Lifecycle investing - Michal Nalevanko (Moneyhoon)

Trading, tipy na obchody a investície, zverejňvanie pozícií, denníky traderov a investorov
Pravidlá fóra
Nezabudnite, prosím, že svojou prítomnosťou a diskutovaním na tomto fóre vyjadrujete svoj súhlas s vždy aktuálnymi Podmienkami používania tohto fóra. Predovšetkým prosím dbajte na slušnosť komunikácie a rešpektovanie sa navzájom. Celé Podmienky používania tohto fóra si môžte prečítať tu.
MNalevanko
Príspevky: 7
Dátum registrácie: Ut 27 06, 2023 1:06 pm
Has thanked: 4 times
Been thanked: 5 times

Lifecycle investing - Michal Nalevanko (Moneyhoon)

Príspevok od používateľa MNalevanko »

Ahojte, v tomto vlákne budem so štvťročnou periodicitou zverejňovať priebežný vývoj môjho dlhodobého portfólia. (Juggler, ďakujem za pozvanie.)

Pri správe účtu (portfólia) používam diverzifikáciu v čase. Tá výrazne znižuje dve hlavné nevýhody rebalansovaných portfólií:
malú expozíciu dlhodobého investora v akciách na začiatku investičného horizontu a
neustále navyšovanie rizikovejšej (akciovej) zložky aj v posledných mesiacoch (alebo rokoch).

Tradičné finančné riešenia ponúkajú individuálnym investorom spravidla určitý "odporúčaný" pomer medzi akciami a dlhopismi. Tento prístup však nie je optimálny.

Zmysluplnejšou stratégiou je zamerať sa najskôr na vybudovanie akciovej zložky portfólia, ktorá bude mať pred sebou najdlhší investičný horizont. Vytváranie dlhopisovej časti portfólia by mal byť až krok číslo dva. Výsledkom takéhoto prístupu je vyššie zhodnotenie investovaných úspor (v akciách je od začiatku viac peňazí ako pri rebalansovaných portfóliách) a znížené riziko toho, že nepriaznivý vývoj na trhoch v posledných mesiacoch alebo rokoch trvania investičného horizontu vymaže zisky budované aj niekoľko dekád (tým, že budovanie akciovej zložky v určitom okamihu skončí a nové príspevky budú smerovať len do dlhopisov, expozícia investora voči akciám ostáva konštantná).

Moment v čase, kedy by investor mal začať budovať dlhopisovú zložku portfólia, je výsostne individuálny. Závisí od viacerých faktorov, najmä od dĺžky investičného horizontu, jeho rizikových preferencií (pre konzervatívnejších investorov prichádza tzv. bod optimálneho zastavenia skôr ako pre dynamickejších), ale aj toho, ako sa vyvíja výška investovaných úspor. Stratégia diverzifikácie v čase tak dáva investorom flexibilitu, ktorá je rádovo vyššia ako napr. pri rebalansovaných portfóliách alebo target funds (u ktorých je rozhodujúce len ukončenie celej investície).

Toľko aspoň v stručnosti základná charakteristika stratégie použitej pri riadení tohto portfólia.

Informácie o portfóliu:
  • Prezentované výsledky nie sú hypotetické, modelové, ani fiktívne. Investičný účet je reálny, rovnako reálne sú aj dosiahnuté zisky alebo straty.
  • Podkladovým aktívom sú indexové ETF fondy (zatiaľ akciové, neskôr aj dlhopisové). Konkrétny výber toho, ktorý index (alebo indexy) majú zvolené ETF fondy sledovať, nie je z pohľadu investičnej stratégie kľúčový. Niekomu môže viac vyhovovať napr. Nasdaq 100, inému S&P 500 alebo Euro Stoxx 50.
  • Pri investovaní používam margin účet, čo mi umožňuje využiť pri investovaní pákový efekt. Použitá páka je relatívne malá (okolo 1:2), teda rádovo menšia ako pri obvyklých trejderských eskapádach na forexe. (Ak už samotná zmienka o použití takejto malej páky pri dlhodobom investovaní do diverzifikovaného portfólia ide niekomu odpáliť dekel, pripomínam, že tisíce Slovákov bez výraznejšich rozpakov robia riskantnejšie investičné rozhodnutia s požehnaním regulátora finančného trhu. Nik však nehovorí o "extrémne koncentrovanej dlhodobej investícii na realitnom trhu s pákou 1:5", pre väčšinu je to len "hypotekárny úver".)
  • Použitá páka bude v čase klesať: po perióde leveragingu príde obdobie deleveragingu (ospravedlňujem sa Jazykovému ústavu Ľudovíta Štúra). Presné určenie bodu optimálneho zastavenia závisí od viacerých faktorov, ktoré ho však neskôr môžu posunúť v čase dopredu alebo dozadu. Ak napríklad v budúcom roku zvýšim svoj príjem a budem z neho investovať viac, ovplyvní to aj bod optimálneho zastavenia. Rovnako ako prípadná výhra v Jackpote.
  • Portfólio je denominované v EUR, podkladovým aktívom sú výlučne akumulačné ETF fondy.
  • Prezentované výnosy sú časovo vážené (TWR, time-weighted returns).
  • Portfólio je trackované od začiatku roku 2023 (inception), predpokladaný investičný horizont je 15 rokov.
  • Portfólio nie je aktívne riadené - použitá stratégia diverzifikácie v čase nie je závislá na tom, či dokážem predvídať, čo trhy urobia v nasledujúcom štvrťroku, roku alebo dokonca desaťročí. To neviem, rovnako ako nik iný. Môžem mať názor na to, či sú akcie alebo dlhopisy momentálne predražené alebo podhodnotené, z pohľadu logiky samotnej stratégie sú to ale nepodstatné pocity.
Upozornenie: Pre návštevníkov fóra je pravdepodobne zbytočné, no pre pokoj vlastnej duše pripomeniem, že prezentované výsledky stratégie nie sú investičným odporúčaním.
MNalevanko
Príspevky: 7
Dátum registrácie: Ut 27 06, 2023 1:06 pm
Has thanked: 4 times
Been thanked: 5 times

