II. pilier - DSS

Poistenia, sporenie na dôchodok, doplnkové dôchodkové sporenie, investičné poistky, kapitálové poistky.
Pravidlá fóra
Nezabudnite, prosím, že svojou prítomnosťou a diskutovaním na tomto fóre vyjadrujete svoj súhlas s vždy aktuálnymi Podmienkami používania tohto fóra. Predovšetkým prosím dbajte na slušnosť komunikácie a rešpektovanie sa navzájom. Celé Podmienky používania tohto fóra si môžte prečítať tu.
hatti
Príspevky: 14
Dátum registrácie: So 30 01, 2021 9:29 pm
Been thanked: 8 times

Re: II. pilier - DSS

Príspevok od používateľa hatti »

Dôchodcovia (niektorí) v tom majú jasno: Problémom je druhý pilier, nie trinásty dôchodok
https://openiazoch.zoznam.sk/financie/d ... -dochodok/
tomáš virdzek
Guru Member ****
Príspevky: 2222
Dátum registrácie: Po 02 03, 2009 2:17 pm
Has thanked: 634 times
Been thanked: 369 times

Re: II. pilier - DSS

Príspevok od používateľa tomáš virdzek »

Predseda JDS Michal Kotian upozornil, že výplata 13. dôchodkov zhoršuje verejné financie o 0,4 % hrubého domáceho produktu (HDP), no 2. pilier odoberá z dôchodkov v súčasnosti viac ako dvojnásobok, teda skoro 1 % HDP.
Misia jasná. Väčší guláš som už ale dávno nepočul :) :roll:
Pravlad
Príspevky: 27
Dátum registrácie: Po 12 02, 2024 9:37 pm
Has thanked: 20 times
Been thanked: 12 times

Re: II. pilier - DSS

Príspevok od používateľa Pravlad »

hatti napísal: Ut 20 02, 2024 10:36 pm Dôchodcovia (niektorí) v tom majú jasno: Problémom je druhý pilier, nie trinásty dôchodok
https://openiazoch.zoznam .sk/financie/dochodcovia-v-tom-maju-jasno-problemom-je-druhy-pilier-nie-trinasty-dochodok/
Neviem či sa smiať alebo plakať z tých komentárov :lol:
Používateľov profilový obrázok
duves
Gold Member **
Príspevky: 522
Dátum registrácie: Ut 20 07, 2021 12:34 pm
Has thanked: 124 times
Been thanked: 116 times

Re: II. pilier - DSS

Príspevok od používateľa duves »

hatti napísal: Ut 20 02, 2024 10:36 pm Dôchodcovia (niektorí) v tom majú jasno: Problémom je druhý pilier, nie trinásty dôchodok
https://openiazoch.zoznam.sk/financie/d ... -dochodok/
Sledujem to. Hlavne diskusiu na pravda.sk. Aj tam krikluni píšu, že by mohli mať väčšie dochodky, nebyť 2.piliera. Na to zvyknem reagovať, že ak chce lepší, vyšší dochodok, ma sa snažiť viac zarabat.
rmaly
Guru Member ****
Príspevky: 1427
Dátum registrácie: St 21 04, 2010 12:53 pm
Has thanked: 768 times
Been thanked: 81 times

Re: II. pilier - DSS

Príspevok od používateľa rmaly »

duves napísal: St 21 02, 2024 9:02 am
hatti napísal: Ut 20 02, 2024 10:36 pm Dôchodcovia (niektorí) v tom majú jasno: Problémom je druhý pilier, nie trinásty dôchodok
https://openiazoch.zoznam.sk/financie/d ... -dochodok/
Sledujem to. Hlavne diskusiu na pravda.sk. Aj tam krikluni píšu, že by mohli mať väčšie dochodky, nebyť 2.piliera. Na to zvyknem reagovať, že ak chce lepší, vyšší dochodok, ma sa snažiť viac zarabat.
tak na pravda.sk je to hadzat perly sviniam :)
MiBi
Gold Member **
Príspevky: 554
Dátum registrácie: St 07 07, 2021 11:52 am
Has thanked: 9 times
Been thanked: 256 times

