Zdaňovanie predaja zlomkových akcii

Zdaňovanie investícií a dividend
Pravidlá fóra
Nezabudnite, prosím, že svojou prítomnosťou a diskutovaním na tomto fóre vyjadrujete svoj súhlas s vždy aktuálnymi Podmienkami používania tohto fóra. Predovšetkým prosím dbajte na slušnosť komunikácie a rešpektovanie sa navzájom. Celé Podmienky používania tohto fóra si môžte prečítať tu.
Croven
Gold Member **
Príspevky: 318
Dátum registrácie: Po 18 04, 2022 8:14 am
Has thanked: 28 times
Been thanked: 47 times

Re: Zdaňovanie predaja zlomkových akcii

Príspevok od používateľa Croven »

frakan napísal: Po 15 01, 2024 3:25 pm Myslím že pani s FS má pravdu .. reálne nemôžeš vlastniť frakciu lebo reálne žiadna frakcia neexistuje. Existuje len záznam na nejakom pseudoúčte brokera, kde si to on páruje.
Ale na tom pseudoúčte brokera sú vedené všetky akcie ktoré vlastníš. Broker má u depozitára spravený omnibus účet, kde drží všetky akcie všetkých jeho uživateľov. A teda je podla mňa jedno či v nejakom excely má broker poznačené že vlastníš 1 akciu alebo 0,3 akcie, pretože podla mňa ten záznam vlastníctva je úplne identický. Pretože ty reálne žiadnu akciu nevlastníš, vlastní ju broker a ty si Beneficial Owner (konečný vlastník) - teda máš všetky práva vlastníka - samozrejme keď vlastníš 0,3 akcie tak nemožeš hlasovať. Tak isto si myslím, že pracuje Finax, ten nakupuje u brokera ETFka a všetky akcie zakúpene finaxom sú uvedené u depozitára na meno Finax a Finax má u seba zoznam vlastníkov ETF. Samozrejme toto si iba ja myslím, že to takto funguje po googleni ako je to teda stým skutočným vlastníctvom akcií
Nuz co ja viem, mne cely ten problem s frakciu pride ako zbytocne vymyslena komplikacia - napriklad frakcia domu tiez realne neexistuje, a napriek tomu mozem vlastnit 1/5 nehnutelnosti, a z danoveho hladiska tiez nie je rozdiel ci vlastnim cely dom, alebo len jeho podiel. Nehnutelnost ma predsa "casovy test" 5 rokov bez rozdielu na tom, ci som ju kupil celu alebo jej podiel, ci nie?
Môžeš vlastniť pretože "podielové vlastníctvo" pozná slovenská legislatíva.
alojz.tarabik
Príspevky: 46
Dátum registrácie: Po 24 10, 2022 12:02 pm
Has thanked: 9 times
Been thanked: 3 times

Re: Zdaňovanie predaja zlomkových akcii

Príspevok od používateľa alojz.tarabik »

Na finančnej správe som našiel toto:
Otazka:
V máji 2022 som nadobudol jednu akciu zahraničnej spoločnosti prijatú na obchodovanie na zahraničnom regulovanom trhu. V júni 2023 došlo k štiepeniu akcií, pričom po tomto štiepení vlastním desať nových akcií v rovnakej hodnote ako mala pôvodná jedna akcia. Nové akcie získané rozštiepením majú nový ISIN a sú tiež celý čas obchodované na zahraničnom regulovanom trhu. Ak som predal takto nadobudnuté akcie v auguste 2023 je príjem z ich predaja oslobodený od dane z príjmov, alebo ide o zdaniteľný príjem?

Odpoved:
Vychádzajúc z podstaty štiepenia akcií a zo skutočností, že aj po zmene menovitej hodnoty akcií a zmene počtu akcií, ku ktorým došlo v uvedenom prípade v dôsledku štiepenia akcií, pôvodný akcionár je naďalej akcionárom rovnakej akciovej spoločnosti, s rovnakou hodnotou podielu na jej základnom imaní a dotknuté akcie sú celý čas obchodované na zahraničnom regulovanom trhu je možné pre účely oslobodenia príjmov z predaja akcií podľa § 9 ods. 1 písm. k) zákona o dani z príjmov v danom prípade za deň nadobudnutia predmetných akcií považovať deň nadobudnutia pôvodnej akcie do vlastníctva daňovníka (máj 2022) a za deň prijatia týchto akcií na obchodovanie na zahraničnom regulovanom trhu je možné považovať deň, v ktorý bola na zahraničný regulovaný trh prijatá pôvodná akcia. Z uvedeného vyplýva, že príjem z predaja akcií je v tomto prípade oslobodený od dane z príjmov (ak akcie neboli zahrnuté v obchodnom majetku predávajúceho). Príjmy oslobodené od dane nie ste povinný uvádzať v daňovom priznaní a nezdaňujete ich.

Z vyššie uvedeného je možné chápať že aj na oslobodenie od daní pri predaji aj frakcií akcie stačí splniť ročný časový test?
Btw:
Na stránke uvádzajú pre oslobodenie od daní treba splniť dve podmienky :
1. Ročne vlastníctvo daného cenného papieru
2. Ročná lehota prijatia na regulovaný trh( toto mi môžete vysvetliť? )

Resp tým ze kúpim nie je zároveň dňom kedy prijali na regulovaný trh? Neviem ci tomu správne rozumiem diky za info.

