1.pilier

Poistenia, sporenie na dôchodok, doplnkové dôchodkové sporenie, investičné poistky, kapitálové poistky.
Pravidlá fóra
Nezabudnite, prosím, že svojou prítomnosťou a diskutovaním na tomto fóre vyjadrujete svoj súhlas s vždy aktuálnymi Podmienkami používania tohto fóra. Predovšetkým prosím dbajte na slušnosť komunikácie a rešpektovanie sa navzájom. Celé Podmienky používania tohto fóra si môžte prečítať tu.
Používateľov profilový obrázok
wladas
Platinum Member ***
Príspevky: 1001
Dátum registrácie: St 22 09, 2021 7:42 pm
Has thanked: 46 times
Been thanked: 136 times

Re: 1.pilier

Príspevok od používateľa wladas »

iceberg8 napísal: So 14 10, 2023 9:32 pm Ale da sa :) zrusit vsetko, cely system a nech sa ludia staraju o seba sami :)
No mne by taky system nevadil. Pravdepodobne by som si nasystlil na vacsi dochodok. Ale som stredopraviciar cize taketo zakladne ulohy statu by sa nemali menit.
Používateľov profilový obrázok
duves
Gold Member **
Príspevky: 522
Dátum registrácie: Ut 20 07, 2021 12:34 pm
Has thanked: 124 times
Been thanked: 116 times

Re: 1.pilier

Príspevok od používateľa duves »

Ak by ludia dostali hrubu mzdu minus zdravotne odvody a minus daň, tak by celu čistu mzdu minuli teraz a v 65-ke by sa búrili a vykrikovali, že nemajú z čoho žiť.
Používateľov profilový obrázok
osamely chodec
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3863
Dátum registrácie: Ut 13 11, 2007 1:57 pm
Has thanked: 127 times
Been thanked: 346 times
Kontaktovať používateľa:

Re: 1.pilier

Príspevok od používateľa osamely chodec »

Takto im z nej minimalne 1/2 prezeru politici cez super vynalez inflacia.
Existujú starí obchodníci a odvážni obchodníci. Je len veľmi málo starých, odvážnych obchodníkov. “ -Ed Seykota-
Porozumiet znamená zvyknúť si.
Láska nad zlato, myšlienka nad majetok.
Chodci a cyklisti vážia menej ako šoféri a šoférky. (prieskum EU)
iceberg8
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3991
Dátum registrácie: Pi 29 07, 2016 6:18 am
Has thanked: 489 times
Been thanked: 174 times

Re: 1.pilier

Príspevok od používateľa iceberg8 »

Tak nech dame kazdemu napriklad 300EUR mesacne pausalne a potom zrusime dochodky..
Nemyslim dnes, kedze by to bolo nemozne, ale potom tento model by nasytil kazdeho, aj toho co nestastnou nahodou prisiel o majetok (sporenie) v akomkolvek veku, kazdy by mal to "minimum" vdaka ktoremu by prezil a mohol sa nejak "pozbierat"
Cize by bola urcita garancia prezitia. Tych 300EUR by tak ci tak islo spat do ekonomiky.
A ze by to dostal aj milionar?
Nevadi, aspon by bol system nepriestrelny - nikto by sa nestazoval, neexistovali by diery a klucky v takom primitivnom systeme.
Otazne je, odkial na to nabrat :)

Zrejme ale "one size fits all" neexistuje.
Odoslané z počítača
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7072
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 150 times
Been thanked: 284 times

Re: 1.pilier

Príspevok od používateľa jogo »

Glogol napísal: So 14 10, 2023 8:41 pm Co vlastne na navrhujes ? Znarodnit 2 pilier a niekedy v buducnosti prejst na zasluhovy ? Kedy presne ? O 5 - 10 - 20 - 50 rokov ? Ako maju mladi bezdetni splatit ten svoj gros ? 40 a viac rokmi platenia odvodov bez naroku na dochodok z 1 piliera ? Maju moznost sa nejako predcasne vykupit z toho vazalstva ? Ze zaplatia statu tolko a tolko a vzdaju sa naroku na 1 pilier a prestanu platit potom odvody ? Co povies mladym ludom co maju teraz viac ako dve deti ? Sory platte odvody ale necakajte dochodok z 1 piliera ? Co povies cloveku co ma 1 dieta ale to jedno plati viac ako 4 priemerne deti alebo 7 deti s minimalkou ? Co povies ludom co maju vela deti ale ani jedno nepracuje ? Co povies tym co maju 3 deti ale vsetky sa vykaslali na tuto krajinu ? Co povies mladym co cely zivot platia odvody ale nepodarilo sa im mat deti aj ked chceli ? 3 gros by mal byt statom garantovany minimany dochodok a nie to to co populisticki politici slubia dochodcom len aby ziskali ich hlasy.
Navrhujem, aby každá rodina mala v priemere dve-tri deti, nie ako teraz 1,4.
Neriešim, z čoho budú terajší mladí žiť v dôchodku, je to ich problém, keď dávajú prednosť pôžitkom pred rodinou.
Ja sa zastávam terajších dôchodcov, ktorým chcú niektoré strany znižovať dôchodky napriek tomu, že vychovali 2-3 a viac detí a dôchodkový systém zatiaľ nie je deficitný, ak odrátam druhý pilier.
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
Glogol
Guru Member ****
Príspevky: 1746
Dátum registrácie: Št 10 05, 2007 12:26 pm
Has thanked: 47 times
Been thanked: 165 times

