ETF cez EIC - skúsenosti

Podielové fondy, ETF, Hedge fondy
Pravidlá fóra
Nezabudnite, prosím, že svojou prítomnosťou a diskutovaním na tomto fóre vyjadrujete svoj súhlas s vždy aktuálnymi Podmienkami používania tohto fóra. Predovšetkým prosím dbajte na slušnosť komunikácie a rešpektovanie sa navzájom. Celé Podmienky používania tohto fóra si môžte prečítať tu.
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7052
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 147 times
Been thanked: 276 times

Re: ETF cez EIC

Príspevok od používateľa jogo »

JUGGLER napísal: Ut 09 08, 2022 12:47 am Zamyslíme sa, že pri splatenom vstupe 1% = 360 € máme po 30 rokoch na účte 220 000 € a nikto nám už neúčtuje poplatky = nulový poplatok NAVŽDY

Zamyslíme sa, že pri 0,5% p.a. si zo sumy 200 000 sprostredkovateľ zoberie 1000 € ročne a bude brať NAVŽDY .
K tomu by som dodal, že v posledných rokoch sporenia, sporiteľ ročne vloží na účet 1200€ a zaplatí zhruba 1000€ poplatok za aktívnu správu. Reálne na účet vloží 200€, nie 1200€. Načo potom, v posledných rokoch sporenia, vkladať nejaké peniaze na účet, keď tie vložené peniaze idu skoro všetky na aktívnu správu.
Lenže to platí, pri veľkých nasporených sumách a malých priebežných vkladoch všade tam, kde sú priebežné ročné poplatky z celej nasporenej sumy....v podielových fondoch, ETF-kách, brokeroch atd.
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
jcar
Príspevky: 35
Dátum registrácie: Ut 03 08, 2021 11:42 pm
Has thanked: 2 times
Been thanked: 16 times

Re: ETF cez EIC

Príspevok od používateľa jcar »

JanH napísal: Po 04 07, 2022 12:09 pm ... som v rámci voľného času naprogramoval kalkulačku s poplatkami ...
V tomto vlákne a možno aj v iných sa používa táto pekná investičná kalkulačka: https://www.pasivneinvestovanie.sk/inve ... alkulacka/ - videl som tu aj zopár screenshotov. Je pravdepodobné, že pre vypočítané hodnoty sú nepresné. Domnievam sa, že momentálne počíta kalkulačka zle úročenie očakávaných výnosov. Ľahko to vidieť, ak sa zadá vstupná investícia 10000, všetky poplatky 0% a očakávaný ročný výnos 10%. Vypočítaná hodnota po 1. roku je 11047 namiesto 11000. Samozrejme, rozdiel na väčších časových horizontoch je väčší.

Technické vysvetlenie (môj odhad): Kalkulačka počíta s mesačným výnosom, ktorý vypočíta z ročného ako 1/12. Teda pri 10% p.a. je to cca. 0,833%. Správny výpočet je však (pri 10% p.a.) ... 1,1^(1/12) = 1,00797..., teda cca. 0,797%.

Poznámka: iné veci som nekontroloval.
JanH
Gold Member **
Príspevky: 482
Dátum registrácie: Ne 06 02, 2022 6:31 am
Has thanked: 124 times
Been thanked: 167 times

Re: ETF cez EIC

Príspevok od používateľa JanH »

jcar napísal: Ut 30 08, 2022 12:04 pm
JanH napísal: Po 04 07, 2022 12:09 pm ... som v rámci voľného času naprogramoval kalkulačku s poplatkami ...
V tomto vlákne a možno aj v iných sa používa táto pekná investičná kalkulačka: https://www.pasivneinvestovanie.sk/inve ... alkulacka/ - videl som tu aj zopár screenshotov. Je pravdepodobné, že pre vypočítané hodnoty sú nepresné. Domnievam sa, že momentálne počíta kalkulačka zle úročenie očakávaných výnosov. Ľahko to vidieť, ak sa zadá vstupná investícia 10000, všetky poplatky 0% a očakávaný ročný výnos 10%. Vypočítaná hodnota po 1. roku je 11047 namiesto 11000. Samozrejme, rozdiel na väčších časových horizontoch je väčší.

Technické vysvetlenie (môj odhad): Kalkulačka počíta s mesačným výnosom, ktorý vypočíta z ročného ako 1/12. Teda pri 10% p.a. je to cca. 0,833%. Správny výpočet je však (pri 10% p.a.) ... 1,1^(1/12) = 1,00797..., teda cca. 0,797%.