Ondrus: 2. pilier je rizikový pre väčšinu ľudí

Príspevok od používateľa MiBi »

https://blog.sme.sk/branoondrus/politik ... csinu-ludi
Citujem:
Analýza údajov o skutočnej výkonnosti akciových a indexových fondov v celom období existencie dvojpilierového dôchodkového systému ukazujú, že ani keby ľudia investovali po celý čas takmer výlučne v nich, neboli by na tom lepšie. Konkrétne sme sledovali vývoj akciových a indexových fondov v období od roku 2005 do roku 2023 a modelovali investičnú stratégiu zameranú vo väčšej miere na akciové a indexové fondy. Zistili sme, že aby účasť v II. pilieri bola aj pri takejto investičnej stratégii výhodnejšia než zotrvanie len v I. pilieri, musel by človek zarábať počas celej aktívnej kariéry vyše 3-násobok priemernej mzdy!


Samozrejme tato analyza nie je sucastou clanku....
Odporucam diskusiu pod blogom.
vyskúšaj FINAX https://www.finax.eu/sk/invite/0/3cd0cdaf (1000 eur riadených 3 roky bez poplatku)
účet v TB s bonusom 100+70€ a 1 rok vedenie zadarmo https://www.tatrabanka.sk/sk/vyhodny-uc ... F959BC9598
Glogol
Guru Member ****
Príspevky: 1746
Dátum registrácie: Št 10 05, 2007 12:26 pm
Has thanked: 47 times
Been thanked: 165 times

Re: Ondrus: 2. pilier je rizikový pre väčšinu ľudí

Príspevok od používateľa Glogol »

MiBi napísal: Po 04 03, 2024 7:36 am https://blog.sme.sk/branoondrus/politik ... csinu-ludi
Citujem:
Analýza údajov o skutočnej výkonnosti akciových a indexových fondov v celom období existencie dvojpilierového dôchodkového systému ukazujú, že ani keby ľudia investovali po celý čas takmer výlučne v nich, neboli by na tom lepšie. Konkrétne sme sledovali vývoj akciových a indexových fondov v období od roku 2005 do roku 2023 a modelovali investičnú stratégiu zameranú vo väčšej miere na akciové a indexové fondy. Zistili sme, že aby účasť v II. pilieri bola aj pri takejto investičnej stratégii výhodnejšia než zotrvanie len v I. pilieri, musel by človek zarábať počas celej aktívnej kariéry vyše 3-násobok priemernej mzdy!


Samozrejme tato analyza nie je sucastou clanku....
Odporucam diskusiu pod blogom.
diskusia pod blogom staci - diskuter "Patrik Ciupa" mi ako keby mi cital myslienky. "Pomalá príprava na znarodnenie (rozumej rozkradnutie) 14 miliárd". Az dojimave ako panovi Ondrusovi zalezi na vyhodnosti 2. piliera ale analyzu odkial stat vezme o 20 rokov na prvy pilier - nema.
pravda je ako poezia - a vacsina ludi na poeziu s.rie
Používateľov profilový obrázok
duves
Gold Member **
Príspevky: 522
Dátum registrácie: Ut 20 07, 2021 12:34 pm
Has thanked: 124 times
Been thanked: 116 times

Re: II. pilier - DSS

Príspevok od používateľa duves »

Tak ste ma predbehli. Pomaly, pomaličky to pripravujú.
Glogol
Guru Member ****
Príspevky: 1746
Dátum registrácie: Št 10 05, 2007 12:26 pm
Has thanked: 47 times
Been thanked: 165 times

Re: II. pilier - DSS

Príspevok od používateľa Glogol »

duves napísal: Po 04 03, 2024 8:42 am Tak ste ma predbehli. Pomaly, pomaličky to pripravujú.
vsak ich uz prekukne uz aj male decko - bude musiet niekto zaplatit volebne vitazstvo aj o 3 roky.
pravda je ako poezia - a vacsina ludi na poeziu s.rie
Používateľov profilový obrázok
duves
Gold Member **
Príspevky: 522
Dátum registrácie: Ut 20 07, 2021 12:34 pm
Has thanked: 124 times
Been thanked: 116 times

Re: II. pilier - DSS

Príspevok od používateľa duves »

Nechce sa mi do predčasneho dochodku, len koli tomu, aby som to vybral z 2.piliera.
Inak Ondruško nerozobera napr. situaciu, že niekto tam ma viac ako on píše 10 tisic. A prave ta nasporena suma sa mu zíde na opravu obydlia.
rmaly
Guru Member ****
Príspevky: 1427
Dátum registrácie: St 21 04, 2010 12:53 pm
Has thanked: 768 times
Been thanked: 81 times

