XTB - Seriózny broker z Poľska?

Výber, skúsenosti, poplatky
Pravidlá fóra
Nezabudnite, prosím, že svojou prítomnosťou a diskutovaním na tomto fóre vyjadrujete svoj súhlas s vždy aktuálnymi Podmienkami používania tohto fóra. Predovšetkým prosím dbajte na slušnosť komunikácie a rešpektovanie sa navzájom. Celé Podmienky používania tohto fóra si môžte prečítať tu.
segi
Príspevky: 60
Dátum registrácie: So 27 02, 2021 5:29 pm
Has thanked: 136 times
Been thanked: 8 times

Re: XTB - Seriózny broker z Poľska?

Príspevok od používateľa segi »

Treba pozrieť či Unicredit podporuje Instatné platby kde je prevod do niekoľkých minút. V SR s tým štartovali 3 banky TB, SLSP a tretieho si nespomínam.
Keď som posiella do XTB tak som to nikdy nemal skorej ako nasledujúci deň.
Inak jedna vec je kedy sa peniaze pripíšu na účet v banke a a druhá kedy systém XTB či niekoho iného to načíta z banky.
xerces
Active Member
Príspevky: 144
Dátum registrácie: Ne 20 06, 2021 12:20 am
Has thanked: 1 time
Been thanked: 21 times

Re: XTB - Seriózny broker z Poľska?

Príspevok od používateľa xerces »

michalhornicheck napísal: Ut 06 06, 2023 8:11 pm Kedysi som to pozeral, presné čísla si už nepamätám, no v cenníku to určite mali.
Keď som to vtedy narýchlo spočítal, vyšlo mi, že to nemá význam. Bolo to drahšie a najmä zbytočne komplikovanejšie. Určite by som šiel cestou, ktorú si popísal že nechceš absolvovať.
xtb->predaj->cash->nákup->ibkr
Ano ale ma to podla mna ten neprijemny side effect, ze si tym narusujem rocny casovy test co by sa asi pri prevode akcii nestalo, kedze ich nepredavam ale iba presuvam. Ako pre moj ucel aky mam teraz mi ten predaj a nakup asi staci s tym, ze to budem robit az po uplynuti roku, cim si ale zbytocne vytvaram dalsi rocny casovy test.
capitalcapital
Gold Member **
Príspevky: 342
Dátum registrácie: Ut 27 02, 2018 8:51 am
Has thanked: 45 times
Been thanked: 53 times

Re: XTB - Seriózny broker z Poľska?

Príspevok od používateľa capitalcapital »

Od 30. júna 2023 bude možné uzatvárať transakcie na frakčných akciách s presnosťou frakčnej jednotky 0,0001. Predchádzajúca presnosť bola 0,01.
Zdroj: mail 28.6.2023
Croven
Gold Member **
Príspevky: 318
Dátum registrácie: Po 18 04, 2022 8:14 am
Has thanked: 28 times
Been thanked: 47 times

Re: XTB - Seriózny broker z Poľska?

Príspevok od používateľa Croven »

No mohli by umožniť nakupovať frakčné ETF od Vanguardu :D to by mi spravili radosť
Fund
Gold Member **
Príspevky: 413
Dátum registrácie: Po 15 02, 2021 2:46 pm
Has thanked: 137 times
Been thanked: 59 times

Re: XTB - Seriózny broker z Poľska?

Príspevok od používateľa Fund »

Croven napísal: St 28 06, 2023 1:48 pm No mohli by umožniť nakupovať frakčné ETF od Vanguardu :D to by mi spravili radosť
...pridavaju len same blbosti.
capitalcapital
Gold Member **
Príspevky: 342
Dátum registrácie: Ut 27 02, 2018 8:51 am
Has thanked: 45 times
Been thanked: 53 times

Re: XTB - Seriózny broker z Poľska?

