Rozbor obchodných stratégií

Trading, tipy na obchody a investície, zverejňvanie pozícií, denníky traderov a investorov
Pravidlá fóra
Nezabudnite, prosím, že svojou prítomnosťou a diskutovaním na tomto fóre vyjadrujete svoj súhlas s vždy aktuálnymi Podmienkami používania tohto fóra. Predovšetkým prosím dbajte na slušnosť komunikácie a rešpektovanie sa navzájom. Celé Podmienky používania tohto fóra si môžte prečítať tu.
Ir0nman
Príspevky: 44
Dátum registrácie: So 05 11, 2011 11:19 am

Rozbor obchodných stratégií

Príspevok od používateľa Ir0nman »

Spomedzi vsetkych obchodnych systemov, ktore som doposial videl, u mna vyhrava jednoznacne Woodie's CCI.
Je jednoduchy, jasny, funkcny a na internete sa pohybuje vela traderov, ktori sa mu venuju, traduju ho nazivo (da sa k nim pripojit na chat) a su dlhodobo uspesni. Obchoduju pomocou neho dokonca aj fondy na CBOT. :)

Viac informacii najdete tu:

Kód: Vybrať všetko

http://www.forexheaven.com/woodies-cci.html
Je to kratky a nekompletny clanok. Ak ma niekto zaujem, napisem o systeme viac, resp. pridam dalsie zdroje, ktore mam nastudovane.

System riesi vstupy a scasti aj vystupy. Money management samozrejme neriesi, ten si musi ustrazit kazdy sam, ale niekolkotyzdenny trading nanecisto by mal priniest zhruba obraz o tom, ako by mal taky money management vyzerat.
Pisem, ze vystupy riesi len scasti - system realne ukaze, kde vystupit, ale nevyuzije pritom potencial daneho obchodu. Toto je cast, na ktorej musi trader znacne sam popracovat. Existuje este system vystupov 1-2-3 od tradera Mplaya, ktory je sice jasny, ale urcite potrva dlhsie, kym clovek dokaze z neho vytazit maximum (ja osobne som sa k tomuto systemu vystupov este nedostal).
My 123 CCI exit ~ Double CCI close against me & price candle color change
Long Exit
1. CCI 14 hooks & closes down
2. CCI 14 closes a 2nd consecutive time down
3. The price candle is red
4. Exit Long

Short Exit
1. CCI 14 hooks & closes up
2. CCI 14 closes a 2nd consecutive time up
3. The price candle is green
4. Exit Short
Som zastanca jednoduchych veci. Jednoduchy a jasny obchodny system je cesta k uspechu. Pozapinat si 10 grafov, 35 indikatorov a neviem co, tade cesta nevedie. Su to rusive elementy.

Zakladom su support/resistance hranice, dobry vstup s minimalnym sklzom, stop-loss a profit target nastaveny podla grafu (nie podla money managementu). Nic dalsie cloveku nepomoze k dlhodobej uspesnosti.

Piste svoje otazky aj skusenosti, ak nejake mate.
Airmike
Guru Member ****
Príspevky: 2307
Dátum registrácie: Ut 18 05, 2010 10:17 am
Has thanked: 6 times
Been thanked: 28 times

Re: Woodie's CCI

Príspevok od používateľa Airmike »

na internete je popisane o WCCI vsetko, aj v cesko - slovencine. niezeby som mal nieco proti podobnym systemom, to urcite nie, kazdy si tym musi prejst , akurat ide o to ze WCCI vo vseobecnosti patri do kategorie systemov ktore sa dobre predavaju zaciatocnikom, pretoze su jednoduche a prezentuju s a ze nic ine nieje potrebne o trhu vediet.co je samozrejme somarina. o tom ze tento system obchoduju nejake fondy sa myslim nema vyznam bavit. WCCI v nasich koncinach zazival boom tak pred 5 rokmi, a robili sa nan rozne variacie, vela ludi si na nich postavilo biznis, kurzy skolenia , predavanie americkeho sna. dnes je vsak doba trochu ina. rozmachom celeho biznisu je uz mozne sa ddostat aj ku kvalitnym informaciam o skutocnych systemoch. je ich sice malo, ale najdu sa .doba nadsenych priaznivcov nejakych teorii je uz prec.

ak mozem poradit, o tom ze nic ine nepomoze sa asi neoplati rozpisovat. tych systemov je mraky. a kvalitativne WCCI skutocne uz nepatri k trhakom, uz ma svoju sexy sezonu za sebou :).
Ir0nman
Príspevky: 44
Dátum registrácie: So 05 11, 2011 11:19 am

Re: Woodie's CCI

Príspevok od používateľa Ir0nman »

Ok, ja nie som uplny zaciatocnik a mozem mat skresleny pohlad na WCCI a celkovo na trading.
Tak hod do plena nejaky novy trading system, lebo som nestudoval ziadne nove uz 2 roky. :)
Airmike
Guru Member ****
Príspevky: 2307
Dátum registrácie: Ut 18 05, 2010 10:17 am
Has thanked: 6 times
Been thanked: 28 times

Re: Woodie's CCI

Príspevok od používateľa Airmike »

Skresleny pohlad na trading mame vsetci. Nieje to ziadna chyba je to proste vysledok informacnych kanalov z ktorych cerpame a osobnej skusenosti. 100 ludi pracujuci nezavisle moze mat 100 roznych nazorov a tym je trading zaujimavy. Homogenita nazorov je kontraproduktivna.
Mozem tu popisat zopar kategorii systemov ktore su podla mojho nazoru viac ci menej diskutovane na nasich aj medzinarodnych forach. ide o Daytrading