Poznámka: iné veci som nekontroloval.
Ahoj. Dik za koment. V prvom rade kazda investicna kalkulacka je len simulacia nejakej situacie a jej vypocet je orientacny.
Ked pouzivas tu istu kalkulacku na simulovanie roznych situacii, vysledky su reprezentativne a dokazes si urobit dobry obraz.
Mas kalkulacky, ktore su matematicky exaktne a pocitaju 10% ako rocny vynos. v takomto pripade ako pises je vynos 1000EUR spravna hodnota. A potom mas kalkulacky, ktore sa podla mna priblizuju viacej realite akciovych trhov a nasimulovany vynos prerozdelia na mesiace. V takomto pripade prichadza do hry dalsia premenna - zlozene urocenie. Je len na uzivatelovi, pre ktory model sa rozhodne. Ani jeden nie je dobry alebo zly, len sa jedna o rozdielny pristup. (V popise kalkulacky zamerne nepouzivam p.a. pri tejto hodnote)
aviceN
Gold Member **
Príspevky: 389
Dátum registrácie: Št 07 01, 2021 10:24 am
Has thanked: 157 times
Been thanked: 130 times
Kontaktovať používateľa:

Re: ETF cez EIC

Príspevok od používateľa aviceN »

Na zaklade instagramoveho prispevku relativne retailom znameho financneho sprostredkovatela Financopedia, uctuje si pri sprostredkovani v EIC okrem vstupneho poplatku (ktory neviem sice aky je, ale kedze uz ma meno, nebude urcite nizky...) aj management fee v hodnote 0.5% p.a., je to urcite menej ako konkurencia, najcastejsie 0.8%-1%, ale aj tak je to nieco co sa odzrkadli vo vysledku. Na vonok prinasa prispevky o poplatkoch, na druhu stranu nema problem ten poplatok uctovat tiez.
Viac info o mojej EIC ponuke bez manažérskeho poplatku na: https://www.pasivneinvestovanie.sk/
Blackwood
Príspevky: 3
Dátum registrácie: Št 22 09, 2022 1:00 am
Been thanked: 1 time

Re: ETF cez EIC

Príspevok od používateľa Blackwood »

Zdravím, takže rozdiel medzi 2 a 6 je hlavne v manažerskych poplatkoch a ešte je tam jedna vec.
akurát čítam - účet 2 Za starostlivosť o klienta, Člen EIC dostáva odmenu, od správcov fondov, podľa výšky aktív klientskeho majetku (0,4-0,7% p.a. v prípade akciových fondov

účet 6 - V prípade použitia aktívne spravovaných fondov, bude odmena za starostlivosť o klienta, platená správcami fondov (0,6% p.a. v prípade akciových fondov), pripisovaná klientovi na účet.

Odhliadnuc od manažérskych poplatkov sa viac oplatí účet číslo 6. Ak uvažujem nesprávne opravte ma.
Blackwood
Príspevky: 3
Dátum registrácie: Št 22 09, 2022 1:00 am
Been thanked: 1 time

Re: ETF cez EIC

Príspevok od používateľa Blackwood »

Aha. tak pardon, etf nie sú aktívne spravované akciové fondy...
aviceN
Gold Member **
Príspevky: 389
Dátum registrácie: Št 07 01, 2021 10:24 am
Has thanked: 157 times
Been thanked: 130 times
Kontaktovať používateľa:

Re: ETF cez EIC

Príspevok od používateľa aviceN »

Presne tak, platilo by to iba v pripade aktivne spravovanych fondov, tu mozem potvrdit, pri ETF mi na 2kovych uctoch nechodi ziadna provizia "za spravu" navyse.
Viac info o mojej EIC ponuke bez manažérskeho poplatku na: https://www.pasivneinvestovanie.sk/
Pavol Chmela
Active Member
Príspevky: 86
Dátum registrácie: So 15 10, 2022 2:31 pm
Has thanked: 7 times
Been thanked: 10 times

Re: ETF cez EIC

Príspevok od používateľa Pavol Chmela »

Ahojte, som finančný sprostredkovateľ činnosť robím 5 rokov je tu spomenutých zopár agentov tak pridám sem aj moje nastavenie poplatkov v EIC, ktoré používam prioritne na pravidelné mesačné sporenie pre klientov ak je to pre nich vhodné.

