Revolut Flexibilný účet, danenie

Termínované vklady, sporiace účty, bežné účty, úroky v bankách, stavebné sporenie
Pravidlá fóra
Nezabudnite, prosím, že svojou prítomnosťou a diskutovaním na tomto fóre vyjadrujete svoj súhlas s vždy aktuálnymi Podmienkami používania tohto fóra. Predovšetkým prosím dbajte na slušnosť komunikácie a rešpektovanie sa navzájom. Celé Podmienky používania tohto fóra si môžte prečítať tu.
Jozz
Príspevky: 14
Dátum registrácie: St 08 03, 2023 6:47 pm
Has thanked: 3 times
Been thanked: 1 time

Revolut Flexibilný účet, danenie

Príspevok od používateľa Jozz »

Dávam to sem, lebo sa to týka Revolut a do daní sa moc ľudí nepozrie.

Revolut ponúka flexibilný účet, kde je napr. (pre Revolut Standard) aktuálny čistý úrok pre EUR 3.06%, čo vzhľadom k tomu, že peniaze sú okamžite k dispozícii nie je tak zlé.

Nie je mi však jasné, čo znamená čistý úrok, či je to len po poplatkoch Revolut (..) alebo aj po zrážke dane, alebo to treba ešte zdaniť.

Nevie to niekto ? Z tých ich dokumentov nie som moc múdry.
Používateľov profilový obrázok
iosephus
Silver Member *
Príspevky: 237
Dátum registrácie: Po 06 02, 2023 2:56 pm
Has thanked: 10 times
Been thanked: 30 times

Re: Revolut Flexibilný účet, danenie

Príspevok od používateľa iosephus »

Podľa mňa treba ešte zdaniť doma ako príjem z kapitálového majetku, ale snáď sa vyjadria aj skúsenejší.
Croven
Gold Member **
Príspevky: 318
Dátum registrácie: Po 18 04, 2022 8:14 am
Has thanked: 28 times
Been thanked: 47 times

Re: Revolut Flexibilný účet, danenie

Príspevok od používateľa Croven »

Ak by človek niečo takéto zabudol zdaniť, prípadne niekto si bude automaticky myslieť, že to už je zdanené, tak Revolut spolupracuje nejako s fin. úradom? Že ak zabudnem zdaniť 10€, tak či mi zaklope kontrola na dvere?
Používateľov profilový obrázok
Baba Jaga
Silver Member *
Príspevky: 244
Dátum registrácie: St 25 08, 2021 6:56 pm
Has thanked: 27 times
Been thanked: 77 times

Re: Revolut Flexibilný účet, danenie

Príspevok od používateľa Baba Jaga »

iosephus napísal: St 11 10, 2023 9:17 am Podľa mňa treba ešte zdaniť doma ako príjem z kapitálového majetku, ale snáď sa vyjadria aj skúsenejší.
skôr ako úrokový výnos.
Používateľov profilový obrázok
Baba Jaga
Silver Member *
Príspevky: 244
Dátum registrácie: St 25 08, 2021 6:56 pm
Has thanked: 27 times
Been thanked: 77 times

Re: Revolut Flexibilný účet, danenie

Príspevok od používateľa Baba Jaga »

Croven napísal: St 11 10, 2023 9:50 am Ak by človek niečo takéto zabudol zdaniť, prípadne niekto si bude automaticky myslieť, že to už je zdanené, tak Revolut spolupracuje nejako s fin. úradom? Že ak zabudnem zdaniť 10€, tak či mi zaklope kontrola na dvere?
z 10 EUR je daň 1,90 EUR a pokiaľ je daň nižšia ako 5EUR tak daňová povinnosť bude 0 EUR.
Croven
Gold Member **
Príspevky: 318
Dátum registrácie: Po 18 04, 2022 8:14 am
Has thanked: 28 times
Been thanked: 47 times

Re: Revolut Flexibilný účet, danenie

Príspevok od používateľa Croven »

