SZCO a rucenie celym majetkom za skodu

Podnikanie, podnikateľské nápady, skúsenosti, príbehy
Pravidlá fóra
Nezabudnite, prosím, že svojou prítomnosťou a diskutovaním na tomto fóre vyjadrujete svoj súhlas s vždy aktuálnymi Podmienkami používania tohto fóra. Predovšetkým prosím dbajte na slušnosť komunikácie a rešpektovanie sa navzájom. Celé Podmienky používania tohto fóra si môžte prečítať tu.
xerces
Active Member
Príspevky: 146
Dátum registrácie: Ne 20 06, 2021 12:20 am
Has thanked: 1 time
Been thanked: 21 times

SZCO a rucenie celym majetkom za skodu

Príspevok od používateľa xerces »

Zdravim, stale riesim pracu cez kontrakt na szco a rozmyslam nad pojmom rucenie celym svojim majetkom. Pride mi to ako nekala praktika, na urovni mafie ked niekomu vypisujem nieco ako bianko sek. Zamyslam sa nad tym, ci sa rucenie neda obmedzit v zmluve medzi szco a objednavatelom. Resp. ci sa neda definovat zodpovednost za skodu. Uvediem priklad. Pracujem s DB dat, ktoru si objednavatel ocenuje na 1 milion Eur. Neumysele ju vymazem alebo poskodim data a bez nahrady ci backupu. Podla mna by bolo velmi rozumne keby sa v zmluve obmedzila moja zodpovednost za skodu z rucenie celym majetkom na hodnotu 1 miliona eur. Tym padom idem do poistovne a na tuto sumu sa poistim. Tym padom mozem dobre spravat ja, lebo ak sa nieco pokasle, tak prachy vyplati poistovna a ja nepridem o majetok. Dobre spavat moze objednavatel, lebo ak sa nieco pokasle, tak sice data strati ale zostanu mu prachy z poistovne a dobre spravat moze aj poistovna, lebo taketo skody byvaju velmi ojedinele, takze si zarobi. Cize je to situacia win-win-win. Z toho co som pozeral, vsak nieco taketo mozne nie je, lebo zmluva nemoze nahradit zakon. Pride mi to nefer a ako som pisal podla mna to hranici s mafianskou praktikou. Asi by to chcelo pravnicky pohlad.
rmaly
Guru Member ****
Príspevky: 1427
Dátum registrácie: St 21 04, 2010 12:53 pm
Has thanked: 768 times
Been thanked: 81 times

Re: SZCO a rucenie celym majetkom za skodu

Príspevok od používateľa rmaly »

ved preto existuje srocka... i ked aj tam ak tunelujes naschval, tak to rucenie az tak nefunguje (pokial sa nerozbehnes naozaj poriadne, vtedy to zatiahne za teba stat) :) :)
Nehovoriac o tom, ze to co popisujes zavana ako minimalne "seda praca"... ze teda makas na zivnost, co sa nema... nemoralizujem, len konstatujem
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15822
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 1043 times
Been thanked: 1403 times

Re: SZCO a rucenie celym majetkom za skodu

Príspevok od používateľa JUGGLER »

rmaly napísal: So 25 11, 2023 8:29 pm Nehovoriac o tom, ze to co popisujes zavana ako minimalne "seda praca"... ze teda makas na zivnost, co sa nema... nemoralizujem, len konstatujem
Prečo? Ak má príslušný predmet podnikania zapísaný v ŽL a berie zákazky od rôznych klientov ( teda nepracuje len pre jedného ), robí presne to, načo je určená živnosť.

----------------------------------------

@ xerces: skús pozrieť právny výklad: https://www.ulclegal.com/buletin/zodpov ... eho-prava/

Na rozdiel od občianskoprávnej úpravy, Obchodný zákonník v ust. § 379 upravuje, že sa nenahrádza škoda, ktorá prevyšuje škodu, ktorú povinná strana v čase vzniku záväzkového vzťahu ako možný dôsledok porušenia svojej povinnosti predvídala alebo ktorú bolo možné predvídať s prihliadnutím na skutočnosti, ktoré v uvedenom čase povinná strana poznala alebo mala poznať pri obvyklej starostlivosti. Obchodný zákonník za škodu považuje aj ujmu, ktorá poškodenej strane vznikla tým, že musela vynaložiť náklady v dôsledku porušenia povinností druhej strany.

