Najlepšie európske akcie

Výber akcií, fundamentálna a technická analýza, obchodovanie vs. investovanie
Pravidlá fóra
Nezabudnite, prosím, že svojou prítomnosťou a diskutovaním na tomto fóre vyjadrujete svoj súhlas s vždy aktuálnymi Podmienkami používania tohto fóra. Predovšetkým prosím dbajte na slušnosť komunikácie a rešpektovanie sa navzájom. Celé Podmienky používania tohto fóra si môžte prečítať tu.
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15823
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 1043 times
Been thanked: 1403 times

Najlepšie európske akcie

Príspevok od používateľa JUGGLER »

..to be continued.

Zatiaľ NOVO NORDISK ( NVO ):
patrik.z napísal: Ne 10 03, 2024 11:26 am

Analogicky sa pozrime na problem cukrovky - aj dnes, 100 rokov po vzniku Nordisk Insulinlaboratorium (kt. sa neskor zlucilo s Novo), je ten trh mimoriadne lukrativny - vid marze a ROIC Novo Nordisk - a celosvetovy dopyt nie je pokryty a ani nebude po najblizsie desatrocia. Analogicky to plati pre trh s obezitou. A nezabudajme, ze novy zakaznik znamena pravidelne trzby na potencialne desiatky rokov.

Pozri sa na vyvoj trzieb, ziskov, FCF a marzi Novo Nordisk bez toho, aby zahrnovali trh s obezitou. Trh s cukrovkou je lukrativny, a bariera na vstup bola pred 10, ci 15 rokmi nizsia ako je dnes, vdaka vyskumnej kapacite. Preco ma Novo Nordisk stale take marze? Preco predpokladas, ze zrazu pride 20 dalsich liekov, ktore zhltnu ten trh? Preco tento vyvoj pri trhu s inzulinom nepojedol vynoy Novo Nordisk, ale su uz desatrocia nadstandardne? Napriek tomu, ze "kazdy to uz videl"?

Jasne, eventualne sa ten rast znormalizuje. Rast z poslednych rokov je z velkej casti expanzia valuacie, to je pravda, ale trva, kym sa nove predpoklady zapracuju do valuacie. Navyse trh s obezitou a cukrovkou ma pred sebou este dekady rastu uz len kvoli velmi nizkemu pokrytiu globalnej populacie. Eventualne si dalsi hraci ukroja z neho, ale nie je take jednoduche na takyto problem nabehnut na riadnej skale, v com ma Novo obrovsky naskok. Novo ma vybornu historiu kapitalovej alokacie, co je vidiet na ROIC (10-rocny median 69.7%). A dnesne investicie do produkcie GLP-1 a pridavnych zloziek budu mat urciute tiez vysoku navratnost, aj ked mozno nie rovnako vysoku.

Novo Nordisk ma hrubu marzu na urovni 84% (velmi stabilne). Ak zvysia trzby o 10%, je to narast hrubeho zisku o 8,4%. Ak TSLA, ku ktorej sa to tu prirovnavalo, zvysi trzby o 10%, hruby zisk jej narastie o 1,8% (pricom marza ma klesajuci trend). A tak to zrejme bude pokracovat nadalej, kedze NVO operuje na trhu, kde je kvoli nepokrytemu dopytu (a dlho to tak bude) nizsi tlak na marze, zatial co sa zda, ze marze Tesly budu este trpiet (ale hlbkovu analyzu som nerobil, len to predpokladam podla toho, co vidim v spravach z auto trhu).

Na zvysenie hrubeho zisku o 8,4% by pri sucasnej marzi TSLA potrebovala narast trzieb o 46,7%.

K tomu este za 14 rokov zredukovali mnozstvo akcii prostr. buybacks o ~25% a rocny narast dividendy za posl. 10 rokov bol 12%. Tesla len za 10 rokov zdvojnasobila pocet podielov, cim znizila podiel kazdeho akcionara na polovicu a nevyplatila ziadnu dividendu. Takze akcionar si z toho zisku Tesly zoberie polovicu toho, nez by dostal pred 10 rokmi, zatial co akcionar Novo nordisk o tretinu viac nez pred 14 rokmi.