Re: 1.pilier

Príspevok od používateľa Glogol »

jogo napísal: Ne 15 10, 2023 4:21 pm
Glogol napísal: So 14 10, 2023 8:41 pm Co vlastne na navrhujes ? Znarodnit 2 pilier a niekedy v buducnosti prejst na zasluhovy ? Kedy presne ? O 5 - 10 - 20 - 50 rokov ? Ako maju mladi bezdetni splatit ten svoj gros ? 40 a viac rokmi platenia odvodov bez naroku na dochodok z 1 piliera ? Maju moznost sa nejako predcasne vykupit z toho vazalstva ? Ze zaplatia statu tolko a tolko a vzdaju sa naroku na 1 pilier a prestanu platit potom odvody ? Co povies mladym ludom co maju teraz viac ako dve deti ? Sory platte odvody ale necakajte dochodok z 1 piliera ? Co povies cloveku co ma 1 dieta ale to jedno plati viac ako 4 priemerne deti alebo 7 deti s minimalkou ? Co povies ludom co maju vela deti ale ani jedno nepracuje ? Co povies tym co maju 3 deti ale vsetky sa vykaslali na tuto krajinu ? Co povies mladym co cely zivot platia odvody ale nepodarilo sa im mat deti aj ked chceli ? 3 gros by mal byt statom garantovany minimany dochodok a nie to to co populisticki politici slubia dochodcom len aby ziskali ich hlasy.
Navrhujem, aby každá rodina mala v priemere dve-tri deti, nie ako teraz 1,4.
Neriešim, z čoho budú terajší mladí žiť v dôchodku, je to ich problém, keď dávajú prednosť pôžitkom pred rodinou.
Ja sa zastávam terajších dôchodcov, ktorým chcú niektoré strany znižovať dôchodky napriek tomu, že vychovali 2-3 a viac detí a dôchodkový systém zatiaľ nie je deficitný, ak odrátam druhý pilier.
Strasne. Princip kolektivnej viny. Teraz chcem dochodok vo vyske co mi populisti slubili a basta, Po mne potopa. Je jedno ci som cely zivot robil ci presedel v krcme a moje deti ak nejake mam sedia tiez v krcme a prepijaju socialne davky na ktore sa im skladaju bezdetni mladi ludia. Co su to vlastne podla treba mladi ? Trebalo by povedat kde je ta ciara nech sa ludia vedia zariadit. Co ked by po takej ciare mladi zutekali kedze by nemalo vyznam tu ostavat - kto by pracoval pre tych exisujucich dochodcov ?
pravda je ako poezia - a vacsina ludi na poeziu s.rie
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7072
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 150 times
Been thanked: 284 times

Re: 1.pilier

Príspevok od používateľa jogo »

Glogol napísal: Ne 15 10, 2023 5:07 pm
jogo napísal: Ne 15 10, 2023 4:21 pm
Glogol napísal: So 14 10, 2023 8:41 pm Co vlastne na navrhujes ? Znarodnit 2 pilier a niekedy v buducnosti prejst na zasluhovy ? Kedy presne ? O 5 - 10 - 20 - 50 rokov ? Ako maju mladi bezdetni splatit ten svoj gros ? 40 a viac rokmi platenia odvodov bez naroku na dochodok z 1 piliera ? Maju moznost sa nejako predcasne vykupit z toho vazalstva ? Ze zaplatia statu tolko a tolko a vzdaju sa naroku na 1 pilier a prestanu platit potom odvody ? Co povies mladym ludom co maju teraz viac ako dve deti ? Sory platte odvody ale necakajte dochodok z 1 piliera ? Co povies cloveku co ma 1 dieta ale to jedno plati viac ako 4 priemerne deti alebo 7 deti s minimalkou ? Co povies ludom co maju vela deti ale ani jedno nepracuje ? Co povies tym co maju 3 deti ale vsetky sa vykaslali na tuto krajinu ? Co povies mladym co cely zivot platia odvody ale nepodarilo sa im mat deti aj ked chceli ? 3 gros by mal byt statom garantovany minimany dochodok a nie to to co populisticki politici slubia dochodcom len aby ziskali ich hlasy.
Navrhujem, aby každá rodina mala v priemere dve-tri deti, nie ako teraz 1,4.
Neriešim, z čoho budú terajší mladí žiť v dôchodku, je to ich problém, keď dávajú prednosť pôžitkom pred rodinou.
Ja sa zastávam terajších dôchodcov, ktorým chcú niektoré strany znižovať dôchodky napriek tomu, že vychovali 2-3 a viac detí a dôchodkový systém zatiaľ nie je deficitný, ak odrátam druhý pilier.
Strasne. Princip kolektivnej viny. Teraz chcem dochodok vo vyske co mi populisti slubili a basta, Po mne potopa. Je jedno ci som cely zivot robil ci presedel v krcme a moje deti ak nejake mam sedia tiez v krcme a prepijaju socialne davky na ktore sa im skladaju bezdetni mladi ludia. Co su to vlastne podla treba mladi ? Trebalo by povedat kde je ta ciara nech sa ludia vedia zariadit. Co ked by po takej ciare mladi zutekali kedze by nemalo vyznam tu ostavat - kto by pracoval pre tych exisujucich dochodcov ?
Ok, čo som chcel povedať, povedal som. Do hadky sa zatiahnúť nedám.
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
Glogol
Guru Member ****
Príspevky: 1746
Dátum registrácie: Št 10 05, 2007 12:26 pm
Has thanked: 47 times
Been thanked: 165 times

