aspoň si si to vyskúšal.
Áno, to je jedna z možných stratégií ktorú beriem do úvahy. Je však pravda že na XTB ma najviac aktuálne (po hlbšej analýze brokera) hnevajú tie frakcie (teda ich neprítomnosť) a tiež že sľubujú hory doly a nič z toho. K tým frakciám mi je pohodlnejšie investovať mesačne 50-100€ pretože si v tom viem spraviť systém - pravidelnosť. Horšie je to pri investovaní raz za 2-3-4 mesiace (podľa ceny samotného ETF lebo napr S&P 500 má teraz cenu okolo 400 USD čo logicky každý mesiac posielať nedokážem). Preto by v tomto prípade bolo výhodnejšie ísť s Trade Republic kde mám aj frakcie aj sporo-invest kde sa prakticky rovnako ako u EIC, nemusím starať o takmer nič.
aviceN
Gold Member **
Príspevky: 389
Dátum registrácie: Št 07 01, 2021 10:24 am
Has thanked: 157 times
Been thanked: 130 times
Kontaktovať používateľa:

Re: Nováčik v investovaní a hneď ku brokerovi

Príspevok od používateľa aviceN »

V tom prípade ti prichádza do úvahy VUAA, ktorý je do 100€ a je akumulačné ETF na SP500 a nemusíš riešiť frakcie.
Viac info o mojej EIC ponuke bez manažérskeho poplatku na: https://www.pasivneinvestovanie.sk/
Pheggas
Príspevky: 22
Dátum registrácie: So 14 01, 2023 9:54 am
Has thanked: 19 times
Been thanked: 1 time

Re: Nováčik v investovaní a hneď ku brokerovi

Príspevok od používateľa Pheggas »

aviceN napísal: Ut 17 01, 2023 11:49 am V tom prípade ti prichádza do úvahy VUAA, ktorý je do 100€ a je akumulačné ETF na SP500 a nemusíš riešiť frakcie.
Ten som tiež sledoval. Ale akosi mi nejde do hlavy prečo jeden stojí toľko a prečo druhý toľko?
alojz.tarabik
Príspevky: 46
Dátum registrácie: Po 24 10, 2022 12:02 pm
Has thanked: 9 times
Been thanked: 3 times

Re: Nováčik v investovaní a hneď ku brokerovi

Príspevok od používateľa alojz.tarabik »

@Pheggas ahoj prečítal som si toto vlákno a zaujíma ma prečo si sa teda rozhodol? Skúšal si to trade republic nakoniec?
Fund
Gold Member **
Príspevky: 408
Dátum registrácie: Po 15 02, 2021 2:46 pm
Has thanked: 133 times
Been thanked: 59 times

Re: Nováčik v investovaní a hneď ku brokerovi

Príspevok od používateľa Fund »

...porovnanie EU brokerov v skratke,moze vas nasmerovat k tomu spravnemu brokerovi
https://www.youtube.com/watch?v=4B05bx3pHT8
xerces
Active Member
Príspevky: 137
Dátum registrácie: Ne 20 06, 2021 12:20 am
Has thanked: 1 time
Been thanked: 20 times

Re: Nováčik v investovaní a hneď ku brokerovi

Príspevok od používateľa xerces »

Pheggas napísal: Ut 17 01, 2023 12:07 pm
aviceN napísal: Ut 17 01, 2023 11:49 am V tom prípade ti prichádza do úvahy VUAA, ktorý je do 100€ a je akumulačné ETF na SP500 a nemusíš riešiť frakcie.
Ten som tiež sledoval. Ale akosi mi nejde do hlavy prečo jeden stojí toľko a prečo druhý toľko?
Je to jednoduche. Pretoze su to rozne fondy ale maju spolocny podklad. Na grafe je vidiet, ze sa kopiruju.