Ja pri tychto cenach momentalne nedokupujem, ale na NVO uz mam 89%+, takze si myslim, ze az taky sklamany nebudem. Ja ani nepotrebujem, aby to bola najlepsia investicia, ale mam aj ine ocakavania od investicii - kvoli cyklickosti a omnoho drsnejsiemu inovacnemu prostrediu si na sektor polovodicov netrufam, s vynimkou ASML, kde vidim menej rizika kvoli moatu. Pri dnesnej valuacii uz nie je mozno pravdepodobne, ze to bude outperformovat v obdobi roka ci stvrtroka. Ale casom tie fundamenty aj dnesnu valuaciu dobehnu.

Dnes zatial nedokupujem, nechcem mat prilis vela v NVO kvoli tej expanzii vo valuacii, ale aj tak si myslim, ze bude v horizonte desiatok rokov generovat nadstandardne vynosy nad indexom, tak ako sa tomu uz desatrocia deje. Pred tou expanziou este vsetky ocakavania z obezity zahrnute neboli. Dnes uz su, ale agregatne ocakavania trhu nemaju vyhlad na desiatky rokov, tak proste trh nefunguje. Ja som ochotny na tie vynosy desiatky rokov pockat, vacsina ucastnikov trhu nie je. Fundamenty aj model na to podla mna stale su nastavene.
Prílohy
NVO.png
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15823
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 1043 times
Been thanked: 1403 times

Re: Najlepšie európske akcie

Príspevok od používateľa JUGGLER »

MiBi napísal: Pi 16 02, 2024 4:32 pm
Co tak skusit GRANOLAS, ktorá dominuje európskemu akciovému trhu.
Tu patria firmy GSK, Roche, ASML, Nestlé, Novartis, Novo Nordisk, L’Oréal, LVMH, AstraZeneca, SAP a Sanofi.
Spolu majú trhovú hodnotu vyše 2,6 bilióna eur, čo je štvrtina európskeho akciového indexu STOXX 600, ktorý má vo svete investovania porovnateľný význam ako americký S&P 500. Skupina GRANOLAS mala pre európsky akciový trh podobne veľký prínos ako veľká sedmička pre ten americký, keď zodpovedala až za 60 percent minuloročného rastu STOXX 600.
Screenshot 2024-02-16 163015.jpg
Obrázok

https://e.dennikn.sk/3832907/graf-dna-a ... ?ref=list1
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15823
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 1043 times
Been thanked: 1403 times

Re: Najlepšie európske akcie

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Ešte za seba ( sledujem len USA, ale tam sú aj všetky najlepšie európske akcie ) by som pridal nedávne IPO
Arm Holdings ( ARM )
Joki napísal: St 18 10, 2023 10:43 am
Pre zaujímavosť aj keď ASML predáva hardver a ARM má zisk z licenčných poplatkov.
ASML má hrubú maržu 51,9% a ARM má hrubú maržu 96%.
For fiscal 2023, Arm’s gross margin — the percentage of profit left after accounting for the costs of good sold — was 96%, because the company makes much of its money from royalties and isn’t delivering hardware.
————

Vo fiškálnom roku 2023 bola hrubá marža spoločnosti Arm – percento zisku, ktoré zostalo po započítaní nákladov na predaný tovar – 96 %, pretože spoločnosť zarába veľa peňazí z licenčných poplatkov a nedodáva hardvér.


https://www.cnbc.com/2023/09/14/arm-is- ... mpany.html
Prílohy
ARM.png
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7072
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 150 times
Been thanked: 284 times

Re: Najlepšie európske akcie

Príspevok od používateľa jogo »

