INTELIGENTNÁ PEŇAŽENKA - FINAX

Podielové fondy, ETF, Hedge fondy
Pravidlá fóra
Nezabudnite, prosím, že svojou prítomnosťou a diskutovaním na tomto fóre vyjadrujete svoj súhlas s vždy aktuálnymi Podmienkami používania tohto fóra. Predovšetkým prosím dbajte na slušnosť komunikácie a rešpektovanie sa navzájom. Celé Podmienky používania tohto fóra si môžte prečítať tu.
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15824
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 1043 times
Been thanked: 1403 times

Re: ETF cez FINAX - skúsenosti

Príspevok od používateľa JUGGLER »

rastislaf napísal: Pi 08 12, 2023 3:10 pm
JUGGLER napísal: St 15 11, 2023 4:23 pm Upozornime sa navzajom v ten dátum. Mám starú peňaženku nahodenú v simulátore (bez poplatkov )...Je v strate
Zrovna tento tyzden to preklopili - minuly stvrtok odpredali stare, a tento utorok nakupili nove pozicie
Dík.
Nahodím novú peňaženku s cenami od minulého štvrtku .
Tú starú sa mi nechce prepočítavať, ale im akurát začala rásť. Za tri týždne si polepšila z -7,27% na -6,1% ( to je +1,26% )
Beriem to tak, že starí klienti v peňaženke budú na nule, až keď nová peňaženka bude v pluse +6,4%ˇ
Aby sme pri vklade 10 000 dobehli pokles na 9 400 (-6,1% ), musíme urobiť výnos +6,38%.
Pritom moja simulácia je bez poplatkov. Nad tým zažmúrime oči.
Prílohy
Finax peňaženka Final.png
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15824
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 1043 times
Been thanked: 1403 times

Re: INTELIGENTNÁ PEŇAŽENKA - FINAX

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Nová peňaženka nahodená.

40% vládne dlhopisy eurozóny acc
39,4% EUR Overnight Rate Swap UCITS ETF acc - replikácia denných úložiek
20% firemné dlhopisy - distr.

P.S. Nerád pchám nos do iných vecí ako sú akcie, ale tá pôvodná peňaženka kde boli 50% dlhopisy, 10% akcie, 2% zlato a 38% cash mi pripadá nezmyselná.
Ja som si vždy myslel, že konzervatívny a bezrizikový prístup vieme dosiahnúť iba na peňažnom trhu a s dlhopismi do splatnosti max. 1 rok.
Plus držanie 38% cashu - v tom nevidím žiadny význam. Jedine, že ten cash by bol úročený u brokera.

Nie som odborník, ale ani nová peňaženka mi nepripadá 100% ideálna, lebo tie vládne dlhopisy sú 1-3Y a korporátne dokonca 1-5Y.
Prvé 2 ETFs sú akumulačné (79,4% investície ), ale tie korporátne dlhopisy sú distribučné.
Tie distribučné dopočítam total return raz za rok ( teda výnos akoby boli výplaty ihneď reinvestované ).

Pri korporátnych dlhopisoch platí § 7 ods. 1 a), sadzba dane 19% bude vyberaná zrážkovo Finaxom a nevzniká povinnosť uvádzať to v daňovom priznaní.
( ak by sme však mali takéto ETF individuálne, museli by sme to zdaniť sami)

Takisto mi pripadá nezmyselné investovať do nejakého produktu s rizikom straty a poplatkami, ked rovnaký výnos môžem dosiahnúť bezrizikovo, trebárs na termínovanom vklade v banke, alebo úročením u brokera. Tak uvidíme ako sa bude dariť novej peňaženke.
Simuláciu som nastavil na vklad 10 000 €:
Prílohy
Finax P new.png
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
capitalcapital
Gold Member **
Príspevky: 342
Dátum registrácie: Ut 27 02, 2018 8:51 am
Has thanked: 46 times
Been thanked: 53 times

Re: INTELIGENTNÁ PEŇAŽENKA - FINAX

Príspevok od používateľa capitalcapital »

Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15824
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 1043 times
Been thanked: 1403 times

Re: INTELIGENTNÁ PEŇAŽENKA - FINAX

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Kto bol doteraz custodianom, že belgická KBC je takým skokom v bezpečnosti uloženia majetku? Nepreháňajú to trochu?
Náhoda, že pohltili ETfmatic od belgickej AION Bank a novým custodianom bude belgická KBC bank?

KBC je údajne 18 najväčšia banka v EU ale nenašiel som ju v zozname 50 najbezpečnejších bánk sveta.
Tak som zvedavý kto bol custodianom doteraz. Tipujem, že rovnako bezpečná banka.