Ja sam pouzivam XTB. Frakcie asi na niektorych fondoch maju ale nevyuzivam ich. Staci mi VUAA a este NASDAQ od lyxor. XTB ma nevyhodu, ze to nie je plnokrvny broker a ponuka malo akciovych titulov. Je skor na CFD ale to tiez nepouzivam.
Pheggas
Príspevky: 22
Dátum registrácie: So 14 01, 2023 9:54 am
Has thanked: 19 times
Been thanked: 1 time

Re: Nováčik v investovaní a hneď ku brokerovi

Príspevok od používateľa Pheggas »

alojz.tarabik napísal: Po 29 05, 2023 5:29 pm @Pheggas ahoj prečítal som si toto vlákno a zaujíma ma prečo si sa teda rozhodol? Skúšal si to trade republic nakoniec?
Ahoj, nakoniec som išiel ku XTB a som maximálne spokojný! :palec_hore:
Pheggas
Príspevky: 22
Dátum registrácie: So 14 01, 2023 9:54 am
Has thanked: 19 times
Been thanked: 1 time

Re: Nováčik v investovaní a hneď ku brokerovi

Príspevok od používateľa Pheggas »

xerces napísal: Pi 23 06, 2023 2:15 am Je to jednoduche. Pretoze su to rozne fondy ale maju spolocny podklad. Na grafe je vidiet, ze sa kopiruju.

Ja sam pouzivam XTB. Frakcie asi na niektorych fondoch maju ale nevyuzivam ich. Staci mi VUAA a este NASDAQ od lyxor. XTB ma nevyhodu, ze to nie je plnokrvny broker a ponuka malo akciovych titulov. Je skor na CFD ale to tiez nepouzivam.
S tým súhlasím. Začínal ako CFD broker no stále pridávajú akcie, indexy a podobne. Pri mojej stratégií majú všetko čo som chcel a po čom som pozeral. Možno sa časom začnem zaoberať aj investovaním do nehnuteľností (nie kúpa ale akokeby čiastnočné vlastníctvo?) no zatiaľ to je veľmi ďaleká hudba budúcnosti. :lol:
fanthomas28
Príspevky: 18
Dátum registrácie: So 24 06, 2023 6:48 am
Has thanked: 1 time

Re: Nováčik v investovaní a hneď ku brokerovi

Príspevok od používateľa fanthomas28 »

Zdravím,
Som začiatočník a chcem sa opýtať na frakčné ETF v XTB. Plánujem každý mesiac posielať 40€-50€ , aky akcia stojí cca 100€ je lepšie kúpiť frakčnú ETF alebo kupovať raz za 2 mesiace ?
Ďakujem
aviceN
Gold Member **
Príspevky: 389
Dátum registrácie: Št 07 01, 2021 10:24 am
Has thanked: 157 times
Been thanked: 130 times
Kontaktovať používateľa:

Re: Nováčik v investovaní a hneď ku brokerovi

Príspevok od používateľa aviceN »

Malo by to byť v poriadku kupovať aj frakcie, oni to následne spoja do celej
Viac info o mojej EIC ponuke bez manažérskeho poplatku na: https://www.pasivneinvestovanie.sk/
fanthomas28
Príspevky: 18
Dátum registrácie: So 24 06, 2023 6:48 am
Has thanked: 1 time

Re: Nováčik v investovaní a hneď ku brokerovi

Príspevok od používateľa fanthomas28 »

Ahojte,
prosím Vás o radu
chcem začať investovať cez XTB do ETF fondov mám cca 5000€. Je lepšie kúpiť naraz akcie alebo ich kupovať cca každý týžden po 100€ ?
aviceN
Gold Member **
Príspevky: 389
Dátum registrácie: Št 07 01, 2021 10:24 am
Has thanked: 157 times
Been thanked: 130 times
Kontaktovať používateľa:

Re: Nováčik v investovaní a hneď ku brokerovi

Príspevok od používateľa aviceN »

Aký máš investičný horizont? Ak je to na 20-30 rokov, tak kľudne na začiatku.