Príspevok od používateľa capitalcapital »

Od 17. júla 2023 bude minimálna hodnota transakcie na ETF znížená na 1 EUR / 1 USD / 1 GBP / 1 PLN.
Dodatočne sa počet ETF, kde bude k dispozícii obchodovanie s frakčnými akciami, zvýši o 126 a počet spoločností, kde bude k dispozícii obchodovanie s frakčnými akciami, sa zvýši o 937.
Zdroj: mail 14.7.2023
capitalcapital
Gold Member **
Príspevky: 342
Dátum registrácie: Ut 27 02, 2018 8:51 am
Has thanked: 45 times
Been thanked: 53 times

Re: XTB - Seriózny broker z Poľska?

Príspevok od používateľa capitalcapital »

Croven napísal: St 28 06, 2023 1:48 pm No mohli by umožniť nakupovať frakčné ETF od Vanguardu :D to by mi spravili radosť
Frakčné ETF Vanguard od 17.7.2023 ..... z tabuľky ktorú poslali mailom.
VHYD.UK Vanguard FTSE All-World High Dividend Yield UCITS ETF (Dist USD) IE00B8GKDB10
VUAA.UK Vanguard S&P 500 UCITS ETF USD (Acc, USD) IE00BFMXXD54
VUAG.UK Vanguard S&P 500 UCITS ETF USD (Acc, GBP) IE00BFMXXD54
VUKE.UK Vanguard FTSE 100 UCITS ETF GBP (Dist, GBP) IE00B810Q511
VUSA.DE Vanguard S&P 500 UCITS ETF USD (Dist, EUR) IE00B3XXRP09
VUSA.UK Vanguard S&P 500 UCITS ETF USD (Dist, GBP) IE00B3XXRP09
VWCE.DE Vanguard FTSE All-World UCITS ETF (Acc EUR ) IE00BK5BQT80
VWRA.UK Vanguard FTSE All-World UCITS ETF (Acc, USD) IE00BK5BQT80
VWRD.UK Vanguard FTSE All-World UCITS ETF (Dist USD) IE00B3RBWM25
Croven
Gold Member **
Príspevky: 318
Dátum registrácie: Po 18 04, 2022 8:14 am
Has thanked: 28 times
Been thanked: 47 times

Re: XTB - Seriózny broker z Poľska?

Príspevok od používateľa Croven »

Ďakujem pekne, takže možem zrušiť finax a penzijko, a konečne začať si sporiť na dôchodoch u XTB :D
Adammd
Guru Member ****
Príspevky: 1826
Dátum registrácie: Ut 11 10, 2016 2:47 pm
Has thanked: 216 times
Been thanked: 115 times

Re: XTB - Seriózny broker z Poľska?

Príspevok od používateľa Adammd »

Plati casovy test u frakcnych ETF? Povedal by som, ze nie.
f.i.r.e.
has no top because fiat has no bottom
“There are three classes of people: those who see, those who see when they are shown, and those who do not see.” - Leonardo da Vinci
Croven
Gold Member **
Príspevky: 318
Dátum registrácie: Po 18 04, 2022 8:14 am
Has thanked: 28 times
Been thanked: 47 times

Re: XTB - Seriózny broker z Poľska?

Príspevok od používateľa Croven »

Adammd napísal: Pi 14 07, 2023 2:15 pm Plati casovy test u frakcnych ETF? Povedal by som, ze nie.
ja by som povedal že áno, tento mesiac kupim 0,5 ETF, nabuduci tiež 0,5 ETF, tak už mam 1 cele ETF. XTB sa k tomu vyjadrilo, že jakmile dokúpiš frakčné ETF tak, Že máš celu jednotku tak si vlastníkom celého ETF. A veď frakčné ETF je tiež cenný papier, prečo by sa k tomu nemal vzťahovať časový test?
Adammd
Guru Member ****
Príspevky: 1826
Dátum registrácie: Ut 11 10, 2016 2:47 pm
Has thanked: 216 times
Been thanked: 115 times

Re: XTB - Seriózny broker z Poľska?

