ELEKTROMOBILY - dobrá investícia?

Zberateľstvo a investovanie: mince, umenie, starožitnosti, fyzicky držané komodity
Pravidlá fóra
Nezabudnite, prosím, že svojou prítomnosťou a diskutovaním na tomto fóre vyjadrujete svoj súhlas s vždy aktuálnymi Podmienkami používania tohto fóra. Predovšetkým prosím dbajte na slušnosť komunikácie a rešpektovanie sa navzájom. Celé Podmienky používania tohto fóra si môžte prečítať tu.
Používateľov profilový obrázok
wladas
Platinum Member ***
Príspevky: 957
Dátum registrácie: St 22 09, 2021 7:42 pm
Has thanked: 43 times
Been thanked: 126 times

Re: ELEKTROMOBILY - dobrá investícia?

Príspevok od používateľa wladas »

jogo napísal: Št 01 06, 2023 7:39 pmTak isto, ako solar už teraz vyrába lacnejšiu elektrinu ako jadro alebo uhoľná elektráreň
Aj keby bola 10x lacnejsia tak to hovno pomoze. Ele treba aj ked nesvieti slnko.

miror napísal: Št 01 06, 2023 7:47 pmAle populácia, ktorá nekupuje ojazdené staré šroty (nevymieňa svoj drahocenný čas za starostlivosť o použitú poruchovú vec)
Strasne primitivny nazor. 70% slovakov si nemoze dovolit nove auto za 2 a viac rocny plat.

osamely chodec napísal: Št 01 06, 2023 9:02 pmEV SUV
SUV vseobecne je neekonomicke a neekologicke auto a pri EV je to uz totalny nezmysel. Ked uz tak crossover. Ale chapem ze si skor ten myslel.
miror
Gold Member **
Príspevky: 496
Dátum registrácie: Ut 06 04, 2021 9:13 pm
Has thanked: 30 times
Been thanked: 141 times

Re: ELEKTROMOBILY - dobrá investícia?

Príspevok od používateľa miror »

Trh sa optimalizuje a staci jedna karta, ktora nabije skoro vsade. EU zasa prisla s krizikom po funuse ako obycajne. Naco to bude dobre, ked uz rok-dva existuje firma DCS, ktora zlucila vacsinu poskytovatelov nabijaciek a 99% nabijaciek funguje prilozenim jedinej karty (moze byt brandovana ako kia, Skoda, VW, BMW,…) a na konci mesiaca pride suhrnna faktura. Nabijanie EV finguje na podobnom principe ako palivove karty, ktore su tiez vyhodnejsie ako platit za kazde tankovanie.

Je to podobne ako sa v 2035 strasi s nikde neuvedenym “zakazom”, pritom vacsina populacie uz vtedy bude kupovat EV, lebo bude lacnejsie cenovo aj na udrzbu a prevadzku ako spalovaky.
miror
Gold Member **
Príspevky: 496
Dátum registrácie: Ut 06 04, 2021 9:13 pm
Has thanked: 30 times
Been thanked: 141 times

Re: ELEKTROMOBILY - dobrá investícia?

Príspevok od používateľa miror »

wladas napísal: Št 01 06, 2023 9:43 pm
miror napísal: Št 01 06, 2023 7:47 pmAle populácia, ktorá nekupuje ojazdené staré šroty (nevymieňa svoj drahocenný čas za starostlivosť o použitú poruchovú vec)
Strasne primitivny nazor. 70% slovakov si nemoze dovolit nove auto za 2 a viac rocny plat.
70% slovakov si moze dovolit elektricke auto aj teraz. Vzhladom na ceny ostatnych veci a platov su auta kazdym rokom dostupnejsie a dostupnejsie. Ze niekto potrebuje vyhodit pol platu za hluposti a potom sa stazovat, ze nema peniaze na nove auto, je druha vec. Ked nie je auto priorita, peniaze sa nenajdu ale to neznamena, ze nie su. Len su presmerovane na ine veci.

A stojim si za tym “primitivnym” nazorom. Tak ako niekto kupidrevo na kurenie a cele leto ho spracovava, reze, kala a uklada len preto, lebo kedysi to bolo lacnejsie a v konecnom dosledku prekuri viac ako plynom a dalsi nasobok keby ratal svoj cas, tak niekto kupuje ojazdene auta pod domnienkou, ze usetri. Aj posledny garazovy servis si dnes pyta tolko za hodinu ako pred par rokmi znackove servisy, ze sa prevadzka auta po zaruke a este s velkym najazdom oplati menej a menej
iceberg8
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3910
Dátum registrácie: Pi 29 07, 2016 6:18 am
Has thanked: 478 times
Been thanked: 159 times

Re: ELEKTROMOBILY - dobrá investícia?

Príspevok od používateľa iceberg8 »

miror napísal: Št 01 06, 2023 11:54 pm

70% slovakov si moze dovolit elektricke auto aj teraz.


Celoslovenský platový medián je 1 350 eur v hrubom. V praxi to znamená, že polovica obyvateľov zarába menej ako toto číslo.

To je 50% a nie 70%, to si treba uvedomit

https://refresher.sk/129222-Kralovsky-p ... ri-analyza

25% ludi zaraba menej ako 1000eur.. v hrubom (!)
75% ludi zaraba menej ako 1890eur.. v hrubom (!)


Z tych 1890eur v hrubom treba nieco zdanit, treba sa najest a treba aj niekde byvat, ale chapem ze trend bude "mama hotel + EV"


"Ze niekto potrebuje vyhodit pol platu za hluposti a potom sa stazovat, ze nema peniaze na nove auto, je druha vec. "
- prosim ta.. za hluposti myslis iphone, alebo teslu ? :)

EDIT:
1890 = cista mzda cca 1388eur
Jedlo, nech si doplni kazdy sam
Ubytovanie tiez.
Osatenie kozmetika, dane a poplatky
A az potom moze prist na rad auto, nech benzin alebo EV.
Ak takemu cloveku zostane viac ako 600eur mesacne po tychto "nevyhnutych zivotnych nakladoch", tka je dobry. A teraz mi tvrdis, ze 600eur staci na EV alebo inak nove auto? A kde je pracka, kde je chladnicka, a kde je investicna rezerva ?!
Odoslané z počítača
miror
Gold Member **
Príspevky: 496
Dátum registrácie: Ut 06 04, 2021 9:13 pm
Has thanked: 30 times
Been thanked: 141 times

Re: ELEKTROMOBILY - dobrá investícia?

