Voľby 2023 (z pohľadu ekonomiky)

Politika, svetonázory, naša spoločnosť
Pravidlá fóra
Nezabudnite, prosím, že svojou prítomnosťou a diskutovaním na tomto fóre vyjadrujete svoj súhlas s vždy aktuálnymi Podmienkami používania tohto fóra. Predovšetkým prosím dbajte na slušnosť komunikácie a rešpektovanie sa navzájom. Celé Podmienky používania tohto fóra si môžte prečítať tu.

Hlasovanie Ako-investovať: koho volíte?

Hlasovanie ukončené Ne 01 10, 2023 6:53 pm

1. SMER
5
10%
2. PS
13
27%
3. HLAS
1
2%
4. Republika
2
4%
5. OĽaNO, KÚ, Za ľudí
1
2%
6. SaS
19
39%
7. KDH
3
6%
8. SNS
0
Žiadne hlasovania
9. SME Rodina
1
2%
10. Aliancia
0
Žiadne hlasovania
11. Demokrati
0
Žiadne hlasovania
12. Iná strana
1
2%
13. Nie som rozhodnutý
0
Žiadne hlasovania
14. Nebudem voliť
3
6%
 
Celkom hlasov: 49

tomáš virdzek
Guru Member ****
Príspevky: 2222
Dátum registrácie: Po 02 03, 2009 2:17 pm
Has thanked: 634 times
Been thanked: 369 times

Re: Voľby 2023 (z pohľadu ekonomiky)

Príspevok od používateľa tomáš virdzek »

:like:
jaroslav80
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 4047
Dátum registrácie: Št 24 03, 2011 5:19 pm
Has thanked: 51 times
Been thanked: 64 times

Re: Voľby 2023

Príspevok od používateľa jaroslav80 »

tomáš virdzek napísal: St 13 09, 2023 4:31 pm
jaroslav80 napísal: St 13 09, 2023 4:16 pm
OK.
Z mojho pohladu je ohladom volebnych programov politickych stran davat najvyssiu prioritu ekonomickym otazkam nespravny postup.
Prečo si to myslíš?
Myslim si to preto, lebo keby si tu zalozil temu "Vyrubovanie dazdovych pralesov" a bral ju len z pohladu ekonomiky, tak by si dospel uplne k inym vysledkom, nez ked ju zoberies komplexne (cize nie len z pohladu ekonomiky).
JUGGLER napísal: St 13 09, 2023 7:28 pm Máme 2 vlákna s rovnakým názvom Voľby 2023.

Preto som pridal do názvu tohto vlákna Voľby 2023 (z pohľadu ekonomiky).

To druhé som vylepšil názvom Voľby 2023 (z pohľadu názorov).

Ak sa niekomu nepáči, ozvite sa, Viem to vrátiť.
Mne sa to nepaci. :) Vysvetlenie som napisal vyssie.

Z mojho pohladu brat temy ako volby 2023 a vyrubovanie dazdovych pralesov len z pohladu ekonomiky je nezmysel, lebo je to zalezitost ovplyvnujuca prilis vela veci. Ma ovela komplexnejsie vstupy nez len ekonomicke a aj ovela komplexnejsie dosledky.
Naposledy upravil/-a jaroslav80 v St 13 09, 2023 8:06 pm, upravené celkom 1 krát.
tomáš virdzek
Guru Member ****
Príspevky: 2222
Dátum registrácie: Po 02 03, 2009 2:17 pm
Has thanked: 634 times
Been thanked: 369 times

Re: Voľby 2023

Príspevok od používateľa tomáš virdzek »

jaroslav80 napísal: St 13 09, 2023 8:03 pm
tomáš virdzek napísal: St 13 09, 2023 4:31 pm
jaroslav80 napísal: St 13 09, 2023 4:16 pm
OK.
Z mojho pohladu je ohladom volebnych programov politickych stran davat najvyssiu prioritu ekonomickym otazkam nespravny postup.
Prečo si to myslíš?
Myslim si to preto, lebo keby si tu zalozil temu "Vyrubovanie dazdovych pralesov" a bral ju len z pohladu ekonomiky, tak by si dospel uplne k inym vysledkom, nez ked ju zoberies komplexne (cize nie len z pohladu ekonomiky).
Tu dažďové pralesy nemáš. Skús iný príklad.
jaroslav80
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 4047
Dátum registrácie: Št 24 03, 2011 5:19 pm
Has thanked: 51 times
Been thanked: 64 times

Re: Voľby 2023

Príspevok od používateľa jaroslav80 »

tomáš virdzek napísal: St 13 09, 2023 8:05 pm Tu dažďové pralesy nemáš. Skús iný príklad.
Geneticke inzinierstvo.
Aplikovanie vyspelych AI modelov do vojenskych strategickych modelov.
Dobyvanie vesmiru.

Brat to ciro z ekonomickeho hladiska je velmi obmedzene.

Objavenie severnej Ameriky ciro z ekonomickeho hladiska bolo prvych 100 rokov iba "fail".
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15823
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 1043 times
Been thanked: 1403 times

Re: Voľby 2023

Príspevok od používateľa JUGGLER »

jaroslav80 napísal: St 13 09, 2023 8:03 pm Mne sa to nepaci. :) Vysvetlenie som napisal vyssie.
Nechceme nikoho nútiť. Ani vymazávať príspevky mimo témy.
Ale niektorí požadujú, aby sa vyjadrovalo k téme. Preto sa aspoň snažím, aby sa to tu nezahlcovalo ,, balastom,,.
Ty máš rád filozofické diskusie mimo tému a pokec. Ja preferujem prínosný obsah, ktorý tu môže ostať pre iných.

:beer:
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
Kosa
Active Member
Príspevky: 138
Dátum registrácie: Št 27 10, 2016 11:24 pm
Has thanked: 2 times
Been thanked: 28 times

Re: Voľby 2023

Príspevok od používateľa Kosa »

JUGGLER napísal: St 13 09, 2023 8:20 pm
jaroslav80 napísal: St 13 09, 2023 8:03 pm Mne sa to nepaci. :) Vysvetlenie som napisal vyssie.
Nechceme nikoho nútiť. Ani vymazávať príspevky mimo témy.
Ale niektorí požadujú, aby sa vyjadrovalo k téme. Preto sa aspoň snažím, aby sa to tu nezahlcovalo ,, balastom,,.
Ty máš rád filozofické diskusie mimo tému a pokec. Ja preferujem prínosný obsah, ktorý tu môže ostať pre iných.

:beer:
Najväčší problém tohoto fóra je nejednoznačnosť a neustála zmena, bez dopredu jasných pravidiel. Pokiaľ fórum sa má orientovať odborne, tak by malo držať líniu zamerania. Lenže keď sa zistí, že fórum začína stagnovať, znovu sa otvorí nová téma, ktorá má rozprúdiť život na fóre. Politika a podobne …

Otvorila sa téma voľby 2023, kde na začiatku admin nedefinoval, čo tam vlastne očakáva. Keď sa debata posúvala rôznym smerom, tak zase sa hľadá cesta, ako to nejako vytriediť, vytvára sa podružné vlákno a podobne. Potom odrazu moderátor nechce balast, len problém je, že nikto nevie čo v danom momente je a nie je balast, celé zle.