Príspevok od používateľa Adammd »

Ja mam zafixovane, ze frakcie sa dania ako CFD. Ale mozem sa mylit, frakcie nekupujem. Radsej nasporit na celu jednotku, nez mat potencionalne opletacky s FU.
f.i.r.e.
has no top because fiat has no bottom
“There are three classes of people: those who see, those who see when they are shown, and those who do not see.” - Leonardo da Vinci
mm1809
Silver Member *
Príspevky: 283
Dátum registrácie: Ut 28 06, 2016 4:28 pm
Has thanked: 12 times
Been thanked: 30 times

Re: XTB - Seriózny broker z Poľska?

Príspevok od používateľa mm1809 »

Adammd napísal: Pi 14 07, 2023 4:11 pm Ja mam zafixovane, ze frakcie sa dania ako CFD. Ale mozem sa mylit, frakcie nekupujem. Radsej nasporit na celu jednotku, nez mat potencionalne opletacky s FU.
Ak ide o bezne akcie ktore mozno kupovat na frakcie:

Je to stále akcia, nie CFD kontrakt: Frakcia akcie je stále akciou. Je to odlišné od CFD (Contract for Difference), kde investor nevlastní skutočnú akciu, ale len špekuluje o rozdieloch v cene akcie.
Vzťah investor-broker: Brokeri, ktorí ponúkajú frakcionálne obchodovanie, majú systémy, ktoré umožňujú rozdeliť jednu akciu na menšie časti a umožňujú obchodovanie s týmito časťami. Keď investor kúpi frakciu akcie, transakcia sa vykoná prostredníctvom brokera, ktorý zaznamenáva, koľko akcie investor vlastní. V prípade výplaty dividendy alebo hlasovania na valnom zhromaždení sa práva investorov upravujú podľa ich podielu na akcii. (Ako vlastnik CFD nemas nic z toho)

p.s. kup si frakciu akejkolvek akcie, pozri si v description co si kupil. Uvidis - Security Type: STK nie CFD
michalhornicheck
Active Member
Príspevky: 144
Dátum registrácie: Po 30 08, 2021 9:05 am
Has thanked: 29 times
Been thanked: 19 times

Re: XTB - Seriózny broker z Poľska?

Príspevok od používateľa michalhornicheck »

Ahoj,
ako posielate peniaze do XTB?
V inštrukciách žiadajú poslať s variabilným symbolom <1234567> na zahraničné číslo účtu v JPM.

Podľa inštrukcí v tatre sa tieto symboly uvádzajú do poľa "Referencia platiteľa" vo formáte
/VS<xxxxxxx>/SS<yyyy>/KS<zzzz>
Zároveň, pre zahraničné platby mi v tomto formáte ale nedovolia zadať tú referenciu (nemôže začínať lomkou).

Ako z toho von :D ?
capitalcapital
Gold Member **
Príspevky: 342
Dátum registrácie: Ut 27 02, 2018 8:51 am
Has thanked: 45 times
Been thanked: 53 times

Re: XTB - Seriózny broker z Poľska?

Príspevok od používateľa capitalcapital »

michalhornicheck napísal: Pi 28 07, 2023 4:04 pm Ahoj,
ako posielate peniaze do XTB?
V inštrukciách žiadajú poslať s variabilným symbolom <1234567> na zahraničné číslo účtu v JPM.

Podľa inštrukcí v tatre sa tieto symboly uvádzajú do poľa "Referencia platiteľa" vo formáte
/VS<xxxxxxx>/SS<yyyy>/KS<zzzz>
Zároveň, pre zahraničné platby mi v tomto formáte ale nedovolia zadať tú referenciu (nemôže začínať lomkou).

Ako z toho von :D ?
Pozri si môj príspevok z 5.6.2023. Peniaze už posielaš na vlastný jedinečný účet, takže ďalšia špecifikácia už nie je nutná.
Moja banka pri zahraničných platbách neumožňuje zadať VS/KS/SS. Možná je len Referencia kde môžeš uviesť len číslo ktoré si v minulosti uvádzal ako VS.
lieutenant
Príspevky: 4
Dátum registrácie: Po 25 10, 2021 3:53 pm

Re: XTB - Seriózny broker z Poľska?

