II. pilier - DSS

Poistenia, sporenie na dôchodok, doplnkové dôchodkové sporenie, investičné poistky, kapitálové poistky.
Pravidlá fóra
Nezabudnite, prosím, že svojou prítomnosťou a diskutovaním na tomto fóre vyjadrujete svoj súhlas s vždy aktuálnymi Podmienkami používania tohto fóra. Predovšetkým prosím dbajte na slušnosť komunikácie a rešpektovanie sa navzájom. Celé Podmienky používania tohto fóra si môžte prečítať tu.
Používateľov profilový obrázok
duves
Gold Member **
Príspevky: 521
Dátum registrácie: Ut 20 07, 2021 12:34 pm
Has thanked: 124 times
Been thanked: 116 times

Re: II. pilier - DSS

Príspevok od používateľa duves »

jogo napísal: Ne 10 03, 2024 10:30 am Minimálne dôchodky ostanú na rovnakej úrovni, lebo by klesli pod socialne minimum a vyššie dôchodky sa znížia.
To mi hlava neberie. Prečo by sa mali znižovať dochodky práve tým, čo tam futrovali celý pracovný život odvody ako žeravý?
Používateľov profilový obrázok
wladas
Platinum Member ***
Príspevky: 999
Dátum registrácie: St 22 09, 2021 7:42 pm
Has thanked: 46 times
Been thanked: 136 times

Re: II. pilier - DSS

Príspevok od používateľa wladas »

Baba Jaga napísal: Ne 10 03, 2024 2:50 pmNa to aby sporiteľmohol poberať dôchodok z 2. piliera cez programový vyber myslím,že tam je tiež podmienka určitej výšky dôchodku. Kolega šiel do dôchodku 2022 on žiadal o celé vyplatenie a vtedy mu oznámil z poisťovne ,že len tak tak dosiahol potrebnú úroveň na vyplatenie všetkých peňazí dôchodok mal cez 620EUR ak by to nesplnil mohol by žiadať iba o programový výber.
Programovy vyber je prave to vyplatenie casti (alebo celej) nasporenej sumy. Podmienka je ze sucet statnych dochodkov (1.pilier, invalidny, atd) musi byt minimalne vo vyske priemerneho dochodku (referencnej sumy).
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7072
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 150 times
Been thanked: 284 times

Re: II. pilier - DSS

Príspevok od používateľa jogo »

duves napísal: Ne 10 03, 2024 2:54 pm To mi hlava neberie. Prečo by sa mali znižovať dochodky práve tým, čo tam futrovali celý pracovný život odvody ako žeravý?
Už teraz to robia, hoci nemusia, lebo životné minimum je 268€ a aj najnižšie dôchodky ho presahujú. Robia to kvôli voličom resp. voliči si volia takých politikov, ktorí im dajú vyššie dôchodky bez ohľadu na ich udržateľnosť. Bohatých voličov je zo štatistiky oveľa menej ako chudobných, ale hlasovacie práva majú rovnaké.
Ak štát skrachuje, tak to už budú musieť urobiť, lebo najnižšie dôchodky by po znížení o 50% klesli pod úroveň životného minima.
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
Používateľov profilový obrázok
duves
Gold Member **
Príspevky: 521
Dátum registrácie: Ut 20 07, 2021 12:34 pm
Has thanked: 124 times
Been thanked: 116 times

Re: II. pilier - DSS

Príspevok od používateľa duves »

OK, nech teda započítajú aj mne len tu sumu mesačne 1Sk, resp.1€ na minimálny dochodok a zvyšok mi vyplatia s úročením 5% p.a. odo dňa pripísania sumy do SP.
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7072
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 150 times
Been thanked: 284 times

Re: II. pilier - DSS

Príspevok od používateľa jogo »

duves napísal: Ne 10 03, 2024 5:28 pm OK, nech teda započítajú aj mne len tu sumu mesačne 1Sk, resp.1€ na minimálny dochodok a zvyšok mi vyplatia s úročením 5% p.a. odo dňa pripísania sumy do SP.
1.pilier je výhodný hlavne pre slabo zarábajúcich...kto dobre zarábal mal možnosť časť peňazí presmerovať do 2.piliera a pri odchode do dôchodku si ich vybrať cez programový výber. Aj tak bude prispievať na dôchodky slabo zarábajúcim, matkám s viacerými deťmi, nemakačenkom ap...ale aspoň niečo zachráni pred prerozdelením odvedením do 2.piliera a následným programovým výberom.