Systemy zalozene na indikatoroch alebo kombinacii indikatorov (TA)
Systemy zalozene na automatickej exekucii jednoduchych matematickych modeloch a ich kombinacii (algotrading 1)
Systemy zalozene na vlnach a cykloch. Gann, Elliot (TA)
Systemy zalozene na price action - formaciach v grafe, trendovych linkach, support-rezistance urovniach (TA)
Systemy zalozene na fundamentalnej analyze – news trading (FA)
Systemy zalozene na komplexnej fundamentalnej analyze a trznom sentimente (FA)
Systemy zalozene cisto na dynamickych principoch. momentum, scalping atd. ...
Systemy zamerane na obchodovani volatility a rozdeleni casovych pasiem a obchodnych seans
Systemy zalozene na trznej aukcii, market profile, volume spread analyze, order flow
Systemy zalozene na fundamentalnej analyze zameranej na strukturu fin instrument.
Systemy zamerane na trznych neefektivitach z pomocou roznych fin. Instrumentov.
Spready, okruhy, baskety, arbitraze , pairs trading, marketmaking, ....... xy dalsich technik
Systemy zamerane na automatickej exekucii komplexnych matematickych modelov (algotrading 2)
Systemy zalozene na urokovych diferencialoch. Fixed income strategi
Systemy kombinujuce 2 alebo viac hore uvedenych strategii ako celku

Systemy na ktore som zabudol, nestoja za zmienku alebo ich nepoznam :)

povodne som chcel kazdu jednu kategoriu komentovat ale prisiel som len po 2 odrazku a napisal som toho nejak moc, to by sa asi nikomu nechcelo citat, a v tomto vlakne by to aj tak bolo OT

no a na zaver by som k nim povedal asi tolko ze ked sa bavime o systemoch, resp kategoriach systemov. kazdy participant na trhu ma svoj pohlad . kazda kategoria si vyzaduje specificke znalosti a ucastnici ktori ju pouzivaju maju vacsinou hodne odlisne vysledky, niektore kategorie su ovela rizikovejsie ako ine.
peter.cmorej
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3251
Dátum registrácie: Po 08 10, 2007 12:35 pm
Has thanked: 2 times
Been thanked: 10 times

Re: Woodie's CCI

Príspevok od používateľa peter.cmorej »

pocuj Mika, co sa ty neobjavis na niektorej z nasich stretavok. Teba by som si clovece celkom rad pozrel nazivo :)
Airmike
Guru Member ****
Príspevky: 2307
Dátum registrácie: Ut 18 05, 2010 10:17 am
Has thanked: 6 times
Been thanked: 28 times

Re: Woodie's CCI

Príspevok od používateľa Airmike »

v pohode dojdem. uz som aj hladal kedy bude nejake stretko v blave.
radvan
Guru Member ****
Príspevky: 1261
Dátum registrácie: Ne 20 05, 2007 9:26 am
Been thanked: 6 times

Re: Woodie's CCI

Príspevok od používateľa radvan »

Mika napísal:Skresleny pohlad na trading mame vsetci. Nieje to ziadna chyba je to proste vysledok informacnych kanalov z ktorych cerpame a osobnej skusenosti. 100 ludi pracujuci nezavisle moze mat 100 roznych nazorov a tym je trading zaujimavy. Homogenita nazorov je kontraproduktivna.
Mozem tu popisat zopar kategorii systemov ktore su podla mojho nazoru viac ci menej diskutovane na nasich aj medzinarodnych forach. ide o Daytrading

Systemy zalozene na indikatoroch alebo kombinacii indikatorov (TA)
Systemy zalozene na automatickej exekucii jednoduchych matematickych modeloch a ich kombinacii (algotrading 1)
Systemy zalozene na vlnach a cykloch. Gann, Elliot (TA)
Systemy zalozene na price action - formaciach v grafe, trendovych linkach, support-rezistance urovniach (TA)
Systemy zalozene na fundamentalnej analyze – news trading (FA)
Systemy zalozene na komplexnej fundamentalnej analyze a trznom sentimente (FA)
Systemy zalozene cisto na dynamickych principoch. momentum, scalping atd. ...
Systemy zamerane na obchodovani volatility a rozdeleni casovych pasiem a obchodnych seans
Systemy zalozene na trznej aukcii, market profile, volume spread analyze, order flow
Systemy zalozene na fundamentalnej analyze zameranej na strukturu fin instrument.
Systemy zamerane na trznych neefektivitach z pomocou roznych fin. Instrumentov.
Spready, okruhy, baskety, arbitraze , pairs trading, marketmaking, ....... xy dalsich technik
Systemy zamerane na automatickej exekucii komplexnych matematickych modelov (algotrading 2)
Systemy zalozene na urokovych diferencialoch. Fixed income strategi
Systemy kombinujuce 2 alebo viac hore uvedenych strategii ako celku

Systemy na ktore som zabudol, nestoja za zmienku alebo ich nepoznam :)

povodne som chcel kazdu jednu kategoriu komentovat ale prisiel som len po 2 odrazku a napisal som toho nejak moc, to by sa asi nikomu nechcelo citat, a v tomto vlakne by to aj tak bolo OT

no a na zaver by som k nim povedal asi tolko ze ked sa bavime o systemoch, resp kategoriach systemov. kazdy participant na trhu ma svoj pohlad . kazda kategoria si vyzaduje specificke znalosti a ucastnici ktori ju pouzivaju maju vacsinou hodne odlisne vysledky, niektore kategorie su ovela rizikovejsie ako ine.
mna by to napr. zaujimalo, tak ask sa ti chce, tak sa mozes v pohode rozpisat :) ... ja sa minimalne rad zapojim do debaty ...
http://www.Quantpedia.com - the leading quantitative trading research company
Casey
Gold Member **
Príspevky: 360
Dátum registrácie: Št 26 08, 2010 12:10 am

Re: Woodie's CCI

Príspevok od používateľa Casey »

Tiez by som rad precital Mikove postrehy k jednotlivym systemom ak si najde cas a rovnako rad sa pridam do debatky k niektorym ak budem mat cim prispiet.
Airmike
Guru Member ****
Príspevky: 2307
Dátum registrácie: Ut 18 05, 2010 10:17 am
Has thanked: 6 times
Been thanked: 28 times

Re: Woodie's CCI

Príspevok od používateľa Airmike »

tak ok pani, ja to sem hodim po kategoriach , popripade to Filip moze presunut do nejakeho zmysluplnejsieho vlakna ak bude chciet.

asi by bolo rozumne napisat ze ja niesom rozhodne zastupca ziadnych stylov smerov a ideologii v tradingu. pre mna su to len kategorie. v kazdej sa najdu esa a v kazdej sa najdu aj ti co tratia. no a mna pri sledovani tychto skupin zaujimalo, ake je asi percentualne zastupenie ludi co dokazu vygenerovat zmysluplny koncept.