Voľby sú za pár dní. Vypisovať tu nejaké eseje nemá význam. Účastníci fóra aj tak vedia, koho budú voliť. Pripadá mi to celé nedomyslené až komické.
tomáš virdzek
Guru Member ****
Príspevky: 2222
Dátum registrácie: Po 02 03, 2009 2:17 pm
Has thanked: 634 times
Been thanked: 369 times

Re: Voľby 2023

Príspevok od používateľa tomáš virdzek »

jaroslav80 napísal: St 13 09, 2023 8:11 pm
tomáš virdzek napísal: St 13 09, 2023 8:05 pm Tu dažďové pralesy nemáš. Skús iný príklad.
Geneticke inzinierstvo.
Aplikovanie vyspelych AI modelov do vojenskych strategickych modelov.
Dobyvanie vesmiru.

Brat to ciro z ekonomickeho hladiska je velmi obmedzene.

Objavenie severnej Ameriky ciro z ekonomickeho hladiska bolo prvych 100 rokov iba "fail".
No vidíš a ja si myslím presne pravý opak.

Potrebuješ na to prachy? alebo inak, aby som sa vyhol tomu slovu, keďže ho moc nemáš rád - ZDROJE? Objavovanie, veda a výskum sú to, čo jediné poháňa celú civilizáciu vpred. Raketovo a exponenciálne vpred. Celú civilizáciu bez ohľadu na náboženstvo, vieru, politické presvedčenie, hranice, národnosť, rasu a podobne. Nie vojny, hádky, otázky či "BI, BO, BUBU, či BUBUBU".

Všetkým tým 3 veciam, čo si napísal , by som nedal zelenú. Iba tým dvom mimo toho: "Aplikovanie vyspelych AI modelov do vojenskych strategickych modelov. "

Načo vojna, ja som osobne pacifista.
tomáš virdzek
Guru Member ****
Príspevky: 2222
Dátum registrácie: Po 02 03, 2009 2:17 pm
Has thanked: 634 times
Been thanked: 369 times

Re: Voľby 2023

Príspevok od používateľa tomáš virdzek »

Kosa napísal: St 13 09, 2023 8:41 pm
JUGGLER napísal: St 13 09, 2023 8:20 pm
jaroslav80 napísal: St 13 09, 2023 8:03 pm Mne sa to nepaci. :) Vysvetlenie som napisal vyssie.
Nechceme nikoho nútiť. Ani vymazávať príspevky mimo témy.
Ale niektorí požadujú, aby sa vyjadrovalo k téme. Preto sa aspoň snažím, aby sa to tu nezahlcovalo ,, balastom,,.
Ty máš rád filozofické diskusie mimo tému a pokec. Ja preferujem prínosný obsah, ktorý tu môže ostať pre iných.

:beer:
Najväčší problém tohoto fóra je nejednoznačnosť a neustála zmena, bez dopredu jasných pravidiel. Pokiaľ fórum sa má orientovať odborne, tak by malo držať líniu zamerania. Lenže keď sa zistí, že fórum začína stagnovať, znovu sa otvorí nová téma, ktorá má rozprúdiť život na fóre. Politika a podobne …

Otvorila sa téma voľby 2023, kde na začiatku admin nedefinoval, čo tam vlastne očakáva. Keď sa debata posúvala rôznym smerom, tak zase sa hľadá cesta, ako to nejako vytriediť, vytvára sa podružné vlákno a podobne. Potom odrazu moderátor nechce balast, len problém je, že nikto nevie čo v danom momente je a nie je balast, celé zle.

Voľby sú za pár dní. Vypisovať tu nejaké eseje nemá význam. Účastníci fóra aj tak vedia, koho budú voliť. Pripadá mi to celé nedomyslené až komické.
Kľudne si o tom môžeme pokecať a dám rád na Tvoje rady ako sa To má robiť Kosa. Alebo vieš čo? Kľudne Ti prenechám svoj post a ber si to celé :)
Kosa
Active Member
Príspevky: 138
Dátum registrácie: Št 27 10, 2016 11:24 pm
Has thanked: 2 times
Been thanked: 28 times

Re: Voľby 2023 (z pohľadu ekonomiky)

Príspevok od používateľa Kosa »

@tomasvirdzek, nie som ten, ktorý Ti má radiť, si majiteľ, tak sa staraj. Za ponuku ďakujem, ale neberiem.

Napísal som len svoj názor.

Edit: všimol som si, oficiálny spôsob, tak som zmenil oslovenie z malého písmena na veľké, tak aby sme boli za slušných :D
Naposledy upravil/-a Kosa v St 13 09, 2023 9:08 pm, upravené celkom 2 krát.
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15823
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 1043 times
Been thanked: 1403 times

Re: Voľby 2023 (z pohľadu ekonomiky)

Príspevok od používateľa JUGGLER »

@Kosa: tu je to vysvetlené: viewtopic.php?t=25389
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
tomáš virdzek
Guru Member ****
Príspevky: 2222
Dátum registrácie: Po 02 03, 2009 2:17 pm
Has thanked: 634 times
Been thanked: 369 times

Re: Voľby 2023 (z pohľadu ekonomiky)

Príspevok od používateľa tomáš virdzek »

Kosa napísal: St 13 09, 2023 9:01 pm @tomasvirdzek, nie som ten, ktorý Ti má radiť, si majiteľ, tak sa staraj. Za ponuku ďakujem, ale neberiem.

Napísal som len svoj názor.

Edit: všimol som si, že oficiálny spôsob, tak som zmenil oslovenie z malého písmena na veľké, tak aby sme boli za slušných :D

No vidíš. Ja musím pracovať so 100 názormi naraz, nielen s Tvojim. Bez urážky :)

Kosa napísal: St 13 09, 2023 9:01 pm Edit: všimol som si, že oficiálny spôsob, tak som zmenil oslovenie z malého písmena na veľké, tak aby sme boli za slušných :D

A máš nejaký osobný problém so slušnosťou?
jaroslav80
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 4047
Dátum registrácie: Št 24 03, 2011 5:19 pm
Has thanked: 51 times
Been thanked: 64 times

Re: Voľby 2023

Príspevok od používateľa jaroslav80 »

tomáš virdzek napísal: St 13 09, 2023 8:50 pm Všetkým tým 3 veciam, čo si napísal , by som nedal zelenú. Iba tým dvom mimo toho: "Aplikovanie vyspelych AI modelov do vojenskych strategickych modelov. "

Načo vojna, ja som osobne pacifista.
Pri rozhodovani o tych veciach, ktorym a nakolko vela das zelenu by si ale (mozno) bral do uvahy aj ine faktory nez len ekonomicke. Nezijeme predsa pred 150 rokmi v casoch ranneho kapitalizmu, ked pri rozhodovani brali do uvahy v podstate len jediny ukazovatel.