Čerpám odtialto:
https://podpora.financnasprava.sk/79871 ... h-papierov
aviceN
Gold Member **
Príspevky: 405
Dátum registrácie: Št 07 01, 2021 10:24 am
Has thanked: 163 times
Been thanked: 136 times
Kontaktovať používateľa:

Re: Zdaňovanie predaja zlomkových akcii

Príspevok od používateľa aviceN »

Štiepenie je v tomto prípade "stock split", nemyslia tým frakcie akcií/ETF.
Viac info o mojej EIC ponuke bez manažérskeho poplatku na: https://www.pasivneinvestovanie.sk/
alojz.tarabik
Príspevky: 46
Dátum registrácie: Po 24 10, 2022 12:02 pm
Has thanked: 9 times
Been thanked: 3 times

Re: Zdaňovanie predaja zlomkových akcii

Príspevok od používateľa alojz.tarabik »

Tak tým pádom som neprispel k téme ale tie podmienky toho prijatia na regulovaný trh aspoň jeden rok znamená co?
Croven
Gold Member **
Príspevky: 318
Dátum registrácie: Po 18 04, 2022 8:14 am
Has thanked: 28 times
Been thanked: 47 times

Re: Zdaňovanie predaja zlomkových akcii

Príspevok od používateľa Croven »

alojz.tarabik napísal: St 17 01, 2024 4:13 pm Tak tým pádom som neprispel k téme ale tie podmienky toho prijatia na regulovaný trh aspoň jeden rok znamená co?
Ja si myslim, že tá akcie musí byť aspoň 1 rok na regulovanom trhu (burza napríkald), Chápem to tak, že napriklad ty si spravíš akciovú spoločnosť a budeš chcieť predať akcie. Akcie si nadobudol napr 01/2023 a teraz ich chceš predať v 01/2024, ale akcie nie sú na regulovanom trhu, takže by si platil daň. Preto s firmou musíš na burzu/regulovaný trh (napr 01/2024) a 01/2025 by si akcie mohol predať stým, že máš splnenú podmienku 1 roku na regulovanom trhu a nedaníš.
Ivix
Príspevky: 45
Dátum registrácie: Po 05 12, 2022 9:00 am
Has thanked: 30 times
Been thanked: 10 times

Re: Zdaňovanie predaja zlomkových akcii

Príspevok od používateľa Ivix »

Chcel by som sa opytat na druhu cast povodnej otazky a to zdanenie volnych prostriedkov na ucte t212. Kedze sa jedna o uroky zo zahranicia a nie su zdanene zrazkovou danou je ich treba zdanit, ale neplati tu povolena nezdanitelna suma do 500 eur nakolko sa jedna o rovnako kapitalovy zisk ako pri predaji cennych papierov? V rychlosti som presiel danovy zakon, ale nikde nevidim tu 500 eur hranicu pre uroky. Vsak to by museli danit vsetci kazdych par centov. Vyznate sa v tom niekto?
Jediny trh, z ktoreho vo vypredaji ludia utekaju, je akciovy trh. Warren Buffett.
Diverzifikovane portfolio moze bohatstvo ochranit, ale koncentrovane portfolio ho buduje. Warren Buffett.
disc
Príspevky: 8
Dátum registrácie: Ne 05 12, 2021 7:44 pm
Been thanked: 2 times

Re: Zdaňovanie predaja zlomkových akcii

Príspevok od používateľa disc »

Ano, chapes to spravne. 500e neplati pre uroky a treba to danit v DP.
A ano, vsetci by to mali robit, tak ako aj banka zdanuje aj par centovy urok na sporiacich/beznych uctoch.
niktoalebokadekto
Active Member
Príspevky: 98
Dátum registrácie: So 16 12, 2023 11:43 am
Has thanked: 9 times
Been thanked: 15 times

Re: Zdaňovanie predaja zlomkových akcii

Príspevok od používateľa niktoalebokadekto »

Prislo sa aj k nejakemu konsenzusu v tejto otazke? Ja z toho stale neviem vyjst... Je teda frakcia derivat, alebo nie?
aviceN
Gold Member **
Príspevky: 405
Dátum registrácie: Št 07 01, 2021 10:24 am
Has thanked: 163 times
Been thanked: 136 times
Kontaktovať používateľa:

Re: Zdaňovanie predaja zlomkových akcii

Príspevok od používateľa aviceN »

Skúsim to inak, keď teda niekto pravidelne kupuje ETF, postupne teda získava frakcie, ktoré sa následne spájajú do celých ETF a ide naozaj buy and hold na 30 ročnom horizonte. Tak prakticky mu je potrebné odsledovať si posledné "spojenie" do celej, odrátať si rok od spojenia a následne buď odpredá celý počet ETF bez desatinnej a má istotu, že nić nezdanuje. Ale rovnako ak predá napr. 191.23 kusu ETF, tak prakticky 191 je oslobodených a tých posledných 0.23 ETF nemusí nikde zdaňovať, lebo sa vzťahuje na to tých 500€, či uvažujem nesprávne?
Viac info o mojej EIC ponuke bez manažérskeho poplatku na: https://www.pasivneinvestovanie.sk/
niktoalebokadekto
Active Member
Príspevky: 98
Dátum registrácie: So 16 12, 2023 11:43 am
Has thanked: 9 times
Been thanked: 15 times

Re: Zdaňovanie predaja zlomkových akcii

Príspevok od používateľa niktoalebokadekto »

Hmm...toto je priklad z danoveho vypisu z Finaxu a tam to zjavne pocitaju od nakupu zlomku ci? Ako ja neviem kde je pravda, len skoro kazdy v mojom okoli kupuje nejake frakcie, tak ma to zaujima ako to je
Prílohy
IMG_4345.jpeg
niktoalebokadekto
Active Member
Príspevky: 98
Dátum registrácie: So 16 12, 2023 11:43 am
Has thanked: 9 times
Been thanked: 15 times

Re: Trading 212

Príspevok od používateľa niktoalebokadekto »

rastislaf napísal: Ne 07 01, 2024 10:47 pm Co ja viem, kazdy broker kde som kedy mal kedy nejake frakcne akcie ich vo vypise uvadza ako ISIN + frakcny pocet akcii (napr. 10.35). Nikdy to nebolo ze ISIN + cely pocet akcii (10) a okrem toho nieco ine na tu frakcnu cast (0.35).