Re: Ondrus: 2. pilier je rizikový pre väčšinu ľudí

Príspevok od používateľa rmaly »

MiBi napísal: Po 04 03, 2024 7:36 am https://blog.sme.sk/branoondrus/politik ... csinu-ludi
Citujem:
Analýza údajov o skutočnej výkonnosti akciových a indexových fondov v celom období existencie dvojpilierového dôchodkového systému ukazujú, že ani keby ľudia investovali po celý čas takmer výlučne v nich, neboli by na tom lepšie. Konkrétne sme sledovali vývoj akciových a indexových fondov v období od roku 2005 do roku 2023 a modelovali investičnú stratégiu zameranú vo väčšej miere na akciové a indexové fondy. Zistili sme, že aby účasť v II. pilieri bola aj pri takejto investičnej stratégii výhodnejšia než zotrvanie len v I. pilieri, musel by človek zarábať počas celej aktívnej kariéry vyše 3-násobok priemernej mzdy!


Samozrejme tato analyza nie je sucastou clanku....
Odporucam diskusiu pod blogom.
Tak kedze "porucime vetru desti", tak 1. pilier bude mat "vynos" aj 10.000% ak preceda povie... a ked bude treba riesit demograficku situaciu, to tu uz preceda a spol nebudu, ak co tam po nejakej krize :)
solc
Príspevky: 67
Dátum registrácie: Ne 16 09, 2018 10:47 am
Has thanked: 90 times
Been thanked: 40 times

Re: II. pilier - DSS

Príspevok od používateľa solc »

Tí čo môžme treba odtiaľto utiecť a tí čo nemôžte, tak sviŇe ako je Ondruš poslať na jatky.
iceberg8
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3991
Dátum registrácie: Pi 29 07, 2016 6:18 am
Has thanked: 489 times
Been thanked: 174 times

Re: II. pilier - DSS

Príspevok od používateľa iceberg8 »

Otazne je, kam utiect..
Odoslané z počítača
Používateľov profilový obrázok
wladas
Platinum Member ***
Príspevky: 1001
Dátum registrácie: St 22 09, 2021 7:42 pm
Has thanked: 46 times
Been thanked: 136 times

Re: II. pilier - DSS

Príspevok od používateľa wladas »

duves napísal: Po 04 03, 2024 9:47 am Nechce sa mi do predčasneho dochodku, len koli tomu, aby som to vybral z 2.piliera.
Uz sa to tu aj vsade mozne riesilo Xkrat. Ziadne znarodnenie (rozumej rozkradnutie) nehrozi. Pokial by to spravili ako v Madarsku a Polsku tak uuuuuuplna pohoda. Nech spravia celonarodnu brutalnu kampan ze 2.pilier je zlo priamo od diabla. Krasne ho otvoria, ludia poutekaju a bude svaty pokoj. A my co sa neposeru, lebo vedia ako funguje, ostatneme. Vlk sa nazere a koza ostane cela.

Absolutne jedineho co sa bojim je vyplatna faza. Tu vedia este viac cielene dojebat viac nez je uz teraz dojebana. Ale pri najhorsom by sa to mozno dalo napadnut na US.

rmaly napísal: Po 04 03, 2024 11:06 amTak kedze "porucime vetru desti", tak 1. pilier bude mat "vynos" aj 10.000% ak preceda povie...
Skoda ze uz nebude pri kormidle ked pojdem do dochodku ja. Pekny dochodok by nebol na skodu :D

Ja urcite utekat nemam v plane. Zavazky sice nemam ale som tu v mojej bubline spokojny. Robota je a v mojom obore urcite bude. Clovek si zvykne aj tak aj na smrt.
Rokosák
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 2845
Dátum registrácie: St 03 08, 2011 11:43 pm
Has thanked: 54 times
Been thanked: 112 times

Re: II. pilier - DSS

Príspevok od používateľa Rokosák »

Su Ondrusove, konkretne vypocty spravne, alebo nie? Ak nie su spravne, tak ich treba opravit.
Neodvratné sa stáva zriedkavo, neočakávané často.
Používateľov profilový obrázok
duves
Gold Member **
Príspevky: 522
Dátum registrácie: Ut 20 07, 2021 12:34 pm
Has thanked: 124 times
Been thanked: 116 times

