Dilema s bývaním

Nehnuteľnosti ako alternatíva k (ne)existujúcemu slovenskému akciovému trhu. Hypotekárne úvery - na bývanie aj investovanie.
Pravidlá fóra
Nezabudnite, prosím, že svojou prítomnosťou a diskutovaním na tomto fóre vyjadrujete svoj súhlas s vždy aktuálnymi Podmienkami používania tohto fóra. Predovšetkým prosím dbajte na slušnosť komunikácie a rešpektovanie sa navzájom. Celé Podmienky používania tohto fóra si môžte prečítať tu.
Pepo174
Príspevky: 10
Dátum registrácie: Ne 11 02, 2024 12:31 pm

Dilema s bývaním

Príspevok od používateľa Pepo174 »

Zdravím.

Pochádzame s manželkou z malého mesta kde máme komplet celú rodinu a v r. 2018 sme si kúpili 3izb. Byt v novostavbe v krajskom meste, čiže 30 km od našeho malého mestečka.

Ja mám prácu v krajskom meste kde máme nový byt a manželka teraz po 6-tich rokoch=dve teti-materske & rodičovske na jar nastupuje naspäť do práce kde pred tým pracovala v malom meste.

Problém je že tu v krajskom meste nemáme žiadnu pomoc so strany rodiny keďže je to ďaleko v prípade ak budeme obidvaja v práci a bude treba deti odviesť do škôlky, školy.

Veľká dilema pre nás je čo ďalej...
Dostali sme ponuku na kúpu 3 izb bytu v malom meste na prízemí kde bývajú v tom istom vchode aj svokrovcovi ktory su už práve na dôchodku a sú ochotní nám stále pomôcť s deťmi.

Byt v novostavbe nás stál spolu 160 000€
Cena teraz by bola cca.220 000 €
Zostatok na úvere máme 40 000€

Byt v malom meste v klasickom paneláku 40- ročnom je v ponuke za 140 000€

Otázka je či predať novostavbu z r.2018 kde by sa z predaja financovala kúpa bytu v malom meste, alebo zobrať ďalší úver v sume 140 000€ a dávať do prenájmu novostavbu.

Bolo by to z investičného pohľadu ok?

V prípade predaja novostavby a zvyšných € dať niekam investovať?

Vďaka za radu.
user27
Active Member
Príspevky: 103
Dátum registrácie: Št 09 02, 2017 10:32 am
Has thanked: 1 time
Been thanked: 8 times

Re: Dilema s bývaním

Príspevok od používateľa user27 »

8/10 ludi co poznam tuto situaciu riesi kupov dalsej nehnutelnosti a prenajmom povodnej.

Presne z toho dovodu by som ti radil opak.
JanH
Gold Member **
Príspevky: 492
Dátum registrácie: Ne 06 02, 2022 6:31 am
Has thanked: 126 times
Been thanked: 170 times

Re: Dilema s bývaním

Príspevok od používateľa JanH »

user27 napísal: Št 15 02, 2024 9:31 am 8/10 ludi co poznam tuto situaciu riesi kupov dalsej nehnutelnosti a prenajmom povodnej.

Presne z toho dovodu by som ti radil opak.
Neda sa to zovseobecnovat. V prvom rade chybaju informacie a prieskum trhu a nejaky elementartny prepocet.
Najskor by som si zistil, ake podmienky uverovania mi aktualne vie ponuknut banka. Potom ake su priemerne vynosy z prenajmu v danej lokalite. Dat do kalkulacky a pozriet si, co to urobi s Tvojim rozpoctom.
Pokial tie peniaze, ktore by sli na hypoteku vzhladom na osobnostne crty Teba a Tvojej manzelky isli inak na konzum, urcite nie je zla volba investovanie - uz ci do nehnutelnosti, zlata, akcii, ETF -> natrenovat si investicny navyk .
Co mi ale zdvihlo obocie je uvazovanie ist z noveho a moderneho do stareho a nemoderneho navyse na prizemi. Ja osobne by som sa s takymto vyvojom nevedel stotoznit ani za cenu docasnej vyhody pestunstva potomkov.
uhlikova_stopa
Silver Member *
Príspevky: 274
Dátum registrácie: Ne 12 06, 2022 8:14 am
Has thanked: 59 times
Been thanked: 33 times

