Padli uz niekedy ceny nehnutelnosti na SK?

Nehnuteľnosti ako alternatíva k (ne)existujúcemu slovenskému akciovému trhu. Hypotekárne úvery - na bývanie aj investovanie.
Pravidlá fóra
Nezabudnite, prosím, že svojou prítomnosťou a diskutovaním na tomto fóre vyjadrujete svoj súhlas s vždy aktuálnymi Podmienkami používania tohto fóra. Predovšetkým prosím dbajte na slušnosť komunikácie a rešpektovanie sa navzájom. Celé Podmienky používania tohto fóra si môžte prečítať tu.
iceberg8
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3991
Dátum registrácie: Pi 29 07, 2016 6:18 am
Has thanked: 489 times
Been thanked: 174 times

Re: Padli uz niekedy ceny nehnutelnosti na SK?

Príspevok od používateľa iceberg8 »

jaroslav81 napísal: So 28 10, 2023 10:58 am Každý nadáva na Matoviča, ale 140€ daňový bonus si ľudia pochvaľujú... Kolega má 4 deti, berie 560€ iba daňový bonus. Ak to Fico zas zníži na jeho debilných 45€ ako bolo predtým, zníži sa mu to na smiešnych 180€...takže zníženie čistej mzdy skokovo o 380€...ak to Fico spraví, ten si už v politike ani neškrtne.
Slováka nič viac nenaserie, než keď mu nieto siahne na mzdu..

560eur danovy bonus na dieta, to musi mat slusny plat, kedze danovy bonus je len

Upozorňujeme však na to, že nie každý zamestnanec má nárok na uvedenú mesačnú sumu daňového bonusu na dieťa, nakoľko podľa § 33 zákona č. 595/2003 Z. z. o dani z príjmov v znení neskorších predpisov (ďalej len „zákon o dani z príjmov“) je daňový bonus najviac:

20 % čiastkového základu dane pri 1 dieťati,
27 % čiastkového základu dane pri 2 deťoch,
34 % čiastkového základu dane pri 3 deťoch,
41 % čiastkového základu dane pri 4 deťoch,
48 % čiastkového základu dane pri 5 deťoch,
55 % čiastkového základu dane pri 6 a viac deťoch.

Okrem toho:

https://neotax.eu/sk/blog/ziadate-o-dan ... mate-narok

8. SZČO vykazujúca stratu

Podnikatelia, ktorí vykážu v daňovom priznaní stratu z podnikania, prichádzajú o daňový bonus na dieťa.

staci 1 blby rok, alebo

1. Nezamestnaný rodič

Daňový bonus môžu čerpať iba zamestnanci po prípade samostatne zárobkovo činné osoby (podnikatelia), ktorých príjem je vyšší ako 2610 eur. Pokiaľ túto sumu rodič nedosiahne, zaniká mu nárok na daňový bonus.

niekto kto si chce oddychnut, alebo asi aj Ladis, a asi ani trader.

na tieto bonusiky nema narok..
Odoslané z počítača
uhlikova_stopa
Silver Member *
Príspevky: 270
Dátum registrácie: Ne 12 06, 2022 8:14 am
Has thanked: 58 times
Been thanked: 33 times

Re: Padli uz niekedy ceny nehnutelnosti na SK?

Príspevok od používateľa uhlikova_stopa »

Na druhu stranu, povedzme si pravdu…zamestnanci su ti co zivia stat…75% zivnostnikov odvadza minimalne odvody a nulove dane…cize za mna je to v poriadku…ten kto odvadza statu viac tak aj viac dostane…ten kto neodvadza nic, dostane nic alebo nejake minimum
iceberg8
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3991
Dátum registrácie: Pi 29 07, 2016 6:18 am
Has thanked: 489 times
Been thanked: 174 times

Re: Padli uz niekedy ceny nehnutelnosti na SK?

Príspevok od používateľa iceberg8 »

Cize je to len taky cash back... :)
Ale dieta ho stoji tak ci tak, rovnako..
Aj majitel s.r.o. zivi stat, priklad:
rocny zisk 100K z toho DPH 16.67K z toho dan 21% cize 17.5K a potom dividendy 7% cize 4.6K, zo stovky mu zostalo 61.2K cize zdanil cca 38.8%
Viacmenej to iste, ako ten, kto plati minimalku, cize zamestnanci daleko jednoduchsie sa hybu v sedej ekonomike (neplatia dane a odvody), ako majitel s.r.o
Casto je to znacne reprezentovane naopak.
Plus tu niekto, myslim ze Odor, radil aby sa dan z dividendy zvysili na 15%
PS: ak je cena prace 100K pre zamestnanca, hruba mzda je 88.4K a cista mzda je 63.3K, cize defacto to iste, co ten v s.r.o. - len viac penazi ide statu z s.r.o nez od zamestnanca pretoze je tam DPH. Ba dokonca(!) zamestannec zaplatil menej, nez konatel s.r.o nakoniec.
(ak som to dobre pocital)
Odoslané z počítača
Používateľov profilový obrázok
osamely chodec
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3863
Dátum registrácie: Ut 13 11, 2007 1:57 pm
Has thanked: 127 times
Been thanked: 346 times
Kontaktovať používateľa:

Re: Padli uz niekedy ceny nehnutelnosti na SK?