Príspevok od používateľa miror »

Nezabudaj, ze vacsina ludi zije v dvojici - ako manzelia alebo partneri a vacsinu vydavkou si delia, resp.prijmy su statisticky dvojnasobne.
iceberg8
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3910
Dátum registrácie: Pi 29 07, 2016 6:18 am
Has thanked: 478 times
Been thanked: 159 times

Re: ELEKTROMOBILY - dobrá investícia?

Príspevok od používateľa iceberg8 »

miror napísal: Št 01 06, 2023 11:54 pm
A stojim si za tym “primitivnym” nazorom. Tak ako niekto kupidrevo na kurenie a cele leto ho spracovava, reze, kala a uklada len preto, lebo kedysi to bolo lacnejsie a v konecnom dosledku prekuri viac ako plynom a dalsi nasobok keby ratal svoj cas generalizujes, sice nemam rad kuricov lebo zasvinia cele uzemie dymom a smradom, ale tu matematika pokulhava, a ratat cas je taky dost onicom argument, to by som nemohol ani varit doma, pretoze hodina mojho casu stoji viac, ako keby si objednam jedlo od donaskovej sluzby, varis doma?,

tak niekto kupuje ojazdene auta pod domnienkou, ze usetri. Aj posledny garazovy servis si dnes pyta tolko za hodinu ako pred par rokmi znackove servisy - ano, ale dnes si znackovy pyta 3x tolko, co "pred par rokmi" ,

ze sa prevadzka auta po zaruke a este s velkym najazdom oplati menej a menej - neviem ake znacky si kupoval, ale ja som OK s mojim najazdom a benzinakom dlhe roky, okrem toho, poznam ludi, ktori si kupili jadzenku za 25-50% ceny, ktora mala 1,5roka az 5 rokov a do dnes na tom jazdia, nechapem ako to urobili, ale neexistuje aby ich niekto v matematike nakladov porazil
Ved daj matematiku, ake si mal nakledy k dnesnemu dnu s EV, nemusis byt konkretny, staci mi nejaky smerodajny udaj napr EUR/km.. ja ti sem mozem dat moj benzinak..
miror napísal: "Nezabudaj, ze vacsina ludi zije v dvojici - ako manzelia alebo partneri a vacsinu vydavkou si delia, resp.prijmy su statisticky dvojnasobne."
Toto je krivenie trhu, vdaka tomuto "spolu to zvladneme" stoja byty tolko, kolko stoja, Coskoro bude nie duo, ale trio domacnost, ti triezvejsi mozno budu 2+2 cize dve dvojice, aby sa zmestili do rozpctu. Ale ak si zacal takto argumentovat, tak nezabudaj, ze dvojica potrebuje zvacsa dve auta a mozno aj dve parkovacie miesta.. Vacsi zivotny priestor, jest potrebuju rovnako, kozemtiku potrebuju rovnako, osatenie potrebuju rovnako, jedine co im znizi naklad je zdielana strecha nad hlavou a ani to nie -50% , pretoze potrebuju viac priestoru, cize tipol by som si -40% , a aj to je relativne, pretoze len za podmienky, ze pracuju blizko k sebe, inak tratia na docahdzani (jeden z nich bude pracovat dalej).. A zvacsa si to potom zoberu darceky pre rozne prilezitosti pre toho druheho..

PS: schvalne som sem nedal udaj hruba > cista mzda s detmi, este taky argument chyba, ze ved s detmi mas danove bonusy a podobne figle.. Ale to, kolko stoji dieta, to uz vie len ten, kto dieta ma alebo mal.. A podla tvojho argumentu by sa dalo povedat, , "Nezabudaj, ze vacsina ludi zije v dvojici - ako manzelia alebo partneri a vacsinu vydavkou si delia, resp.prijmy su statisticky dvojnasobne. a maju dieta, alebo deti" Takze neviem neviem, potreboval by som vidiet skutocne naklady skutocnych ludi, pretoze toto sa da krivit lubovolne..
Odoslané z počítača
iceberg8
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3910
Dátum registrácie: Pi 29 07, 2016 6:18 am
Has thanked: 478 times
Been thanked: 159 times

Re: ELEKTROMOBILY - dobrá investícia?

Príspevok od používateľa iceberg8 »

Inak ja ti sem mozem dat moje okolie, priklady prijmov a vydavkov a co vlastnia ti ludia :)
Len jeden z mojho okruhu ma EV, bazarove za 10 tisic eur, dojazd tak 180km v lete pri 70kmh na okreske.. paradoxne by si mohol dovolit najnovsiu teslu..
Odoslané z počítača
miror
Gold Member **
Príspevky: 496
Dátum registrácie: Ut 06 04, 2021 9:13 pm
Has thanked: 30 times
Been thanked: 141 times

Re: ELEKTROMOBILY - dobrá investícia?

Príspevok od používateľa miror »

Tvoje okolie je irelevantne, uz he ta debata o nicom, lebo obaja vypisujée svoje dojmy.

Ako nepochopis rozdiel medzi tabulkou modelov alebo automobiliek - nikto Ti neberie, ze Toyota predala nasobky aut ako Tesla ale spochybnovanie tabulky modelov spocitavanim RAV a Corolla bolo uplne mimo a nechal som to bez komentara. Jedna vec su modely, druha cele automobilky.