Dobre zarábajúci človek by však mal mať aj pekné úspory mimo štátom riadených schém 1.2 a 3-piliera, nie? Teda ak investoval pravidelne do indexových fondov USA alebo World, prípadne nehnuteľnosti na Slovensku, čo by ako dobre zarábajúci človek(hlavne v bankovníctve) mal vedieť. :wink:
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
Používateľov profilový obrázok
wladas
Platinum Member ***
Príspevky: 999
Dátum registrácie: St 22 09, 2021 7:42 pm
Has thanked: 46 times
Been thanked: 136 times

Re: II. pilier - DSS

Príspevok od používateľa wladas »

Poznam vela ludi dobre zarabajucich (rozumej stredna trieda, nie bohaci co maju +50k auto) ktori jednoducho ziju v pritomnosti a chcu si ju uzit naplno. Nechcu vyraznejsie setrit.
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7072
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 150 times
Been thanked: 284 times

Re: II. pilier - DSS

Príspevok od používateľa jogo »

wladas napísal: Ne 10 03, 2024 6:21 pm Poznam vela ludi dobre zarabajucich (rozumej stredna trieda, nie bohaci co maju +50k auto) ktori jednoducho ziju v pritomnosti a chcu si ju uzit naplno. Nechcu vyraznejsie setrit.
Len potom pri odchode do dôchodku budú v miernom alebo väčšom šoku. :)
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
Používateľov profilový obrázok
wladas
Platinum Member ***
Príspevky: 999
Dátum registrácie: St 22 09, 2021 7:42 pm
Has thanked: 46 times
Been thanked: 136 times

Re: II. pilier - DSS

Príspevok od používateľa wladas »

Samozrejme ze budu. Ale teraz ich to netrapi. To je ten typ ludi co na dochodok ani nepomysli lebo si hned predstavi 90r dedka o palicke co sa ledva hybe. Je to pre nich silna negativna emocia ktoru nechcu.
Klasicka hlaska "Toho sa aj tak nedozijem."
Glogol
Guru Member ****
Príspevky: 1746
Dátum registrácie: Št 10 05, 2007 12:26 pm
Has thanked: 47 times
Been thanked: 165 times

Re: II. pilier - DSS

Príspevok od používateľa Glogol »

Ekonomicky expert tejto koalicie tvrdo pokracuje na zadani domacej ulohy
Prikaz znel jasne ....tie peniaze musime do dalsich volieb mat.
https://blog.sme.sk/branoondrus/politik ... ho-piliera
pravda je ako poezia - a vacsina ludi na poeziu s.rie
rmaly
Guru Member ****
Príspevky: 1427
Dátum registrácie: St 21 04, 2010 12:53 pm
Has thanked: 768 times
Been thanked: 81 times

Re: II. pilier - DSS

Príspevok od používateľa rmaly »

Glogol napísal: Po 11 03, 2024 9:34 am Ekonomicky expert tejto koalicie tvrdo pokracuje na zadani domacej ulohy
Prikaz znel jasne ....tie peniaze musime do dalsich volieb mat.
https://blog.sme.sk/branoondrus/politik ... ho-piliera
Inac on je tiez aka "uzasna" postavicka... Malokedy sa vidi taky oportunista...
Používateľov profilový obrázok
duves
Gold Member **
Príspevky: 521
Dátum registrácie: Ut 20 07, 2021 12:34 pm
Has thanked: 124 times
Been thanked: 116 times

Re: II. pilier - DSS

Príspevok od používateľa duves »

jogo napísal: Ne 10 03, 2024 6:05 pm Dobre zarábajúci človek by však mal mať aj pekné úspory mimo štátom riadených schém 1.2 a 3-piliera, nie? Teda ak investoval pravidelne do indexových fondov USA alebo World, prípadne nehnuteľnosti na Slovensku, čo by ako dobre zarábajúci človek(hlavne v bankovníctve) mal vedieť. :wink:
Osobne sa nevnímam ako dobre zarabajúci v bankovníctve, to len úvod. Som na pozícii s bežnym referentským platom.