Re: Lifecycle investing - Michal Nalevanko (Moneyhoon)

Príspevok od používateľa MNalevanko »

Výsledok po 1. štvrťroku 2023:
  • Kvartálny výsledok: + 55,15 %
  • Od začiatku roka (YTD): + 55,15 %
  • Od vzniku portfólia (since inception): + 55,15 %
IB_Nalevanko_1Q2023.png
MNalevanko
Príspevky: 7
Dátum registrácie: Ut 27 06, 2023 1:06 pm
Has thanked: 4 times
Been thanked: 5 times

Re: Lifecycle investing - Michal Nalevanko (Moneyhoon)

Príspevok od používateľa MNalevanko »

Výsledok po 2. štvrťroku 2023:
  • Kvartálny výsledok: + 39,45 %
  • Od začiatku roka (YTD): + 116,36 %
  • Od vzniku portfólia (since inception): + 116,36 %
IB_Nalevanko_2Q2023.png
Rokosák
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 2844
Dátum registrácie: St 03 08, 2011 11:43 pm
Has thanked: 54 times
Been thanked: 112 times

Re: Lifecycle investing - Michal Nalevanko (Moneyhoon)

Príspevok od používateľa Rokosák »

Viac ako zdvojnasobeny ucet za pol roka?
Neodvratné sa stáva zriedkavo, neočakávané často.
aviceN
Gold Member **
Príspevky: 405
Dátum registrácie: Št 07 01, 2021 10:24 am
Has thanked: 163 times
Been thanked: 136 times
Kontaktovať používateľa:

Re: Lifecycle investing - Michal Nalevanko (Moneyhoon)

Príspevok od používateľa aviceN »

Niečo predpokladám, že spraví aj použitá páka. Držím palce.
Viac info o mojej EIC ponuke bez manažérskeho poplatku na: https://www.pasivneinvestovanie.sk/
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15823
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 1043 times
Been thanked: 1403 times

Re: Lifecycle investing - Michal Nalevanko (Moneyhoon)

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Ahoj Mišo. Vítaj v klube.
Načasovanie si mal výborné.
Som zvedavý ako sa to bude vyvíjať v čase.
Mali sme tu ETFs na páku (miešané s akciami), no nedopadlo to dobre.
Teraz by mala byť páka u IB na úrok cca 6% p.a. Takže priemerný náklad celej investície zhruba 3% p.a.

Držím palce !
:beer:
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7072
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 150 times
Been thanked: 284 times

Re: Lifecycle investing - Michal Nalevanko (Moneyhoon)

Príspevok od používateľa jogo »

MNalevanko napísal: Ut 04 07, 2023 8:33 am Výsledok po 2. štvrťroku 2023:
  • Kvartálny výsledok: + 39,45 %
  • Od začiatku roka (YTD): + 116,36 %
  • Od vzniku portfólia (since inception): + 116,36 %
IB_Nalevanko_2Q2023.png
Môžeš napísať s akými ETF pri páke 2 si dosiahol YTD výnos 116%?
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
MNalevanko
Príspevky: 7
Dátum registrácie: Ut 27 06, 2023 1:06 pm
Has thanked: 4 times
Been thanked: 5 times

Re: Lifecycle investing - Michal Nalevanko (Moneyhoon)

Príspevok od používateľa MNalevanko »

Ahojte, až teraz som si všimol, že pod mojimi príspevkami pribudlo aj niekoľko otázok. Zodpoviem na všetky z nich, no chlapsky priznávam, že nemám kapacitu na častejšie online diskusie. Môj ďalší príspevok bude preto až po skončení tretieho štvrťroka.

(V prípade potreby ale obvykle relatívne pružne odpovedám cez LinkedIn, Twitter, prípadne e-mail.