Keby toto malo iny danovy rezim ako cele akcie, tak by desattisice klientov roboporadcov ako Finax a pod. malo problem. Takisto realne zratat danovu povinnost ak napr. kazdy mesiac pravidlene prikupujes by bolo dost narocne, kedze tie frakcne casti nie su vo vypisoch od brokerov vedene samostatne - to by tam potom kazdy mesiac musela byt kupa/predaj derivatu.

To ale samozrejme neznamena ze FS na to nemoze mat iny pohlad...
Pozri napr tu ako rozdelilo ten predaj
Prílohy
IMG_4347.jpeg
IMG_4348.jpeg
IMG_4349.jpeg
rastislaf
Príspevky: 65
Dátum registrácie: Ut 21 10, 2014 10:07 pm
Has thanked: 10 times
Been thanked: 11 times

Re: Zdaňovanie predaja zlomkových akcii

Príspevok od používateľa rastislaf »

@niktoalebokadekto

Tak counterparty u jednotlivych transakcii by asi mala byt viditelna u kazdeho brokera, to je pravda. To ze tie fakcne casti sa neobchoduju voci burze ale voci brokerovi je jasne tiez. Skor mi ide o to, ze ked si pozries nejaky rocny vypis, ako napriklad ten z Finaxu a post vyssie, ziadny broker nerozdeluje nejaky ticker dve kategorie - "cele akcie" a "frakcne akcie".

Ale tak manualne transakciu po transakcii by sa ta dan samozrejme dala vypocitat. Len by ma este fak zaujimalo, ako sa ma danit pri spajani frakci - teda vlastnil som 1.3, dokupil 1.7 a mam teraz 3. Rok podrzim a splnim casovy test. Pred dokupenim ale moja frakcia 0,3 stupla na hodnote o 100% - cize v momente prikupenia by som logicky mal zaplatit dan, kedze som profitoval z narastu ceny niecoho co podla FS nie je akcia, a momentom toho dokupenia toto nieco zaniklo.
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15822
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 1043 times
Been thanked: 1403 times

Re: Zdaňovanie predaja zlomkových akcii

Príspevok od používateľa JUGGLER »

rastislaf napísal: Ne 28 01, 2024 7:40 pm Len by ma este fak zaujimalo, ako sa ma danit pri spajani frakci - teda vlastnil som 1.3, dokupil 1.7 a mam teraz 3. Rok podrzim a splnim casovy test. Pred dokupenim ale moja frakcia 0,3 stupla na hodnote o 100% - cize v momente prikupenia by som logicky mal zaplatit dan, kedze som profitoval z narastu ceny niecoho co podla FS nie je akcia, a momentom toho dokupenia toto nieco zaniklo.
Zdaniteľný príjem vzniká len pri predaji ...oni to nazývajú príjem z prevodu (predaja ) cenných papierov.

Čiže (podľa mňa )daňovo osloboditeľný príjem vzniká až predajom (prevodom ) celých akcií.
..teda časový test pri vlastnení 1,3 sa týka iba 1 celej akcie a ked dokúpiš 1,7... tom okamihu začne plynúť časový test na ďalšie 2 celé akcie a spolu vlastníš 3 akcie.


Súhlasím s tým, čo si napísal, že desaťtisíce klientov Finaxu, EIC, aj XTB má problém . Len je to teoretický problém z ktorého sa zatiaľ nerobí humbuk, lebo vlastniť môžeš aj zlomky, ale z daňového hľadiska a z hladiska definície cenného papiera musí ísť vždy o najmenej 1 kus.
Aj na burze môžeš kúpiť/predať minimálne 1 kus...to len brokeri vymysleli, že umožnia klientom aj frakcie.
rastislaf napísal: Ne 07 01, 2024 10:47 pm Co ja viem, kazdy broker kde som kedy mal kedy nejake frakcne akcie ich vo vypise uvadza ako ISIN + frakcny pocet akcii (napr. 10.35). Nikdy to nebolo ze ISIN + cely pocet akcii (10) a okrem toho nieco ine na tu frakcnu cast (0.35).

Keby toto malo iny danovy rezim ako cele akcie, tak by desattisice klientov roboporadcov ako Finax a pod. malo problem. Takisto realne zratat danovu povinnost ak napr. kazdy mesiac pravidlene prikupujes by bolo dost narocne, kedze tie frakcne casti nie su vo vypisoch od brokerov vedene samostatne - to by tam potom kazdy mesiac musela byt kupa/predaj derivatu.

To ale samozrejme neznamena ze FS na to nemoze mat iny pohlad...