Príspevok od používateľa lieutenant »

michalhornicheck napísal: Pi 28 07, 2023 4:04 pm Ahoj,
ako posielate peniaze do XTB?
V inštrukciách žiadajú poslať s variabilným symbolom <1234567> na zahraničné číslo účtu v JPM.

Podľa inštrukcí v tatre sa tieto symboly uvádzajú do poľa "Referencia platiteľa" vo formáte
/VS<xxxxxxx>/SS<yyyy>/KS<zzzz>
Zároveň, pre zahraničné platby mi v tomto formáte ale nedovolia zadať tú referenciu (nemôže začínať lomkou).

Ako z toho von :D ?
PayPal
capitalcapital
Gold Member **
Príspevky: 342
Dátum registrácie: Ut 27 02, 2018 8:51 am
Has thanked: 45 times
Been thanked: 53 times

Re: XTB - Seriózny broker z Poľska?

Príspevok od používateľa capitalcapital »

Dnes mi prišla výzva od XTB na doplnenie potrebných dokumentov:
... počas priebežnej kontroly bolo zistené, že nám chýbajú dôležité dokumenty, ktoré sú potrebné pre ďalšie poskytovanie investičných služieb spoločnosťou XTB S.A..

Preto by sme Vás chceli požiadať o doplnenie nižšie uvedených dokumentov:
  • dokument "Vyhlásenie o pôvode finančných prostriedkov" (pozri prílohu)
  • doklad potvrdzujúci zvolenú odpoveď vo vyššie uvedenom dokumente, napr. daňové priznanie za minulý rok vrátane potvrdenia o jeho podaní, pracovná zmluva, výplatná páska, darovacia zmluva alebo potvrdenie o darovaní a pod.
V prílohe je A4 kde je možné zafajknúť z rôznych 20 zdrojov majetku (príjem, dedenie, slobodné povolanie, úver, ....)

Žiadajú to od všetkých, alebo som v minulosti niečo "nevhodne" zaklikol v ich dotazníku?
segi
Príspevky: 60
Dátum registrácie: So 27 02, 2021 5:29 pm
Has thanked: 136 times
Been thanked: 8 times

Re: XTB - Seriózny broker z Poľska?

Príspevok od používateľa segi »

Mne to tiež prišlo. Chýba mi tam ako, kam im to mám zaslať. Plus sa mi nepáči že by som im mal posielať daňové priznanie, pracovnú zmluvu, výplatnú pásku, alebo podobne.
Fund
Gold Member **
Príspevky: 413
Dátum registrácie: Po 15 02, 2021 2:46 pm
Has thanked: 137 times
Been thanked: 59 times

Re: XTB - Seriózny broker z Poľska?

Príspevok od používateľa Fund »

...vysledky ranneho mocu a stolice nepotrebuju?
Nishin
Silver Member *
Príspevky: 189
Dátum registrácie: St 31 03, 2021 8:35 am
Has thanked: 14 times
Been thanked: 45 times

Re: XTB - Seriózny broker z Poľska?

Príspevok od používateľa Nishin »

Nerobia to z vlastnej iniciatívy. EU má veľmi prísne AML - anti money laundering zákony a oni sú povinní ich dodržiavať. Po niekoľkých zásadných precedensoch v podobe obrovských pokút firmám ktoré to nedodržiavali sa spätne veľa subjektov dotazuje na pôvod majetku klientov.

IB to vyžadovalo už pri zakladní účtu odomňa. XTB bol benevolentnejší.
capitalcapital
Gold Member **
Príspevky: 342
Dátum registrácie: Ut 27 02, 2018 8:51 am
Has thanked: 45 times
Been thanked: 53 times

Re: XTB - Seriózny broker z Poľska?

Príspevok od používateľa capitalcapital »

Nishin napísal: Št 03 08, 2023 9:48 am Nerobia to z vlastnej iniciatívy. EU má veľmi prísne AML - anti money laundering zákony a oni sú povinní ich dodržiavať. Po niekoľkých zásadných precedensoch v podobe obrovských pokút firmám ktoré to nedodržiavali sa spätne veľa subjektov dotazuje na pôvod majetku klientov.

