Podnikanie a cenotvorba

Podnikanie, podnikateľské nápady, skúsenosti, príbehy
Pravidlá fóra
Nezabudnite, prosím, že svojou prítomnosťou a diskutovaním na tomto fóre vyjadrujete svoj súhlas s vždy aktuálnymi Podmienkami používania tohto fóra. Predovšetkým prosím dbajte na slušnosť komunikácie a rešpektovanie sa navzájom. Celé Podmienky používania tohto fóra si môžte prečítať tu.
fbiopenup
Príspevky: 4
Dátum registrácie: Ut 30 05, 2023 1:01 pm

Podnikanie a cenotvorba

Príspevok od používateľa fbiopenup »

Ahojte
Snazim sa pochopit par veci okolo podnikania, teda nakup tovaru a jeho predaj. Preto moje otazky budu pravdepodobne zniet dost divne.
Pozeram si napr stranku dodavatela elektroniky a vidim monitor napr tento LENOVO G27c-30, LED Monitor 27 za 172,38 € bez dph. S dph je to 206,86 a alza dany produkt ma za 199 eur. Ako funguje cenotvorba v takychto pripadoch, pre podnikatela co chce predavat tovar cez svoj eshop?
Nakupi za 172,38 prihodi si k cene dphacku 20% a svoj zisk max 5 eur? Lenze tu narazam na nepochopenie, kedze po vystaveni blocku ma dany subjet zaplatit dan 20% , cize nevytvara zisk ale este do placa z vlastnych penazi? Cize napr nieco stoji 100 eur,prida sa dan + 10 eurovy zisk, dostaneme sa na cenu pre zakaznika 130 eur. Ale ked dany tovar preda, ma platit dan zo zosku 26 eur? Tejto problematike nerozumiem,snazil som sa na to prist nejako po svojom aj bludenim po googli.
Ako sa vytvara, pripadne prepocitava takato cenotvorba? A napr zeleny mimozemstan ma nizsiu cenu ako vyhradny dodavatel tovarov, mam tomu rozumiet, ze ma nejake nizsie nakupne ceny?
Vie mi to niekto prosim povysvetlovat detailnejsie?
PS: Nebojte sa , nejdem podnikat, nebudem robit konkurenciu, len ma to strasne zaujima, ako dokazu vytvarat zisk maly zivnostnici a podnikatelia.

dakujem
miror
Gold Member **
Príspevky: 496
Dátum registrácie: Ut 06 04, 2021 9:13 pm
Has thanked: 30 times
Been thanked: 141 times

Re: Podnikanie a cenotvorba

Príspevok od používateľa miror »

Dan plati len zo zisku, teda rozdielu nakupu a predaja bez dph a z toho este odratanych inych nakladov.
Muti
Silver Member *
Príspevky: 156
Dátum registrácie: So 16 01, 2016 11:14 am
Has thanked: 2 times
Been thanked: 114 times

Re: Podnikanie a cenotvorba

Príspevok od používateľa Muti »

mm1809
Silver Member *
Príspevky: 283
Dátum registrácie: Ut 28 06, 2016 4:28 pm
Has thanked: 12 times
Been thanked: 30 times

Re: Podnikanie a cenotvorba

Príspevok od používateľa mm1809 »

Ked si firma s eshopom dohodne s vyrobcom monitoru pri vacsom odbere cenu 120Eur za kus a na eshope ho preda s danou 200eur tak je to predsa o tom kto ma ake moznosti a kontakty pri vyjednavani nakupnej ceny. Za cim nizsie si schopny nakupit, idealne priamo pri zdroji tym vyhodnejsie mozes predavat a nastavovat si vyssiu marzu. Snad si nemyslis ze Alza ten tovar nakupovala za 172.38Eur a predava pre koncoveho zakaznika za 199 :)

Ak mas malu marzu, musis tocit viac tovaru, tj. viac predavat. Ked mas velku marzu (dobre vyjednane nakupne ceny) a vela predavas stanes sa milionar :)
fbiopenup
Príspevky: 4
Dátum registrácie: Ut 30 05, 2023 1:01 pm