Čo sa tyka vobec pojmu "dobre zarábajúci/a", tak si spomínam, tak dozadu pred 20 rokmi, ked som ešte robil predajcu na pobočke, tak mi privatny poradca (lovec dobre zarábajúcich) dovliekol pani z fin.sektora s platom 100 tisic Sk a chcela spotrebačik, teraz neviem, asi 30 tisíc (???). No a kedže mala plat, aky mala, tak som jej ponúkal hypoteku. Pozrela na mňa rtg pohladom a povedala mi niečo v tomtom zmysle "mladý pán a ja z čoho budem žiť?".
Tak to by sme mali. Dnes kolko zaraba, ked pred 20 rokmi to bolo 100 tisic Sk? 8 tisíc €? Netuším.

No a za mňa len tolko, kedže by som chcel pracovať aj počas dochodku, robím všetko preto, aby som to fyzicky a duševne zvladol. A ako ste na tom vy ostatní?
Prílohy
Screenshot_20240311-170739.png
Rokosák
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 2844
Dátum registrácie: St 03 08, 2011 11:43 pm
Has thanked: 54 times
Been thanked: 112 times

Re: II. pilier - DSS

Príspevok od používateľa Rokosák »

duves napísal: Po 11 03, 2024 5:29 pm No a za mňa len tolko, kedže by som chcel pracovať aj počas dochodku, robím všetko preto, aby som to fyzicky a duševne zvladol.
Tep mas ako maratonec :D . Tych intenzivnych minut lahko dosiahnut, ale asi kvoli tomu, ze si v dobrej kondicii a tep sa Ti prilis nezvysuje pri zatazeni.

Ja mam podobnu filozofiu - snazim sa zit zdravo.
Neodvratné sa stáva zriedkavo, neočakávané často.
Používateľov profilový obrázok
duves
Gold Member **
Príspevky: 521
Dátum registrácie: Ut 20 07, 2021 12:34 pm
Has thanked: 124 times
Been thanked: 116 times

Re: II. pilier - DSS

Príspevok od používateľa duves »

Ked nie je večer zajedanie a pohar vínka iba naozaj jeden, tak byva tep v noci 43-44.
Používateľov profilový obrázok
osamely chodec
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3863
Dátum registrácie: Ut 13 11, 2007 1:57 pm
Has thanked: 127 times
Been thanked: 346 times
Kontaktovať používateľa:

Re: II. pilier - DSS

Príspevok od používateľa osamely chodec »

alkohol a jedlo na vecer (aj male mnozstvo) u mna vyrazne zvysuje HRV. Odsledovane.
Existujú starí obchodníci a odvážni obchodníci. Je len veľmi málo starých, odvážnych obchodníkov. “ -Ed Seykota-
Porozumiet znamená zvyknúť si.
Láska nad zlato, myšlienka nad majetok.
Chodci a cyklisti vážia menej ako šoféri a šoférky. (prieskum EU)
Glogol
Guru Member ****
Príspevky: 1746
Dátum registrácie: Št 10 05, 2007 12:26 pm
Has thanked: 47 times
Been thanked: 165 times

Re: II. pilier - DSS

Príspevok od používateľa Glogol »

Tak uz expertova analyza nevyhodnosti druheho zaplavuje internet. Neskutocna manipulacia. Populisticky zvysim prvy pilier a na zaklade toho kritizujem druhy ze je malo vynosny. A zakladnu otazku dlhodobej (20+r) udrzatelnosti prveho opomeniem spomenut. To je predsa hlavna idea druheho - odlahcit prvy - resp mat ho dlhodobo udrzatelny. Jak ja neznasam klamarov ktori tvrdia ze im ide o ludi a pritom im ide o rozdavanie a koryta pred dalsimi volbami ..... HRV mam z nich totalne rozbite skapem asi z tej bandy este pred 64 a deti s manzelkou ani z 2 pilera nic nezdedia.,
pravda je ako poezia - a vacsina ludi na poeziu s.rie
rmaly
Guru Member ****
Príspevky: 1427
Dátum registrácie: St 21 04, 2010 12:53 pm
Has thanked: 768 times
Been thanked: 81 times

Re: II. pilier - DSS

Príspevok od používateľa rmaly »

