Kam přelít investice v této divoké době?

Prvé otázky o investovaní a o tom, ako začať investovať.
Pravidlá fóra
Nezabudnite, prosím, že svojou prítomnosťou a diskutovaním na tomto fóre vyjadrujete svoj súhlas s vždy aktuálnymi Podmienkami používania tohto fóra. Predovšetkým prosím dbajte na slušnosť komunikácie a rešpektovanie sa navzájom. Celé Podmienky používania tohto fóra si môžte prečítať tu.
Honza
Príspevky: 53
Dátum registrácie: Ne 31 12, 2006 6:57 pm
Bydlisko: Brno
Kontaktovať používateľa:

Kam přelít investice v této divoké době?

Príspevok od používateľa Honza »

Měl jsem nakoupené akcie, nicméně pod tíhou zpráv z poslední doby a z vývoje na trzích jsem z nich zavčasu vycouval (snad krom dvou titulů s malým objemem, ty jsem nechal). Něco málo bylo v plusu, celkově jsem na tom lehce prodělal, nejvíce asi na posilování CZK/EUR, nicméně nelituju toho, trošku jsem přčičichl k tomu jak se s akciemi obchoduje, jak se co chová atd.

Nicméně otázka má směřovat jinam. U brokera mi leží cca 100 tis CZK, dalších asi 150 tis CZK mi leží na FIO kontě (3,5% p.a.). Rád bych znal Vaše tipy kam peníze investovat? Akciím se chci na chvíli vyhnout, mám sice vyhlédnutých pár zajímavých titulů, ale asi opatrně, dřív jak po volbách či v lednu do toho zpátky nejdu. Takže. Je možnost se na ty peníze dívat jako na celkovou sumu, popř. bych to rozdělil na ony peníze co leží u brokera a investovat je někde tam - do čeho? krom samotných akcií jsem nic nezkoušel.

Z bezpečnějších příležitostí jsem narazil na WPB Capital a jejich spořící účet s 4,15 % p.a.. Ovšem zde je pohyblivá úroková míra a umí někdo říci kterým směrem by se vzhledem k současné situaci na trzích měla do budoucna pohybovat?

Pak mě napadlo se vykašlat na trhy a koupit si druhou garáž a tu opět pronajmout (odhadem kolem 150 tis CZK tipuju). Zde mě ovšem napadají dvě negativa - jednak mají-li se přelít krize i do Evropy, nedojde následně i u nás k recesi a k následnému poklesu cen nemovitostí? Pak taky přijde-li nějaká recesa, aby měli lidi vůbec na to si pronájem nějaké garáže platit, že jo :o

Nevím. Zkuste mě prosím nějak nakopnout ...
Díky
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: Kam přelít investice v této divoké době?

Príspevok od používateľa filip glasa »

recese na trhu nemovitostí v ČR ( a v postosoc krajinách vôbec) by prišla aj bez Európy a Ameriky. Reality si raz za čas môžu vybehnúť nad úrovne dostupnosti bežnému obyvateľstvu, ale potom sa zákonite nejakým spôsobom musia vrátiť k priemeru. A to buť poklesom ich cien, alebo rastom platov. Najpravdepodobnejšie ich kombináciou.

Čo sa týka garáže, tak ak tam máš slušný finančný tok - výnos z prenájmu, tak ťa pokles ceny garáže trápiť nemusí.

Finančné trhy: zahraničné investície sa snaž chrániť pred menovým rizikom. U FIO-a si naštuduj menový úver.

Akcie s obmedzeným rizikom: poobzeraj sa po rôznych pologarantovaných investičných certifikátoch.
Honza
Príspevky: 53
Dátum registrácie: Ne 31 12, 2006 6:57 pm
Bydlisko: Brno
Kontaktovať používateľa:

Re: Kam přelít investice v této divoké době?

Príspevok od používateľa Honza »

filip glasa napísal:Akcie s obmedzeným rizikom: poobzeraj sa po rôznych pologarantovaných investičných certifikátoch.
Co to je, jestli se můžu zeptat? Seznam i Google mlčí ...
Používateľov profilový obrázok
Honzajs
Guru Member ****
Príspevky: 2257
Dátum registrácie: So 13 01, 2007 9:58 am
Been thanked: 1 time

Re: Kam přelít investice v této divoké době?

