ETF investovanie cez napr. XTB alebo iný broker, alebo EIC

Zadajte dopyt na konkrétnu požiadavku sporenia, investovania či poistenia seba, alebo rodiny, alebo vypracovanie finančného plánu.
Pravidlá fóra
Nezabudnite, prosím, že svojou prítomnosťou a diskutovaním na tomto fóre vyjadrujete svoj súhlas s vždy aktuálnymi Podmienkami používania tohto fóra. Predovšetkým prosím dbajte na slušnosť komunikácie a rešpektovanie sa navzájom. Celé Podmienky používania tohto fóra si môžte prečítať tu.
andy767
Príspevky: 4
Dátum registrácie: Ut 14 11, 2023 11:42 am

ETF investovanie cez napr. XTB alebo iný broker, alebo EIC

Príspevok od používateľa andy767 »

Ahojte, viacero tém som prečítal, ale nikde som sa nejak nenašiel kde by som našiel ako úplný začiatočník odpoveď na otázku:
Keď chcem si vytvoriť na penziu nejakú sumu, ktorá mi pomôže tu penziu prežiť tak uvažujem nad variantou vkladať do etf (napr. na začiatku sumu do 100€ mesačne), ktorú samozrejme infláciou nejak budem rokmi zdvíhať na dobu 25-30r. Chcem teda ale vedieť čo z Vášho pohľadu zvoliť keďže som neni zbehlý a ani nejak nemám záujem si to denne študovať a nejak sa v tomto smere až tak vzdelávať. Varianta je buď broker z môjho okolia, ktorý cez EIC mi vytvorí portfólium alebo ja sám si budem mesačne vkladať prostredníctvom napr. XTB na SXR8 a SP500 a nebudem to nejak riešiť,meniť. Je mi jasné, že cez brokera výnos môže byť výhodnejší ak to nejak efektívnejšie ale čo ma straší je fakt, že to môže prestať robiť a čo potom alebo nejakým spôsobom tie moje prachy využije vo svoj prospech rokmi a ja sa k svojim peniazom nedostanem už a na SK sa ani nedočkám vrátenia investovanej sumy.
Ak mi môžte ako laikovi to nejak vysvetliť viac, prípadne ma nejak uviesť do obrazu ak sa v niečom mýlim. Jedná sa mi hlavne o istotu a nemať ten nejaký strach, aj za cenu toho, že to bude o pár tisíc € menej nakonci toho celého.
Ďakujem za odpoveď, prajem príjemný deň.
ibi2525
Active Member
Príspevky: 147
Dátum registrácie: So 01 09, 2007 11:33 am
Has thanked: 42 times
Been thanked: 29 times

Re: ETF investovanie cez napr. XTB alebo broker a EIC

Príspevok od používateľa ibi2525 »

Za mňa XTB. Bez poplatkov(čo sa tu na fore najviac rieši)., pri minimálnej námahe ( raz dva krát do mesiaca sa prihlásiť a nakúpiť) ..bezpečný rovnako ako každý iný broker, keď nerátame male pochybné aplikácie.. Za mňa jasná voľba. Dokonca za posledný čas odstránili skoro všetky proti čo mali. Zaviedli formulár na nižšie zdanenie, dali frakcie, znížili minimálnu sumu na investovanie, zaviedli investičné plány kde si človek môže vytvoriť vlastný mix a do budúcna chcú zaviesť aj automatické investovanie v tom investičnom pláne ako má Trade republic. Takže za mňa s nimi spokojnosť. Ale dobrá voľba je aj EIC pre niekoho kto nechce mať starosti okolo toho., ale vyberal by som si toho najlepšieho človeka ktorý mi to založí., takého najmenej poplatkového a takého čo mi založí to správne konto u EIC a zároveň mi tam nedá veľa a hlavne zbytočných etf fondov)
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15824
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 1043 times
Been thanked: 1403 times

Re: ETF investovanie cez napr. XTB alebo iný broker, alebo a EIC

Príspevok od používateľa JUGGLER »

andy767 napísal: Ut 14 11, 2023 11:54 am Varianta je buď broker z môjho okolia, ktorý cez EIC mi vytvorí portfólium
To je varianta, ked Ti nie broker, ale agent (finančný sprostredkovateľ, nesprávne nazývaný poradca ) založí účet u EIC ( EIC je obchodník s cennými papiermi, teda tiež de facto broker ). EIC môžeme brať ako veľkoobchodníka cez ktorého sprostredkovatelia umožňujú investovať do fondov, ETF (to sú tiež fondy ) a rôznych iných, spravidla predvolených investičných produktov.

