Všetko v ETF v Interactive brokers

Podielové fondy, ETF, Hedge fondy
Pravidlá fóra
Nezabudnite, prosím, že svojou prítomnosťou a diskutovaním na tomto fóre vyjadrujete svoj súhlas s vždy aktuálnymi Podmienkami používania tohto fóra. Predovšetkým prosím dbajte na slušnosť komunikácie a rešpektovanie sa navzájom. Celé Podmienky používania tohto fóra si môžte prečítať tu.
boarder171
Príspevky: 29
Dátum registrácie: Št 09 06, 2016 6:16 pm

Všetko v ETF v Interactive brokers

Príspevok od používateľa boarder171 »

Čaute. Do akej miery je rozumné držať všetky peniaze v jednom ETF (MSCI WORLD,ticker IWDA)? Okrem pár tisíc v rezerve na účte mám všetko v tomto ETF a prikupujem už cez rok pravidelne každý mesiac za cca 800-1000 eur. Dikes. :beer:

(Možno som si prišiel aj pre trocha motivácie, keďže všetko čo viem, viem z YouTube, zopár stránok a tohto fóra, ktoré sledujem už dlhšie, no v mojom okolí som široko ďaleko sám.)

Ešte sa priznám že, rozmýšľam že vezmem americkú hypo na byt v ktorom nebývam, cca 20tis by mi ešte dali a tiež by som to zainvestoval.
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15822
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 1043 times
Been thanked: 1403 times

Re: Všetko v ETF v Interactive brokers

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Môj názor.

Závisi to od tvojej povahy a tvojho investičného horizontu.

Ak si mladý, miluješ technológie a nevadí ti riziko poklesov, za ideálnu investíciu považujem Nasdaq100. Potenciál najvyššieho výnosu: 12-14% p.a.
Ak chceš byť diverzifikovaný do celého sveta ( 1500 akcií ) najlepší je ETF SVET. Dávam mu potenciál okolo 8% p.a.

Zlatá stredná cesta je ETF USA ( etf na SP500 ) , podľa mňa najlepšie spravovaný index na svete. Potenciál okolo +10% p.a.

Dúfam že investuješ do eurovej a akumulačnej verzie.

Držím palce ! https://youtu.be/cB4TUza4Fs0?t=31

:beer:
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
boarder171
Príspevky: 29
Dátum registrácie: Št 09 06, 2016 6:16 pm

Re: Všetko v ETF v Interactive brokers

Príspevok od používateľa boarder171 »

Áno, je to eurova a akumulačna verzia. A čo hovoríš na páku cez hypo? Investujem na dlhodobo v podstate nemám obmedzený časový horizont. Dikes
Používateľov profilový obrázok
iosephus
Silver Member *
Príspevky: 237
Dátum registrácie: Po 06 02, 2023 2:56 pm
Has thanked: 10 times
Been thanked: 30 times

Re: Všetko v ETF v Interactive brokers

Príspevok od používateľa iosephus »

boarder171 napísal: Po 02 10, 2023 1:19 pm Áno, je to eurova a akumulačna verzia. A čo hovoríš na páku cez hypo? Investujem na dlhodobo v podstate nemám obmedzený časový horizont. Dikes
S akým úrokom?
Neviem teda či tu zháňaš nejaké požehnanie, ktoré by ti odobrilo všetky investície, lebo to sa len na základe týchto info nedá dať.
boarder171
Príspevky: 29
Dátum registrácie: Št 09 06, 2016 6:16 pm

Re: Všetko v ETF v Interactive brokers

Príspevok od používateľa boarder171 »

iosephus napísal: Po 02 10, 2023 2:03 pm
boarder171 napísal: Po 02 10, 2023 1:19 pm Áno, je to eurova a akumulačna verzia. A čo hovoríš na páku cez hypo? Investujem na dlhodobo v podstate nemám obmedzený časový horizont. Dikes
S akým úrokom?
Neviem teda či tu zháňaš nejaké požehnanie, ktoré by ti odobrilo všetky investície, lebo to sa len na základe týchto info nedá dať.
Úrok niečo medzi 4,5-5% a možno zháňam aj požehnanie. 😁 Tak plánujem všetko držať v akciách a keď mi bude na niečo treba peniaze tak odpredam časť portfólia. Ako svadba, prerabka bytu a pod. Americkú hypo chcem brat na byt ktorý prenajimam kamošovi.