IB to vyžadovalo už pri zakladní účtu odomňa. XTB bol benevolentnejší.
Aj u XTB si online zaklikol pôvod majetku a taktiež si overovali či si vlastníkom bankového účtu.
Takto isto to robia aj ostatný. Posielať pracovnú zmluvu alebo výplatnú pásku som nezaznamenal u nikoho iného.
Croven
Gold Member **
Príspevky: 318
Dátum registrácie: Po 18 04, 2022 8:14 am
Has thanked: 28 times
Been thanked: 47 times

Re: XTB - Seriózny broker z Poľska?

Príspevok od používateľa Croven »

takže ak by som predal byt a poslal na XTB 100k € tak musím doložiť kúpnu/predajnú zmluvu?
michalhornicheck
Active Member
Príspevky: 144
Dátum registrácie: Po 30 08, 2021 9:05 am
Has thanked: 29 times
Been thanked: 19 times

Re: XTB - Seriózny broker z Poľska?

Príspevok od používateľa michalhornicheck »

XTB som (znovu)zakladal pred cca týždňom, okrem vyznačenia zdroja príjmov (podnikanie/tpp/dedičstvo atp..), zamerania (zdravotníctvo/it atď..), potvrdenia bank. účtu nehceli nič. Rozhodne nie kópiu dpfo/výplatnej pásky.
Ešte som cez nich nezačal obchodovať, možno ani nezačnem.

U ibkr si nič podobného nepamätám. Tiež sa pýtali na oblasť + typ "zamestnania", ale dpfo ani pásku som neposielal. Len doklady a potvrdenie o tom, že účet je môj.
Peter222
Platinum Member ***
Príspevky: 665
Dátum registrácie: So 26 09, 2009 1:03 pm
Has thanked: 114 times
Been thanked: 124 times

Re: XTB - Seriózny broker z Poľska?

Príspevok od používateľa Peter222 »

Odo mňa to zatiaľ nepýtali, ani by som im to na prvú šupu neposlal, najskôr by som zavolal account manažérovi že čo to vlastne je.
capitalcapital
Gold Member **
Príspevky: 342
Dátum registrácie: Ut 27 02, 2018 8:51 am
Has thanked: 45 times
Been thanked: 53 times

Re: XTB - Seriózny broker z Poľska?

Príspevok od používateľa capitalcapital »

V tlačive uvádzajú toto zdôvodnenie:
Slovenský Zákon č. 297/2008 Z. z., o ochrane pred legalizáciou príjmov z trestnej činnosti a o ochrane pred financovaním terorizmu (ďalej
len "slovenský AML zákon") definuje pojem „konečný užívateľ výhod“ (skutočný majiteľ klienta) v § 6a, ktorým sa rozumie „každá fyzická
osoba, ktorá skutočne ovláda alebo kontroluje právnickú osobu, fyzickú osobu – podnikateľa alebo združenie majetku, a každá fyzická osoba,
v prospech ktorej tieto subjekty vykonávajú svoju činnosť alebo obchod.“ Rovnako stanoví kritériá, podľa ktorých je možné určiť, kto sa za
túto osobu považuje. V rámci postupu označeného ako „základná starostlivosť“ povinné osoby v zmysle slovenského AML zákona identifikujú
práve „konečného užívateľa výhod v závislosti od rizika legalizácie alebo financovania terorizmu“. Povinnosť identifikovať „konečného užívateľa
výhod“ a viesť o nich písomné záznamy je stanovená iba pre „združenie majetku“. Ďalej je týmto združením majetku stanovená povinnosť,
že musí „zoznam konečných užívateľov výhod odovzdať povinnej osobe, ak ju o to povinná osoba písomne požiada, na účel vykonania
starostlivosti vo vzťahu ku klientovi“; a tiež odovzdať „aj finančnej spravodajskej jednotke, ak ho o to finančná spravodajská jednotka písomne
požiada.
Ak sa tu niekto vyzná viacej do zákonov, ako to čítate?

