Bubble meter

Indikátory, pluginy, platformy, obchodné systémy, investičné stratégie, backtesting
Pravidlá fóra
Nezabudnite, prosím, že svojou prítomnosťou a diskutovaním na tomto fóre vyjadrujete svoj súhlas s vždy aktuálnymi Podmienkami používania tohto fóra. Predovšetkým prosím dbajte na slušnosť komunikácie a rešpektovanie sa navzájom. Celé Podmienky používania tohto fóra si môžte prečítať tu.
tomáš virdzek
Guru Member ****
Príspevky: 2222
Dátum registrácie: Po 02 03, 2009 2:17 pm
Has thanked: 634 times
Been thanked: 369 times

Re: Bubble meter

Príspevok od používateľa tomáš virdzek »

Zaujímavosť/ fakt 3, čo robia ratingovky? Na zamyslenie, ako sa to dá využiť.

Whole US stock market (AMEX, NYSE, NASDAQ)

market.jpg

S&P Group (sp400,500,600)

sp group.jpg

S&P500

sp500 index.jpg
tomáš virdzek
Guru Member ****
Príspevky: 2222
Dátum registrácie: Po 02 03, 2009 2:17 pm
Has thanked: 634 times
Been thanked: 369 times

Re: Bubble meter

Príspevok od používateľa tomáš virdzek »

Teda ak pobijete "odpad" cca 5000 spoločností, ešte stále nie ste ani na úrovni S&P500.

= všetkým stock pickerom želám good luck :mrgreen:

PS: investovanie do 1 spoločnosti je hazard, nie trading, nie investing. A môžete mi to tu otrepať aj o hlavu, toto je fakt, nie domnienka.
tomáš virdzek
Guru Member ****
Príspevky: 2222
Dátum registrácie: Po 02 03, 2009 2:17 pm
Has thanked: 634 times
Been thanked: 369 times

Re: Bubble meter

Príspevok od používateľa tomáš virdzek »

tomáš virdzek napísal: Pi 25 08, 2023 11:28 pm
glengoolie napísal: St 19 07, 2023 2:03 pm Odporucam kupit TELL este dnes lebo zacina letiet uz v premarkete. Dnes mame 8K kde napreduje lease-back dohoda z LOI do zmluvne zavezneho procesu takze to silno naznacuje ze mame partnerov ktorych lender schvalil a preto pokracuju s procesom. Dnes budem konecne na 0 a asi aj v zelenom po velmi dlhej dobe. A ratam ze v cervenych cislach uz nebudem.
Náhliš ešte s nákupom?
Narážam na takéto príspevky...
tomáš virdzek
Guru Member ****
Príspevky: 2222
Dátum registrácie: Po 02 03, 2009 2:17 pm
Has thanked: 634 times
Been thanked: 369 times

Re: Bubble meter

Príspevok od používateľa tomáš virdzek »

V prvom obrázku: je worst match > -100% (-399%), čo je absolútna blbosť. Spoločnosť, ktorá zbankrotuje má max -100%. Nebudem ale do toho zasahovať, kto čítal text vyššie, je to z dôvodu dividend. Na cca 6500 stockoch sú tieto udalosti iba 2x.

problemove akcie.jpg
iceberg8
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3985
Dátum registrácie: Pi 29 07, 2016 6:18 am
Has thanked: 489 times
Been thanked: 173 times

Re: Bubble meter

Príspevok od používateľa iceberg8 »

tomáš virdzek napísal: Pi 22 09, 2023 4:47 pm Teda ak pobijete "odpad" cca 5000 spoločností, ešte stále nie ste ani na úrovni S&P500.

= všetkým stock pickerom želám good luck :mrgreen:

PS: investovanie do 1 spoločnosti je hazard, nie trading, nie investing. A môžete mi to tu otrepať aj o hlavu, toto je fakt, nie domnienka.
S tym sa neda nesuhlasit, ale potom zas Buffett ma vela AAPL :) A niekto pisal, ze chcel by mat viac :)
Odoslané z počítača
tomáš virdzek
Guru Member ****
Príspevky: 2222
Dátum registrácie: Po 02 03, 2009 2:17 pm
Has thanked: 634 times
Been thanked: 369 times

Re: Bubble meter

Príspevok od používateľa tomáš virdzek »

Jo, aj podľa buble metra je AAPL výrobník peňazí. (nebudem ukazovať verziu, čo teraz mám k dispozícii, už ale aj terajšia ukazuje, že je to tak) Paradoxne kedysi, som bral túto spoločnosť za bubble. Všetko je vo vývoji, aj moje domnienky, akciový trh som nikdy nerobil a len s tým začínam :) Úprimne poklona všetkým, ktorí ho robia. Je to súboj s obrom.