Príspevok od používateľa Honzajs »

Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: Kam přelít investice v této divoké době?

Príspevok od používateľa filip glasa »

niečo ako toto:
http://host5.zertifikatejournal.de/cont ... airbag.php

airbag certifikáty
Honza
Príspevky: 53
Dátum registrácie: Ne 31 12, 2006 6:57 pm
Bydlisko: Brno
Kontaktovať používateľa:

Re: Kam přelít investice v této divoké době?

Príspevok od používateľa Honza »

Já se zkusím vrátit k tomuto tématu. Pod tíhou událostí a článků poslední doby začínám pochybovat, zda vůbec pořizovat nějaké cenné papíry mají vlastně smysl (neuvažuju-li daytrading, který jednak neumím, jednak na něj nemám ani moc času, ale věřím, že tam se dá dnes vzhledem k volatilitě vydělat dost), myšleno z dlouhodobějšího hlediska, jestli raději nějak v ústranní nepočkat, až se to "všechno přežene".
Protože když člověk čte všechny ty katastrofické scénáře, které nejhorších variantách pomalu končí rozpadem finančních systémů, tak se mi stále více v hlavě honí původní otázka, kam své úspory bezpečně přelít. Byť nejsem ekonom a asi mi uniká spousta finančních zákonitostí, tak selský rozum mi říká, že pokud své úspory přeleju do něčeho hmotného (např. nemovitosti, ta bude stát i když se rozpadne finanční systém), tak že by to snad měla být ta nejlepší varianta. Nebo ne?
Pak mě ještě napadlo, jak se tady mluví o pořízení drahých kovů (zlato/stříbro), tak co nastane v případě nějakého kolapsu? Při nákupu přes burzu přeci nemám ono zlato nebo stříbro fyzicky, ale mám pouze nějaký papír (v lepším případě - v tom horším mám jen nějaká čísla na monitoru). Není riskantní tím pádem i tato varianta, pořizovat silver/gold certifikáty, apod.?
Ale jak říkám, jsem v tomto těžký amatér, třeba mi unikají nějaké základní zákonitosti, či pravidla ...
Ferin007
Platinum Member ***
Príspevky: 1194
Dátum registrácie: St 11 07, 2007 4:14 pm

Re: Kam přelít investice v této divoké době?

Príspevok od používateľa Ferin007 »

Honza napísal: asi 150 tis CZK mi leží na FIO kontě (3,5% p.a.)
Seš si jistej s těma 3,5 % ?? S jakým produktem? U Fia mám taky peníze, ale takle úročenýho tam nic nemají. Jóó, eště tak 2-3 roky nazad neměli v úročení konkurenci, ale v poslední době jim ňák ujel vlak a dobrá půlka i regulérních bank je v úročení předběhla.
Honza napísal:Z bezpečnějších příležitostí jsem narazil na WPB Capital a jejich spořící účet s 4,15 % p.a.. Ovšem zde je pohyblivá úroková míra a umí někdo říci kterým směrem by se vzhledem k současné situaci na trzích měla do budoucna pohybovat?
Kam se to bude pohybovat je jasný. Dolů. :wink:
Honza napísal: Pak mě napadlo se vykašlat na trhy a koupit si druhou garáž a tu opět pronajmout (odhadem kolem 150 tis CZK tipuju). Zde mě ovšem napadají dvě negativa - jednak mají-li se přelít krize i do Evropy, nedojde následně i u nás k recesi a k následnému poklesu cen nemovitostí? Pak taky přijde-li nějaká recesa, aby měli lidi vůbec na to si pronájem nějaké garáže platit, že jo :o
Nemovitosti v ČR už nějakou dobu klesají, estli je teď nejvhodnější čas, ti nikdo neřekne. Co ti ovšem řekne každej, je, že teď nic nekupovat na pronájem. Nájmy klesají docela hodně, financování se zdražuje, takiže nájmy ti neprokryjí ani splátky hypotéky. Deregulace to eště akceleruje. Něco jinýho je, pokud to celý zafinancuješ ze svýho, ale i tak.
Ferin007
Platinum Member ***
Príspevky: 1194
Dátum registrácie: St 11 07, 2007 4:14 pm

Re: Kam přelít investice v této divoké době?