Preto som upravil názov vlákna na ,,ETF investovanie cez napr. XTB alebo iný broker, alebo EIC,,

Ibi to vysvetlil. Ja len dodám, že u XT´B si dávaj pozor aby si nakupoval cenné papiere ( teda real ETF ) a nie CFD.
Lebo CFD je derivát, má vysoké poplatky a výnos nie je oslobodený od daní.
XTB umožňuje investovanie do cenných papierov (ETF, akcie ) zadarmo, ale má to v takej forme, že je to na jenom účte a ten čo to nevie rozoznať môže kúpiť napr. rovnakú akciu nie ako cenný papier, ale ako ETF.
XTB je predovšetkým CFD broker, ale umožňuje aj investovanie do cenných papierov, čo z neho robí dobrú voľbu.
Pôsobí na slovenskom trhu, čo je výhoda oproti niektorým iným zahraničným brokerom.

natrafil som na zaujímavý článok o XTB, ale dám ho do vlákna o XTB (nemám čas sa tomu teraz venovať )

V kocke, ak cítiš, že pre Teba nebude problém investovať tak, že sa pripojíš k brokerovi a kúpiš si ETF sám, tak je to dobrá voľba.
Ak ťa to obťažuje, alebo budeš mať pokušenie špekulovať, či utiecť z investície pri poklesoch, tak je lepšie to EIC, kde ti agent založi účet a ty už len posielaš peniaze cez trvalý príkaz, alebo aj inú čiastku kedy chceš. EIC ti už nakúpi samo a pošle email. Ja som to takto zariadil svojej rodine a už an nevedia o tom, že sporo-investujú. To je ten správny prístup.
Ale upozorňujem ťa že treba cieľový účet č 2 cez agenta, ktorý zoberie čo najnižší vstup (ideálne 1% z cielovej sumy) ..teda žiadne priebežné poplatky účtované každý rok ( 0 % p.a. ). A dávaj si pozor, aby si mal len jedno ETFs, žiadne pokútne portfólia ETFs a to eurovú (EUR ) a akumulačnú verziu ( acc ).

Čo sa týka naších chlapcov, my investujeme úplne zadarmo, ale sa tomu tak trochu venujeme. Proste rozumieme nástrahám a máme čas a energiu si to nakupovať sami. Pozri si vlákno o možnostiach investovania do ETFs , tam sumarizujem efekt poplatkov, takisto sú nižšie menovaní brokeri zadarmo.
Sú aj iné platformy/brokeri, kde sa to dá zadarmo.
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
andy767
Príspevky: 4
Dátum registrácie: Ut 14 11, 2023 11:42 am

Re: ETF investovanie cez napr. XTB alebo iný broker, alebo a EIC

Príspevok od používateľa andy767 »

A dávaj si pozor, aby si mal len jedno ETFs, žiadne pokútne portfólia ETFs a to eurovú (EUR ) a akumulačnú verziu ( acc ).
Takže ale teda keď si založím účet na napr. XTB a budem vkladať mesačne sám určitú sumu, na dobu 25-30r, bez toho aby som špekuloval nejak a šiel priamočiaro v tom jednom smere, tak mi radíš teda investovať do jedného ETF, ktoré má pod sebou ten suhrn spoločností ako je sp500 alebo nasdaq či to rozdeliť medzi 1-3 etf fondy tohoto typu? Alebo sa teba riadiť tým čo ukazuje krivka výhodnejšie v horizonte nejakích rokov? Od začiatku by som začínal na sume 100€, ktorú by som menil pôsobením inflácie. A ešte podotázka, XTB má nejaké krytie na SK? Ďakujem za odpoveď.
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15824
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 1043 times
Been thanked: 1403 times

Re: ETF investovanie cez napr. XTB alebo iný broker, alebo EIC

Príspevok od používateľa JUGGLER »

XTB všetko zadarmo, len treba kupovať real ETFs ( nie CFD ) bez konverzie (teda na účte EUR kúpiť eurovú verziu ETF ) a akumulačné verzie (dividendy sa akumulujú vo vnútri fondu ). Pekne popísali tú ochranu, že aj ked broker krachne, cenné papiere ostávajú v bezpečí. Môže sa prísť len o cash :

