Xtb a dane

Výber, skúsenosti, poplatky
Pravidlá fóra
Nezabudnite, prosím, že svojou prítomnosťou a diskutovaním na tomto fóre vyjadrujete svoj súhlas s vždy aktuálnymi Podmienkami používania tohto fóra. Predovšetkým prosím dbajte na slušnosť komunikácie a rešpektovanie sa navzájom. Celé Podmienky používania tohto fóra si môžte prečítať tu.
Melouch
Príspevky: 2
Dátum registrácie: Št 17 11, 2022 10:49 pm

Xtb a dane

Príspevok od používateľa Melouch »

Zdravím,

momentalne investujem cez tastyworks, mam tam uz cez 6000 dolarov ale chcel by som v ramci diverzifikacie si zalozit ucet aj u europskeho brokera. Chcem sa hlavne spytat ci ked nakupim akcie cez xtb a budem ich drzat viac ako 1 rok a potom predam ci je tam povinost odvadzat dane. Taktiez sa chcem spytat ci je xtb bezpecne pripadne ak je nieco bezpecnejsie s vacsim krytim dajte vediet.

Dakujem
Používateľov profilový obrázok
Joki
Platinum Member ***
Príspevky: 1016
Dátum registrácie: Po 30 08, 2021 1:24 pm
Has thanked: 174 times
Been thanked: 227 times

Re: Xtb a dane

Príspevok od používateľa Joki »

Ak budeš akcie držať viac ako rok, resp. po roku držania ich môžeš predať a nebudeš platiť dane. To isté plati aj pre etf-ka.
Počas roka môžeš mať zisk z predaja akcii do 500€ a nebudeš platiť dane, musíš to ale uviesť do DP.

Bod 3 a 6 si prečítaj, pripadne cele vlákno o XTB.
viewtopic.php?p=191991#p191991

O ochrane a bezpečnosti brokerov je tu toho veľa, skús prehľadať niektoré vlákna.
Pri väčšine brokerov sú akcie a etf-ka písané na tvoje meno. Ak by aj tvoj broker skrachoval, tvoje cenné papiere si presunieš k inemú brokerovi, ale asi to bude nejaký čas trvať.

Väčšiu ochranu má Birdwingo a možmo aj najväčšiu.
“ V Birdwingo platí ochrana do výšky 500-tisíc dolárov, čo je asi 450-tisíc eur na každú osobu, ktorá má u nás účet”
viewtopic.php?p=193349#p193349

Najlepší broker je IB, ale nie každému vyhovuje.
viewtopic.php?t=61
Joki bought a coffee. Ty môžeš tiez :)
https://www.buymeacoffee.com/akoinvestovat
xerces
Active Member
Príspevky: 146
Dátum registrácie: Ne 20 06, 2021 12:20 am
Has thanked: 1 time
Been thanked: 21 times

Re: Xtb a dane

Príspevok od používateľa xerces »

K tomuto rozmyslam nad otazkou, ci je nutne do DP uviest aj to, ze som predal akcie drzane viac ako rok a teda by som dan platit nemal.
Martin7
Guru Member ****
Príspevky: 1368
Dátum registrácie: So 19 03, 2016 11:49 am
Been thanked: 191 times

Re: Xtb a dane

Príspevok od používateľa Martin7 »

xerces napísal: Št 18 01, 2024 1:12 am K tomuto rozmyslam nad otazkou, ci je nutne do DP uviest aj to, ze som predal akcie drzane viac ako rok a teda by som dan platit nemal.
Nie, akcie držané dlhšie ako rok sa nesmú spomínať ani zapisovať do DP.
If you don´t find a way to make money while you sleep, you will work until you die. Warren Buffett
Ondrej17
Príspevky: 66
Dátum registrácie: Ut 17 05, 2022 2:22 pm
Has thanked: 20 times
Been thanked: 13 times

Re: Xtb a dane

Príspevok od používateľa Ondrej17 »

A to som si myslel, že sa to vôbec nemusí do DP uvádzať ak je to do 500 eur :(
Martin7
Guru Member ****
Príspevky: 1368
Dátum registrácie: So 19 03, 2016 11:49 am
Been thanked: 191 times

Re: Xtb a dane

Príspevok od používateľa Martin7 »

Ondrej17 napísal: Št 18 01, 2024 5:46 am A to som si myslel, že sa to vôbec nemusí do DP uvádzať ak je to do 500 eur :(
Mne sa zdá, že ak je to do 500 eur, tak sa to vôbec neuvádza. Nie je kde to tam myslím uviesť. Ale neviem to určite. Presne túto situáciu mám za rok 2023 prvý krát. Ak to niekto vie určite, nech tu dá vedieť.
If you don´t find a way to make money while you sleep, you will work until you die. Warren Buffett
Používateľov profilový obrázok
Baba Jaga
Silver Member *
Príspevky: 244
Dátum registrácie: St 25 08, 2021 6:56 pm
Has thanked: 27 times
Been thanked: 77 times

Re: Xtb a dane

Príspevok od používateľa Baba Jaga »