Re: II. pilier - DSS

Príspevok od používateľa duves »

Glogol
Guru Member ****
Príspevky: 1746
Dátum registrácie: Št 10 05, 2007 12:26 pm
Has thanked: 47 times
Been thanked: 165 times

Re: II. pilier - DSS

Príspevok od používateľa Glogol »

Nie kazdemu vadi ze dochodok z 2 piliera je maly. Hlavne nech mam nasporenu nejaku vacsiu hotovost. Ak to pritiahnem za vlasy ani by mi nevadilo ze to nebudem moct vybrat - má ak to budem moct pouzit ako zabezpeku pre uver za podmiehok ala hypo.
pravda je ako poezia - a vacsina ludi na poeziu s.rie
Používateľov profilový obrázok
duves
Gold Member **
Príspevky: 522
Dátum registrácie: Ut 20 07, 2021 12:34 pm
Has thanked: 124 times
Been thanked: 116 times

Re: II. pilier - DSS

Príspevok od používateľa duves »

Ved som to písal, že niekomu sa to zíde pri oprave bývania.
Glogol
Guru Member ****
Príspevky: 1746
Dátum registrácie: Št 10 05, 2007 12:26 pm
Has thanked: 47 times
Been thanked: 165 times

Re: II. pilier - DSS

Príspevok od používateľa Glogol »

duves napísal: Ut 05 03, 2024 6:37 pm Ved som to písal, že niekomu sa to zíde pri oprave bývania.
Nielen to. Par tisic eur na ucte na dochodku nuti cloveka aktivne premyslat co s nimi a prijimat rozhodnutia a nie len cakat pasivne na prijem od statu. Druha vec je ze populisticka banda chce cim viac tych zavislych a pasivnych dochodcov bez vacsej hotovostnej rezervy. Meeting k mdz a vianicocny pridavok staci.
pravda je ako poezia - a vacsina ludi na poeziu s.rie
PeterSch
Príspevky: 38
Dátum registrácie: Pi 24 02, 2012 9:20 am
Been thanked: 2 times

Re: II. pilier - DSS

Príspevok od používateľa PeterSch »

wladas napísal: Po 04 03, 2024 5:03 pm Nech spravia celonarodnu brutalnu kampan ze 2.pilier je zlo priamo od diabla. Krasne ho otvoria, ludia poutekaju a bude svaty pokoj. A my co sa neposeru, lebo vedia ako funguje, ostatneme. Vlk sa nazere a koza ostane cela.
Nie tak celkom súhlasím - lebo zasa si to "odsereme" mi uvedomelí. Tí, ktorí poutekajú budú mať nízke dôchodky a štát ich zasa bude ratovať (cez všelijaké 13. dôchodky, soc. dávky, ....) z našich daní.

Preto to politici (hlavne teda ľavicoví) nechcú riešiť, resp. riešia ako to riešia - vytvárajú veľkú skupinu občanov závislých od štátu, od nich - vyrábajú si voličskú základňu. Preto je "povinnosť" uvedomelých/znalých ľudí pomáhať menej uvedomelým spoluobčanom. Lebo takto to budeme riešiť stále dookola. Je to ako s tou našou demokraciou - stále riešime boj o slobodu/demokraciu (Mečiar, Fico, ...) namiesto toho, aby sme toto mali raz a navždy vyriešené a posunuli sa ďalej, riešili ďalšie témy (zdravotníctvo, školstvo, infraštruktúru, enviro, ...).
Používateľov profilový obrázok
duves
Gold Member **
Príspevky: 522
Dátum registrácie: Ut 20 07, 2021 12:34 pm
Has thanked: 124 times
Been thanked: 116 times

Re: II. pilier - DSS

Príspevok od používateľa duves »

PeterSch napísal: Št 07 03, 2024 6:26 pm Nie tak celkom súhlasím - lebo zasa si to "odsereme" mi uvedomelí. Tí, ktorí poutekajú budú mať nízke dôchodky a štát ich zasa bude ratovať (cez všelijaké 13. dôchodky, soc. dávky, ....) z našich daní.