Re: 1.pilier

Príspevok od používateľa Glogol »

jogo napísal: Ne 15 10, 2023 5:10 pm
Glogol napísal: Ne 15 10, 2023 5:07 pm
jogo napísal: Ne 15 10, 2023 4:21 pm
Glogol napísal: So 14 10, 2023 8:41 pm Co vlastne na navrhujes ? Znarodnit 2 pilier a niekedy v buducnosti prejst na zasluhovy ? Kedy presne ? O 5 - 10 - 20 - 50 rokov ? Ako maju mladi bezdetni splatit ten svoj gros ? 40 a viac rokmi platenia odvodov bez naroku na dochodok z 1 piliera ? Maju moznost sa nejako predcasne vykupit z toho vazalstva ? Ze zaplatia statu tolko a tolko a vzdaju sa naroku na 1 pilier a prestanu platit potom odvody ? Co povies mladym ludom co maju teraz viac ako dve deti ? Sory platte odvody ale necakajte dochodok z 1 piliera ? Co povies cloveku co ma 1 dieta ale to jedno plati viac ako 4 priemerne deti alebo 7 deti s minimalkou ? Co povies ludom co maju vela deti ale ani jedno nepracuje ? Co povies tym co maju 3 deti ale vsetky sa vykaslali na tuto krajinu ? Co povies mladym co cely zivot platia odvody ale nepodarilo sa im mat deti aj ked chceli ? 3 gros by mal byt statom garantovany minimany dochodok a nie to to co populisticki politici slubia dochodcom len aby ziskali ich hlasy.
Navrhujem, aby každá rodina mala v priemere dve-tri deti, nie ako teraz 1,4.
Neriešim, z čoho budú terajší mladí žiť v dôchodku, je to ich problém, keď dávajú prednosť pôžitkom pred rodinou.
Ja sa zastávam terajších dôchodcov, ktorým chcú niektoré strany znižovať dôchodky napriek tomu, že vychovali 2-3 a viac detí a dôchodkový systém zatiaľ nie je deficitný, ak odrátam druhý pilier.
Strasne. Princip kolektivnej viny. Teraz chcem dochodok vo vyske co mi populisti slubili a basta, Po mne potopa. Je jedno ci som cely zivot robil ci presedel v krcme a moje deti ak nejake mam sedia tiez v krcme a prepijaju socialne davky na ktore sa im skladaju bezdetni mladi ludia. Co su to vlastne podla treba mladi ? Trebalo by povedat kde je ta ciara nech sa ludia vedia zariadit. Co ked by po takej ciare mladi zutekali kedze by nemalo vyznam tu ostavat - kto by pracoval pre tych exisujucich dochodcov ?
Ok, čo som chcel povedať, povedal som. Do hadky sa zatiahnúť nedám.
Ja sa len bojim ze takto na 2 pilier nazera aj nova vladna koalicia. Ako na pokladnicku ktoru treba rozbit a poriesia sa dochodky. S tym rozdielom ze samozrejme nepovedia nahlas ze jej na ludoch co pojdu do dochodku o 10 a viac rokov nezalezi. Tam sa najde vinnik - mlada generacia.
pravda je ako poezia - a vacsina ludi na poeziu s.rie
Používateľov profilový obrázok
wladas
Platinum Member ***
Príspevky: 1001
Dátum registrácie: St 22 09, 2021 7:42 pm
Has thanked: 46 times
Been thanked: 136 times

Re: 1.pilier

Príspevok od používateľa wladas »

Pri zostatneni 2.piliera by vlada stratila doveru v ekonomickom svetle. V biznise by stratil stat doverihodnost. A toto bude dost silny dovod aby do toho nesli. Samozrejme netvrdim ze pojdu.
Za dalsie o par rokov by aj tak stat prehral v tomto spor na EU arbitraznom sude.
Používateľov profilový obrázok
duves
Gold Member **
Príspevky: 522
Dátum registrácie: Ut 20 07, 2021 12:34 pm
Has thanked: 124 times
Been thanked: 116 times

Re: 1.pilier

Príspevok od používateľa duves »

osamely chodec napísal: Ne 15 10, 2023 11:44 am Takto im z nej minimalne 1/2 prezeru politici cez super vynalez inflacia.
Centrálne banky sú dosť nezávislé od politických rozhodnutí. Infláciu ako takú nevytvárajú politici, ale samotné nastavenie menovej politiky (FIAT mena), ktoré musí byť neustále expanzívne.
Používateľov profilový obrázok
duves
Gold Member **
Príspevky: 522
Dátum registrácie: Ut 20 07, 2021 12:34 pm
Has thanked: 124 times
Been thanked: 116 times

Re: 1.pilier

Príspevok od používateľa duves »

jogo napísal: Ne 15 10, 2023 4:21 pm Navrhujem, aby každá rodina mala v priemere dve-tri deti, nie ako teraz 1,4.
Neriešim, z čoho budú terajší mladí žiť v dôchodku, je to ich problém, keď dávajú prednosť pôžitkom pred rodinou.
Ja sa zastávam terajších dôchodcov, ktorým chcú niektoré strany znižovať dôchodky napriek tomu, že vychovali 2-3 a viac detí a dôchodkový systém zatiaľ nie je deficitný, ak odrátam druhý pilier.
Za bývaleho režimu sa slobodným od dosiahnutia veku 25 rokov vyrubila tzv.staromladenecká daň. Ja som to mal. Napr. mal si mzdu 1800 Kčs brutto, normalne v čistom 1500 kčs a po dosiahnutí veku 25 rokov iba 1300 Kčs.
Padom režimu tato sankcia zanikla.
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15826
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 1043 times
Been thanked: 1403 times

Re: 1.pilier

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Nórsko má taký istý počet obyvateľov ako SR. Nórsky dôchodkový fond vlastní 1,5% všetkých akcií na svete a má hodnotu cca 1500 mld. USD.
Podľa mojích odhadov Slovensko potrebuje na dôchodky ročne 4 mld €.
Na to by mu stačil štátny dôchodkový indexový fond kde by bolo 100 mld. € a všetky dôchodky by pokryla renta 4% ročne.