Príspevok od používateľa osamely chodec »

Na druhu stranu, povedzme si pravdu…zamestnanci su ti co zivia stat…75% zivnostnikov odvadza minimalne odvody a nulove dane…

kolko % zamestnancov ma mzdu blizku k mzde pri ktorej odvadzaju statu este menej po zapocitani vsetkych bonusov zo zakonika prace :)


ale mas pravdu zamestnancov je podstatne viac
Existujú starí obchodníci a odvážni obchodníci. Je len veľmi málo starých, odvážnych obchodníkov. “ -Ed Seykota-
Porozumiet znamená zvyknúť si.
Láska nad zlato, myšlienka nad majetok.
Chodci a cyklisti vážia menej ako šoféri a šoférky. (prieskum EU)
Používateľov profilový obrázok
wladas
Platinum Member ***
Príspevky: 1001
Dátum registrácie: St 22 09, 2021 7:42 pm
Has thanked: 46 times
Been thanked: 136 times

Re: Padli uz niekedy ceny nehnutelnosti na SK?

Príspevok od používateľa wladas »

iceberg8 - A to si este neratal ze aj majitel s.r.o musi z niecoho zit cize zamestnat sam seba. A kedze to nebude velka mzda tak by si mal odkladat minimalne na dochodok (dalsi naklad)
iceberg8
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3991
Dátum registrácie: Pi 29 07, 2016 6:18 am
Has thanked: 489 times
Been thanked: 174 times

Re: Padli uz niekedy ceny nehnutelnosti na SK?

Príspevok od používateľa iceberg8 »

Preto som dal "extremny" priklad, ked sa konatel nezamestna vo svojej sro ale uprednostni dividendu s danou 7%
Nie je matematicky mozne byt konkurenciou (svetovou) na medzinarodnom trhu (online) s takymto zatazenim.
Konkurencia to riesi danovymi rajmi (ktore ale maju vyssie pociatocne naklady na zriadenie a ako rezident EU je to pravdepodobne nelegalne) .
Mala firma s hrubym rocnym ziskom 100K jednoducho nema sancu.
Ak by mal niekto tip, ako na to, rad si precitam..
Odoslané z počítača
uhlikova_stopa
Silver Member *
Príspevky: 270
Dátum registrácie: Ne 12 06, 2022 8:14 am
Has thanked: 58 times
Been thanked: 33 times

Re: Padli uz niekedy ceny nehnutelnosti na SK?

Príspevok od používateľa uhlikova_stopa »

Ja som pisal o zivnostnikoch, viete ze je tam rozdiel voci sro? Priklad, cele stavebnictvo a majstri pre beznych ludi frcia bez dokladu. Ludia potom kupuju blocky pre banky atd…to je ako priklad…
iceberg8
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3991
Dátum registrácie: Pi 29 07, 2016 6:18 am
Has thanked: 489 times
Been thanked: 174 times

Re: Padli uz niekedy ceny nehnutelnosti na SK?

Príspevok od používateľa iceberg8 »

Ano, ale ja som pisal o legalnom biznise, ktory by mal sancu expandovat aj za hranice.. Ved vid FAANG a ich danove zatazenia..
Ale pokojne sa da chytit aj toho tvojho prikladu

Remeselnik 1 = seda ekonomika "bez blocku"
Remeselnik 2 = legaln biznis "len s blockom"

Co myslis, kto chyti zakazku skor a nie je to nahodou znacna knokurencna vyhoda?

Ten prvy zhrabne 100K rocne, odvedie prakticky zanedbatelne mnozstvo mozno 5K minimum? Cize mu zostane 95K
Ten druhy ubohziak, ktory chce hrat fair play nemoze uctovat 170K zakaznikom, aby mal 95K v cistom, uctuje tiez 100K, ale zostane mu tych cca 63K

A nikto, ani herec igor, nezastavil tento, ani neviem ako to pomenovat..

Predpokladajme, ze 95% z nich sa dozije dochodku v dobrej kondicii, nebudu z nich invalidi, a podobne.. A predpokladajme teraz o nieco skutocnejsi priklad, kedze 100K je jemne nadnesene, pre jednoduchost poctov, totiz vasina zaraba mozno tak 35K v hrubom, a tam je rozdiel uz extremne markantny, pretozeobrazne povedane, je rozdiel, ak mesiac mojho casu predam za 1000eur a potom za 1500eur ak mam fixne naklady 1000eur na zivot. Cisla su obrazne, snad kazdy chape o co mi ide a co tymto chcem povedat.
Odoslané z počítača
jaroslav81
Silver Member *
Príspevky: 216
Dátum registrácie: So 17 04, 2010 6:31 pm
Has thanked: 3 times
Been thanked: 104 times

Re: Padli uz niekedy ceny nehnutelnosti na SK?

Príspevok od používateľa jaroslav81 »

Takmer všetci živnostníci aj firmy ojebávajú, nepoznám nikoho zo svojho okolia, čo by priznali toľko čo zarobili.. Kamarát kupuje bločky a odpisuje tak, že platí daň tak max. 500€
Minule bol rozhovor s Oliverom Andrasym, ktorý celý život robil moderátora a režiséra a verejne priznal, že má dôchodok 450€. Koľko asi odvádzal odvody a platil dane? Verejne sa vlastne priznal k podvodu, že okrádal štát.. Niečo mi vraví, že nezarábal minimálnu mzdu :lol:
Používateľov profilový obrázok
osamely chodec
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3863
Dátum registrácie: Ut 13 11, 2007 1:57 pm
Has thanked: 127 times
Been thanked: 346 times
Kontaktovať používateľa:

Re: Padli uz niekedy ceny nehnutelnosti na SK?

Príspevok od používateľa osamely chodec »

Takmer všetci živnostníci aj firmy ojebávajú, nepoznám nikoho zo svojho okolia, čo by priznali toľko čo zarobili.