Preto to politici (hlavne teda ľavicoví) nechcú riešiť, resp. riešia ako to riešia - vytvárajú veľkú skupinu občanov závislých od štátu, od nich - vyrábajú si voličskú základňu. Preto je "povinnosť" uvedomelých/znalých ľudí pomáhať menej uvedomelým spoluobčanom. Lebo takto to budeme riešiť stále dookola. Je to ako s tou našou demokraciou - stále riešime boj o slobodu/demokraciu (Mečiar, Fico, ...) namiesto toho, aby sme toto mali raz a navždy vyriešené a posunuli sa ďalej, riešili ďalšie témy (zdravotníctvo, školstvo, infraštruktúru, enviro, ...).
A ktorí by mali mať akože nízke dôchodky? Ludia čo mali osobný mzdový bod v priemere 2, či viac?

Nie, je to inak. V 2.pilieri je hromada sporitelov, ktorí tam žial nepatria. S podpriemernym príjmom. Ten doživotny dochodok zo súkromnej poistovne sa (komukolvek) žial neoplatí.
System v 1.pilieri je nastaveny inak. Dôchodkoveho veku sa nedožije 20%. Ale prispievali, možno aj do roku 1 mesiaca pred vznikom dochodkoveho veku. Ako tej konkretnej vrstve už dôchodcov pribuda vek, postupne z toho "vypadávajú" další a další poberatelia. Preto bola aj komunikovana informácia, že 1.pilier je štedrý. Mnohí to pochopili po svojom, že niekto povedal (nejaky politik), že máme vysoke dôchodky.
Napokon ako to inak nazvať pri minimálnom dôchodku, pričom poberatelovi stačilo byť poistený aspon 30 rokov s poistnym mesačne 1Sk, resp. 1€ a dostáva teraz asi 370-380€ (neviem presne, ale už to tu bolo písané). To je do neba volajúci ofajč na poctivo a slušne platiacich odvody do SP.
Používateľov profilový obrázok
wladas
Platinum Member ***
Príspevky: 1001
Dátum registrácie: St 22 09, 2021 7:42 pm
Has thanked: 46 times
Been thanked: 136 times

Re: II. pilier - DSS

Príspevok od používateľa wladas »

Dozivotny dochodok z 2.piliera je vseobecne nahovno, nielen pre pre ludi s podpriemernym prijmom. Hlavny dovod je rovnaky dochodok bez valorizacie po celu dobu poberania. To je proste zle nastavene. To ale neznamena ze kvoli tomu je 2.pilier zly pre nizkoprijmovych.

Ja som vyjadrenie ze dochodky su dnes stedre pochopil tak ze su stedre pri porovnani voci priemernemu platu a tento pomer je lepsi nez v inych EU krajinach.
iceberg8
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3991
Dátum registrácie: Pi 29 07, 2016 6:18 am
Has thanked: 489 times
Been thanked: 174 times

Re: II. pilier - DSS

Príspevok od používateľa iceberg8 »

To uz pomaly eldorado "kazdy sam za seba" by malo lepsiu efektivitu.. Nez toto statne čudo, co tu mame..
Odoslané z počítača
Pepo174
Príspevky: 10
Dátum registrácie: Ne 11 02, 2024 12:31 pm

Re: II. pilier - DSS

Príspevok od používateľa Pepo174 »

Zdravím.

Mám od roku 2005 v 2 pilieri v spoločnosti NN nastavený 100% INDEX GLOBAL fond: MSERWI.

Môj vek je 39


Má tu niekto to isté alebo viete poradiť či je to ok?

Vďaka
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15824
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 1043 times
Been thanked: 1403 times

Re: II. pilier - DSS

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Máš to najlepšie. Zhodnotenie od založenia fondu udávajú 10,16% p.a. ( to je zhodnotenie cez +500% )
Bude ešte lepšie. Nedávno sa znížili poplatky a znížia sa až na finálnych 0,4% p.a. od 2025.
Kumulatívne zhodnotenie tvojích vkladov, aj keď sú malé, budeš mať odhadom okolo 5000%, ked pôjdeš do penzie.
Keby to išlo len do 1 piliera, to je akoby sa to spláchlo vo WC. Akurát, že tie splašky dostávajú súčasní dôchodcovia.
Ale štát, ak má čo len trocha zdravého rozumu, tých 5000% zadarmo ( zo svetového podnikania ), to je jediná cesta ako zabezpečiť budúcich dôchodcov.
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
Rokosák
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 2845
Dátum registrácie: St 03 08, 2011 11:43 pm
Has thanked: 54 times
Been thanked: 112 times