Skusim to vysvetlit inak. V 1933 ak by Hitler mal volebny program v ekonomickej oblasti zmysluplnejsi nez vsetky ostatne konkurencne strany, tak by otazku "koho volit" isiel riesit len na zaklade ekonomiky a ze teda vysledok ti vychadza NSDAP?
Kosa
Active Member
Príspevky: 138
Dátum registrácie: Št 27 10, 2016 11:24 pm
Has thanked: 2 times
Been thanked: 28 times

Re: Voľby 2023 (z pohľadu ekonomiky)

Príspevok od používateľa Kosa »

tomáš virdzek napísal: St 13 09, 2023 9:07 pm
Kosa napísal: St 13 09, 2023 9:01 pm Edit: všimol som si, že oficiálny spôsob, tak som zmenil oslovenie z malého písmena na veľké, tak aby sme boli za slušných :D

A máš nejaký osobný problém so slušnosťou?
:roll: , ehm, prečítaj si môj názor k včerajšiemu incidentu medzi Jartygulak a Joki.
tomáš virdzek
Guru Member ****
Príspevky: 2222
Dátum registrácie: Po 02 03, 2009 2:17 pm
Has thanked: 634 times
Been thanked: 369 times

Re: Voľby 2023

Príspevok od používateľa tomáš virdzek »

jaroslav80 napísal: St 13 09, 2023 9:27 pm
tomáš virdzek napísal: St 13 09, 2023 8:50 pm Všetkým tým 3 veciam, čo si napísal , by som nedal zelenú. Iba tým dvom mimo toho: "Aplikovanie vyspelych AI modelov do vojenskych strategickych modelov. "

Načo vojna, ja som osobne pacifista.
Pri rozhodovani o tych veciach, ktorym a nakolko vela das zelenu by si ale (mozno) bral do uvahy aj ine faktory nez len ekonomicke. Nezijeme predsa pred 150 rokmi v casoch ranneho kapitalizmu, ked pri rozhodovani brali do uvahy v podstate len jediny ukazovatel.

Skusim to vysvetlit inak. V 1933 ak by Hitler mal volebny program v ekonomickej oblasti zmysluplnejsi nez vsetky ostatne konkurencne strany, tak by otazku "koho volit" isiel riesit len na zaklade ekonomiky a ze teda vysledok ti vychadza NSDAP?
Aj ja Ti to rád zodpoviem inak: https://www.rrz.sk/ A to je dnes, nie v 33-ťom.
tomáš virdzek
Guru Member ****
Príspevky: 2222
Dátum registrácie: Po 02 03, 2009 2:17 pm
Has thanked: 634 times
Been thanked: 369 times

Re: Voľby 2023 (z pohľadu ekonomiky)

Príspevok od používateľa tomáš virdzek »

Kosa napísal: St 13 09, 2023 9:38 pm
tomáš virdzek napísal: St 13 09, 2023 9:07 pm
Kosa napísal: St 13 09, 2023 9:01 pm Edit: všimol som si, že oficiálny spôsob, tak som zmenil oslovenie z malého písmena na veľké, tak aby sme boli za slušných :D

A máš nejaký osobný problém so slušnosťou?
:roll: , ehm, prečítaj si môj názor k včerajšiemu incidentu medzi Jartygulak a Joki.
Sorry Kosa, nie sme automaty.

Navyše mňa Tvoj názor nezaujíma rovnako, ako nezaujíma Teba ten môj.
Používateľov profilový obrázok
wladas
Platinum Member ***
Príspevky: 999
Dátum registrácie: St 22 09, 2021 7:42 pm
Has thanked: 46 times
Been thanked: 136 times

Re: Voľby 2023

Príspevok od používateľa wladas »

MiBi napísal: St 13 09, 2023 7:09 amA je aj jedna vec v programe PS, ktora ma vyrusuje:
Zvýšime počet bytov v nájomnom bývaní miest a obcí vďaka zavedeniu povinnosti pre vlastníkov nehnuteľností pri odpredaji ponúknuť najprv túto nehnuteľnosť pre samosprávu a až potom pre komerčný trh.
"Zvýšime počet bytov v nájomnom bývaní miest a obcí vďaka zavedeniu povinnosti pre vlastníkov nehnuteľností pri odpredaji ponúknuť najprv túto nehnuteľnosť pre samosprávu a až potom pre komerčný trh. Povinnosť sa bude vzťahovať len na nehnuteľnosti, ktoré tvoria 6 a viac bytov a ponuka sa bude riadiť trhovými cenami vďaka čomu súkromný majiteľ nepríde o zisk. "

Cize len pre developerov.
tomáš virdzek
Guru Member ****
Príspevky: 2222
Dátum registrácie: Po 02 03, 2009 2:17 pm
Has thanked: 634 times
Been thanked: 369 times

Re: Voľby 2023 (z pohľadu ekonomiky)

Príspevok od používateľa tomáš virdzek »

:like:
jaroslav80
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 4047
Dátum registrácie: Št 24 03, 2011 5:19 pm
Has thanked: 51 times
Been thanked: 64 times

Re: Voľby 2023

Príspevok od používateľa jaroslav80 »

tomáš virdzek napísal: St 13 09, 2023 9:42 pm Aj ja Ti to rád zodpoviem inak: https://www.rrz.sk/ A to je dnes, nie v 33-ťom.
Mohol by si dat aj nejaky graf, nakolko drahsie nakupuju Nemci energie v 2023 nez kupovali cez NS1. A ze to platime vsetci v EU cez to, ze o co drahsie nakupili Nemci o to menej penazi bude na rozdavanie v Eurofondoch.
Darmo usetris na nejakej bezvyznamnej pravnej uprave v slovenskej ekonomike ... ked v globalnom meradle SR bude prilievat olej do konfliktu ktory ochudobnuje vsetkych globalne. A ciselne to dost tazko vyjadris, lebo co je cia zodpovednost a nakolko vela sa ti v peniazoch bude vycislovat velmi tazko a len pri dlhych debatach kde protikladne strany budu tvrdit uplne ine udaje.

Niekolko milionov utecencov z Ukrajiny do EU mas tiez ekonomicku polozku, ktoru by si mal zaratavat. A popri ktorej je dohadovanie sa, ci dan v SR bude na urovni 19% alebo 18% je uplne bezvyznamne.
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15823
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 1043 times
Been thanked: 1403 times

Re: Voľby 2023

Príspevok od používateľa JUGGLER »

tomáš virdzek napísal: St 13 09, 2023 9:42 pm Aj ja Ti to rád zodpoviem inak: https://www.rrz.sk/ A to je dnes, nie v 33-ťom.
a bláznivý Matovič si postavil podmienku ( jednu z desať ), že nepôjde do vlády s nikým, kto neschváli 500 eur pre každého voliča, ktorý 30. septembra hodí hlasovací lístok do urny... https://news.refresher.sk/144304-ZMLUVA ... i-partneri

To je hned neadresných (4 300 000 voličov x 500 €) 2 150 000 000 € ( 2,15 miliardy! )

Neurobil som chybu vo výpočte?...sa mi to nechce veriť:

Voliť môže vyše 4,3 milióna ľudí, z toho 185.000 je prvovoličov :
https://www.teraz.sk/slovensko/volit-mo ... lanok.html

Podmienkou na vstup do vlády má byť aj predĺženie príspevku na dieťa vo výške 200 €.
Presadiť chcú aj daňový bonus 100 € mesačne mamám s deťmi do 15 rokov a mladým ľuďom, ak pracujú na plný úväzok. Sumou 50 € mesačne by chceli podporiť športové krúžky žiakov základných škôl prvého až ôsmeho ročníka.
Rodinám s deťmi do šesť rokov by chcelo hnutie umožniť úľavu na splátkach, „hypotekárne prázdniny“, ak im bude hroziť neschopnosť splácať hypotéku.