PS: a úprimne? nadobúdam pocit, že toto je oveľa ťažšia káva ako s futures na 1 podklad. Ale podľa čísel, aj vyšší potenciál. Oveľa vyšší. V tom bubble metri sú iba 2 podmienky. Jedna na long, jedna na short indicator.
tomáš virdzek
Guru Member ****
Príspevky: 2222
Dátum registrácie: Po 02 03, 2009 2:17 pm
Has thanked: 634 times
Been thanked: 369 times

Re: Bubble meter

Príspevok od používateľa tomáš virdzek »

Keď to tak mám zobrať v globále, bubble meter je pre mňa facka nohou :) Tak ťažký je ten akciový trh.
iceberg8
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3985
Dátum registrácie: Pi 29 07, 2016 6:18 am
Has thanked: 489 times
Been thanked: 173 times

Re: Bubble meter

Príspevok od používateľa iceberg8 »

Tak ono ten AAPL ale aj FAANG sa neda brat uz asi ako "firma", ono je to vysavac firiem (nakupuju co chcu), pratkicky index sam o sebe, ten Apple napriklad :)
Odoslané z počítača
tomáš virdzek
Guru Member ****
Príspevky: 2222
Dátum registrácie: Po 02 03, 2009 2:17 pm
Has thanked: 634 times
Been thanked: 369 times

Re: Bubble meter

Príspevok od používateľa tomáš virdzek »

tomáš virdzek napísal: Pi 22 09, 2023 3:15 pm
Dáta dnes už mám za celý stock market - konečne aspoň dáky posun vpred.

Vycucal som z tých dát niekoľko zaujímavých zistení, zatiaľ dávam 2 zaujímavé veci.


1.) vytiahol som z bubble metra "long indicator" na S&P. Dáta od 1789 (bez divi).

sp500.jpg

Odstránilo to všetky krízy (viď. DD) + čo ma extra potešilo, aj prepad z 1987, to bol riadny bonus :)


Juggler: nie je to síce tých Tvojich 80% ale lepšie ako drôtom do oka. :) Chceme to nejak sledovať v čase? Ide o to, že si buď 100% v akciách alebo 100% cash.
iceberg8
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3985
Dátum registrácie: Pi 29 07, 2016 6:18 am
Has thanked: 489 times
Been thanked: 173 times

Re: Bubble meter

Príspevok od používateľa iceberg8 »

Inak taky MCD je zaujimavy, je sice ohodnoteny na ATH, ale indikator stale nedava short :)

(podobny graf malo zlato)
Odoslané z počítača
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15822
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 1043 times
Been thanked: 1403 times

Re: Bubble meter

Príspevok od používateľa JUGGLER »

iceberg8 napísal: Pi 22 09, 2023 6:11 pm S tym sa neda nesuhlasit, ale potom zas Buffett ma vela AAPL :) A niekto pisal, ze chcel by mat viac :)
Ja súhlasím s Tomášom. Ale ber to ako relatívnu záležitosť. Keď investuješ do svojho podnikania - pozri koľko firiem prosperuje tak, že by išli ich akcie hore.
Veľmi málo ! Vlastné podnikanie je najčastejšie ako dividendová firma. Bezcenné akcie, ale máš podiel na zisku ( dividendu ).
Pozri koľko podnikateľských projektov zmizne - skončia lebo prinášajú stratu.

Z toho pohľadu je aj jedna veľká etablovaná firma výhrou. Ale nie celoživotnou ! Na to aby jedna akcia porazila index musíme mať ohromné šťastie.

Viem, ked pozeráme teraz na grafy FAANG, každý si vravíme: veď stockpicking pár firiem s prstom vzadku porazí index.

Ale skúste tie firmy nakúpiť dnes a pozrite sa o 30 rokov....môžete dopadnúť zle. A u jednej firmy je riziko ešte väčšie.

