Hodit peniaze na terminak alebo kupit byt a prenajimat?

Zadajte dopyt na konkrétnu požiadavku sporenia, investovania či poistenia seba, alebo rodiny, alebo vypracovanie finančného plánu.
Pravidlá fóra
Nezabudnite, prosím, že svojou prítomnosťou a diskutovaním na tomto fóre vyjadrujete svoj súhlas s vždy aktuálnymi Podmienkami používania tohto fóra. Predovšetkým prosím dbajte na slušnosť komunikácie a rešpektovanie sa navzájom. Celé Podmienky používania tohto fóra si môžte prečítať tu.
Olala
Active Member
Príspevky: 85
Dátum registrácie: Št 27 01, 2022 6:09 pm
Has thanked: 9 times
Been thanked: 8 times

Hodit peniaze na terminak alebo kupit byt a prenajimat?

Príspevok od používateľa Olala »

Ahojte,

mam nejake financie na firemnom ucte (300k)

mozem si ich poslat na sukromny a zaplatit 7 percent a potom ich hodit na terminovany (povedzme 350 000 dokopy pri 3.3-5 percentach na mesiac), okolo 800 mi to vychadza v cistom mesacne.

alebo potom si kupit nejaky byt ci dva v okresnom meste 50km od BA s vlakovou dostupnostou do BA za cca 110 tisic uz zariadene a prenajimat za 500-550 eur (42m2 byty). - suma 105tisic a 500 eur mesacne je za jeden byt, nie dva dokopy.

Nie som extremny fanusik nehnutelnosti, no kupovat za 110 tisic plus odpocet DPH cize tak 90 a mat nieco aj v nehnutelnostiach mozno nie je zly napad? Zvysok terminak aj ked to by bolo par stoviek a DCA do ETF.

Tiez to bude stavka na to, ze byty pojdu v dlohodom horizonte hore aj ked s tym je viac prace ako hodit peniaze na terminovany, to mi je jasne.

Ktory variant by ste zvolili? Ak by som nemusel platit 7 percent z dividend, tak by to bolo plus pre terminovany, takto je to minus.

Okrem toho mam v ETF okolo 200-tisic a investujem do nich kazdy mesiac. Nehnutelnost mam akurat velky byt v ktorom byvam. Takze mozno aj tento kontext vzhladom na diverzifikaciu sa hodi.

Dakujem
JanH
Gold Member **
Príspevky: 491
Dátum registrácie: Ne 06 02, 2022 6:31 am
Has thanked: 126 times
Been thanked: 169 times

Re: Hodit peniaze na terminak alebo kupit byt a prenajimat?

Príspevok od používateľa JanH »

Porovnával som si investičný byt s apartmánmi a apartmány vychádzali v minulosti ziskovejšie. Možno ako alternatíva ku klasickému prenajímaniu nejaký apartmán v správe. Zároveň väčšina správcov ho ponúka majiteľom na 2-3 týždne ročne. Môžeš sa pozrieť aj za hranice.
Nič ti nebráni sumu aj rozdeliť. Deliť máš z čoho.
Do úvahy pripadá aj Private banking - tam sú iné, lepšie podmienky.
Prípadne dividendové akcie. Možností je veľa.
Robo_1
Príspevky: 45
Dátum registrácie: Št 17 11, 2016 11:28 pm
Has thanked: 22 times
Been thanked: 18 times

Re: Hodit peniaze na terminak alebo kupit byt a prenajimat?

Príspevok od používateľa Robo_1 »

Olala napísal: St 28 06, 2023 11:30 am
Nie som extremny fanusik nehnutelnosti, no kupovat za 110 tisic plus odpocet DPH cize tak 90 a mat nieco aj v nehnutelnostiach mozno nie je zly napad? Zvysok terminak aj ked to by bolo par stoviek a DCA do ETF.
Odpocet DPH na byty uz nefunguje. Prenajom musi byt s 0 DPH a tak isto byty urcene na prenajom musis zaplatit aj s DPH.
Rokosák
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 2845
Dátum registrácie: St 03 08, 2011 11:43 pm
Has thanked: 54 times
Been thanked: 112 times

Re: Hodit peniaze na terminak alebo kupit byt a prenajimat?

Príspevok od používateľa Rokosák »

Ak nie si extremny fanusik prenajimania, tak terminak je vhodnejsi.
Neodvratné sa stáva zriedkavo, neočakávané často.
jaroslav81
Silver Member *
Príspevky: 216
Dátum registrácie: So 17 04, 2010 6:31 pm
Has thanked: 3 times
Been thanked: 104 times

Re: Hodit peniaze na terminak alebo kupit byt a prenajimat?

Príspevok od používateľa jaroslav81 »

Teraz by som nekupoval nehnutelnosti, ceny klesaju a je dost pravdepodobne, ze budu klesat alebo stagnovat nasledujucich par rokov, minimalne do doby, kym ECB nezacne vyraznejsie znizovat sadzby, co skor, nez v roku 2025 nebude. Kupis byt a o 3 roky moze mat nizsiu alebo taku istu hodnotu...Teraz by som to dal na terminovany a byt zacal riesit najskor o 2 roky.
Napísať odpoveď

Návrat na "Potrebujem investovať, sporiť, poistiť sa"