Danenie Amerických dlhopisov

Garantované fondy, zaistené vklady, investičné certifikáty, dlhopisy a obligácie
Pravidlá fóra
Nezabudnite, prosím, že svojou prítomnosťou a diskutovaním na tomto fóre vyjadrujete svoj súhlas s vždy aktuálnymi Podmienkami používania tohto fóra. Predovšetkým prosím dbajte na slušnosť komunikácie a rešpektovanie sa navzájom. Celé Podmienky používania tohto fóra si môžte prečítať tu.
Filon
Príspevky: 3
Dátum registrácie: Št 15 06, 2023 11:09 am
Has thanked: 1 time

Danenie Amerických dlhopisov

Príspevok od používateľa Filon »

Zdravím všetkých,
v poslednej dobe sa zaujímam o nákup amerických T-bills a T-notes (mám účet v IBKR), no napriek tomu, že som si prečítal snáď všetko, čo som k tejto oblasti našiel (vrátane tém v tomto fóre), stále mi nie je jasný princíp danenia výnosov na Slovensku. Bol by som vám teda povďačný, ak by ste mi k tejto téme vedeli poradiť, prípadne ma vhodne nasmerovať, nech nespravím nejaký nesprávny krok.

Chápem, že z výnosov štátnych dlhopisov iných krajín sa u nás platí klasická 19% daň a potom aj zdravotné.

T-bills sú bezkupónové a sú prikrátke na časový test, čiže tam nie je veľmi čo špekulovať. Pri T-Notes si nie som istý, ako sa zdaňujú výnosy z kupónu a potom následného vyplatenia, príp odpredaja. Dajme tomu, že teraz kúpim hypotetický 100$ dlhopis za trhovú cenu 95 a s úrokom 5 percent. Môžem si na výnos z rozdielu nákupu a vyplatenej sumy (mimo vyplateného kupónu) uplatniť časový test, ak si dlhopis nenechám vyplatiť, ale odpredám ho po roku držania za trebars 99.9(tu ma mätie, či sa pri obchode na IBKR dá uplatniť tá klauzula o regulovanej burze)? Oplatí sa robiť takáto operácia(teda cieliť na dlhopisy s nižším úrokom, ktoré sú ale predávané za "lacnejšie")?

Ako je to z poplatkami pri kúpe a predaji - dajú sa odrátať ako "náklady"?

Aký kurz mám použiť na vypočítanie výnosu? Aktuálny ku dňu predaja/maturovania dlhopisu (resp. dňu vyplatenia kupónu v prípade danenia výnosu z kupónu), či môžem zvoliť aj iný, trebars ten, keď sa skutočne rozhodnem zmeniť doláre na eurá? Čo v prípade, že by som túto zmenu meny nikdy neurobil a nechal si doláre, aký dátum treba použiť vtedy?

Diky!
Používateľov profilový obrázok
Baba Jaga
Silver Member *
Príspevky: 244
Dátum registrácie: St 25 08, 2021 6:56 pm
Has thanked: 27 times
Been thanked: 77 times

Re: Danenie Amerických dlhopisov

Príspevok od používateľa Baba Jaga »

.
Naposledy upravil/-a Baba Jaga v Ut 20 06, 2023 11:44 am, upravené celkom 1 krát.
Používateľov profilový obrázok
Baba Jaga
Silver Member *
Príspevky: 244
Dátum registrácie: St 25 08, 2021 6:56 pm
Has thanked: 27 times
Been thanked: 77 times

Re: Danenie Amerických dlhopisov

Príspevok od používateľa Baba Jaga »

Filon napísal: Št 15 06, 2023 5:04 pm Zdravím všetkých,
v poslednej dobe sa zaujímam o nákup amerických T-bills a T-notes (mám účet v IBKR), no napriek tomu, že som si prečítal snáď všetko, čo som k tejto oblasti našiel (vrátane tém v tomto fóre), stále mi nie je jasný princíp danenia výnosov na Slovensku. Bol by som vám teda povďačný, ak by ste mi k tejto téme vedeli poradiť, prípadne ma vhodne nasmerovať, nech nespravím nejaký nesprávny krok.

Chápem, že z výnosov štátnych dlhopisov iných krajín sa u nás platí klasická 19% daň a potom aj zdravotné.

T-bills sú bezkupónové a sú prikrátke na časový test, čiže tam nie je veľmi čo špekulovať. Pri T-Notes si nie som istý, ako sa zdaňujú výnosy z kupónu a potom následného vyplatenia, príp odpredaja. Dajme tomu, že teraz kúpim hypotetický 100$ dlhopis za trhovú cenu 95 a s úrokom 5 percent. Môžem si na výnos z rozdielu nákupu a vyplatenej sumy (mimo vyplateného kupónu) uplatniť časový test, ak si dlhopis nenechám vyplatiť, ale odpredám ho po roku držania za trebars 99.9(tu ma mätie, či sa pri obchode na IBKR dá uplatniť tá klauzula o regulovanej burze)? Oplatí sa robiť takáto operácia(teda cieliť na dlhopisy s nižším úrokom, ktoré sú ale predávané za "lacnejšie")?

