Nakupovani ETF acc za USD

Podielové fondy, ETF, Hedge fondy
Pravidlá fóra
Nezabudnite, prosím, že svojou prítomnosťou a diskutovaním na tomto fóre vyjadrujete svoj súhlas s vždy aktuálnymi Podmienkami používania tohto fóra. Predovšetkým prosím dbajte na slušnosť komunikácie a rešpektovanie sa navzájom. Celé Podmienky používania tohto fóra si môžte prečítať tu.
camino
Príspevky: 4
Dátum registrácie: Ut 12 12, 2023 4:49 pm
Has thanked: 2 times

Nakupovani ETF acc za USD

Príspevok od používateľa camino »

Zdravim vsechny,

mam nejake prijmy v USD a chtel bych investovat do ETF fondu, ktere dividendy reinvestuji. Zkusil jsem FIO e-broker, ale i kdyz jsem zadal ETF v USD (iShares Core S&P 500 UCITS ETF USD (Acc)-IE00B5BMR087), tak mi to nabidne fond v EUR.

Delam nekde chybu, nebo to proste tak ma FIO nastavene? E-broker taky nabizi nakupovani primo na US burze, ale tamejsi fondy jsou nejak ze zakona pouze distribucni. Takze bych potreboval nakupovat evropske verze, ale za USD

diky za radu, nebo odkaz
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15822
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 1043 times
Been thanked: 1403 times

Re: Nakupovani ETF acc za USD

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Skús podľa týchto tickerov. Najpopulárnejší je SXR8 v EUR na Xetre v Nemecku..
je možné, že ten v USD (CSPX) cez Londýn , alebo CSSPX cez Swiss FIO broker neponúka.

P.S. dalšie identifikácie CSPX v USD:

Contract Identifiers
CONID 76023663
ASSETID IB13280911
CINS G4955H110
ISIN IE00B5BMR087

a SXR8 v EUR na Xetre:
CONID 75776072
ASSETID IB13280911
CINS G4955H110
ISIN IE00B5BMR087

Majú rovnaký ISIN, takže musíš odlíšiť cez ticker, alebo ináč
Prílohy
iSharesSP500acc.png
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7072
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 150 times
Been thanked: 284 times

Re: Nakupovani ETF acc za USD

Príspevok od používateľa jogo »

camino napísal: Ut 12 12, 2023 5:08 pm Zdravim vsechny,

mam nejake prijmy v USD a chtel bych investovat do ETF fondu, ktere dividendy reinvestuji. Zkusil jsem FIO e-broker, ale i kdyz jsem zadal ETF v USD (iShares Core S&P 500 UCITS ETF USD (Acc)-IE00B5BMR087), tak mi to nabidne fond v EUR.

Delam nekde chybu, nebo to proste tak ma FIO nastavene? E-broker taky nabizi nakupovani primo na US burze, ale tamejsi fondy jsou nejak ze zakona pouze distribucni. Takze bych potreboval nakupovat evropske verze, ale za USD

diky za radu, nebo odkaz
Musíš kúpiť CSPX na londýnskej burze, ale Fio londýnsku burzu sa mi zdá neobchoduje.

https://www.justetf.com/en/etf-profile. ... k-exchange
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
miror
Gold Member **
Príspevky: 537
Dátum registrácie: Ut 06 04, 2021 9:13 pm
Has thanked: 34 times
Been thanked: 171 times

Re: Nakupovani ETF acc za USD

Príspevok od používateľa miror »

S&P500 od iShared v USD a akumulačné je vo FIO ticker CSTNL
camino
Príspevky: 4
Dátum registrácie: Ut 12 12, 2023 4:49 pm
Has thanked: 2 times

Re: Nakupovani ETF acc za USD

Príspevok od používateľa camino »

diky za rady, ale pres FIO to asi nepujde. V nabidce maji burzy v CZ, USA, Nemecku a Polsku, a kdyz treba zadam CSTNL, nabidne mi to nakup iShares v USA, coz bude distrubucni fond

Zkusil bych to pres burzu v Londyne, jak mi radite, nevite kteri brokeri ji maji v nabidce?
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7072
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 150 times
Been thanked: 284 times

Re: Nakupovani ETF acc za USD

Príspevok od používateľa jogo »

camino napísal: St 13 12, 2023 6:37 pm Zkusil bych to pres burzu v Londyne, jak mi radite, nevite kteri brokeri ji maji v nabidce?
Patria určite, lebo cez nich sa nedá kúpiť SXR8 na XETRE, ale len CSPX na Londýnskej burze za USD, čím ma nahnevali a stiahol som od nich skoro všetky peniaze. Totižto najprv stratím na konverzii EUR na USD, potom stratím na vyššom poplatku na Londýnskej burze a ešte to musím obchodovať cez makléra po telefóne a to je ďalší poplatok.
Možno aj cez LYNX/IB nakúpiš, ale nemám to overené, kupujem u nich Euro verziu SXR8
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
miror
Gold Member **
Príspevky: 537
Dátum registrácie: Ut 06 04, 2021 9:13 pm
Has thanked: 34 times
Been thanked: 171 times

Re: Nakupovani ETF acc za USD

Príspevok od používateľa miror »

camino napísal: St 13 12, 2023 6:37 pm diky za rady, ale pres FIO to asi nepujde. V nabidce maji burzy v CZ, USA, Nemecku a Polsku, a kdyz treba zadam CSTNL, nabidne mi to nakup iShares v USA, coz bude distrubucni fond

Zkusil bych to pres burzu v Londyne, jak mi radite, nevite kteri brokeri ji maji v nabidce?
Je to akumulacny a mam ho nakupeny vo vacsom objeme uz niekolko rokov. Nekupuje sa cez oficialnu burzu ale cez neoficialnu a teda moze byt akumulacny. Riesil som to vtedy s Fiom konkretne a osobne, nielen hladal tickery v ich aplikacii.
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15822
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 1043 times
Been thanked: 1403 times

Re: Nakupovani ETF acc za USD

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Môže to FIO brať priamo od Blackrocku, alebo niekoho iného. Dôležité je, že je to cenný papier prijatý na obchodovanie na burzu ( v ČR máte oslobodenie od daní po 3R , nie? ) a aby to bolo za limit cenu ktorá sedí z burzou.

