Dôchodok človeka meniaceho lokácie v rámci sveta

Poistenia, sporenie na dôchodok, doplnkové dôchodkové sporenie, investičné poistky, kapitálové poistky.
Pravidlá fóra
Nezabudnite, prosím, že svojou prítomnosťou a diskutovaním na tomto fóre vyjadrujete svoj súhlas s vždy aktuálnymi Podmienkami používania tohto fóra. Predovšetkým prosím dbajte na slušnosť komunikácie a rešpektovanie sa navzájom. Celé Podmienky používania tohto fóra si môžte prečítať tu.
Betruger
Active Member
Príspevky: 92
Dátum registrácie: St 07 03, 2018 10:50 am
Has thanked: 14 times
Been thanked: 3 times

Dôchodok človeka meniaceho lokácie v rámci sveta

Príspevok od používateľa Betruger »

Neriešim takúto situáciu, ake už dlhšie som nad tým rozmýšľal. Aký dôchodok má človek, ktorý žije napríklad 25 rokov v zahraničí, každých povedzme 5 rokov v inej krajine ? Môžeme uviesť konkrétny príklad: 12 rokov žil na Slovensku, potom 8 v Rakúsku a teraz už 9 rokov žije v Írsku. Ja by som z laického pohľadu povedal, že žiadny, keďže jednotlivé krajiny majú stanovený minimálny počet odpracovaných rokov na nárok na dôchodok. Cestu tohto človeka môžeme uzavrieť tým, že nakoniec sa vráti na Slovensko. Bude mať zo Slovenska nejaký dôchodok, resp. zohľadní sa, že robil počas svojho života v X iných štátoch ?
Glogol
Guru Member ****
Príspevky: 1746
Dátum registrácie: Št 10 05, 2007 12:26 pm
Has thanked: 47 times
Been thanked: 165 times

Re: Dôchodok človeka meniaceho lokácie v rámci sveta

Príspevok od používateľa Glogol »

Doklady dosledne odkladat. Znamej uznali len roky odpracovane v anglicku ale z anglicka nema ani cent po cca 4 oficialne odpracovznych rokoch ( nie cez SK agenturu) - normalny GB zamestnavatel. Inemu znamemu poslali z Irska odvody do II piliera ( 1 samozrejme prepada) kedze odpracoval len jeden rok. Podla mna ak su doklady s odpracovanymi romi problem nebude otazne bude vyska dochodku za tie roky. Ale ci nevznika narok po urcitych rokoch platenia odvodov aj v tej prislusnej krajine to uz musi clovek dohladat sam. Samozrejme bavime sa tu o legalnej praci pre zamestnavatela v tej konrenej krajine.
pravda je ako poezia - a vacsina ludi na poeziu s.rie
Dan_
Príspevky: 11
Dátum registrácie: St 29 12, 2021 3:56 pm
Has thanked: 6 times
Been thanked: 1 time

Re: Dôchodok človeka meniaceho lokácie v rámci sveta

Príspevok od používateľa Dan_ »

Pracujem v Rakusku a tiez som sa o tuto temu zaujimal. Nenasiel som uplne presne informacie. Volal som aj do socialnej poistovne a dozvedel som sa nieco nasledovne: V ramci eu by sa odpracovane roky mali nascitavat (aby clovek splnil 15 rokov) a dochodok je "vyskladany" alikvotne z krajin EU.

vie niekto este blizsie vyspecifikovat (idealne z vlastnej skusenosti) ak sa clovek pohybuje v ramci EU?
Používateľov profilový obrázok
Joki
Platinum Member ***
Príspevky: 1016
Dátum registrácie: Po 30 08, 2021 1:24 pm
Has thanked: 174 times
Been thanked: 227 times

Re: Dôchodok človeka meniaceho lokácie v rámci sveta

Príspevok od používateľa Joki »

Známy mal odpracované necelé tri roky v Rakúsku a dostáva 50€. Ak máš všetko riadne zdokladované tak dostaneš alikvotnú čiastku.
Joki bought a coffee. Ty môžeš tiez :)
https://www.buymeacoffee.com/akoinvestovat
iceberg8
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3986
Dátum registrácie: Pi 29 07, 2016 6:18 am
Has thanked: 489 times
Been thanked: 173 times

Re: Dôchodok človeka meniaceho lokácie v rámci sveta

Príspevok od používateľa iceberg8 »

Hm 3 roky / 50eur znamena 500eur za 30 rokov a 750 eur za 45 rokov?
Alebo to bolo niekedy davnejsie ?
Odoslané z počítača
Používateľov profilový obrázok
Joki
Platinum Member ***
Príspevky: 1016
Dátum registrácie: Po 30 08, 2021 1:24 pm
Has thanked: 174 times
Been thanked: 227 times

Re: Dôchodok človeka meniaceho lokácie v rámci sveta

Príspevok od používateľa Joki »

Teraz má 75 rokov, do dôchodku mohol isť tak 63 rokov.
Neviem, či sa to tak ráta, ako popisuješ iceberg….
Môj výpočet je zasa ten, že čim máš viac odpracovaných rokov, tvoj dôchodok sa zvyšuje :)
Ale to len strieľam…
Joki bought a coffee. Ty môžeš tiez :)
https://www.buymeacoffee.com/akoinvestovat
Murosik
Silver Member *
Príspevky: 214
Dátum registrácie: So 20 11, 2021 8:44 pm
Has thanked: 56 times
Been thanked: 48 times

Re: Dôchodok človeka meniaceho lokácie v rámci sveta

Príspevok od používateľa Murosik »

Zalezi ci ma Slovensko s danou krajinou zmluvu o socialnom zabezpeceni. V ramci EU to mame naprieč ale mame ju napriklad aj s USA ci inymi krajinami. Potom sa vydokladuje SP, kde vsade si robil a ona by ti to mala vyžiadať, aby jej posielali tvoje peniaze z ktorych ti bude vyplacat dochodok
Napísať odpoveď

Návrat na "Druhý pilier, životné poistenie, tretí pilier"