Príspevok od používateľa Ferin007 »

Honza napísal:Já se zkusím vrátit k tomuto tématu. Pod tíhou událostí a článků poslední doby začínám pochybovat, zda vůbec pořizovat nějaké cenné papíry mají vlastně smysl (neuvažuju-li daytrading, který jednak neumím, jednak na něj nemám ani moc času, ale věřím, že tam se dá dnes vzhledem k volatilitě vydělat dost), myšleno z dlouhodobějšího hlediska, jestli raději nějak v ústranní nepočkat, až se to "všechno přežene".
Protože když člověk čte všechny ty katastrofické scénáře, které nejhorších variantách pomalu končí rozpadem finančních systémů, tak se mi stále více v hlavě honí původní otázka, kam své úspory bezpečně přelít. Byť nejsem ekonom a asi mi uniká spousta finančních zákonitostí, tak selský rozum mi říká, že pokud své úspory přeleju do něčeho hmotného (např. nemovitosti, ta bude stát i když se rozpadne finanční systém), tak že by to snad měla být ta nejlepší varianta. Nebo ne?
Pak mě ještě napadlo, jak se tady mluví o pořízení drahých kovů (zlato/stříbro), tak co nastane v případě nějakého kolapsu? Při nákupu přes burzu přeci nemám ono zlato nebo stříbro fyzicky, ale mám pouze nějaký papír (v lepším případě - v tom horším mám jen nějaká čísla na monitoru). Není riskantní tím pádem i tato varianta, pořizovat silver/gold certifikáty, apod.?
Ale jak říkám, jsem v tomto těžký amatér, třeba mi unikají nějaké základní zákonitosti, či pravidla ...
Jasně, že má. :wink: Akcie mají dlouhodobě silně rostoucí tendenci.
Musíš si uvědomit ale zákonitosti a vztah riziko x likvidita x výnos. Všecko ti hrát do karet nikdy nemůže. Je jen na tobě, co upřednostňuješ. Říká se, že zaručená investice jsou kvalitní diamanty, pač eště nikdy jejich cena neklesla. Ovšem "zpětný zrcátko" je ten nejhorší možnej důvod a nikde není psaný, že to nezačne klesat zrovna zítra.
Pokud se nespokojíš s výnosem ze stavebka (kerej je docela slušnej, zvlášť u strarých smluv a pokud inteligentně "přelíváš"), z důchodka (to se ti ani nedivím :wink: ) nebo z termíňáku/spořícího účtu, základem je dobrá diverzifikace.
Ferin007
Platinum Member ***
Príspevky: 1194
Dátum registrácie: St 11 07, 2007 4:14 pm

Re: Kam přelít investice v této divoké době?

Príspevok od používateľa Ferin007 »

Jinak co zkusit třeba diskont/deep diskont certifikáty? Ty v současnosti díky vysoké volatilitě onu arbitráž mezi rizikem a výnosem trochu popírají, pač i při velmi nízkým riziku se dá dosáhnout velice zajímavých výnosů (i 10 - 30 % p.a.). Případně bonus certifikáty, ale s dobře nastavenou bariérou. Pokud máš teď vysloveně averzi k riziku, dají se najít i "fér" garantovaný certifikáty (narozdíl od většiny garantovaných fondů) se zajímavým možným výnosem, ale u těch zas musí ty trhy růst.
Na druhou stranu je třeba počítat s rizikem emitenta, pokud věříš v další pády bank. I když se teď už začínají objevovat c., který toto riziko odbourávají.
Honza
Príspevky: 53
Dátum registrácie: Ne 31 12, 2006 6:57 pm
Bydlisko: Brno
Kontaktovať používateľa:

Re: Kam přelít investice v této divoké době?