...podľa Matoviča nestačí, aby sa body z tzv. zmluvy so Slovenskom dostali do programového vyhlásenia vlády. „Trváme na tom, aby všetky návrhy a body boli schválené na prvých dvoch-troch schôdzach nasledujúceho volebného obdobia,“ vyhlásil Matovič.
Prílohy
RZ.png
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
jaroslav80
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 4047
Dátum registrácie: Št 24 03, 2011 5:19 pm
Has thanked: 51 times
Been thanked: 64 times

Re: Voľby 2023

Príspevok od používateľa jaroslav80 »

JUGGLER napísal: St 13 09, 2023 10:06 pm To je hned neadresných 4 300 000 voličov x 500 €= 2 150 000 000 ( 2,15 miliardy! )
Americania zatial na vojnu na Ukrajine minuli tolko, ako keby kazdemu Slovakovi vcetne kojencov dali 20-tis EUR.

Cize ak by Amici dali SR bonus 1/40 z toho, kolko poskytuju ukrajinskej vlade, mohol byt ten Matovicov napad v pohode zaplateny :).
Ved aj Zelensky im nedavno v masmediach odkazoval, nech mu poslu zopar miliard na volby.
https://www.reuters.com/world/europe/ze ... 023-08-27/
tomáš virdzek
Guru Member ****
Príspevky: 2222
Dátum registrácie: Po 02 03, 2009 2:17 pm
Has thanked: 634 times
Been thanked: 369 times

Re: Voľby 2023 (z pohľadu ekonomiky)

Príspevok od používateľa tomáš virdzek »

Vy viete v sekunde obrátiť celú diskusiu naopak. Ok, viem sa prispôsobiť.

Zajtra odpíšem.
jaroslav80
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 4047
Dátum registrácie: Št 24 03, 2011 5:19 pm
Has thanked: 51 times
Been thanked: 64 times

Re: Voľby 2023

Príspevok od používateľa jaroslav80 »

JUGGLER napísal: St 13 09, 2023 10:06 pm Podmienkou na vstup do vlády má byť aj predĺženie príspevku na dieťa vo výške 200 €.
Presadiť chcú aj daňový bonus 100 € mesačne mamám s deťmi do 15 rokov a mladým ľuďom, ak pracujú na plný úväzok. Sumou 50 € mesačne by chceli podporiť športové krúžky žiakov základných škôl prvého až ôsmeho ročníka.
Rodinám s deťmi do šesť rokov by chcelo hnutie umožniť úľavu na splátkach, „hypotekárne prázdniny“, ak im bude hroziť neschopnosť splácať hypotéku.
Tu mas celkom peknu Trumpetovu odpoved na tie tvoje veci spominane o Matovicovom programe.
Trumpeta tam pise, ze demokracia ma nejaku chybu, cize ze nie je bezchybna. A ked specifikuje, ze problemom demokracie je toto, tak zrejme diktatura alebo komunizmus maju ine problemy, ale tento konkretny nie az tak velmi.

Trumpeta1978 napísal: So 09 09, 2023 6:18 pm To je problem demokracie, ze volby zakonite vyhravaju vzdy ti najvacsi populisti ktori následne štát stale viacej zadlžuju a tym cely system smeruje k socializmu.

Keď politik ktorý je skutocným odbornikom, reálne opíše situáciu štátu a čo treba urobiť aby sa situacia zmenila, to su všetko vacsinou nepopularne kroky. Kto by ho volil? Minimum voličov. Ale keď populista naslubuje hory-doly, k tomu aspon trochu zabrnká na nacionalistickú strunu a bum hneď je z neho víťaz volieb. A nasledne uz len robí transfer statnych zakaziek k spriatelenym spolocnostiam/podnikatelom. Take jednoduche to je.

Predvolebne obdobie voličov velmi baví, lebo je to konečne čas, keď politici sa zaujimaju, aspon formálne, o občanov.
A voliči maju prijemny pocit ze o niecom reálne aj rozhoduju, čo je samozrejme iba fikcia. Je to take podobne, ako ked sme boli deti a tešili sa že prisiel cirkus.. Zahralo sa predstavenie a potom bol koniec show.
Akurat ta cast, kde "populista zabrnka na nacionalisticku strunu" na zapade uz velmi fungovat nebude, ked su tam uz poriadne premiesani a populista by nevedel, na strunu ktorej narodnosti ma zabrnkat...
JartyGulak
Gold Member **
Príspevky: 444
Dátum registrácie: Po 11 02, 2019 12:00 am
Has thanked: 2 times
Been thanked: 3 times

Re: Voľby 2023

Príspevok od používateľa JartyGulak »

JUGGLER napísal: St 13 09, 2023 10:06 pm
tomáš virdzek napísal: St 13 09, 2023 9:42 pm Aj ja Ti to rád zodpoviem inak: https://www.rrz.sk/ A to je dnes, nie v 33-ťom.
a bláznivý Matovič si postavil podmienku ( jednu z desať ), že nepôjde do vlády s nikým, kto neschváli 500 eur pre každého voliča, ktorý 30. septembra hodí hlasovací lístok do urny... https://news.refresher.sk/144304-ZMLUVA ... i-partneri

To je hned neadresných (4 300 000 voličov x 500 €) 2 150 000 000 € ( 2,15 miliardy! )

Neurobil som chybu vo výpočte?...sa mi to nechce veriť:

Voliť môže vyše 4,3 milióna ľudí, z toho 185.000 je prvovoličov :
https://www.teraz.sk/slovensko/volit-mo ... lanok.html

Podmienkou na vstup do vlády má byť aj predĺženie príspevku na dieťa vo výške 200 €.
Presadiť chcú aj daňový bonus 100 € mesačne mamám s deťmi do 15 rokov a mladým ľuďom, ak pracujú na plný úväzok. Sumou 50 € mesačne by chceli podporiť športové krúžky žiakov základných škôl prvého až ôsmeho ročníka.
Rodinám s deťmi do šesť rokov by chcelo hnutie umožniť úľavu na splátkach, „hypotekárne prázdniny“, ak im bude hroziť neschopnosť splácať hypotéku.