Takže po poriadku:
Rokosák napísal: Ut 04 07, 2023 11:50 am Viac ako zdvojnasobeny ucet za pol roka?
Ak chceš, môžeš to číslo interpretovať aj takýmto spôsobom. Podľa mňa je to ale zavádzajúca formulácia, pretože implikuje jednoduchý scenár: jednorazová investícia na začiatku roka, potom nič, nič, nič a bum - v polovici roka som na dvojnásobku. Toto nie je prípad môjho účtu.
aviceN napísal: Ut 04 07, 2023 1:56 pm Niečo predpokladám, že spraví aj použitá páka. Držím palce.
Je faktom, že trhom sa v tomto roku výnimočne dobre darí. A keď človek túto cestu nahor umocní finančnou pákou, výsledný efekt môže byť aj takýto. (Ďakujem za tie palce.)
JUGGLER napísal: St 05 07, 2023 12:26 am Ahoj Mišo. Vítaj v klube.
Načasovanie si mal výborné.
Som zvedavý ako sa to bude vyvíjať v čase.
Mali sme tu ETFs na páku (miešané s akciami), no nedopadlo to dobre.
Teraz by mala byť páka u IB na úrok cca 6% p.a. Takže priemerný náklad celej investície zhruba 3% p.a.
Ďakujem, Juggler. Načasovanie sa nateraz javí ako skvelé, ale ja sám mám na tom presne nulovú zásluhu. Na začiatku roka som bol ako všetci ostatní: netušil som, čo nás čaká a po skúsenosti s padajúcim trhom v roku 2022 to asi chcelo mix drzosti a optimizmu ísť so všetkými dlhodobými úsporami do akcií.

Pri Tvojom príspevku sa ešte chvíľku zastavím. Stratégia lifecycle investing má síce jednu logiku, existuje ale niekoľko variácií toho, ako ju exekuovať. V IB môžem využívať finančnú páku tak, že si peniaze na investovanie požičiam priamo od brokera. Pošlem si 1 000 eur a zadám nákupný príkaz v celkovej hodnote 2 000 eur. Alebo aj vyššie, indexové ETF fondy majú iné limity (margin requirements) ako napr. individuálne akcie.

Dosiahnuť pákový efekt ale môžeš aj bez toho, aby si šiel na svojom účte "do mínusu". Ak si kúpiš napr. dve call opcie na indexové ETFs, získaš rovnakú expozíciu voči trhu ako keby si kúpil 200 kusov ETF fondu. Po takejto transakcii by Ti dokonca ostala časť kapitálu na účte.

Logiku tejto stratégie aplikujeme aj v Moneyhoon, no bez toho, aby sme používali akúkoľvek páku. Už v úvodnom príspevku v tomto vlákne som písal o tom, aké je dôležité, aby človek začal pri investovaní budovať výlučne akciovú zložku. Až doteraz existovala na Slovensku v podstate jediná mainstreamová investičná stratégia: dollar cost averaging kombinovaný s rebalancovaním portfólia. Investujúci klienti dostali odporúčanie rozdeliť nejaké percento do akcií, nejaké do dlhopisov a úlohou "správcu" bolo v zásade rozdeliť došlú platbu. Koniec príbehu. Dávať časť investovaných úspor do dlhopisov už od samého začiatku dlhodobého investovania je ale... neefektívne. Robí Moneyhoon diverzifikáciu v čase? Jasné. Robím to aj ja na svojom účte? Samozrejme. Máme rovnakú stratégiu, no jej exekúcia je iná.

Trochu som sa rozpísal, chcel som len vysvetliť to, čo mi prebehlo hlavou, keď som si prečítal Tvoju reakciu, Juggler.
jogo napísal: St 05 07, 2023 7:55 pm Môžeš napísať s akými ETF pri páke 2 si dosiahol YTD výnos 116%?
Všetky moje úspory sú investované len v dvoch ETF fondoch, ktoré kopírujú Nasdaq 100. V tomto nie je žiadna mágia, ani tajomstvo. Pridaná hodnota je v diverzifikácii v čase, nie v diverzifikácii na akciovom trhu.

Predsa si ešte neodpustím jednu poznámku. Predstav si, že začínaš investovať na začiatku roka. Keďže si na samom začiatku, kapitál asi nebude veľký. Ako pocítiš to, že ceny akcií počas polroka stúpli o desiatky percent? Prakticky nijako. Pri tradičnom prístupe k investovaniu sú prvé roky prakticky irelevantné. Akoby ani neexistovali. Preto použítie páky na začiatku investičného horizontu (a potom jej postupné znižovanie v čase) síce môže znieť ako brutálne neintuitívny nápad, no ak sa nad tým zamysliš, je šanca, že Ti to začne dávať zmysel.