KBC Klíčové trhy: Belgie, Česká republika, Slovensko, Maďarsko a Bulharsko. To neznie ako ,,too important to fail,, :)

Pri KBC sú 45% vlatsníkom Blackrock a Fidelity, tak si myslím, že nie bezpečnosť pre ľudí, ale nižšie náklady pre Finax môžu byť kľúčové.
Mám tak trochu pocit, že celý Finax sa postupne presúva do Belgicka. Možno nakoniec zmizne zo správcovského poplatku dph.
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
Croven
Gold Member **
Príspevky: 318
Dátum registrácie: Po 18 04, 2022 8:14 am
Has thanked: 28 times
Been thanked: 47 times

Re: INTELIGENTNÁ PEŇAŽENKA - FINAX

Príspevok od používateľa Croven »

JUGGLER napísal: Ut 19 12, 2023 12:48 am Mám tak trochu pocit, že celý Finax sa postupne presúva do Belgicka. Možno nakoniec zmizne zo správcovského poplatku dph.
tak to by sme si polepšili z nekresťanských 1,2%pa na nekresťanských 1%pa :D
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7072
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 150 times
Been thanked: 284 times

Re: INTELIGENTNÁ PEŇAŽENKA - FINAX

Príspevok od používateľa jogo »

JUGGLER napísal: Ut 19 12, 2023 12:48 am Kto bol doteraz custodianom, že belgická KBC je takým skokom v bezpečnosti uloženia majetku? Nepreháňajú to trochu?
Náhoda, že pohltili ETfmatic od belgickej AION Bank a novým custodianom bude belgická KBC bank?

KBC je údajne 18 najväčšia banka v EU ale nenašiel som ju v zozname 50 najbezpečnejších bánk sveta.
Tak som zvedavý kto bol custodianom doteraz. Tipujem, že rovnako bezpečná banka.
Presne tak. To akože doteraz uspory klientov neboli bezpečne uložené?
Ináč KBC je matkou CSOB a Patria je broker vlastnený CSOB, takže pravdepodobne kustodianom Patrie je tiež KBC a poplatok v Patrii za držbu cenných papierov je len 0,12% ročne a je tam možnosť pravidelných investícii.
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
miror
Gold Member **
Príspevky: 537
Dátum registrácie: Ut 06 04, 2021 9:13 pm
Has thanked: 34 times
Been thanked: 171 times

Re: INTELIGENTNÁ PEŇAŽENKA - FINAX

Príspevok od používateľa miror »

jogo napísal: Ut 19 12, 2023 8:38 am
JUGGLER napísal: Ut 19 12, 2023 12:48 am Kto bol doteraz custodianom, že belgická KBC je takým skokom v bezpečnosti uloženia majetku? Nepreháňajú to trochu?
Náhoda, že pohltili ETfmatic od belgickej AION Bank a novým custodianom bude belgická KBC bank?

KBC je údajne 18 najväčšia banka v EU ale nenašiel som ju v zozname 50 najbezpečnejších bánk sveta.
Tak som zvedavý kto bol custodianom doteraz. Tipujem, že rovnako bezpečná banka.
Presne tak. To akože doteraz uspory klientov neboli bezpečne uložené?
Ináč KBC je matkou CSOB a Patria je broker vlastnený CSOB, takže pravdepodobne kustodianom Patrie je tiež KBC a poplatok v Patrii za držbu cenných papierov je len 0,12% ročne a je tam možnosť pravidelných investícii.
áno, poplatok je 0,12% ročne ale človek zaplatí "veľké" poplatky pri malých sumách, nakoľko od 8€ po 16€ je minimálny poplatok za obchod podľa burzy a navyše ešte % poplatok za obchod, Patria je ten z drahších obchodníkov
pravidelné sporenie v Patria - nazvali ho Indigo - je spoplatnené 1%, nie tých 0,12% ako daň za to, že človekk neplatí za nákup/predaj, ktorý robia pravidelne naraz pre klientov
Muti
Silver Member *
Príspevky: 162
Dátum registrácie: So 16 01, 2016 11:14 am
Has thanked: 2 times
Been thanked: 119 times

Re: INTELIGENTNÁ PEŇAŽENKA - FINAX

Príspevok od používateľa Muti »

miror napísal: Ut 19 12, 2023 9:43 am
jogo napísal: Ut 19 12, 2023 8:38 am
JUGGLER napísal: Ut 19 12, 2023 12:48 am Kto bol doteraz custodianom, že belgická KBC je takým skokom v bezpečnosti uloženia majetku? Nepreháňajú to trochu?
Náhoda, že pohltili ETfmatic od belgickej AION Bank a novým custodianom bude belgická KBC bank?

KBC je údajne 18 najväčšia banka v EU ale nenašiel som ju v zozname 50 najbezpečnejších bánk sveta.
Tak som zvedavý kto bol custodianom doteraz. Tipujem, že rovnako bezpečná banka.
Presne tak. To akože doteraz uspory klientov neboli bezpečne uložené?
Ináč KBC je matkou CSOB a Patria je broker vlastnený CSOB, takže pravdepodobne kustodianom Patrie je tiež KBC a poplatok v Patrii za držbu cenných papierov je len 0,12% ročne a je tam možnosť pravidelných investícii.
áno, poplatok je 0,12% ročne ale človek zaplatí "veľké" poplatky pri malých sumách, nakoľko od 8€ po 16€ je minimálny poplatok za obchod podľa burzy a navyše ešte % poplatok za obchod, Patria je ten z drahších obchodníkov
pravidelné sporenie v Patria - nazvali ho Indigo - je spoplatnené 1%, nie tých 0,12% ako daň za to, že človekk neplatí za nákup/predaj, ktorý robia pravidelne naraz pre klientov
Ano vacsina informaci, ktore sa tykaju Patrii su pravdive. Na klasicky nakup je Patria draha. Len chcem upresnit informaciu ohladom pravidlenych nakupov. Pri pravidelnej investicii (nakup ETF) je poplatok 0,8% (nie 1%, kedze Indigo je ina sluzba). A je tam aj tych 0.12% rocne za drzbu cennych papierov.
Napísať odpoveď

Návrat na "Fondy, ETF, Hedge fondy"