Martin7 napísal: Št 18 01, 2024 5:56 am
Ondrej17 napísal: Št 18 01, 2024 5:46 am A to som si myslel, že sa to vôbec nemusí do DP uvádzať ak je to do 500 eur :(
Mne sa zdá, že ak je to do 500 eur, tak sa to vôbec neuvádza. Nie je kde to tam myslím uviesť. Ale neviem to určite. Presne túto situáciu mám za rok 2023 prvý krát. Ak to niekto vie určite, nech tu dá vedieť.
nie nikde sa to neuvádza. odpočítaš si z netto zisku tých 500 a ten zvyšok je.neš do DP :D
Používateľov profilový obrázok
iosephus
Silver Member *
Príspevky: 237
Dátum registrácie: Po 06 02, 2023 2:56 pm
Has thanked: 10 times
Been thanked: 30 times

Re: Xtb a dane

Príspevok od používateľa iosephus »

Miron Zelina robil o tom video, keď to nepresiehlo 500 a všetky ostatné podmienky sú splnené tak nie je čo uviesť.
liruk
Príspevky: 9
Dátum registrácie: Ne 16 10, 2022 1:37 pm
Has thanked: 1 time

Re: Xtb a dane

Príspevok od používateľa liruk »

Podľa mňa to nie je tak že odpočítaš tých 500,-€ z netto zisku, ale tú sumu odrátaš z Tvojho príjmu z predaja CP (t.j. náklady + zisk).
tomiteko
Príspevky: 2
Dátum registrácie: Ut 27 02, 2024 4:15 pm
Been thanked: 1 time

Re: Xtb a dane

Príspevok od používateľa tomiteko »

Vie niekto povedat, ako je to pri daniach pri uroku z neinvestovanych prostriedkov? Na stranke uvadzaju, ze XTB zrazi a odvedie dan prislusnemu danovemu uradu automaticky. Snazil som sa zistit na podpore, aka je to vlastne sadzba dane, pripadne ci sa to dani priamo na Slovensku, ale nevedeli mi na to priamo odpovedat. Takze mi nie je jasne, ci to treba este nejak dodatocne danit (povedzme ak by sa to danilo len 15% a treba doplatit rozdiel do 19%), pripadne ci to aspon treba uvadzat do DP.

Moja situacia: nechystam sa ani tak tam drzat nejake peniaze, ale skor vyuzivat automaticke investovanie. To znamena, ze by som si tam automaticky vkladal peniaze napr. prevodom a potom by sa po par dnoch (aby tam bola nejaka rezerva kym vobec pridu) vyuzili na nakup. Teoreticky tam teda tie peniaze mozu par dni byt ako neinvestovane a automaticky by sa za ne pocital a vyplacal urok, comu sa chcem vyhnut.
MiBi
Gold Member **
Príspevky: 553
Dátum registrácie: St 07 07, 2021 11:52 am
Has thanked: 9 times
Been thanked: 256 times

Re: Xtb a dane

Príspevok od používateľa MiBi »

tomiteko napísal: Ut 27 02, 2024 4:23 pm Moja situacia: nechystam sa ani tak tam drzat nejake peniaze, ale skor vyuzivat automaticke investovanie.
ak tvoja banka umoznuje trvaly prikaz do zahranicnej banky mozes zvolit Bankovy prevod pri vytvarani aut.investovania - vtedy su prostriedky automaticky investovane okamzite po prichode platby.
Ale spocital som, co mi XTB odratala dan z volnych fin.prostriedkov, tak je vo vyske 19%, takze by to malo byt OK aj z pohladu DP.
vyskúšaj FINAX https://www.finax.eu/sk/invite/0/3cd0cdaf (1000 eur riadených 3 roky bez poplatku)
účet v TB s bonusom 100+70€ a 1 rok vedenie zadarmo https://www.tatrabanka.sk/sk/vyhodny-uc ... F959BC9598
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15823
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 1043 times
Been thanked: 1403 times

Re: Xtb a dane

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Otázky a odpovede XTB :

Musím zo získaných úrokov platiť dane?

Príslušné dane budú odpočítané z mesačnej platby.
Spoločnosť XTB za Vás zrazí splatné dane a odvedie ich priamo príslušnému finančnému úradu.
Výšku zrazenej dane si budete môcť skontrolovať vo svojom mesačnom výpise.

P.S. XTB má pobočku v SR. Je pod dohľadom NBS.

Ale všimli ste si že po 3 mesiacoch od otvorenia účtu úročenie klesne na polovicu?
Prílohy
XTB úroky.png
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
Pravlad
Príspevky: 27
Dátum registrácie: Po 12 02, 2024 9:37 pm
Has thanked: 20 times
Been thanked: 12 times

Re: Xtb a dane

Príspevok od používateľa Pravlad »

Tie 2% su nic moc, ale aspon to zdanuju a netreba riesit danove priznanie, ponuka toto aj nejaky iny broker pre slovakov? Napriklad trade republic zraza dane len pre nemcov pokial viem.
Napísať odpoveď

Návrat na "Brokeri - cez koho na burzu"