Tak to poznas samych danovych podvodnikov :).
Existujú starí obchodníci a odvážni obchodníci. Je len veľmi málo starých, odvážnych obchodníkov. “ -Ed Seykota-
Porozumiet znamená zvyknúť si.
Láska nad zlato, myšlienka nad majetok.
Chodci a cyklisti vážia menej ako šoféri a šoférky. (prieskum EU)
jaroslav81
Silver Member *
Príspevky: 216
Dátum registrácie: So 17 04, 2010 6:31 pm
Has thanked: 3 times
Been thanked: 104 times

Re: Padli uz niekedy ceny nehnutelnosti na SK?

Príspevok od používateľa jaroslav81 »

osamely chodec napísal: Ne 29 10, 2023 2:23 pm Takmer všetci živnostníci aj firmy ojebávajú, nepoznám nikoho zo svojho okolia, čo by priznali toľko čo zarobili.

Tak to poznas samych danovych podvodnikov :).
A ty poznáš samých daňových nepodvodníkov? Žeby to bolo tým, že to robí 99% podnikateľov?
Mám suseda, ma nejaké obchody v meste, milionár, nové mercedesy každé 2 roky, dôchodok má 600€. Môj otec ako zamestnanec celý život s mierne nad priemernou mzdou má dôchodok 1100€. Keby štát klepol po prstoch všetkým podnikateľom a nenechával sa takto vedome odrbávať, vyzeralo by to tu inak. Ale naše zákony sú stavané pre podnikateľov, keďže aj všetci politici podnikajú..
Používateľov profilový obrázok
osamely chodec
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3863
Dátum registrácie: Ut 13 11, 2007 1:57 pm
Has thanked: 127 times
Been thanked: 346 times
Kontaktovať používateľa:

Re: Padli uz niekedy ceny nehnutelnosti na SK?

Príspevok od používateľa osamely chodec »

Mas to uplne popletene . Zjavne si nikdy nepodnikal. Inak co ti brani sa mat ako sused? Vidis 1% uspesnych ale nevidis 99% skrachovanych. Bezne skreslenie reality. Tvoj otec pri dochodku 1100 e ma viac ako cisty medianovy plat v SR. To snad je normalne ze zamestnanec s mierne nad priemernou mzdou bude mat dochodok viac ako 100% medianoveho platu ?
Existujú starí obchodníci a odvážni obchodníci. Je len veľmi málo starých, odvážnych obchodníkov. “ -Ed Seykota-
Porozumiet znamená zvyknúť si.
Láska nad zlato, myšlienka nad majetok.
Chodci a cyklisti vážia menej ako šoféri a šoférky. (prieskum EU)
uhlikova_stopa
Silver Member *
Príspevky: 270
Dátum registrácie: Ne 12 06, 2022 8:14 am
Has thanked: 58 times
Been thanked: 33 times

Re: Padli uz niekedy ceny nehnutelnosti na SK?

Príspevok od používateľa uhlikova_stopa »

Ako ste hore spomenuli, poctivy obchodnik nevie konkurovat nepoctivemu, a kedze stat na to kaslal, doslo to az tak daleko ze proste ojebavaju vsetci. Nemyslim ze je spravne to povazovat za prirodzene, ze vsetko ide bez priznania prijmu..lebo sak inak by zarabal menej ako ten druhy…
Ninx
Príspevky: 39
Dátum registrácie: St 14 07, 2021 8:44 pm
Has thanked: 27 times
Been thanked: 33 times

Re: Padli uz niekedy ceny nehnutelnosti na SK?

Príspevok od používateľa Ninx »

aky je racionalny dovod "neojebavat"? aku protihodnotu za to ti ludia dostanu?
iceberg8
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3991
Dátum registrácie: Pi 29 07, 2016 6:18 am
Has thanked: 489 times
Been thanked: 174 times

Re: Padli uz niekedy ceny nehnutelnosti na SK?

Príspevok od používateľa iceberg8 »

jaroslav81 napísal: Ne 29 10, 2023 12:04 pm Takmer všetci živnostníci aj firmy ojebávajú, nepoznám nikoho zo svojho okolia, čo by priznali toľko čo zarobili.. Kamarát kupuje bločky a odpisuje tak, že platí daň tak max. 500€
Minule bol rozhovor s Oliverom Andrasym, ktorý celý život robil moderátora a režiséra a verejne priznal, že má dôchodok 450€. Koľko asi odvádzal odvody a platil dane? Verejne sa vlastne priznal k podvodu, že okrádal štát.. Niečo mi vraví, že nezarábal minimálnu mzdu :lol:
Tak porad ako znizit zaklad dane, ak chodi zo zahranicia vyhradne online 100K rocne a naklady su v skutocnosti len okolo 5K rocne.. Odkial zoberiem "blocky" ? :)
To musi byt potom extremne hlupa kontrola, ak uveri tomu, ze niekto cely zivot maka za "nulu"..
Andrasy ake naklady tam daval? ved ak umelec nemoze mat prakticky ziadne naklady :)
Mercedes si kupovat nechcem..
Odoslané z počítača
iceberg8
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3991
Dátum registrácie: Pi 29 07, 2016 6:18 am
Has thanked: 489 times
Been thanked: 174 times

Re: Padli uz niekedy ceny nehnutelnosti na SK?

Príspevok od používateľa iceberg8 »

Ninx napísal: Ne 29 10, 2023 4:52 pm aky je racionalny dovod "neojebavat"? aku protihodnotu za to ti ludia dostanu?
Povedal by som fungujucu spolocnost, nieco ako Svajciarsko..