Príspevok od používateľa Honza »

Ferin007 napísal:Seš si jistej s těma 3,5 % ?? S jakým produktem? U Fia mám taky peníze, ale takle úročenýho tam nic nemají.
FIO konto. Používám to už snad víc jak rok paralelně k běžnému účtu. Viz http://www.fio.cz/ucty.itml
Honza
Príspevky: 53
Dátum registrácie: Ne 31 12, 2006 6:57 pm
Bydlisko: Brno
Kontaktovať používateľa:

Re: Kam přelít investice v této divoké době?

Príspevok od používateľa Honza »

Jinak si s tím mým tématem možná trochu nerozumíme. Mé úvahy a dotazy směřují spíše k hypotetické situaci "co kdyby" šly trhy totálně do kytek, viz třeba Honzajsovo téma Nejčernější scénář. Z tohoto pohledu mě zajímá co by pak asi nastalo a jakým způsoběm to lze rozumně finančně přežít (viz ona přeměna financí na hmotné statky ala nemovitosti, drahé kovy, něco jiného ??) ...
Ferin007
Platinum Member ***
Príspevky: 1194
Dátum registrácie: St 11 07, 2007 4:14 pm

Re: Kam přelít investice v této divoké době?

Príspevok od používateľa Ferin007 »

Díky! A proč já blb to nemám??
Mám kombinaci SBÚ, revolvingovýho termiňáku a běžnej účet (na kerým mám 100,50 kč :wink: ), ale na tudle možnost sem eště nepřišel. Je to asi nový, nikdy sem to v sazebníku ani v tabulce úročení nezmerčil. :oops:
Akorát je trochu nesmysl, že je tam vyšší úročení, než na SBÚ, kde jsou nějaký omezení.
Ferin007
Platinum Member ***
Príspevky: 1194
Dátum registrácie: St 11 07, 2007 4:14 pm

Re: Kam přelít investice v této divoké době?

Príspevok od používateľa Ferin007 »

Prosimtě, úroky sou tam připisovaný měsíčně? A není tam žádná výpovědní lhůta?
Honza
Príspevky: 53
Dátum registrácie: Ne 31 12, 2006 6:57 pm
Bydlisko: Brno
Kontaktovať používateľa:

Re: Kam přelít investice v této divoké době?

Príspevok od používateľa Honza »

Ferin007 napísal:Prosimtě, úroky sou tam připisovaný měsíčně? A není tam žádná výpovědní lhůta?
Úroky jsou připisovány měsíčně, lhůta pro výběry nebo něco podobného tam žádná není. Převádět z toho peníze jdou jen na jeden účet mimo FIO, v rámci FIO na libovolný počet účtů. Přijímat na to peníze jdou odkudkoli.
Já to používám tak, že mám běžný účet jako transakční s minimálním zústatkem (cca 2,5tis + platební kartu mám také k tomuto účtu, takže kdyby mě třeba vybrali kartu, tak mi ukradnou jen 2,5tis) a všechny ostatní peníze mám zaparkované na FIO kontu + všechny příchozí platby si nechávám směřovat sem.
Převody běžný účet <-> FIO konto jsou realtime.
Ferin007
Platinum Member ***
Príspevky: 1194
Dátum registrácie: St 11 07, 2007 4:14 pm

Re: Kam přelít investice v této divoké době?

Príspevok od používateľa Ferin007 »

Super! Dík za info. :wink:
Ušetřils mně čas a cestu do mBank. :mrgreen:
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: Kam přelít investice v této divoké době?

Príspevok od používateľa filip glasa »

jestli raději nějak v ústranní nepočkat, až se to "všechno přežene"
a jak poznáš že sa práve toto stalo? Myslím, že nemáš šancu (teda málokto trafí dno a ak aj trafí tak v 95% vďaka náhode) to rozpoznať.