XTB má poistenie len pre akcie/ETF vo výške 22 000 EUR

Pri investovaní je jednou z najčastejších otázok bezpečnosť finančných prostriedkov. Základné krytie peňazí zabezpečuje garančný fond, ktorý vypláca prostriedky investorom v prípade, že napríklad maklér skrachuje. V prípade akcií alebo ETF je však krytie prakticky neobmedzené, pretože akcie/ETF zostávajú investorovi aj v prípade problémov brokera. V prípade úplného krachu by likvidátor od klienta požadoval, aby svoje akcie presunul k inému maklérovi, ale cenné papiere by mu zostali. Záruka do výšky 22 000 EUR sa teda vzťahuje predovšetkým na hotovosť.

Bohužial, je to poľský broker, takže ochrana je poľská. Pre slovenských brokerov a EIC platí 50 000 €.
To portfólio som myslel hlavne cez EIC..lebo to agenti radi ponúkajú, aby ti založili manažovaný účet.
Keď si budeš nakupovať sám, stačí jedno ETF..ved sú to indexové a obsahujú x krát viac akcií ako bežný fond.
Nestačí ti 500 akcií v SP500, alebo 2500 v ETF SVET?
Ak si mladý a fanúšik technológii, a nebudeš mať v gatiach z poklesov, ale chceš ísť na vyšší výnos, tak kludne zváž ETF na Nasdaq 100.
Aj tak je tam polovica akcií klasických a len polovica technologických. Je to na tebe, ty musíš vedieť akú máš povahu.
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
andy767
Príspevky: 4
Dátum registrácie: Ut 14 11, 2023 11:42 am

Re: ETF investovanie cez napr. XTB alebo iný broker, alebo EIC

Príspevok od používateľa andy767 »

Výborne, vrelá vďaka za informácie, nech sa darí.
andy767
Príspevky: 4
Dátum registrácie: Ut 14 11, 2023 11:42 am

Re: ETF investovanie cez napr. XTB alebo iný broker, alebo EIC

Príspevok od používateľa andy767 »

JUGGLER napísal: Ut 14 11, 2023 11:06 pm XTB všetko zadarmo, len treba kupovať real ETFs ( nie CFD ) bez konverzie (teda na účte EUR kúpiť eurovú verziu ETF ) a akumulačné verzie (dividendy sa akumulujú vo vnútri fondu ). Pekne popísali tú ochranu, že aj ked broker krachne, cenné papiere ostávajú v bezpečí. Môže sa prísť len o cash :

XTB má poistenie len pre akcie/ETF vo výške 22 000 EUR

Pri investovaní je jednou z najčastejších otázok bezpečnosť finančných prostriedkov. Základné krytie peňazí zabezpečuje garančný fond, ktorý vypláca prostriedky investorom v prípade, že napríklad maklér skrachuje. V prípade akcií alebo ETF je však krytie prakticky neobmedzené, pretože akcie/ETF zostávajú investorovi aj v prípade problémov brokera. V prípade úplného krachu by likvidátor od klienta požadoval, aby svoje akcie presunul k inému maklérovi, ale cenné papiere by mu zostali. Záruka do výšky 22 000 EUR sa teda vzťahuje predovšetkým na hotovosť.

Bohužial, je to poľský broker, takže ochrana je poľská. Pre slovenských brokerov a EIC platí 50 000 €.
To portfólio som myslel hlavne cez EIC..lebo to agenti radi ponúkajú, aby ti založili manažovaný účet.
Keď si budeš nakupovať sám, stačí jedno ETF..ved sú to indexové a obsahujú x krát viac akcií ako bežný fond.
Nestačí ti 500 akcií v SP500, alebo 2500 v ETF SVET?
Ak si mladý a fanúšik technológii, a nebudeš mať v gatiach z poklesov, ale chceš ísť na vyšší výnos, tak kludne zváž ETF na Nasdaq 100.
Aj tak je tam polovica akcií klasických a len polovica technologických. Je to na tebe, ty musíš vedieť akú máš povahu.
Ešte predsa by som sa ťa opýtal, kupovať cez xtb etf v eurách, teda napr. Ishares s&p 500 .de alebo teda .uk v dolároch?
Fund
Gold Member **
Príspevky: 414
Dátum registrácie: Po 15 02, 2021 2:46 pm
Has thanked: 138 times
Been thanked: 59 times

