Ako zhodnotiť pozemok

Nehnuteľnosti ako alternatíva k (ne)existujúcemu slovenskému akciovému trhu. Hypotekárne úvery - na bývanie aj investovanie.
Pravidlá fóra
Nezabudnite, prosím, že svojou prítomnosťou a diskutovaním na tomto fóre vyjadrujete svoj súhlas s vždy aktuálnymi Podmienkami používania tohto fóra. Predovšetkým prosím dbajte na slušnosť komunikácie a rešpektovanie sa navzájom. Celé Podmienky používania tohto fóra si môžte prečítať tu.
Pepo174
Príspevky: 10
Dátum registrácie: Ne 11 02, 2024 12:31 pm

Ako zhodnotiť pozemok

Príspevok od používateľa Pepo174 »

Zdravím.

Svokor má pozemok v hodnote 100 000 €

Uvažuje, že ho predá a venuje financie dvom dcéram ktoré majú so svojimi rodinami už iba zostatkové úvery na byty kde je zostatok aj u jednej dcéry 40 000 € aj u druhej dcéry 40 000 €.

Preto je otázka či ten pozemok predať a splatiť úvery, alebo nechať ešte pozemok tak ležať a zhodnocovať.

Alebo by bola podľa vás ešte nejaká iná možnosť ako s tým naložiť prípadne lepšie všetko nastaviť-zhodnotiť?

Vďaka.
JanH
Gold Member **
Príspevky: 491
Dátum registrácie: Ne 06 02, 2022 6:31 am
Has thanked: 126 times
Been thanked: 169 times

Re: Ako zhodnotiť pozemok

Príspevok od používateľa JanH »

Trosku iný pohľad na vec.
Svojho času som uvažoval o prenájme pozemku na 100 rokov v Liptovskom Jáne cez Regionalny rozvoj Liptova od obce za cca 20.000€ 600m2 a plánoval som tam postaviť montovaný drevodom za 60.000€. Teraz taký domček stojí okolo 85.000€ napr. https://www.mirano.sk/project/bungalov-45/
Následne som ho chcel prenajímať. Kvôli vzdialenosti a iným príležitostiam som od toho upustil. Samozrejme úroky na hypo sú už inde a navyše u vás je problém, ze sa to delí na dve osoby, ale možno ďalšia možnosť ako zhodnotiť nadobudnutý pozemok a vybudovať si pasívny príjem.
Ty si dal malo info kde dany pozemok je a či by tento model mohol fungovať :-)
(Inak ľudia z môjho okolia aktuálne pozemky skôr držia ako predávajú).
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15825
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 1043 times
Been thanked: 1403 times

Re: Ako zhodnotiť pozemok

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Všetko závisí na lokalite a okolnostiach. Niektoré pozemky rastú raketovo, niektoré stagnujú. Pri niektorých sa zmenia okolnosti a klesajú na cene.
Pri niektorých pozemkoch si môžeš dovoliť pýtať premrštenú cenu a môžeš mať šťastie, že nájdeš kupca.
Takže k tomu vrecu z mačkou bez info - skúste predaj rovno zo zhodnotením ( s prirážkou ), napr. za 150K.
Ked sa predá, tak OK. Ked nie, tak život ide dalej.
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
Napísať odpoveď

Návrat na "Nehnuteľnosti / Nemovitosti, Reality, Hypotekárne úvery"