Re: Podnikanie a cenotvorba

Príspevok od používateľa fbiopenup »

OK video aj text som si precital,video je katastrofa.
Co som sa ale musel zle vyjadrit. V texte sa spomina cislo 1,1.
miror
Mna ale skor zaujima, ze ked nieco kupi podnikatel za 100 eur bez dph od dodavatela, supne si tam 20% dan a jeho zisk 10 eur. Lenze ked vyda blok, ma zaplatit dan 20% z celkovej sumy , cize 26 eur. Ale svoju marzu(?) si dla len tych 10 eur. Cize, ako to vlastne funguje cele, preco dph 26 eur,a nie 2 eura?
Cize dan zaplati zo zisku 10 eur, cize 2 eura minus naklady ale kto odvadza tych 26 eur potom? Ked nakup bol za 100 eur bez dph?

mm1809 rozumiem, mnozstevne zlavy. Preto maju lacnejsi odber, pripadne idu rovno od vyrobcu a nie od agemu napr.
V tychto jednoduchych vypoctoch mam zmätok a dana cenotvorba mi uz potom nie je jasna.
Muti
Silver Member *
Príspevky: 156
Dátum registrácie: So 16 01, 2016 11:14 am
Has thanked: 2 times
Been thanked: 114 times

Re: Podnikanie a cenotvorba

Príspevok od používateľa Muti »

No OK. Skor ako si prisiel tuto na forum, trebalo si nastudovat zaklady uctovnictva a ekonomie.
Pleties hrusky s jablkami, dan z pridanej hodnoty s danou zo "zisku"/prijmu.
Skusim uplne jednduchy pripad na ukazanie.

Dan z prijmu:
Kupil som 10 monitorov za 170 eur/za ks (bez DPH), predal som za 200 eur/ za ks (bez DPH).
Hruby zisk je 30 eur/ks, spolu 300 eur. Ak som nemal ziadne naklady, tak zaplatim dan zo "zisku" 21%, to znamena 63 eur.
Cisty zisk je 237 eur. Ak som mal nejake naklady (prenajom/telefon, hocico) napr. 120 eur, tak z hrubeho zisku 300 eur odpocitam naklad 120 eur. Zostane mi 180 eur. Zaplatim dan 21% z 180 eur (co je 37.80 eur) a moj cisty zisk je 142.20 eur.

DPH (dan z pridanej hodnoty).
Kupil som 10 hore uvedenych monitorov za 204 eur (170 eur/ks bez DPH + 34 eur DPH) a predal za 240 eur/ks (200 eur/ks bez DPH + 40 eur eur DPH). To znamena ze ja som na vstupe mojmu odberatelovi zaplatil na DPH 340 eur a od svojich zakaznikov som na vystupe na DPH dostal 400 eur DPH. Statu zaplatim len ROZDIEL DPH medzi vstupom a vystupom, to znamena, ze zaplatim statu 60 eur dane z pridanej hodnoty.

DPH-cka nema nic spolocne s danou zo zisku/prijmu. Ak som platitel DPH, tak vsetky naklady a predaje sa pocitaju z cien BEZ DPH. DPH-cka sa pocita samostatne podla hore uvedeneho vzorca.
Používateľov profilový obrázok
osamely chodec
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3825
Dátum registrácie: Ut 13 11, 2007 1:57 pm
Has thanked: 125 times
Been thanked: 338 times
Kontaktovať používateľa:

Re: Podnikanie a cenotvorba

Príspevok od používateľa osamely chodec »

DPH (dan z pridanej hodnoty).
Kupil som 10 hore uvedenych monitorov za 204 eur (170 eur/ks bez DPH + 34 eur DPH) a predal za 240 eur/ks (200 eur/ks bez DPH + 40 eur eur DPH). To znamena ze ja som na vstupe mojmu odberatelovi zaplatil na DPH 340 eur a od svojich zakaznikov som na vystupe na DPH dostal 400 eur DPH. Statu zaplatim len ROZDIEL DPH medzi vstupom a vystupom, to znamena, ze zaplatim statu 60 eur dane z pridanej hodnoty.