S buffetom a jeho 50% applu je to tak, že jeho portfólio je len súčasť podnikania BRK. Samotné portfólio posledné roky len kopíruje SP500 a Buffett vie, že je oveľa rizikovejšie ako 500 akcií v SP500. Jemu AAPL zachránilo renomé odkedy ho kúpil ( asi 7 rokov )...Bez Apple počítam, že celé jeho portfólio by posledné roky underperformalo SP500 a to by bola hamba. Aj tak si uvedomme že ani samotný Buffett nedokáže vybrať lepšie akcie ako sú v SP500..to je úžasné zistenie pre investorov ETF USA. Buffett zo svojou 50% váhou Apple je v podstate zlým príkladom, zlou diverzifikáciou. Ale ja ho chápem, že on Apple berie ako štvrtý pilier svojho podnikania: po železniciach, poistení a realitách. Tie tri piliere sú však jeho súkromné podnikanie , nie portfolio investing.
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
tomáš virdzek
Guru Member ****
Príspevky: 2222
Dátum registrácie: Po 02 03, 2009 2:17 pm
Has thanked: 634 times
Been thanked: 369 times

Re: Bubble meter

Príspevok od používateľa tomáš virdzek »

Short TPST: @10,58.

Ukazuje na dayli short indicatore potenciál riadnej bubliny.

tpst.jpg
tomáš virdzek
Guru Member ****
Príspevky: 2222
Dátum registrácie: Po 02 03, 2009 2:17 pm
Has thanked: 634 times
Been thanked: 369 times

Re: Bubble meter

Príspevok od používateľa tomáš virdzek »

Tento short vyššie nebudem zapisovať do portfólia, nakoľko som sa už vyjadril, nie je yahoo ani google na to prispôsobené (na short selling) a kazí to celý reporting. Ale dík Martin. Zapíšem to aspoň tu. Budeme sledovať.
Martin7 napísal: St 11 10, 2023 9:57 pm Máte niekto akciu TPST? Dnes urobila +3764% (momentálne) :D
tomáš virdzek
Guru Member ****
Príspevky: 2222
Dátum registrácie: Po 02 03, 2009 2:17 pm
Has thanked: 634 times
Been thanked: 369 times

Re: Bubble meter

Príspevok od používateľa tomáš virdzek »

Bodaj by bolo takýchto dát /príkladov viac. Žiaľ nedokážem to zatiaľ testovať na viac ako mám nejaké dáta. Testujem to len na M dáta, vôbec nie nejaké W, či D. :roll: To ale časom snáď príde a zautomatizujem to. Ak teda máte takéto "Šupy" ako Martin, kľudne sem píšte. Iba ma potešíte, otestujeme to tu + uvidíme, ako to dopadlo potom.
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15822
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 1043 times
Been thanked: 1403 times

Re: Bubble meter

Príspevok od používateľa JUGGLER »

akurát, že je neshortovateľná: od 10 oktobra 16,43 do 12 oktobra 2,00 CET

( ani by som ju neshortoval. Potenciál nelimitovanej straty. Videl som už pár takých stories...BIO je shortovatelné len cez opcie)
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
tomáš virdzek
Guru Member ****
Príspevky: 2222
Dátum registrácie: Po 02 03, 2009 2:17 pm
Has thanked: 634 times
Been thanked: 369 times

Re: Bubble meter

Príspevok od používateľa tomáš virdzek »

ok, čiže je nešhortovateľná ešte pred tým ako tak vybehla?
Martin7
Guru Member ****
Príspevky: 1368
Dátum registrácie: So 19 03, 2016 11:49 am
Been thanked: 191 times

Re: Bubble meter

Príspevok od používateľa Martin7 »

Juggler, to by mohla byť dobrá stratégia na trejdovanie biotech. Ísť long do biotech akcie ihneď po oznámení, že je na určitý čas nešortovateľná.
If you don´t find a way to make money while you sleep, you will work until you die. Warren Buffett
tomáš virdzek
Guru Member ****
Príspevky: 2222
Dátum registrácie: Po 02 03, 2009 2:17 pm
Has thanked: 634 times
Been thanked: 369 times

Re: Bubble meter

Príspevok od používateľa tomáš virdzek »

Nevidím, že je nešhortovaťeľná.
tomáš virdzek
Guru Member ****
Príspevky: 2222
Dátum registrácie: Po 02 03, 2009 2:17 pm
Has thanked: 634 times
Been thanked: 369 times

Re: Bubble meter

Príspevok od používateľa tomáš virdzek »

Ale ok, či tak či tak, je to len simulácia ten bubble meter. Nemusím a nebudem tu dávať radšej nič.
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15822
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 1043 times
Been thanked: 1403 times

Re: Bubble meter

Príspevok od používateľa JUGGLER »