Naopak ak sa tu bude fiktivne podnikat a fabulovat cisla, tak tu bude vyssia kriminalita, nespokojnost, a mozno aj vzbury a potom na to doplati aj ten milionar..
Odoslané z počítača
Ninx
Príspevky: 39
Dátum registrácie: St 14 07, 2021 8:44 pm
Has thanked: 27 times
Been thanked: 33 times

Re: Padli uz niekedy ceny nehnutelnosti na SK?

Príspevok od používateľa Ninx »

je podla teba prave Slovenska Republika (teda stat) garantom fungujucej spolocnosti? Myslis, ze je to prave vacsi obnos penazi od obcanov, co najviac potrebuje k naplneniu tohto ciela?
iceberg8
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3991
Dátum registrácie: Pi 29 07, 2016 6:18 am
Has thanked: 489 times
Been thanked: 174 times

Re: Padli uz niekedy ceny nehnutelnosti na SK?

Príspevok od používateľa iceberg8 »

Tak najskor treba politikov s transparentnymi uctami.. :)
Odoslané z počítača
Slovan_sk
Platinum Member ***
Príspevky: 668
Dátum registrácie: Ut 13 05, 2014 12:12 pm
Has thanked: 70 times
Been thanked: 81 times

Re: Padli uz niekedy ceny nehnutelnosti na SK?

Príspevok od používateľa Slovan_sk »

Ninx napísal: Ne 29 10, 2023 4:52 pm aky je racionalny dovod "neojebavat"? aku protihodnotu za to ti ludia dostanu?
Jeden clen mojej rodiny je pomerne bohaty , povedal by som ze dost bohaty , vlastnou pracou ziadne podvody , ked som sa ho pytal ako optimalizuje povedal ze je zivtnostnik aj keby mohol platit ovela nizsie dane , prenho je dolezite ze ho nenajdes na finastate a jeho meno je uplne nezname ziadne prepojenia na firmy nic , poctivo plati aby ostal v sedej zone anonymity
Používateľov profilový obrázok
Trumpeta1978
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 4324
Dátum registrácie: Ut 28 03, 2017 9:05 pm
Has thanked: 424 times
Been thanked: 339 times

Re: Padli uz niekedy ceny nehnutelnosti na SK?

Príspevok od používateľa Trumpeta1978 »

nikde sa neda uplne zovseobecnovat, ale je pravda, ze co poznam osobne pripady, tak zivnostnici a podnikatelia zvyknu odvadzat co najnizsie dane a tym padom aj ten dochodok potom tomu zodpoveda. Ak su šikovní, tak si stihnu dovtedy nahonobiť nejake investicne nehnutelnosti a pod.
Ale poznam aj pripad, ze pán mal firmu kde zamestnaval aj manzelku a sebe aj jej vykazoval iba minimalne prijmy. Pritom celkom vysoky životný štandard. Nanestastie dostal ťažku mrtvicu a zrazu sa im zmenil cely zivot. On invalid a ona bez prace, pred dochodkom, s minimalnymi odvodmi, firmu museli zavrieť, zvykat si na horsi zivot..
iceberg8
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3991
Dátum registrácie: Pi 29 07, 2016 6:18 am
Has thanked: 489 times
Been thanked: 174 times

Re: Padli uz niekedy ceny nehnutelnosti na SK?

Príspevok od používateľa iceberg8 »

Slovan_sk napísal: Ne 29 10, 2023 6:21 pm
Ninx napísal: Ne 29 10, 2023 4:52 pm aky je racionalny dovod "neojebavat"? aku protihodnotu za to ti ludia dostanu?
Jeden clen mojej rodiny je pomerne bohaty , povedal by som ze dost bohaty , vlastnou pracou ziadne podvody , ked som sa ho pytal ako optimalizuje povedal ze je zivtnostnik aj keby mohol platit ovela nizsie dane , prenho je dolezite ze ho nenajdes na finastate a jeho meno je uplne nezname ziadne prepojenia na firmy nic , poctivo plati aby ostal v sedej zone anonymity

pre zivnostnikov to bude coskoro tiez povinne zverejnit, podla mna, tam spejeme od zaciatku :)
Odoslané z počítača
danno
Active Member
Príspevky: 108
Dátum registrácie: Št 18 02, 2021 3:18 pm
Has thanked: 8 times
Been thanked: 12 times

Re: Padli uz niekedy ceny nehnutelnosti na SK?

Príspevok od používateľa danno »

uhlikova_stopa napísal: So 28 10, 2023 5:55 am To je zaujimava informacia…co pozeram tak v podstate ziadny clanok na tutu temu o tomto fakte neinformuje..je to vobec pravda? pisu ze narok na bonus ma kazde dieta poca studia…nebude to tak ze ten bonus sa nezrusi uplne len sa znizi spat na 100€? Lebo danovy bonus na doeta tu bol vzdy, len nie taky vysoky takze nepredpokladam ze ho zrusia
tak teraz vysiel clanok a hned v prvych vetach o tom informuje. Tiez pripustaju moznost upravy zakona s novou vladou.
https://www.podnikajte.sk/dan-z-prijmov ... dieta-2024
uhlikova_stopa
Silver Member *
Príspevky: 270
Dátum registrácie: Ne 12 06, 2022 8:14 am
Has thanked: 58 times
Been thanked: 33 times

Re: Padli uz niekedy ceny nehnutelnosti na SK?

Príspevok od používateľa uhlikova_stopa »

Minister financii dostal ulohu do 6 Nov vypracovat navrhy rieseni co bude vlada robit s vysokymi hypo urokmi
Používateľov profilový obrázok
wladas
Platinum Member ***
Príspevky: 1001
Dátum registrácie: St 22 09, 2021 7:42 pm
Has thanked: 46 times
Been thanked: 136 times

Re: Padli uz niekedy ceny nehnutelnosti na SK?

