XTB Zrušenie obchodného účtu z dôvodu nedodania dokumentu o pôvode financií

Výber, skúsenosti, poplatky
Pravidlá fóra
Nezabudnite, prosím, že svojou prítomnosťou a diskutovaním na tomto fóre vyjadrujete svoj súhlas s vždy aktuálnymi Podmienkami používania tohto fóra. Predovšetkým prosím dbajte na slušnosť komunikácie a rešpektovanie sa navzájom. Celé Podmienky používania tohto fóra si môžte prečítať tu.
aladar
Príspevky: 18
Dátum registrácie: Ut 03 01, 2012 1:37 pm
Has thanked: 2 times

XTB Zrušenie obchodného účtu z dôvodu nedodania dokumentu o pôvode financií

Príspevok od používateľa aladar »

Dobrý deň,

má niekto podobnú skúsenosť? Známy mal obchodný účet u XTB. Emailom ho niekoľko krát vyzvali, aby im dodal nejaké potvrdenie alebo prehlásenie o pôvode investovaného kapitálu v súvislosti s ochranou proti praniu špinavých peňazí. Keďže výzvy prehliadol bez ľútosti mu zavreli všetky pozície, hoci akurát trh dočasne poklesol a vznikli mu nemalé straty a následne zrušili účet.

Ako ich klient, mal by som sa niečoho obávať? Sú takéto praktiky v poriadku? Nezdá sa mi, aby bolo normálne pristúpiť k takémuto radikálnemu kroku, bez toho, aby sa predtým snažili klienta kontaktovať telefonicky alebo poštou.

Mohla by to byť nejaká predzvesť, že tento broker je v problémoch, a preto sa takto neseriózne správa k svojim klientom?
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15822
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 1043 times
Been thanked: 1403 times

Re: XTB Zrušenie obchodného účtu z dôvodu nedodania dokumentu o pôvode financií

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Zákon ukladá ako povinnosť zisťovať pôvod peňazí nad sumou 15 000. Ale už súčasťou pri zakladaní účtu by malo byť zisťovanie aký zdroj príjmov mieni klient investovať ( príjem zo zamestnania, z podnikanie , prenájmu, dedičstva atd ). Ja si myslím, že môžu zisťovať aj pri vyššom vklade, ked už máš založený účet a robia to aj banky. napr. predáš nehnuteľnosť, na účte ti pristanú peniaze a banka ťa vyzve aby si vysvetlil/dokladoval pôvod peňazí.
Pošleš kópiu kúpno-predajnej zmluvy a vybavené... XTB sa zrejme obáva vysokých pokút pri kontrolách, preto ked klient neodpovedá dostáva ich do nepriaznivej situácie. Podobnú som mal pri IB ked mi zablokovali vklad vyšší ako 25K, ktorým ich madarský zákon vtedy limitoval. Pozdejšie to vyriešili online pohovorom pred kamerou, ktorý si IB nahralo. U nás má každá inštitúcia k tomu interné smernice, ale každá to robí rôzne - niekde im stačí čestné vyhlásenie, niekde výpis z účtu, inde pýtajú iné doklady.
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
Fund
Gold Member **
Príspevky: 414
Dátum registrácie: Po 15 02, 2021 2:46 pm
Has thanked: 138 times
Been thanked: 59 times

Re: XTB Zrušenie obchodného účtu z dôvodu nedodania dokumentu o pôvode financií

Príspevok od používateľa Fund »

...a ako je to v pripade ak si niekto posle z uctu brokera vyssiu sumu na svoj bankovy ucet? Bude to banka preverovat?
JanH
Gold Member **
Príspevky: 490
Dátum registrácie: Ne 06 02, 2022 6:31 am
Has thanked: 126 times
Been thanked: 168 times

Re: XTB Zrušenie obchodného účtu z dôvodu nedodania dokumentu o pôvode financií

Príspevok od používateľa JanH »

Ja mám skúsenosť, že banka sa môže pýtať zo zákona pri každej vyššej sume ako uvádza Juggler. Odo mňa to žiadali zatiaľ 2x. Ale je to len formalita, preto ma prekvapuje, prečo to dotyčný ignoroval. Stručná odpoveď s nejakých odôvodnením a mal som pokoj.
@fund napíšeš “peniaze po prevode od brokera preverte si IBAN odosielateľa” a vybavene.
Používateľov profilový obrázok
osamely chodec
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3863
Dátum registrácie: Ut 13 11, 2007 1:57 pm
Has thanked: 127 times
Been thanked: 346 times
Kontaktovať používateľa:

Re: XTB Zrušenie obchodného účtu z dôvodu nedodania dokumentu o pôvode financií

Príspevok od používateľa osamely chodec »

toto je zas obmedzovanie osobnej slobody, je absurdene, aby sme vsetkych ludi povazovali za zlocincov. Clovek ma pravo vlastnit majetok. Mame organy cinne v trestnom konani , plus celu financnu spravu statu, aby odhalovala protizakonne konanie. To nie je uloha bank. Zial za poslednych 20 rokov sa v oblasti ludskych prav a slobod podmienky vyrazne zhorsili. Velky brat ta sleduje...
Existujú starí obchodníci a odvážni obchodníci. Je len veľmi málo starých, odvážnych obchodníkov. “ -Ed Seykota-
Porozumiet znamená zvyknúť si.
Láska nad zlato, myšlienka nad majetok.
Chodci a cyklisti vážia menej ako šoféri a šoférky. (prieskum EU)
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15822
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 1043 times
Been thanked: 1403 times

Re: XTB Zrušenie obchodného účtu z dôvodu nedodania dokumentu o pôvode financií

Príspevok od používateľa JUGGLER »

osamely chodec napísal: Št 16 11, 2023 1:48 pm toto je zas obmedzovanie osobnej slobody, je absurdne, aby sme vsetkych ludi povazovali za zlocincov. Clovek ma pravo vlastnit majetok. Mame organy cinne v trestnom konani , plus celu financnu spravu statu, aby odhalovala protizakonne konanie. To nie je uloha bank. Zial za poslednych 20 rokov sa v oblasti ludskych prav a slobod podmienky vyrazne zhorsili. Velky brat ta sleduje...
To, čo bolo za komunizmu štandardom ( že o tebe všetko vedeli, že všade boli špicľovia a bonzáci, že ŠTB si viedla záznamy o každom potenciálnom nepriateľovi ) to sa postupne - krok za krokom (salámovou metódou ) vracia a stáva štandardom v kapitalizme. Jedni to nazývajú progresivizmom, iní neomarxizmom... proste spoločnosť treba vychovávať, sledovať a kontrolovať... :)
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
Napísať odpoveď

Návrat na "Brokeri - cez koho na burzu"