Nahrádza sa skutočná škoda a ušlý zisk. Namiesto ušlého zisku však v obchodným vzťahoch poškodený môže požadovať náhradu zisku dosahovaného spravidla v poctivom obchodnom styku za podmienok obdobných podmienkam porušenej zmluvy v okruhu podnikania, v ktorom podniká, to znamená obvyklý zisk.


...a hľadal by som špeciálne poistenie pre programátorov..napríklad hned som narazil na:

Rozsah poistenia IT služieb
Poistenie IT profesijnej zodpovednosti kryje finančné škody spôsobené pri poskytovaní IT služieb – chyba programu, zlyhanie informačného systému, výpadok počítačovej siete, škody následkom vadnej inštalácie, atď.;
Poistenie náhrady pri strate dokumentov a obnovy počítačových záznamov;
Poistené sú aj škody spôsobené neúmyselným porušením práv duševného vlastníctva;
Retroaktívny dátum poistného krytia k začiatku poistenia;
Poistenie prevádzkovej zodpovednosti kryje zavinené a nezavinené škody na zdraví a na veci tretích osôb, spôsobené prevádzkou podniku;
Poistenie škôd spôsobených vadným výrobkom;
Poistné krytie sa vzťahuje aj na škody spôsobené pri montáži, údržbe alebo oprave - ublíženie na zdraví, rozbitie vecí zákazníka alebo tretích osôb;
Krytie následných škôd, ušlého zisku;
Pripoistenie zodpovednosti za škodu na prenajatých nehnuteľnostiach;
Pripoistenie regresov zdravotnej poisťovne a Sociálnej poisťovne pri pracovných úrazoch zamestnancov;
Poistenie zodpovednosti zamestnanca IT spoločnosti
kryje škodu spôsobenú zamestnávateľovi do výšky 4-násobku hrubej mesačnej mzdy;
pripoistenie škody na motorovom vozidle zamestnávateľa;
pripoistenie vadne vykonanej práce - vyrobenie nepodarku.
Poistenie majetku proti živelným udalostiam a krádeži;
Poistenie elektroniky proti všetkým nebezpečenstvám - počítače, servre, atď., a to aj prenosné. Poistené je okrem živelných pohrôm a krádeži aj rozbitie a prepätie.

Príklady škôd
Zvárací robot vo zvarovni výrobcu motorových vozidiel začne vykonávať nepredvídateľný pohyb, čím vážne zraní pracovníka obsluhy. Vyšetrovaním sa zistí, že príčinou nešťastia bola chyba programátora. Vznesený nárok je vo výške 650 000 € z titulu profesnej IT zodpovednosti.
Programátorská firma vyvinie aplikáciu pre poisťovňu na výpočet a online uzavretie cestovného poistenia. Klient sa poistí, pričom chce cestovať do USA, označí rizikovú zónu - územnú platnosť USA, no program toto zle vyhodnotí a predpíše klientovi namiesto 350 € poistné len 180 €, pričom na poistnej zmluve vyznačí úzamnú platnosť Európa. Klient si to nevšimne a po úraze v USA mu nechce poisťovňa preplatiť liečebné náklady vo výške 125 000 €, pretože sa poistil len do Európy. Prešetrovaním sa zistí, že došlo k programátorskej chybe, poisťovňa a klient vymáhajú škodu od dodávateľa programu v plnej výške.
Informačný systém vo výrobe plastových výrobkov zlyhá kvôli programátorskej chybe, v dôsledku čoho je výrobná linka odstavená na 2 dni. Prerušením prevádzky vzniká čistá finančná škoda 80 000 €, ktorá je vymáhaná od dodávateľa informačného systému.
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
rmaly
Guru Member ****
Príspevky: 1427
Dátum registrácie: St 21 04, 2010 12:53 pm
Has thanked: 768 times
Been thanked: 81 times

Re: SZCO a rucenie celym majetkom za skodu

Príspevok od používateľa rmaly »

JUGGLER napísal: Ne 26 11, 2023 12:54 am
rmaly napísal: So 25 11, 2023 8:29 pm Nehovoriac o tom, ze to co popisujes zavana ako minimalne "seda praca"... ze teda makas na zivnost, co sa nema... nemoralizujem, len konstatujem
Prečo? Ak má príslušný predmet podnikania zapísaný v ŽL a berie zákazky od rôznych klientov ( teda nepracuje len pre jedného ), robí presne to, načo je určená živnosť.