Príspevok od používateľa wladas »

No hura. Ja uz mam po refixe. CHCEM SLUBENU NAHRADU
iceberg8
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3991
Dátum registrácie: Pi 29 07, 2016 6:18 am
Has thanked: 489 times
Been thanked: 174 times

Re: Padli uz niekedy ceny nehnutelnosti na SK?

Príspevok od používateľa iceberg8 »

Preco chcu ludia pomoc pri vysokych urokoch, ked ich nikto nenutil do cerpania hypoteky? :)
Odoslané z počítača
Glogol
Guru Member ****
Príspevky: 1746
Dátum registrácie: Št 10 05, 2007 12:26 pm
Has thanked: 47 times
Been thanked: 165 times

Re: Padli uz niekedy ceny nehnutelnosti na SK?

Príspevok od používateľa Glogol »

wladas napísal: Št 02 11, 2023 5:40 pm No hura. Ja uz mam po refixe. CHCEM SLUBENU NAHRADU
Jeden bonifikaciu hypo, druhy velke dochodky, treti dotovane energie, stvrty velke pridavky na deti, a to sme na fore o investovani - co tak bezni ludia socializmus je tu echt silno zakoreneny. Idealne by bolo ziadne dotacie nikomu clovece staraj sa a kto prepadne cez hranicu chudoby tomu sa dorovna na prezitie. Teraz uz tazko - maju jedni treba aj druhym tretim ….x-tym ….
pravda je ako poezia - a vacsina ludi na poeziu s.rie
iceberg8
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3991
Dátum registrácie: Pi 29 07, 2016 6:18 am
Has thanked: 489 times
Been thanked: 174 times

Re: Padli uz niekedy ceny nehnutelnosti na SK?

Príspevok od používateľa iceberg8 »

Teraz ludia razia "kto nehra, nevyhra"

Ja mam osobne velmi silny zmysel pre princip a preto nepodporujem napriklad platby platobnymi kartami, nepodporujem smartfony, nepodorujem dotacie, ani ine srakoty kde treba vyplnovat rozne formulare. To nie je kapitalizmus, to je nieco uplne ine.

A tym aj velmi vela prehravam, lebo prispievam na tieto srakoty.. Je to ako tombola, kde kupim listok, a rovno ho aj zahodim.

Zodpovednosť sa trestá.
Odoslané z počítača
Používateľov profilový obrázok
wladas
Platinum Member ***
Príspevky: 1001
Dátum registrácie: St 22 09, 2021 7:42 pm
Has thanked: 46 times
Been thanked: 136 times

Re: Padli uz niekedy ceny nehnutelnosti na SK?

Príspevok od používateľa wladas »

iceberg8 napísal: Št 02 11, 2023 6:18 pm Preco chcu ludia pomoc pri vysokych urokoch, ked ich nikto nenutil do cerpania hypoteky? :)
Ako postupovat "necerpanim" ked mam hypo uz cez 10 rokov? :)

Glogol napísal: Št 02 11, 2023 6:19 pmJeden bonifikaciu hypo, druhy velke dochodky, treti dotovane energie, stvrty velke pridavky na deti, a to sme na fore o investovani - co tak bezni ludia socializmus je tu echt silno zakoreneny. Idealne by bolo ziadne dotacie nikomu clovece staraj sa a kto prepadne cez hranicu chudoby tomu sa dorovna na prezitie. Teraz uz tazko - maju jedni treba aj druhym tretim ….x-tym ….
Dochodcovia dostavaju stale viac a viac. Aj ja chcem !!!!

btw troska si potrenuj radar sarkazmu :)
Glogol
Guru Member ****
Príspevky: 1746
Dátum registrácie: Št 10 05, 2007 12:26 pm
Has thanked: 47 times
Been thanked: 165 times

Re: Padli uz niekedy ceny nehnutelnosti na SK?

Príspevok od používateľa Glogol »

wladas napísal: Št 02 11, 2023 6:33 pm
iceberg8 napísal: Št 02 11, 2023 6:18 pm Preco chcu ludia pomoc pri vysokych urokoch, ked ich nikto nenutil do cerpania hypoteky? :)
btw troska si potrenuj radar sarkazmu :)
Viem ze si to nemyslel vazne. Poznam tvoje prispevky
pravda je ako poezia - a vacsina ludi na poeziu s.rie
Používateľov profilový obrázok
wladas
Platinum Member ***
Príspevky: 1001
Dátum registrácie: St 22 09, 2021 7:42 pm
Has thanked: 46 times
Been thanked: 136 times

Re: Padli uz niekedy ceny nehnutelnosti na SK?

Príspevok od používateľa wladas »

iceberg8 napísal: Št 02 11, 2023 6:23 pmJa mam osobne velmi silny zmysel pre princip a preto nepodporujem napriklad platby platobnymi kartami, nepodporujem smartfony, nepodorujem dotacie, ani ine srakoty kde treba vyplnovat rozne formulare. To nie je kapitalizmus, to je nieco uplne ine.
Co je dovod a co tym bojkotujes ked nepodporujes smartfony?
Používateľov profilový obrázok
Trumpeta1978
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 4324
Dátum registrácie: Ut 28 03, 2017 9:05 pm
Has thanked: 424 times
Been thanked: 339 times

Re: Padli uz niekedy ceny nehnutelnosti na SK?