Nóri by v súčasnosti už nemuseli vôbec platiť žiadne starobné odvody.
Keby si vyplácali zo svojho fondu 4% p.a., tak majú odhadom 15 x vyššie dôchodky ako na Slovensku.

Nóri, ked si to uvedomíme , spejú do štádia, kedy by nikto v Nórsku nemusel pracovať a žili by len z akciového trhu ( so svojho podielu na svetovom podnikaní ). Počiatočná renta vo výške 4% už teraz by bola 60 mld USD a to je na hlavu 11 000 USD ročne.
Bavíme sa o míňaní 4% p.a., pričom potenciál ďalšieho zhodnocovania je cca 10% p.a. To v pohode prekoná infláciu. :)
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
iceberg8
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3991
Dátum registrácie: Pi 29 07, 2016 6:18 am
Has thanked: 489 times
Been thanked: 174 times

Re: 1.pilier

Príspevok od používateľa iceberg8 »

Ale Norsko ma ropu, ktoru predava za velmi slusne peniaze (parazituje na UA vojne)
https://www.nytimes.com/2023/04/06/busi ... nergy.html
Maju jednoducho stastie.

To Norsko je tak utrhnute z retaze, resp chvalit ich za to, ze 5M ludi vlastni 1,5% akcii sveta, logicky, toto nie je ani v divokych snoch kopirovatelne, inak by 100/1,5*5M ludi vlastnilo 100% akcii na svete. a mozno aj vlastni, ale potom vidime, ako ten svet vyzera..

Za mna, ja to seriozne volam ako Ponzi.. Ak by 333M ludi vlastnilo 100% akcioveho trhu, 333M ludi by nemuselo pracovat, cize by na nich muselo pracovat cca 7.7B ludi ? :)
Odoslané z počítača
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15826
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 1043 times
Been thanked: 1403 times

Re: 1.pilier

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Hm. Dosť strieľaš od pása..Nie je lepšie trochu pouvažovať a potom napísať? Či len píšem, čo mi slina na jazyk prinesie?

Fond v Nórsku existuje od 1990 - teda 33 rokov. Žiadne šťastie. Nóri majú rozum. Vojna na UA zvýšila cenu ropy na pár mesiacov.
Svetové ceny ropy sú na 20 ročnom priemere. Je úplne jedno, či je vojna, alebo nie...Nórsko má z toho akurát takú výhodu, že môže zásobovať EU
cez ropovody, kde mu už nebudú konkurovať Rusi. Ale to nemá nič spoločné s tým, čo som napísal. Idea je úplne niekde inde ...

K tomu ostatnému sa nevyjadrujem. Typicky nudné ,,čo keby?,, ... :roll:

P.S. je spústa takých fondov. Aj japonci majú podobný. Čína má 4, alebo 5. kanada má 2 pilier povinný a peniaze idú do takého istého fondu...
Kanada hradí ľudom cca 50% príjmu z 1 piliera ( čo je podobné ako u nás ), ale z druhého 25%. Čiže prenesené na SR, pri priemernom dôchodku čo je teraz 600 €, by dobre nastavený druhý pilier dával ďalších 300 €. Tí, čo majú dôchodok 1000 € by mali 1500 €. To je podľa mňa budúcnosť, len sme prespali 18 rokov ( ľudia čo majú po 18 rokoch v 2 pilieri 20 000, mohli mať už 80 000 ).
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
iceberg8
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3991
Dátum registrácie: Pi 29 07, 2016 6:18 am
Has thanked: 489 times
Been thanked: 174 times

Re: 1.pilier

Príspevok od používateľa iceberg8 »

OK, tak inak, ak by 100/1,5 pat milionovych krajin malo taky napad v roku 1990, co by nastalo na trhoch?
Uplne si vynechal moju poznamku, ze Nori maju ropu, tym som nemyslel ze ju maju dnes, ale ze postavili Norsko na rope vseobecne.
How much of Norway's income comes from oil?
Norway is unique among the 38 Organisation for Economic Co-operation and Development (OECD) countries: its oil revenue amounts to 4.3 percent of GDP— compared with 0.2 percent for the OECD as a whole.
Ved si trader, nerozumiem, ze nerozumies co chcem napisat.

Akcii je obmedzeny pocet, teoretiky pri velmi velkom zaujme je mozne "vytlacit" nove akcie, a neuskodit biznisu, ale vezmime si, ze vsetky krajiny by boli ako Norsko, v priemere (pretoze existuju bohatsie aj chudobnejsie) a kazdy by pchal peniaze do akcii (tak ako Nori), ak 1 priemerny Nor vlastni $277K akcii (v tom fonde)

Mohol by tak vlastnit kazdy?

To by bola kapitalizacia trhov okolo 277T ak pocitam len jednu bohatu miliardu ludi na svete.
As of July 2023, the total market capitalization of domestic companies listed on stock exchanges worldwide recorded as 112 trillion U.S. dollars. The United States was by far the leading country with the largest share of total world stocks as of 2023

Za mna, logicky, ak by nakupoval Nor desiateho v mesiaci, tak jedenasteho by bola cena vyssia, kedy by chcel Svajcair nakupit, tak by Svajciar nakupil deviateho, casovali by to pred kupou Nora, pretoze by ziskali o kusok lepsiu cenu.

To je moje "co keby"..

Ale ano, pacil by sa mi svet, kde by nikto nepracoval, ale pre kazdeho by pracovali akciove trhy, tj, kazdy by poberal rentu 11K USD rocne..

Jedine s cim mozem suhlasit je, ze Nori precikali zvysok sveta, spolu s USA a Japonskom a podobne.. Pretoze sa zapojili do nakupu akcii ako prvi.. Za to klobuk dole, ale za mna, neexistuje, aby to fungovalo pre vsetkych rovnako, pre cely svet.. Staty ale mozu investovat aj inde, napr do infrastruktury (a tam Nori asi tiez dost vrazili)
Odoslané z počítača
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15826
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 1043 times
Been thanked: 1403 times

Re: 1.pilier

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Stále rozoberáš utopické scénare, čo by bolo, keby to robil celý svet...

