Treba platiť daň?

Prvé otázky o investovaní a o tom, ako začať investovať.
Pravidlá fóra
Nezabudnite, prosím, že svojou prítomnosťou a diskutovaním na tomto fóre vyjadrujete svoj súhlas s vždy aktuálnymi Podmienkami používania tohto fóra. Predovšetkým prosím dbajte na slušnosť komunikácie a rešpektovanie sa navzájom. Celé Podmienky používania tohto fóra si môžte prečítať tu.
jaroslav81
Silver Member *
Príspevky: 216
Dátum registrácie: So 17 04, 2010 6:31 pm
Has thanked: 3 times
Been thanked: 104 times

Treba platiť daň?

Príspevok od používateľa jaroslav81 »

Ahoj, chcem sa spýtať len čisto zo zvedavosti. Modelový príiklad:
Trejdoval by som na XTB napr. s ropou (nie ETF). Darilo by sa mi, z vložených 100€ by som spravil 1000€. Po výbere peňazí na bankový účet by som mal zo zisku (900€) zaplatiť daň. Ale ja nerád platím dane, tak by som zobral celých 1000€ a nakúpil za to ETF, napr. SP500. Takto by som to držal rok aj jedeň deň a potom predal povedzme za 1100€ a všetko by som si poslal na účet. Je nutné platit daň?
MiBi
Gold Member **
Príspevky: 553
Dátum registrácie: St 07 07, 2021 11:52 am
Has thanked: 9 times
Been thanked: 256 times

Re: Treba platiť daň?

Príspevok od používateľa MiBi »

myslim, ze by si musel zaplatit aj dan aj zdravotne dovody, aj keby si to znovu investoval - je to realizovany zisk. Napr. aj Finax robi rebalancing portfolia az po uplynuti roka, aby nevznikala danova povinnost.
Nizsie tabulka aj s odkazmi na zakon:

Obrázok
vyskúšaj FINAX https://www.finax.eu/sk/invite/0/3cd0cdaf (1000 eur riadených 3 roky bez poplatku)
účet v TB s bonusom 100+70€ a 1 rok vedenie zadarmo https://www.tatrabanka.sk/sk/vyhodny-uc ... F959BC9598
Používateľov profilový obrázok
Trumpeta1978
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 4324
Dátum registrácie: Ut 28 03, 2017 9:05 pm
Has thanked: 424 times
Been thanked: 339 times

Re: Treba platiť daň?

Príspevok od používateľa Trumpeta1978 »

jaroslav81 napísal: Pi 08 12, 2023 11:10 am Ale ja nerád platím dane,
:D :)
takých čo neradi platia dane, by sa našlo medzi nami určite viacej.

Ako napisal uz Mibi, bol by to zrealizovaný zisk a vtedy sa dane platia. Takže treba zvazit ci sa viacej neoplati rok drzat aby sa splnili podmienky pre ročný test.
frakan
Silver Member *
Príspevky: 259
Dátum registrácie: St 23 09, 2009 8:24 am
Has thanked: 60 times
Been thanked: 21 times

Re: Treba platiť daň?

Príspevok od používateľa frakan »

jaroslav81 napísal: Pi 08 12, 2023 11:10 am Ahoj, chcem sa spýtať len čisto zo zvedavosti. Modelový príiklad:
Trejdoval by som na XTB napr. s ropou (nie ETF). Darilo by sa mi, z vložených 100€ by som spravil 1000€. Po výbere peňazí na bankový účet by som mal zo zisku (900€) zaplatiť daň. Ale ja nerád platím dane, tak by som zobral celých 1000€ a nakúpil za to ETF, napr. SP500. Takto by som to držal rok aj jedeň deň a potom predal povedzme za 1100€ a všetko by som si poslal na účet. Je nutné platit daň?
Ešte doplním , že tá daňová a odvodová povinnosť vzniká realizovaním ziskového obchodu a nie až vybraním si zisku od brokera na svoj bankový účet. Teda aspoň som z tvojho príspevku nadobudol dojem, že si to myslíš.
Napísať odpoveď

Návrat na "Investovanie v začiatkoch - začíname sporiť, investovať,"