Prečo si to myslím. Zoberme príklad, že sporíme po 40 € mesačne do iShares Core S&P 500 UCITS ETF (Acc) ..ticker SXR8 na nemeckej Xetre.
Tá akcia stojí momentálne 473 €...čiže trvá prakticky 1 rok kým nasporíte na účet 1 akciu, ktorej práve začne plynúť časový test (další 1 rok).

Vo Finaxe, kde vám 40 € (alebo aj 100 € ) rozdelia medzi 7 etfs vzniká v podstate podobná situácia a je možné, že tie časové testy naruší aj proces rebalansingu ( odpredaj časti ETFs ktoré vyrástli nad predpísaný % podiel ).

Zatial sa z toho humbug nerobí...daňováci sa podľa mňa nikdy nebudú do toho montovať , lebo ide o malé čiastky a iba v prípadoch, ked sa predáva ...
Bolo by to pre nich príliš veľa práce za príliš malé daňové doplatky.... ale zopakujme si, že podľa zákona o cenných papieroch majú pravdu, že musí ísť o vlastníctvo, či prevod minimálne 1 cenného papiera, čiže 1 celej akcie, nie zlomku:

Príjem fyzickej osoby z predaja zlomkovej (frakčnej) akcie nie je možné zaradiť do príjmov z prevodu akcií podľa § 8 ods. 1 písm. e) zákona o dani z príjmov, nakoľko fyzická osoba nie je vlastníkom celej akcie a nemôže ju ako vlastník predať, až kým sa nestane vlastníkom celej akcie.

Ak súčet zlomkových (frakčných) akcií vzťahujúcich sa k akciám určitej spoločnosti presiahne hodnotu celej akcie (celé číslo), klient sa stane vlastníkom takejto (celej) akcie, pričom daná akcia bude registrovaná na jeho investičnom účte.

Od dane z príjmov je oslobodený príjem z predaja (prevodu) cenných papierov prijatých na obchodovanie na regulovanom trhu alebo na obdobnom zahraničnom regulovanom trhu, ak doba medzi ich nadobudnutím a predajom presiahne jeden rok, a to len za predpokladu, že doba medzi ich prijatím na regulovaný trh alebo obdobný zahraničný regulovaný trh a predajom presiahne jeden rok.
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
Williaminvest7810
Príspevky: 1
Dátum registrácie: Po 29 01, 2024 11:26 am
Has thanked: 1 time

Re: Zdaňovanie predaja zlomkových akcii

Príspevok od používateľa Williaminvest7810 »

Zdravím vás kluci jsem z ČR, a co když jsem dostal z Trading212 za použití promo kódu zdarma akcie v hodnotě 285kč a pak to prodal kvůli tomu že jsem chtěl ty peníze si vybrat a pak jsem dostal další akcie zdarma za to že jsem použil ten promo kód dostal jsem je v hodnotě 297kč no a 297kč jsem si vybral a 285kč jsem si nechal na úctě pak jsem za to nakoupil Teslu, a jde o to že já jsem tu jediný kdo to tak má vy každej to drzite závidím vám protože já už ne já už je prodal a teď nevím jak to zdanit za rok ani nevím jestli to budu danit protože nevím jaký příjem se na to vztahuje pokud příjem do 100.tisuc se na to nevztahuje tak pak nevím jaký a já vím udělal jsem chybu nevěděl jsem to že Frakční akcie se nedání jako normální akcie a teď nevím co mám dělat nemůžu najít nikoho kdo to tak má podobně na všelijakých fórech jsem byl a psaly tsm to samé co vy že je dokupuji a pak z toho bude celek prosím odpovězte mi kdo to má stejné že to po nějaké době prodal a nevedel o tom a já měl důvod kvůli tomu že jsem si to chtěl vybrat protože jsem to potrrbovql jinak já jsem dlouhodobý investor neprodavam hned ale držím to ale tohle byl akutni důvod. Byl bych rád za odpovědi chlapy a ženy děkuju.
Pravlad
Príspevky: 27
Dátum registrácie: Po 12 02, 2024 9:37 pm
Has thanked: 20 times
Been thanked: 12 times

Re: Zdaňovanie predaja zlomkových akcii

Príspevok od používateľa Pravlad »

Mňa by celkom zaujímalo, kde finax a portu teda berú istotu že časový test platí aj na zlomkové akcie, napríklad portu má na webe vyslovene napísané že to skutočne platí, čakal by som že pomerne veľké a regulované spoločnosti toto majú nejako overené.

"Časový a hodnotový test platí aj pre frakčné podiely cenných papierov držaných u Portu."

Osobne som zatiaľ radšej nakupoval len celé akcie nech v tom mám poriadok, rád by som využil napríklad investičný plán od XTB, ale nie som si istý ako si tam overiť že teda spĺňam časový test, lebo aj pri výbere je tam len možnosť výberu určitej sumy v Eur(čiže to určite odpredá aj nejaké zlomky) alebo rovno odpredaj celého plánu naraz.
Croven
Gold Member **
Príspevky: 318
Dátum registrácie: Po 18 04, 2022 8:14 am
Has thanked: 28 times
Been thanked: 47 times

Re: Zdaňovanie predaja zlomkových akcii

Príspevok od používateľa Croven »

Pravlad napísal: Po 12 02, 2024 10:12 pm Mňa by celkom zaujímalo, kde finax a portu teda berú istotu že časový test platí aj na zlomkové akcie, napríklad portu má na webe vyslovene napísané že to skutočne platí, čakal by som že pomerne veľké a regulované spoločnosti toto majú nejako overené.

"Časový a hodnotový test platí aj pre frakčné podiely cenných papierov držaných u Portu."