Baba Jaga napísal: St 11 10, 2023 7:52 pm
Croven napísal: St 11 10, 2023 9:50 am Ak by človek niečo takéto zabudol zdaniť, prípadne niekto si bude automaticky myslieť, že to už je zdanené, tak Revolut spolupracuje nejako s fin. úradom? Že ak zabudnem zdaniť 10€, tak či mi zaklope kontrola na dvere?
z 10 EUR je daň 1,90 EUR a pokiaľ je daň nižšia ako 5EUR tak daňová povinnosť bude 0 EUR.
Ja to myslím tak, že mám príjmy napríklad z akcii ktoré som držal menej ako rok, mám príjem z nájmu atď... Toto všetko zdaním-uvediem do DP, ale nebudem si vedomí (alebo proste zabudnem), že mi niekedy v priebehu roku revolut poslal nejaký úrok ktorý by som mal zdaniť. A v tomto prípade je jedno či mám daniť dalších 10€ alebo 100€, pretože celková daň z vedlajších príjmov za rok bude viac ako 5€.
Používateľov profilový obrázok
Baba Jaga
Silver Member *
Príspevky: 244
Dátum registrácie: St 25 08, 2021 6:56 pm
Has thanked: 27 times
Been thanked: 77 times

Re: Revolut Flexibilný účet, danenie

Príspevok od používateľa Baba Jaga »

Croven napísal: Št 12 10, 2023 7:03 am
Baba Jaga napísal: St 11 10, 2023 7:52 pm
Croven napísal: St 11 10, 2023 9:50 am Ak by človek niečo takéto zabudol zdaniť, prípadne niekto si bude automaticky myslieť, že to už je zdanené, tak Revolut spolupracuje nejako s fin. úradom? Že ak zabudnem zdaniť 10€, tak či mi zaklope kontrola na dvere?
z 10 EUR je daň 1,90 EUR a pokiaľ je daň nižšia ako 5EUR tak daňová povinnosť bude 0 EUR.
Ja to myslím tak, že mám príjmy napríklad z akcii ktoré som držal menej ako rok, mám príjem z nájmu atď... Toto všetko zdaním-uvediem do DP, ale nebudem si vedomí (alebo proste zabudnem), že mi niekedy v priebehu roku revolut poslal nejaký úrok ktorý by som mal zdaniť. A v tomto prípade je jedno či mám daniť dalších 10€ alebo 100€, pretože celková daň z vedlajších príjmov za rok bude viac ako 5€.
Kvôli tomu ťa určite naháňať nebudú a to by museli kontrolovať každé DP. Moja kolegyňa ,keď podávala daňové priznanie sa pýtala ,že či je v poriadku ,keď má mesačnú brutto mzdu celkom 850 a v čistom dostane 1100 ,že či je to OK tak to mali úplne u riti vôbec sa o to nezaujímali. Ich úlohou by malo byť naháňať príjmy do štátneho rozpočtu.
Dan_
Príspevky: 11
Dátum registrácie: St 29 12, 2021 3:56 pm
Has thanked: 6 times
Been thanked: 1 time

Re: Revolut Flexibilný účet, danenie

Príspevok od používateľa Dan_ »

A teda ak sa vratim k teme Revolut, je potrebne uvadzat Revolut v DP a osobitne zdanovat urok ak mam sporiaci ucet na Revolute? Zatial tu asi nepadlo jasne stanovisko ak sa nepletiem.

Nasledne zdanenie prebehne po podani DP, ked mi pride nejaky list / oznam z danoveho? Dakujem za info.

Trocha off topic, je safe presunut zo SLSP a drzat na revolute napr aj 10 000€ ? Casto citam posledu dobu o suspndacii uctov.
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15823
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 1043 times
Been thanked: 1403 times

Re: Revolut Flexibilný účet, danenie

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Závisí akú máme zmluvu o zamedzení dvojitého zdanenia s Britániou. Boli nejaké zmeny v 2018.