Ako je to z poplatkami pri kúpe a predaji - dajú sa odrátať ako "náklady"?

Aký kurz mám použiť na vypočítanie výnosu? Aktuálny ku dňu predaja/maturovania dlhopisu (resp. dňu vyplatenia kupónu v prípade danenia výnosu z kupónu), či môžem zvoliť aj iný, trebars ten, keď sa skutočne rozhodnem zmeniť doláre na eurá? Čo v prípade, že by som túto zmenu meny nikdy neurobil a nechal si doláre, aký dátum treba použiť vtedy?

Diky!
U T-notes a T-bonds sa vyplatené výnosy z kupónu zdaňujú 19% zdravotné 0%. Daňove tlačivo Typ B, 7 oddiel
1.úroky a ostatné výnosy z cenných papierov /ods. 1 písm. a)
T-notes a T-bonds sú exchange traded takže tu si vieš uplatniť časový test ,ale musíš ich odpredať nie držať do splatnosti.
Poplatky za kúpu a predaj prípadne dáta je náklad, ktorý si vieš odrátať.
Ja používam na konverziu priemerný kurz pre daný rok vieš si to stiahnuť zo stránky NBS
https://nbs.sk/statisticke-udaje/kurzov ... dy-kurzov/
a označ kumulatívny prehľad, vyber rok a formát.
Filon
Príspevky: 3
Dátum registrácie: Št 15 06, 2023 11:09 am
Has thanked: 1 time

Re: Danenie Amerických dlhopisov

Príspevok od používateľa Filon »

Super, diky za radu!
Rokosák
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 2847
Dátum registrácie: St 03 08, 2011 11:43 pm
Has thanked: 54 times
Been thanked: 112 times

Re: Danenie Amerických dlhopisov

Príspevok od používateľa Rokosák »

Nezabudni na USA dane. Federalne sa platia, statne nie.
Neodvratné sa stáva zriedkavo, neočakávané často.
Palo
Príspevky: 58
Dátum registrácie: Po 11 02, 2013 1:35 pm
Been thanked: 8 times

Re: Danenie Amerických dlhopisov

Príspevok od používateľa Palo »

Baba Jaga napísal: Ut 20 06, 2023 11:44 am
Filon napísal: Št 15 06, 2023 5:04 pm Zdravím všetkých,
v poslednej dobe sa zaujímam o nákup amerických T-bills a T-notes (mám účet v IBKR), no napriek tomu, že som si prečítal snáď všetko, čo som k tejto oblasti našiel (vrátane tém v tomto fóre), stále mi nie je jasný princíp danenia výnosov na Slovensku. Bol by som vám teda povďačný, ak by ste mi k tejto téme vedeli poradiť, prípadne ma vhodne nasmerovať, nech nespravím nejaký nesprávny krok.

Chápem, že z výnosov štátnych dlhopisov iných krajín sa u nás platí klasická 19% daň a potom aj zdravotné.

T-bills sú bezkupónové a sú prikrátke na časový test, čiže tam nie je veľmi čo špekulovať. Pri T-Notes si nie som istý, ako sa zdaňujú výnosy z kupónu a potom následného vyplatenia, príp odpredaja. Dajme tomu, že teraz kúpim hypotetický 100$ dlhopis za trhovú cenu 95 a s úrokom 5 percent. Môžem si na výnos z rozdielu nákupu a vyplatenej sumy (mimo vyplateného kupónu) uplatniť časový test, ak si dlhopis nenechám vyplatiť, ale odpredám ho po roku držania za trebars 99.9(tu ma mätie, či sa pri obchode na IBKR dá uplatniť tá klauzula o regulovanej burze)? Oplatí sa robiť takáto operácia(teda cieliť na dlhopisy s nižším úrokom, ktoré sú ale predávané za "lacnejšie")?

Ako je to z poplatkami pri kúpe a predaji - dajú sa odrátať ako "náklady"?

Aký kurz mám použiť na vypočítanie výnosu? Aktuálny ku dňu predaja/maturovania dlhopisu (resp. dňu vyplatenia kupónu v prípade danenia výnosu z kupónu), či môžem zvoliť aj iný, trebars ten, keď sa skutočne rozhodnem zmeniť doláre na eurá? Čo v prípade, že by som túto zmenu meny nikdy neurobil a nechal si doláre, aký dátum treba použiť vtedy?

Diky!
U T-notes a T-bonds sa vyplatené výnosy z kupónu zdaňujú 19% zdravotné 0%. Daňove tlačivo Typ B, 7 oddiel
1.úroky a ostatné výnosy z cenných papierov /ods. 1 písm. a)
T-notes a T-bonds sú exchange traded takže tu si vieš uplatniť časový test ,ale musíš ich odpredať nie držať do splatnosti.
Poplatky za kúpu a predaj prípadne dáta je náklad, ktorý si vieš odrátať.
Ja používam na konverziu priemerný kurz pre daný rok vieš si to stiahnuť zo stránky NBS
https://nbs.sk/statisticke-udaje/kurzov ... dy-kurzov/
a označ kumulatívny prehľad, vyber rok a formát.