Osobne som zatiaľ radšej nakupoval len celé akcie nech v tom mám poriadok, rád by som využil napríklad investičný plán od XTB, ale nie som si istý ako si tam overiť že teda spĺňam časový test, lebo aj pri výbere je tam len možnosť výberu určitej sumy v Eur(čiže to určite odpredá aj nejaké zlomky) alebo rovno odpredaj celého plánu naraz.
XTB to ma poriešené tak, že keď zo zlomkov vyskladáš celú akciu tak už si ty vlastníkom - danú akciu si možeš preniesť k inému brokerovi (toto u zlomkových nefunguje)
Pravlad
Príspevky: 27
Dátum registrácie: Po 12 02, 2024 9:37 pm
Has thanked: 20 times
Been thanked: 12 times

Re: Zdaňovanie predaja zlomkových akcii

Príspevok od používateľa Pravlad »

Croven napísal: Ut 13 02, 2024 6:43 am XTB to ma poriešené tak, že keď zo zlomkov vyskladáš celú akciu tak už si ty vlastníkom - danú akciu si možeš preniesť k inému brokerovi (toto u zlomkových nefunguje)
Viem že XTB to má takto vyriešené a je to fajn keď manuálne kupujem zlomky a postupne si z toho skladám celé akcie. Čo mi nejde do hlavy je využitie ich investičného plánu, kupovanie OK, ale keď chcem predať mám dve možnosti:
1. Predať celý plán naraz
2. Vybrať z plánu určitú sumu v EUR
Pokiaľ zvolím druhú možnosť(vlastne aj prvú) tak neviem zabezpečiť odpredaj celých kusov akcií, vždy tam budu nejaké zlomky, pokiaľ teda vlastním jednu celú akciu na ktorej už som splnil časový test, a predám z nej len 0.9 , platí na takýto predaj oslobodenie od dane? Podľa toho čo tu čítam tak asi nie. Všetky tieto produkty typu investičný plán/finax/portu sa spoliehajú na platnosť časového testu aj pri zlomkoch, mňa by teda zaujímalo kde chlapci z finaxu a portu berú tu istotu :D XTB dane zákazníkov asi moc nerieši, ale veľká časť proma finaxu a portu je práve to oslobodenie od dane.
Croven
Gold Member **
Príspevky: 318
Dátum registrácie: Po 18 04, 2022 8:14 am
Has thanked: 28 times
Been thanked: 47 times

Re: Zdaňovanie predaja zlomkových akcii

Príspevok od používateľa Croven »

Pravlad napísal: Ut 13 02, 2024 9:58 pm
Croven napísal: Ut 13 02, 2024 6:43 am XTB to ma poriešené tak, že keď zo zlomkov vyskladáš celú akciu tak už si ty vlastníkom - danú akciu si možeš preniesť k inému brokerovi (toto u zlomkových nefunguje)
Viem že XTB to má takto vyriešené a je to fajn keď manuálne kupujem zlomky a postupne si z toho skladám celé akcie. Čo mi nejde do hlavy je využitie ich investičného plánu, kupovanie OK, ale keď chcem predať mám dve možnosti:
1. Predať celý plán naraz
2. Vybrať z plánu určitú sumu v EUR
Pokiaľ zvolím druhú možnosť(vlastne aj prvú) tak neviem zabezpečiť odpredaj celých kusov akcií, vždy tam budu nejaké zlomky, pokiaľ teda vlastním jednu celú akciu na ktorej už som splnil časový test, a predám z nej len 0.9 , platí na takýto predaj oslobodenie od dane? Podľa toho čo tu čítam tak asi nie. Všetky tieto produkty typu investičný plán/finax/portu sa spoliehajú na platnosť časového testu aj pri zlomkoch, mňa by teda zaujímalo kde chlapci z finaxu a portu berú tu istotu :D XTB dane zákazníkov asi moc nerieši, ale veľká časť proma finaxu a portu je práve to oslobodenie od dane.
No preto ja neriešim investičné plány a proste každý mesiac venujem tu jednu minutu aby som manuálne poslal peniaze a nakúpil etfka - a v budúcnosti si budem predávať len celé kusy. T212 má tie investičné plány (koláče) poriešené 100x lepšie - vieš importovať/exportovať stávajúce akcie, prikupovať nové, bez toho aby si musel predávať.
MiBi
Gold Member **
Príspevky: 552
Dátum registrácie: St 07 07, 2021 11:52 am
Has thanked: 9 times
Been thanked: 256 times

Re: Zdaňovanie predaja zlomkových akcii

Príspevok od používateľa MiBi »

Ako je to teda so zdaňovaním ETF fondov:
https://www.linkedin.com/pulse/ako-je-t ... yOTw%3D%3D
vyskúšaj FINAX https://www.finax.eu/sk/invite/0/3cd0cdaf (1000 eur riadených 3 roky bez poplatku)
účet v TB s bonusom 100+70€ a 1 rok vedenie zadarmo https://www.tatrabanka.sk/sk/vyhodny-uc ... F959BC9598
Croven
Gold Member **
Príspevky: 318
Dátum registrácie: Po 18 04, 2022 8:14 am
Has thanked: 28 times
Been thanked: 47 times

Re: Zdaňovanie predaja zlomkových akcii

Príspevok od používateľa Croven »