Ja to čítam tak že sa to podľa § 6a vzťahuje na:
  • každá fyzická osoba, ktorá skutočne ovláda alebo kontroluje právnickú osobu
  • fyzickú osobu – podnikateľa
  • združenie majetku
  • každá fyzická osoba, v prospech ktorej tieto subjekty vykonávajú svoju činnosť alebo obchod
Fund
Gold Member **
Príspevky: 413
Dátum registrácie: Po 15 02, 2021 2:46 pm
Has thanked: 137 times
Been thanked: 59 times

Re: XTB - Seriózny broker z Poľska?

Príspevok od používateľa Fund »

...treba zavolat priamo na podporu XTB alebo pridelenemu zastupcovi a opytat sa na vsetko co nieje jasne,asi tazko tu niekto poradi
capitalcapital
Gold Member **
Príspevky: 342
Dátum registrácie: Ut 27 02, 2018 8:51 am
Has thanked: 45 times
Been thanked: 53 times

Re: XTB - Seriózny broker z Poľska?

Príspevok od používateľa capitalcapital »

Od 19. augusta 2023 platia tieto zmeny:

V zmysle všeobecných podmienok sa upúšťa od poplatku za výber finančných prostriedkov z Peňažného účtu v sume nižšej ako 100 EUR / 150 USD.
Poplatok podľa podmienok vyššie bol 10 EUR / 20 USD, teraz je Zdarma.

Zdroj: mail 9.8.2023
Croven
Gold Member **
Príspevky: 318
Dátum registrácie: Po 18 04, 2022 8:14 am
Has thanked: 28 times
Been thanked: 47 times

Re: XTB - Seriózny broker z Poľska?

Príspevok od používateľa Croven »

Tak skúsil som XTB a spravil som prvý skušobný nákup za necelých 70€.

Nakupoval som VWCE. SELL cena bola 100,48 a BUY cena bola 100,72

Takže som čakal, že nakúpim ETF za cenu 100,72€. Zadal som všetky finančné prostriedky 69,10€ a klikol som na BUY.

A aká bola nákupná cena? 101,72€

uniká mi niečo?

ETF som potom predal a kúpil znova a cena už sedela stými 100,72€

BTW nerozumiem tomu prečo je taky velký rozdiel medzi BID a ASK - až 0,24 (videl som tam rozdiel aj 0,42€)
Keď som otvoril IB tak rozdiel medzi ASK a BID bola 0,02 (100,70 vs 100,72)
Prílohy
XTB.jpg
michalhornicheck
Active Member
Príspevky: 144
Dátum registrácie: Po 30 08, 2021 9:05 am
Has thanked: 29 times
Been thanked: 19 times

Re: XTB - Seriózny broker z Poľska?

Príspevok od používateľa michalhornicheck »

Nakupoval si za trhovú cenu, mohlo to chvíľkovo skočiť hore a objednávka sa zrealizovať vtedy?
Nepomohlo by zadať Pending (Limit) order, kde si vieš nastaviť množstvo a cenu? Teda pozriem yahoo, pozriem IB, prípadne aktuálnu ask/buy -> vydelím ňou svoje dostupné financie a zadám objednávku -> potom by ťa nemalo už nič prekvapiť,
Croven
Gold Member **
Príspevky: 318
Dátum registrácie: Po 18 04, 2022 8:14 am
Has thanked: 28 times
Been thanked: 47 times

Re: XTB - Seriózny broker z Poľska?

Príspevok od používateľa Croven »

michalhornicheck napísal: Ut 15 08, 2023 8:39 pm Nakupoval si za trhovú cenu, mohlo to chvíľkovo skočiť hore a objednávka sa zrealizovať vtedy?
Nepomohlo by zadať Pending (Limit) order, kde si vieš nastaviť množstvo a cenu? Teda pozriem yahoo, pozriem IB, prípadne aktuálnu ask/buy -> vydelím ňou svoje dostupné financie a zadám objednávku -> potom by ťa nemalo už nič prekvapiť,
Áno, nakupoval som za trhovú cenu, nabuduce nakupim za limit order, tak ako nakupujem u IB. Díky za radu
GiovanniX
Príspevky: 30
Dátum registrácie: Pi 17 12, 2021 5:06 pm
Has thanked: 28 times
Been thanked: 4 times

Re: XTB - Seriózny broker z Poľska?