Dobrý nápad fokusovať na najlepšie akcie EU(a možno aj Japonska, GB ap.)
Minule som si pozeral ako sa správali jednotlivé japonské akcie od roku 1990 a zistil som, že aj napriek celkovej mizérii NIKKEI 225 Toyota rástla a dosahovala nové maximá. Takže aj v krachujúcom štáte sa da nájsť dobré akcie, hlavne ak sú globálne.
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
Používateľov profilový obrázok
Joki
Platinum Member ***
Príspevky: 1016
Dátum registrácie: Po 30 08, 2021 1:24 pm
Has thanked: 174 times
Been thanked: 227 times

Re: Najlepšie európske akcie

Príspevok od používateľa Joki »

Ten $ARM v utorok 12.3., Softbank-e končí 180 dňové obdobie blokovania akcii a môźe odpredávať akcie arm-u. Stále vlastní, resp. kontroluje 90%.

The lockup period, after which Softbank could sell more Arm stock, ends on March 12, 2024 (six months after the IPO).
https://www.fool.com/investing/2024/02/ ... st-the-be/

Inak, tiež sledujem ARM a podarilo sa mi nakúpiť po 48$ 8 akcii :D
Predpokladal som, že po Earnings pôjdu ešte dole tak som ich odpredal po 60$ a teraz si búcham hlavu :lol:
Joki bought a coffee. Ty môžeš tiez :)
https://www.buymeacoffee.com/akoinvestovat
patrik.z
Active Member
Príspevky: 103
Dátum registrácie: So 04 05, 2019 11:47 am
Has thanked: 72 times
Been thanked: 43 times

Re: Najlepšie európske akcie

Príspevok od používateľa patrik.z »

Osobne vlastnim 4 z vyssie zmienenych Granolas - LVMH, L'Oreal, ASML a Novo Nordisk. Z Europy okrem toho este vlastnim aj Coloplast a Hermes.

Zopar dalsich, nad ktorymi som uvazoval alebo sledujem, ale este som sa neodhodlal investovat - napr. kvoli neistote v sektore, alebo vyhliadkam do buducnosti (kratkodobym aj dlhodobym). Vo vacsine z nich sa to pravdepodobne ani nezmeni, ale na studium su to zaujimave firmy a niekoho mozno zaujmu a su to priklady europskych (nielen EU) firiem, ktore patria medzi spicky vo svojich sektoroch a maju track record skvelych vynosov - niektore viac, niektore menej a samozrejme to nemusi platit aj pre buducnost - podotykam, nerobil som si hlbkovu analyzu vacsiny z nich:
  • EssilorLuxottica (dominant na trhu s dioptrickymi sosovkami aj slnecnymi okuliarmi - Ray-Ban, Oakley, a mnoho dalsich, aj licencovanych znaciek; silne znacky a vlastna distribucna siet),
  • Linde a Air Liquide (priemyselne plyny)
  • AtlasCopco (priemyselne kompresory a pod.)
  • Kone a Schindler (vytahy, jedina vacsia konkurencia je Otis)
  • Lindt & Sprungli (cokolada - specifikum je, ze sa kupuje prilezitostne a ludia su tym padom ochotnejsi priplatit vyssiu prirazku - pozrite si google trends Lindt - krasne vidiet dolezitost sviatkov ako Valentin, Velka Noc (v Nemecku aj Rakusku je zlaty zajac od Lindtu nevyhnutna sucast tradicie - a vidiet ho uz aj u nas :) ))
  • Pernod Ricard (konglomerat s premiovym alkoholom, napriklad Absolut, Jameson, Malibu; donedavna vlastnili napr. Becherovku)
  • MTU Aero (letecke motory)
  • Assa Abloy (kluce, zamky, bezpecnostne dvere - mnohi urcite poznate)
  • Diageo (alkohol - napr. Johnnie Walker, Guinness)
  • Edit: a skoro som zabudol Ferrari - tu ma velmi lame investovat, ale nie som si isty dnesnou valuaciou - pre buducnost si to ale nechavam na shortliste
patrik.z
Active Member
Príspevky: 103
Dátum registrácie: So 04 05, 2019 11:47 am
Has thanked: 72 times
Been thanked: 43 times

Re: Najlepšie európske akcie

Príspevok od používateľa patrik.z »

Este pridavam dalsiu firmu do zbierky - Lotus Bakeries - urcite poznate susienky Lotus Biscoff, zname aj ako Speculoos. Od IPO v 2000 sa akcie zvysili o vyse 13k%. K tomu este treba pripocitat celkom slusnu dividendu - nie co sa percentualneho vynosu tyka, ale vyplacaju velku cast ziskov a dividenda rastie dost slusnym tempom.