Re: Dilema s bývaním

Príspevok od používateľa uhlikova_stopa »

Este to mozete spravit tak, ze predate byt svokrovcov a kupite im byt niekde vo vasom meste blizko vas…cize vyhraju vsetci…v krajskom meste je zrejme aj lepsia lekarska dostupnost pre svokrovcov…
rmaly
Guru Member ****
Príspevky: 1437
Dátum registrácie: St 21 04, 2010 12:53 pm
Has thanked: 781 times
Been thanked: 84 times

Re: Dilema s bývaním

Príspevok od používateľa rmaly »

Ja sa tiez priklanam zvazit nie ze investicnu stranku veci, ale "rodinnu" alebo ako to nazvat... na jednej strane sa kvoli babysittingu (co je dolezite, nepopieram) prestahujete z vacsieho mesta do mensieho a do bytu na prizemi... Inac byvat v rovnakom vchode ako rodicia / svokrovci je "privelmi blizko" :) :)
Treba si zvazit, ze ci na tych par rokov to za to stoji. Na druhej strane je pravda, ze aj rodicia zostarnu, tak ci sa o nich nebudete musiet starat... to hovori v prospech kupy bytu v mensom meste...
Alternativa - "neoplati" sa vam radsej - ak bude potrebne doviezt rodicov na babysitting alebo zaviest (chore) deti do mensieho mesta? Zase 30km nie je za normalnych okolnosti tak daleko (len uvazujem nahlas... nie je to ani kritika ani navod... skor nahlad z viacerych stran)...
Drz sa a nech sa dobre rozhodnete
Murosik
Silver Member *
Príspevky: 218
Dátum registrácie: So 20 11, 2021 8:44 pm
Has thanked: 57 times
Been thanked: 49 times

Re: Dilema s bývaním

Príspevok od používateľa Murosik »

Tak bola by výhoda mat peniaze Navyse, ktore sa daju investivat hned. Ale to si treba dat do kalkulačky, či je to výhodnejšie ako to, že ušetrím do konca života za cestovanie do prace (k krajskom meste si asi vždy nájdem prácu a aj lepšie platenú)? Pravdepodobne by ste cestovali obaja, ty aj manželka a to je pravdepodobne náklad x2. Ak by sa neuspokojila s (pravdepodobne horsie ohodnotenou) pracou v tom okresnom meste. To su vsetko peniaze co mozes investovat v priebehu rokov (cestovné, vyssi plat)

Tiež je otázka ako dlho budeš musieť pre deti chodiť do školy. Ešte 5-6rokov? Oplatí sa kvoli týmto 6 rokom robiť tak drastické rozhodnutie? Ak áno, tak do toho.

Kam investovať, to sa potom treba rozhodnúť podľa toho na ako dlhú dobu chcete investovať.
Používateľov profilový obrázok
Trumpeta1978
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 4357
Dátum registrácie: Ut 28 03, 2017 9:05 pm
Has thanked: 431 times
Been thanked: 344 times

Re: Dilema s bývaním

Príspevok od používateľa Trumpeta1978 »

Pepo174 napísal: Št 15 02, 2024 7:07 am Byt v malom meste v klasickom paneláku 40- ročnom je v ponuke za 140 000€
neodporúčam bývanie v starom paneláku. Bývam aj byval som v minulosti vo viacerých typoch a žiť sa síce dá, ale nie je to moc dobrá voľba.
Pepo174
Príspevky: 10
Dátum registrácie: Ne 11 02, 2024 12:31 pm

Re: Dilema s bývaním

Príspevok od používateľa Pepo174 »

V čistom s manželkou máme mesačne 2500€

Kebyže sme kúpili starý byť tak úver by bol mesačne 700€

Teraz pri tom novom platíme 180 mesačne kde je zostatok 40000€

Ak by sme dali do prenájmu novostavbu ceny sú cca mesačne 800€ za prenajom

Najmladšia dcéra má 3 roky čize bude treba opateru ešte min.10 rokov

Všetko by fungovalo v malom meste čize manželka tam by mala prácu deti tam do škôlky akurát ja by som musel dochádzať 15x po 60 km v mesiaci spolu tam a späť.