Príspevok od používateľa Trumpeta1978 »

ono je to zlozite. Na jednej strane je neustale zvysovanie socialneho statu dlhodobo neudrzatelne a naviac vysoke zdanenie vytvara silnu motivaciu na optimalizaciu prijmov.
Na strane druhej, urcitá socialna súnaležitosť s chudobnejsimi musí byť, v opacnom pripade sa socialne noznice zacinaju prilis roztvarat co generuje zase dalsie vazne problemy a zaroven je to nemoralne.

iceberg8
pouzivas tlacitkovy mobil? :)
iceberg8
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3991
Dátum registrácie: Pi 29 07, 2016 6:18 am
Has thanked: 489 times
Been thanked: 174 times

Re: Padli uz niekedy ceny nehnutelnosti na SK?

Príspevok od používateľa iceberg8 »

wladas napísal: Št 02 11, 2023 7:14 pm
iceberg8 napísal: Št 02 11, 2023 6:23 pmJa mam osobne velmi silny zmysel pre princip a preto nepodporujem napriklad platby platobnymi kartami, nepodporujem smartfony, nepodorujem dotacie, ani ine srakoty kde treba vyplnovat rozne formulare. To nie je kapitalizmus, to je nieco uplne ine.
Co je dovod a co tym bojkotujes ked nepodporujes smartfony?
Zber udajov a poplatky..
Ta mašinéria, kde ti obchodnik nauctuje daleko vyssiu (umelu) cenu len preto, ze nemas jeho apčicku..
Podmienovanie a osekavanie slobody.
To je zopar dovodov, preco nepodporujem smartfony..

Trumpeta1978 napísal: Št 02 11, 2023 7:42 pm iceberg8
pouzivas tlacitkovy mobil? :)
ano, uz velmi vela rokov :)
Odoslané z počítača
Používateľov profilový obrázok
Trumpeta1978
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 4324
Dátum registrácie: Ut 28 03, 2017 9:05 pm
Has thanked: 424 times
Been thanked: 339 times

Re: Padli uz niekedy ceny nehnutelnosti na SK?

Príspevok od používateľa Trumpeta1978 »

iceberg8
aspon nemas stale nutkanie pozerat na mobile zmeny portfolia. Pre dlhodobeho investora je lepsie volatilitu vobec nesledovat.
Používateľov profilový obrázok
wladas
Platinum Member ***
Príspevky: 1001
Dátum registrácie: St 22 09, 2021 7:42 pm
Has thanked: 46 times
Been thanked: 136 times

Re: Padli uz niekedy ceny nehnutelnosti na SK?

Príspevok od používateľa wladas »

Zber udajov sa da jednoducho vyriesit. Nebyt prihlaseny google kontom.
Ake poplatky?
Mozes dat nejake priklady na apcicky? Billa, Tesco, atd staci ciarovy kod.
iceberg8
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3991
Dátum registrácie: Pi 29 07, 2016 6:18 am
Has thanked: 489 times
Been thanked: 174 times

Re: Padli uz niekedy ceny nehnutelnosti na SK?

Príspevok od používateľa iceberg8 »

Tesco treba aktivovat zlavy a kupony, nie je to automaticke, myslim. LIDL to iste, Billa nechodim.
Poplatky = musis mat smartfon, tj, nasobne drahsia vec, i ked uznavam ze relativne uzitocna, AK ma niekto potrebu ho vyuzivat.
Poplatky su napriklad pri platbe mobilom, platobne brany, tie si beru %, a tieto % podnikatel premieta do cien vsetkym (aj tym, ktori platia v cash).
Asi budem musiet kupit VISA/MC akcie, ja hlupak som si toto neuvedomil pred 10 rokmi, ze kam svet dospeje, podla mna este je tam priestor na rast.
jednoducho mam rad volnost, nezavislost a nie ze ma niekto sleduje, no a este neustale aktualizacie, napriklad niektore apky chcu az Android 8+
Zopar ludi z mojej rodiny ma len Android 6, pretoze nemaju zbytocne peniaze na to, aby si kupovali mobil a sluzi, funguje, ale tie aktualizacie, ja na to nemam nervy to riesit, radsej sa tu zabavim na fore s ludmi, ako riesit aktualizacie na starsom mobile :)
No a niekto banky, ako napr CSOB uz vyse roka podmienuju cely IB len smartfonom, inak sa neprihlasis, jedine ze udelia vynimku, neviem kedy ju vedia udelit, to iste napriklad Unicreditbank, nemozes platit plastovou kartou bez smartfonu (SMS verifikaciu zrusili), prihlasit do IB sa este da.
Ja taketo hry nemienim hrat, nepristupim na smartfon, nechcem ho, mne 20eurovy tlacidlovy mobil perfektne vyhovuje, mam ho v priemere 5 rokov, je neznicitelny, uz chcem novy, ale on stale ide a funguje, bateria drzi v pohode, a to ho nesetrim (ale zas nehadzem o zem umyselne).
Ked vidim ludi s X sto eurovym smartfonom, ako ma prasknuty displaj, je mi ich luto, ale ludom je to jednoducho jedno :)
Dlhy prispevok odo mna, pretoze u mna vsetko so vsetkym suvisi :)

EDIT:
vypnut sledovanie, to je zaujimava vec, pretoze napriklad instagram dava navrhy na sledovanie (priatelov) zo zoznamu kontaktov.
Tj, predstav si, ze mas zakaznika, ktoreho ulozis, aby si mal prehlad kto vola, ked zavola nabuduce. A tento kontakt, jeho instagram profil sa ti bude objavovat v "navrhovane".
Cize, ak by som mal aj ja smartfon, komu vsetkemu ma instagram navrhne? Ktokolvek, komu som volal, alebo mne volal?
Ja by som bol velmi nerad, aby ktokolvek kto prisiel do telefonickeho kontaktu s mojim cislom, videl aj moj instagram.
(ale ja nemam ani instagram)