Podľa tohto dokumentu od Finančnej správy Ti Británia ako občanovi SR neodvedie žiadnu daň s úrokov:Prehľad sadzieb dane podľa príslušných zmlúv o zamedzení dvojitého zdanenia, ktoré sú uplatňované na príjmy charakteru úrokov


Pre Teba by mala byť táto vec jednoduchá: pozri do výpisu z účtu a tam budeš mať uvedené, či ti pripísali nejaký úrok a či odviedli daň.
Stačí keď to urobíš po skončení kalendárneho roka nazretím do výpisu za rok 2023.
Ten ročný výpis ti poslúži ako účtovný doklad k tomu, že daň odvedieš správne. U nás je sadzba 19%.
Dan_ napísal: Po 16 10, 2023 8:49 am Trocha off topic, je safe presunut zo SLSP a drzat na revolute napr aj 10 000€ ? Casto citam posledu dobu o suspndacii uctov.
Ak máš 10 000 € a chceš úrok okolo 4%, najlepšie je založiť si účet v JT banke. Domáce banky Ti pripíšu čistý úrok, teda po zrážkovom zdanení 19%.
Investičný účet v JT ( teda ten zberný z ktorého online investuješ ) je zadarmo a bez poplatkov.
JUGGLER napísal: Po 04 09, 2023 6:44 pm
J&T Vkladové účty s výpovednou lehotou

Úrokové sadzby od 23. 8. 2023
VÝPOVEDNÁ LEHOTA
14-dňová 3,50 % p. a. ...vyplácanie úroku mesačne
33-dňová 3,60 % p. a. ........................... mesačne
3-mesačná 3,80 % p. a. ............................štvťročne

J&T TERMINOVANE VKLADY

6 mesiacov 3,80 % p. a.
9 mesiacov 3,90 % p. a.
1 rok 4,00 % p. a.


Hrubý výnos je zrážkovo zdanený 19%, takže ho stačí vynásobiť koeficientom 0,81 a dostanete čistý výnos
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
Fund
Gold Member **
Príspevky: 414
Dátum registrácie: Po 15 02, 2021 2:46 pm
Has thanked: 138 times
Been thanked: 59 times

Re: Revolut Flexibilný účet, danenie

Príspevok od používateľa Fund »

...ucet v J&T sa da zalozit uplne online z pohodlia domova?
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15823
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 1043 times
Been thanked: 1403 times

Re: Revolut Flexibilný účet, danenie

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Ja viem tak, že sa dá. Pošlú ti domov dokumenty na podpis.
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
ibi2525
Active Member
Príspevky: 147
Dátum registrácie: So 01 09, 2007 11:33 am
Has thanked: 42 times
Been thanked: 29 times

Re: Revolut Flexibilný účet, danenie

Príspevok od používateľa ibi2525 »

Áno dá sa online alebo osobne na troch pobočkách. Keď online.. Tak príde kuriér domov pre podpis a overenie a je hotovo. Základný účet zadarmo a k tomu si otvoríš ľubovoľný sporiaci alebo vkladových účet tiež zadarmo. Co sa týka vkladového dá sa aj prikladat alebo zobrať hotovosť z neho.,čo je tiež vyhoda.
Dan_
Príspevky: 11
Dátum registrácie: St 29 12, 2021 3:56 pm
Has thanked: 6 times
Been thanked: 1 time

Re: Revolut Flexibilný účet, danenie

Príspevok od používateľa Dan_ »

Dakjem za obsiahle vysvetlenie a aj za navrh s J&T. Rozmyslam kam hodit rezervu, ktoru chcem mat ako tak po ruke. Asi skusim ten vkladovy ucet.
rmaly
Guru Member ****
Príspevky: 1427
Dátum registrácie: St 21 04, 2010 12:53 pm
Has thanked: 768 times
Been thanked: 81 times

Re: Revolut Flexibilný účet, danenie

Príspevok od používateľa rmaly »