Prakticky sú 2 scenáre, ak trh bude rásť, lepšie je to zainvestovať naraz, ak ale prídu poklesy, priemeruješ pravidelným nakupovaním nákupnú cenu, čím sa vieš dostať pod nákupnú cenu, akú by si mal jednorazovým nákupom.
Viac info o mojej EIC ponuke bez manažérskeho poplatku na: https://www.pasivneinvestovanie.sk/
fanthomas28
Príspevky: 18
Dátum registrácie: So 24 06, 2023 6:48 am
Has thanked: 1 time

Re: Nováčik v investovaní a hneď ku brokerovi

Príspevok od používateľa fanthomas28 »

Áno, horizont mám 20-30 rokov

Viete prosím poradiť do ktorých etf je najlepšie investovať cez XTB ?
aviceN
Gold Member **
Príspevky: 389
Dátum registrácie: Št 07 01, 2021 10:24 am
Has thanked: 157 times
Been thanked: 130 times
Kontaktovať používateľa:

Re: Nováčik v investovaní a hneď ku brokerovi

Príspevok od používateľa aviceN »

Najčastejšie sa tu bude skloňovať SXR8, čiže SP500 v EUR, prípadne VWCE, čo je Vanguard All-World v EUR, prípadne klasický MSCI World v EUR, ticker EUNL/IWDA.
Viac info o mojej EIC ponuke bez manažérskeho poplatku na: https://www.pasivneinvestovanie.sk/
Adammd
Guru Member ****
Príspevky: 1825
Dátum registrácie: Ut 11 10, 2016 2:47 pm
Has thanked: 202 times
Been thanked: 114 times

Re: Nováčik v investovaní a hneď ku brokerovi

Príspevok od používateľa Adammd »

Navrhoval by som "konzervativny" Vanguard All-World, VWCE, a "rizikovejsi" iShares Nasdaq 100, SXRV, samozrejme akumulacne ETF. V pomere 1:1. Vanguard obsahuje najmenej americkych spolocnosti v porovnani s inymi "World" ETF, podla mna sa pekne kombinuje prave s nasdaq.

Inak vsetky ETF USA, ETF world, ETF nasdaq maju aky taky prienik co do obsahu spolocnosti...

Ak by mal byt iba jeden, tak ETF S&P 500, napr SXR8.
f.i.r.e.
has no top because fiat has no bottom
“There are three classes of people: those who see, those who see when they are shown, and those who do not see.” - Leonardo da Vinci
fanthomas28
Príspevky: 18
Dátum registrácie: So 24 06, 2023 6:48 am
Has thanked: 1 time

Re: Nováčik v investovaní a hneď ku brokerovi

Príspevok od používateľa fanthomas28 »

ďakujem za odpovede.
Zaujíma ma ešte situácia ak by som začal investovať do fondov úplne od začiatku tj. mesacne by som posielal 50€ na ucet u brokera .
Je lepšie tých 50€ rozložiť do 2 etf napr už tu spomínané Vanguard All-World, VWCE, a "rizikovejsi" iShares Nasdaq 100 v pomere 50:50 (kupovat frakcie)
alebo je idealnejsie takúto sumu 50€ dať do jedného fondu ?
aviceN
Gold Member **
Príspevky: 389
Dátum registrácie: Št 07 01, 2021 10:24 am
Has thanked: 157 times
Been thanked: 130 times
Kontaktovať používateľa:

Re: Nováčik v investovaní a hneď ku brokerovi

Príspevok od používateľa aviceN »

Posilníš tým váhu na Ameriku, pri 50€ by som nešpekuloval, zvol jedno diverzifikované etf a hlavné je začať, vytrvať a dodržať investičný horizont nech aj traktory padajú.
Viac info o mojej EIC ponuke bez manažérskeho poplatku na: https://www.pasivneinvestovanie.sk/
Ondrej17
Príspevky: 61
Dátum registrácie: Ut 17 05, 2022 2:22 pm
Has thanked: 20 times
Been thanked: 11 times

Re: Nováčik v investovaní a hneď ku brokerovi

Príspevok od používateľa Ondrej17 »

Záleží aj na tom aký je zámer investície a investičný horizont. Ja presne tak nakupujem 50:50 nasdaq a vwce. Od začiatku tohto roka výnos pri pravidelnom investovaní na mesačnej báze nasdaq +17.98% vwce +5.86% Investičný horizont mam 25 rokov cca takže som zatiaľ ochotný tolerovať extrémne výkyvy.
fanthomas28
Príspevky: 18
Dátum registrácie: So 24 06, 2023 6:48 am
Has thanked: 1 time

Re: Nováčik v investovaní a hneď ku brokerovi

Príspevok od používateľa fanthomas28 »