Ten kto to robí, ten na tom bohatne. Ten kto to nerobí chudobnie..

Je rozdiel, či cez kapitál/úspory bohatneš (donekonečna), alebo chudobnieš cez znehodnocovanie infláciou...

Na tých 11 000 ročne nie je zaujímavé filozofovať, že by to na svete pre všetkých nemohlo fungovať :)
Na tom je zaujímavé to, že to môže fungovať aj pre štát, aj pre ľudí.
Napríklad, aby tých 11 000 € fungovalo pre Teba, na to ti treba cca 275 000 €. :)
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
Používateľov profilový obrázok
osamely chodec
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3863
Dátum registrácie: Ut 13 11, 2007 1:57 pm
Has thanked: 127 times
Been thanked: 346 times
Kontaktovať používateľa:

Re: 1.pilier

Príspevok od používateľa osamely chodec »

duves napísal: Ne 15 10, 2023 7:03 pm
osamely chodec napísal: Ne 15 10, 2023 11:44 am Takto im z nej minimalne 1/2 prezeru politici cez super vynalez inflacia.
Centrálne banky sú dosť nezávislé od politických rozhodnutí. Infláciu ako takú nevytvárajú politici, ale samotné nastavenie menovej politiky (FIAT mena), ktoré musí byť neustále expanzívne.
To nemyslis vazne, ze centralne banky su nezavisle? Ak mas taky nazor tu nasa debata konci. Niet o com.Kazdu fiat menu v historii vytunelovali vladcovia a nakoniec s koncom ich vlady zanikla. Precitaj si Fergusona.
Existujú starí obchodníci a odvážni obchodníci. Je len veľmi málo starých, odvážnych obchodníkov. “ -Ed Seykota-
Porozumiet znamená zvyknúť si.
Láska nad zlato, myšlienka nad majetok.
Chodci a cyklisti vážia menej ako šoféri a šoférky. (prieskum EU)
Používateľov profilový obrázok
duves
Gold Member **
Príspevky: 522
Dátum registrácie: Ut 20 07, 2021 12:34 pm
Has thanked: 124 times
Been thanked: 116 times

Re: 1.pilier

Príspevok od používateľa duves »

Samozrejme, to sa týka vyspelých krajín. Nemyslel som africké štáty, ani Turecko.
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15826
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 1043 times
Been thanked: 1403 times

Re: 1.pilier

Príspevok od používateľa JUGGLER »

jogo napísal: Ne 20 08, 2023 3:01 pm Zakladám tému 1.pilier, lebo kolegovia v práci, ktorí majú odpracovaných 40 rokov plánujú požiadať o predčasné dôchodky po 40 odpracovaných rokoch ešte tohto roku, lebo sa to teraz oplatí kvôli 11,8% + 10,6% valorizácii dôchodku za rok 2023.

https://uzitocna.pravda.sk/dochodky/cla ... -percenta/
https://www.socpoist.sk/news/socialna-p ... 6-percenta

Možno sú aj tu na fóre takí ľudia, tak ich na to upozorňujem. :wink:
Prišiel mi pod ruku ďalší článok. Možno niekomu poslúži:

Čím skôr na dôchodok? Odísť do penzie v tomto roku je obzvlášť výhodné. Nie však pre každého.

https://www.postoj.sk/139969/odist-do-p ... re-kazdeho
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
Používateľov profilový obrázok
duves
Gold Member **
Príspevky: 522
Dátum registrácie: Ut 20 07, 2021 12:34 pm
Has thanked: 124 times
Been thanked: 116 times

Re: 1.pilier

Príspevok od používateľa duves »

Používateľov profilový obrázok
duves
Gold Member **
Príspevky: 522
Dátum registrácie: Ut 20 07, 2021 12:34 pm
Has thanked: 124 times
Been thanked: 116 times

Re: 1.pilier

Príspevok od používateľa duves »

Podľa údajov Sociálnej poisťovne rastie každý rok podiel živnostníkov platiacich odvody z minimálneho vymeriavacieho základu. Od roku 2017 narástol tento podiel zo 72 % na viac ako 81 % v 2021. Ide v priemere o 148-tisíc živnostníkov. Takéto odvody sa približujú k odvodom zamestnanca s minimálnou mzdou, príjem živnostníkov je ale v reálnych číslach vyšší.

Na fenomén fiktívnych živnostníkov kontrolný úrad upozornil už v minulosti. Inšpekcia práce v roku 2017 v súvislosti s touto témou uviedla, že fiktívna živnosť alebo absencia pracovnej zmluvy je druhým najvýznamnejším dôvodom únikov na odvodoch na sociálnom poistení. „Dnes finančne výhodné nízke odvody do sociálneho systému sa pri konečnom zúčtovaní veľmi negatívne premietnu do výšky starobného dôchodku. Mnohí fiktívni živnostníci sa tak pri odchode do dôchodku môžu ocitnúť pod hranicou minimálneho dôchodku a na ich nevyhnutné dorovnanie sa bude musieť skladať celá spoločnosť, každý zamestnanec," upozorňuje predseda NKÚ Ľubomír Andrassy.
https://ekonomika.pravda.sk/ludia/clano ... -dochodky/
Používateľov profilový obrázok
Trumpeta1978
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 4325
Dátum registrácie: Ut 28 03, 2017 9:05 pm
Has thanked: 424 times
Been thanked: 339 times

Re: 1.pilier

Príspevok od používateľa Trumpeta1978 »

