slovnik pojmov

Prvé otázky o investovaní a o tom, ako začať investovať.
Pravidlá fóra
Nezabudnite, prosím, že svojou prítomnosťou a diskutovaním na tomto fóre vyjadrujete svoj súhlas s vždy aktuálnymi Podmienkami používania tohto fóra. Predovšetkým prosím dbajte na slušnosť komunikácie a rešpektovanie sa navzájom. Celé Podmienky používania tohto fóra si môžte prečítať tu.
west
Active Member
Príspevky: 75
Dátum registrácie: So 16 02, 2008 6:50 pm

slovnik pojmov

Príspevok od používateľa west »

Narazil som v knihe na vyraz "devizove derivaty"
vedel by mi niekto prosim Vas konkretne a vecne vysvetlit co si mam pod tym predstavit? Ujasnit ma na spravnu mieru.
A celkovo co si predstavit pod slovom devizy a slovkom derivaty?

Dakujem velmo peknuo :-)
Používateľov profilový obrázok
Lobista
Platinum Member ***
Príspevky: 1127
Dátum registrácie: Ne 16 12, 2007 11:46 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: slovnik pojmov

Príspevok od používateľa Lobista »

Devizy = cudzie meny v bezhotovostnej podobe /t.j. napr. na ucte v banke/

Derivaty = financne nastroje, ktorych cena je zavisla na cene inych nastrojov /najcastejsie akciovych indexov,urokovych sadzieb a pod./ -- teda hovorime, ze su od nich odvodene /anglicky derived/. Konkretne sem patria futures, opcie a swapy.

Devizove derivaty= futures, opcie, swapy, ktorych predmetom je kupa alebo predaj zahranicnej meny.

Devizove futures = kontrakty, ktore ta zavazuju kupit, resp. predat konkretnu menu v urcitom termine v buducnosti za kurz stanoveny dnes /v case uzavretia kontraktu/

devizova opcia= pravo, ale nie povinnosti kupit /tzv. call opcia/, alebo predat /tzv. put opcia/ jednu menu za druhu v buducnosti za vopred stanovenu cenu

devizovy swap -- predstavuje vymenu platieb v case podpisu a potom v case splatnosti. V case podpisu zaplatime urcitu sumu druhej strane v domacej mene a druha strana nam zaplati cudziu menu v rovnakej hodnote. Potom, v case splatnosti swapu /napr. o rok/, sa tieto platby vratia spat -- cize my dostaneme peniaze v domacej mene a vratime ich v zahranicnej. Samozrejme, posielane sumy nie su rovnake, ale su tu este urcite poplatky sposobene rozdielnou vyskou urokovych sadzieb doma a v zahranici -- ak mas zaujem, mozem napisat podrobnejsie.

Snad je to, co som napisal, aspon trochu zrozumitelne... :D .
west
Active Member
Príspevky: 75
Dátum registrácie: So 16 02, 2008 6:50 pm

Re: slovnik pojmov

Príspevok od používateľa west »

jasne super , dik za objasnenie

uzavreta tema heh
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: slovnik pojmov

Príspevok od používateľa filip glasa »

uzavreta tema heh
čo by - ja sa spýtam na vysvetlenie úrokového diferenciálu. Len tak cvične, keď už je tu táto téma :wink:
Používateľov profilový obrázok
Lobista
Platinum Member ***
Príspevky: 1127
Dátum registrácie: Ne 16 12, 2007 11:46 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: slovnik pojmov

Príspevok od používateľa Lobista »

Ako som sa minuly tyzden dozvedel, na zaklade urokoveho diferencialu su urcovane aj tzv. swapove body, ktore urcuju poplatok, ktore si broker uctuje, ak mas forexovu poziciu otvorenu cez noc /v niektorych pripadoch ti vsak aj pripise peniaze na ucet, napr. ak kupujes /long/ par EURUSD, cize de facto nakupujes eura a sucasne predavas dolare./.

Zakladna urokova sadzba pre USD je totiz nizsia nez zakladna urokova sadzba pre EUR. Z toho vyplyva, ze hodnota tychto dvoch mien v case je tiez rozdielna, takze strana, ktora v swape posiela eura a prijima dolare na tom straca. To je kompenzovane tymito swapovymi bodmi, ktore vychadzaju z principu "fair value", t.j. ze platby na zaciatku aj na konci swapu by mali mat rovnaku hodnotu -- a o ktore sa cena swapu upravuje. Neviem ako presne sa tieto body pocitaju, ale myslim, ze sa to robi cez zakladnu urokovu sadzbu centralnej banky v jednej a druhej krajine, t.j. urokovy diferencial.