este napisem co to ten koncept je. koncept je nieco na com sa da postavit system. analyzovat vykonnost systemu je mozne tak ze si stanovime benchmark pre vstupne signaly a z rovnakymi parametrami hodnotime jeho silne a slabe stranky. a tu musim zdoraznit formulku ktora je tak trochu otrepanou frazou co robi uspesneho obchodnika uspesnym.
na kazdom jednom fore, kde sa zhromazduju retailovi traderi sa objavuje akesi pomyselne percentualne rozlozenie ktore tvori : System - Monejmanazment - Psychologia
mozeme sa stretnut s tvrdeniami ze najdolezitejsia je psychologia a moneymanazment a system ako taky vobec nieje podstatny. je to jedna s tych klasickych marketingovych fraz, na ktoru sa marketer moze odvolat ked system ktory predava a prezentuje nieje funkcny. je totiz velmi jednoduche predavat produkt , na ktory neexistuje zaruka a reklamacia sa riesi tym ze chyba nieje na strane vyrobcu. argumenty ze aj pri 30% uspesnosti signalov moze byt obchodnik ziskovy ak dodrziava vysoke Risk rewar ratio ja proste neberiem. pretoze: 1) system ktory ma takuto uspesnost nieje lepsi ako hod mincou 2) je ovela narocnejsi na hlavu . akonahle ma system vykonnost 50+ %. splna kriteria a mozeme sa o nom bavit a zacat riesit jeho psychologicku narocnost a sit nan nejaky MM.

Takze konecne k tym systemom:
Systemy zalozene na indikatoroch alebo kombinacii indikatorov (TA)

Klasicke staticke systemy, ktore su zalozene na historickych cenach a kalkulacii z historickych cien z cielom predikcie buducnosti. Zalozene cisto na grafe a matematickej formulke
Manualna exekucia ,napriklad trendovy indicator + oscillator, krizenie MAciek, rozne CCI, WCCI, rainbow MA systemy a dalsie stovky a tisice novych a novych systemov. Pre tuto formu tradingu je charakteristicke, ze su nieco ako vstupna brana do tradingu. Kazdy nimi presiel a je to logicke, pretoze tato forma systemov sa stala najvacsim obchodnym artiklom rychlokvasenych gurus ale aj starych harcovnikov v biznise, ktori ich vyuzivali v 80-90 rokoch a zarobili balik, samozrejme nasledne marketingove aktivity im zarobili 100x viac ale to nieje podstatne. Podstatne je ze biznis v tejto oblasti sa skoro vobec nezmenil. Kazdy potencionalny klient chce byt bohaty a kazdy chce zbohatnut rychlo. Nic nepredava lepsie ako predstava ze za par mesiacov budete milionar. Diskusie ci tieto metody funguju alebo nefunguju su po forach stovky a je to diskusia zbitocna. Pretoze odpoved je ze aj funguju aj nefunguju.
Pri idealnej exekucii takehoto system podla pravidiel zalezi vacsinou len od fazy v ktorej sa trh nachadza, a hlavne aky je to trh. zalezi tiez na tom kedy sa system obchoduje, aka je aktualna volatilita. Je tam proste million situacii kedy sa takyto system moze preklopit z profitabilneho na neprofitabilny a naopak. Vo vseobecnosti ale plati ze pokial ide o klasicky trendflowing, vacsina tychto systemov funguje minimalne s 50% uspesnostou a pokial ide o counter trend signaly, vacsina zlyhava. Takze result je taky, ze pokial ho vyfiltrujeme na velmi uzke obdobie , vyspecifikujeme presne obchodne hodiny z vysokou volatilitou. Obchodujeme len do trendu , vieme odlisit chop od trendu. Tak potom asi bude tento system funkcny. Pridame k tomu este podmienku webovych gurus. Ktori lipnu na pozitivnom Rku a pridame aj predpoklad ze trader dokazu exekuovat plan na 100% . tak v takomto pripade aj takyto system moze generovat zisk a dokonca slusny.
Problemom stale ale ostava ze predpoklad a realita su na mile vzdialene . ani ten najlepsi trader nedokaze exekuovat plan na 100%. A nedokaze presne odhadnut v akej faze sa trh nachadza. Je tam skratka prilis vela ale, ktore takyto druh systemov robia nachylnymi. Pre novacika na trhu je tato prva kategoria skratka skuskou ohnom. Snaha o mechanicke obchodovanie bez akehokolvek fundamentalneho zakladu je skratka nad sily smrtelnika. Kto neujde , umrie. A umrtnost je v tychto fazach giganticka.
Vyhody: vyhodou tychto systemov je ich jednoduchost a uplne presne previdla, ked ciarocka pretne ciarocku a hacik spravi fajocku. Long/short.
Nevyhodou: prilis vela filtrov, do trhu naskakujeme az PO vykresleni indikatoru takze prvotny impulz je uz za nami, v trhu sme neskoro, pokial netrafime nejake skutocne dynamicke obdobie, ziadne velke Rko v trejde nenajdeme. Reagujeme na zaklade indikatoru z historickej ceny cize zakonite neskor ako prva skupina hracov.
radvan
Guru Member ****
Príspevky: 1261
Dátum registrácie: Ne 20 05, 2007 9:26 am
Been thanked: 6 times

Re: Woodie's CCI

Príspevok od používateľa radvan »

pekna analyza ... som zvedavy na pokracovanie ...
Reagujeme na zaklade indikatoru z historickej ceny cize zakonite neskor ako prva skupina hracov.
toto by ma zaujimalo ako rozvedies dalej, ze pri ktorych systemoch nereagujes s oneskorenim ...
http://www.Quantpedia.com - the leading quantitative trading research company
Casey
Gold Member **
Príspevky: 360
Dátum registrácie: Št 26 08, 2010 12:10 am

Re: Woodie's CCI

Príspevok od používateľa Casey »