MiBi napísal: St 14 02, 2024 10:32 am Ako je to teda so zdaňovaním ETF fondov:
https://www.linkedin.com/pulse/ako-je-t ... yOTw%3D%3D
link nefunguje (teda aspoň mne)
MiBi
Gold Member **
Príspevky: 552
Dátum registrácie: St 07 07, 2021 11:52 am
Has thanked: 9 times
Been thanked: 256 times

Re: Zdaňovanie predaja zlomkových akcii

Príspevok od používateľa MiBi »

vyskúšaj FINAX https://www.finax.eu/sk/invite/0/3cd0cdaf (1000 eur riadených 3 roky bez poplatku)
účet v TB s bonusom 100+70€ a 1 rok vedenie zadarmo https://www.tatrabanka.sk/sk/vyhodny-uc ... F959BC9598
Croven
Gold Member **
Príspevky: 318
Dátum registrácie: Po 18 04, 2022 8:14 am
Has thanked: 28 times
Been thanked: 47 times

Re: Zdaňovanie predaja zlomkových akcii

Príspevok od používateľa Croven »

MiBi napísal: St 14 02, 2024 10:59 am skus tento: https://www.linkedin.com/posts/vargahig ... 2081-neJO/
Toto funguje a s dovolením doplním sem podcast kde rozoberajú danenie ETF fondov:

https://www.youtube.com/watch?v=Ak2moa4 ... HGATEGROUP
alojz.tarabik
Príspevky: 46
Dátum registrácie: Po 24 10, 2022 12:02 pm
Has thanked: 9 times
Been thanked: 3 times

Re: Zdaňovanie predaja zlomkových akcii

Príspevok od používateľa alojz.tarabik »

A keď predám teda frakcie napr od finaxu, tak tam patrí oslobodenie pri výške do tých 500 € ročne?
Lebo dal som si tam len nejaké drobné na sledovanie vývinu ich portfólia a chcel by som to presunúť inde alebo zrušiť. A keď mám zisk nejakých 15e tak ci to riešiť nejako ci nie 😀
Pravlad
Príspevky: 27
Dátum registrácie: Po 12 02, 2024 9:37 pm
Has thanked: 20 times
Been thanked: 12 times

Re: Zdaňovanie predaja zlomkových akcii

Príspevok od používateľa Pravlad »

alojz.tarabik napísal: Pi 16 02, 2024 10:02 pm A keď predám teda frakcie napr od finaxu, tak tam patrí oslobodenie pri výške do tých 500 € ročne?
Lebo dal som si tam len nejaké drobné na sledovanie vývinu ich portfólia a chcel by som to presunúť inde alebo zrušiť. A keď mám zisk nejakých 15e tak ci to riešiť nejako ci nie 😀
Myslím že toto v pohode spadá do tých 500€ pokiaľ teda nemáš nejaké iné zisky čo by sa do toho rátali.
A pokiaľ ide o samotné zlomky tak myslím že 99% zákazníkov finaxu ide podla toho čo im vraví finax (ciže rátajú s oslobodením aj pri zlomkoch), je fakt otázne či toto budú niekde na daňovom riešiť a ťahať zo zákazníkov finaxu dane :D
Betruger
Active Member
Príspevky: 92
Dátum registrácie: St 07 03, 2018 10:50 am
Has thanked: 14 times
Been thanked: 3 times

Re: Zdaňovanie predaja zlomkových akcii

Príspevok od používateľa Betruger »

Riešil som nejaké veci s Finančnou správou, tak som sa rovno opýtal na zlomkové akcie / ETF, reku či nedostanem nejakú inú odpoveď náhodou. Odpoveď bola od slova do slova rovnaká, ako tá, ktorá tu už visí. To len zo zaujímavosti.

Kontaktoval som každopádne Finax ohľadom tohto stanoviska Finančnej správy. Podľa Finaxu dané stanovisko vychádza z predpokladu, že vlastníkom frakčných akcií je broker a klienti majú prístup k akciám prostredníctvom derivátov a teda neberie sa do úvahy situácia, kedy sú akcionári spoluvlastníci akcií, ako to je v prípade Finaxu. Ďalej Finax argumentuje tým, že zákon zároveň pozná spoluvlastníctvo a nikde nespomína vlastníctvo dvoch úrovní. Navyše zákon o dani z príjmov nikde nepodmieňuje oslobodenie vlastníctvom celých kusov.

Finax každopádne dané stanovisko registruje a rieši aj na úrovni Asociácie obchodníkov s cennými papiermi. Myslím si, že o tom bude informovať aj svojich klientov, minimálne na úrovni blogu. Argumenty Finaxu mi dávajú zmysel. Ja som sa v zákonoch nevŕtal, čo kde je uvedené, ale verím, že Finax ma za sebou niekoľko právnikov a tí vidia do veci lepšie než my tu na fóre. Ak nejaká pani niečo napíše, tak by mala dať aj odkaz na text v zákone, kde sa na to odkazuje. Inak je to tvrdenie o ničom.
MiBi
Gold Member **
Príspevky: 552
Dátum registrácie: St 07 07, 2021 11:52 am
Has thanked: 9 times
Been thanked: 256 times

Re: Zdaňovanie predaja zlomkových akcii

Príspevok od používateľa MiBi »