...ja si myslim, ze prijem z kuponu statneho dlhopisu (na rozdiel od korporatneho dlhopisu) podlieha na Slovensku aj zdravotnemu odvodu. Cize neplati "zdravotne 0%"
Filon
Príspevky: 3
Dátum registrácie: Št 15 06, 2023 11:09 am
Has thanked: 1 time

Re: Danenie Amerických dlhopisov

Príspevok od používateľa Filon »

Rokosák napísal: St 28 06, 2023 7:05 pm Nezabudni na USA dane. Federalne sa platia, statne nie.
Úha, to mi nerieši automaticky broker?
Rokosák
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 2847
Dátum registrácie: St 03 08, 2011 11:43 pm
Has thanked: 54 times
Been thanked: 112 times

Re: Danenie Amerických dlhopisov

Príspevok od používateľa Rokosák »

Broker strhava zrazkovu dan, ktora je pre danoveho rezidenta USA a mozno aj nerezidenta obycajne vyssia ako konecna dan. Nezabudnime, ze v USA nemaju rovnu dan ako na Slovensku.
Dane su osemetna kategoria a preto je najlepsie obratit sa na odbornikov. ktorych mame aj tu na fore.
Neodvratné sa stáva zriedkavo, neočakávané často.
Olala
Active Member
Príspevky: 85
Dátum registrácie: Št 27 01, 2022 6:09 pm
Has thanked: 9 times
Been thanked: 8 times

Re: Danenie Amerických dlhopisov

Príspevok od používateľa Olala »

Karpis promuje nejake video kde ukazuje ako nakupit 5 percentne kratkodobe americke dlhopisy. Nevidel ho niekto alevo nevie niekto ako na to? Vdaka
Používateľov profilový obrázok
osamely chodec
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3863
Dátum registrácie: Ut 13 11, 2007 1:57 pm
Has thanked: 127 times
Been thanked: 346 times
Kontaktovať používateľa:

Re: Danenie Amerických dlhopisov

Príspevok od používateľa osamely chodec »

Olala napísal: Ut 25 07, 2023 7:39 pm Karpis promuje nejake video kde ukazuje ako nakupit 5 percentne kratkodobe americke dlhopisy. Nevidel ho niekto alevo nevie niekto ako na to? Vdaka
problem s nimi je ze kupon danis aj platis odvod
Existujú starí obchodníci a odvážni obchodníci. Je len veľmi málo starých, odvážnych obchodníkov. “ -Ed Seykota-
Porozumiet znamená zvyknúť si.
Láska nad zlato, myšlienka nad majetok.
Chodci a cyklisti vážia menej ako šoféri a šoférky. (prieskum EU)
Olala
Active Member
Príspevky: 85
Dátum registrácie: Št 27 01, 2022 6:09 pm
Has thanked: 9 times
Been thanked: 8 times

Re: Danenie Amerických dlhopisov

Príspevok od používateľa Olala »

osamely chodec napísal: Ut 25 07, 2023 7:57 pm
Olala napísal: Ut 25 07, 2023 7:39 pm Karpis promuje nejake video kde ukazuje ako nakupit 5 percentne kratkodobe americke dlhopisy. Nevidel ho niekto alevo nevie niekto ako na to? Vdaka
problem s nimi je ze kupon danis aj platis odvod
Je to menej vyhodne ako terminovany (trojmesacny) na 3,8 percenta kde tiez platis dan? Ci stale kusok vyhodnejsie
Používateľov profilový obrázok
osamely chodec
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3863
Dátum registrácie: Ut 13 11, 2007 1:57 pm
Has thanked: 127 times
Been thanked: 346 times
Kontaktovať používateľa:

Re: Danenie Amerických dlhopisov

Príspevok od používateľa osamely chodec »

cca 5% minus dan + zdavotne 33% mas 3,35% 3,8% - dan 3,078% v prvom pripade ti dlzi stryko Sam a v druhom pani z JT asi etf budu lepsie ...
Existujú starí obchodníci a odvážni obchodníci. Je len veľmi málo starých, odvážnych obchodníkov. “ -Ed Seykota-
Porozumiet znamená zvyknúť si.
Láska nad zlato, myšlienka nad majetok.
Chodci a cyklisti vážia menej ako šoféri a šoférky. (prieskum EU)
Olala
Active Member
Príspevky: 85
Dátum registrácie: Št 27 01, 2022 6:09 pm
Has thanked: 9 times
Been thanked: 8 times

Re: Danenie Amerických dlhopisov

Príspevok od používateľa Olala »

Erste/slsp :D

a dakujem. zatial som to dal do terminaku tak uvidim ako budu percenta o par mesiacov.
Napísať odpoveď

Návrat na "Garantované vklady, investičné certifikáty, dlhopisy"