Dnesna valuacia vyzera byt dost vysoka, ale pridavam si pre buducnost na watchlist.

Vyse polovicu firmy vlastni stale povodna rodina, a firmu riadia s vyhladom na dalsie generacie. Maju za sebou premyslene a sikovne strategicke tahy (ako susienky v lietadlach, kde ich prvykrat ochutnalo mnozstvo Americanov a stali sa tam vdaka tomu hitom; susienky v kaviarnach - vyuzivaju pri kazdej expanzii; susienkova natierka) a aj vydarene akvizicie. Rozsiruju produkciu v Afrike, Azii aj Amerike.

Celkove trzby rastli poslednych 10 rokov tempom 12.3%, pricom trzby zo samotnych susienok Biscoff rastli tempom 16% a predstavuju momentalne 54% trzieb firmy. Dalsou vyznamnou sucastou je segment Lotus Natural Foods (zlozeny z predoslych akvizicii britskych znaciek sladkosti; dnes 24% trzieb), ktory od vzniku 2015 rastol tempom 17% rocne. Rast mierne tahali nadol skor lokalne znacky na trhu Beneluxu / zapadnej Europy, ktore nemaju taky rastovy potencial a predstavuju najmensiu cast firmy - 22% trzieb, a tento pomer sa postupne znizi. FCF rastol za 10 rokov tempom 22%.

Na financovanie akvizicii a investicii pouzili aj dlh, ale jeho uroven je urcite prijatelna.
Screenshot 2024-04-12 at 08.22.53.png
iceberg8
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3991
Dátum registrácie: Pi 29 07, 2016 6:18 am
Has thanked: 489 times
Been thanked: 174 times

Re: Najlepšie európske akcie

Príspevok od používateľa iceberg8 »

Pekna ukazka, ako moze aj mala firma (vtedy s cca 50-60milionovou kapitalizaciou) narast do nadnarodnej spolocnosti.. Klobuk dole..

Ladis, toto si mal kupit a drzat :)
Odoslané z počítača
patrik.z
Active Member
Príspevky: 103
Dátum registrácie: So 04 05, 2019 11:47 am
Has thanked: 72 times
Been thanked: 43 times

Re: Najlepšie európske akcie

Príspevok od používateľa patrik.z »

iceberg8 napísal: Pi 12 04, 2024 10:48 am Pekna ukazka, ako moze aj mala firma (vtedy s cca 50-60milionovou kapitalizaciou) narast do nadnarodnej spolocnosti.. Klobuk dole..

Ladis, toto si mal kupit a drzat :)
A rodinna firma, podotykam :)
Screenshot 2024-04-12 at 11.21.11.png
Screenshot 2024-04-12 at 11.21.54.png
V sucasnosti je to 5. najpredavanejsia znacka susienok na svete a ich cielom je dosiahnut 3. miesto.

Myslim, ze je to dosiahnutelny ciel, pri tom ako rozsiruju produkciu v novych trhoch a maju overene strategie pre expanziu. Buduci rok zacne produkcia v thajskej tovarni, co urcite pomoze azijskemu trhu, kde sa uz rozbehli v Cine aj Australii vdaka importu.
Screenshot 2024-04-12 at 11.24.08.png
Maju vyborny track record kapitalovej alokacie, co dokazuje konzistentne vysoke ROIC, ktore sice mierne pokleslo kvoli nedavnym investiciam do produkcie a akviziciam, ale napriek tomu sa drzi na vysokej urovni od IPO.

Obrázok

Zatial ma ale odradza vysoka valuacia.
Napísať odpoveď

Návrat na "Akcie - investovanie do akcií"