Príspevok od používateľa GiovanniX »

Ja mam tiez problem so spreadom u XTB,ak si clovek neda pozor tak kludne aj 2% je rozdiel.
A ked si pozriem napr.trading212 tak mozno par desatin percenta je spread v tom istom momente (pri nakupe).
michalhornicheck
Active Member
Príspevky: 144
Dátum registrácie: Po 30 08, 2021 9:05 am
Has thanked: 29 times
Been thanked: 19 times

Re: XTB - Seriózny broker z Poľska?

Príspevok od používateľa michalhornicheck »

michalhornicheck napísal: Ut 15 08, 2023 8:39 pm Nepomohlo by zadať Pending (Limit) order, kde si vieš nastaviť množstvo a cenu?
Tak som to teraz skúšal, pri Pending (Limit) orderi žiaľ nejde nastaviť frakcie. Pri market nad tým istým inštrumentom áno.
Je to bug, je to feature? Komu sa chce napísať im na support :D ?

Tak som zadal market order, a výsledná cena rozdielna oproti tomu, čo zobrazovalo tlačidlo buy. (kedysi to tak nebývalo, neviem či sú pomalšie dáta, alebo prečo to tak je).
Na gro/celé akcie budem zadávať limitky, a zvyšok - frakciu kupovať cez market.
Vlcik
Príspevky: 6
Dátum registrácie: Po 04 09, 2023 1:38 am
Has thanked: 5 times

Re: XTB - Seriózny broker z Poľska?

Príspevok od používateľa Vlcik »

Chcem sa spýtať na rozdiel etf v usd a eur čo sa týka zisku a rizika. Mám na myslí rovnaké etf. Mám záujem o etf Vanguard. Čítal som tu nejaké problémy so spreadom. Ako sa vyhnúť drahsiemu nákupu? Ja som si xtb založil práve teraz. Vďaka za rady
capitalcapital
Gold Member **
Príspevky: 342
Dátum registrácie: Ut 27 02, 2018 8:51 am
Has thanked: 45 times
Been thanked: 53 times

Re: XTB - Seriózny broker z Poľska?

Príspevok od používateľa capitalcapital »

Vlcik napísal: Ut 05 09, 2023 7:30 pm Chcem sa spýtať na rozdiel etf v usd a eur čo sa týka zisku a rizika. Mám na myslí rovnaké etf. Mám záujem o etf Vanguard. Čítal som tu nejaké problémy so spreadom. Ako sa vyhnúť drahsiemu nákupu? Ja som si xtb založil práve teraz. Vďaka za rady
Ak máš príjem EUR a aj v budúcnosti budeš míňať EUR tak nemá moc zmysle podstupovať kurzové riziko a vyber si EUR ETF.
Ohľadne druhej otázky, netreba nakupovať za Market ale treba si nastaviť Limit príkaz.
Vlcik
Príspevky: 6
Dátum registrácie: Po 04 09, 2023 1:38 am
Has thanked: 5 times

Re: XTB - Seriózny broker z Poľska?

Príspevok od používateľa Vlcik »

Toto je aktuálna cena fondu ktorý chcem kúpiť. Koľko mám nastaviť cenu aby som to kúpil lacnejšie ako je market value? Podľa čoho by som sa mohol orientovať. Vďaka za rady
Prílohy
Screenshot_20230914-085603.png
Peter222
Platinum Member ***
Príspevky: 665
Dátum registrácie: So 26 09, 2009 1:03 pm
Has thanked: 114 times
Been thanked: 124 times

Re: XTB - Seriózny broker z Poľska?