Horizont je 20-30 rokov.
Takže je lepšie 50:50 nasdaq a vwce tým pádom kupovať frakcie ?
Rokosák
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 2795
Dátum registrácie: St 03 08, 2011 11:43 pm
Has thanked: 48 times
Been thanked: 100 times

Re: Nováčik v investovaní a hneď ku brokerovi

Príspevok od používateľa Rokosák »

Nie je takzvany koncept investicneho horizontu a investovania na dlhu dobu hlavne o dobrom pocite ked ucet dramaticky klesa?
Neodvratné sa stáva zriedkavo, neočakávané často.
Ondrej17
Príspevky: 61
Dátum registrácie: Ut 17 05, 2022 2:22 pm
Has thanked: 20 times
Been thanked: 11 times

Re: Nováčik v investovaní a hneď ku brokerovi

Príspevok od používateľa Ondrej17 »

Pre niekoho možno áno, ak som sa niečo naučil tak to je, že je ťažšie rozhodnutie kedy predať, ako kedy dokúpiť. Ak si niekto plánuje založiť účet u brokera tak sa dá predpokladať, že má aktívny záujem o spravovanie si svojich financií. Takže sa bude musieť rozhodnúť aj či vybrať a tolerovať stratu / menší zisk alebo dokupovať do "nekonečného investičného horizontu". Ak si niekto chce sporiť po 50 eur mesačne, nie je to čiastka, ktorá by priemerného človeka existenčne ohrozila ak príde pokles. NASDAQ je určite rizikovejší ako VWCE, ale podľa mňa treba investovať do toho čomu človek verí. Veď na slovensku si ľudia kupujú investičné diamanty na splátky a podobné hlúposti, takže ETF aj keď rizikovejšie je dobrá voľba pokiaľ viem do čoho idem. Už len to, že si niekto číta toto fórum je veľké plus, dá sa tu dozvedieť plno užitočných informácií, tak ako fanthomas28, niečim musí začať a získať skúsenosti. Nik nemá vešteckú guľu aby vedel, kde budú trhy o 20 rokov a či ešte budeme nakupovať ETF.
vrana23
Príspevky: 31
Dátum registrácie: Št 08 09, 2011 12:34 pm
Has thanked: 5 times
Been thanked: 18 times

Re: Nováčik v investovaní a hneď ku brokerovi

Príspevok od používateľa vrana23 »

TradeRepublic. Investovanie je bez príplatkov, má frakcie, prehľadná aplikácia aj web. Najstavis si automaticky nákup (dá sa hocikedy editovať zdarma)
Pheggas napísal: Ne 15 01, 2023 10:12 pm Ahojte.

Pred pár mesiacmi som sa začal (nie moc aktívne) zaujímať o investovanie (hlavne teda o pasívne investovanie) vďaka Financopédií. Z každej strany som počul o indexe S&P 500, ako má ročné úroky 10 a viac percent a podobne. Nebol som však natoľko presvedčený a odvážny aby som Financopédiu kontaktoval tak som to nejako prestal riešiť.

Pred pár dňami som sa však investovaniu začal venovať aktívnejšie - čítať články, pozerať videá a teda môžem prehlásiť že hlavný zdroj informácií je pre mňa toto fórum a Martin Babocky na youtube. Dozvedel som sa o rôznych agentoch, a aj tých najvýhodnejších čo sa týka ceny (1% vstup a inak nič). Ako som však pokračoval v sledovaní celej scény tak sa mi v hlave začala utvárať myšlienka že už viem z pasívneho investovania okolo ETF fondov relatívne dosť (áno, je to klamstvo), tak prečo by som nemohol začať investovať sám? Veď ETFká mám nakúpené behom pár klikov a investovať chcem dlhodobo a do indexov. Agent má nevýhodu tú že má presne nastavené obdobie ktoré si s ním stanovím a obvykle aj cenu ktorú chcem mesačne investovať. Ak budem investovať sám za seba tak ma nič zo spomenutých vecí nebude blokovať.