OK, snáď som nepriehliadol nič dôležité. Pekný večer všetkým.
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15823
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 1043 times
Been thanked: 1403 times

Re: Lifecycle investing - Michal Nalevanko (Moneyhoon)

Príspevok od používateľa JUGGLER »

MNalevanko napísal: Pi 07 07, 2023 8:59 pm Preto použítie páky na začiatku investičného horizontu (a potom jej postupné znižovanie v čase) síce môže znieť ako brutálne neintuitívny nápad, no ak sa nad tým zamysliš, je šanca, že Ti to začne dávať zmysel.
Dáva to zmysel. Súhlasím. Ale musí to byť vymyslené exelentne a geniálne manažované.
Ináč by svetová investičná elita na 99% nekončila v smútku, že dlhodobo nedokážu biť výnos pasívneho, nezapákovaného sedliaka (v SP500, alebo NQ100)

Najväčšia česká investičná legenda Daniel Gladiš si nabil zuby v 2008 vďaka páke.
V poslednom desaťročí sme v priamom prenose videli padnúť fondy ako Charles Bridge a Infinity.
Tiež to bolo relatívne vďaka páke, resp. pákovým obchodom.

V našej hitparáde použil páku na začiatku investičného horizontu Skrblík, ktorého vyhodnotenie dopadlo asi takto:

Hypotetických 100 000 na začiatku 2022.
Po Q1 (-46,6% ) mám na účte 53 400.
Po Q2 ( -93,3% ) mám na účte 3 578 USD.

To je celková strata za prvý polrok -96,4% a zostatok na účte 3 578 = 3,6%.

Čo tomu predchádzalo:

Od 1.7. 2020: +262,9% (vid Hitparáda za 2021 )
To je hypotetických 100 000 zhodnotených na 362 900.

Od začiatku 7/2020 išlo o pokles zo 100% na 13,06% = -86,94%.

To je podobný pád aký zažil fond Vltava v 2008. Na to, aby sa fond dostal na nulu potreboval zhodnotenie cca +670%.
I napriek zhodnoteniu +200% nasledujúci rok, fond Vltava dodnes (prešlo ďalších 15 rokov) nebije ani infláciu....

P.S. Skrblík načasoval začiatok výborne a vďaka páke dosiahol +263% za 1 a pol roka.
No potom prišiel osudný 2022 a pokles trhov na páku ho dostal.

Môžeme si položiť otázku, či Skrblík nemal zvolniť páku a miesto nových nákupov iba dokladať cash na účet.
Môžeme sa zamyslieť na tým, či tu páku nemal manažovať cez opcie ( limitovaná strata ).
Môžeme sa zamyslieť nad všetkým...To však nie mojou starosťou.

Ja len dokumentujem výsledky. Dávam dohromady čísla. Aby sme všetci mali prehľad.

Ako veľký fanúšik tradingu a špekulatívneho investingu, ktorý sám prežil mnoho úspešných rokov na burze, verím, že v našej komunite máme
také talenty, ktoré dlhodobo porazia sedliaka.

Taký úspech však považujem za individuálny a ťažko aplikovateľný ako model investovania pre verejnosť.

Nemám naštudované o čo ide pri Moneyhoone, ale Mišovi ako dlhoročnému skúsenému investičnému veteránovi držím palce a želám, aby mu to vyšlo.
Vzhľadom na jeho pracovnú vyťaženosť navrhujem, aby sme ho nezaťažovali ďalšími otázkami, úvahami, pochybnosťami a rešpektovali, že na ďalšie otázky odpovie až po skončení tretieho kvartála. Sledujme vývoj a budeme sa pýtať neskôr.

Čiže kto chce odpoveď od neho skôr, tak ako napísal - cez LinkedIn, Twitter, prípadne e-mail. My samozrejme, môžeme jeho investovanie/stratégiu/myšlienky rozoberať tu. Pozdejšie môžem prečistiť vlákno od balansu a nechať v ňom len prínosné veci.

:beer:
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7072
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 150 times
Been thanked: 284 times

Re: Lifecycle investing - Michal Nalevanko (Moneyhoon)

Príspevok od používateľa jogo »

MNalevanko napísal: Pi 07 07, 2023 8:59 pm
jogo napísal: St 05 07, 2023 7:55 pm Môžeš napísať s akými ETF pri páke 2 si dosiahol YTD výnos 116%?
Všetky moje úspory sú investované len v dvoch ETF fondoch, ktoré kopírujú Nasdaq 100. V tomto nie je žiadna mágia, ani tajomstvo. Pridaná hodnota je v diverzifikácii v čase, nie v diverzifikácii na akciovom trhu.
MNalevanko napísal: Ut 04 07, 2023 8:16 am [*] Portfólio je denominované v EUR, podkladovým aktívom sú výlučne akumulačné ETF fondy.
Môžeš byť konkrétny o ktoré ETF ide? Lebo tuna https://www.justetf.com/en/find-etf.htm ... tab=return nevidím žiadne Nasdaq100-ETF, ktoré by malo YTD výnos 58%, aby pri páke 2 dalo YTD výnos 116%.
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7072
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 150 times
Been thanked: 284 times