IB ten ticker má. V riadku vidím CSPX LSEETF (London StockExchange ETF ), takže aj Lynx to má.
Ale práve som bol vo vlákne XTB, oni to majú tiež. A úplne zadarmo.... Len si založ účet v USD nie v CZK, aby si nemal konverzné poplatky.
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
camino
Príspevky: 4
Dátum registrácie: Ut 12 12, 2023 4:49 pm
Has thanked: 2 times

Re: Nakupovani ETF acc za USD

Príspevok od používateľa camino »

miror napísal: St 13 12, 2023 9:35 pm

Je to akumulacny a mam ho nakupeny vo vacsom objeme uz niekolko rokov. Nekupuje sa cez oficialnu burzu ale cez neoficialnu a teda moze byt akumulacny. Riesil som to vtedy s Fiom konkretne a osobne, nielen hladal tickery v ich aplikacii.
A ten formular W8 jsi taky musel vyplnovat, i kdyz fond nevyplaci dividendy?
Ma vubec e-broker nejakou podporu, kde se jde zeptat na konkretni fondy nebo akcie? Nebo komunikujes pres to jejich rozhrani v internetbankingu? Osobne chodit na pobocku pro nejakou konzultaci je predpokladam zbytecne :(
camino
Príspevky: 4
Dátum registrácie: Ut 12 12, 2023 4:49 pm
Has thanked: 2 times

Re: Nakupovani ETF acc za USD

Príspevok od používateľa camino »

JUGGLER napísal: Št 14 12, 2023 12:28 am Môže to FIO brať priamo od Blackrocku, alebo niekoho iného. Dôležité je, že je to cenný papier prijatý na obchodovanie na burzu ( v ČR máte oslobodenie od daní po 3R , nie? ) a aby to bolo za limit cenu ktorá sedí z burzou.

IB ten ticker má. V riadku vidím CSPX LSEETF (London StockExchange ETF ), takže aj Lynx to má.
Ale práve som bol vo vlákne XTB, oni to majú tiež. A úplne zadarmo.... Len si založ účet v USD nie v CZK, aby si nemal konverzné poplatky.
Jo, taky jsem to nasel, tedka jeste vyresit, jak dostat nejak rozumne USD z FIO k brokerovi
miror
Gold Member **
Príspevky: 537
Dátum registrácie: Ut 06 04, 2021 9:13 pm
Has thanked: 34 times
Been thanked: 171 times

Re: Nakupovani ETF acc za USD

Príspevok od používateľa miror »

Rozumne asi nijako, Fio stiahne 1% za platbu v cudzej mene vždy. Do Fia som dostal USD bez poplatkov z Patria ale z Fia jedine spoplatnený prevod.

A odpoved na otázku vyššie - vsetko riesim cez FIO servis (overené správy), nie ústne aby som mal vždy doložené keď sa pýtam o poplatky atď.
rmaly
Guru Member ****
Príspevky: 1427
Dátum registrácie: St 21 04, 2010 12:53 pm
Has thanked: 768 times
Been thanked: 81 times

Re: Nakupovani ETF acc za USD

Príspevok od používateľa rmaly »

Jo, taky jsem to nasel, tedka jeste vyresit, jak dostat nejak rozumne USD z FIO k brokerovi
Ako myslis USD z FIO k brokerovi (akoze z FIO USD uctu do ebrokera?) Ci ako...

@Miror
"Rozumne asi nijako, Fio stiahne 1% za platbu v cudzej mene vždy. Do Fia som dostal USD bez poplatkov z Patria ale z Fia jedine spoplatnený prevod."
To si stiahnu aj ked posielas z Fio USD uctu na multimenovy do ebrokera? Vramci banky vlastne?
miror
Gold Member **
Príspevky: 537
Dátum registrácie: Ut 06 04, 2021 9:13 pm
Has thanked: 34 times
Been thanked: 171 times

Re: Nakupovani ETF acc za USD

Príspevok od používateľa miror »

Nie, myslel som mimo Fio k inemu brokerovi (ako pisal vyssie, ze posle inde), samozrejme vramci FIO medzi osobnymi a brokerskymi uctami Fia je to bez poplatkov v pripade hocijakej meny
xell
Príspevky: 27
Dátum registrácie: Pi 24 02, 2023 10:34 am
Been thanked: 8 times

Re: Nakupovani ETF acc za USD

Príspevok od používateľa xell »

Ja mám vo FIO Banke USD účet a keď posielam peniaze tak
odchádzajúca platba z FIO je 8€ + prípadný poplatok brokera kam peniaze posielaš.
Či je to veľa alebo málo si musíš rozhodnúť sám ,podľa sumy čo chceš poslať.
Za mňa to nie je veľa ak posielam jednu väčšiu platbu a nie pravidelne malé čiastky.
https://www.fio.sk/bankove-sluzby/plato ... udzej-mene
Napísať odpoveď

Návrat na "Fondy, ETF, Hedge fondy"