V mojej službe vám investorom pod značkou Prvé garantované finančné sprostredkovanie stratégia v EIC ukazujem aj rozdiel v poplatkoch oproti iným OCP. (Vždy spomeniem aj brokera ale to je iná kategória, venujem sa tomu aj na mojom youtube kanáli Pavol Chmela). Ak chcem byť aj transparentný a zároveň sprostredkovať produkt musí byť výhodne nastavený. Takže už som viac krát znižoval poplatok, tak aby to bola pre klientov výhodná ponuka. napr. naposledy kvôli Portu. Každý takýto posun však vnímam pozitívne, posúva nás to dopredu ako sektor, musíme nachádzať stále novú pridanú hodnotu, ktorú vieme doručiť klientovi resp. znížiť poplatky, čo je zase plus pre investora.

Ak by mal klient mať na konci sporenia viac s iným nástrojom alebo cieľ dosiahnutý skôr radšej nech je tam. Stane sa niekedy hlavne pri jednorazovej investícií, že ku klientovi musím pristúpiť individuálne z hľadiska poplatkov alebo mu transparentne povedať o lacnejšej variante u konkurencie a dať iný benefit, pre ktorý sa môže ale nemusí rozhodnúť pre mňa. Aj tak mu s tým ale pomôžem ak potrebuje pomôcť aj u konkurencie.

Momentálne pri pravidelnom sporení vstupný poplatok pre môjho klienta, ktorému riešim financie
1% pri cieľovom vklade nad 150 000 eur
1,5% pri cieľovom vklade nad 100 000 eur
2% pri cieľovom vklade nad 50 000 eur
2,5% pri cieľovom vklade do 50 000 eur

Priebežný poplatok 0,8%. Výnimkou sú starý klienti z časov bez ETF v EIC, ktorým som sprostredkoval nemanažovaný účet. Pri preklápaní podielových fondov na ETF som im účty nemenil a tak majú dá sa povedať exkluzívne podmienky.

Ja osobne si nemyslím, že biznis s 1% vstupným a 0% manažment fee môže dlhodobo fungovať. Takže Robo-poradcovia budú raz lacnejší. Taktiež už teraz môžu byť agenti s takýmto dobrým srdiečkom otázna už ale bude motivácia starať sa o klientov účet v budúcnosti.

Ale jeden príklad z praxe, ktorým by som chcel načrtnúť, kedy cena nemusí byť ten správny ukazovateľ. Klient v Októbri 2021 chcel jednorazovo investovať veľkú čiastku. Po dlhšom rozhovore sme sa rozhodli čiastku rozložiť počas celého roka 2022. Nenastavili sme žiadne fixné dátumy a kontaktujem ho po významnejších udalostiach ako je napr. inflačný report, FED a ECB míting a pod. Sledovať dianie je pre mňa aj koníček a nechcem tu hovoriť o časovaní ale pri takom krátkom období na investíciu väčšej čiastky ako je jeden rok, si to vyslovene žiada sa rozhodovať aj na základe nejakých dát a udalostí. Samozrejme scenár tohto roka mohol byť aj opačný a klient by pri opačnej situácií prerobil. Mojou úlohou nebolo za neho rozhodnúť ale ubezpečiť sa, že má dostatok informácií na to aby sa rozhodol a tiež zistiť, čo naozaj chce bezohľadu na pozitívne emócie, ktoré rok 2021 priniesol z hľadiska akciového trhu. Toto si myslím, že chýba u Brokera alebo v George. Pre nadšencov je stále poplatkovo najvýhodnejší Broker a možno lepšia voľba ako nejaký slabší agent. Pre ostatných tu je moja služba.
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15693
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 988 times
Been thanked: 1343 times

Re: ETF cez EIC

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Zriadil som Pavlovi zvláštne vlákno.
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15693
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 988 times
Been thanked: 1343 times

Re: ETF cez EIC

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Doplnil som: Podľa informácii od EIC - pri cieľových účtoch č.2 je zvyčajne konverzia pri EUR/USD iba 0,2% ( v slabších dňoch 0,4% ). Objem transakcií pri nákupoch najpopulárnejších indexových ETF býva vysoký, nazbiera sa vyšší objem a konverzia prebehne pri najnižšom poplatku.
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
Používateľov profilový obrázok
PEPP.SK
Príspevky: 56
Dátum registrácie: St 14 04, 2021 8:18 pm
Has thanked: 7 times
Been thanked: 5 times
Kontaktovať používateľa:

Re: ETF cez EIC

Príspevok od používateľa PEPP.SK »

JUGGLER napísal: Pi 10 04, 2020 4:09 pm
UPDATE 9/2022
Vymazal som ponuku PEPP, keďže išlo o manažované účty.
Ponuka s nižšími vstupnými poplatkami ako 1% vyzerala výhodne.
Po upozornení, že to nie je tak, som urobil porovnanie.
To obsahovalo viac variant, ale celkovo bolo zamerané na PEPP.sk
Keďže tu PEPP už nemá ponuku, nedáva zmysel aby vo vlákne o EIC bolo porovnanie zamerané na PEPP.
Preto som ho vymazal a nahradím širším porovnaním rôznych variantov cez EIC.
pepp.sk UPDATE 1/2023

Pozdravujem a posielam update poplatkov

Vstupný poplatok
- do stratégií mnou manažovaných je 0,5% - tento je platený priebežne z investovanej sumy (teda 0,5% zo 100€ investície je 50 centov).
- do individuálnych stratégií je 0,8% - tento je platený ako poplatok z cieľovej sumy, rozložený na 12 mesiacov (Za týchto podmienok je možné otvoriť aj cieľový 2-kový účet. Minimálny vstupný poplatok pri 2-kovom účte je 288€, rozložený na 12 x 24€ splátku.)

Pri dôchodkových stratégiách a stratégiách s časovým horizontom manažérsky poplatok nie je. Jeho funkciu plní Výkonnostná prémia 7/100 alebo 1/10 z výkonnosti.
Pri väčšine tématických manažovaných stratégií je správcovský poplatok 0,47%
Na finančných trhoch profesionálne aj súkromne od roku 1994. :mesec: :graf: :dolar: :like:
Rád pomôžem a poradím s investovaním. https://www.pepp.sk/
Otvorím a nastavím stratégiu na účte v EIC. Vstupný poplatok od 0.4% do 0.8% podľa typu účtu.
aviceN
Gold Member **
Príspevky: 389
Dátum registrácie: Št 07 01, 2021 10:24 am
Has thanked: 157 times
Been thanked: 130 times
Kontaktovať používateľa:

Re: ETF cez EIC

Príspevok od používateľa aviceN »

Ola, prinášam malý update, nie je to žiadna novinka, len sme to očividne prehliadali.

Raz za čas dostanem otázku, ako je to v prípade ak by náhodou sprostredkovateľ ukončil činnosť, klient vie sám pomocou Všeobecného pokynu z EIC dokumentov požiadať o odpredaj fondov a následne zaslanie na účet. Stačí tento dokument úradne overiť (u notára, na matrike...) a fyzicky originál dokument zaslať do EIC. Je to samozrejme prácnejšie ako napísať sprostredkovateľovi, ktorý to vie zadať online, ale samozrejme je tu táto možnosť a neostane "vymknutý".

Samozrejme zároveň dodávam, že všetky odpredaje odporúčam konzultovať aby sa predišlo napr. emočnému predaju v strate.
Viac info o mojej EIC ponuke bez manažérskeho poplatku na: https://www.pasivneinvestovanie.sk/
jaroslav81
Silver Member *
Príspevky: 207
Dátum registrácie: So 17 04, 2010 6:31 pm
Has thanked: 3 times
Been thanked: 102 times

Re: ETF cez EIC

Príspevok od používateľa jaroslav81 »

Ak by som chcel investovať cez EIC do indexu SP500, ktorý konkrétne je pre mňa najvýhodnejší s najnižšími poplatkami?
Aký je rozdiel medzi 1. a 3. ?

iShares Core S&P 500 UCITS ETF EUR, poplatky 0,07% p.a., https://eic.eu/fond/ISHSP5E

iShares Core S&P 500 UCITS ETF, poplatky 0,07% p.a., v USD, https://eic.eu/fond/ISHSP5

iShares S&P 500 EUR Hedged UCITS ETF z menovým zaistením, poplatky 0,2% v EUR
aviceN
Gold Member **
Príspevky: 389
Dátum registrácie: Št 07 01, 2021 10:24 am
Has thanked: 157 times
Been thanked: 130 times
Kontaktovať používateľa:

Re: ETF cez EIC

Príspevok od používateľa aviceN »

Za mňa ideálne cez 1. čiže ISHSP5E, je to v podstate to isté čo 2. len je denominovaný v EUR (zrejme SXR8) nakupuješ v EUR, plánuješ eventuálne míňať peniaze v EUR.