Mika ak budes mat nejaky kvalitny link z niektoremu z nich tak rad pozriem.K tomu prvemu s mojho laickeho pohladu suhlasim,co si napisal.Tento system(teda skoro kazdy:) ) je doplneny niecim dalsim,aby odstranilo jeho nevyhodu(npr.vstupu).Osobne som pouzival urcity MA's system+oscilator,presne ako si povedal asi kazdy skusal,no stale ma to rusilo hlavne z dovodu,ze som vstupoval do pozicie,ked dany pohyb uz bol zacaty.
Ano vedie sa kopec debat,ze kolko %z uspechu tvori system,MM a Psych..Myslim,ze dobry trader dokaze obchodovat i nie tak s vykonnym systemom a to tak ako si spomenul,ze vychyta jeho slabe a silne stranky,postavy na to MM a potom je to o psychike.Na druhej strane spatny trader s vykonnym system moze byt velmi rychlo v usmrteny.Z mojich osobnych skusenosti(nie je iz vela:) ),rozhodujuca je osobnost tradera ku ktorej najst vhodny a robustny system a na ten postavit MM.Z mojho pohladu je viacej dolezita vhodnost systemu pre daneho tradera ako % uspesnost systemu.
Tot moj nazor z osobnej skusenosti je vsak mozne ,ze po rokoch obchodovania,by som hovoril uplne nieco ine.

p.s. Dufam,ze rozpises aj tie dalsie systemy ,myslim,ze aspon tie nazvy zneju dost zaujimavo.
Airmike
Guru Member ****
Príspevky: 2307
Dátum registrácie: Ut 18 05, 2010 10:17 am
Has thanked: 6 times
Been thanked: 28 times

Re: Woodie's CCI

Príspevok od používateľa Airmike »

ku kazdej kategorii nieco napisem, dalsiu kategoriu mam rozpisanu. co sa tyka tych oneskorenych vstupov a presne nacasovanych vstupov do obchodu v ktorej faze ktrora skupina vyuziva pohyb tak k tomu sa budem venovat v dalsich kategoriach. opat popisem vyhody nevyhody

chcel som spravit aj hodnotenia, nejake ktore by identifikovalo narocnost systemu z hladiska psychologie, to je podla mna dost podstatny ukazovatel.
ale vopred musim jednu dolezitu vec zdoraznit. co sa tyka toho vzorca SYSTEM - MM - PSYCHO. ja rozhodne nepreferujem teoriu ze najdolesitejsi je system. prave naopak myslim si ze dolezite su hlavne tie dalsie dve zlozky. ale musim k tomu povedat dve zasadne veci, ktore sa objavuju v diskusiach len velmi zriedka.

Prva - kazdy jeden system ma uplne odlisnu psychologicku narocnost. a od nej zavisi tlak ktoremu trader celi pri exekucii
Druha - neexistuje ziadny relevantny dokaz toho ze vacsie Risk revard ratio je vhodne pre vsetky systemy a rovnako tak neexistuje ani dokaz ze vysoke win ratio je lepsie. klasicka formulka ktora musi platit je SumaPT*Win% -fees > SumaSL*lose%-fees
nieje namieste stavat na piedestal ani vysoke Win ratio ani vysoke Risk reward ratio. maju obidva rovnaku vahu. su totiz dve skupiny ludi ktore preferuju jednu alebo druhu alternativu.
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: Rozbor obchodnych strategi

Príspevok od používateľa filip glasa »

vyslyšal som vaše priania:
http://ako-investovat.sk/diskusia/viewt ... =56&t=3486" onclick="window.open(this.href);return false;
Tak sa prihláste.
Airmike
Guru Member ****
Príspevky: 2307
Dátum registrácie: Ut 18 05, 2010 10:17 am
Has thanked: 6 times
Been thanked: 28 times

Re: Rozbor obchodnych strategi

Príspevok od používateľa Airmike »

Systemy zalozene na price action - formaciach v grafe, trendovych linkach, support-rezistance urovniach, candle stick patterns (TA)

Formacie v grafe by mali byt akymsi matematickym vyjadrenim trzneho sentiment a nalade na trhu. Na zaklade grafu ktory mame pred ocami asi nikdo nebude pochybovat ze nieco take ako TL a SR urovne existuju. Vidime ich v grafe . testuju sa prelamuju a daju sa citat. Kazdy pozna vlajky, trojuholniky, DT a DB, a desiatky inych formacii. To co som si vsimol pri roznych diskusiach PAckarov a na strankach o PA traderov je ze si kazdy jeden trader kresli Trendlines inak, vidi v grafe situaciu inak. To co ale maju sikovnejsi traderii spolocne je ze si vyberaju tie najlikvidnejsie a najdynamickejsie trhy. Potrebuju nieco co sa da citat. Pri vybere nespravneho f. instrumentu totiz mozeme narazit na zopar problemov. Uvediem priklad vyberu dobreho verzus spatneho instrumentu.
(schvalne napisem dva extremy aby bolo jasne v kolkych bodoch sa taky vyber nezhoduje)

Dobry fin instrument. Dobry fin instrument je rychly. Najlepsie centralne obchodovany, velku vahu ma aj to kto takyto instrument obchoduje, budem chciet aby na nom bolo co najviac ludi ktori sleduju to iste co sledujem ja. Cize, ak si vyberiem nejaku akciu z S&Pcka najlepsie akciu ktora sa obchoduje ma nominalnu hodnotu na urovni povedzme 5-10 USD.cize mam akciu A a mozem kalkulovat s tymto. -akciove trhy dlhodobo rastu +1Bod (B), takze budem obchodovat do longu.
- vyberam stocks ktore maju radi fondy a PAckari koli vysokej likvidite, ktoru ma dobreho marketmakera+1B.
- akciovy trh je centralizovany, akze zhruba viem aky objem je na trhu. (hoci mozem ocakavat novu emisiu a ine odoberanie a pridavanie podielu, ale nie nejak extra casto,)+1B
-Mozem si vysledovat ako akcia A reaguje voci benchmark S&P +1B. mozem sledovat insider ownership, dividend yield +1B a mnohe ine ukazovatele zdravia takkejto akcie, ktorym isto rozumiete lepsie ako ja :).
- k takym tym matematickym ukazovatelom napriklad ze akcia z hodnotou 5USD ma priestor na rast teoreticky nekonecny priestor na pokles obmedzeny +1B, a preto ma nebudu trapit male SLka ked bud sanca nakupit nizsie, Ak si vyfiltrujem niekolko takychto akcii tak mam konecne instrument ktory mozem obchodovat.
Result: +6B