Re: Lifecycle investing - Michal Nalevanko (Moneyhoon)

Príspevok od používateľa jogo »

JUGGLER napísal: Pi 07 07, 2023 10:54 pm Vzhľadom na jeho pracovnú vyťaženosť navrhujem, aby sme ho nezaťažovali ďalšími otázkami, úvahami, pochybnosťami a rešpektovali, že na ďalšie otázky odpovie až po skončení tretieho kvartála. Sledujme vývoj a budeme sa pýtať neskôr.
Potrebujem však najprv vedieť, čo mam sledovať. Mam na mysli, ktoré ETF-ka...resp. čo je to ten consolidated NAV a consolitated return. Aby to bolo porovnatelné s ostatnými účastníkmi hitparády.
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15823
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 1043 times
Been thanked: 1403 times

Re: Lifecycle investing - Michal Nalevanko (Moneyhoon)

Príspevok od používateľa JUGGLER »

jogo napísal: So 08 07, 2023 1:18 am Potrebujem však najprv vedieť, čo mam sledovať. Mam na mysli, ktoré ETF-ka...resp. čo je to ten consolidated NAV a consolitated return. Aby to bolo porovnatelné s ostatnými účastníkmi hitparády.
Však nám Mišo povedal, že na účte má 2 ETFs na Nasdaq100.
Všetky moje úspory sú investované len v dvoch ETF fondoch, ktoré kopírujú Nasdaq 100
Stačí vedieť, že ide o investíciu do ETF na Nasdaq100 = najvyšší potenciál dlhodobého výnosu a zároveň najvyššie riziko poklesu.
Pravdepodobne v jednom ETF má expozíciu 100% účtu a druhým si riadi páku.

To, čo sa tebe nevidí je, že si myslíš, že má ETF presne na páku 2x. Chceš vidieť, že napr. ETF Lyxor NQ100 malo YTD +35%, tak Mišo by mal mať výnos +70%.
Vysvetlenie je podľa mňa v tom, že použil vyššiu páku a využil efekt TWR.

Veď sám Mišo nám píše ( Skrblík nám to potvrdil ), že pri ETF a large caps IB umožňuje omnoho vyššiu páku:
MNalevanko napísal: Pi 07 07, 2023 8:59 pm V IB môžem využívať finančnú páku tak, že si peniaze na investovanie požičiam priamo od brokera. Alebo aj vyššie, indexové ETF fondy majú iné limity (margin requirements) ako napr. individuálne akcie.
Napr. Q1 mohol ísť páku 2,6 a to dáva výnos zhruba +55%( Lyxor dal +21% ).
Q2 dal Lyxor +17,3%...s tou istou pákou to vychádza +43,25% . Keď to spočítam , dáva to +122%...z čoho mohlo vyjsť Mišovi 116% po odrátaní úrokov 6% na
pôžičku od IB vo výške 160% účtu.

Mňa toto však nezaujíma. Každý účastník nech si robí čo chce. Mišo si zvolil, že bude ukazovať výsledok na svojom účte a má právo robiť čo chce.
Keď sme debatovali v Ružomberku, tak spomínal to, čo tu nám píše: európsku formu QQQ a páku, ktorá môže byť vyššia ako 2, ale dlhodobý priemer by chcel mať okolo 2.

Ja som sa ho pýtal na jednu vec: ako chce manažovať obdobia prudkého poklesu. Povedal, že nie dokupovaním do poklesu, ale znižovaním páky tak, že doloží na účet cash (to by robilo ten efekt TWR...lebo na investícii mám vysoký výnos, ale držím cash v rezerve...čiže celý kapitál sa v skutočnosti zhodnocuje menej). Veľa sme to nerozoberali. Mne sa pri tej páke nepáči úrok, lebo IB dnes účtuje viac ako 6% p.a. na margin nad 1.
Ale ked to letí hore, tak úrok nezožerie veľa. Ak by to stagnovalo pár rokov, tak je problém.

Ešte chcem reagovať na toto:
MNalevanko napísal: Pi 07 07, 2023 8:59 pm
Dosiahnuť pákový efekt ale môžeš aj bez toho, aby si šiel na svojom účte "do mínusu".
Ak si kúpiš napr. dve call opcie na indexové ETFs, získaš rovnakú expozíciu voči trhu ako keby si kúpil 200 kusov ETF fondu.
Po takejto transakcii by Ti dokonca ostala časť kapitálu na účte.
To nie je zlý nápad, kedže call opcie majú dopredu limitovanú stratu. :idea:
Ja dosahujem vyššiu páku v obchodovaní jednoducho cez futures, kde mám pri nasdaqu zadarmo páku 1 : 20

Treba však podotknúť, že ani opcie, ani futures nie sú cenné papiere a výnos z nich nepodlieha oslobodeniu od daní a odvodov

Preto sa opcie na investovanie nehodia. Musí jednoducho ísť o ETFs, pričom páku zadarmo vidíme napr. u martina7 na pákovom TQQQ.
Tam je však iné riziko pri dlhšom držaní, ale to nie je predmetom tejto diskusie.