Vďaka pekne Juggler za odpoveď, len sa chcem z času na čas uistiť ze som nasadol na správny vlak 😁 A ten nasdaq no, možno by som mohol niečo prikúpiť.
Robo_1
Príspevky: 44
Dátum registrácie: Št 17 11, 2016 11:28 pm
Has thanked: 20 times
Been thanked: 18 times

Re: Všetko v ETF v Interactive brokers

Príspevok od používateľa Robo_1 »

Pri uroku 4.5% v hypo to dat do ETF mi pride celkom slusny hazard.. (Moj nazor, nemusi korespondovat s ostatnymi)
Používateľov profilový obrázok
iosephus
Silver Member *
Príspevky: 237
Dátum registrácie: Po 06 02, 2023 2:56 pm
Has thanked: 10 times
Been thanked: 30 times

Re: Všetko v ETF v Interactive brokers

Príspevok od používateľa iosephus »

S tvojim príjmom, keď si za rok dokážeš odložiť cez 10 000€, nemá zmysel špekulovať s hypotékou na 20 tisíc, myslím. Hypotéku bude treba splácať aj keď trhy pôjdu dole, páka funguje na obe strany.

Buffet by ti odporúčil, aby si bohatol pomalšie :)
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15822
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 1043 times
Been thanked: 1403 times

Re: Všetko v ETF v Interactive brokers

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Robo_1 napísal: Po 02 10, 2023 7:02 pm Pri uroku 4.5% v hypo to dat do ETF mi pride celkom slusny hazard.. (Moj nazor, nemusi korespondovat s ostatnymi)
Mne nie. V tom súhlasím s Mišom Nalevankom, že najlepšou stratégiou je čím skôr mať v akciách čím viac kapitálu, ktorý má pred sebou dlhý investičný horizont.
Neviem kde sme robili výpočet, ale ide o to, že pravidelným investovaním trvá dlho, kým si vybuduješ podstatný kapitál.
Najlepším riešením je na začiatok vložiť čím viac a potom pravidelne dokladať.
Ono je to zaujímavé aj v tom, že potom v budúcnosti, ked nejaké obdobie nemáš z čoho dokladať, tak nevadí - investovaný kapitál sa zhodnocuje sám.
To je aj princíp môjho nekonečného investičného horizontu, v ktorom nahonobíš do dôchodku čím väčší kapitál a potom už nepridávaš, len si vyplácaš rentu napr. 4% ročne.
Napr. máš na účte 1 milión - renta k penzii je 40 000 € ročne (3333 mesačne ) a kašleš na to, čo sa deje na trhoch.
Ono sa to bude dlhodobo zhodnocovať v priemere 10% p.a. a čo sa deje krátkodobo ťa nezaujíma. Čiže žiješ z akcií, zhodnocuješ sa ďalej a tvoji potomkovia zdedia rentový účet ( môžeš im to dať do závetu ako dal Buffett ). Ked by sa aj stalo, že 20 rokov sa účet nebude zhodnocovať, tak 40 000 ročne ti stačí na 25 rokov a tvoji potomkovia majú smolu....

Ale poďme k reálnym číslam.
20 000 investovaných na začiatku 2008, čo je v pred finančnou krízou a zároveň približne na vrchole indexu, odkiaľ to potom padlo.

20 000 v SP 500 by sa dodnes zhodnotilo o 413%..to je 10,94% p.a....na účte by si mal po 15 rokoch 102 000 €
Vypočítaj kolko by si medzitým splatil za hypotéku.

20 000 v nasdaq100 by sa zhodnotilo o 952%...to je 16% p.a. a na účte by si mal 210 400 €
Odčítaj ,čo si dal za hypo a rozdiel je tvoj.

Strach je prirodzená ľudská vlastnosť. Dnes si kúpiš BMW za 100 000...o 15 rokov ho predáš za 10 000. Strata -90 000
Tých istých 100 000 v Nasdaqu a dnes po 15 rokoch máš na účte 1 050 000 €. Z toho vieš slušne žiť do konca života pri rente 4%. :)

Ak by si tých 100 000 držal v banke na účte, aby si sa nevyhol strate ...dnes by si si za nich kúpil o polovicu menej..čiže inflácia by ti spôsobila stratu -50%.