V tickeri je pri zákaze shortovania taký znak Sx. Teraz zakaz shortovania predlžili na dalsie 2 dni:
Prílohy
TPST.png
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
tomáš virdzek
Guru Member ****
Príspevky: 2222
Dátum registrácie: Po 02 03, 2009 2:17 pm
Has thanked: 634 times
Been thanked: 369 times

Re: Bubble meter

Príspevok od používateľa tomáš virdzek »

Dík Juggler, videl som aj ja.

ib.jpg

Pre mňa ale v tomto prípade ani nebolo nejak dôležité, či je či nie je. Mne tu išlo nahlásením toho shortu o niečo iné (shorty do portfólia už aj tak nepridávam). Ten short som si tu chcel dať, aby som na to nezabudol, mohol som dať ale vlastne aj long, je to vlastne celkom jedno, keď sa nad tým teraz zamýšľam.

Dôležité je pre mňa zachytenie tej jednodňovej "stovkovej" bubliny. Už som sa stretol s takými viacerými a dopadli cca rovnako, že na druhý deň výprask cca -60 až -70%. O to my šlo, o ten pattern, že či sa naplní, je teda jedno či "hypotetický simulovaný short", čo sa v praxi nedal zobrať by bol +60 či +70%, alebo ten long -60 či -70%. To je vlastne úplne jedno, hlavné je, že ten 100 vkový bubble pattern vyšiel :pivko:
tomáš virdzek
Guru Member ****
Príspevky: 2222
Dátum registrácie: Po 02 03, 2009 2:17 pm
Has thanked: 634 times
Been thanked: 369 times

Re: Bubble meter

Príspevok od používateľa tomáš virdzek »

O toto my šlo... Že ďalší taký do zbierky ako napr. PRFX, ktoré som tu mal nahlásený short a na druhý deň bum.

prfx.jpg

Alebo ako GME nižšie, atď.

GME.jpg

By the way. Nepozeral som vôbec, vie niekto vysvetliť na čom to včera spravilo takú šupu hore? Aký bol vlastne fundamentálny dôvod, že to tak vysoko dvihli + aký je fundamentálny dôvod, že sú dnes tak hlboko dole?

---

EDIT: doplním ešte toto.

Tieto štatistiky som spravil takto. Dal som podmienku, že nájdi mi takúto "100-vkovú" bubble na dátach všetkých spoločností kótovaných v US (cca 6500 spoločností) a sprav tam Long. Toto sú pozor mesačné dáta (pozor nie denné, ktoré riešime vyššie) a výstup som mu nastavil hneď na druhý mesiac na close, teda drží to vždy 1 mesiac a dosť. Nižšie sú výsledky takéhoto investovania, žeby človek v takej situácii šiel long len na 1 mesiac.

pattern stat 100 short indi bubble.jpg

Na mesačnej škále je to čistý výrobník straty.
tomáš virdzek
Guru Member ****
Príspevky: 2222
Dátum registrácie: Po 02 03, 2009 2:17 pm
Has thanked: 634 times
Been thanked: 369 times

Re: Bubble meter

Príspevok od používateľa tomáš virdzek »

Dal som si s tým robotu a dnes som spravil nejaký solídny backtest na vyššie spomínaný "bubble meter pattern" v čase (začiatok =100). Čiže dnes na základe predchádzajúceho textu - surová short selling stratégia. Beriem 100% short bubble na 1 mesiac (sorry zistil som, že na 2).

Konkrétne som sa zameral na poslednú tému a debatu, teda na bubliny na 1 mesačné dáta, 100% shot indicator, a výstup hneď za mesiac (neviem prečo mi to berie za 2 mesiace, nie za 1, pri zadaní 0 mesiacov, aby z toho bol nakoniec 1 mesiac držania, mi ukazuje chybu, že zadaj viac ako 0, to ale neriešim či 1 či 2, to je jedno teraz, drží to proste nie 1 ale nakoniec 2 mesiace ako som zistil).

ec 100 bubble.jpg

3 problémy. Postupne od najmenej významného po najviac.

1) nie sú tam rátané žiadne poplatky ani za transakcie, ani fees za shorty (%).