Spatny instrument.- dam konkretny priklad vzberu spatnehofinancneho instrument (aj ked neviem ci prave cross dvoch mien sad a takto nazvat) Fx – AUD/NZD (schvalne som vybral prave tento lebo pri dalsom systeme ho pouzjem ako trh ktory je vhodny pre inu kategoriu systemov). Spatny vyber je to hlavne preto ze % zastupenie nejakych drobnych traderov na Fx trhu je velmi male, a co sa tyka specialne PA. V porovnani z bankami, algos a ostatnymi kategoriami skoro uplne zanedbatelne.
Ak chcem byt ale aspon trosku fer tak musim postupovat v hodnoteni tak isto ako pri akcii A.
co vieme o AUD/NZD?
-Fx je market kde ani srnky netusia ci konkretna mena bude stupat alebo klesat, ktora centralna banka a ako bude reagovat. Pretoze je to globalny menovy kos, a myslim si ze nikto nedokaze predikovat co bude, je tolko fundamentov ktore to ovplyvnuju ze je to jednoducho nad ludske sily -1B
- ked uz som vybral tento cross, mozem povedat ze fakt neviem kto kolko cashu drzi, to co viem povedat ze Australia je dost silna ekonomika proti Novemu Zelandu. A viem ze sadzby AUD su 4.5% a sadzba NZD je 2,5% cize pre long pozicie nam hovori aj interest rate diferencial.+1B
- Fx je necentralizovany trh ale co sa tyka likvidity, hoci sa zobchoduju velke objemy jednej aj druhej meny. Garantujem vam ze pre breakouty formacii na tento cross nezozeniete ziadneho seriozneho brokera. Spread sa pohybuje od 4 do 15 bodov. Pri Dealing desk brokeroch budete mat same rekotacie a slip. Pre tranzakcne naklady na obchodovanie mozeme pouzit porovnanie spread voci priemernej dennej volatilite popripade spread voci celkovej nominalnej hodnote lotu. Je to podstatne pre breakout strategie preto lebo pri breakoutoch sa sa vstupuje na stop prikazoch cize okamzite po vstupe do obchodu ste v strate spread – commission. -1B
- na spekulaciu jednej meny k druhej neexistuje ziadny benchmark. Jedine co vieme je to ze AUD reaguje na EUR , Zlato, ropu niekedy viac niekedy menej. Ale kvantifikovat kedy menej a kedy viac. Kolko cashu sa kedy kam preleje sa proste neda jedine comame je urokovy diferenical. -1B
- AUD/NZD sa obchoduje za 1.3100 co je v prepocte na standardny lot vela vela penazi :).
Kedze nemame indikacie smeru okrem interest rates nemame ziadnu barlu ktora by nam pomohla.
Naopak mame este zopar joboviek ktere si v prvom moment vsimnut nemusime. Ale predpokladam ze kazdy rozumny clovek si to vsimne. AUD,NZD ma priemerne denne rozpatie za posledny rok mezi 85-130 bodov vacsinu casu je v chope. Je to proste cross dvoch mien podobneho typu, jedine co vieme je ze jedna z nich je vacsia lepsia. To je cele. -1B
Resul: -3 B

No ale spat k problematike PA systemov. Ked uz mame vhodny trh. Tak si mozeme povedat co to vlastne v tych grafoch hladame. Na zaklade PA teorie hladame v grafe 3 veci.

1) hladame pohyb- nejaky lokaly alebo globalny trend
2) hladame pattern- pod nad ktorym sa v trende vytvori miesto pre vstup (vlajka, trojuholnik DB, DT)
3) hladame vstupny signal

Prve dve veci nemusim popisovat lebo toho je o nich popisane kopec teorie venoval by som sa teda signalu. Vstupnym signalom sa uz rozumie konkretny vstup. Kazdy PAckar urcite cital dokumet Trade trick Entry, od Rossa. (Pretoze je free, a ma len tusim 12 stran :) )
Takze signal 1-2-3 alebo Rh (ross hook) je notoricky znami.je to v podstate to iste co hladaju indikatoristi pri CCI ako zobacik na indikatore, takze v podstate sa breakouty tychto signalov su uplne identicke s tym co sa obchoduje na CCI. Rozdiel je v tom ze PAckari vstupuju oprodi woodistom trosicku skor, pretoze necakaju na uzavretie sviecky. Nieje to ziadna velka vyhoda, maximalne par pipin vramci nejakych malych timeframom. Ale vyhoda to je. Takze tu je prva vec na ktoru sa pytal Radvan, kto je krocik pred nimi. Su to packari. (ked toto pisem tak ma chyta trosku nostalgia, vopred sa ospravedlnujem ked napisem nejaku blbost, lebo je to trosku davnejsie co som skumal rozdieli medzi tymito pristupmi) samozrejme toto je len jeden konkretny pripad signal, niekedy woodisti mozu vstupovat aj skor, niekde v ramci pattern, ked PAckari este len vyckavaju na breakout.
No ale co je stale aktualne a dava obrovsku vyhodu PAckarom v obchodovani je prave rozdelenie ich vstupnych signalov, profi PAckari totiz presne vedia kedy co maju cakat, pretoze vo vseobecnosti pozname len 2 druhy PA signalov, a to vie ovela menej ludi ktori PA obchoduju. vacsina ludi totiz len obchoduje, a nestarasa o teoriu.

1) Breakout Pullback Continuation(BPK)
–je to vstupny signal PO breakoute cez nejaku formaciu
2) Reversal Pattern(RP) – je to Pattern, ktory je sice protitrendovy, ale das a obchodovat presne na SR urovniach a vo vnutornom tele formacie a tak sa vytvara obrovsky priestor pre riadenie rizika
A moneymanazment. To je ta hlavna statisticka vyhoda PAckarov, ktori na rozdiel od indikatoristov
Dosahuju niekolko nasobne vyssie risk rewart ratio. Vstupuju tam kde podla indikatora este nemoze byt jasne ze nejaky movement pride.