Na zaver tejto neplodnej debaty o nicom uvediem len, ze grafy predajov ukazuju, ci ludia na elektroauta maju z roka na rok peniaze alebo nie. Sme v exponenciale, boom uz prisiel, bez kecov ci Tvoje alebo moje okolie na to ma, predaje europske alebo svetove ukazuju pravdu. A ci nejake malicke Slovensko, kde aj tak vacsina automobiliek nema svoje zastupenie a sme podriadeni ceskemu, bude predavat o 100 elektroaut viac alebo menej, je kazdemu manazerovi u zadku. Bohuzial to hovori o viac o nas ako o tych autach.
iceberg8
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3910
Dátum registrácie: Pi 29 07, 2016 6:18 am
Has thanked: 478 times
Been thanked: 159 times

Re: ELEKTROMOBILY - dobrá investícia?

Príspevok od používateľa iceberg8 »

Nepodelis sa, kolko stoji 1km u teba na tesle? :)
Tento udaj je pre mna dolezity..

Napriklad
obstaravacia cena s DPH pre FO, (ziadne triky uctovnictvom), pravidelny a predpokaldany servis na 10 rokov (cca 200 000 km najazd), priemerna spotreba elektriny (to si dosadi kazdy sam)..

Toto by bol taky zaklad..


PS:

In 2021, Hertz announced an important effort to electrify its fleet of rental cars, led by a massive purchase of 100,000 Tesla Model 3 vehicles

taketo nakupy si myslel z tych tabuliek? Neviem preco mas nonstop potrebu urazat Slovakov z dovodu, ze nekupuju EV.
Odoslané z počítača
miror
Gold Member **
Príspevky: 496
Dátum registrácie: Ut 06 04, 2021 9:13 pm
Has thanked: 30 times
Been thanked: 141 times

Re: ELEKTROMOBILY - dobrá investícia?

Príspevok od používateľa miror »

Ked Hertz kupoval v minulosti a aj teraz spalovaky, v tabulkach to nebolo ? A tento kontrakt je dlhodoby, vela rokov, rocnu statistiku to neovplyvnuje nejako pozorovatelne.

1 km u mna na Tesle stoji 0,6 centu vratane poistenia auta, servisu.
Používateľov profilový obrázok
osamely chodec
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3825
Dátum registrácie: Ut 13 11, 2007 1:57 pm
Has thanked: 125 times
Been thanked: 338 times
Kontaktovať používateľa:

Re: ELEKTROMOBILY - dobrá investícia?

Príspevok od používateľa osamely chodec »

ten 1 km je za rok? za 100000 km jazdy?
Existujú starí obchodníci a odvážni obchodníci. Je len veľmi málo starých, odvážnych obchodníkov. “ -Ed Seykota-
Porozumiet znamená zvyknúť si.
Láska nad zlato, myšlienka nad majetok.
Chodci a cyklisti vážia menej ako šoféri a šoférky. (prieskum EU)
iceberg8
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3910
Dátum registrácie: Pi 29 07, 2016 6:18 am
Has thanked: 478 times
Been thanked: 159 times

Re: ELEKTROMOBILY - dobrá investícia?

Príspevok od používateľa iceberg8 »

miror napísal: Pi 02 06, 2023 9:40 am
1 km u mna na Tesle stoji 0,6 centu vratane poistenia auta, servisu.
0.6centu za 1km? naozaj? to jedine ze by si jazdil na diskoch.. 4kusy 255/45 R19 stoja 400eur, najlacnejsie ako google nasiel. ak by sme pocitali 40 000 km na jeden set pneumatik, to je 1 cent. to je 400 deleno 40 000 a to je 0.01 co je v preklade 1 cent.

:)
Odoslané z počítača
miror
Gold Member **
Príspevky: 496
Dátum registrácie: Ut 06 04, 2021 9:13 pm
Has thanked: 30 times
Been thanked: 141 times

Re: ELEKTROMOBILY - dobrá investícia?

Príspevok od používateľa miror »

iceberg8 napísal: Pi 02 06, 2023 1:13 pm
miror napísal: Pi 02 06, 2023 9:40 am
1 km u mna na Tesle stoji 0,6 centu vratane poistenia auta, servisu.
0.6centu za 1km? naozaj? to jedine ze by si jazdil na diskoch.. 4kusy 255/45 R19 stoja 400eur, najlacnejsie ako google nasiel. ak by sme pocitali 40 000 km na jeden set pneumatik, to je 1 cent. to je 400 deleno 40 000 a to je 0.01 co je v preklade 1 cent.

:)
A zasa to beries podla seba. Ja pneu nepotrebujem kupovat. Kupim nove auto a kazdeho pol roka ho menit a kupujem druhe. Ziadna udrzba, pneu, nic.
iceberg8
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3910
Dátum registrácie: Pi 29 07, 2016 6:18 am
Has thanked: 478 times
Been thanked: 159 times

Re: ELEKTROMOBILY - dobrá investícia?

Príspevok od používateľa iceberg8 »

My tu rozoberame vseobecne model EV vs benzin, to ze kupis kazdy pol rok nove auto je "nadmieru priemerny standard"..
To mozem ja povedat, ze si kupim ferrari kazdy tyzden a nemusim ani tankovat cize ferrari je zadarmo..

BA DOKONCA !! ho predam s marzou a tym padom zarabam ze jazdim..

Ak ho aj predas, resp posunies dalej, je to len uctovny trik, nezapocitavat tam pneumatiky :)
Nieco podobne ako jeden moj kamos, ktory ma naklady na zivot 0, zije u rodiny, rodina skoci na nakup, navari, rodina vyperie, uprace, pozicia = NULA naklady, hotovy Budha.

Mas extremne udrzatelny model obmeny EV, klobuk dolu.
Odoslané z počítača
Používateľov profilový obrázok
osamely chodec
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3825
Dátum registrácie: Ut 13 11, 2007 1:57 pm
Has thanked: 125 times
Been thanked: 338 times
Kontaktovať používateľa:

Re: ELEKTROMOBILY - dobrá investícia?