Celkom na záver, pozeral som ten Moneyhoon. Nevidím tam žiadnu zmienku o tom, že by klientom mienili použiť páku.
Nevidím dokonca žiadnu výhodu. Sám Mišo poprel páku:
MNalevanko napísal: Pi 07 07, 2023 8:59 pm Logiku tejto stratégie aplikujeme aj v Moneyhoon, no bez toho, aby sme používali akúkoľvek páku.
Už v úvodnom príspevku v tomto vlákne som písal o tom, aké je dôležité, aby človek začal pri investovaní budovať výlučne akciovú zložku. Až doteraz existovala na Slovensku v podstate jediná mainstreamová investičná stratégia: dollar cost averaging kombinovaný s rebalancovaním portfólia. Investujúci klienti dostali odporúčanie rozdeliť nejaké percento do akcií, nejaké do dlhopisov a úlohou "správcu" bolo v zásade rozdeliť došlú platbu. Koniec príbehu.
Ja si vôbec nemyslím, že na Slovensku je nejaká mainstreamová stratégia nezačať od 100% akcií. Každý kto sa vyzná poradí mladému človeku 100% akcie. Rada je však iba rada. Rizikový profil klienta budú musieť rešpektovať rovnako v Honeymoon, tak ako ho rešpektujú vo Finaxe, či bežní sprostredkovatelia.
Ak nemá Honeymoon nejaké zvláštne tajomstvo, čím zvýšia výnos pri klientovi v kategórii 100% akcie ( napr. v nejakej forme miernej páky ), tak o všetkom rozhodnú POPLATKY. A tie som pri Honeymoone nenašiel.. Takže zatial nevidím žiadny edge.

Preto účet Miša by som vôbec nespájal s Honeymoonom. Je to Mišova individuálna a poriadne agresívna stratégia, ktorá zatiaľ vychádza, ale nevieme či vydrží v čase.
Ja si z nej beriem 2 inšpirácie:

1. mňa ako špekulanta inšpiruje páka ,,zadarmo,, s limitovaným rizikom cez opcie - ovšem bez oslobodenia od daní ( ani opcie nie sú zadarmo..platíme prémiu)
2. voči bežným ľuďom si beriem inšpiráciu, že im treba ukázať vysoký výnosový efekt vstupného kapitálu voči postupnému sporoinvestovaniu - teda každému treba vysvetliť, že na začiatok by mal dať do akcií čo najviac...potom pravidelne pridávať a už ked má vyšší kapitál v ETFs, tak sa nič nestane, ked v nejakej životnej situácii si nemôže dovoliť pridávať...naložená mašinka je už rozbehnutá . Pri sporoinvestovaní trvá dlho kým sa na účte nahromadí signifikantný kapitál...v tom s Mišom súhlasím, aj som to výnosovo prepočítal vo vlákne o inflácii.

P.S. Ešte jedna osobná úvaha na záver. Rozmýšlam o tom ako sofistikovane by mohol Honeymoon získať výnosový edge napr. nad Finaxom:

Finax ponúka klientom pomerne konzervatívne a neefektívne portfólio zložené so 6 indexových ETFs .
Je tam veľa málo výnosnej Európy a celé to portfólio je evidentne menej výnosné ako jediné ETF SVET

Ak Honeymoon ponúkne klientom 100% akcie vo forme ETF na Nasdaq100, je vysoká šanca že dlhodobo budú prekonávať MSCI World, takisto SP500.

Ak klienti budú spokojní s výnosom, nebudú ich zaujímať poplatky. Nebude ich zaujímať ani to, že ich portfólio je zložené z dvoch ETF na Nasdaq100.
Prečo z dvoch? Možno preto, že každý o.c.p potrebuje vykazovať správu portfólia a portfólio musí predsa obsahovať viac ako jeden cenný papier :wink:
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7072
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 150 times
Been thanked: 284 times

Re: Lifecycle investing - Michal Nalevanko (Moneyhoon)

Príspevok od používateľa jogo »

JUGGLER napísal: So 08 07, 2023 7:47 pm To, čo sa tebe nevidí je, že si myslíš, že má ETF presne na páku 2x. Chceš vidieť, že napr. ETF Lyxor NQ100 malo YTD +35%, tak Mišo by mal mať výnos +70%.
Vysvetlenie je podľa mňa v tom, že použil vyššiu páku a využil efekt TWR.