Tym chcem povedat, ze tu nejde o to, ako sa ja chovam k datam na mojom androide, ale aj o to, ako sa k nim chova protistrana.
Ktokolvek da na FB moju fotku bez mojho vedomia = FB ma moju fotku, je sum-a-fuk ako sa tam dostala, "je tam"
Ak chcem komunikovat seriozne, pisem z protonmail.com, ale na co mi je to dobre, ak protistrana ma gmail? :)
Odoslané z počítača
solc
Príspevky: 67
Dátum registrácie: Ne 16 09, 2018 10:47 am
Has thanked: 90 times
Been thanked: 40 times

Re: Padli uz niekedy ceny nehnutelnosti na SK?

Príspevok od používateľa solc »

Trumpeta1978 napísal: Št 02 11, 2023 7:42 pm ono je to zlozite. Na jednej strane je neustale zvysovanie socialneho statu dlhodobo neudrzatelne a naviac vysoke zdanenie vytvara silnu motivaciu na optimalizaciu prijmov.
Na strane druhej, urcitá socialna súnaležitosť s chudobnejsimi musí byť, v opacnom pripade sa socialne noznice zacinaju prilis roztvarat co generuje zase dalsie vazne problemy a zaroven je to nemoralne.

iceberg8
pouzivas tlacitkovy mobil? :)
Ludia si pomahaju BEZ statu odnepameti a pomahat si budu. Co viac, ked im zostane viac penazi tak budu pomahat viac, ako vymyslene urady financovane z ich majetku a prace. Stat ma mat rezervu pre katastrofy a socialnu siet taku, aby nikto bez svojho pricinenia nezostal umierat na ulici, nic viac, nic menej. Ako vidime, posledne dekady zvacsovania socialneho statu sa deje presny opak, noznice sa roztvorili do obludnych rozmerov.
Používateľov profilový obrázok
Trumpeta1978
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 4324
Dátum registrácie: Ut 28 03, 2017 9:05 pm
Has thanked: 424 times
Been thanked: 339 times

Re: Padli uz niekedy ceny nehnutelnosti na SK?

Príspevok od používateľa Trumpeta1978 »

solc napísal: Pi 03 11, 2023 2:41 pm Stat ma mat rezervu pre katastrofy a socialnu siet taku, aby nikto bez svojho pricinenia nezostal umierat na ulici, nic viac, nic menej.
V zivote sa stáva že človek sa dostane do zlej financnej situacie bez toho ze by to cakal, alebo za to mohol. A nie vzdy ma okolo seba rodinu/znamych ktorí mu vedia pomôcť. Predstav si, ze by prisla kríza a obrovske mnozstvo ludi by zostalo bez práce, ekonomika zamrznutá, nevytvarali by sa dlho ziadne nove pracovne miesta. Podla tvojej teorie by stat mal tymto ludom sposobom pomoct iba "aby neumierali na ulici" nič viac. Domyslel si dôsledky takejto situacie? Títo ludia maju deti, platia hypoteky, úvery, maju vela dalsich zavazkov, napr sa staraju o rodicov a pod. Ved by nastalo obrovske domino horšie ako v roku 2008 v Usa. Spotreba by vyrazne prepadla, exekucie by skocili hned hore, rodiny na ulici, postupne by sa vyrazne spomalila cela ekonomika. Komu by to prospelo? nikomu, iba vela utrpenia beznych ludi.
Naposledy upravil/-a Trumpeta1978 v So 04 11, 2023 10:15 am, upravené celkom 1 krát.
hifron
Silver Member *
Príspevky: 289
Dátum registrácie: Ut 01 03, 2022 1:40 pm
Has thanked: 4 times
Been thanked: 8 times

Re: Padli uz niekedy ceny nehnutelnosti na SK?

Príspevok od používateľa hifron »

Treba si urobiť psychologický dotazník, či je ekonomika v stave: rozvedená z krízy alebo ešte čaká na ďalšiu...
solc
Príspevky: 67
Dátum registrácie: Ne 16 09, 2018 10:47 am
Has thanked: 90 times
Been thanked: 40 times

Re: Padli uz niekedy ceny nehnutelnosti na SK?

Príspevok od používateľa solc »

Trumpeta1978 napísal: So 04 11, 2023 10:10 am
solc napísal: Pi 03 11, 2023 2:41 pm Stat ma mat rezervu pre katastrofy a socialnu siet taku, aby nikto bez svojho pricinenia nezostal umierat na ulici, nic viac, nic menej.
V zivote sa stáva že človek sa dostane do zlej financnej situacie bez toho ze by to cakal, alebo za to mohol. A nie vzdy ma okolo seba rodinu/znamych ktorí mu vedia pomôcť. Predstav si, ze by prisla kríza a obrovske mnozstvo ludi by zostalo bez práce, ekonomika zamrznutá, nevytvarali by sa dlho ziadne nove pracovne miesta. Podla tvojej teorie by stat mal tymto ludom sposobom pomoct iba "aby neumierali na ulici" nič viac. Domyslel si dôsledky takejto situacie? Títo ludia maju deti, platia hypoteky, úvery, maju vela dalsich zavazkov, napr sa staraju o rodicov a pod. Ved by nastalo obrovske domino horšie ako v roku 2008 v Usa. Spotreba by vyrazne prepadla, exekucie by skocili hned hore, rodiny na ulici, postupne by sa vyrazne spomalila cela ekonomika. Komu by to prospelo? nikomu, iba vela utrpenia beznych ludi.
Ano, v živote sa stava vela veci, raz radostnych raz zalostnych. Stat nie je Boh a nema sa ho snazit nahradit, lebo to nedokaze a sposobi viac zla ako dobra.
Kriza pravidelne prichadza a prichadzat bude lebo si "stat" nevie sediet na rukach. My zijeme scenar, kde sa stat snazi pomahat a vysledok vidime. Kriza z 2008 neskoncila, len sme ju odlozili, a uz 2008 nebola nahodna kriza ale odlozena dot.com kriza z prelomu tisicrocia. Cez covid sme ju zase odlozili cez statne stimuly. Ano, dosledky budu katastrofalne ked to konecne padne, vdaka statnym zasahom a politike mensieho zla. A my s tym nic neurobime lebo sa s tym neda nic urobit.