Príspevok od používateľa osamely chodec »

ked kupujes nove auto kazdy pol rok , tak tych 0,6 centu je ozaj realne cislo :)
Existujú starí obchodníci a odvážni obchodníci. Je len veľmi málo starých, odvážnych obchodníkov. “ -Ed Seykota-
Porozumiet znamená zvyknúť si.
Láska nad zlato, myšlienka nad majetok.
Chodci a cyklisti vážia menej ako šoféri a šoférky. (prieskum EU)
miror
Gold Member **
Príspevky: 496
Dátum registrácie: Ut 06 04, 2021 9:13 pm
Has thanked: 30 times
Been thanked: 141 times

Re: ELEKTROMOBILY - dobrá investícia?

Príspevok od používateľa miror »

iceberg8 napísal: Pi 02 06, 2023 2:51 pm
To mozem ja povedat, ze si kupim ferrari kazdy tyzden a nemusim ani tankovat cize ferrari je zadarmo..

BA DOKONCA !! ho predam s marzou a tym padom zarabam ze jazdim..
Presne tak to robim, kupim v krajine, kde su lacnejsie ako u nas, povozim, predam za rovnaku alebo vacsiu cenu.

Ze kupis Ferrari kazdy tyzden, povedat mozes ale neuverim Ti. To by si na nasom trhu nepredal tolko Ferrari rocne, ja tych par aut (kupujem vzdy po dve, tri pre manzelku a dceru) polrocne popredam.

A je to normalna vec, aku robi nespocet ludi. Nie je setrenie len kupovat stare sroty, lebo uz moc nestratia cenu, setrenie je aj vyhodne kupit novu vec aby sa predala bez straty po miernom vyuziti.
iceberg8
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3910
Dátum registrácie: Pi 29 07, 2016 6:18 am
Has thanked: 478 times
Been thanked: 159 times

Re: ELEKTROMOBILY - dobrá investícia?

Príspevok od používateľa iceberg8 »

"A je to normalna vec, aku robi nespocet ludi. "

nespocet nie je vacsina, ak by to robil kazdy, nemal by to komu predat, preto hodnotim tento model za neudrzatelny..
Okrem toho, nezabudaj na vlastne slova

"Ale populácia, ktorá nekupuje ojazdené staré šroty (nevymieňa svoj drahocenný čas za starostlivosť o použitú poruchovú vec)"

by sa dali otocit naopak, "vymieňa svoj drahocenný čas za opakovanu kupu a predaj auta" :)
Odoslané z počítača
Používateľov profilový obrázok
osamely chodec
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3825
Dátum registrácie: Ut 13 11, 2007 1:57 pm
Has thanked: 125 times
Been thanked: 338 times
Kontaktovať používateľa:

Re: ELEKTROMOBILY - dobrá investícia?

Príspevok od používateľa osamely chodec »

Presne tak to robim, kupim v krajine, kde su lacnejsie ako u nas, povozim, predam za rovnaku alebo vacsiu cenu.

nebavili sme sa o podnikani , (lebo ty mas dokonca prijem) . Skoda dalsej debaty. Ak niekto vie realne porovnat naklady na 1km pri napr. 60000km vlastnictve auta medzi EV a spalovakom , hodte to sem.
Existujú starí obchodníci a odvážni obchodníci. Je len veľmi málo starých, odvážnych obchodníkov. “ -Ed Seykota-
Porozumiet znamená zvyknúť si.
Láska nad zlato, myšlienka nad majetok.
Chodci a cyklisti vážia menej ako šoféri a šoférky. (prieskum EU)
iceberg8
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3910
Dátum registrácie: Pi 29 07, 2016 6:18 am
Has thanked: 478 times
Been thanked: 159 times

Re: ELEKTROMOBILY - dobrá investícia?

Príspevok od používateľa iceberg8 »

Ono prave tie prve kilometre (dajme tomu do 120 tisic alebo 200 tisic) su bezproblemove, sranda zacina potom, a clovek az potom zisti, ci ma dobry kus, alebo zly kus auta.. Napr ja mam najazdene 300 tisic a som nadmieru spokojny, kedykolvek by som ho zobral na cestu hoci aj do Portugalska (a naspat) :)

Za tieto KM som nalial do servisu (pravidelna udrzba, resp takzvany "repas") asi takto:

"servis 180K km" 1000EUR
"servis 240K km" 1800EUR zivotnost do 400K km
"servis 290K km" 3000EUR zivotnost do 400K km
"pravidelny" 1500EUR
"drobny servis" 500EUR vratane spoluucasti pri skodovej udalosti

je to zaokruhlene smerom hore, pre istotu.. spotrebu pocitam tak 8L/100km pri cene benzinu 1.6EUR/L , normalnejsie auto by to malo za 6L/100km dajme tomu.. 15.4c/km ma to vychadza (bez pneu, tam je to od stylu jazdy, minimalne to prida 1cent, no moze aj 2 centy za km). Normalnejsie auto za rovnakeho servisneho intervalu by bolo asi 12.2c/km a bezudrzbova cista atmosfera by mala byt este menej, no zas nie dramaticky, to by som len odhadoval..

S EV skusenosti nemam..
Odoslané z počítača
Používateľov profilový obrázok
osamely chodec
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3825
Dátum registrácie: Ut 13 11, 2007 1:57 pm
Has thanked: 125 times
Been thanked: 338 times
Kontaktovať používateľa:

Re: ELEKTROMOBILY - dobrá investícia?