Re: II. pilier - DSS

Príspevok od používateľa Rokosák »

Od Marca 2005 je hruby vynos indexu MSERWI 8.58%

https://curvo.eu/backtest/en/market-ind ... rrency=eur
Neodvratné sa stáva zriedkavo, neočakávané často.
Murosik
Silver Member *
Príspevky: 214
Dátum registrácie: So 20 11, 2021 8:44 pm
Has thanked: 56 times
Been thanked: 48 times

Re: II. pilier - DSS

Príspevok od používateľa Murosik »

Rokosák napísal: Ut 05 03, 2024 3:05 am Su Ondrusove, konkretne vypocty spravne, alebo nie? Ak nie su spravne, tak ich treba opravit.
Predpokladám, že sú korektné. Nebudem to rátať teraz ale asi 3 roky dozadu som si to rátal a už vtedy mi vyšlo, že pre bežného človeka s mediánovou mzdou poskytuje najvacsie zhodnotenie prvý pilier. Také percentá ako štát negarantuje nikto a to sa nemusíme baviť a zneužívaní minimálneho dôchodku atď.
Problém sú už tie ostatné veci okolo toho, napríklad, že štát si také brutálne zhodnocovanie prvého piliera nebude môcť dovoliť už za pár rokov.
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7072
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 150 times
Been thanked: 284 times

Re: II. pilier - DSS

Príspevok od používateľa jogo »

wladas napísal: Št 07 03, 2024 7:57 pm Hlavny dovod je rovnaky dochodok bez valorizacie po celu dobu poberania. To je proste zle nastavene.
To je najväčší problém 2.piliera. :idea:

Predminulý rok sme mali dôchodcovskú infláciu 21%, minulý rok sme mali 14% tzn. že poberateľom nevalorizovaného dôchodku z 2.piliera sa tento znížil o 1,21*1,14=1,3794.....1/1,3794=0,7249 tj. 72,49%. tzn. že sa im dôchodok z 2. piliera znížil o 27,51% za 2 roky. O koľko sa im zníži za 20 rokov? A ako s tým bojovať? :roll:
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
Používateľov profilový obrázok
wladas
Platinum Member ***
Príspevky: 1001
Dátum registrácie: St 22 09, 2021 7:42 pm
Has thanked: 46 times
Been thanked: 136 times

Re: II. pilier - DSS

Príspevok od používateľa wladas »

Kto toto navrhol bol asi nejaky kuchar alebo murar, bez urazky :D
A pritom by to bolo tak jednoduche spravit matematicky vypocet aby vyplata bola stupajuca.
A na ziskovost tych penazi za co sa kupi dozivotny dochodok sa akosi zabudlo.
Naposledy upravil/-a wladas v Ne 10 03, 2024 9:44 am, upravené celkom 1 krát.
Používateľov profilový obrázok
duves
Gold Member **
Príspevky: 522
Dátum registrácie: Ut 20 07, 2021 12:34 pm
Has thanked: 124 times
Been thanked: 116 times

Re: II. pilier - DSS

Príspevok od používateľa duves »

O5 sme len pri tom, že dôchodok z 2.piliera nie.
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7072
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 150 times
Been thanked: 284 times

Re: II. pilier - DSS

Príspevok od používateľa jogo »

wladas napísal: Ne 10 03, 2024 9:27 am A pritom by to bolo tak jednoduche spravit matematicky vypocet aby vyplata bola stupajuca.
Nie je to také jednoduché udržať krok s infláciou a zároveň si vyplácať 5% dôchodok a zároveň si držať dostatok cashu na prípadný pokles indexov, aby sa dôchodok nevyplácal v čase hlbokých kríz odpredávaním akcii.
Viď moju simuláciu vyplácania doživotného dôchodku z úspor. viewtopic.php?p=195308#p195308
Sumár výberov z dôchodkového fondu:
2020: celková hodnota účtu pred výberom... 116 958€, výber...6000€
2021: celková hodnota účtu pred výberom.....134 798€, výber...6916€
2022: celková hodnota účtu pred výberom.....118 092€, výber...5904€
2023: celková hodnota účtu pred výberom.....135 007€, výber..6750€
Zatiaľ hlboko zaostávam za dôchodcovskou infláciou...iba ak by som zastavil vyplácanie dôchodku od roku 2022, tak by mi istina narástla o 30% a porazila by dôchodcovskú infláciu.
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7072
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 150 times
Been thanked: 284 times