Zalezi ako velku tu rezervu mas a nakolko sa ti oplati riesit tie percenta (rozdiel)... uplne "bez stresu" to mas za 3% vo fio a dostanes sa k tomu kedykolvek... (vid vlakno o fio)
Dan_
Príspevky: 11
Dátum registrácie: St 29 12, 2021 3:56 pm
Has thanked: 6 times
Been thanked: 1 time

Re: Revolut Flexibilný účet, danenie

Príspevok od používateľa Dan_ »

nechcem moc off topic tuto ale predsa sa opytam.
chcem zlozit niekde 10-12k s pristupom od ihned do 2 tydnov idealne. pozeram sa na ten Fio sporiaci účet, je to bez poplatku?
Používateľov profilový obrázok
iosephus
Silver Member *
Príspevky: 237
Dátum registrácie: Po 06 02, 2023 2:56 pm
Has thanked: 10 times
Been thanked: 30 times

Re: Revolut Flexibilný účet, danenie

Príspevok od používateľa iosephus »

Dan_ napísal: Ut 17 10, 2023 8:51 am nechcem moc off topic tuto ale predsa sa opytam.
chcem zlozit niekde 10-12k s pristupom od ihned do 2 tydnov idealne. pozeram sa na ten Fio sporiaci účet, je to bez poplatku?
3% s tým, že treba odrátať daň, čiže v čistom 2,43%.
Fund
Gold Member **
Príspevky: 414
Dátum registrácie: Po 15 02, 2021 2:46 pm
Has thanked: 138 times
Been thanked: 59 times

Re: Revolut Flexibilný účet, danenie

Príspevok od používateľa Fund »

Dan_ napísal: Ut 17 10, 2023 8:51 am nechcem moc off topic tuto ale predsa sa opytam.
chcem zlozit niekde 10-12k s pristupom od ihned do 2 tydnov idealne. pozeram sa na ten Fio sporiaci účet, je to bez poplatku?
...uplne bez poplatku,mozes vybrat,vlozit kedy chces,hned na ucte k dispozicii,uroky pripisovane mesacne,zdanenie automaticky
ibi2525
Active Member
Príspevky: 147
Dátum registrácie: So 01 09, 2007 11:33 am
Has thanked: 42 times
Been thanked: 29 times

Re: Revolut Flexibilný účet, danenie

Príspevok od používateľa ibi2525 »

FIo je rovnako ako J&T. Založenie klasického účtu online alebo osobne a následne založenie toho sporiaceho účtu , oba účty zadarmo bez podmienok s tým že tam bola povinnosť mať na nich 10e čo pri klasickom učte tiež už padlo. Peniaze k dispozícii okamžite ale len 4 výbery mesačne.
andre
Guru Member ****
Príspevky: 1295
Dátum registrácie: Št 02 07, 2015 11:43 pm
Has thanked: 13 times
Been thanked: 230 times

Re: Revolut Flexibilný účet, danenie

Príspevok od používateľa andre »

Traderepublic dava na cash do 50t. 4% p.a. bez podmienok, hned dostupne s ochranou do 100t. v banke (co viem, tak v Nemeckej pobocke Citybank), kedze kazdy klient ma v banke vlastny ucet.
Fund
Gold Member **
Príspevky: 414
Dátum registrácie: Po 15 02, 2021 2:46 pm
Has thanked: 138 times
Been thanked: 59 times

Re: Revolut Flexibilný účet, danenie

Príspevok od používateľa Fund »

andre napísal: Ut 17 10, 2023 11:53 am Traderepublic dava na cash do 50t. 4% p.a. bez podmienok, hned dostupne s ochranou do 100t. v banke (co viem, tak v Nemeckej pobocke Citybank), kedze kazdy klient ma v banke vlastny ucet.
...to je tiez parada,len to treba dodatocne zdanit
Napísať odpoveď

Návrat na "Banky, vklady, sporenie, stavebné sporiteľne"