Ak by sme teda mali rozlisit skupiny PAckarov do nejakych celkov podla kvality toho co robia a ako to robia. Tak by som to zhrnul do niektorych skupin

1)PA traderi co obchoduju RP do protitrendu( su potravou pre uplne vsetky skupiny, uplna tragedia, po par mesiacoch je koniec)
2)PAtrader co obchoduju breakouty BPK cenovych hladin do trendu( su potravou skoro pre vsetky skupiny, ale na trhu sa drzia pokial maju volatilitu)
3)PAtraderi co obchoduju breakout formacie (su lepsi ako prva a druha skupia, ale stale su potravou)
4)PAtraderi co obchoduju formaciu ako celok, v trende a pouzivaju k tomu cele telo formacie (su rychlejsi ako predosle tri skupiny, vacsinou niesu potravou pretoze vo formaciach sa biju s podobnymi skupinami)
5)PA traderi co obchoduju BPK a RP len na okrajoch formacii , beru signaly len na SR urovniach , pricom signal vyberaju zasadne len v okrajovych castiach formacii, Reverzne pattern len na korekciach lokalnych trendov nie v trendoch. To im pomaha dosahovat Rko niekolko nasobne vacsie ako predoslym skupinam . su najrychlejsi s PAckarov a spomedzi ostatnych participujucich v trhu maju najlepsie hodnoty na lavej strane formulky SumaPT*Win% -fees > SumaSL*lose%-fees

Vyhody: som mysli popisal dost obsirne. V globale plati. Ze PA nieje ziadna spasa, ale ked niekto dokaze prejst v tomto style na uroven 5, tak sin a trhu pride k peniazom.
Nevyhody: tento obchodny styl je brutalne narocny na vedomosti o tom aky ucastnik trhu obchoduje v ktorej casti formacie a grafu. Trva to skutocne tisice hodin za chartmi a je to velmi narocne na Koncentraciu, psychiku a disciplinu. Zatial co som spominal ze pri prvej kategorii indikatorovych obchodnikov je ich styl viacmenej vstupna brana do trading a umrtnost je tam obrovska, tak pri tejto skupine je sice tiez velmi velka umrtnost, ale to co ostane su borci.
Umrtnost pri tejto skupine sposobuje najme fakt, ze hoci uz ide o pomerne seriozny trading je tak emocne narocny, ze si trader skutocne rozmysli ci to stoji za to a nestiahne san k pohodlnejsim obchodnym stylom.

no a pre zaujemcov ktori maju zaujem pozriet si nejake sofistikovanejsie vysvetlenie tohoto prispevku http://www.trading-strategies.info/" onclick="window.open(this.href);return false;
toto je chlapik ktory problematike rozumie dost dobre a velmi polopatisticky ju vysvetluje uz par rokov , video archil 8 rokov dozadu.
Airmike
Guru Member ****
Príspevky: 2307
Dátum registrácie: Ut 18 05, 2010 10:17 am
Has thanked: 6 times
Been thanked: 28 times

Re: Rozbor obchodnych strategi

Príspevok od používateľa Airmike »

chybycka vo vzorci. ked berieme stopky ako kladne cislo musim dat pred fees plusku. aby to bolo spravne matematicky.

SumaPT*Win% -fees > SumaSL*lose%+fees
Casey
Gold Member **
Príspevky: 360
Dátum registrácie: Št 26 08, 2010 12:10 am

Re: Rozbor obchodnych strategi

Príspevok od používateľa Casey »

Vdaka Mika za dalsi prispevok,kedze som len PA-ckar:) tak bolo fajn citat .Ano presne tak je to nenormalne narocne ci uz casovo(tisicky hodin odsledovanych) a jednak ako si povedal,vyzaduje si to absolutnu koncetraciu a flexibilitu spravne reagovat na zmenu tempa trhu,pretoze patterns velmi casto mutuju.Formacie sa daju docela rychlo nastudovat,preto kopec ludi do toho ide.Kedze formacie mutuju tak je tu omnoho dolezitejsia flexibilita a koncetracia( na com zvacsa ludia pohoria pri obchodovani nejakej vybranej formacie) co je docela tazke.Dalsia vec dobry PA-ckar si svojim sposobom uz neuvedomuje jednotlive formacie.Ma to tak z automatizovane,ze vlastne citi trh,ma cit pre trh a preto dokaze aj na zmenu trhu reagovat.PA-ckar pokial nevzplyva s trhom tak si ani neskrtne.To je pre mna ako prvy krok.Ked toto mam zmaknute,tak na to potrebujem usit MM,ktory ma podrzi ked jednoducho zlyham,kedze som len clovek a nie som stroj.
No a potom by to malo ficat:).
Casey
Gold Member **
Príspevky: 360
Dátum registrácie: Št 26 08, 2010 12:10 am

Re: Rozbor obchodnych strategi

Príspevok od používateľa Casey »

Mika,
Ako definujes lokalny trend a trend?
Airmike
Guru Member ****
Príspevky: 2307
Dátum registrácie: Ut 18 05, 2010 10:17 am
Has thanked: 6 times
Been thanked: 28 times

Re: Rozbor obchodnych strategi

Príspevok od používateľa Airmike »

definicia trendu je dost zlozita zalezitost, a neviem ci prave ta moja definicia obstoji, kazdy na to mame proste nejaky pohlad.

ak by som to mal napisat jednoducho a cisto technicky , tak by som povedal ze to co sledujem je rozdelenie chartu do dvoch faz a to je dynamicka faza a faza konsolidacie. cize po faze konsolidacie ocakavam pokracovanie trendu v smere predoslej dynamickej fazy. ak sa potvrdi , tak vidim globalny trend. lokalne trendy vznikaju prave v tych fazach konsolidacii a vtedy ked sa dynamicke fazy medzi sebou biju

a ak by som to mal napisat komplikovane :) , a trosku z fundamentalneho hladiska , tak si pomozem konceptom na ktorom su postavene Systemy zamerane na obchodovani volatility a rozdeleni casovych pasiem a obchodnych seans. cize - ak budem uvazovat ze volatilita na trhu sa meni vplyvom erozie likvidity na trhu. tak tato erozia je najviac citelna na zaciatku jednotlivych seans. obchodne seansy pozname 3
azijska - europska - americka. azijska je vacsinu casu konsolidacna (samozrejme su vynimky) a europska z americkou su seansy dynamicke (opat vacsinou). takze to co definuje trend su dynamicke sekvencie po otvarackach tychto seans. v praxy to znamena asi to, ze pokial je overnight range (azijska seansa) uzky, niekolko bodov, tak z tohoto uzkeho range vyrazaju hlavne pohyby v obchodnych hodinach (8:00 Zurich - 9:00 Londyn 10:30 data londyn atd...) s tym ze pokracuju a tvoria najdynamickejsiu fazu. az pokym nepride na rad US seansa (14:30 US data-15:30 USparkety -16:00 najvyznamnejsi cas pocas US seansy)
ak na seba nadvezuju pohyby v smere americka-europska-americka tvori sa globalny trend, ak sa mendzi sebou biju, tak vznika velke mnozstvo lokalnych trendov ale celkovo to obdobie moze od chopu cez roznu skalu trendov z malou dynamikou
Casey
Gold Member **
Príspevky: 360
Dátum registrácie: Št 26 08, 2010 12:10 am