Čo sa týka realít ako niečoho hmotného - hmotné sú práveže aj akcie. Sú za nimi stroje, budovy, majetok, danej firmy. Reality aj akcie sa +- vyvíjajú spolu. Ak by nastal totálny kolaps, tak by leteli tieto aktíva spolu (možno hore a možno dole). Reality nie sú ničím iným než kopou tehál. Pokiaľ nenesú výnos, tak len spotrebovávajú náklady na údržbu. Ak by si 40 rokov vlastnil dom, koľko si myslíš, že by zhltli drobné opravy a rekonštrukcie a koľko jedna veľká totálna rekonštrukcia? (za 40 rokov nutná). Momentálne sú u nás a u vás asi tiež výnosy z prenájmu mizerné. Už dividendy firiem sú vyššie - a neistota vo vyplácaní dividend je asi rovnako veľká ako neistota v inkasovaní nájomného.

Podľa môjho názoru frustrácia a pesimizmus u investorov pramení z toho, že nikdy neboli a pravdepodobne nikdy nebudú trpezlivý. Vždy keď budú mať v ruke nejakú tú korunu, bude ich svrbieť a budú ju chcieť ihneď zainvestovať. Objavia "neopakovateľnú" príležitosť k nákupu a hurá - všetko do nej. Tendencia mať vždy 100% zainvestovaného potom spôsobí takéto straty a následne pesimizmu.
Ja osobne by som dnes nemal problém začať investovať. Je rozumný čas na rozmýšľanie o tom, čo skúmať a vytvoriť si watch list. Problém je skôr v tom, že drvivá väčšina ľudí zainvestovala všetko pred 1,5-2 rokmi v dobe vrcholného optimizmu a dnes akože priemerujú ten polmiliónik nejakou tou 1000 mesačne.
Kdo by sa držal starého Grahama, tak by mal pred vyše rokom max 25% v akciách a dnes by pomaličky zvyšoval pomer akcií voči hotovosti. Možno o 2 roky v ešte hlbšom pesimizme by sa dostal až na maximum 75% v akciách.
Honza
Príspevky: 53
Dátum registrácie: Ne 31 12, 2006 6:57 pm
Bydlisko: Brno
Kontaktovať používateľa:

Re: Kam přelít investice v této divoké době?

Príspevok od používateľa Honza »

filip glasa napísal:Reality nie sú ničím iným než kopou tehál.
Hm, to sice ano, ale dívám se na to tak, že krachne-li nějaký podnik, nemám z investice nic, kdežto nemovitost (či cokoli jiného hmotného) mi nijak nekrachne (nebudu-li uvažovat třeba válku), ta bude stát pořád. Krize se obrazně přežene, a já nemovitost třeba proměním zpět na finance. O těch nemovitostech jsem važoval v tomto smyslu.
filip glasa napísal:Kdo by sa držal starého Grahama, tak by mal pred vyše rokom max 25% v akciách a dnes by pomaličky zvyšoval pomer akcií voči hotovosti. Možno o 2 roky v ešte hlbšom pesimizme by sa dostal až na maximum 75% v akciách.
To podle mě není tak úplně jednoduché, hádám že spousta lidí nezačne investovat rovnou s milionem, aby nakoupili jen za 25% akcie. Pro spoustu lidí je do začátku hodně třeba i 100 tis a investovat z toho jen 25%, to není ani 1000 EUR. V takovém případě budou silně cítit poplatky. Navíc co si za takouvou částku koupí? Jeden titul? Milionáři to z pohledu Grahama mají jednodušší, ale ne každý se rodí tím milionářem ...
filip glasa napísal:Podľa môjho názoru frustrácia a pesimizmus u investorov pramení z toho, že nikdy neboli a pravdepodobne nikdy nebudú trpezlivý.
Já nejsem frustrovaný ani pesimistický, já jen přemýšlím nahlas :D
Ferin007
Platinum Member ***
Príspevky: 1194
Dátum registrácie: St 11 07, 2007 4:14 pm

Re: Kam přelít investice v této divoké době?