A do budúcna svokrovci budú potrebovať pomôcť keďže obidve dcery bývajú vo veľkom meste

Úprimne poviem že nemám chuť dávať byt do prenájmu a mať s tým starosti...
jaroslav81
Silver Member *
Príspevky: 219
Dátum registrácie: So 17 04, 2010 6:31 pm
Has thanked: 3 times
Been thanked: 106 times

Re: Dilema s bývaním

Príspevok od používateľa jaroslav81 »

...v prvom rade ist byvat do panelaku ku svokrovcom je totalna hovadina, ale na to do roka prides aj sam a budes to povazovat za najvacsi omyl tvojho zivota...ak chces viac info, chod na modry konik si o tom nieco precitat...je uplne jedno ze mate teraz vyborne vztahy, hned ako sa svokrovci zacnu miesat do vychovy deti sa to zmeni...
...a v druhom rade, podnajomnici byty nicia, novostavbu by som im nikdy neprenajal...a je coraz tazsie natrafit na dobrych a platiacich podnajomnikov, mam kolegu co prenajima v krajskom meste, kazdu chvilu sa menia podnajomnici, po urcitej dobe zacnu byt problemy s platenim a musi zhanat dalsich...a to nehovorim, ze 93% Slovakov byva vo vlastnom, tak neviem ci bude komu casom prenajimat, investicnch bytov uz je privela...a 3 izbovy byt vobec nie je vhodny na prenajom, najlepsie sa prenajimaju 1,5 izbove byty, ked uz predaj 3 izbak. vyplat hypoteku a kup lacnejsi 1 - 1,5 izbak na prenajom.
Pepo174
Príspevky: 10
Dátum registrácie: Ne 11 02, 2024 12:31 pm

Re: Dilema s bývaním

Príspevok od používateľa Pepo174 »

Ak by bola splátka úveru za kúpu bytu v malom meste 700€ tak by sme za 30 rokov dosť veľa prerobili a to mi už nepríde investične správne rozhodnutie
Používateľov profilový obrázok
iosephus
Silver Member *
Príspevky: 248
Dátum registrácie: Po 06 02, 2023 2:56 pm
Has thanked: 15 times
Been thanked: 32 times

Re: Dilema s bývaním

Príspevok od používateľa iosephus »

Pepo174 napísal: Št 15 02, 2024 4:33 pm Ak by bola splátka úveru za kúpu bytu v malom meste 700€ tak by sme za 30 rokov dosť veľa prerobili a to mi už nepríde investične správne rozhodnutie
Veď ale 700€ je splátka pri súčasných úrokoch, tie ale nebudú vždy takéto vysoké.
user27
Active Member
Príspevky: 103
Dátum registrácie: Št 09 02, 2017 10:32 am
Has thanked: 1 time
Been thanked: 8 times

Re: Dilema s bývaním

Príspevok od používateľa user27 »

To vies odkial ? Obrazok je ilustracny.
usd_rate.png
rmaly
Guru Member ****
Príspevky: 1437
Dátum registrácie: St 21 04, 2010 12:53 pm
Has thanked: 781 times
Been thanked: 84 times

Re: Dilema s bývaním

Príspevok od používateľa rmaly »

Pepo174 napísal: Št 15 02, 2024 4:33 pm Ak by bola splátka úveru za kúpu bytu v malom meste 700€ tak by sme za 30 rokov dosť veľa prerobili a to mi už nepríde investične správne rozhodnutie
Ciste teoreticky - ak by si byt zaradil do OM, tak si uroky davas do nakladov (ako aj dalsie veci)... tym padom velka cast rokov by bola oficialne dan blizka nule...
Za dalsie, ak to beries z investicneho hladiska, ak ty sice nominalne prerobis, ale ber to tak, ze znizis cenu bytu... teda za 30 rokov mas "zdarmo" byt (alebo za nizku cenu... len to, co preplatis na hypo)...
To nie je odporucanie, to je len ozrejmenie...
Používateľov profilový obrázok
duves
Gold Member **
Príspevky: 552
Dátum registrácie: Ut 20 07, 2021 12:34 pm
Has thanked: 130 times
Been thanked: 120 times