Re: II. pilier - DSS

Príspevok od používateľa jogo »

duves napísal: Ne 10 03, 2024 9:40 am O5 sme len pri tom, že dôchodok z 2.piliera nie.
Zatiaľ je to tak, ale čo bude o 30 rokov?....Preto ja plánujem 60% dôchodku poberať z 1.piliera a 40% z vlastných úspor.
Ak Slovensko skrachuje, podobne ako Grécko, tak zníži dôchodky na polovicu, ale nízke dôchodky už nebude mať kde znížiť...
Ak neskrachuje, tak 1. pilier sa mi bude valorizovať a úspory držané v indexoch postupne miniem samozrejme nie na dne kríz...v čase kríz bude musieť stačiť 1.pilier.
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
Používateľov profilový obrázok
duves
Gold Member **
Príspevky: 522
Dátum registrácie: Ut 20 07, 2021 12:34 pm
Has thanked: 124 times
Been thanked: 116 times

Re: II. pilier - DSS

Príspevok od používateľa duves »

jogo napísal: Ne 10 03, 2024 10:09 am Zatiaľ je to tak, ale čo bude o 30 rokov?....Preto ja plánujem 60% dôchodku poberať z 1.piliera a 40% z vlastných úspor.
Ak Slovensko skrachuje, podobne ako Grécko, tak zníži dôchodky na polovicu, ale nízke dôchodky už nebude mať kde znížiť...
Ak neskrachuje, tak 1. pilier sa mi bude valorizovať a úspory držané v indexoch postupne miniem samozrejme nie na dne kríz...v čase kríz bude musieť stačiť 1.pilier.
OK, čakal som, že to niekto spomenie. takže tí, čo maju minimalne dôchodky 389,90 eur mesačne pôjdu na 1/2 t.j. 195€. Tí čo majú 1400€ z 1 piliera, teda budu mať, tak na 700€?
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7072
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 150 times
Been thanked: 284 times

Re: II. pilier - DSS

Príspevok od používateľa jogo »

duves napísal: Ne 10 03, 2024 10:14 am OK, čakal som, že to niekto spomenie. takže tí, čo maju minimalne dôchodky 389,90 eur mesačne pôjdu na 1/2 t.j. 195€. Tí čo majú 1400€ z 1 piliera, teda budu mať, tak na 700€?
Minimálne dôchodky ostanú na rovnakej úrovni, lebo by klesli pod socialne minimum a vyššie dôchodky sa znížia.
Mimochodom, v Grécku je teraz výška minimálnej mzdy rovná 83% priemernej mzdy, to znamená, že všetci zarábajú skoro rovnako a podobne to asi majú aj s dôchodkami.
U nás máme výšku minimálnej mzdy tuším 55% priemernej mzdy...stále ešte máme kde ísť s "rovnostárstvom". Nie že by som to podporoval, ale k tomu celá EU speje.

Ak mi niekto tvrdí, že socializmus pred rokom 1989 bol spravodlivejší v mzdách, tak sa hlboko mýli. Krajčírky u nás zarábali 800Kcs a priemerná mzda bola 3000Kcs. Ich mzda bola 25% priemernej mzdy, to teraz nemá ani jeden štát v EU, ani v USA.
Tak kedy tu bol vlastne socializmus z hľadiska odmeňovania za prácu...pred rokom 1989 alebo teraz?
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
Používateľov profilový obrázok
wladas
Platinum Member ***
Príspevky: 1001
Dátum registrácie: St 22 09, 2021 7:42 pm
Has thanked: 46 times
Been thanked: 136 times

Re: II. pilier - DSS

Príspevok od používateľa wladas »

jogo napísal: Ne 10 03, 2024 10:00 amViď moju simuláciu vyplácania doživotného dôchodku z úspor. viewtopic.php?p=195308#p195308
Preco by musela byt podmienka udrzania si nasporenej sumy a vyplacat si len zisky (hrubo povedane) ?
hifron
Silver Member *
Príspevky: 289
Dátum registrácie: Ut 01 03, 2022 1:40 pm
Has thanked: 4 times
Been thanked: 8 times

Re: II. pilier - DSS

Príspevok od používateľa hifron »