Takže ide o to, či človek má kuráž zariskovať, alebo nie. Ja tvrdím, že sa netreba báť, keď máme pred sebou horizont, ked si vieme uvedomiť, že peniaze nie sú to najdôležitejšie v živote a nezomrieme ani keby to po 15 rokoch bolo v mínuse.

Ladis nám dnes napísal, že akcie sú v krachu. Jeho akcie možno. Ale eurová investícia do SP500, takisto nasdaq 100 je aj teraz v zisku - na all time high:
Prílohy
nasdaq v krachu.png
akcie v krachu.png
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
vrana23
Príspevky: 33
Dátum registrácie: Št 08 09, 2011 12:34 pm
Has thanked: 5 times
Been thanked: 19 times

Re: Všetko v ETF v Interactive brokers

Príspevok od používateľa vrana23 »

Pan Nalevanko pouzil na zaciatku opcie ci nejake pakove ETF alebo hned taky velky vklad ?

JUGGLER napísal: Po 02 10, 2023 7:49 pm
Robo_1 napísal: Po 02 10, 2023 7:02 pm Pri uroku 4.5% v hypo to dat do ETF mi pride celkom slusny hazard.. (Moj nazor, nemusi korespondovat s ostatnymi)
Mne nie. V tom súhlasím s Mišom Nalevankom, že najlepšou stratégiou je čím skôr mať v akciách čím viac kapitálu, ktorý má pred sebou dlhý investičný horizont.
Neviem kde sme robili výpočet, ale ide o to, že pravidelným investovaním trvá dlho, kým si vybuduješ podstatný kapitál.
Najlepším riešením je na začiatok vložiť čím viac a potom pravidelne dokladať.
Ono je to zaujímavé aj v tom, že potom v budúcnosti, ked nejaké obdobie nemáš z čoho dokladať, tak nevadí - investovaný kapitál sa zhodnocuje sám.
To je aj princíp môjho nekonečného investičného horizontu, v ktorom nahonobíš do dôchodku čím väčší kapitál a potom už nepridávaš, len si vyplácaš rentu napr. 4% ročne.
Napr. máš na účte 1 milión - renta k penzii je 40 000 € ročne (3333 mesačne ) a kašleš na to, čo sa deje na trhoch.
Ono sa to bude dlhodobo zhodnocovať v priemere 10% p.a. a čo sa deje krátkodobo ťa nezaujíma. Čiže žiješ z akcií, zhodnocuješ sa ďalej a tvoji potomkovia zdedia rentový účet ( môžeš im to dať do závetu ako dal Buffett ). Ked by sa aj stalo, že 20 rokov sa účet nebude zhodnocovať, tak 40 000 ročne ti stačí na 25 rokov a tvoji potomkovia majú smolu....

Ale poďme k reálnym číslam.
20 000 investovaných na začiatku 2008, čo je v pred finančnou krízou a zároveň približne na vrchole indexu, odkiaľ to potom padlo.

20 000 v SP 500 by sa dodnes zhodnotilo o 413%..to je 10,94% p.a....na účte by si mal po 15 rokoch 102 000 €
Vypočítaj kolko by si medzitým splatil za hypotéku.

20 000 v nasdaq100 by sa zhodnotilo o 952%...to je 16% p.a. a na účte by si mal 210 400 €
Odčítaj ,čo si dal za hypo a rozdiel je tvoj.

Strach je prirodzená ľudská vlastnosť. Dnes si kúpiš BMW za 100 000...o 15 rokov ho predáš za 10 000. Strata -90 000
Tých istých 100 000 v Nasdaqu a dnes po 15 rokoch máš na účte 1 050 000 €. Z toho vieš slušne žiť do konca života pri rente 4%. :)

Ak by si tých 100 000 držal v banke na účte, aby si sa nevyhol strate ...dnes by si si za nich kúpil o polovicu menej..čiže inflácia by ti spôsobila stratu -50%.

Takže ide o to, či človek má kuráž zariskovať, alebo nie. Ja tvrdím, že sa netreba báť, keď máme pred sebou horizont, ked si vieme uvedomiť, že peniaze nie sú to najdôležitejšie v živote a nezomrieme ani keby to po 15 rokoch bolo v mínuse.