Glogol napísal: Ut 12 03, 2024 9:54 am Tak uz expertova analyza nevyhodnosti druheho zaplavuje internet. Neskutocna manipulacia. Populisticky zvysim prvy pilier a na zaklade toho kritizujem druhy ze je malo vynosny. A zakladnu otazku dlhodobej (20+r) udrzatelnosti prveho opomeniem spomenut. To je predsa hlavna idea druheho - odlahcit prvy - resp mat ho dlhodobo udrzatelny. Jak ja neznasam klamarov ktori tvrdia ze im ide o ludi a pritom im ide o rozdavanie a koryta pred dalsimi volbami ..... HRV mam z nich totalne rozbite skapem asi z tej bandy este pred 64 a deti s manzelkou ani z 2 pilera nic nezdedia.,
No, zacina sa asi frontalny utok na 2. pilier... I ked sa cudujem, lebo je tam tolko sporitelov, ze tam musia byt aj ficovolici... tak ale pre nich je asi ta medialna masaz.
Používateľov profilový obrázok
duves
Gold Member **
Príspevky: 521
Dátum registrácie: Ut 20 07, 2021 12:34 pm
Has thanked: 124 times
Been thanked: 116 times

Re: II. pilier - DSS

Príspevok od používateľa duves »

Fund
Gold Member **
Príspevky: 414
Dátum registrácie: Po 15 02, 2021 2:46 pm
Has thanked: 138 times
Been thanked: 59 times

Re: II. pilier - DSS

Príspevok od používateľa Fund »

duves napísal: Ut 12 03, 2024 10:30 am Aktualitácia članku: https://index.sme.sk/c/23294290/ondrus- ... staju.html
... je to tu,druhy pilier pada,zelajte si nieco...
stary gambler
Active Member
Príspevky: 134
Dátum registrácie: Ne 04 12, 2022 10:37 am
Been thanked: 22 times

Re: II. pilier - DSS

Príspevok od používateľa stary gambler »

rmaly napísal: Ut 12 03, 2024 9:56 am
Glogol napísal: Ut 12 03, 2024 9:54 am Tak uz expertova analyza nevyhodnosti druheho zaplavuje internet. Neskutocna manipulacia. Populisticky zvysim prvy pilier a na zaklade toho kritizujem druhy ze je malo vynosny. A zakladnu otazku dlhodobej (20+r) udrzatelnosti prveho opomeniem spomenut. To je predsa hlavna idea druheho - odlahcit prvy - resp mat ho dlhodobo udrzatelny. Jak ja neznasam klamarov ktori tvrdia ze im ide o ludi a pritom im ide o rozdavanie a koryta pred dalsimi volbami ..... HRV mam z nich totalne rozbite skapem asi z tej bandy este pred 64 a deti s manzelkou ani z 2 pilera nic nezdedia.,
No, zacina sa asi frontalny utok na 2. pilier... I ked sa cudujem, lebo je tam tolko sporitelov, ze tam musia byt aj ficovolici... tak ale pre nich je asi ta medialna masaz.
mozno. ze ma tu kazdy druhy ukamenuje , ale mojho nazoru sa nevzdam , prvy pilier okradol minister Ka.ik , a teraz sa to vracia len do normalu, mam tesne pred 60 tkou robil som kazdy den od 19 rokov , nebol som ani zivnostnik , ani podnikatel , odvody som platil poctivo-ine mi ani nezostavalo- a mylsim si ze lupez s pred 12 rokov rokov sa vracia len do spravnych meritok..... inak kto je naivny a spolieha sa ci ci uz na prvy, alebo druhy pileir a po dochodku by chcel pozit viac rokov-prognaza je teraz dokonca na 30 rokov tak je naivny., pokail chce zit lych 5 rokov tak je to jedno , ci je v prvom alebo druhom , pokiil chce lamat rekordy k 90 , tak musi mat minimalne 500 000 euro bokom., ked ich nema tak sa prestahuje do kanalav , tych 90 asi nedozije, tak je to vyrovnane. k tejro kapitule primponiem ze eutanazia, co sa na nu hladi krivo teraz a je tusim pripustna len v Holandsku, bude do pat rokov uzakonena v kazdej krajne aby sa zbavili neperspetivnych starcov co nic neproroduju.