V Amerike textilný priemysel skrachoval a odevný na tom nie je tiež lepšie. Ich americký sen dostal bavlnený patentný a obchodný priekak smerom od ľanovej chémie smerom k umelým vláknam, takže musia zháňať čínskych chemických majstrov chrániacich si svoje 5000 ročné obchodné impériá keďže vlastných textilných a krajčírskych odborníkov nemajú a ani materiálu na výrobu odevov ...
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7072
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 150 times
Been thanked: 284 times

Re: II. pilier - DSS

Príspevok od používateľa jogo »

wladas napísal: Ne 10 03, 2024 10:35 am
jogo napísal: Ne 10 03, 2024 10:00 amViď moju simuláciu vyplácania doživotného dôchodku z úspor. viewtopic.php?p=195308#p195308
Preco by musela byt podmienka udrzania si nasporenej sumy a vyplacat si len zisky (hrubo povedane) ?
Nerozumiem presne, čo sa pýtaš, skús to trochu rozviesť.

Nestačí udržať si nasporenú sumu a vyplácať z nej zisky, lebo aj nasporenú sumu požiera inflácia, ak bola tak myslená ta otázka.
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
Používateľov profilový obrázok
wladas
Platinum Member ***
Príspevky: 1001
Dátum registrácie: St 22 09, 2021 7:42 pm
Has thanked: 46 times
Been thanked: 136 times

Re: II. pilier - DSS

Príspevok od používateľa wladas »

Chapem. Inac sa opytam. Mas to tak nastavene ze na "konci" bude nula na ucte?
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7072
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 150 times
Been thanked: 284 times

Re: II. pilier - DSS

Príspevok od používateľa jogo »

wladas napísal: Ne 10 03, 2024 10:50 am Chapem. Inac sa opytam. Mas to tak nastavene ze na "konci" bude nula na ucte?
Pravdu povediac ešte len hľadám cestu, ako si vyplácať súkromný dôchodok a k tomu slúži aj to vlákno, aby sme sa nad tým viacerí zamysleli a dali svoje nápady.
Ideál by bol na konci nula, ale nikto nevie, ako dlho bude žiť.
Zatiaľ to mam nastavené tak, že predpokladám 20 rokov života na dôchodku a každý rok miniem 5% úspor. To by sa dalo v bezinflačnom svete, ale nie vo svete cvalajúcej inflácie, akú sme mali teraz.
Preto mam časť úspor v indexoch a nie cashi, aby som ich valorizoval o tú infláciu tak uvidím, ako sa to bude vyvíjať. Možno mňa(alebo niekoho iného) napadne lepší spôsob, ako to poriešiť, lebo mi zatiaľ súkromný dôchodok zaostáva za dôchodcovskou infláciou o 20%... :roll:

Keďže už dôchodok "si vyplácam" od roku 2020, tak by som mohol počítať už len so 16 rokmi vyplácania a vyplácať si 6% dôchodok...možno :roll:

p.s: Inak toto je veľmi dôležitá téma pre 2.pilier...či zobrať doživotný dôchodok od poisťovne, alebo urobiť programový výber a potom si vyplácať doživotný dôchodok sám.
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
Používateľov profilový obrázok
Baba Jaga
Silver Member *
Príspevky: 244
Dátum registrácie: St 25 08, 2021 6:56 pm
Has thanked: 27 times
Been thanked: 77 times

Re: II. pilier - DSS

Príspevok od používateľa Baba Jaga »

jogo napísal: Ne 10 03, 2024 11:16 am
wladas napísal: Ne 10 03, 2024 10:50 am Chapem. Inac sa opytam. Mas to tak nastavene ze na "konci" bude nula na ucte?
p.s: Inak toto je veľmi dôležitá téma pre 2.pilier...či zobrať doživotný dôchodok od poisťovne, alebo urobiť programový výber a potom si vyplácať doživotný dôchodok sám.
Na to aby sporiteľmohol poberať dôchodok z 2. piliera cez programový vyber myslím,že tam je tiež podmienka určitej výšky dôchodku. Kolega šiel do dôchodku 2022 on žiadal o celé vyplatenie a vtedy mu oznámil z poisťovne ,že len tak tak dosiahol potrebnú úroveň na vyplatenie všetkých peňazí dôchodok mal cez 620EUR ak by to nesplnil mohol by žiadať iba o programový výber.
Napísať odpoveď

Návrat na "Druhý pilier, životné poistenie, tretí pilier"