Ladis nám dnes napísal, že akcie sú v krachu. Jeho akcie možno. Ale eurová investícia do SP500, takisto nasdaq 100 je aj teraz v zisku - na all time high:
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15822
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 1043 times
Been thanked: 1403 times

Re: Všetko v ETF v Interactive brokers

Príspevok od používateľa JUGGLER »

vrana23 napísal: Ut 03 10, 2023 8:09 am Pan Nalevanko pouzil na zaciatku opcie ci nejake pakove ETF alebo hned taky velky vklad ?
Nie. Opcie určite nie, tie nie sú oslobodené od daní.
Myslím, že použil klasické ETF (nasdaq100), ale na páku u brokera.

Ale pozor ! Ja som nemal na mysli páku u brokera, len to, že sa oplatí čím skôr mať v akciách čím viac kapitálu.

Na rozdiel od 20 000 požičaných od banky považujem páku u brokera za nebezpečnú.
Ak pri páke 1: 2 padne Nasdaq o polovicu ( čo sa stalo 2 x za posledných 25 rokov ), investor skrachuje. (broker to zastaví skôr, ale to nie je podstatné)
Okrem toho peniaze od brokera nie sú zadarmo. Pri páke 1:2 je to úrok cca 6%p.a, pri páke 1:3 až 12%p.a. (možno viac ).

Nechcel som sa k Mišovi vyjadrovať. Myslel som len bezpečný vklad, teda čo najväčšiu investíciu bez páky.
To, že americkú hypotéku považujeme v istom zmysle za páku, je niečo iné. Investované peniaze u brokera nemôžu skrachovať, len utrpieť stratu.
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
Robo_1
Príspevky: 44
Dátum registrácie: Št 17 11, 2016 11:28 pm
Has thanked: 20 times
Been thanked: 18 times

Re: Všetko v ETF v Interactive brokers

Príspevok od používateľa Robo_1 »

JUGGLER napísal: Ut 03 10, 2023 4:03 pm
Ale pozor ! Ja som nemal na mysli páku u brokera, len to, že sa oplatí čím skôr mať v akciách čím viac kapitálu.

Na rozdiel od 20 000 požičaných od banky považujem páku u brokera za nebezpečnú.
Ak pri páke 1: 2 padne Nasdaq o polovicu ( čo sa stalo 2 x za posledných 25 rokov ), investor skrachuje. (broker to zastaví skôr, ale to nie je podstatné)
Okrem toho peniaze od brokera nie sú zadarmo. Pri páke 1:2 je to úrok cca 6%p.a, pri páke 1:3 až 12%p.a. (možno viac ).
No neviem, ked zainvestuje 100k svojich a 100k z hypo (priklad na dobre pocitanie) a pride pad o 50%, tj strati 100k, chcem vidiet ako to vysedi a nepreda. Uz pri pade o 20% zo sumy 200k je to 40k a teda z vlastnych 100k je to takmer polovica. Vtedy clovek zacne panikarit a preda. Teraz su vsetci frajeri ze oni nie, ale neviem kolko ma za sebou ten track record, ze sa mu to stalo a ustal to.

Co sa tyka paky u brokera, IBKR ma na prvych 90k 4,9% urok a na vsetko nad okolo 4.5%. Nevidim tu az taky rozdiel - jedine chyba fixacia a ano, broker by nevysedel, ale predal. Stale je mozne dodatocne riesit hypo na krytie skveleho pakoveho napadu :).
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15822
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 1043 times
Been thanked: 1403 times

Re: Všetko v ETF v Interactive brokers

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Robo_1 napísal: Ut 03 10, 2023 5:10 pm Co sa tyka paky u brokera, IBKR ma na prvych 90k 4,9% urok a na vsetko nad okolo 4.5%. Nevidim tu az taky rozdiel - jedine chyba fixacia a ano, broker by nevysedel, ale predal. Stale je mozne dodatocne riesit hypo na krytie skveleho pakoveho napadu :).
OK. ten úrok mám v hlave pri USD. Na EUR je tak ako píšeš.
Rozdiel v úroku medzi marginom a hypo takmer nie je. Rozdiel je v tom že pád zo 100% cash ťa nemôže priniesť do krachu.
Pri páde na páku, ti broker začne zatvárať pozície za market price, takže event ako flash crash môže byť fatálny.