Príspevok od používateľa Ferin007 »

Honza napísal: Hm, to sice ano, ale dívám se na to tak, že krachne-li nějaký podnik, nemám z investice nic, kdežto nemovitost (či cokoli jiného hmotného) mi nijak nekrachne (nebudu-li uvažovat třeba válku), ta bude stát pořád. Krize se obrazně přežene, a já nemovitost třeba proměním zpět na finance. O těch nemovitostech jsem važoval v tomto smyslu.
Záleží. Být by to tak nemělo, ale stává se to. Normálně by ses měl aspoň částečne zahojit v likvidaci/konkursu z majetku společnosti.
To stejný tě ale může potkat s nemovitostí (záplava, znárodnění, požár, rozvod :mrgreen: ).
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: Kam přelít investice v této divoké době?

Príspevok od používateľa filip glasa »

To podle mě není tak úplně jednoduché, hádám že spousta lidí nezačne investovat rovnou s milionem,
Tak na to sú vhodné akciové fondy v rôznej forme
krachne-li nějaký podnik, nemám z investice nic, kdežto nemovitost
Keď podnik vyhlási konkurz, tak akcionárom rozdelia to čo zostalo po veriteľoch. Teoreticky ak kúpiš nezadlžený podnik, tak sa vyvaruješ riziku, že všetko pôjde veriteľom. A nad takýmto výberom máš kontrolu.

Čo sa domu týka, tak keď stratí atraktivitu, tak to tiež nepredáš za nejakú zaujímavú sumu. Nad tým, či dom bude atraktívny za 30 rokov máš asi takú istú kontrolu ako nad tým, či podnik, ktorý kupuješ bude atraktívny za 20 rokov.

Jediný prípad keď by som reality doporučil ako výrazne lepšie než akcie je ten, keď si stavbár a nie moc dobrý v účtovníctve.
Používateľov profilový obrázok
Honzajs
Guru Member ****
Príspevky: 2257
Dátum registrácie: So 13 01, 2007 9:58 am
Been thanked: 1 time

Re: Kam přelít investice v této divoké době?

Príspevok od používateľa Honzajs »

Kam přelít investice? Na to neexistuje jednotná odpověď.
Vše se odvíjí od:

* Požadovaného výnosu
* Investičního horizontu
* Likvidity
* Tvého názoru na budoucí vývoj

K požadovanému výnosu:
Chceš krizi jakžtakž přestát bez újmy nebo si na ní "namastit kapsu"? Na rovinu - já se snažím o to druhé. :lol:
Svůj přístup mám zde: http://www.pro-investory.cz/aktualni_an ... i_pristup/

Podle mne totiž nejsou ztráty bank ani zdaleka u konce, už se ale pomalu pouštíme do hlavního chodu - tedy do aktiv v level 2, prime hypoték, kreditek, půjček na auta atd.
Světová ekonomika podle mne směřuje k silné inflační recesi s deflačním intermezzem. Pokud Fed a další centrální banky deflační intermezzo nezvládnou, máme na co se těšit - pak by totiž následovala deflační deprese.

Investoři by podle mne měli s těmito scénáři počítat a mít připraveny plány, jak reagovat.
Pokud k tomu dojde, nepřipravené to semele. Jak to ve skutečnosti dopadne, uvidíme zhruba za rok.


P.S.
Objevují se i názory, že výsledkem krize bude DEZINTERGARCE EKONOMIKY USA. Mám v plánu se na tyto názory podrobněji podívat a zamyslet se nad možnými důsledky, kdyby to byla pravda. Kvůli pracovnímu vytížení to ale do Vánoc nebude.
B.B.
Príspevky: 10
Dátum registrácie: Po 03 12, 2007 4:44 pm

Re: Kam přelít investice v této divoké době?

Príspevok od používateľa B.B. »

Ahojte,
chcem bezpecne ulozit vacsiu sumu penazi aby boli k dispozicii na kupu bytu.
Pytam sa asi strasne hlupo, ale moze sa stat ze na ucte e-max v mBank by som sa ocitla v strate ? Stalo sa mi to na IAM konte ktore mi bolo prezentovane ako ultra konzervativna investicia. A co sa tyka samotnej mBank, su v pripade krachu vklady garantovane statom rovnako ako v inych zabehanejsich bankach ? Do akej vysky ?
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15693
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 988 times
Been thanked: 1343 times

Re: Kam přelít investice v této divoké době?