Re: 1.pilier

Príspevok od používateľa duves »

Prílohy
ved-toto.jpg
Používateľov profilový obrázok
wladas
Platinum Member ***
Príspevky: 1037
Dátum registrácie: St 22 09, 2021 7:42 pm
Has thanked: 50 times
Been thanked: 144 times

Re: 1.pilier

Príspevok od používateľa wladas »

No ale akych elit? Koho konkretne?
Nekupuju nehnutelnosti aj investori zo zahranicia?
Cenu nehnutelnosti zvysuje hlavne dopyt. Je dostatok novych nehnutelnosti?
Používateľov profilový obrázok
duves
Gold Member **
Príspevky: 552
Dátum registrácie: Ut 20 07, 2021 12:34 pm
Has thanked: 130 times
Been thanked: 120 times

Re: 1.pilier

Príspevok od používateľa duves »

https://slovnik.aktuality.sk/slovnik-cu ... v/?q=elita

elitárstvo – koncepcia vychádzajúca z úlohy elity v spoločnosti; povýšenecké, nadradené vystupovanie
Používateľov profilový obrázok
wladas
Platinum Member ***
Príspevky: 1037
Dátum registrácie: St 22 09, 2021 7:42 pm
Has thanked: 50 times
Been thanked: 144 times

Re: 1.pilier

Príspevok od používateľa wladas »

Ano, noznice sa s tymto roztvaraju ale elitarstvo je zle pomenovanie.
Jeden z hlavnych problemov je rovnaky ako u nas - nedostatocne stavanie novych nehnutelnosti.
Truncus
Gold Member **
Príspevky: 343
Dátum registrácie: Ut 25 04, 2023 10:39 am
Has thanked: 64 times
Been thanked: 73 times

Re: 1.pilier

Príspevok od používateľa Truncus »

wladas napísal: Ut 14 05, 2024 9:01 am Ano, noznice sa s tymto roztvaraju ale elitarstvo je zle pomenovanie.
Jeden z hlavnych problemov je rovnaky ako u nas - nedostatocne stavanie novych nehnutelnosti.
A prečo je u nás aj v ČR nedostatočné stavanie nových nehnuteľností ? :wink:
Používateľov profilový obrázok
duves
Gold Member **
Príspevky: 552
Dátum registrácie: Ut 20 07, 2021 12:34 pm
Has thanked: 130 times
Been thanked: 120 times

Re: 1.pilier

Príspevok od používateľa duves »

Ja mam na poschodí znalcov, čo verifikuju znalecky posudky k hypotekam. Tak sa občas porozprávame. Tie obstaravacie naklady + primerany zisk by boli uplne niekde inde, ako sa to predávajú v hlavnom meste byty novostavby.
Používateľov profilový obrázok
duves
Gold Member **
Príspevky: 552
Dátum registrácie: Ut 20 07, 2021 12:34 pm
Has thanked: 130 times
Been thanked: 120 times

Re: 1.pilier

Príspevok od používateľa duves »

wladas napísal: Ut 14 05, 2024 9:01 am Ano, noznice sa s tymto roztvaraju ale elitarstvo je zle pomenovanie.
Jeden z hlavnych problemov je rovnaky ako u nas - nedostatocne stavanie novych nehnutelnosti.
Cenovo dostupných si myslel? Lebo nie je problem kupiť byt za 350 tisic €
Používateľov profilový obrázok
Trumpeta1978
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 4357
Dátum registrácie: Ut 28 03, 2017 9:05 pm
Has thanked: 431 times
Been thanked: 344 times

Re: 1.pilier

Príspevok od používateľa Trumpeta1978 »

Ono treba mysliet aj na to, ze nejde iba o samotnu vystavbu novostavieb ale aj infrastrukturu. A Ba nie je v stave absorbovat velký narast novostavieb. Nejde len o dopravu, ale aj napr kanalizacnu siet a ine. Je známe že kanalizácia nestíha v niektorych obvodoch už teraz, o väčších dažďoch a sú s tým značné problemy. V našom dome tiež.
PredsaJa
Silver Member *
Príspevky: 154
Dátum registrácie: Po 25 04, 2022 9:27 pm
Has thanked: 56 times
Been thanked: 68 times