Ak vidíš -50% pri 100% cash (trh musí klesnúť o -50%) rovnako ako -50% na margin pri poklese trhu o -25%, tak nemusíme nič rozoberať.

V hitparáde Martin prežil -50% s pákovým etf a je späť hore ( na to treba +100%), ale mali sme aj účastníka, ktorý na margin skončil takto:

SKRBLÍK - TRADER: -86,94% . Swingtrading akcií. Od 1.7.2020 do 31.12.2022,


P.S. Radšej by som splácal tú hypo s vedomím, že moja investícia nemôže skrachovať, ako si požičiať od brokera a riskovať krach.
Pri investovaní sa treba mentálne nastaviť tak, že sa nestaráš, nestresuješ. Na margin (keď vieš čo sa môže stať) - nemôžeš pokojne spávať :)
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
boarder171
Príspevky: 29
Dátum registrácie: Št 09 06, 2016 6:16 pm

Re: Všetko v ETF v Interactive brokers

Príspevok od používateľa boarder171 »

Ďakujem ešte raz. Chcem sa ešte spýtať skúsenejších, prečo mi kolíše cena fondu konkrétne ticker IWDA, aj pri zatvorenej burze?
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15822
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 1043 times
Been thanked: 1403 times

Re: Všetko v ETF v Interactive brokers

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Burza nikdy nespí. :) Oficiálne AEB burza ( ako vidím v IB ) zatvára o 17,40..ale môžu mať aftermarket

V amerike burza dnes zatvorila o 22, ale ja obchodujem ďalej až do 2 rána. A IB zaviedlo aj celonočný trading..to už teda neviem pre koho.
Burza je oficiálne len miesto kde sa obchoduje vo velkom cez maklérov ( NYSE), alebo marketmakerov (velké firmy, ktoré fungujú ako zmenárne...stále predávajú a nakupujú ), alebo cez elektronické burzy...)...a tie elektronické burzy (ECN) fungujú dlhšie. V Európe nie je ten trh taký likvidný, ale niektorí marketmakeri ponúkajú obchodovananie aj po zavretí burzy ( zarábajú na spreade..to je že majú väčší rozdiel medzi nákupom a predajom)

Ešte sa to to môže hýbať aj podľa kurzových zmien, keby si mal účet v USD ( alebo účet v EUR a nakupoval by si v USD...IWDA sa dá kúpiť v Londýne za USD )
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
boarder171
Príspevky: 29
Dátum registrácie: Št 09 06, 2016 6:16 pm

Re: Všetko v ETF v Interactive brokers

Príspevok od používateľa boarder171 »

JUGGLER napísal: Ut 10 10, 2023 11:23 pm Burza nikdy nespí. :) Oficiálne AEB burza ( ako vidím v IB ) zatvára o 17,40..ale môžu mať aftermarket

V amerike burza dnes zatvorila o 22, ale ja obchodujem ďalej až do 2 rána. A IB zaviedlo aj celonočný trading..to už teda neviem pre koho.
Burza je oficiálne len miesto kde sa obchoduje vo velkom cez maklérov ( NYSE), alebo marketmakerov (velké firmy, ktoré fungujú ako zmenárne...stále predávajú a nakupujú ), alebo cez elektronické burzy...)...a tie elektronické burzy (ECN) fungujú dlhšie. V Európe nie je ten trh taký likvidný, ale niektorí marketmakeri ponúkajú obchodovananie aj po zavretí burzy ( zarábajú na spreade..to je že majú väčší rozdiel medzi nákupom a predajom)

Ešte sa to to môže hýbať aj podľa kurzových zmien, keby si mal účet v USD ( alebo účet v EUR a nakupoval by si v USD...IWDA sa dá kúpiť v Londýne za USD )
Oki teda. Čiže je to kôli tomu že aj po zatvorení burzy sa s týmto fondom obchoduje. A je nejaká stratégia kedy najlepšie odpredať investiciu s čo najnižšou stratou? Cez limit order? :D
Napísať odpoveď

Návrat na "Fondy, ETF, Hedge fondy"