To mas to iste ako so zdravim. Ked ti zacina problem, jeho poctive riesenia ta bude stat cas, usilie, zmenu ziv. styla, co je naozaj tazke a zdrzujuce . Alebo to mozes ignorovat a brat tabletky na utlmenie. No a o par rokov ked sa z toho rozvinu este vaznejsie problemy, budeme lamentovat, ze treba operaciu a nakladnu starostlivost, ktora ti urobi velky skrt a vypadok, co nakoniec aj nemusis prezit.

Ludia maju zit v realite a nie pod zavojom iluzie ako im vzdy "niekto" pomoze. No nepomoze. Nie sme si rovni, svet nie je spravodlivy a my s tym nic nenarobime, musime sa prisposobit. Ked bude kazdy vedomy, ze je zodpovedny sam za seba a svoje okolie, budeme sa mat lepsie po vsetkych strankach.

Nas model socialneho statu je brat to co uz bolo vyprodukovane a dusit ekonomicky rast. A cudovat sa preco nerastieme, preco sa nam vsetko rozpada, dlh stupa a ludia odchadzaju.
Používateľov profilový obrázok
Trumpeta1978
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 4324
Dátum registrácie: Ut 28 03, 2017 9:05 pm
Has thanked: 424 times
Been thanked: 339 times

Re: Padli uz niekedy ceny nehnutelnosti na SK?

Príspevok od používateľa Trumpeta1978 »

solc
dalsi priklad: v 90tych rokoch konkretne od 1994 do 1999 kolísala celu dobu nezamestnanost na Svk od 13 do 17percent. Pritom neustale rástli ceny nehnutelnosti, zaroven sa malo stavalo nových bytov. Mladé páry velmi casto nemali ako sa dostat k vlastnemu byvaniu. Aj v Ba v rodinach byvali mladí častokrat aj s malým dietatom spolu so svojimi rodicmi natlaceni v panelakovych bytoch. Reakciou na to bol odchod mladých ludi do zahranicia, ci uz na urcitu dobu alebo trvalo. Klesla sobášnosť, výrazne sa prepadla natalita. Ked dovtedy sa vacsina zien mohla mat prve dieta povedzme do 25teho roka zivota, tak zrazu sa situacia zmenila.
Dovtedy nebolo uplne bežné aby žena mala vysoku skolu. V novej dobe ale bez VŠ je miziva sanca si najst slusne platenu pracu, takze najprv studium. Potom treba niekolko rokov praxe a zaroven setrit aby mali mladí základ na hypoteku. To nie je jednoduche ak zaroven si hradi aj podnajom /niekde zatial byvat musi/. Povedzme okolo 30tky uz karierne je v bode ked ma nieco za sebou a zacina aj zarabat dobre peniaze. S partnerom sa rozhodnu si zobrat hypoteku na novostavbu: to znamena v Ba cca 250K € na 3izbovy byt cca 60-65m/2. Takze v podstate malý byt. S partnerom musia mat v cashi 50K, splatka 1085€, na 30rokov. Ide na matersku a dostane ju vo vyske 75percent denneho vymeriavaceho zakladu. To znamena ze rodina musi s takto znizenym prijmom vydrzat vsetko splacat.
A to je priklad pre velka mesta typu Ba ci Kosice, kde pomerne vela volnych platenych miest. Ale v ostatnych castiach Slovenska je tych miest vyrazne menej a su aj vacsinou horsie platene.
Sice aj nehnutelnosti su lacnejsie ale na druhej strane zvykne sa za pracou cestovat na dlhsie vzdialenosti a je vacsia pravdepodobnost straty zamestnania.
Keby stat mal k dispozicii dostatok najomnych bytov s regulovanym najomnym ako napr v Nemecku, tak by sa zakladalo viacej rodín a skorej by mali aj deti.
Napr ten vypadok v natalite ktory vznikol v 90tych rokoch sa uz nikdy nedobehne a raz sa to negativne prejavi na nizkom počte aktivne pracujucich v populacii.

Ak mladým stat nedá podmienky na zalozenie rodín, tak ti trochu sikovnejsi odidu tam kde tieto podmienky sú, alebo tu sice zostanu, ale rodiny si nezalozia. A bez dostatocne pocetnej novej generacie jednoducho nie je ziadna buducnost. Takze ten tvoj nápad s nezasahovanim statu je sice na prvy pohlad sympaticky, ale skoncil by sa uplnym hospodarskym kolapsom funkcii statu.
Naposledy upravil/-a Trumpeta1978 v So 04 11, 2023 11:06 am, upravené celkom 2 krát.
Napísať odpoveď

Návrat na "Nehnuteľnosti / Nemovitosti, Reality, Hypotekárne úvery"