...podľa Matoviča nestačí, aby sa body z tzv. zmluvy so Slovenskom dostali do programového vyhlásenia vlády. „Trváme na tom, aby všetky návrhy a body boli schválené na prvých dvoch-troch schôdzach nasledujúceho volebného obdobia,“ vyhlásil Matovič.
500 EUR dať ľudom za voľby :shock: :roll: a Slovensko je totálne ekonomicky zdevastované

- Štátny dlh narástol zo 41 miliárd EUR na 70 miliárd EUR v r. 2020 - r. 2023

- Deficit sa zvýšil z 0,7% na 7% 10 násobne... .

- Slovensko je podľa Globseq, Eurostat 2. najchudobnejšia krajina EÚ


Dajú sa rozpočtové prebytky využiť takto (okrem Armády, Polície) napr. 1 miliarda EUR :like: (500 EUR od Matoviča za voľby)

200 mil. EUR / štátne rezervy (v časoch krízi)

100 mil. EUR - renovácia starých nemocníc a nákup prístrojov pre nemocnice na Slovensku

30 mil. EUR na výstavbu onkolických stredísk a boj proti rakovine

100 mil. EUR - nákup diaľkových autobusov, mestkých električiek a autobusov / Doprava na Slovensku

200 mil. EUR - výstavba diaľnic a rýchlostných ciest na Slovensku, pretože to priláka viac investorov na Slovensko a zlepší, zkvalitní to dopravu

100 mil. EUR - podpora Poľnohospodárstva, Slovenských farmárov a Poľnohospodárov, podpora domáceho Potravinárstva

100 mil. EUR - renovácie Jaslí, Mater. Školôk, Základných, Stredných škôl, Univerzít a nákup školského vybavenia (obedy pre školákov sú vyriešené)

10 mil. EUR - príspevky prváčikom na školské potreby na Základných školách na Slovensku, pretože vychovávame budúcu generáciu

10 mil. EUR - pomoc týraným matkám, rodinám v núdzi atď

150 mil. EUR - výstavba nových bytov na Slovensku - bytová otázka je veľmi potrebná, Sociálnych zariadení pre Seniorov a Dôchodcov, Plavárni, Mestkých parkov, Detských ihrísk, Útulkov pre bezdomovcov
tomáš virdzek
Guru Member ****
Príspevky: 2222
Dátum registrácie: Po 02 03, 2009 2:17 pm
Has thanked: 634 times
Been thanked: 369 times

Re: Voľby 2023 (z pohľadu ekonomiky)

Príspevok od používateľa tomáš virdzek »

Jarty: zdroj? :mrgreen:
JartyGulak
Gold Member **
Príspevky: 444
Dátum registrácie: Po 11 02, 2019 12:00 am
Has thanked: 2 times
Been thanked: 3 times

Re: Voľby 2023 (z pohľadu ekonomiky)

Príspevok od používateľa JartyGulak »

tomáš virdzek napísal: St 13 09, 2023 11:13 pm Jarty: zdroj? :mrgreen:
r. 2022/ Štat. úrad

(Štátny dlh dosiahol 57,80 % HDP
Dlh verejnej správy v roku 2022 dosiahol 63,38 miliardy eur, čo zodpovedalo 57,80 % HDP. Štátny dlh vlani stúpol o 2,14 mld. eur. Celková výška dlhu v pomere k HDP sa znížila o 3,24 percentuálneho bodu (v roku 2021 dlh dosahoval 61,04 %)

https://slovak.statistics.sk/wps/portal ... BIS9nQSEh/


Slovensko / Eurostat

https://www.europarl.europa.eu/doceo/do ... 39_SK.html


Rozdelenie 1 miliardy EUR (Matovičových zbytočne vyhodených 500 EUR) do ekonomiky Slovenska

- je moja vlastná úvaha / zabudoval som na výstavbu nových Nemocníc, škoda, že Rázsochy nebudú... .
JartyGulak
Gold Member **
Príspevky: 444
Dátum registrácie: Po 11 02, 2019 12:00 am
Has thanked: 2 times
Been thanked: 3 times

Re: Voľby 2023 (z pohľadu ekonomiky)

Príspevok od používateľa JartyGulak »

tomáš virdzek napísal: St 13 09, 2023 11:13 pm Jarty: zdroj? :mrgreen:
Tomáš, keď sa chceš nabudúce smiať v diskusiách, tak si doporučujem najprv vygoogliť Štatistický úrad.

Porovnaj si Štátny deficit pred r. 2019, keď skončila Vláda SMER-SR (Fico ho mal na úrovni 0,7% v r. 2018) a teraz v r. 2023 s úradnickou Ódorovou vládou po r. 2022, keď skončila Hegerova vláda.

- štátny Deficit HDP v % = - 6,44% blíži sa k -7% hranici

- štátny Dlh v mil. EUR = cez 70 miliárd. EUR


"Good job" :roll: :potlesk: , takto nezruinoval Slovensko ani Mečiar, Dzurinda či Fico. Od r. 2020 - r. 2023 to je Slovenský rekord za 3 ročné obdobie... !!!


Viď príloha - nezvyknem kecať

Maj sa.
Prílohy
Priloha_c_1_Deficit_a_dlh_april_2023.ods
(15.24 KiB) 9 stiahnutia
miror
Gold Member **
Príspevky: 537
Dátum registrácie: Ut 06 04, 2021 9:13 pm
Has thanked: 34 times
Been thanked: 171 times

Re: Voľby 2023 (z pohľadu ekonomiky)

Príspevok od používateľa miror »

Tá demagógia ohladom statneho dlhu bola nespocet krat v mediach vysvetlena. Matovic pozical za urok blizky nule aj ked to stat nepotreboval a vacsina prostriedkov sa nespotrebovala ale su na uctoch. Boli lacne peniaze tak to vyuzil a hocikedy je to mozne splatit z volnych prostriedkov statu, je to len dalsia demagogia prebrata z Republikovych platkov od JartyGulaka.
Ak by Vam niekto pozical na 0% urok, nebrali by ste to ? Na papieri by ste boli zadlzeni viac ale v skutocnosti mali volne zdroje, s ktorymi mozete nakladat, zadarmo.
Slovan_sk
Platinum Member ***
Príspevky: 667
Dátum registrácie: Ut 13 05, 2014 12:12 pm
Has thanked: 70 times
Been thanked: 81 times

Re: Voľby 2023 (z pohľadu ekonomiky)

Príspevok od používateľa Slovan_sk »

To je sikovne ak sa tie prostriedky vyuziju rozumne , na druhu stranu vratiti to treba je to stale dlh aj ked bez uroku
Nesluboval Igor ze rocne SMER ukradol 8 miliard a ked bude vladnut on tak to stopne ? Za 3 roky teda mame navyse 24 mld na ucte ci nie ? Verim ze mi poskytnete o tomu nejake vysvetlenie popravde neviem ci sa to riesilo a prepierlo v mediach len si pamatam ze take nieco 3 roky dozadu odznelo
Truncus
Gold Member **
Príspevky: 331
Dátum registrácie: Ut 25 04, 2023 10:39 am
Has thanked: 60 times
Been thanked: 71 times

Re: Voľby 2023 (z pohľadu ekonomiky)

Príspevok od používateľa Truncus »

miror napísal: Št 14 09, 2023 7:02 am Tá demagógia ohladom statneho dlhu bola nespocet krat v mediach vysvetlena. Matovic pozical za urok blizky nule aj ked to stat nepotreboval a vacsina prostriedkov sa nespotrebovala ale su na uctoch. Boli lacne peniaze tak to vyuzil a hocikedy je to mozne splatit z volnych prostriedkov statu, je to len dalsia demagogia prebrata z Republikovych platkov od JartyGulaka.
Ak by Vam niekto pozical na 0% urok, nebrali by ste to ? Na papieri by ste boli zadlzeni viac ale v skutocnosti mali volne zdroje, s ktorymi mozete nakladat, zadarmo.
Nie nebral.