Nórsko je v podstate rovnaky pribeh aký prebehol u krajin Perzskeho zalivu. Este v 60tych rokoch to všetko boli politicky nevýznamné, chudobné krajiny. Objavom a naslednou ťažbou ropy sa postupne dostali medzi krajiny s najvyššou životnou urovňou na svete. Ropne zásoby klesaju a tieto štáty do 30rokov budu nutene tazbu znizit na minimum. Budu ale este dlho vyznamnymi producentami zemneho plynu, takže chudoba ich nečaká, plus samozrejme čiastočne mozu zit aj z tých svojich nasporených fondov.
Tu by mohla vzniknut otazka, preco je potom v Rusku priemerna zivotna uroven taka pomerne nizka, ked je to z hladiska nerastnych surovin najbohatsia krajina na svete.
Dôvody su viacere. Okrem notoricky znameho oligarchicko-vladnuceho systemu ktory Rusko vyciciava je to fakt, ze Rusko je extremne velka krajina a preto tazba ci prevoz nerastnych surovin do krajín ktore o tieto suroviny maju zaujem je nárocna a drahá. Tiez treba brat do uvahy tvrde prirodne podmienky na Sibiri ktore robia tazbu narocnou. Neinvestovanim do oprav ropovodov sa kazdorocne cestou "strati" znacne mnozstvo ropy. Toto zhorsuje aj oteplovanie Sibiru, ked permafrost rozmrza, meni sa na makku strukturu a infrastruktura na povrchu sa tym poskodzuje. Su zname z tohto dovodu aj velke havarie.
Používateľov profilový obrázok
Trumpeta1978
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 4325
Dátum registrácie: Ut 28 03, 2017 9:05 pm
Has thanked: 424 times
Been thanked: 339 times

Re: 1.pilier

Príspevok od používateľa Trumpeta1978 »

Ale aby to bolo nieco aj priamo k téme: 1. prvý pilier na Slovensku tak ako funguje dnes je dlhodobo neudržatelny. Dovody su jasné: nízka natalita, starnutie populacie, stale menej produktivneho obyvatelstva, nezaujimavost Slovenska pre mladých ludi a tym ich nasledny odchod do zahranicia. Slovensko zije z automotive. Prechodom na vyrobu elektromobilov sa znizi pocet potrebnych zamestnancov a rovnako aj subdodavatelov /EV su jednoduchsie na vyrobu a potrebuju ovela menej suciastok/. Čína je ohladom EV uz dnes dalej, nehovoriac o tom ze dokaze EV produkovat lacnejsie ako Eu. Ale toto nie je všetko čo sa ohladom automotive na Svk stane. Týmto plus naviac pokracujucou 4.technologickou revoluciou zacne mat stale vacsi zmysel vratit Západne automotive tovarne zase nazad do Zapadnej Europy, takže Svk pride aj o tieto zbytky hospodarskych vyrobni.
Povedzme o 15-20rokov sa dozijeme toho, ze vacsina obyvatelstva bude zit iba z nepodmieneneho zakladneho prijmu/ktovie na aku vysku zivotnej urovne bude stacit/, pretote praca nebude taka bezna ako dnes, velmi vela cinnosti preberu pokrocile technologie a formy aplikovanej AI.
Rokosák
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 2847
Dátum registrácie: St 03 08, 2011 11:43 pm
Has thanked: 54 times
Been thanked: 112 times

Re: 1.pilier

Príspevok od používateľa Rokosák »

Trumpeta1978 napísal: Pi 20 10, 2023 8:10 pm praca nebude taka bezna ako dnes, velmi vela cinnosti preberu pokrocile technologie a formy aplikovanej AI.
Ak pokrocile technologie napriklad robotika a AI nahradia ludsku pracu je to v poriadku, ak ich vykon bude celospolocensky
orientovany. Ak nie, tak budeme mat menej ludi cim sa demografia prisposobi ekonomike. Podla mna k tomu vsak nedojde, lebo aj v pokrocilych krajinach budu mat ten isty problem.
Neodvratné sa stáva zriedkavo, neočakávané často.
Používateľov profilový obrázok
duves
Gold Member **
Príspevky: 522
Dátum registrácie: Ut 20 07, 2021 12:34 pm
Has thanked: 124 times
Been thanked: 116 times

Re: 1.pilier

Príspevok od používateľa duves »

Trumpeta1978 napísal: Pi 20 10, 2023 7:49 pm Okrem notoricky znameho oligarchicko-vladnuceho systemu ktory Rusko vyciciava je to fakt, ze Rusko je extremne velka krajina a preto tazba ci prevoz nerastnych surovin do krajín ktore o tieto suroviny maju zaujem je nárocna a drahá. Tiez treba brat do uvahy tvrde prirodne podmienky na Sibiri ktore robia tazbu narocnou.
Vždy je to o ľuďoch. Tam nefungovali mnohé veci po víťazstve boľševikov. Napr. dopestovali ohromne množstvo pšenice a nemali to kde uskladniť, tak to hnilo na poliach na veľkých hromadách. Oni sú majstri v plýtvaní. A najviac ľudskými zdrojmi. To bolo vidno počas ww2. Ale nechcem ďalej písať, bolo by to mimo tému.
Používateľov profilový obrázok
Trumpeta1978
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 4325
Dátum registrácie: Ut 28 03, 2017 9:05 pm
Has thanked: 424 times
Been thanked: 339 times

Re: 1.pilier

Príspevok od používateľa Trumpeta1978 »