Aspon ja to chapem tak :D ...
Používateľov profilový obrázok
Lobista
Platinum Member ***
Príspevky: 1127
Dátum registrácie: Ne 16 12, 2007 11:46 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: slovnik pojmov

Príspevok od používateľa Lobista »

A ked uz tu mame tuto temu :P , tak mna by zaujimal rozdiel medzi devizovym forwardom a devizovym outrightom. V Reuterse nam hovorili, ze je to velmi podobne, ale nepovedali presne, cim sa to lisi....
Apeiron
Príspevky: 31
Dátum registrácie: Pi 09 01, 2009 12:58 am
Bydlisko: Košice
Has thanked: 26 times
Kontaktovať používateľa:

Re: slovnik pojmov

Príspevok od používateľa Apeiron »

mozte mi prosim ozrejmit slovne spojenia?

byci beh
medvedia nalada
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: slovnik pojmov

Príspevok od používateľa filip glasa »

ja si tie zvieratka stále mýlim, lebo obidve sú veľké a mohutné, tak neviem čo by vlastne mali symbolizovať. Na pokles by sa mi viac hodila korytnačka.

Ale v skutočnosti je to takto:


byci beh - rastový trend, rastúce trhy
medvedia nalada - padajúci trend, klesajúce trhy

Momentálne je medvedí trh.
Bebe
Platinum Member ***
Príspevky: 694
Dátum registrácie: Po 12 02, 2007 1:09 pm
Bydlisko: Slovakia - Trenčín

Re: slovnik pojmov

Príspevok od používateľa Bebe »

filip glasa napísal:..Na pokles by sa mi viac hodila korytnačka.
býk aj medveď sú na pohľad majestátne zvieratá, taká korytnačka by mohla symbolizovať náladu akurát tak na japonskom trhu, ale isto by to nebola len tak nejaká obyčajná korytnačka, ale rovno ninja turtles..
Vedieť sa pozrieť na vec z viacerých uhlov, je pre mňa dôležitejšie, ako skalopevne zastávať určitý názor.
radvan
Guru Member ****
Príspevky: 1261
Dátum registrácie: Ne 20 05, 2007 9:26 am
Been thanked: 6 times

Re: slovnik pojmov

Príspevok od používateľa radvan »

filip glasa napísal:ja si tie zvieratka stále mýlim, lebo obidve sú veľké a mohutné, tak neviem čo by vlastne mali symbolizovať. Na pokles by sa mi viac hodila korytnačka.

Ale v skutočnosti je to takto:


byci beh - rastový trend, rastúce trhy
medvedia nalada - padajúci trend, klesajúce trhy

Momentálne je medvedí trh.
je to od toho, ze byk utoci tym, ze nabera na rohy odspodu hore, medved utoci tym, ze sa postavi na zadne a tlapami dole ... povedal by som, ze tieto slovne spojenia su uz velmi stare :)
http://www.Quantpedia.com - the leading quantitative trading research company
Apeiron
Príspevky: 31
Dátum registrácie: Pi 09 01, 2009 12:58 am
Bydlisko: Košice
Has thanked: 26 times
Kontaktovať používateľa:

Re: slovnik pojmov

Príspevok od používateľa Apeiron »

Ono mi to bolo v kontexte jasne, ale chcel som mat exaktne vysvetlenie. Vdaka i za tie utoky :D
BLINKY2
Príspevky: 73
Dátum registrácie: Po 10 12, 2007 9:53 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: slovnik pojmov

Príspevok od používateľa BLINKY2 »

Tak a ja prispiem svojou troškou. Dočítal som sa, že "RUN" na banku znamená, že všetci klienti naraz si chcú vybrať svoje úspory, teda aspoň väčšina.
Používateľov profilový obrázok
Lobista
Platinum Member ***
Príspevky: 1127
Dátum registrácie: Ne 16 12, 2007 11:46 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: slovnik pojmov

Príspevok od používateľa Lobista »

Ja mam tiez jednu nejasnost -- co je dark liquidity?

Je to cast zobchodovaneho objemu, ktoru predstavuju priame obchody ???
Napísať odpoveď

Návrat na "Investovanie v začiatkoch - začíname sporiť, investovať,"