Príspevok od používateľa osamely chodec »

iceberg8 napísal: Pi 02 06, 2023 4:43 pm Ono prave tie prve kilometre (dajme tomu do 120 tisic alebo 200 tisic) su bezproblemove, sranda zacina potom, a clovek az potom zisti, ci ma dobry kus, alebo zly kus auta.. Napr ja mam najazdene 300 tisic a som nadmieru spokojny, kedykolvek by som ho zobral na cestu hoci aj do Portugalska (a naspat) :)

Za tieto KM som nalial do servisu (pravidelna udrzba, resp takzvany "repas") asi takto:

"servis 180K km" 1000EUR
"servis 240K km" 1800EUR zivotnost do 400K km
"servis 290K km" 3000EUR zivotnost do 400K km
"pravidelny" 1500EUR
"drobny servis" 500EUR vratane spoluucasti pri skodovej udalosti

je to zaokruhlene smerom hore, pre istotu.. spotrebu pocitam tak 8L/100km pri cene benzinu 1.6EUR/L , normalnejsie auto by to malo za 6L/100km dajme tomu.. 15.4c/km ma to vychadza (bez pneu, tam je to od stylu jazdy, minimalne to prida 1cent, no moze aj 2 centy za km). Normalnejsie auto za rovnakeho servisneho intervalu by bolo asi 12.2c/km a bezudrzbova cista atmosfera by mala byt este menej, no zas nie dramaticky, to by som len odhadoval..

S EV skusenosti nemam..
len treba pripocitat aj obstaravacie naklady (cenu auta + poistky + ine poplatky), preto som dal tych 60000km ako zrovnanie pre beznu mladu rodinu.

este som zabudol skvelu autosedackovu politiku EU, ktora nuti mladych mat max. 2 deti , inak musia kupovat dodavku :(
Existujú starí obchodníci a odvážni obchodníci. Je len veľmi málo starých, odvážnych obchodníkov. “ -Ed Seykota-
Porozumiet znamená zvyknúť si.
Láska nad zlato, myšlienka nad majetok.
Chodci a cyklisti vážia menej ako šoféri a šoférky. (prieskum EU)
Používateľov profilový obrázok
wladas
Platinum Member ***
Príspevky: 957
Dátum registrácie: St 22 09, 2021 7:42 pm
Has thanked: 43 times
Been thanked: 126 times

Re: ELEKTROMOBILY - dobrá investícia?

Príspevok od používateľa wladas »

Cize to zhrniem.
miror kupuje nove EV auto kazdy pol rok a tvrdi ze vacsina slovakov si vie dovolit kupit nove auto.
Uz som sa dlho tak dobre nepobavil :D
iceberg8
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3910
Dátum registrácie: Pi 29 07, 2016 6:18 am
Has thanked: 478 times
Been thanked: 159 times

Re: ELEKTROMOBILY - dobrá investícia?

Príspevok od používateľa iceberg8 »

osamely chodec napísal: Pi 02 06, 2023 6:15 pm

len treba pripocitat aj obstaravacie naklady (cenu auta + poistky + ine poplatky), preto som dal tych 60000km ako zrovnanie pre beznu mladu rodinu.

este som zabudol skvelu autosedackovu politiku EU, ktora nuti mladych mat max. 2 deti , inak musia kupovat dodavku :(

Obstaravaciu som naschval nedal, pretoze to moze byt cokolvek od 20 tisic do 40 tisic, podla vybavy a vykonu motoru.. Cim som starsi, tym viac mam rad cim menej vybavy - ak tam nie je, nema sa co pokazit :)
Poznam z rodiny napr vs polo, ktore sa zacalo kazit prakticky hned, reklamacie (straty casu, nahradne vozidla) a nakoniec to dedic toho vozidla dal za 10K "repasovat".. ten asi nema lacny kilometer..
Ale potom poznam japonca, ktory sa kupil v nemecku za cca 50-60% noveho kusu, pricom malo len rok a pol a smiesny najazd 40-60tisic km. Aj o 15 rokov neskor slape ako hodinky, no zas nema tam velmi vysoky najazd.
Ono taka havarijna tiez zalezi od toho, ako velmi da agent zlavu, ja som mal myslim ze len 3.5% z ceny noveho auta (rocny poplatok) a to vratane "kasko", ale len rvych 5 rokov..

To s tou autosedackou som zatial nezachytil.. To je nejaka novinka?
Odoslané z počítača
Používateľov profilový obrázok
Joki
Platinum Member ***
Príspevky: 1002
Dátum registrácie: Po 30 08, 2021 1:24 pm
Has thanked: 172 times
Been thanked: 223 times

Re: ELEKTROMOBILY - dobrá investícia?

Príspevok od používateľa Joki »

Je v tom už daňový kredit, ale už tie ceny EV resp. Tesiel M3 sú zaujímave. Pri dnešnom kurze to je 27 873€. Takže Tesla stále znižuje cenu modelov.
Tesla has updated their website to show that all variants of the Model 3 now qualify for the full $7,500 tax credit in the US. This change now makes the entry-level Model 3 even more appealing to buyers as it is now priced below $30,000 in some states when combined with local incentives.
———
Tesla aktualizovala svoju webovú stránku, aby ukázala, že všetky varianty Modelu 3 sa teraz v USA kvalifikujú na plný daňový kredit 7 500 USD. Táto zmena teraz robí základný Model 3 ešte príťažlivejším pre kupujúcich, pretože jeho cena je v niektorých štátoch nižšia ako 30 000 USD v kombinácii s miestnymi stimulmi.
https://driveteslacanada.ca/news/all-te ... in-the-us/
Joki bought a coffee. Ty môžeš tiez :)
https://www.buymeacoffee.com/akoinvestovat
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7052
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 147 times
Been thanked: 276 times

Re: ELEKTROMOBILY - dobrá investícia?

Príspevok od používateľa jogo »

wladas napísal: Št 01 06, 2023 9:43 pm Aj keby bola 10x lacnejsia tak to hovno pomoze. Ele treba aj ked nesvieti slnko.
Aj preto potrebujeme elektroauta, aby sme mali kde "skladovať" prebytočnú energiu z fotovoltaických panelov.
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15693
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 988 times
Been thanked: 1343 times

Re: ELEKTROMOBILY - dobrá investícia?