P.S. kazdy tu objhajuje Nemecko , ale viete ze dochodcovia tam musia uhardzat nemocenske osetrenie kes?, a potom si to pracne davat preplacat k svojim poistivnam ,kde boli posteny pocas svojho pracovneho zivota, qk vobec niekde boli , a ma Azheimera, myslienkbe´ve pochody su obmedzene , deti sa na neho vyseru-ak nejake ma-, ale robiaa karieru po svete, tak ako to skonci,? pohlady nie su na danu vec nkdy nie su len biele a cierne.
frakan
Silver Member *
Príspevky: 259
Dátum registrácie: St 23 09, 2009 8:24 am
Has thanked: 60 times
Been thanked: 21 times

Re: II. pilier - DSS

Príspevok od používateľa frakan »

stary gambler napísal: Ut 12 03, 2024 8:04 pm
rmaly napísal: Ut 12 03, 2024 9:56 am
Glogol napísal: Ut 12 03, 2024 9:54 am Tak uz expertova analyza nevyhodnosti druheho zaplavuje internet. Neskutocna manipulacia. Populisticky zvysim prvy pilier a na zaklade toho kritizujem druhy ze je malo vynosny. A zakladnu otazku dlhodobej (20+r) udrzatelnosti prveho opomeniem spomenut. To je predsa hlavna idea druheho - odlahcit prvy - resp mat ho dlhodobo udrzatelny. Jak ja neznasam klamarov ktori tvrdia ze im ide o ludi a pritom im ide o rozdavanie a koryta pred dalsimi volbami ..... HRV mam z nich totalne rozbite skapem asi z tej bandy este pred 64 a deti s manzelkou ani z 2 pilera nic nezdedia.,
No, zacina sa asi frontalny utok na 2. pilier... I ked sa cudujem, lebo je tam tolko sporitelov, ze tam musia byt aj ficovolici... tak ale pre nich je asi ta medialna masaz.
mozno. ze ma tu kazdy druhy ukamenuje , ale mojho nazoru sa nevzdam , prvy pilier okradol minister Ka.ik , a teraz sa to vracia len do normalu, mam tesne pred 60 tkou robil som kazdy den od 19 rokov , nebol som ani zivnostnik , ani podnikatel , odvody som platil poctivo-ine mi ani nezostavalo- a mylsim si ze lupez s pred 12 rokov rokov sa vracia len do spravnych meritok..... inak kto je naivny a spolieha sa ci ci uz na prvy, alebo druhy pileir a po dochodku by chcel pozit viac rokov-prognaza je teraz dokonca na 30 rokov tak je naivny., pokail chce zit lych 5 rokov tak je to jedno , ci je v prvom alebo druhom , pokiil chce lamat rekordy k 90 , tak musi mat minimalne 500 000 euro bokom., ked ich nema tak sa prestahuje do kanalav , tych 90 asi nedozije, tak je to vyrovnane. k tejro kapitule primponiem ze eutanazia, co sa na nu hladi krivo teraz a je tusim pripustna len v Holandsku, bude do pat rokov uzakonena v kazdej krajne aby sa zbavili neperspetivnych starcov co nic neproroduju.

P.S. kazdy tu objhajuje Nemecko , ale viete ze dochodcovia tam musia uhardzat nemocenske osetrenie kes?, a potom si to pracne davat preplacat k svojim poistivnam ,kde boli posteny pocas svojho pracovneho zivota, qk vobec niekde boli , a ma Azheimera, myslienkbe´ve pochody su obmedzene , deti sa na neho vyseru-ak nejake ma-, ale robiaa karieru po svete, tak ako to skonci,? pohlady nie su na danu vec nkdy nie su len biele a cierne.
Tak toľko hovadín pokope som dávno nečítal. Vysvetli mi prosím ťa ako Kaník okradol prvý pilier.
Matej1992
Silver Member *
Príspevky: 176
Dátum registrácie: Po 23 08, 2010 8:55 pm
Bydlisko: Trnava
Has thanked: 8 times
Been thanked: 2 times

Re: II. pilier - DSS

Príspevok od používateľa Matej1992 »

Používateľov profilový obrázok
duves
Gold Member **
Príspevky: 521
Dátum registrácie: Ut 20 07, 2021 12:34 pm
Has thanked: 124 times
Been thanked: 116 times

Re: II. pilier - DSS

Príspevok od používateľa duves »

frakan napísal: Ut 12 03, 2024 10:00 pm
Tak toľko hovadín pokope som dávno nečítal. Vysvetli mi prosím ťa ako Kaník okradol prvý pilier.
Ked som narazil pri prvej velkej chybe, že to bolo pred 12 rokmi, tak som presvečený, že tento príspevok je chaos a mal som pravdu.