Re: Rozbor obchodných stratégií

Príspevok od používateľa Casey »

Ahoj Mika hm super vysvetlenie,myslim,ze aj to zlozitejsie vysvetlenie sa da dost jednoducho pochopit ked niekto kuka tieto jednodlive sessions.Dik
Casey
Gold Member **
Príspevky: 360
Dátum registrácie: Št 26 08, 2010 12:10 am

Re: Rozbor obchodných stratégií

Príspevok od používateľa Casey »

Ahoj Mika,
Bude pokracovanie aj dalsich strategii?Ak by nebolo moc casu nemohol by si ked tak ku kazdej hodit nejaky link a kto by mal zaujem tak by to kukol samostatne.Ked tak uprednostnujem v angl.verzii v nemcine si ani neskrtnem.
Dik a nech sa dari.
Airmike
Guru Member ****
Príspevky: 2307
Dátum registrácie: Ut 18 05, 2010 10:17 am
Has thanked: 6 times
Been thanked: 28 times

Re: Rozbor obchodných stratégií

Príspevok od používateľa Airmike »

jasne este volaco napisem. linky dopredu davat nebudem, musel by som to vyhladavat . komplexne popisane som tieto strategie nevidel nikde. to je presne ten hacik ze zrejme neexistuje server kde sa podrobne popisuje trading v globale. kazdy si najde to svoje a to prezentuje.

kazda s tych kategorii sa deli este na podkategorie. napriklad Systemy zalozene na trznej aukcii, market profile, volume spread analyze, order flow tam mas sice velmi podobny princip, ale kazda sub kategoria je ina. market profile je aukcia, VSA je zalozena na vplyve velkych hracoch (tato subkategoria je jedna s tych ktoru nemam nastudovanu do detailov, nikdy som to neobchodoval) Orderflow, je zalozena na aktualnej cene a TimeAndSales, a este je tam strasne monozstvo delta traders a podobne. nieje to jednoduche vsetko to dat na pockanie dokopy. na tieto clanky si najdem vacsinou cas len v noci. skusim do vikendu zbuchat este nejaku jednoduchsiu kategoriu
Používateľov profilový obrázok
peter977
Gold Member **
Príspevky: 401
Dátum registrácie: Po 23 04, 2012 9:22 pm
Bydlisko: Banská Bystrica

Re: Rozbor obchodných stratégií

Príspevok od používateľa peter977 »

Mika ty si proste pán :D
share your trading ideas
https://www.facebook.com/groups/ukforexsk/" onclick="window.open(this.href);return false;
Rokosák
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 2845
Dátum registrácie: St 03 08, 2011 11:43 pm
Has thanked: 54 times
Been thanked: 112 times

Re: Rozbor obchodných stratégií

Príspevok od používateľa Rokosák »

Jednoduchy system nemusi znamenat nevyhodu. Vzdy lepsie ako prilis zlozity system.
Neodvratné sa stáva zriedkavo, neočakávané často.
Používateľov profilový obrázok
Strastislav
Silver Member *
Príspevky: 262
Dátum registrácie: Št 31 05, 2012 8:56 am

Re: Rozbor obchodných stratégií

Príspevok od používateľa Strastislav »

neprišli ste niekto s týmto do kontaktu, myslím prakticky, poskúšal, potvoril, analyzoval, popracoval ( napr. Biosko je taky IT) ... nejaké dojmy/pocity

http://zorro-trader.com/manual/
Biosko
Platinum Member ***
Príspevky: 924
Dátum registrácie: Pi 13 07, 2012 1:24 pm

Re: Rozbor obchodných stratégií

Príspevok od používateľa Biosko »

Neprisiel, ale pozriem sa na to a zajtra alebo v pondelok / utorok dam vediet.
atlantic
Príspevky: 7
Dátum registrácie: Ut 15 10, 2013 11:48 am

Re: Rozbor obchodných stratégií

Príspevok od používateľa atlantic »

Mika,

Vdaka za rozbor strategii, po preskumani roznych stylov som dospel k nazoru, ze tazko moze byt profitabilne nieco co dava opozdene signaly, teda vacsina indikatorov. Napriek tomu skusam vymysliet nejake mech. pravidla, kde je vsak opozdenie eliminovane tym, ze sa vstupuje hocikedy pocas sviecky, trebars nieco podobne ako mali Turtles.
Dalsia otazka kde ma v systeme vznikat ono "edge", tak mi vyslo, ze edge MUSI byt uz pritommne na vstupe, lebo vystupy - teda aspon ja - som schopny mat len priemerne.
Airmike
Guru Member ****
Príspevky: 2307
Dátum registrácie: Ut 18 05, 2010 10:17 am
Has thanked: 6 times
Been thanked: 28 times

Re: Rozbor obchodných stratégií

Príspevok od používateľa Airmike »

nieco na temu - Spready, okruhy, baskety,

http://www.dukascopy.com/fxcomm/fx-arti ... ad&id=1594" onclick="window.open(this.href);return false;

dal som to pre istotu aj sem, nielen do mojho vlakna, lebo v ide o rozbor, ktorý som pomenoval ale hlbsie nepopisal.
atlantic
Príspevky: 7
Dátum registrácie: Ut 15 10, 2013 11:48 am

Re: Rozbor obchodných stratégií

Príspevok od používateľa atlantic »

Pripomina mi to FPI metodu od Kreslika, sid to nazval SOK, nevidim v tom rozdiel.
Airmike
Guru Member ****
Príspevky: 2307
Dátum registrácie: Ut 18 05, 2010 10:17 am
Has thanked: 6 times
Been thanked: 28 times