3. má už iný ISIN, čiže sa jedná o "iné" hedgované ETF, z dlhodobého hľadiska to nemá pre teba nejaký vyslovený pozitívny impact, teda má, z pohľadu poplatkov, ktoré si berie hedging.
Viac info o mojej EIC ponuke bez manažérskeho poplatku na: https://www.pasivneinvestovanie.sk/
Glogol
Guru Member ****
Príspevky: 1735
Dátum registrácie: Št 10 05, 2007 12:26 pm
Has thanked: 45 times
Been thanked: 154 times

Re: ETF cez EIC

Príspevok od používateľa Glogol »

aviceN napísal: Ne 05 12, 2021 4:19 pm Trosku som googlil, nech sa paci, mozete studovat :) V konsolidovanych uctovnych uzavierkach su 2016+

https://www.registeruz.sk/cruz-public/d ... how/742209
neviem kam dat tu otazku tak len tak strielam re na starsi prispevok ohladom "registeruz".
Aky je deadline kedy na registeruz na 100% uvidim rok 2022 pre kazdu "zivu" firmu ?
Kedy maju firmy deadline na predlozenie uzavierky ? Som predpokladal koniec aprila ale zjavne som na omyle.
pravda je ako poezia - a vacsina ludi na poeziu s.rie
andre
Guru Member ****
Príspevky: 1288
Dátum registrácie: Št 02 07, 2015 11:43 pm
Has thanked: 13 times
Been thanked: 225 times

Re: ETF cez EIC - skúsenosti

Príspevok od používateľa andre »

Firmy aj osoby si vedia posunut podanie DP o 3, alebo pri prijmoch zo zahranicia o 6 mesiacov od konca marca, co je normalny termin. A este cast firiem ma iny uctovny rok ako kalendarny.
Glogol
Guru Member ****
Príspevky: 1735
Dátum registrácie: Št 10 05, 2007 12:26 pm
Has thanked: 45 times
Been thanked: 154 times

Re: ETF cez EIC - skúsenosti

Príspevok od používateľa Glogol »

Takze firma ak firma nema na "registeruz" rok 2022 -> nema podane DP za 2022 ? Kolko dni od podania DP to moze trvat zverejnenie udajov na "registeruz" ?
pravda je ako poezia - a vacsina ludi na poeziu s.rie
andre
Guru Member ****
Príspevky: 1288
Dátum registrácie: Št 02 07, 2015 11:43 pm
Has thanked: 13 times
Been thanked: 225 times

Re: ETF cez EIC - skúsenosti

Príspevok od používateľa andre »

Co som pozeral je to par dni, tak do tyzdna.
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15693
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 988 times
Been thanked: 1343 times

Re: ETF cez EIC

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Glogol napísal: Ut 16 05, 2023 9:21 am
neviem kam dat tu otazku tak len tak strielam re na starsi prispevok ohladom "registeruz".
Aky je deadline kedy na registeruz na 100% uvidim rok 2022 pre kazdu "zivu" firmu ?
Kedy maju firmy deadline na predlozenie uzavierky ? Som predpokladal koniec aprila ale zjavne som na omyle.
Ked myslíš EIC, tak oni už majú uzávierku 2022, len pozri pod ,,konsolidovanú,, a ,,výročnú správu...
https://www.registeruz.sk/cruz-public/d ... how/742209

o.c.p. pod dohľadom NBS filujú poctivo a myslím, že výročnú správu musia zverejňovať aj na svojej stránke.
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
miror
Gold Member **
Príspevky: 496
Dátum registrácie: Ut 06 04, 2021 9:13 pm
Has thanked: 30 times
Been thanked: 141 times

Re: ETF cez EIC

Príspevok od používateľa miror »

PEPP.SK napísal: Po 08 08, 2022 12:53 pm
A o trinásť rokov, môžu byť novšie technológie, nižšie poplatky, iné príležitosti, agent môže skončiť... a vy chcete byť "chytený za gule" tým, že ste si predplatili poplatok na 20-30 rokov vopred? No je to na Vás priatelia, urobte si vlastný názor ... môj výber je jasný.
Presne takáto debata bola aj v pôvodnej téme. A keď som tam vyrátal že prvých pomaly 5 rokov človek nemá ani to čo tam dal, hneď ma všetci napádali aké zlo je priebežný poplatok. Samozrejme že je ale ja som nehovoril nič o priebežnom, len nedať vstupný naraz všetko na začiatku, lebo prvých pár rokov je to ešte väčšie zlo ako priebežný a človek o peniaze prichádza keď chce presunúť investíciu inde.
V pôvodnej téme nakoniec odporučili inštitúciu, kde to ide aj bez priebežného aj bez jednorazového vstupného.