Zavetril som teda na časť fóra "Brokeri - cez koho na burzu". Klasicky, asi ako každý nováčik som si hneď rozklikol brokera Trading 212. Prešiel som každý jeden komentár a uzatvoril to s myšlienkou že ku nemu fakt nejdem. Ako som pozeral ďalších, medzi ktorými bol aj Interactive Brokers, natrafil som aj na Trade Republic ktorý ma oslovil zo všetkých najviac. Nie len že ich "sporo investovanie" je zadarmo (bez vstupného poplatku), či fakt že sú tam automatické nákupy, rôzne iShares ETFká, či držanie peňazí a akcií v banke na účte na moje meno (v prípade krachu brokera sa nič nestane), ale aj to že sa viacerím tento broker pozdával (myslím teraz tu na fóre).

Preto by som sa chcel spýtať, či nie je blbosť ísť rovno do investovania pomocou brokera (Trade Republic)? Minimálne prvý rok / roky by som chcel investovať len pasívne a do dobre známych ETFiek ako iShares S&P 500 akumulačné (IE00B5BMR087), či MSCI World akumulačné (IE00B4L5Y983; Tento je USD takže si nie som istý či sa nebude priplácať poplatok za konverziu mien). Alebo by som mal ísť do toho s agentom aby som sa v tom ešte lepšie zorientoval?
fanthomas28
Príspevky: 18
Dátum registrácie: So 24 06, 2023 6:48 am
Has thanked: 1 time

Re: Nováčik v investovaní a hneď ku brokerovi

Príspevok od používateľa fanthomas28 »

Ahojte,
Dakujem za informácie k investíciam.
Ak mám učet v EIC kde investujem do podielovych fondov a zisk nie je vyšší ako 500 je lepšie ich vybrať a investovat priamo cez brokera alebo prestať investovať do eic nechat peniaze tam pockat kym nebude vyšší zisk a potom ich investovat priamo napr cez XTB ?
Croven
Gold Member **
Príspevky: 316
Dátum registrácie: Po 18 04, 2022 8:14 am
Has thanked: 28 times
Been thanked: 46 times

Re: Nováčik v investovaní a hneď ku brokerovi

Príspevok od používateľa Croven »

fanthomas28 napísal: Ut 15 08, 2023 2:33 pm Ahojte,
Dakujem za informácie k investíciam.
Ak mám učet v EIC kde investujem do podielovych fondov a zisk nie je vyšší ako 500 je lepšie ich vybrať a investovat priamo cez brokera alebo prestať investovať do eic nechat peniaze tam pockat kym nebude vyšší zisk a potom ich investovat priamo napr cez XTB ?
V EIC vieš investovaŤ čisto aj do ETF
fanthomas28
Príspevky: 18
Dátum registrácie: So 24 06, 2023 6:48 am
Has thanked: 1 time

Re: Nováčik v investovaní a hneď ku brokerovi

Príspevok od používateľa fanthomas28 »

Ano, ale ale co sa týka poplatkov a priamo kupovania je ich asi lepšie mat v XTB.
Dane sa riešia od zisku 500€ a viac. Do 500€ netreba davat danove priznanie.
vrana23
Príspevky: 31
Dátum registrácie: Št 08 09, 2011 12:34 pm
Has thanked: 5 times
Been thanked: 18 times

Re: Nováčik v investovaní a hneď ku brokerovi

Príspevok od používateľa vrana23 »

kto ti poradil investovat do podielovych fondov?
fanthomas28 napísal: Ut 15 08, 2023 2:33 pm Ahojte,
Dakujem za informácie k investíciam.
Ak mám učet v EIC kde investujem do podielovych fondov a zisk nie je vyšší ako 500 je lepšie ich vybrať a investovat priamo cez brokera alebo prestať investovať do eic nechat peniaze tam pockat kym nebude vyšší zisk a potom ich investovat priamo napr cez XTB ?
vrana23
Príspevky: 31
Dátum registrácie: Št 08 09, 2011 12:34 pm
Has thanked: 5 times
Been thanked: 18 times