Kým vlani štát platil na úrokoch z celého verejného dlhu len 1,1 miliardy eur (1,0 % HDP), táto suma môže do roku 2026, teda len za štyri roky narásť na takmer dvojnásobok – na 2,2 miliardy eur (1,5 % HDP).

Výnosy na slovenských 10-ročných dlhopisoch sa už nejaký čas nachádzajú tesne pod úrovňou štyroch percent. To je najvyššie za posledných 10 rokov. Pritom ešte v roku 2020 sa výnosy na našich vládnych dlhopisoch pohybovali v záporných hodnotách, teda pod nulovou hranicou.

Ako sa ti páči toto ?
Nie je to také jednoduché, ako píšeš.
miror
Gold Member **
Príspevky: 537
Dátum registrácie: Ut 06 04, 2021 9:13 pm
Has thanked: 34 times
Been thanked: 171 times

Re: Voľby 2023 (z pohľadu ekonomiky)

Príspevok od používateľa miror »

Truncus napísal: Št 14 09, 2023 8:06 am
miror napísal: Št 14 09, 2023 7:02 am Tá demagógia ohladom statneho dlhu bola nespocet krat v mediach vysvetlena. Matovic pozical za urok blizky nule aj ked to stat nepotreboval a vacsina prostriedkov sa nespotrebovala ale su na uctoch. Boli lacne peniaze tak to vyuzil a hocikedy je to mozne splatit z volnych prostriedkov statu, je to len dalsia demagogia prebrata z Republikovych platkov od JartyGulaka.
Ak by Vam niekto pozical na 0% urok, nebrali by ste to ? Na papieri by ste boli zadlzeni viac ale v skutocnosti mali volne zdroje, s ktorymi mozete nakladat, zadarmo.
Nie nebral.

Kým vlani štát platil na úrokoch z celého verejného dlhu len 1,1 miliardy eur (1,0 % HDP), táto suma môže do roku 2026, teda len za štyri roky narásť na takmer dvojnásobok – na 2,2 miliardy eur (1,5 % HDP).

Výnosy na slovenských 10-ročných dlhopisoch sa už nejaký čas nachádzajú tesne pod úrovňou štyroch percent. To je najvyššie za posledných 10 rokov. Pritom ešte v roku 2020 sa výnosy na našich vládnych dlhopisoch pohybovali v záporných hodnotách, teda pod nulovou hranicou.

Ako sa ti páči toto ?
Nie je to také jednoduché, ako píšeš.
Ale tie dlhopisy, ktore Matovic vydal, maju fixnu urokovu sadzbu, ktora sa nezvysuje podla aktualnej, takze aj v dnesnej dobe je to za prakticky nulovy urok a kedze majitelia dlhopisov prerabaju, niekto na tom musi zarobit, zeby stat ?
dobrunoc
Active Member
Príspevky: 77
Dátum registrácie: Ne 27 11, 2011 8:53 am
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times

Re: Voľby 2023

Príspevok od používateľa dobrunoc »

Matovic nemá záujem ísť do vlády. On si to už skúsil a táto poloha mu vôbec nesedí.
On sa cíti dobre v opozícii a podľa mňa tam má aj svoje miesto. Tam si môže robiť tie svoje srandicky, ale aj spraviť veľa dobrého pri odhaľovaní rôznych káuz, poukazovaní na rozkrádanie a podobne.
Keby nejakým zázrakom voľby vyhral s tými podmienkami ktoré si dal s ním nik do koalície nepôjde.. (a to mu vonkoncom nevadí )

Celé to môže mať pozitívny efekt..a síce že prídu voliť aj ľudia ktorí by voliť neprišli a tí sú skôr antiFico (keďže Smerohlas má disciplinovanú voličskú základňu)
JUGGLER napísal: St 13 09, 2023 10:06 pm
tomáš virdzek napísal: St 13 09, 2023 9:42 pm Aj ja Ti to rád zodpoviem inak: https://www.rrz.sk/ A to je dnes, nie v 33-ťom.
a bláznivý Matovič si postavil podmienku ( jednu z desať ), že nepôjde do vlády s nikým, kto neschváli 500 eur pre každého voliča, ktorý 30. septembra hodí hlasovací lístok do urny... https://news.refresher.sk/144304-ZMLUVA ... i-partneri

To je hned neadresných (4 300 000 voličov x 500 €) 2 150 000 000 € ( 2,15 miliardy! )

Neurobil som chybu vo výpočte?...sa mi to nechce veriť:

Voliť môže vyše 4,3 milióna ľudí, z toho 185.000 je prvovoličov :
https://www.teraz.sk/slovensko/volit-mo ... lanok.html

Podmienkou na vstup do vlády má byť aj predĺženie príspevku na dieťa vo výške 200 €.
Presadiť chcú aj daňový bonus 100 € mesačne mamám s deťmi do 15 rokov a mladým ľuďom, ak pracujú na plný úväzok. Sumou 50 € mesačne by chceli podporiť športové krúžky žiakov základných škôl prvého až ôsmeho ročníka.
Rodinám s deťmi do šesť rokov by chcelo hnutie umožniť úľavu na splátkach, „hypotekárne prázdniny“, ak im bude hroziť neschopnosť splácať hypotéku.

...podľa Matoviča nestačí, aby sa body z tzv. zmluvy so Slovenskom dostali do programového vyhlásenia vlády. „Trváme na tom, aby všetky návrhy a body boli schválené na prvých dvoch-troch schôdzach nasledujúceho volebného obdobia,“ vyhlásil Matovič.
iceberg8
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3988
Dátum registrácie: Pi 29 07, 2016 6:18 am
Has thanked: 489 times
Been thanked: 173 times

Re: Voľby 2023 (z pohľadu ekonomiky)

Príspevok od používateľa iceberg8 »

Mnoho stran slubuje, opakujem slubuje, ze znizi dane, a odbremeni administrativu.
Ale ani jedna z nich nepovie, opravte ma ak sa mylim, odkial na to zoberie peniaze?
Odoslané z počítača
iceberg8
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3988
Dátum registrácie: Pi 29 07, 2016 6:18 am
Has thanked: 489 times
Been thanked: 173 times

Re: Voľby 2023 (z pohľadu ekonomiky)

Príspevok od používateľa iceberg8 »

Slovan_sk napísal: Št 14 09, 2023 8:04 am To je sikovne ak sa tie prostriedky vyuziju rozumne , na druhu stranu vratiti to treba je to stale dlh aj ked bez uroku
Nesluboval Igor ze rocne SMER ukradol 8 miliard a ked bude vladnut on tak to stopne ? Za 3 roky teda mame navyse 24 mld na ucte ci nie ? Verim ze mi poskytnete o tomu nejake vysvetlenie popravde neviem ci sa to riesilo a prepierlo v mediach len si pamatam ze take nieco 3 roky dozadu odznelo
Ja si toto tiez pamatam ze to igor niekde povedal..
Ale je tazke najst zdroj, skoda.. Pamtam si presne cestu na ktorej som bol, pretoze som pocuval radio v aute a ta suma sa mi instinktivne vryla do pamati.
Tu ale je podobne nieco
https://www.facebook.com/obycajni.ludia ... 465959595/
Tu sam igor povedal, Táto vláda rozkradla 30 miliárd eur počas posledných 12 rokov!
To je 30/12=2.5mld absolutne minimalne, cize Matovic by mal ukazat prebytok 7.5mld eur, minimalne.
Kde su ?