Re: 1.pilier

Príspevok od používateľa PredsaJa »

Truncus napísal: Ut 14 05, 2024 9:10 am A prečo je u nás aj v ČR nedostatočné stavanie nových nehnuteľností ? :wink:
A odpoveď je lebo elity?
PredsaJa
Silver Member *
Príspevky: 154
Dátum registrácie: Po 25 04, 2022 9:27 pm
Has thanked: 56 times
Been thanked: 68 times

Re: 1.pilier

Príspevok od používateľa PredsaJa »

duves napísal: Ut 14 05, 2024 10:51 am Ja mam na poschodí znalcov, čo verifikuju znalecky posudky k hypotekam. Tak sa občas porozprávame. Tie obstaravacie naklady + primerany zisk by boli uplne niekde inde, ako sa to predávajú v hlavnom meste byty novostavby.
Čo je p podľa teba a podľa znalcov, s ktorými sa stretávaš, primeraný zisk?
Používateľov profilový obrázok
duves
Gold Member **
Príspevky: 552
Dátum registrácie: Ut 20 07, 2021 12:34 pm
Has thanked: 130 times
Been thanked: 120 times

Re: 1.pilier

Príspevok od používateľa duves »

Neviem, k tomu som sa nedostal. Aký by mal podla teba byť? 50%, 100%? Alebo 10%?
Používateľov profilový obrázok
wladas
Platinum Member ***
Príspevky: 1037
Dátum registrácie: St 22 09, 2021 7:42 pm
Has thanked: 50 times
Been thanked: 144 times

Re: 1.pilier

Príspevok od používateľa wladas »

Truncus napísal: Ut 14 05, 2024 9:10 amA prečo je u nás aj v ČR nedostatočné stavanie nových nehnuteľností ? :wink:
Asi milion dovodov a pride mi ze ziadny sa neriesi :D

duves napísal: Ut 14 05, 2024 10:52 amCenovo dostupných si myslel? Lebo nie je problem kupiť byt za 350 tisic €
Samozrejme ze cenovo dostupnych ktore sa daju povazovat za priemer az nizsie. Nas beznych ludi nezaujimaju luxusnejsie nehnutelnosti. Aj ked na fore sa tu najdu aj bonitnejsi.
iceberg8
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 4029
Dátum registrácie: Pi 29 07, 2016 6:18 am
Has thanked: 490 times
Been thanked: 180 times

Re: 1.pilier

Príspevok od používateľa iceberg8 »

wladas napísal: Ut 14 05, 2024 9:01 am Ano, noznice sa s tymto roztvaraju ale elitarstvo je zle pomenovanie.
Jeden z hlavnych problemov je rovnaky ako u nas - nedostatocne stavanie novych nehnutelnosti.
Mal si vtipnu kasu? :D :D :D
Ved cele juhozapadne Slovensko je zasrane a zasvinene ako nejaky Indicky slum. Jediny rozdiel je, ze India drevo a my beton.
Odoslané z počítača
Používateľov profilový obrázok
wladas
Platinum Member ***
Príspevky: 1037
Dátum registrácie: St 22 09, 2021 7:42 pm
Has thanked: 50 times
Been thanked: 144 times

Re: 1.pilier

Príspevok od používateľa wladas »

iceberg8 napísal: St 15 05, 2024 8:58 pmVed cele juhozapadne Slovensko je zasrane a zasvinene ako nejaky Indicky slum.
Som rodeny blavak a casto chodim smer Komarno a netusim o com pises.
iceberg8
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 4029
Dátum registrácie: Pi 29 07, 2016 6:18 am
Has thanked: 490 times
Been thanked: 180 times

Re: 1.pilier

Príspevok od používateľa iceberg8 »

Urodne polia sa menia na toto:
Prílohy
slum.png
Odoslané z počítača
Používateľov profilový obrázok
wladas
Platinum Member ***
Príspevky: 1037
Dátum registrácie: St 22 09, 2021 7:42 pm
Has thanked: 50 times
Been thanked: 144 times

Re: 1.pilier

Príspevok od používateľa wladas »