Príspevok od používateľa JUGGLER »

iceberg8 napísal: Pi 02 06, 2023 4:43 pm
Za tieto KM som nalial do servisu (pravidelna udrzba, resp takzvany "repas") asi takto:

"servis 180K km" 1000EUR
"servis 240K km" 1800EUR zivotnost do 400K km
"servis 290K km" 3000EUR zivotnost do 400K km
"pravidelny" 1500EUR
"drobny servis" 500EUR vratane spoluucasti pri skodovej udalosti
180K a servis 1000 €? To je aké zázračné auto? U mňa odhadom minimálne 10x viac...

miror napísal: Pi 02 06, 2023 3:20 pm Presne tak to robim, kupim v krajine, kde su lacnejsie ako u nas, povozim, predam za rovnaku alebo vacsiu cenu.
Tipujem, že to môžeš urobiť akurát z autom kúpeným priamo v USA.
Tam sú autá ( všetko ) ovela lacnejšie ako v EU.... Je to tak?
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
miror
Gold Member **
Príspevky: 496
Dátum registrácie: Ut 06 04, 2021 9:13 pm
Has thanked: 30 times
Been thanked: 141 times

Re: ELEKTROMOBILY - dobrá investícia?

Príspevok od používateľa miror »

Z USA sa neoplati vozit nove auta, proces schvalovania, prerabka svetiel, neexistencia zaruky na EU atd. - to je hlupost. Vozia sa len havarovane auta z aukcii za zlomok ceny.

Rozdiely medzi EU statmi su aj 15-20% v cenach novych vozidiel v tej istej konfiguracii (pozor na nu!). Rozdielne sadzby DPH, akcie na skladove vozidla, docasne poklesy kurzov v ne-EUR krajinach, na ktore cennik este nezareagoval, promo akcie v danej krajine, …. Nikdy som nebol dalej ako 1000 km pre auto.
iceberg8
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3910
Dátum registrácie: Pi 29 07, 2016 6:18 am
Has thanked: 478 times
Been thanked: 159 times

Re: ELEKTROMOBILY - dobrá investícia?

Príspevok od používateľa iceberg8 »

JUGGLER napísal: Ne 04 06, 2023 12:42 am

180K a servis 1000 €? To je aké zázračné auto? U mňa odhadom minimálne 10x viac...


10 tisic EUR do servisu za 180 000 km ? To musi byt smolne auto, chybny kus, alebo ostre sportove auto. ?

Okrem pravidelneho servisu ako je vymena kvapalin, prvy servis na aute bola rozvodova retaz pri cca 180 tisic km.. To stalo do cca 1000 eur (v zahranici, preto cca, lebo menovy kurz). To malo predpokladanu zivotnost do 90 tisic km (light verzia / asi polsko), ale z dovodu opatrnosti sa menilo po 60tisic za kvalitnejsiu konfiguraciu dielov. (heavy verzia / original set dielov) s predpokladanou zivotnostou cca 160 000 km (uvidime, ale uz to vlastne ma na sebe 60 000 km a je to OK).
Odoslané z počítača
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15693
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 988 times
Been thanked: 1343 times

Re: ELEKTROMOBILY - dobrá investícia?

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Ja som myslel celkovú údržbu...brzdy, pneu, filtre, klíma, žiarovky...a samozrejme k brzdám nestačí obloženie...raz za čas zoderieš kotúče bŕzd, niekoľkokrát meníš zvislé čapy, guľové čapy, tlmiče...servis prevodovky..ked nemáš automatiku, tak výmena spojkovej lamely..no a samozrejme vady, ktoré sa pridružia, či už v rámci garancie, alebo po nej ako napr. výmena tesnenia hlavy válcov, výmena termostatu, senzorov a kadečoho iného. Ono je pravda, že 180 tisíc môžeš najazdiť za pár rokov na dlhé trate, ale takisto za 10-20 rokov na kratšie trate a prevážne po meste. Ja som 180 000 ešte nikdy z jedným autom nenajazdil, vždy som auto predal skôr, ale viem si predstaviť, že jazdíš do práce 50km tam, 50 späť..tu by som tých 1000 € na rozvody uveril. Rozvody sú ale tiež len bežná údržba. Musíš ich vymeniť preventívne, lebo ked rupnú, môžeš zničiť motor...

Ale zbytočne o tom polemizujeme..ja som chcel vedieť aké auto máš...tipujem, že bude japonské, alebo nemecké. Ked prezradíš, či Toyotu, Hondu, alebo Mazdu, Suzuki, či BMW, VW, Mercedes, alebo Škodovku, to budem rád. :D
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
Používateľov profilový obrázok
wladas
Platinum Member ***
Príspevky: 957
Dátum registrácie: St 22 09, 2021 7:42 pm
Has thanked: 43 times
Been thanked: 126 times

Re: ELEKTROMOBILY - dobrá investícia?

Príspevok od používateľa wladas »

Muti
Silver Member *
Príspevky: 156
Dátum registrácie: So 16 01, 2016 11:14 am
Has thanked: 2 times
Been thanked: 114 times

Re: ELEKTROMOBILY - dobrá investícia?

Príspevok od používateľa Muti »

Zaujimavy clanok o (s)potrebe elektriny pre elektromobily.

https://www.trend.sk/nazory-a-komentare ... -elektriny?
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15693
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 988 times
Been thanked: 1343 times

Re: ELEKTROMOBILY - dobrá investícia?

Príspevok od používateľa JUGGLER »

NAGOYA, Japonsko - Spoločnosť Toyota Motor chce už v roku 2027 uviesť na trh elektromobil poháňaný batériou v pevnom skupenstve, ako sa dozvedel Nikkei, pričom táto technológia by mala viac ako zdvojnásobiť dojazd vozidla na jedno nabitie.

Japonská automobilka odhalila tieto plány na nedávnom brífingu na výskumnej základni v prefektúre Šizuoka. Očakáva sa, že technológia bude komerčne dostupná v roku 2027 alebo 2028.