-
Ano, vtedy je to samozrejme kosher...
vladko11
Active Member
Príspevky: 81
Dátum registrácie: Ne 25 04, 2021 11:37 am
Has thanked: 11 times
Been thanked: 20 times

Re: SZCO a rucenie celym majetkom za skodu

Príspevok od používateľa vladko11 »

Nejaký predpis zakazuje živnostníkovi pracovať len pre jedného odberateľa?
xerces
Active Member
Príspevky: 146
Dátum registrácie: Ne 20 06, 2021 12:20 am
Has thanked: 1 time
Been thanked: 21 times

Re: SZCO a rucenie celym majetkom za skodu

Príspevok od používateľa xerces »

Tiez celkom nerozumiem v com mam akoze sedu pracu. Ze mam iba jedneho zakaznika? To ale nemoze byt znak sedej prace a nie nemam iba jedneho zakaznika, mam aktualne zmluvy z viacerymi. O tom ale tento prispevok nemal byt. Skor sa stazujem na to, ze nie je jasne zakonne definovane, zeby sa zodpovednost za skodu, usly zisk a pod. mala dat definovat v zmluvach. Tym padom sa na tu sumu viem poistit.

Dnes sa sice mozem poistit proti skode ale na aku sumu? Ako viem kolko stoja data mojho zakaznika? Mozno ani milion mi nemusi stacit. Max. poistenie o ktorom viem sa da urobit do 35 milionov. Je to dost alebo malo? Bolo by to jedno, keby som to mal moznost jasne urcit do zmluvy, co podla aktualneho zakona zjavne nemam. Pravnici sa v tomto rozchadzaju a ze jeden pravnik povie Ano a druhy Nie mi je bohuzial nanic. Potrebuje to byt jasne definovane a hotovo.
Používateľov profilový obrázok
osamely chodec
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3863
Dátum registrácie: Ut 13 11, 2007 1:57 pm
Has thanked: 127 times
Been thanked: 346 times
Kontaktovať používateľa:

Re: SZCO a rucenie celym majetkom za skodu

Príspevok od používateľa osamely chodec »

https://www.relia.sk/Article.aspx?ID=775 nieco o zavislej praci

k druhemu bodu. To co si vydobyjes v zmluve s protistranou to tam mas. Ja osobne som nikdy nepodpisoval zmluvy so nejasnymi zmluvnymi pokutami , vlastne ani s jasnymi. Samozrejme ak k niecomu dojde riesi to sud. Zial vymozitelnost prava na Slovensku je miziva.
Existujú starí obchodníci a odvážni obchodníci. Je len veľmi málo starých, odvážnych obchodníkov. “ -Ed Seykota-
Porozumiet znamená zvyknúť si.
Láska nad zlato, myšlienka nad majetok.
Chodci a cyklisti vážia menej ako šoféri a šoférky. (prieskum EU)
xerces
Active Member
Príspevky: 146
Dátum registrácie: Ne 20 06, 2021 12:20 am
Has thanked: 1 time
Been thanked: 21 times

Re: SZCO a rucenie celym majetkom za skodu

Príspevok od používateľa xerces »

Stale nerozumiem, kde je problem. Ved dodavam sluzby odberatelovi a fakturujem si vykonanu pracu. Co s tym ma zavisla praca?

Ide o to, ze podla nejakych vykladov mozem mat v zmluve uvedenu sumu za skodu sku chcem. V konecnom dosledku rucim celym majetkom. Zmluvna pokuta je skor dohodnuta sankcia za napr. omeskanie ale nie za skodu. Nie len ze vymozitelnost prava je slaba ale aj definicie zakonov su slabe a nejasne a to vcitane ustavy. Keby sa islo striktne podla zakonov, tak uz asi ako spolocnost nefungujeme.
Používateľov profilový obrázok
osamely chodec
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3863
Dátum registrácie: Ut 13 11, 2007 1:57 pm
Has thanked: 127 times
Been thanked: 346 times
Kontaktovať používateľa:

Re: SZCO a rucenie celym majetkom za skodu

Príspevok od používateľa osamely chodec »

xerces napísal: St 29 11, 2023 9:57 pm Stale nerozumiem, kde je problem. Ved dodavam sluzby odberatelovi a fakturujem si vykonanu pracu. Co s tym ma zavisla praca?