V dnešnej dynamickej dobe sa niekde upisovať na x rokov je najväčšia blbosť. Investovať áno, ale nie dať na začiatku viac ako výnos za 4 roky (aj to ešte predpokladaný). Je to pomaly ako životné poistenie - agent pri úpise zhrábne pomaly dve ročné poistenia a klient má prvých 15 rokov z celkových 20 trvania poistenia menšiu odkupnú hodnotu ako tam vložil.
alojz.tarabik
Príspevky: 46
Dátum registrácie: Po 24 10, 2022 12:02 pm
Has thanked: 9 times
Been thanked: 3 times

Re: ETF cez EIC - skúsenosti

Príspevok od používateľa alojz.tarabik »

Ako si čítam napadá mi otázka. Keď v eic môj sprostredkovateľ vypovedá činnosť alebo proste prestane to robiť, tak môj účet bude automaticky pridelený nejakému inému poradcovi? A ten bude vykonávať pokyny výber/zmena stratégie atď. na základe mojich požiadaviek? Alebo ako to funguje? Alebo ostane môj účet akože neprideleny? Lebo áno keď ma niekto prebrať účet ktorý nemá žiadny poplatok p.a. a má zaplatený vstupný poplatok aká je motivácia niekoho to spravovať? Preto ma zaujíma či je to nejako regulované od finportalu napr alebo iných týchto spoločností... Ďakujem za objasnenie
PS: avicen, možno si mi to už hovoril ale už si to nepamätám :D
incognito
Gold Member **
Príspevky: 380
Dátum registrácie: Ut 05 07, 2011 10:03 am
Has thanked: 7 times
Been thanked: 36 times

Re: ETF cez EIC - skúsenosti

Príspevok od používateľa incognito »

alojz.tarabik napísal: Ne 28 05, 2023 1:00 pm Ako si čítam napadá mi otázka. Keď v eic môj sprostredkovateľ vypovedá činnosť alebo proste prestane to robiť, tak môj účet bude automaticky pridelený nejakému inému poradcovi? A ten bude vykonávať pokyny výber/zmena stratégie atď. na základe mojich požiadaviek? Alebo ako to funguje? Alebo ostane môj účet akože neprideleny? Lebo áno keď ma niekto prebrať účet ktorý nemá žiadny poplatok p.a. a má zaplatený vstupný poplatok aká je motivácia niekoho to spravovať? Preto ma zaujíma či je to nejako regulované od finportalu napr alebo iných týchto spoločností... Ďakujem za objasnenie
PS: avicen, možno si mi to už hovoril ale už si to nepamätám :D
EIC ti nikoho nepriradi, musi sa ta niekto ujat. Mal by to byt niekto z rovnakej firmy. Ak je ale poplatok zaplateny na roky dopredu, velmi sa do toho nikomu nebude chciet, presne ako pises. Ak mas niekde cele portfolio (uvery, poistenia, atd.) tak sa tvoje sance zvacsuju :D
JanH
Gold Member **
Príspevky: 482
Dátum registrácie: Ne 06 02, 2022 6:31 am
Has thanked: 124 times
Been thanked: 167 times

Re: ETF cez EIC - skúsenosti

Príspevok od používateľa JanH »

Ale inkognito nepreháňaj. Keby ti niekto ponúkol správu 100 klientov so zainvestovaným 1 miliónom € v EIC oblízal by si si všetky prsty. Lebo následne by títo ludia potrebovali hypo, poistenia, nastavit dôchodky.. a navyše ak by si bol dobrý tvoja referencia by sa ďalej šírila svetom :-)
Alojz podľa mna sa nie je čoho obávať a riešiť teoretické čo keby je strata času. Navyše AviceN ma backup pokial viem.
incognito
Gold Member **
Príspevky: 380
Dátum registrácie: Ut 05 07, 2011 10:03 am
Has thanked: 7 times
Been thanked: 36 times