II. pilier datuje vznik 1.1.2005
Používateľov profilový obrázok
duves
Gold Member **
Príspevky: 521
Dátum registrácie: Ut 20 07, 2021 12:34 pm
Has thanked: 124 times
Been thanked: 116 times

Re: II. pilier - DSS

Príspevok od používateľa duves »

Idú to rozvaliť ako brány Konštantínopolu
https://uzitocna.pravda.sk/dochodky/cla ... -ho-vlada/

Práve tam si treba pozrieť aj diskusiu, lebo mnohí sú presvečení, že majú nízke dôchodky, lebo druhý pilier. Takže podporu majú.
Používateľov profilový obrázok
duves
Gold Member **
Príspevky: 521
Dátum registrácie: Ut 20 07, 2021 12:34 pm
Has thanked: 124 times
Been thanked: 116 times

Re: II. pilier - DSS

Príspevok od používateľa duves »

A nemáte niekto prístup na celý članok?
https://index.sme.sk/c/23294786/druhy-p ... -veku.html
rmaly
Guru Member ****
Príspevky: 1427
Dátum registrácie: St 21 04, 2010 12:53 pm
Has thanked: 768 times
Been thanked: 81 times

Re: II. pilier - DSS

Príspevok od používateľa rmaly »

duves napísal: St 13 03, 2024 9:19 am A nemáte niekto prístup na celý članok?
https://index.sme.sk/c/23294786/druhy-p ... -veku.html
poslite mi v ss mail ked tak... lebo je tam aj nejaka tabulka a do SS je to vopruz davat...
Glogol
Guru Member ****
Príspevky: 1746
Dátum registrácie: Št 10 05, 2007 12:26 pm
Has thanked: 47 times
Been thanked: 165 times

Re: II. pilier - DSS

Príspevok od používateľa Glogol »

duves napísal: St 13 03, 2024 7:49 am Idú to rozvaliť ako brány Konštantínopolu
https://uzitocna.pravda.sk/dochodky/cla ... -ho-vlada/

Práve tam si treba pozrieť aj diskusiu, lebo mnohí sú presvečení, že majú nízke dôchodky, lebo druhý pilier. Takže podporu majú.
clovek nemusi ani diskusiu na pravde citat - aj vela ludi tu na fore o investovani si to mysli - co si budeme namyslat. Prejavuje sa nase skolstvo - chybajuce vedomosti z cca 5 rocnika zakladnej skoly ze kazda rovnica ma dve strany. A vlastne je to aj tak. Ked si clovek z vyplaty 1/4 odklada na sporenie tak je jasne ze ma o tu 1/4 menej na okamzite minanie.
Ale nikto nepovie ze o tu 1/4 bude mat na dochodku mensie naroky na statny rozpocet resp naroky na prvy pilier. p,s oprava 4% je este menej ako 1/4. Do druheho idu tusim 4% z 18% ale to asi je jedno.
pravda je ako poezia - a vacsina ludi na poeziu s.rie
Používateľov profilový obrázok
duves
Gold Member **
Príspevky: 521
Dátum registrácie: Ut 20 07, 2021 12:34 pm
Has thanked: 124 times
Been thanked: 116 times

Re: II. pilier - DSS

Príspevok od používateľa duves »

rmaly napísal: St 13 03, 2024 10:00 am poslite mi v ss mail ked tak... lebo je tam aj nejaka tabulka a do SS je to vopruz davat...
Neviem, či ta tabulka prikladov je OK. Človek už s dochodkovym vekom a s priemernym OMB 1,5 by mal mať vyššiu nasporenu sumu než na doživotny dochodok 69€.
Inak vypočty su tu (ale neviem ako su relevantné): https://www.companyconsulting.sk/blog-1 ... renej-sumy
Naposledy upravil/-a duves v St 13 03, 2024 2:44 pm, upravené celkom 1 krát.
Glogol
Guru Member ****
Príspevky: 1746
Dátum registrácie: Št 10 05, 2007 12:26 pm
Has thanked: 47 times
Been thanked: 165 times

Re: II. pilier - DSS

Príspevok od používateľa Glogol »

duves napísal: St 13 03, 2024 1:54 pm
rmaly napísal: St 13 03, 2024 10:00 am poslite mi v ss mail ked tak... lebo je tam aj nejaka tabulka a do SS je to vopruz davat...
Neviem, či ta tabulka prikladov je OK. Človek už s dochodkovym vekom a s priemernym OMB 1,5 by mal mať vyššiu nasporenu sumu než na doživotny dochodok 69€.
Inak vypočty su tu (ale neviem ako su relevatne): https://www.companyconsulting.sk/blog-1 ... renej-sumy
ci 50 ci 70 euro ci v jednom ci v druhom naviac sa neda povedat - nie kazdy je cely cas v indexovom fonde.
Sa opakujem ale zakladne vyhody 2. piliera su
- pre sporitela - balik vacsej sumy na pripadne mimoriadne vydavky
- pre stat - odlahcenie 1.piliera / statneho rozpoctu v buducnosti o nizisie dochodky z 1.pilera pre sporitelov