Podľa argumentov finančnej správy totiž „šalamúnsky“ platí, že ETF fond je alebo nie je vždy oslobodený od dane.
K pôvodným podmienkam, ktoré udáva Zákon pre oslobodenie pri predaji cenných papierov, navyše „pridala“ v roku 2021 ďalšie obmedzenie. Vo svojom vyjadrení požadovala, aby si daňovník zistil „bližšie informácie o ETF fonde, o jeho právnej subjektivite a jeho daňovom režime, či je možné tento fond považovať za daňovníka dane z príjmov právnických osôb v zahraničí...“ a následne v závislosti od klasifikácie tohto fondu aplikovať buď daňový režim predaja cenných papierov, alebo redemáciu podielového listu.
Viac:
https://banky.sk/investorov-trapi-nezda ... y-zlyhava/
vyskúšaj FINAX https://www.finax.eu/sk/invite/0/3cd0cdaf (1000 eur riadených 3 roky bez poplatku)
účet v TB s bonusom 100+70€ a 1 rok vedenie zadarmo https://www.tatrabanka.sk/sk/vyhodny-uc ... F959BC9598
Používateľov profilový obrázok
Baba Jaga
Silver Member *
Príspevky: 244
Dátum registrácie: St 25 08, 2021 6:56 pm
Has thanked: 27 times
Been thanked: 77 times

Re: Zdaňovanie predaja zlomkových akcii

Príspevok od používateľa Baba Jaga »

MiBi napísal: Pi 01 03, 2024 8:14 am Podľa argumentov finančnej správy totiž „šalamúnsky“ platí, že ETF fond je alebo nie je vždy oslobodený od dane.
K pôvodným podmienkam, ktoré udáva Zákon pre oslobodenie pri predaji cenných papierov, navyše „pridala“ v roku 2021 ďalšie obmedzenie. Vo svojom vyjadrení požadovala, aby si daňovník zistil „bližšie informácie o ETF fonde, o jeho právnej subjektivite a jeho daňovom režime, či je možné tento fond považovať za daňovníka dane z príjmov právnických osôb v zahraničí...“ a následne v závislosti od klasifikácie tohto fondu aplikovať buď daňový režim predaja cenných papierov, alebo redemáciu podielového listu.
Viac:
https://banky.sk/investorov-trapi-nezda ... y-zlyhava/
Americké ETF sa riadia zákonom Investment Company Act of 1940
týmto zákonom sa riadia aj Business Development Company (BDC)
ETF tak ako aj BDCRICs, or Regulated Investment Companies, for tax purposes musia vyplatiť 90% príjmov investorom. Ak sa podľa tohto zákona riadia BDC firmy tak každé ETF je vlastne samostatná firma (právnická osoba) čiže aj to čo vyplácajú nie je iný vynos z CP ale dividenda. Tento štát ma už fakt j.b.
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15822
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 1043 times
Been thanked: 1403 times

Re: Zdaňovanie predaja zlomkových akcii

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Nejatria sa tu staré rany, ktoré už sú vyhojené? Daňováci jeden čas spôsobili poplach, ale nakoniec sa od tých rôznorodých výkladov cúvlo, nie?
Ja mám v hlave uložené, že s tým už problém nie je, že smerodatný ostal výklad po starom ( cenné papiere prijaté na obchodovanie na regulovanom trhu ).
Malo by to byť niekde na webe. Mali sme aj my vlákno o tom, tak ako máme teraz pri zlomkových akciách.
Nerozumiem tomu článku...či chce strašiť, alebo nemá info...Je to výklad jedného právnika, ktorý mi pripadá ako šípková ruženka, čo sa prebudila po rokoch aby strašila jedným starým výkladom...

Uvidíte, že rovnako to bude aj pri tých zlomkových akciách.
Kým sa to nevyjasní, treba považovať za výnos oslobodený od daní len príjem z prevodu celých akcií.
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
Pravlad
Príspevky: 27
Dátum registrácie: Po 12 02, 2024 9:37 pm
Has thanked: 20 times
Been thanked: 12 times

Re: Zdaňovanie predaja zlomkových akcii

Príspevok od používateľa Pravlad »

Ako pise juggler, toto sa riesilo niekedy v 2021, ale financna sprava nakoniec svoje vyjadrenia stiahla a cele sa to uzavrelo. Zmysel toho clanku som teda moc nepochopil :)
MarianM
Príspevky: 4
Dátum registrácie: St 06 03, 2024 10:51 am
Has thanked: 3 times

Re: Zdaňovanie predaja zlomkových akcii

Príspevok od používateľa MarianM »

Pridavam vyjadrenie podpory FINAXu na stanovisko z FS viewtopic.php?p=194905#p194905
Uvedené stanovisko ako určujúci faktor berie do úvahy faktické vlastníctvo akcií. Pričom záver v danom stanovisku vychádza jedine z predpokladu, že v prípade frakčných akcií, vlastníkom akcií ostáva broker. Neberie však do úvahy situáciu, kedy akcionári sú spoluvlastníci akcií (ako v prípade Finaxu).

V rámci investičných platforiem súčasných brokerov je možné obchodovať frakčné akcie viacerými spôsobmi:

Kedy akcionárom ostáva broker a klienti majú prístup k akciám prostredníctvom derivátov, ktoré odvodzujú svoju hodnoty od ceny podkladovej akcie
Kedy akcionárom sú klienti vo forme spoluvlastníctva akcií.

V prvom prípade klient nevlastní akcie, a na účte sa mu zobrazuje iba hodnota, ktorá vychádza z hodnoty podkladovej akcie. Klient teda v takomto prípade nevlastní cenný papier, a rovnako by mal byť o tomto aj informovaný svojim obchodníkom.