Problem igora je, ze on toho tolko nakeca, ako tych 650 mil eur v karibiku co mal udajne fico mat.. Aj by som tomu veril "svojimsposobom", a nepochybujem o tom, ze je smer a fico organizovana zlocinecka skupina, pretoze ludia ktori pracovali v statnej sfere, v nizsich poziciach, vsetci videli, ktori chceli vidiet, ze sa deju veci, ake sa deju.. Dohadzovanie kseftov a podobne.. Existuje jedna pravnicka fraza, ktora mi vypadla, ale ide tam o to, ak je tolko nepriamych dokazov, ze to aj blbemu cvakne, tak je jasne kto je pachatel, aj ked neeistuje ziadny priamy dokaz (ako napr DNA na mieste cinu/obete)..
Odoslané z počítača
tomáš virdzek
Guru Member ****
Príspevky: 2222
Dátum registrácie: Po 02 03, 2009 2:17 pm
Has thanked: 634 times
Been thanked: 369 times

Re: Voľby 2023 (z pohľadu ekonomiky)

Príspevok od používateľa tomáš virdzek »

Zrejme sme tu včera spomenuli OĽaNO viac krát :)

olano 2.jpg

Dúfam, že Vám to pôjde spustiť. Mňa to dnes mimoriadne pobavilo :lol: :lol:

https://www.facebook.com/watch/?v=836838237940075


PS: k textu zo včera sa vyjadrím, nemám teraz na to žiaľ čas.
tomáš virdzek
Guru Member ****
Príspevky: 2222
Dátum registrácie: Po 02 03, 2009 2:17 pm
Has thanked: 634 times
Been thanked: 369 times

Re: Voľby 2023 (z pohľadu ekonomiky)

Príspevok od používateľa tomáš virdzek »

Kosa napísal: St 13 09, 2023 9:38 pm
tomáš virdzek napísal: St 13 09, 2023 9:07 pm
Kosa napísal: St 13 09, 2023 9:01 pm Edit: všimol som si, že oficiálny spôsob, tak som zmenil oslovenie z malého písmena na veľké, tak aby sme boli za slušných :D

A máš nejaký osobný problém so slušnosťou?
:roll: , ehm, prečítaj si môj názor k včerajšiemu incidentu medzi Jartygulak a Joki.
Prepáč Kosa, že som včera na Teba tak reagoval.

Úprimne, vytočilo ma, že sa tu ide riešiť ešte aj to, či používam malé či veľké písmeno v oslovení, akoby toto mala byť nejaká dôležitá téma. Používam to tu takto už odjakživa = od začiatku svojho adminovania na fóre a doteraz sa na to nikto nesťažoval a ani si z toho nerobil posmešky.

Berme to ako uzavretú vec.
JartyGulak napísal: St 13 09, 2023 11:40 pm
tomáš virdzek napísal: St 13 09, 2023 11:13 pm Jarty: zdroj? :mrgreen:
Tomáš, keď sa chceš nabudúce smiať v diskusiách, tak si doporučujem najprv vygoogliť Štatistický úrad.

Jarty: prepáč, že to tak vyznelo ten smajlík. Každopádne predvčerom si tu dal jeden, nazvime to "poburujúci" obrázok, myslel som, že aj v tomto prípade bude zdroj "neznámy". Nič viac v tom nehľadaj. :)
JUGGLER napísal: St 13 09, 2023 10:06 pm
tomáš virdzek napísal: St 13 09, 2023 9:42 pm Aj ja Ti to rád zodpoviem inak: https://www.rrz.sk/ A to je dnes, nie v 33-ťom.
a bláznivý Matovič si postavil podmienku ( jednu z desať ), že nepôjde do vlády s nikým, kto neschváli 500 eur pre každého voliča, ktorý 30. septembra hodí hlasovací lístok do urny... https://news.refresher.sk/144304-ZMLUVA ... i-partneri

To je hned neadresných (4 300 000 voličov x 500 €) 2 150 000 000 € ( 2,15 miliardy! )

Neurobil som chybu vo výpočte?...sa mi to nechce veriť:

Voliť môže vyše 4,3 milióna ľudí, z toho 185.000 je prvovoličov :
https://www.teraz.sk/slovensko/volit-mo ... lanok.html

Podmienkou na vstup do vlády má byť aj predĺženie príspevku na dieťa vo výške 200 €.
Presadiť chcú aj daňový bonus 100 € mesačne mamám s deťmi do 15 rokov a mladým ľuďom, ak pracujú na plný úväzok. Sumou 50 € mesačne by chceli podporiť športové krúžky žiakov základných škôl prvého až ôsmeho ročníka.
Rodinám s deťmi do šesť rokov by chcelo hnutie umožniť úľavu na splátkach, „hypotekárne prázdniny“, ak im bude hroziť neschopnosť splácať hypotéku.

...podľa Matoviča nestačí, aby sa body z tzv. zmluvy so Slovenskom dostali do programového vyhlásenia vlády. „Trváme na tom, aby všetky návrhy a body boli schválené na prvých dvoch-troch schôdzach nasledujúceho volebného obdobia,“ vyhlásil Matovič.
:like:

Juggler to trafil. Presne na toto som narážal, pozor nie konkrétne len na to "rozdávanie" za Matoviča, všeobecne na gazdovanie celej tej "sľubotechny" počas rokov :evil: A preto bude mať u mňa ekonomický aspekt vždy najväčšiu váhu. Pretože tú sľubotechnu platím a ona nás zadlžuje viac a viac.