Ide o to, ze podla nejakych vykladov mozem mat v zmluve uvedenu sumu za skodu sku chcem. V konecnom dosledku rucim celym majetkom. Zmluvna pokuta je skor dohodnuta sankcia za napr. omeskanie ale nie za skodu. Nie len ze vymozitelnost prava je slaba ale aj definicie zakonov su slabe a nejasne a to vcitane ustavy. Keby sa islo striktne podla zakonov, tak uz asi ako spolocnost nefungujeme.
vacsinou ma problem so zavislou pracou odberatel...
Existujú starí obchodníci a odvážni obchodníci. Je len veľmi málo starých, odvážnych obchodníkov. “ -Ed Seykota-
Porozumiet znamená zvyknúť si.
Láska nad zlato, myšlienka nad majetok.
Chodci a cyklisti vážia menej ako šoféri a šoférky. (prieskum EU)
andre
Guru Member ****
Príspevky: 1295
Dátum registrácie: Št 02 07, 2015 11:43 pm
Has thanked: 13 times
Been thanked: 230 times

Re: SZCO a rucenie celym majetkom za skodu

Príspevok od používateľa andre »

xerces napísal: St 29 11, 2023 9:57 pm Stale nerozumiem, kde je problem. Ved dodavam sluzby odberatelovi a fakturujem si vykonanu pracu. Co s tym ma zavisla praca?
Problem je, ze podla zakona musi byt zavisla praca vykonavana v pracovnom pomere, nie na zivnost.. vid. https://www.relia.sk/Article.aspx?ID=775
rmaly
Guru Member ****
Príspevky: 1427
Dátum registrácie: St 21 04, 2010 12:53 pm
Has thanked: 768 times
Been thanked: 81 times

Re: SZCO a rucenie celym majetkom za skodu

Príspevok od používateľa rmaly »

1, co sa tyka rucenim majetku - to je proste "feature" zivnosti (lahko a lacno zalozis, ale ma nedostatky)... sro tento nedostatok nema (za normalnych okolnosti), ale zase ma ine nedostatky (a ine dalsie vyhody)...
2, ako pisal Andre, ak praca na zivnost splna atributy zavislej prace, je to problem pre danovakov, upsvar a co ja viem pre koho este...
Je to asi blbost, lebo ved kazdy nech si robi co chce, ale momentalne to tak plati...

Ja som nechcel teba hodnotit... len som na to chcel poukazat...
xerces
Active Member
Príspevky: 146
Dátum registrácie: Ne 20 06, 2021 12:20 am
Has thanked: 1 time
Been thanked: 21 times

Re: SZCO a rucenie celym majetkom za skodu

Príspevok od používateľa xerces »

andre napísal: Št 30 11, 2023 9:22 am
xerces napísal: St 29 11, 2023 9:57 pm Stale nerozumiem, kde je problem. Ved dodavam sluzby odberatelovi a fakturujem si vykonanu pracu. Co s tym ma zavisla praca?
Problem je, ze podla zakona musi byt zavisla praca vykonavana v pracovnom pomere, nie na zivnost.. vid. https://www.relia.sk/Article.aspx?ID=775
Ano ale ja nerobim zavislu pracu a stale nechapem podla coho to usudzujete. Zavisla praca je ked mam nadriadeneho. Ja taku strukturu nemam. Pre mna je zadana praca objednavkou a mozem ale nemusim vykonat s ohladom na povinnosti vyplyvajuce zo zmluvy, terminu a budgetu. Nechapem v com je teda moja praca zavisla.
xerces
Active Member
Príspevky: 146
Dátum registrácie: Ne 20 06, 2021 12:20 am
Has thanked: 1 time
Been thanked: 21 times

Re: SZCO a rucenie celym majetkom za skodu

Príspevok od používateľa xerces »

rmaly napísal: Št 30 11, 2023 1:39 pm 1, co sa tyka rucenim majetku - to je proste "feature" zivnosti (lahko a lacno zalozis, ale ma nedostatky)... sro tento nedostatok nema (za normalnych okolnosti), ale zase ma ine nedostatky (a ine dalsie vyhody)...
Ano ale ta feature je zbytocna a o tom tu nariekam. Ono by stacilo keby sa zakonne definovalo ze szco vykonava pracu na vlastnu zodpovednost a podla definovanej dohody/zmluvy. Ano zaruku drzat musim ale rucit celym majetkom nie. Rucit je potrebne do pevne definovanej sumy na ktoru sa mozem poistit. Takto je to ako mafiansky bianko sek. Celkovo mi tieto praktiky pripadaju ako z predminuleho storocia. A tyka sa to aj zbytocne prekomplikovanej sro.
Napísať odpoveď

Návrat na "Podnikanie, podnikateľské nápady, skúsenosti, príbehy"