To je co? To som v zivote nikde na Slovensku nevidel. A to som videl aj zname getta
Používateľov profilový obrázok
duves
Gold Member **
Príspevky: 552
Dátum registrácie: Ut 20 07, 2021 12:34 pm
Has thanked: 130 times
Been thanked: 120 times

Re: 1.pilier

Príspevok od používateľa duves »

wladas napísal: Št 16 05, 2024 5:52 pm Som rodeny blavak a casto chodim smer Komarno a netusim o com pises.
ja som rodeny bratislavčan :D
Používateľov profilový obrázok
wladas
Platinum Member ***
Príspevky: 1037
Dátum registrácie: St 22 09, 2021 7:42 pm
Has thanked: 50 times
Been thanked: 144 times

Re: 1.pilier

Príspevok od používateľa wladas »

Ale noooo. Nechapem tu citlivost na blavu. Vsak to nie je nadavka :)
iceberg8
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 4029
Dátum registrácie: Pi 29 07, 2016 6:18 am
Has thanked: 490 times
Been thanked: 180 times

Re: 1.pilier

Príspevok od používateľa iceberg8 »

wladas napísal: Št 16 05, 2024 9:45 pm To je co? To som v zivote nikde na Slovensku nevidel. A to som videl aj zname getta
To je "slum" tj, hromada domov na sebe nalepenych.
Naozaj si myslis, ze tie 250-300m2 pozemky ti toto nepripominaju?
Pozri si potom satelitne snimky pred a po, ako sa ten juhozapad Slovenska meni.
Poznam okolie BA zo vsetkych smerov, vidim na vlastne oci, ako tieto nezmyselne stavby rastu na urodnych poliach.
A potom sa ludia stazuju na dopravu, na kanalizaciu atd atd..
Uz je prakticky nemozne jazdit na bicykloch medzi dedinami, polne cesty vyasfaltovane a soferov ako maku s velkymi autami..
Chapem, ze "pokrok nezastavis" ako sa nadava, ale ... tie miniaturen pozemky su pre mna jednoducho na smiech a pripominaju mi Indicky slum :)
A vsetky krasne obkolesene betonovym plotom.
Este pred 10 rokmi, ked toto zacalo (teraz akceleruje) som tomu hovoril "lezaty panelak", dnes tomu hovorim "slum" :)


duves, (a ini)
PS: samotny "vláčik Blaváčík" ma pomenovanie ake ma..
Odoslané z počítača
iceberg8
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 4029
Dátum registrácie: Pi 29 07, 2016 6:18 am
Has thanked: 490 times
Been thanked: 180 times

Re: 1.pilier

Príspevok od používateľa iceberg8 »

Sice mimo temu a od protinozcov, ale tu je to krasne vidiet, o com hovorim, ach ten kontrast :)
Prílohy
50m.png
Odoslané z počítača
Používateľov profilový obrázok
Trumpeta1978
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 4357
Dátum registrácie: Ut 28 03, 2017 9:05 pm
Has thanked: 431 times
Been thanked: 344 times

Re: 1.pilier

Príspevok od používateľa Trumpeta1978 »

iceberg8 napísal: Ne 19 05, 2024 8:17 am
wladas napísal: Št 16 05, 2024 9:45 pm To je co? To som v zivote nikde na Slovensku nevidel. A to som videl aj zname getta
To je "slum" tj, hromada domov na sebe nalepenych.
Naozaj si myslis, ze tie 250-300m2 pozemky ti toto nepripominaju?
Pozri si potom satelitne snimky pred a po, ako sa ten juhozapad Slovenska meni.
Poznam okolie BA zo vsetkych smerov, vidim na vlastne oci, ako tieto nezmyselne stavby rastu na urodnych poliach.
A potom sa ludia stazuju na dopravu, na kanalizaciu atd atd..
Uz je prakticky nemozne jazdit na bicykloch medzi dedinami, polne cesty vyasfaltovane a soferov ako maku s velkymi autami..
Chapem, ze "pokrok nezastavis" ako sa nadava, ale ... tie miniaturen pozemky su pre mna jednoducho na smiech a pripominaju mi Indicky slum :)
A vsetky krasne obkolesene betonovym plotom.
Este pred 10 rokmi, ked toto zacalo (teraz akceleruje) som tomu hovoril "lezaty panelak", dnes tomu hovorim "slum" :)