Veď sám Mišo nám píše ( Skrblík nám to potvrdil ), že pri ETF a large caps IB umožňuje omnoho vyššiu páku:
MNalevanko napísal: Pi 07 07, 2023 8:59 pm V IB môžem využívať finančnú páku tak, že si peniaze na investovanie požičiam priamo od brokera. Alebo aj vyššie, indexové ETF fondy majú iné limity (margin requirements) ako napr. individuálne akcie.
Napr. Q1 mohol ísť páku 2,6 a to dáva výnos zhruba +55%( Lyxor dal +21% ).
Q2 dal Lyxor +17,3%...s tou istou pákou to vychádza +43,25% . Keď to spočítam , dáva to +122%...z čoho mohlo vyjsť Mišovi 116% po odrátaní úrokov 6% na
pôžičku od IB vo výške 160% účtu.
Veď dobre, keď použil páku väčšiu ako 2, len to treba uviesť, lebo to vyzerá tak, že bola použitá páka 3.
MNalevanko napísal: Ut 04 07, 2023 8:16 am [*] Pri investovaní používam margin účet, čo mi umožňuje využiť pri investovaní pákový efekt. Použitá páka je relatívne malá (okolo 1:2),
Efekt TWR nezvýši zisk, je jedno či spočítaš zisk ako Q1 x Q2, alebo rovno vypočítaš zisk Q12, teda ak všetky peniaze vložil na začiatku roka.
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
andre
Guru Member ****
Príspevky: 1295
Dátum registrácie: Št 02 07, 2015 11:43 pm
Has thanked: 13 times
Been thanked: 230 times

Re: Lifecycle investing - Michal Nalevanko (Moneyhoon)

Príspevok od používateľa andre »

Podla toho co Michal napisal, dokupoval pocas toho obdobia. Preto ten vynos je taky aky je.

Len ak nevieme polovicu vstupnych parametrov ma ta strategia nulovu vypovednu hodnotu..

Ak by slo o 1-razovu investiciu a mal tam minuly rok paku 1:3 tak vymaze cely ucet. Lebo DD na NQ bol v >35%. No v EUR o nieco menej nejakych 31%, cize by mu tam ostali cca. 3% vstupnej investicie. A to nehovorim o tom, ze po 2000 bol na Nasdaqu, ak sa dobre pamatam DD >87%.

Aj pri pake 1:2 by bol DD > 60% co podla mna vacsina ludi psychicky neda. Predstavte si priklad, ze bezny clovek da "uspory na dochodok" do takejto strategia a ta za rok spravi DD 60%..

Len je sakra rozdiel 1-razova investicia a DCA, alebo nejaky iny model navysovania investicie. Pri DCA ani paka 1:3 nie je prve roky az taky problem, ale bolo by vhodne to uvies na zaciatku.

Ale ked schyta velky DD v v 10-tom roku a paka bude stale pomerne velka, lakho vymaze cele uspory za 10 rokov, alebo ich podstastnu cast napriek DCA.

Michalove backtesty som nevidel, ale zo skusenosti taketo strategie statisticky aj na dlhodobch datach vyzeraju super. Napr. na 95% casovych usekoch zarobi strategia podstatne viac ako bez paky. Problem je ak bude zrovna tvoj "dochodok" v tych zostavajucich 5%, nebodaj v najhorsom 1% kde zarobite podstatne menej. :?
xell
Príspevky: 27
Dátum registrácie: Pi 24 02, 2023 10:34 am
Been thanked: 8 times

Re: Lifecycle investing - Michal Nalevanko (Moneyhoon)

Príspevok od používateľa xell »

MNalevanko napísal: Pi 07 07, 2023 8:59 pm Ak si kúpiš napr. dve call opcie na indexové ETFs, získaš rovnakú expozíciu voči trhu ako keby si kúpil 200 kusov ETF fondu
Ale nezískaš rovnakú expozíciu len pri delta=100 . Teda hlboko ITM opcie ?
Ak sa nemýlim tak počet akcií zodpovedajúci opčnej pozícii je
počet opcií x 100 x delta.
Povedzme tvoje dve call opcie pri delte 60
2 x 100 x 0,6 = 120
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7072
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 150 times
Been thanked: 284 times

Re: Lifecycle investing - Michal Nalevanko (Moneyhoon)

Príspevok od používateľa jogo »

jogo napísal: Ne 09 07, 2023 10:51 am Efekt TWR nezvýši zisk, je jedno či spočítaš zisk ako Q1 x Q2, alebo rovno vypočítaš zisk Q12, teda ak všetky peniaze vložil na začiatku roka.
andre napísal: Ne 09 07, 2023 1:57 pm Podla toho co Michal napisal, dokupoval pocas toho obdobia. Preto ten vynos je taky aky je.