V druhom prípade je vlastníkom akcií klient spolu s inými klientami. V prípade riadenia portfólia vykonáva diskrečnú právomoc rozhodovať o nákupe a predaji cenného papiera priamo obchodník, táto skutočnosť mu vyplýva z povahy investičnej služby riadenie portfólia. Obchodník s cennými papiermi zároveň vedie osobitné účty, kde zaznamenáva vlastníctvo cenných papierov.

Máme za to, že stanovisko finančnej správy neberie do úvahy rôzne možnosti držania „frakčných akcií“ a zaoberá sa držaním derivátov, kedy je vlastníkom „broker“.

Konečným vlastníkom aj zlomkových akcií je v našom prípade klient. Žiadne cenné papiere nevstupujú do našej súvahy, teda ani do nášho vlastníctva. Zákon zároveň pozná spoluvlastníctvo a nikde nespomína vlastníctvo dvoch úrovní. Zákon o dani z príjmov nikde nepodmieňuje oslobodenie vlastníctvom celých kusov.

Dovoľte mi ale upozorniť vás, že Finax nie je daňový poradca a tieto záležitosti by bolo vhodné konzultovať s odborníkom na danú oblasť.
niktoalebokadekto
Active Member
Príspevky: 98
Dátum registrácie: So 16 12, 2023 11:43 am
Has thanked: 9 times
Been thanked: 15 times

Re: Zdaňovanie predaja zlomkových akcii

Príspevok od používateľa niktoalebokadekto »

MarianM napísal: Št 07 03, 2024 1:26 pm Pridavam vyjadrenie podpory FINAXu na stanovisko z FS viewtopic.php?p=194905#p194905
Uvedené stanovisko ako určujúci faktor berie do úvahy faktické vlastníctvo akcií. Pričom záver v danom stanovisku vychádza jedine z predpokladu, že v prípade frakčných akcií, vlastníkom akcií ostáva broker. Neberie však do úvahy situáciu, kedy akcionári sú spoluvlastníci akcií (ako v prípade Finaxu).

V rámci investičných platforiem súčasných brokerov je možné obchodovať frakčné akcie viacerými spôsobmi:

Kedy akcionárom ostáva broker a klienti majú prístup k akciám prostredníctvom derivátov, ktoré odvodzujú svoju hodnoty od ceny podkladovej akcie
Kedy akcionárom sú klienti vo forme spoluvlastníctva akcií.

V prvom prípade klient nevlastní akcie, a na účte sa mu zobrazuje iba hodnota, ktorá vychádza z hodnoty podkladovej akcie. Klient teda v takomto prípade nevlastní cenný papier, a rovnako by mal byť o tomto aj informovaný svojim obchodníkom.

V druhom prípade je vlastníkom akcií klient spolu s inými klientami. V prípade riadenia portfólia vykonáva diskrečnú právomoc rozhodovať o nákupe a predaji cenného papiera priamo obchodník, táto skutočnosť mu vyplýva z povahy investičnej služby riadenie portfólia. Obchodník s cennými papiermi zároveň vedie osobitné účty, kde zaznamenáva vlastníctvo cenných papierov.

Máme za to, že stanovisko finančnej správy neberie do úvahy rôzne možnosti držania „frakčných akcií“ a zaoberá sa držaním derivátov, kedy je vlastníkom „broker“.

Konečným vlastníkom aj zlomkových akcií je v našom prípade klient. Žiadne cenné papiere nevstupujú do našej súvahy, teda ani do nášho vlastníctva. Zákon zároveň pozná spoluvlastníctvo a nikde nespomína vlastníctvo dvoch úrovní. Zákon o dani z príjmov nikde nepodmieňuje oslobodenie vlastníctvom celých kusov.

Dovoľte mi ale upozorniť vás, že Finax nie je daňový poradca a tieto záležitosti by bolo vhodné konzultovať s odborníkom na danú oblasť.
presne toto odpisali aj mne. ale nerozumiem, aky je rozdiel ci vlastnim zlomok akcie cez Finax, alebo napr cez T212. Ani tam to podla ich odpovede nie je derivat
Croven
Gold Member **
Príspevky: 318
Dátum registrácie: Po 18 04, 2022 8:14 am
Has thanked: 28 times
Been thanked: 47 times

Re: Zdaňovanie predaja zlomkových akcii

Príspevok od používateľa Croven »

No podľa mňa to je tak, že oni kúpia 1 akciu (ETF) napr SXR8 ktoré si rozdelí 50 ľudí.
niktoalebokadekto
Active Member
Príspevky: 98
Dátum registrácie: So 16 12, 2023 11:43 am
Has thanked: 9 times
Been thanked: 15 times

Re: Zdaňovanie predaja zlomkových akcii

Príspevok od používateľa niktoalebokadekto »

Croven napísal: Št 07 03, 2024 1:48 pm No podľa mňa to je tak, že oni kúpia 1 akciu (ETF) napr SXR8 ktoré si rozdelí 50 ľudí.
a to nespravi aj broker?
Croven
Gold Member **
Príspevky: 318
Dátum registrácie: Po 18 04, 2022 8:14 am
Has thanked: 28 times
Been thanked: 47 times

Re: Zdaňovanie predaja zlomkových akcii

Príspevok od používateľa Croven »

niktoalebokadekto napísal: Št 07 03, 2024 3:09 pm
Croven napísal: Št 07 03, 2024 1:48 pm No podľa mňa to je tak, že oni kúpia 1 akciu (ETF) napr SXR8 ktoré si rozdelí 50 ľudí.
a to nespravi aj broker?
Neviem.
Napísať odpoveď

Návrat na "Dane a naše investície"