duves, (a ini)
PS: samotny "vláčik Blaváčík" ma pomenovanie ake ma..
kde sú tie pozemky 250-300m2 ? Poznam dost ludi ktorí majú v blizkosti Ba rodinne domy ale nikto z nich nemá pod 400m2 a vynimkou nie su ani cez 1000m2. Apropo jednotlive obce myslim maju zadefinovane v uzemnom plane aky najmensi pozemok pre stavbu domu povoluju. A este jedna vec: niektorí ludia velky pozemok vyslovene nechcú, pretoze sa on nemaju cas starat a maju pocit ze by ho dostatocne nevyuzili.
Používateľov profilový obrázok
wladas
Platinum Member ***
Príspevky: 1037
Dátum registrácie: St 22 09, 2021 7:42 pm
Has thanked: 50 times
Been thanked: 144 times

Re: 1.pilier

Príspevok od používateľa wladas »

iceberg8 napísal: Ne 19 05, 2024 8:17 amTo je "slum" tj, hromada domov na sebe nalepenych.
Dam priklad.
Klasicky dom na okraji BA 350k€, byt 180k€, "slum" v satelite 220k€. Velmo orientacne ale len na porovnanie
Pre niekoho je to jasna volba :) Ludia sa prikrivaju dekou na ktoru maju peniaze.

A ohladom ornej pody. To akoze teraz zakazeme stavat na celom zitnom ostrove a jeho sirsom okoli? Pretoze v podstate vsetko je orna poda.
Používateľov profilový obrázok
Trumpeta1978
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 4357
Dátum registrácie: Ut 28 03, 2017 9:05 pm
Has thanked: 431 times
Been thanked: 344 times

Re: 1.pilier

Príspevok od používateľa Trumpeta1978 »

apropo, nahodou to nie je tak, ze predtym ako sa polnohospodarstva poda zmeni na stavebny pozemok tak by sa mala stiahnut ornica? len sa pytam ako laik. Tym padom sa ta ornica vyuzije inde.

wladas
byt pre 3-4clenu rodinu v nie okrajovej casti Ba a aspon trochu slusnejsej vymere stoji omnoho viacej ako 180K, lebo tolko stoja malé 2izbáky v panelaku. V Ba robí velky rozdiel v cenach konkretna stvrt mesta.
Používateľov profilový obrázok
wladas
Platinum Member ***
Príspevky: 1037
Dátum registrácie: St 22 09, 2021 7:42 pm
Has thanked: 50 times
Been thanked: 144 times

Re: 1.pilier

Príspevok od používateľa wladas »

Ano viem, preto pisem cenu okrajovej casti kedze ju porovnavam so satelitnym domom.
Porovnavat satelitny "slum" dom s bytom v sirsom centre mesta nema moc logiku.
iceberg8
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 4029
Dátum registrácie: Pi 29 07, 2016 6:18 am
Has thanked: 490 times
Been thanked: 180 times

Re: 1.pilier

Príspevok od používateľa iceberg8 »

Vyrastal som v tom okoli, BA a okolie, mal som s bicyklom prejazdene hromady kilometrov, ked tadial idem dnes autom, radsej mlcim, tym som chcel povedat, ze tato vystavba zdevastovala cele okolie BA.
Samozrejme, niekomu sa to paci, mne sa to nepaci, len moj nazor :)
Tak ako v panelaku, ludia si uvedomia do coho isli az ked tam byvaju par rokov, to som sa naucil na vlatnej kozi :)
Najskor mi to prisiel fajn panelak, potom som pochopil, ze par ludi tam robi bordel a nemozno s tym nic robit, aspon nie legalne, tak som odtial odisiel.