Rokosák
Podla statistik v Usa od roku cca 2001 sice rastie celkova produktivita práce, ale stagnuje zamestnanost v sukromnom sektore. Podobne vyzeraju grafy produktivity vs hodinova mzda.
Za tymito zmena je hlavne digitalizacia, počítačové systémy, virtualizácia, robotizacia. Z hladiska celku je to pozitívne, lebo bohatne spolocnost ako celok. Treba ale ratat s tym, ze sa budu stale viacej roztvarat socialne nožnice medzi roznymi triedami zamestnancov. Napr. podla starsieho vyskumu, sa zrovnaval v Usa rast prijmov medianovej domacnosti medzi rokmi 1990-2008. A vysledkom bolo zistenie,že za toto obdobie sice vzrastol prijem domacnosti o 20percent,ale naklady na byvanie a vzdelanie vzrastli o 50percent. Pri zdravotnej starostlivosti bol narast dokonca viac ako 150percent. Nakolko sa realny median prijmov v poslednych rokoch znizuje tak zrovnanie s aktualnou dobou by ukazalo este negativnejsi vysledok.
Používateľov profilový obrázok
duves
Gold Member **
Príspevky: 522
Dátum registrácie: Ut 20 07, 2021 12:34 pm
Has thanked: 124 times
Been thanked: 116 times

Re: 1.pilier

Príspevok od používateľa duves »

Len špekulujú ako ten pomyselný koláč inak rozkrájať. On sa nezväčší, tak idú čarovať, ako predstierať, že niečo robia a vymýšľajú novoty. Som zvedavý, koho vlastne v konečnej podobe od*bú.
https://nazory.pravda.sk/dnes-pise/clan ... dlivejsie/
iceberg8
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3991
Dátum registrácie: Pi 29 07, 2016 6:18 am
Has thanked: 489 times
Been thanked: 174 times

Re: 1.pilier

Príspevok od používateľa iceberg8 »

Ved cukrarne uz davno krajaju tak tenke kolace, ze uz ani nedokazu sebestacne stat na tanieri.
Odoslané z počítača
Používateľov profilový obrázok
duves
Gold Member **
Príspevky: 522
Dátum registrácie: Ut 20 07, 2021 12:34 pm
Has thanked: 124 times
Been thanked: 116 times

Re: 1.pilier

Príspevok od používateľa duves »

No majú to veselé aj u susedov, aj tám sa mnohí domáhajú vysokých dôchodkov z 1.piliera, čo odvádzali málo, alebo nič.
Prílohy
česko.jpg
iceberg8
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3991
Dátum registrácie: Pi 29 07, 2016 6:18 am
Has thanked: 489 times
Been thanked: 174 times

Re: 1.pilier

Príspevok od používateľa iceberg8 »

Ale co s takymi ludmi? Ideme teraz trestat kazdeho, pre par takychto ludi? Tak nech sa pretsahuje do Azie, tam je lacno, tam z toho vyzije..

Ak by co i len 30 rokov tj od 1993 investoval tych 2944CZK mesacne do SP500 "po svojom", tak by mal dnes 5 milionov CZK z ktorych by si mohol tazit ~3% po zdaneni rocne , cize cca 150 tisic CZK , tj. 12500CZK mesacne.

Ak dostava po 43 rokoch (model vyssie pocita len s 30 rokmi) priblizne podobnu sumu, nemoze sa stazovat.
Odoslané z počítača
Murosik
Silver Member *
Príspevky: 214
Dátum registrácie: So 20 11, 2021 8:44 pm
Has thanked: 56 times
Been thanked: 48 times

Re: 1.pilier

Príspevok od používateľa Murosik »

Tak hlavne dostáva vyssi dochodok nez mal doteraz hrubu mzdu. To je sen kazdeho dôchodcu.
Glogol
Guru Member ****
Príspevky: 1746
Dátum registrácie: Št 10 05, 2007 12:26 pm
Has thanked: 47 times
Been thanked: 165 times

Re: 1.pilier

Príspevok od používateľa Glogol »

Clovek podstatnu cast zivota plati z minima a rozculuje sa. Mozme si tipnut co bude volit. Ludi co mu povedia pravdu asi nie.
pravda je ako poezia - a vacsina ludi na poeziu s.rie
Používateľov profilový obrázok
osamely chodec
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3863
Dátum registrácie: Ut 13 11, 2007 1:57 pm
Has thanked: 127 times
Been thanked: 346 times
Kontaktovať používateľa:

Re: 1.pilier

Príspevok od používateľa osamely chodec »

chapem vase rozhorcenie, ale system, je priebezny, teda to kolko clovek platil v minulosti realne nema vplyv na to kolko ma teraz zdrojov soc. poistovna na jeho dochodok. Ci? Cely ten system je zly a matematicky neudrzatelny.
Existujú starí obchodníci a odvážni obchodníci. Je len veľmi málo starých, odvážnych obchodníkov. “ -Ed Seykota-
Porozumiet znamená zvyknúť si.
Láska nad zlato, myšlienka nad majetok.
Chodci a cyklisti vážia menej ako šoféri a šoférky. (prieskum EU)
Používateľov profilový obrázok
duves
Gold Member **
Príspevky: 522
Dátum registrácie: Ut 20 07, 2021 12:34 pm
Has thanked: 124 times
Been thanked: 116 times

Re: 1.pilier

Príspevok od používateľa duves »

Priemerny dochodok v ČR je asi 19-20 tisic Kč.
https://www.mesec.cz/clanky/prumerny-duchod-v-cr/

Určite s tym dobre vy*ebal, ked neodvádzal dostatočné sumy na starobný dôchodok, a stavil by som sa, že kdesi v krčme sa aj často pochvalil. No a teraz je na*raty na cely svet.
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15826
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 1043 times
Been thanked: 1403 times

Re: 1.pilier

Príspevok od používateľa JUGGLER »

duves napísal: St 25 10, 2023 8:59 am No majú to veselé aj u susedov, aj tám sa mnohí domáhajú vysokých dôchodkov z 1.piliera, čo odvádzali málo, alebo nič.
Však domáhať sa môžu. Či nie? Aj naši neprispôsobiví občania vždy len zalamujú rukami do kamery a reklamujú, že ,,nič nám nedávajú,,.
Vyhorí osada, všetci čakajú. že príde štát a pomôže. Štát dodá stany, tak v nich bývajú do jesene. A v jeseni dodá štát novučičké unimobunky, 100x lepšie ako staré chatrče čo zhoreli...