Re: ETF investovanie cez napr. XTB alebo iný broker, alebo EIC

Príspevok od používateľa Fund »

...ak si teda poslem,uvadzam priklad,na ucet v XTB 22.000€,ktore budem mat iba na ucte nezainvestovane a zaroven uz davnejsie som nakupil priklad: ETF S&P 500 v hodnote 30.000€,v pripade krachu brokera,mi bude vyplatenych 22.000€ a o investiciu ETF S&P 500 v hodnote 30.000€ nepridem,ale bude mi presunuta k inemu brokerovi...chapem to spravne?
JanH
Gold Member **
Príspevky: 491
Dátum registrácie: Ne 06 02, 2022 6:31 am
Has thanked: 126 times
Been thanked: 169 times

Re: ETF investovanie cez napr. XTB alebo iný broker, alebo EIC

Príspevok od používateľa JanH »

Presne. Či XTB alebo EIC, rovnaký princíp iná výška ochrany “peňaženky”.
MiBi
Gold Member **
Príspevky: 554
Dátum registrácie: St 07 07, 2021 11:52 am
Has thanked: 9 times
Been thanked: 256 times

Re: ETF investovanie cez napr. XTB alebo iný broker, alebo EIC

Príspevok od používateľa MiBi »

otazka znie, ci viem nejako preverit, ci skutocne XTB (alebo aj iny broker) moje pokyn zrealizoval a zainvestoval celu sumu, tak ako som chcel. Podla mna ta garancia sa vztahuje aj na to, ze by ma broker "podvadzal" a pri krachu by bolo zistene, ze peniaze neinvestoval tak ako mal. Z tohto dovodu povazujem za vhodne mat tu garanciu, co najvyssiu a nielen aby pokryvala nezainvestovanu sumu.
vyskúšaj FINAX https://www.finax.eu/sk/invite/0/3cd0cdaf (1000 eur riadených 3 roky bez poplatku)
účet v TB s bonusom 100+70€ a 1 rok vedenie zadarmo https://www.tatrabanka.sk/sk/vyhodny-uc ... F959BC9598
Sl4vo
Príspevky: 1
Dátum registrácie: St 17 01, 2024 12:25 am

Re: ETF investovanie cez napr. XTB alebo iný broker, alebo EIC

Príspevok od používateľa Sl4vo »

Ahojte, využijem túto tému, na pár otázok. Bol som už takmer rozhodnutý pre EIC ale teraz keď XTB zaviedlo automatické investovanie myslím si ,že veľká konkurencia pre EIC.
Keďže sa mi páči myšlienka nekonečného investičného horizontu takže stále zainvestované.

By som sa chcel opýtať v prípade EIC po dosiahnutí cieľa a zmenenie účtu na rentovy čiže už vyplácanie zostávajú ostatné prostriedky stále zainvestované?

U XTB by som sa chcel opýtať ako je v pripade toho automatického investovania potom možnosť vyplácania ? Bude treba ručne každý mesiac odpredavat a posielat. Alebo je možné to z automatizovat tak ako v prípade EIC ,že si nastavím koľko chcem aby mi každý mesiac odpredali s tým ,že bude dodržaný aj časový test. A zároveň aby ostatne fin. Prostriedky zostali stále zainvestované. Neako som toto na ich stránke nenašiel.
aviceN
Gold Member **
Príspevky: 405
Dátum registrácie: Št 07 01, 2021 10:24 am
Has thanked: 163 times
Been thanked: 136 times
Kontaktovať používateľa:

Re: ETF investovanie cez napr. XTB alebo iný broker, alebo EIC

Príspevok od používateľa aviceN »

Ahoj, rentový účet v EIC je samostatný účet, nevieš zmeniť z cieľového účtu na rentový. Potrebuješ aby sa vytvoril nový rentový a následne z 2kového vieš presunúť ETF do rentového a nastavíš odpredávanie. Samozrejme zvyšok ostáva zainvestovaný.
Viac info o mojej EIC ponuke bez manažérskeho poplatku na: https://www.pasivneinvestovanie.sk/
Napísať odpoveď

Návrat na "Potrebujem investovať, sporiť, poistiť sa"