Príspevok od používateľa Peter222 »

Musíš si nastaviť buy limit order. Cena je už na tebe, za akú maximálnu cenu si ochotný nakúpiť :)
JanH
Gold Member **
Príspevky: 482
Dátum registrácie: Ne 06 02, 2022 6:31 am
Has thanked: 124 times
Been thanked: 167 times

Re: XTB - Seriózny broker z Poľska?

Príspevok od používateľa JanH »

Vlcik napísal: Št 14 09, 2023 10:00 am Toto je aktuálna cena fondu ktorý chcem kúpiť. Koľko mám nastaviť cenu aby som to kúpil lacnejšie ako je market value? Podľa čoho by som sa mohol orientovať. Vďaka za rady
Jedna z možností: Pri ETF by som sa pri nákupoch orientoval na DCA.
Croven
Gold Member **
Príspevky: 318
Dátum registrácie: Po 18 04, 2022 8:14 am
Has thanked: 28 times
Been thanked: 47 times

Re: XTB - Seriózny broker z Poľska?

Príspevok od používateľa Croven »

Začal som sporo-investovanie na XTB pretože umožnili frakcie. Na stránkach píšu, že keď suma frakčných akcíi dosiahne hodnotu 1, tak sa mi frakčné akcie spoja do jednej celej akcie. Zatial som spravil len 2 nákupy na ETF, momentálne mám 1,2734 ks (0,6775 a 0,5959). Stále sa mi nespojili tie frakcie do 1 akcie +zostatok teda 1 + 0,2734. Posledný nákup bol pred týždňom, Riešil toto niekto?
michalhornicheck
Active Member
Príspevky: 144
Dátum registrácie: Po 30 08, 2021 9:05 am
Has thanked: 29 times
Been thanked: 19 times

Re: XTB - Seriózny broker z Poľska?

Príspevok od používateľa michalhornicheck »

Nie je to "nespojenie" naschval?
Vymýšlam, a predstavujem si, že z pohľadu časového testu môže ísť o výhodu. Aký by bol dátum nákupu pre takto spojené frakcie?

V ibkr mi to v záložke "portfolio" sčíta, keď rozkliknem ukazuje jednotlivé pozície / obchody.
Kedysi som to tak mal aj v XTB - dole ukazoval súčet pre daný inštrument a keď som rozklikol videl som to po transakciach.

Príp. sem hoď screen / pozriem o ~1m keď realizujem ďalší dca nákup v xtb, zatiaľ tam mám len 1 trade.
Croven
Gold Member **
Príspevky: 318
Dátum registrácie: Po 18 04, 2022 8:14 am
Has thanked: 28 times
Been thanked: 47 times

Re: XTB - Seriózny broker z Poľska?

Príspevok od používateľa Croven »

michalhornicheck napísal: Ut 19 09, 2023 11:14 am Nie je to "nespojenie" naschval?
Vymýšlam, a predstavujem si, že z pohľadu časového testu môže ísť o výhodu. Aký by bol dátum nákupu pre takto spojené frakcie?

V ibkr mi to v záložke "portfolio" sčíta, keď rozkliknem ukazuje jednotlivé pozície / obchody.
Kedysi som to tak mal aj v XTB - dole ukazoval súčet pre daný inštrument a keď som rozklikol videl som to po transakciach.

Príp. sem hoď screen / pozriem o ~1m keď realizujem ďalší dca nákup v xtb, zatiaľ tam mám len 1 trade.
Mám to tak, že keď si to rozkliknem tak tam vidim tie 2 transakcie, tak ako píšeš ty.
Fund
Gold Member **
Príspevky: 413
Dátum registrácie: Po 15 02, 2021 2:46 pm
Has thanked: 137 times
Been thanked: 59 times

Re: XTB - Seriózny broker z Poľska?

Príspevok od používateľa Fund »

XTB ma v ponuke novinku "Investicny plan (Zaistite si buducnost s plne riadenym portfoliom) uplne bez poplatkov".Skusali ste niekto? Mate blizsie info?
Napísať odpoveď

Návrat na "Brokeri - cez koho na burzu"