Ten český dôchodca platil celý život minimum ( teraz 119€ mesačne ) a bude dostávať 509 € mesačne.
Na Slovensku je to podobne, platil by okolo 109 € a dostal by presne 483 € mesačne ( má odpracovaných 43 rokov )

Psy brešú a karavána ide ďalej :)

P.S. Dám vám otázku. Na čo by mal ten človek nárok keby neplatil vôbec?
Keby bol väčšinu času napr. konateľ eseročky, ktorý nemusí platiť nič, iba minimálne zdravotné poistenie.
Alebo bezdomovec, ktorý nemá odpracovaných ( a platených ) minimálne 30 rokov.
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
Používateľov profilový obrázok
duves
Gold Member **
Príspevky: 522
Dátum registrácie: Ut 20 07, 2021 12:34 pm
Has thanked: 124 times
Been thanked: 116 times

Re: 1.pilier

Príspevok od používateľa duves »

Na to je ina odpoved, ten system sa zruti v tom momente, ked nemakačenkovia + tí, čo tam neodvádzali (alebo len málo) budú z toho systemu dostavat tolko, že to prestane baviť tých, čo tam odvádzajú a štát (teda politici) im populisticky vyargumentuje, že sa treba podeliť.
Robo_1
Príspevky: 45
Dátum registrácie: Št 17 11, 2016 11:28 pm
Has thanked: 22 times
Been thanked: 18 times

Re: 1.pilier

Príspevok od používateľa Robo_1 »

duves napísal: St 25 10, 2023 2:26 pm Na to je ina odpoved, ten system sa zruti v tom momente, ked nemakačenkovia + tí, čo tam neodvádzali (alebo len málo) budú z toho systemu dostavat tolko, že to prestane baviť tých, čo tam odvádzajú a štát (teda politici) im populisticky vyargumentuje, že sa treba podeliť.
To si nemyslim. Ty tiez teraz neriesis, ci aktualni dochodcovia makali alebo nie. Riesis iba pomer odvodov vs to co ti ostane z vyplaty. Akonahle bude dochodcov vela a pracujucich malo, odvody budu prilis vysoke a pracujucim bude jedno koho zivia, jednoducho to odmietnu robit a budu hladat cestu ako neplatit odvody. Deje sa aj dnes - vid 1osobove sro, zivnostnici pracujuci pre 1 firmu a pod.
Používateľov profilový obrázok
wladas
Platinum Member ***
Príspevky: 1001
Dátum registrácie: St 22 09, 2021 7:42 pm
Has thanked: 46 times
Been thanked: 136 times

Re: 1.pilier

Príspevok od používateľa wladas »

osamely chodec napísal: St 25 10, 2023 11:31 am chapem vase rozhorcenie, ale system, je priebezny, teda to kolko clovek platil v minulosti realne nema vplyv na to kolko ma teraz zdrojov soc. poistovna na jeho dochodok. Ci? Cely ten system je zly a matematicky neudrzatelny.
Ale to kazdy gramotny clovek chape ze je to neudrzatelne. Hlavne ked pocet pracujucich klesa a dochodcov stupa.
Pointa je co s tym?

Ti co malo odvadzali maju proste smolu, malo by sa im to adekvatne kratit. Socialny-nesocialny stat.
Za mna je viac socialne ak sa do bude skrtat a ostane viac penazi pre ludi co makali.
Používateľov profilový obrázok
osamely chodec
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3863
Dátum registrácie: Ut 13 11, 2007 1:57 pm
Has thanked: 127 times
Been thanked: 346 times
Kontaktovať používateľa:

Re: 1.pilier

Príspevok od používateľa osamely chodec »

Ti co malo odvadzali maju proste smolu, malo by sa im to adekvatne kratit. Socialny-nesocialny stat.

Politicky nepriechodne.
Existujú starí obchodníci a odvážni obchodníci. Je len veľmi málo starých, odvážnych obchodníkov. “ -Ed Seykota-
Porozumiet znamená zvyknúť si.
Láska nad zlato, myšlienka nad majetok.
Chodci a cyklisti vážia menej ako šoféri a šoférky. (prieskum EU)
Používateľov profilový obrázok
duves
Gold Member **
Príspevky: 522
Dátum registrácie: Ut 20 07, 2021 12:34 pm
Has thanked: 124 times
Been thanked: 116 times

Re: 1.pilier

Príspevok od používateľa duves »

Robo_1 napísal: St 25 10, 2023 5:25 pm To si nemyslim. Ty tiez teraz neriesis, ci aktualni dochodcovia makali alebo nie. Riesis iba pomer odvodov vs to co ti ostane z vyplaty. Akonahle bude dochodcov vela a pracujucich malo, odvody budu prilis vysoke a pracujucim bude jedno koho zivia, jednoducho to odmietnu robit a budu hladat cestu ako neplatit odvody. Deje sa aj dnes - vid 1osobove sro, zivnostnici pracujuci pre 1 firmu a pod.
Jasne, toto som spominal možno v inej teme. dalšie zvyšovanie odvodového zaťaženia na úkor zamestnancov, alebo zamestnávatelov bude mať za nasledok odchody prac.sily z toho systemu, alebo aj kadečo iné.
Napísať odpoveď

Návrat na "Druhý pilier, životné poistenie, tretí pilier"