Domy nalepene na sebe.. koeficient zastavanosti 36% by znamenal, ze na 400m2 pozemok (20x20) hodis 12x12m dom, co nie je ziadna ozruta, povedal by som 4i dom.. ak sa jedna o jednopodlazny. cize logicky, zostane ti 4metre z kazdej strany.. 12+4+4=20.
Uz aj pri prahistorickom koeficiente 25%, kde podla mna vacsna obci uz ma daleko vyssie cislo, to mas 10x10 domcek :) cize 5 metrov kazda strana.
Jasne, ludom to staci, len si ludia potom neuveodmuju, ze takto podporuju extremne ceny nehnutelnosti, ale to je tema do nehnutelnosti skor, nez sem..
Domy nalepene na sebe. odbodil som od temy, su podobne ako panelak, ak mas suseda doslova na dosah, a z kazdej strany prakticky, to nie je komfort, to je naozaj pre niekoho "kto nema cas sa starat" a cely den je v praci a vikendy uteka na chatu radsej.. :)

Ono problem je skor v tom, nie v tom ze by ludia "chceli byvat", ale ze velka cast z tychto nehnutelnosti zyva prazdnotou, lebo tam ludia ukladaju zarobene peniaze, co je logicky z jedneho pohladu OK, ale potom ak sa z takych lokalit stane nieco ako Detroit alebo este lepsie St. Louis (okrajove casti), ak sa vytratia aj investicie (praca)...

Podla mna celkom neriesitelny problem.. :D mas pravo to kupit, ale zaroven sused ma pravo napokoj, zaroven novy clen ma pravo kupit ale kedze niekto drzi ceny hore (to je jedno kto, ma na to pravo) tak novy 18rocny clovek ma smolu, nema kde byvat.. Ale bomba je, ked kupis za draho, a potom ti o rok-dva niekto postavi bytovku a z terasy/zahrady mas divadelne javisko viacmenej...

/ale to je len moj nazor a pocit z tohoto celeho :)
Odoslané z počítača
hifron
Silver Member *
Príspevky: 296
Dátum registrácie: Ut 01 03, 2022 1:40 pm
Has thanked: 4 times
Been thanked: 9 times

Re: 1.pilier

Príspevok od používateľa hifron »

iceberg8 napísal: Ne 19 05, 2024 11:43 am tak novy 18rocny clovek ma smolu, nema kde byvat..
má právo nastúpiť do univerzitného mestečka a počas štúdia zarobiť na to, aby mal na prenájom. Po ukončení štúdia po pár rokoch ak sa ujme, bude totiž riešiť, že kam si ho pozvú alebo zájde alebo ako momentálne je uplatniteľný na trhu, či nie je náhodou pretlak a ako na tom zarobiť nielen pre seba. vyšší dívčí hrať netreba :D
Používateľov profilový obrázok
Trumpeta1978
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 4357
Dátum registrácie: Ut 28 03, 2017 9:05 pm
Has thanked: 431 times
Been thanked: 344 times

Re: 1.pilier

Príspevok od používateľa Trumpeta1978 »

iceberg8
tí ludia čo sa tam nastahovali, mali v rámci svojich financnych mozností voľbu bývat v nejakej bytovke, alebo mimo Ba vo vlastnom domčeku s nevelkym pozemkom. A rozhodli sa pre moznost B. To že niekomu z nás sa viacej páči možnosť A je vec čisto subjektívneho názoru. Ja by som bol tiež radšej keby miesta kde bola kedysi zeleň a su dnes zastavané, tou zeleňou zostali, ale holt taký je spoločenský vývoj. Napr taka radová zastavba, človek by povedal ze tam ma minimum sukromia. Ale na druhej strane, radova zastavba existovala aj v minulosti, dokonca aj v zahranici su cele historicke stvrte a sama radovka.
Takže to nie je žiaden moderný výmysel, ale racionalny pristup ako nebyvat v byte aj ked clovek nemá na normalny rodinny dom. Mi to pripada ako by niekto sa vyplakaval, ze sa nemoze pozerat ze ludia chodia v lacnych autach, pritom realita je taka ze na drahé nemaju, tak pochopitelne sa snazia riesit vec v ramci svojich moznosti.
Vacsina ludi ked cely den pracuje, tak uz vecer nema chut ani energiu dalsie hodiny venovať prácam v záhrade, takže maly pozemok im postačuje. Väcsi pozemok ma vyznam iba ked su deti male, tak tie este bavi sa tam jašiť, ale odrastenejšie deti sa už v zahrade väčšinou nudia.
Napísať odpoveď

Návrat na "Nehnuteľnosti / Nemovitosti, Reality, Hypotekárne úvery"