2) nie sú tam rátané žiadne problémy so short listom = vylúčenými spoločnosťami na potenciálny short selling (viď. príklad vyššie, ktovie koľko bolo/nebolo odpísaných v tomto backteste v minulosti tých x firiem, viď. príklad konkrétne posledná firma na ktorej tu vznikla debata)

3) veľká väčšina firiem, ktoré sa z 100-bubble patternu dostali do bankrotu, dnes neexistuje, nemám preto dáta a tým pádom, by bola EC iná - analogicky ďaleko lepšia: Je to samozrejme len predpoklad, ale nechám si vyvravieť že nie :)


Čo z toho spraviť.


To, čo písal už Juggler: strata je v podstate a teoreticky neobmedzená na shorte (to je pravda a ak zoberiem 1 short a vsadím naň všetko, to je hazard samozrejme, strata je ale prakticky obmedzená zásahom brokera, čo to vyhodí = 100% rovnako ako pri longu bankrot spoločnosti). Toto riziko som v backteste ale vyriešil tým, že do 1 pozície šlo max 25% kapitálu a na 1 (teda sorry 2 mesiace), aby to bola rýchla "bezbolestná". Otázne je pri všetkých limitoch shortov uvažovať nad tým, či sa z tohto dá spraviť čosi seriózne na short. Mimochodom posledný TPST vo výsledkoch tohto backtestu nie je zarátaný, aj keď by teraz iste pomohol (ale shortovať sa prakticky nedal). Dáta sú len za koniec mesiaca, a teda len do konca 09/2023.

Jediné využitie (ale určite nie zlé) vidím v tom, že človek opustí tú akciu, čo toto spraví. Teda použitie na akýsi red flag systém a upozornenie, že pozor, je to štatisticky prepálené.

Alebo? dajte návrhy, kľudne tu dám zajtra celý zoznam ak sa s tým chce niekto pobaviť.
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15822
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 1043 times
Been thanked: 1403 times

Re: Bubble meter

Príspevok od používateľa JUGGLER »

tomáš virdzek napísal: Št 12 10, 2023 5:30 pm Dôležité je pre mňa zachytenie tej jednodňovej "stovkovej" bubliny. Už som sa stretol s takými viacerými a dopadli cca rovnako, že na druhý deň výprask cca -60 až -70%. O to my šlo, o ten pattern, že či sa naplní, je teda jedno či "hypotetický simulovaný short", čo sa v praxi nedal zobrať by bol +60 či +70%, alebo ten long -60 či -70%. To je vlastne úplne jedno, hlavné je, že ten 100 vkový bubble pattern vyšiel :pivko:
Jasné. Shorty majú svoj edge. Len pre kľud duše je lepšie mať dopredu limitovanú stratu cez opcie.
Čiže nič iné netreba len pozrieť, či akcia sa dá zahrať cez putky. Pri potenciále zisku 50% milerád zaplatím prémiu.
Pri normálnom shortovaní (mimo nelimitovanej straty ) je takisto vysoký úrok. Pri takých small caps to môže byť aj 100% p.a.

Ja mám asi 4 portfolia BIO v pozorovaní a 80% akcií je tam v strate.
tomáš virdzek napísal: Št 12 10, 2023 5:30 pm By the way. Nepozeral som vôbec, vie niekto vysvetliť na čom to včera spravilo takú šupu hore? Aký bol vlastne fundamentálny dôvod, že to tak vysoko dvihli + aký je fundamentálny dôvod, že sú dnes tak hlboko dole?
Bio akcia , ktorá za posledné 2 roky spadla zo 40 USD na 0,30 USD ohlasila pozitivny trial na liek pri rakovine pečene.
Ale pozor, tie trialy často neznamenajú nič...len že niekedy v budúcnosti..možno o 2-3 roky z toho bude ďalší liek na rakovinu ( z mnohých iných..)
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
tomáš virdzek
Guru Member ****
Príspevky: 2222
Dátum registrácie: Po 02 03, 2009 2:17 pm
Has thanked: 634 times
Been thanked: 369 times

Re: Bubble meter

Príspevok od používateľa tomáš virdzek »

Tu sa cez opcie nedalo (žiadna ponuka). Ale tu je vlastne jedno, či sa dalo, či nedalo :) Ja stále beriem ten systém v prvom rade ako štatistický red flag, nič viac.
tomáš virdzek
Guru Member ****
Príspevky: 2222
Dátum registrácie: Po 02 03, 2009 2:17 pm
Has thanked: 634 times
Been thanked: 369 times

Re: Bubble meter

Príspevok od používateľa tomáš virdzek »

market all time.jpg

Zajtra ten graf vysvetlím.
Napísať odpoveď

Návrat na "Indikátory, systémy a stratégie"