Re: Nováčik v investovaní a hneď ku brokerovi

Príspevok od používateľa vrana23 »

ak bude kupovat adekvatne ETF v Europe a drzat ho viac ako rok, nasledne ho predas a mas zisk, tak neplatis dane vobec. Ak kupis v Amerike oni si strhnu dan automaticky, ale u nas uz zase neplatis
fanthomas28 napísal: St 16 08, 2023 10:05 am Ano, ale ale co sa týka poplatkov a priamo kupovania je ich asi lepšie mat v XTB.
Dane sa riešia od zisku 500€ a viac. Do 500€ netreba davat danove priznanie.
Používateľov profilový obrázok
wladas
Platinum Member ***
Príspevky: 957
Dátum registrácie: St 22 09, 2021 7:42 pm
Has thanked: 43 times
Been thanked: 126 times

Re: Nováčik v investovaní a hneď ku brokerovi

Príspevok od používateľa wladas »

fanthomas28 napísal: St 16 08, 2023 10:05 amAno, ale ale co sa týka poplatkov a priamo kupovania je ich asi lepšie mat v XTB.
Nie kazdy dokaze pravidelne nakupovat pozicie (zrucnost, disciplina, nebojacnost). Pre niekoho je proste lepsie nastavit trvaly prikaz.
stary gambler
Active Member
Príspevky: 131
Dátum registrácie: Ne 04 12, 2022 10:37 am
Been thanked: 21 times

Re: Nováčik v investovaní a hneď ku brokerovi

Príspevok od používateľa stary gambler »

osobne cez brokera vyhody: poplatky najnzisie zo vsetkych inych moznosti
nakolko na ETF je relativne malo likvidny trh co sa tyka objemom v eur, odporucam davat
prikaz limitnym sposobom nie za market usetris kazdym nakupom aspon 1-2%,
osobne nevyhody cez brokera: pri malych objemoch, mozes preplacat na poplatkoch vacina brokerov funguje na tzv
minimalnom 0, XX% z obchodu minmalne vsak X euro.
drviva vacsina co ide investovat ETF cez brokera osobne sa stane zavislymi gamblermi ,
a kupuju hocico co aj predtym nechceli kupit.
ked broker, tak IB je taka slachta medzi brokermi, niekolko krat lepsi ako iny brokeri, pokial je problem s cudzim jazykom tak funguje aj odnoz IB pre Cechov a Slovakov lynx, ktory vyuzvaju vsetko od IB len maju nejake percento za obchody prihodene vo svoj prospech-komunikacia v ceskom , alebo slovenskom jazyku.
fanthomas28
Príspevky: 18
Dátum registrácie: So 24 06, 2023 6:48 am
Has thanked: 1 time

Re: Nováčik v investovaní a hneď ku brokerovi

Príspevok od používateľa fanthomas28 »

To bolo v roku 2014-2015. Vtedy ešte neboli tak známe etf ako teraz
fanthomas28
Príspevky: 18
Dátum registrácie: So 24 06, 2023 6:48 am
Has thanked: 1 time

Re: Nováčik v investovaní a hneď ku brokerovi

Príspevok od používateľa fanthomas28 »

stary gambler napísal: So 19 08, 2023 8:04 pm osobne cez brokera vyhody: poplatky najnzisie zo vsetkych inych moznosti
nakolko na ETF je relativne malo likvidny trh co sa tyka objemom v eur, odporucam davat
prikaz limitnym sposobom nie za market usetris kazdym nakupom aspon 1-2%,
osobne nevyhody cez brokera: pri malych objemoch, mozes preplacat na poplatkoch vacina brokerov funguje na tzv
minimalnom 0, XX% z obchodu minmalne vsak X euro.
drviva vacsina co ide investovat ETF cez brokera osobne sa stane zavislymi gamblermi ,
a kupuju hocico co aj predtym nechceli kupit.
ked broker, tak IB je taka slachta medzi brokermi, niekolko krat lepsi ako iny brokeri, pokial je problem s cudzim jazykom tak funguje aj odnoz IB pre Cechov a Slovakov lynx, ktory vyuzvaju vsetko od IB len maju nejake percento za obchody prihodene vo svoj prospech-komunikacia v ceskom , alebo slovenskom jazyku.

áno ale ak človek chce investovať mesačne po 30-50€ tak v tom pripade je IB drahé, a to nehovorím o poplatkoch v lynx
Napísať odpoveď

Návrat na "Investovanie v začiatkoch - začíname sporiť, investovať,"