Aktuálny stav: Udržateľnosť verejných financií sa nachádza v pásme vysokého rizika

Tu sa bavíme o kadejakých témach, ktoré sa politikom vyslovene len hodia, aby sa na nich ľudia rozhádali a riešili ich ako to najpodstatnejšie, aby sa pozornosť nesústredila na čísla a fakty. :roll:
Truncus
Gold Member **
Príspevky: 331
Dátum registrácie: Ut 25 04, 2023 10:39 am
Has thanked: 60 times
Been thanked: 71 times

Re: Voľby 2023 (z pohľadu ekonomiky)

Príspevok od používateľa Truncus »

miror napísal: Št 14 09, 2023 9:03 am
Truncus napísal: Št 14 09, 2023 8:06 am
miror napísal: Št 14 09, 2023 7:02 am Tá demagógia ohladom statneho dlhu bola nespocet krat v mediach vysvetlena. Matovic pozical za urok blizky nule aj ked to stat nepotreboval a vacsina prostriedkov sa nespotrebovala ale su na uctoch. Boli lacne peniaze tak to vyuzil a hocikedy je to mozne splatit z volnych prostriedkov statu, je to len dalsia demagogia prebrata z Republikovych platkov od JartyGulaka.
Ak by Vam niekto pozical na 0% urok, nebrali by ste to ? Na papieri by ste boli zadlzeni viac ale v skutocnosti mali volne zdroje, s ktorymi mozete nakladat, zadarmo.
Nie nebral.

Kým vlani štát platil na úrokoch z celého verejného dlhu len 1,1 miliardy eur (1,0 % HDP), táto suma môže do roku 2026, teda len za štyri roky narásť na takmer dvojnásobok – na 2,2 miliardy eur (1,5 % HDP).

Výnosy na slovenských 10-ročných dlhopisoch sa už nejaký čas nachádzajú tesne pod úrovňou štyroch percent. To je najvyššie za posledných 10 rokov. Pritom ešte v roku 2020 sa výnosy na našich vládnych dlhopisoch pohybovali v záporných hodnotách, teda pod nulovou hranicou.

Ako sa ti páči toto ?
Nie je to také jednoduché, ako píšeš.
Ale tie dlhopisy, ktore Matovic vydal, maju fixnu urokovu sadzbu, ktora sa nezvysuje podla aktualnej, takze aj v dnesnej dobe je to za prakticky nulovy urok a kedze majitelia dlhopisov prerabaju, niekto na tom musi zarobit, zeby stat ?
Matovič žiadne dlhopisy nevydal, ale štát, takže uveď, aké sú to dlhopisy, kedy boli vydané v akej cene a v akom úroku. A potom sa možeme baviť ďalej, aby bolo jasné o čo ide...
Napríklad v februári sme si požičali 3,5 miliardy EUR pri úroku 4 % a preto sa naše zadlženie stále zvyšuje...Uveď teda prečo Slovensko nepoužíva na svoje potreby tie Matovičove nulové dlhopisy, ako píšeš.. :-) A prečo sa neustále viac a viac zadlžuje a za horších podmienok. Sme % omnoho viac zadlžená ako Česi.
tomáš virdzek
Guru Member ****
Príspevky: 2222
Dátum registrácie: Po 02 03, 2009 2:17 pm
Has thanked: 634 times
Been thanked: 369 times

Re: Voľby 2023 (z pohľadu ekonomiky)

Príspevok od používateľa tomáš virdzek »

PRIESKUM: Čierny scenár pre pravicu. Viaceré demokratické strany by sa nedostali do parlamentu

Zdroj: https://tvnoviny.sk/domace/clanok/85742 ... _clipboard

preferencie.jpg
Adammd
Guru Member ****
Príspevky: 1826
Dátum registrácie: Ut 11 10, 2016 2:47 pm
Has thanked: 216 times
Been thanked: 115 times

Re: Voľby 2023 (z pohľadu ekonomiky)

Príspevok od používateľa Adammd »

Bude sranda, ked sa SAS, OLANO, KDH, SMe a hlavne arogantni politici z Demokratov nedostanu do parlamentu.

Ak si mozem skromne tipnut, cierny peter ostane Demokratom( :lol: ) a KDH. SAS , SME a Olano(7,2%) tesne prejdu.
Ak nie, Fico je premier :mrgreen:
f.i.r.e.
has no top because fiat has no bottom
“There are three classes of people: those who see, those who see when they are shown, and those who do not see.” - Leonardo da Vinci
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7072
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 150 times
Been thanked: 284 times

Re: Voľby 2023 (z pohľadu ekonomiky)

Príspevok od používateľa jogo »

Adammd napísal: Št 14 09, 2023 4:21 pm Bude sranda, ked sa SAS, OLANO, KDH, SMe a hlavne arogantni politici z Demokratov nedostanu do parlamentu.a KDH. SAS , SME a Olano(7,2%) tesne prejdu.
Ak prejdu, tak tu budeme mať zas taký zlepenec, ako sme mali doteraz.
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
jaroslav80
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 4047
Dátum registrácie: Št 24 03, 2011 5:19 pm
Has thanked: 51 times
Been thanked: 64 times

Re: Voľby 2023 (z pohľadu ekonomiky)

Príspevok od používateľa jaroslav80 »

Truncus napísal: Št 14 09, 2023 2:26 pm Napríklad v februári sme si požičali 3,5 miliardy EUR pri úroku 4 % a preto sa naše zadlženie stále zvyšuje...Uveď teda prečo Slovensko nepoužíva na svoje potreby tie Matovičove nulové dlhopisy, ako píšeš.. :-) A prečo sa neustále viac a viac zadlžuje a za horších podmienok. Sme % omnoho viac zadlžená ako Česi.
Tu je zopar cisiel (z marca 2023) k tejto teme.
Zadlženosť SR bola pritom ešte v roku 2008, pred začiatkom finančnej krízy, na rovnakej úrovni ako v Česku, a to na úrovni 28 percent hrubého domáceho produktu (HDP).

https://www.teraz.sk/ekonomika/slovensk ... lanok.html

"Zadlženosť SR bola pritom ešte v roku 2008, pred začiatkom finančnej krízy, na rovnakej úrovni ako v Česku, a to na úrovni 28 percent hrubého domáceho produktu (HDP). Slovensku sa však odvtedy podarilo nazhromaždiť dlhy vo výške 60 percent HDP. Česko má verejný dlh v hodnote 42 percent HDP," priblížil v aktuálnej analýze ekonomický analytik Tatra banky Boris Fojtík. Po prepočte na jedného obyvateľa to znamená, že každý občan Slovenska by musel na splatenie verejného dlhu vynaložiť 11.200 eur, kým Čechom by stačilo vyskladať sa po 9650 eur.

Obdobným vývojom ako verejný dlh si podľa neho prešiel aj súkromný dlh domácností. "Kým v roku 2008 boli naše domácnosti najmenej zadlžené v rámci V4, dnes sú s náskokom na prvom mieste. V pomere k hodnote, ktorá sa v danej krajine vyprodukuje, to je 45 percent HDP na Slovensku a 33 percent HDP v Česku," vyčíslil analytik. Na každého Slováka tak pripadá dlh 8320 eur v podobe úverov. V Česku to vychádza 7504 eur na obyvateľa.


Hlupy narod, ktory sa zadlzuje, bude sluzobnikom tych, ktori mu pozicali :) .

Ale ved deti to v pohode posplacaju, a vnuci.
Na Ukrajine nebudu so splacanim penazi Americanom hotovi ani pra-pra-pra-pra-vnuci sucasnej generacie. Takze sme stale v pohode.
Napísať odpoveď

Návrat na "Politika a názory o spoločnosti"