Príspevok od používateľa JUGGLER »

B.B. napísal:Ahojte,
chcem bezpecne ulozit vacsiu sumu penazi aby boli k dispozicii na kupu bytu.
Pytam sa asi strasne hlupo, ale moze sa stat ze na ucte e-max v mBank by som sa ocitla v strate ? Stalo sa mi to na IAM konte ktore mi bolo prezentovane ako ultra konzervativna investicia. A co sa tyka samotnej mBank, su v pripade krachu vklady garantovane statom rovnako ako v inych zabehanejsich bankach ? Do akej vysky ?
Nemôže sa ti to stať. Je to sporiaci účet kde ti budú mesačne pripisovať úroky.
mBank je pobočka zahraničnej banky - polskej Bre bank , ktorú však ovláda druhá najväčšia nemecká banka.
Vklady klientov sú garantované poľskou vládou do výšky 50 000 eúr.

,, Obe komory poľského parlamentu schválili novelizáciu zákona o ochrane vkladov, ktorým sa zvyšuje úroveň ochrany vkladov až na 50.000 eur (v 100%-nej výške). Uvedený zákon je účinný od 28.11.2008. Tento zákon sa podľa aktuálneho systému ochrany vkladov klientov týka aj všetkých klientov mBank na Slovensku.,,
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
Ferin007
Platinum Member ***
Príspevky: 1194
Dátum registrácie: St 11 07, 2007 4:14 pm

Re: Kam přelít investice v této divoké době?

Príspevok od používateľa Ferin007 »

B.B. napísal:Ahojte,
chcem bezpecne ulozit vacsiu sumu penazi aby boli k dispozicii na kupu bytu.
Pytam sa asi strasne hlupo, ale moze sa stat ze na ucte e-max v mBank by som sa ocitla v strate ? Stalo sa mi to na IAM konte ktore mi bolo prezentovane ako ultra konzervativna investicia. A co sa tyka samotnej mBank, su v pripade krachu vklady garantovane statom rovnako ako v inych zabehanejsich bankach ? Do akej vysky ?
Stát se ti to samozřejmě může, pokud (správně) požaduješ reálnej a ne nominální výnos. Stačí, když bude inflace vyšší, než úročení. Dycky ale na tom budeš líp, než s peněžma pod slamníkem (a to i když tě nevykradnou :mrgreen: ).
Nominálně se ti to stát ale nemůže, je to spoření, ne investice.
Martin52
Active Member
Príspevky: 116
Dátum registrácie: Ut 02 09, 2008 8:17 am

Re: Kam přelít investice v této divoké době?

Príspevok od používateľa Martin52 »

IAM konto je podielovy fond, preto sa mohol dostat do straty. Zatial co eMax je sporiaci ucet a peniaze mas na nom garantovane ako na ostatnych uctoch banky.

IAM konto sa tvarilo ako ucet, lebo sa z neho dali napr. vyberat z peniaze bankomatu, ale nema garanciu bankoveho vkladu. Je to penazny fond, takze ano konzervativna investicia, ale to znamena male ale predsa pritomne riziko straty.
peter.cmorej
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3249
Dátum registrácie: Po 08 10, 2007 12:35 pm
Has thanked: 2 times
Been thanked: 8 times

Re: Kam přelít investice v této divoké době?

Príspevok od používateľa peter.cmorej »

JUGGLER napísal: Vklady klientov sú garantované poľskou vládou do výšky 50 000 eúr.
Viem, ze rokovali zo slovenskym Fondom na ochranu vkladov ci mozu vstupit do systemu nasej ochrany vkladov, kedze ta je teraz vyssia. Ale neviem ako to dopadlo.
MarTiny
Príspevky: 55
Dátum registrácie: Po 18 08, 2008 6:47 pm

Re: Kam přelít investice v této divoké době?

Príspevok od používateľa MarTiny »

Zatiaľ to oficiálne nie je doriešené. Stále podliehajú poľskému fondu na ochranu vkladov.
Napísať odpoveď

Návrat na "Investovanie v začiatkoch - začíname sporiť, investovať,"