DPH vzdy zaplati konecny spotrebitel.
Existujú starí obchodníci a odvážni obchodníci. Je len veľmi málo starých, odvážnych obchodníkov. “ -Ed Seykota-
Porozumiet znamená zvyknúť si.
Láska nad zlato, myšlienka nad majetok.
Chodci a cyklisti vážia menej ako šoféri a šoférky. (prieskum EU)
fbiopenup
Príspevky: 4
Dátum registrácie: Ut 30 05, 2023 1:01 pm

Re: Podnikanie a cenotvorba

Príspevok od používateľa fbiopenup »

Ahoj Muti,
rozumiem naco narazas, ale pisal som, ze v ekonomickych otazkach nie som doma, ani matematika mi velmi nejde. Preto hladam odpovede a nasiel som toto celkom aktivnejsie forum.
Mozes nieco predat bez dph? Vid tvoj prvy priklad.
Osobne co je lepsie mat odberatela zo zahranicia alebo priamo na svk? Pametate shopy ako ingram a podobne? Tam sa ludia a hlavne predajcovia stazovali, ze su to dphackari a preto ponukaju lacnejsie o 20%, ale ako mohli mat tak vyraznejsie lacnesi tovar? Ved tiez tam museli zaratat dph a svoj zisk.
dakujem za trpezlivost.
Muti
Silver Member *
Príspevky: 156
Dátum registrácie: So 16 01, 2016 11:14 am
Has thanked: 2 times
Been thanked: 114 times

Re: Podnikanie a cenotvorba

Príspevok od používateľa Muti »

Pokial si platitel DPH, tak nemozes nic kupit, ani predat BEZ DPH. Moj priklad hore sluzil len nato, aby si pochopil rozdiel medzi DPH a dane z prijmu. Pocitaju sa samostatne a nemaju na seba vplyv, tak ako si to miesal dokopy ty.
Ak niesi platitel DPH, tak ta DPH nezaujima. Kupis s DPH, marzu nahadzujes na cenu s DPH, ale DPH nikde nedeklarujes, ani neodvadzas.
Nepletme tu uz oberatelov zo zahranicia, lebo tam su uz uplne ine DPH rezimy a by si bol z toho uplne uz popleteny.



fbiopenup napísal: Pi 02 06, 2023 9:52 am Ahoj Muti,
rozumiem naco narazas, ale pisal som, ze v ekonomickych otazkach nie som doma, ani matematika mi velmi nejde. Preto hladam odpovede a nasiel som toto celkom aktivnejsie forum.
Mozes nieco predat bez dph? Vid tvoj prvy priklad.
Osobne co je lepsie mat odberatela zo zahranicia alebo priamo na svk? Pametate shopy ako ingram a podobne? Tam sa ludia a hlavne predajcovia stazovali, ze su to dphackari a preto ponukaju lacnejsie o 20%, ale ako mohli mat tak vyraznejsie lacnesi tovar? Ved tiez tam museli zaratat dph a svoj zisk.
dakujem za trpezlivost.
fbiopenup
Príspevky: 4
Dátum registrácie: Ut 30 05, 2023 1:01 pm

Re: Podnikanie a cenotvorba

Príspevok od používateľa fbiopenup »

Ahoj,cize Alza je nakupuje bez DPH, hodi si dphacku a potom nejaku marzu, je tak?
Nie je pre nich zaujimave nakupovat s dph a par % marzu.
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15693
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 988 times
Been thanked: 1343 times

Re: Podnikanie a cenotvorba

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Limit platby v hotovosti sa od 1. júla zvýši

Do 30. júna podnikatelia nemôžu prijať ani odovzdať platbu v hotovosti vyššej ako 5-tisíc eur a fyzické osoby, teda nepodnikatelia, do výšky 15-tisíc eur. Od 1. júla 2023 sa pre podnikateľov limit zvyšuje na 15-tisíc eur. Pre fyzické osoby ostáva suma rovnaká.
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
Napísať odpoveď

Návrat na "Podnikanie, podnikateľské nápady, skúsenosti, príbehy"