Predĺženie životnosti solid -state batérií bolo problémom, ktorý bránil tejto technológii dosiahnuť komerčnú životaschopnosť, ale Toyota tvrdí, že tento problém prekonala. Odstránenie ďalšej prekážky, ktorou je vývoj kapacít na masovú výrobu, má potenciál zmeniť situáciu v oblasti elektrických vozidiel.

"Našli sme kvalitný materiál," povedal technologický riaditeľ Hiroki Nakajima. "Budeme držať krok so zvyškom sveta a určite ho využijeme v praxi."

Solid-state batérie pre elektromobily sa dajú nabiť za menej ako 10 minút a poháňajú vozidlo na vzdialenosť 1 200 kilometrov - 2,4-krát viac ako bežné lítium-iónové batérie.

Je však známe, že elektródy takých batérií sa počas nabíjacích cyklov opakovane rozťahujú a zmršťujú. To spôsobuje, že elektródy sa nakoniec oddeľujú od materiálu s pevným elektrolytom, čo ohrozuje batériu.

Existujúce solid-state batérie sa dajú v najlepšom prípade nabiť len v stovkách nabití - čo je oveľa menej ako tisíce nabití potrebných pre batériu pripravenú na trh.

Toyota je lídrom v oblasti solid-state batérií a vlastní viac ako 1 000 patentov. V roku 2020 Toyota testovala prototyp elektromobilu s takou batériou. Automobilka sa usiluje inštalovať tieto batérie do hybridných vozidiel do polovice tohto desaťročia.

Plány počítajú s tým, že nakoniec sa vyvinie solid-state batéria, ktorá bude schopná na jedno nabitie za menej ako 10 minút prejsť približne 1 500 km.

So súčasnou technológiou batérií prejdú elektrické vozidlá na jedno nabitie kratšiu vzdialenosť ako benzínové a hybridné vozidlá.

Elektromobil Toyota bZ4X má dojazd približne 600 km na 30 minút nabíjania. Plne elektrické vozidlo Ariya od spoločnosti Nissan Motor prejde na 45-minútové nabitie 380 km. Model Y od spoločnosti Tesla dokáže po približne 15 minútach nabíjania prejsť až 260 km.

Schopnosť rozšíriť výrobu a znížiť náklady bude kľúčom k popularizácii pevnolátkových batérií. Podľa Japonskej agentúry pre vedu a techniku stojí výroba týchto batérií v súčasnosti od 60 000 jenov do 350 000 jenov (430 až 2 500 USD) za kilowatthodinu. To je štyrikrát až 25-krát viac ako 14 000 jenov za kWh pri lítium-iónových batériách.

Keď výrobcovia automobilov dosiahnu počiatočné štádium realizovateľnosti solid-state batérií, "je veľmi pravdepodobné, že budú inštalované pre obmedzený okruh modelov, napríklad pre luxusné vozidlá," povedal Hironori Kobajaši, hlavný manažér výskumu Výskumného ústavu elektrochemickej energie v japonskom Národnom inštitúte pokročilej priemyselnej vedy a technológie.

Výskumom a vývojom solid-state batérií sa zaoberajú rôzne spoločnosti. Podľa tokijskej výskumnej spoločnosti Fuji Keizai dosiahne trh s batériami v pevnom skupenstve v roku 2040 hodnotu 3,86 bilióna jenov.

Spoločnosť Nissan plánuje uviesť na trh elektromobil s pevnolátkovou batériou do konca fiškálneho roka 2028. BMW chce do roku 2025 predstaviť koncepčné vozidlo s touto batériou a do roku 2030 začať sériovú výrobu takýchto vozidiel.

Toyota chce urýchliť svoj obchod s elektrickými vozidlami s pevnolátkovými batériami. V minulom roku spoločnosť celosvetovo predala len približne 20 000 elektrických vozidiel, ale do roku 2026 chce rozšíriť predaj na 1,5 milióna kusov a do roku 2030 na 3,5 milióna elektrických vozidiel.

Toyota medzitým zvyšuje výkon svojich lítium-iónových batérií. Už v roku 2026 spoločnosť uvedie na trh model bZ4X s dojazdom približne 1 000 km na 20-minútové nabíjanie.

https://asia.nikkei.com/Business/Automo ... e%20charge.
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
andre
Guru Member ****
Príspevky: 1288
Dátum registrácie: Št 02 07, 2015 11:43 pm
Has thanked: 13 times
Been thanked: 225 times

Re: ELEKTROMOBILY - dobrá investícia?

Príspevok od používateľa andre »

Trh s elektromobilmi v roku 2023: Najpredávanejšie modely a značky v Európe a vo svete

Po prvom kvartáli tohto roku sú totiž dvomi najpredávanejšími elektrickými autami v Európe Tesla Modely Y (71 683 kusov) a Tesla Model 3 (19 621 kusov). Z týchto dvoch amerických áut sa v súčte predalo len o necelých 10-kusov menej (91 304), než zo všetkých európskych elektromobilov, zastúpených v rebríčku top 10 v súčte (99 499). A to rátame medzi európske značky ešte stále Volvo, ktoré je však v čínskych rukách. Ak by sme ho odrátali, z dvoch Tesiel by sa predalo dokonca o niečo viac, než zo všetkých európskych elektromobilov, zastúpených v prvom kvartáli v európskom rebríčku top 10.

https://auto.pravda.sk/magazin/clanok/6 ... r_redakcie
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7052
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 147 times
Been thanked: 276 times

Re: ELEKTROMOBILY - dobrá investícia?

Príspevok od používateľa jogo »

Aby sme boli v obraze, kde je elektromobilita v Číne, aké su tam ceny aut a o koľko viac podporuje elektromobilitu Čína ako EU.

https://www.youtube.com/watch?v=Dl8h_Tj0D_o
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
miror
Gold Member **
Príspevky: 496
Dátum registrácie: Ut 06 04, 2021 9:13 pm
Has thanked: 30 times
Been thanked: 141 times

Re: ELEKTROMOBILY - dobrá investícia?