Len ak nevieme polovicu vstupnych parametrov ma ta strategia nulovu vypovednu hodnotu..
Prepočítal som si to na jednoduchej simulácii a zistil som, že môj výrok je nepravdivý.
Ja som si to kedysi "okometricky" prepočítal na Adamovom DCA do Bitcoinu, keď som chcel vedieť jeho TWR pre účely hitparády a vtedy som to vyhodnotil tak, ako je vyššie napísané. Teraz ale vidím, že som si to vtedy zle vyhodnotil.
Je možné, že "nadvýnos" spôsobili dokupy, ale neviem to vyhodnotiť, lebo je málo vstupných údajov, tak ako píšeš.
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15823
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 1043 times
Been thanked: 1403 times

Re: Lifecycle investing - Michal Nalevanko (Moneyhoon)

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Jogo. Ja som ten Efekt TWR myslel tak:

Mám 100 000 € a som rozhodnutý ich vložiť do QQQ. Chcem dosiahnúť maximálne velkú expozíciu voči akciám, preto sa rozhodnem pre maximálnu páku.
Ked uvažujem o rizikách, jediná vec čo by ma zachránila pri poklese QQQ je buď SL a predaj časti pozície, alebo doloženie cashu na účet.

V dlhodobom investovaní nechcem svoje investície predávať (ani používať SL), preto sa rozhodnem držať cash v rezerve.

Urobím to takto:

Investujem 50 000 € na páku 1 : 3 . Druhých 50 000 € si nechám v rezerve ( nie sú na účte u IB, ale viem ich tam poslať behom 24h )

QQQ urobí 40% za polrok. Na IB účte mám +120% TWR a sumu 110 000.

V skutočnosti však držím 50 000 v rezerve (nie na účte ), takže môj kapitál 100 000 sa zhodnotil len o polovicu, teda o +60%.
( z 50 000 na účte mám 110 000 + 50 000 v rezerve = 160 000 )

Čo bude nasledovať.

Raz ked príde pokles, budem musieť zredukovať páku 1:3. Ináč by mi broker začal zatvárať pozície, aby udržal margin požiadavku.

Vtedy na účet pošlem 50 000 a páka sa mi zmení na 1: 1,5. S takou pákou prežijem každý pokles a budem čakať kým akcie začnú znova rásť.
Všetky volné peniaze budem znova kumulovať u seba, aby som páku na účte znova mohol zvýšiť na 1: 2 až 1:3.
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
MNalevanko
Príspevky: 7
Dátum registrácie: Ut 27 06, 2023 1:06 pm
Has thanked: 4 times
Been thanked: 5 times

Re: Lifecycle investing - Michal Nalevanko (Moneyhoon)

Príspevok od používateľa MNalevanko »

Výsledok po 3. štvrťroku 2023:
  • Kvartálny výsledok: -6.69 %
  • Od začiatku kalendárneho roka (YTD): + 101,88 %
  • Od vzniku portfólia (since inception): + 101,88 %
Portfolio_MN.png
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15823
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 1043 times
Been thanked: 1403 times

Re: Lifecycle investing - Michal Nalevanko (Moneyhoon)

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Dík. :like: Zapisujem od začiatku kalendárneho roka (YTD): + 101,88 %.
Prosím dávaj nám vždy YTD výpis, aby sme videli toto číslo a graf.
Čiže nabudúce celý rok 2023 a od 2024 2 grafy: jeden 2024 YTD, druhý since inception.
Dík. :beer:
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
MNalevanko
Príspevky: 7
Dátum registrácie: Ut 27 06, 2023 1:06 pm
Has thanked: 4 times
Been thanked: 5 times

Re: Lifecycle investing - Michal Nalevanko (Moneyhoon)

Príspevok od používateľa MNalevanko »

Výsledok po 4. štvrťroku 2023:
  • Kvartálny výsledok: +27,24 %
  • Od začiatku kalendárneho roka (YTD): +156,89 %
  • Od vzniku portfólia (since inception): +156,89 %
MN_IB.png
Jari
Platinum Member ***
Príspevky: 792
Dátum registrácie: St 28 01, 2015 6:01 pm
Has thanked: 30 times
Been thanked: 47 times

Re: Lifecycle investing - Michal Nalevanko (Moneyhoon)

Príspevok od používateľa Jari »

Paradny vysledok :potlesk:
Time in the market beats timing the market…
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15823
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 1043 times
Been thanked: 1403 times

Re: Lifecycle investing - Michal Nalevanko (Moneyhoon)

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Dík Mišo. Paráda :potlesk: :like:
PF 2024 :beer:
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
MNalevanko
Príspevky: 7
Dátum registrácie: Ut 27 06, 2023 1:06 pm
Has thanked: 4 times
Been thanked: 5 times

Re: Lifecycle investing - Michal Nalevanko (Moneyhoon)

Príspevok od používateľa MNalevanko »

Bilancia po 1. štvrťroku 2024
  • Kvartálny výsledok: +26,23 %
  • Od začiatku kalendárneho roka (YTD): +26,23 %
  • Od vzniku portfólia (since inception): +224,27 %
  • Anualizovaný výnos: +156,29 % p. a.
MN_1Q2024.png
since_inception.png
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15823
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 1043 times
Been thanked: 1403 times

Re: Lifecycle investing - Michal Nalevanko (Moneyhoon)

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Dík Mišo. Zapísané. :like:
:beer:
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
Napísať odpoveď

Návrat na "Trading, tipy, zverejňovanie obchodov a investícií"