Re: ETF cez EIC - skúsenosti

Príspevok od používateľa incognito »

JanH napísal: Ne 28 05, 2023 10:07 pm Ale inkognito nepreháňaj. Keby ti niekto ponúkol správu 100 klientov so zainvestovaným 1 miliónom € v EIC oblízal by si si všetky prsty. Lebo následne by títo ludia potrebovali hypo, poistenia, nastavit dôchodky.. a navyše ak by si bol dobrý tvoja referencia by sa ďalej šírila svetom :-)
Alojz podľa mna sa nie je čoho obávať a riešiť teoretické čo keby je strata času. Navyše AviceN ma backup pokial viem.
S kludnym svedomim ti mozem povedat, ze nie, nic by som si neoblizal ;) a nemienim sa priet, niekto urcite ano. A o tom zvysku som pisal, vtedy to este dava zmysel...
miror
Gold Member **
Príspevky: 496
Dátum registrácie: Ut 06 04, 2021 9:13 pm
Has thanked: 30 times
Been thanked: 141 times

Re: ETF cez EIC - skúsenosti

Príspevok od používateľa miror »

Prave som si spomenul - Trade republic je ten broker bez vstupneho aj priebezneho poplatku a umoznuje nastavit strategiu a potom pravidelne sporit v nejakom alebo viacerych ETF. Navyse ulozene peniaze na bankovom ucte (cakajuce na investovanie) uroci 2%. Hned som sa teraz registroval. Naco EIC a nejake poplatky platit na x rokov dopredu ?
sablatura
Príspevky: 39
Dátum registrácie: Ne 17 07, 2011 10:06 am
Has thanked: 26 times
Been thanked: 4 times

Re: ETF cez EIC - skúsenosti

Príspevok od používateľa sablatura »

Zdravím, mal by som záujem o investovanie do ETF (ISHSP5E). Poraďte cez koho, prípadne navrhnite niekoho seriózneho.
Ďakujem vopred.
Jari
Platinum Member ***
Príspevky: 778
Dátum registrácie: St 28 01, 2015 6:01 pm
Has thanked: 30 times
Been thanked: 44 times

Re: ETF cez EIC - skúsenosti

Príspevok od používateľa Jari »

sablatura napísal: St 31 05, 2023 10:23 am Zdravím, mal by som záujem o investovanie do ETF (ISHSP5E). Poraďte cez koho, prípadne navrhnite niekoho seriózneho.
Ďakujem vopred.
Ahoj, mozem ti s tym pomoct, kludne napis spravu pre viac info. Podmienky mam v podpise.
Time in the market beats timing the market…
aviceN
Gold Member **
Príspevky: 389
Dátum registrácie: Št 07 01, 2021 10:24 am
Has thanked: 157 times
Been thanked: 130 times
Kontaktovať používateľa:

Re: ETF cez EIC - skúsenosti

Príspevok od používateľa aviceN »

Niečo z praxe, čo sa mi dostalo pod ruku, aj takto môže vyzerať portfólio od "finančného sprostredkovateľa - odborníka". Mix snáď asi všetkého od pákových ETF, dlhopisov, REITov, podielových fondov, komoditných ETC, sektorových ETF, kopec distribučných ETF, až po fond denominovaný vo Švajčiarskom franku...

Názor si urobte sami, ale takto sa to podľa mňa nemá robiť, do psej matere, toto nie je čím viac čiarok, tým viac Adidas.
image2.jpeg
image1.jpeg
image0.png
Viac info o mojej EIC ponuke bez manažérskeho poplatku na: https://www.pasivneinvestovanie.sk/
JanH
Gold Member **
Príspevky: 482
Dátum registrácie: Ne 06 02, 2022 6:31 am
Has thanked: 124 times
Been thanked: 167 times

Re: ETF cez EIC - skúsenosti

Príspevok od používateľa JanH »

aviceN napísal: Po 10 07, 2023 2:43 pm Niečo z praxe, čo sa mi dostalo pod ruku, aj takto môže vyzerať portfólio od "finančného sprostredkovateľa - odborníka". Mix snáď asi všetkého od pákových ETF, dlhopisov, REITov, podielových fondov, komoditných ETC, sektorových ETF, kopec distribučných ETF, až po fond denominovaný vo Švajčiarskom franku...