Re: Rozbor obchodných stratégií

Príspevok od používateľa Airmike »

no neviem ci si to docital dokonca, :) samozrejme FPI je polozene na uplne identickom principe, lenze pri FPI ide o arbitraz a pri tomto okruhu ide cisto o spread trading, ziadna tretia noha neexistuje

FPI je nesmerova strategia
SOK sa tvari sa ako nesmerova , ale v principe je to smerova basket strategia

strategiu ktoru som popisal ja som ani nepomenoval , neplanoval som komercne vyuzitie :D :D :D ,ale v principe ide o transfer potencialu s low volatilie marketu na High volatile, takze ide o cisto smerovu strategiu cieliacu na vysoky risk return.

ale v principe mas dobry odhad. tie strategie su vsetky z jednej kategorie. (okruhy, baskety, arbitraze)
atlantic
Príspevky: 7
Dátum registrácie: Ut 15 10, 2013 11:48 am

Re: Rozbor obchodných stratégií

Príspevok od používateľa atlantic »

Zaujimava je skutocnost, ze vznika nieco ako spread, to by ma nenapadlo.
Airmike
Guru Member ****
Príspevky: 2307
Dátum registrácie: Ut 18 05, 2010 10:17 am
Has thanked: 6 times
Been thanked: 28 times

Re: Rozbor obchodných stratégií

Príspevok od používateľa Airmike »

no ja som povodne trejdoval prave taketo low risk strategie. takze ja ked pozeram na market tak vyhladavam to co poznam. Profesionalna deformacia :)
Truncus
Gold Member **
Príspevky: 331
Dátum registrácie: Ut 25 04, 2023 10:39 am
Has thanked: 60 times
Been thanked: 71 times

Re: Rozbor obchodných stratégií

Príspevok od používateľa Truncus »

Tak toto je výborné vlákno o stratégiách, škoda, že sa tu Airmike odmlčal. Až budem mať čas, tak si požičiam z tohto materiál a na svojom FX vlákne mnohé z tohto podrobnejšie rozoberiem.

Na základe cca 16 ročného prežitia na FX s možem s vážnosťou napísať, že trader, čo obchoduje PA, TA, formácie, až chce prežiť, tak si musí vytvoriť rámec. Musí presne stanoviť, definovať a vedieť, čo je zásadné a to sú tieto 3 javy na grafoch.

a) trend
b) korekcia
c) konsolidácia

A to na časovom TF, ktoré obchoduje a minimálne aj na vyšsom. Je jasné, źe úspeśnosť, ako to definuje, nikdy nebude 100 %.
To je v PA nemožné, ale musí byť vyšsie ako 50 %, najlepšie nad 65 % dlhodobo. Až to zvládne, tak vyhral, pretože zbytok sa dá na to napasovať, pri znalosti FX, ktoré sú k tomu nevyhnutné a dajú sa naučiť.

Je niečo podobné ako plávať v bazéne. Pochopenie toto, čo je trend, korekcia a konsolidácia sú vlastne hranice tohto bazéna a dá sa pekne plávať, až trader zaćne z jedného okraja bazéna = vstup, na druhý okraj bazéna = riadený výstup.
Ale iste ste tu hádam všetci videli film s J. Stathamom - Mechanik zabijak 2 a peknú scénku, kde pripevnil vybušninu zospodu bazéna. To je na FX, každá news, každý fundament, dáta, všetko, čo dokáže úplne zlikvidovať na danom ćasovom pásme ten bazén. Trader, ktorý nevie, ćo robí ani nepostrehne, že bazén je rozbity, padá dole a vylieva sa voda.Často nechápe, ćo sa deje, okrem toho, že vidí, źe ide s obchodom do straty. Ale trader, ktorý má rámec to dobre vie...To je tá základná škola pochopenia tradingu. A k v tomto trader tápe, tak má málo śance na prežitie...
Ako vidíte, tu nejde o žiadny setup indikátora.
A naućiť sa tento základ tieź nie je zrovna ľahké a to do konca ani pri ćítaní kníh roznych guru a ani na kurzoch. Preto je diskrečný smerový trading PA, TA zloźitý, ťažký a málokto to prežije.

Už len to, čo je trend by stačilo možno na menšiu knihu, toľko je na to roznych názorov..

Príklady :

1.vznikajúći trend
2.definovaný trend
3.platný trend
4.trend z formácie
5.trend v rámci fomácie
6.vznikajúći trend v tele formácie
7. trendy vo vačšej a menśej formácií, využitie
8.trend na základe BO TF menšiej formácie ako filtrácia voči vačšiej
8.trend určený na základe HL a HH ,teda trend na základe klasickej TA
9.trend v rámci korekcie na H/L formácie v rámci BO.
10. korečné trendy, zložité a náročné, ale nevyhnutné pre pochopenie tradingu
11.trend z nižsieho TF pre obchod vyšsieho TF ,kvoli dobrému RRR
12. lokálny trend (chápem ho inak ako Airmike)
13. globálny trend, to je do istej miere zavádzajúce. pretoźe nič také nie je iba trend daného ćasového rámca...
14. trend na základe open seansií´na FX použiteľné pre traderov nárastu volatility

15. trend na základe časového timeframe v súčasnosti pre mńa najdoležitejší pre ziskovosť

A tak by sa dalo pokračovať. Koĺkí z vás sa týmto všetkým zaoberali ?
Rozhodne to nie je sranda a tiež vyhodnocovať v reálnom ćase pri obchodovaní reálneho účtu, čo sa na trhu v rámci trendu vlastne deje. A to je len trend, trader musí sledovať ďalej korekcie a konsolidácie...A do tohto všetkého, vrátane toho, že mu jeho bazén pośkodia nasledujúce dáta musí hĺadať vstupy a obchodovať. Niekedy dáta pomožu, inokedy pokazia rozbehnutý obchod...

Myslím si, že smerový trader kvoli tomuto všetkému nemá šancu vytvoriť systém, má len stratégiu s pravidlami a plán, ktorého sa musí držať.
Diskrečnosť týchto postupov neumoźňuje naprogramovanie systému...Napriek tomu možu byť hodne ziskové a to dlhodobo.
Napísať odpoveď

Návrat na "Trading, tipy, zverejňovanie obchodov a investícií"