Príspevok od používateľa miror »

andre napísal: Št 15 06, 2023 8:08 am Trh s elektromobilmi v roku 2023: Najpredávanejšie modely a značky v Európe a vo svete

Po prvom kvartáli tohto roku sú totiž dvomi najpredávanejšími elektrickými autami v Európe Tesla Modely Y (71 683 kusov) a Tesla Model 3 (19 621 kusov). Z týchto dvoch amerických áut sa v súčte predalo len o necelých 10-kusov menej (91 304), než zo všetkých európskych elektromobilov, zastúpených v rebríčku top 10 v súčte (99 499). A to rátame medzi európske značky ešte stále Volvo, ktoré je však v čínskych rukách. Ak by sme ho odrátali, z dvoch Tesiel by sa predalo dokonca o niečo viac, než zo všetkých európskych elektromobilov, zastúpených v prvom kvartáli v európskom rebríčku top 10.

https://auto.pravda.sk/magazin/clanok/6 ... r_redakcie
To porovnanie so vsetkymi europskymi s nejasnym odkazom sa este viac skomplikuje, keby si vedel, ze vacsina predanych Tesla Model Y v Europe bolo vyrobenych v Europe a teraz co ? Preto netreba sklzavat v dnesnom globalnom svete do regionalnych zaradeni modelov, lebo Europa vyrobila aj auto, ktore by si necakal. Ak chceme Teslu povazovat za americku aj ked vyraba v Europe alebo najviac aut celosvetovo vyprodukuje v Chinskej fabrike len preto, ze ma HQ v USA, tak potom s hodnotenim Volvo treba povazovat rovnake argumenty - HQ je v Europe, nie ? Akcionarska struktura Tesly tiez nie je uplne americka tak ako nie je akcionarska struktura Volva europska.
Používateľov profilový obrázok
Joki
Platinum Member ***
Príspevky: 1002
Dátum registrácie: Po 30 08, 2021 1:24 pm
Has thanked: 172 times
Been thanked: 223 times

Re: ELEKTROMOBILY - dobrá investícia?

Príspevok od používateľa Joki »

Prodej aut v EU dál roste, elektromobily poprvé předstihly naftová auta
https://www.ceskenoviny.cz/zpravy/prode ... ta/2391495
Joki bought a coffee. Ty môžeš tiez :)
https://www.buymeacoffee.com/akoinvestovat
uhlikova_stopa
Silver Member *
Príspevky: 260
Dátum registrácie: Ne 12 06, 2022 8:14 am
Has thanked: 53 times
Been thanked: 31 times

Re: ELEKTROMOBILY - dobrá investícia?

Príspevok od používateľa uhlikova_stopa »

U nas uz zacinaju na cerpacky instalovat nabijacky, ked si to tak vezmem ta nabijacka je isto lacnejsia ako instalovat podzemnu nadrz atd, a nemusis tam kazdy treti den dovalit kamion s naplnou
hifron
Silver Member *
Príspevky: 273
Dátum registrácie: Ut 01 03, 2022 1:40 pm
Has thanked: 4 times
Been thanked: 7 times

Re: ELEKTROMOBILY - dobrá investícia?

Príspevok od používateľa hifron »

Kedysi lacné auta pre masy nestáli nad 10k a dnes nezoženieš pod 20k aby za niečo stálo. Síce sa dosť rapídne zvýšila bezpečnosť, znížili sa emisné limity, zvýšila sa štandardná výbava auta, zvýšili sa dane za prepis alebo za palivá, zvýšili sa aj platy, ale je to proste obrovský rozdiel ak si človek po škole alebo začínajúca rodina, prípadne z dediniek za prácou musí kúpiť auto minimálne za 20k aby mohli ako tak vôbec fungovať(na západe kedysi auto stálo tak 4-5 platov, ale to sa tiež zmenilo)...

Niečo je proste chybne a zdá sa, že to Ázijčania ako tak chápu. A tí čo chcú niečo lepšie, samozrejme možnosť niečo lepšie majú... Náklady na baterky pôjdu dole, ale zdá sa mi, že európsky automobilový priemysel je na tom dosť zle a nie každý chce automatický drahý Mercedes alebo BMW, aby nebol unavený v zápche alebo na diaľnici...
uhlikova_stopa
Silver Member *
Príspevky: 260
Dátum registrácie: Ne 12 06, 2022 8:14 am
Has thanked: 53 times
Been thanked: 31 times

Re: ELEKTROMOBILY - dobrá investícia?

Príspevok od používateľa uhlikova_stopa »

Poviem ti, ze splnat automotiv normy nie je vobec jednoduche. To znamena, ze predrazovanie vyroby zacina uz u samotnych prvovyrobcov casti auta..je tam neskutocne vela vedlajsich pozicii ktore musia riesit byrokraciu a plnenie noriem IATF.. toto vsetko predrazuje vyrobu
iceberg8
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3910
Dátum registrácie: Pi 29 07, 2016 6:18 am
Has thanked: 478 times
Been thanked: 159 times

Re: ELEKTROMOBILY - dobrá investícia?

Príspevok od používateľa iceberg8 »

No ale potom ti kamionaci pridu o pracu, co rozvazaju PHM, co budu robit? :)
Rozvazat baterie? :D
Odoslané z počítača
uhlikova_stopa
Silver Member *
Príspevky: 260
Dátum registrácie: Ne 12 06, 2022 8:14 am
Has thanked: 53 times
Been thanked: 31 times

Re: ELEKTROMOBILY - dobrá investícia?

Príspevok od používateľa uhlikova_stopa »

Myslim ze EU sa dlhodobo stazuje na nedostatok soferov, takze sa o pracu nemusia bat.. :)
Napísať odpoveď

Návrat na "Alternatívne investície, umenie, starožitnosti, mince, fyzické komodity"