Názor si urobte sami, ale takto sa to podľa mňa nemá robiť, do psej matere, toto nie je čím viac čiarok, tým viac Adidas.
https://money.usnews.com/investing/stoc ... -portfolio
Pre porovnanie Berkshire Hathaway Portfolio objem investicii 330 miliard $ a 50 pozicii (akcie). Ta diverzifikacia vyssie je poriadny overkill. :shock:
JanH
Gold Member **
Príspevky: 482
Dátum registrácie: Ne 06 02, 2022 6:31 am
Has thanked: 124 times
Been thanked: 167 times

Re: ETF cez EIC

Príspevok od používateľa JanH »

Smutny rekord.

Minuly tyzden sa nam ozval sporo-investor cez EIC so 4% vstupnym poplatkom na cielovku 100.000 EUR (4000Eur!!!) a priebeznym mgmt fee 1% p.a. Vyzera to tak, ze niektori podriadeni financni agenti nemaju chrbtovu kost. Nastastie bol vstupny poplatok rozdeleny na dlhsie obdobie a investorovi sa este dalo pomoct a nemusi tuto horibilnu sumu zaplatit.

Pri zmluvach si davajte pozor na:
  • typ uctu (mal by byt c.2)
  • nezmyselne zlozite portfolia
  • vysku vstupneho poplatku
  • cielovu sumu si navysujte postupne
martin4545
Príspevky: 1
Dátum registrácie: Po 29 01, 2024 9:31 pm
Has thanked: 1 time

Re: ETF cez EIC - skúsenosti

Príspevok od používateľa martin4545 »

Ahojte, určite tu vo vlákne bol nejaký podobný prípad tomu môjmu ale aj tak by som vás chcel poprosiť o radu ako najrozumnejšie upraviť účty ktoré máme s manželkou v EIC.

Účty sme si zakladali ešte ako slobodný. Obaja si teda pravidelne posielame peniaze do EIC. Aby som bol presný, náš "finančný poradca" za každý účet zobral poplatok 3,2 perc. z výslednej sumy a teda len nedávno som zistil. že je tam ešte aj správcovský poplatok 0,7 perc p.a. Máme to nejaké 4 roky a oba účty sú stále mierne v strate. Účty majú skoro rovnaké portfólio.
Moje otázky:

1. Zrušiť jeden účet a zlúčiť ich keďže je tam podobné portfólio. Sme manželia a nezdá sa mi rozumné aby sme platili dva poplatky za to isté.

2. Povedať môjmu "finančnému poradcovi" aby mi zrušil účty a dal ich na typ účtu č.2.

3. Účty sa dajú iba zrušiť a potom otvoriť nový typ č.2 alebo sa portfólio z aktuálnych účtov dá preniesť do účtu č.2

4. Alebo len otvoriť nový účet č.2 a tie účty čo sú nechať tak a zrušiť trvalé príkazy.

Teda čo by bolo najrozumnejšie spraviť s týmito dvomi účtami, ktoré už máme. A aké máme vôbec možnosti čo sa týka zrušenia alebo otvorenia účtu a poprípade čo s portfóliom ktoré už máme. Dá sa preniesť na nový typ účtu?

Budem vďačný za každú odpoveď. Mám sa stretnúť s mojím poradcom a rád by za ním išiel s nejakým uceleným plánom.
aviceN
Gold Member **
Príspevky: 389
Dátum registrácie: Št 07 01, 2021 10:24 am
Has thanked: 157 times
Been thanked: 130 times
Kontaktovať používateľa:

Re: ETF cez EIC - skúsenosti

Príspevok od používateľa aviceN »

Ahoj, 6 sa na 2 nedá zmeniť, dá sa len vytvoriť nový 2 účet a tie ETF sa dajú presunúť z 6 na 2 bez potreby odpredaja a nového nákupu. Skús mu teda navrhnúť možnosť 3, ale bez toho, aby si musel zas platiť vstupák. Ak to cez neho neprejde, čo na 99.9% neprejde, lebo sa management fee nevzdá, pohroz, že od neho odídeš a že ti to zabezpečí niekto iný.
Viac info o mojej EIC ponuke bez manažérskeho poplatku na: https://www.pasivneinvestovanie.sk/
Napísať odpoveď

Návrat na "Fondy, ETF, Hedge fondy"