Su to pre mna neprestrelne argumenty na oboch stranach a vypocty typu ci 50e mesacne viac ci menej su pre mna irelevantne a strata casu, tie vypocty si kazdy vie prisposobit svojmu cielu - kto je za 2 pilier si prisposobi tak a kto je proti si prisposobi inac. Mal som teraz par znamych co isli do predcasneho dochodku planuju vybrat druhy pilier a ani jeden nevyplakaval ( aj ked mali prijem mensi ako sk priemer) ze spravili chybu mali ostat len prvom a mali by ( mozno) o par eur vacsi dochodok z prveho piliera. Kazdy sa tesil baliku/financnej rezerve.
pravda je ako poezia - a vacsina ludi na poeziu s.rie
JanH
Gold Member **
Príspevky: 490
Dátum registrácie: Ne 06 02, 2022 6:31 am
Has thanked: 126 times
Been thanked: 168 times

Re: II. pilier - DSS

Príspevok od používateľa JanH »

Ľudia by sa mali rozhodovať aj na základe takýchto mailov
Prílohy
IMG_4878.jpeg
Používateľov profilový obrázok
duves
Gold Member **
Príspevky: 521
Dátum registrácie: Ut 20 07, 2021 12:34 pm
Has thanked: 124 times
Been thanked: 116 times

Re: II. pilier - DSS

Príspevok od používateľa duves »

Glogol napísal: St 13 03, 2024 2:42 pm ci 50 ci 70 euro ci v jednom ci v druhom naviac sa neda povedat.....
Ten članok je cielene tendenčný o nevýhodnosti 2.piliera. To som chcel iba uviesť.
Používateľov profilový obrázok
wladas
Platinum Member ***
Príspevky: 999
Dátum registrácie: St 22 09, 2021 7:42 pm
Has thanked: 46 times
Been thanked: 136 times

Re: II. pilier - DSS

Príspevok od používateľa wladas »

duves napísal: St 13 03, 2024 9:19 am A nemáte niekto prístup na celý članok?
https://index.sme.sk/c/23294786/druhy-p ... -veku.html
Troska to bola piplacka ale za ten dobry clanok to stalo.
Naozaj II. pilier nefunguje? Pozrite si, aký dôchodok dostanete (prepočty podľa veku)
Výrazne sa neoplatí iba najstarším.

Štátny tajomník ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny Branislav Ondruš tvrdí, že druhý pilier nefunguje ideálne. Pre prvých 30-tisíc dôchodcov, ktorí už poberajú penziu kombináciou prvého a druhého piliera, bol dokonca nevýhodný.

Majú totiž priemerný dôchodok o 52 eur nižší než dôchodcovia, ktorí sa spoľahli len na Sociálnu poisťovňu.

Išlo však o relatívne malú skupinu sporiteľov, ktorí vstupovali do druhého piliera pri jeho vzniku v roku 2005. Už vtedy mali 40 a viac rokov a navyše pre nich nebol druhý pilier primárne určený.

Inštitút finančnej politiky (IFP) pri ministerstve financií v roku 2004 napísal, že ľuďom nad 35 rokov sa oplatí ísť do zmiešaného systému, iba ak akceptujú vysokú mieru rizika a „predpokladajú výnosy v druhom pilieri na hranici možného“.

Ondruš na tejto vzorke penzistov demonštruje, že druhý pilier nefunguje a ministerstvo práce musí zasiahnuť, aby ho vylepšilo. Dôchodkové správcovské spoločnosti (DSS) možné zmeny kritizujú. Spomínajú sa napríklad povinné päťročné garancie.

Prepočty analytikov z Oranžovej obálky potvrdzujú, že starším sporiteľom (dnes majú okolo 60 rokov) sa druhý pilier skutočne neoplatil a súhlasia s tvrdeniami štátneho tajomníka Branislava Ondruša.

Pri mladších ročníkoch je druhý pilier garanciou vyššej penzie, ak doň štát nebude nezmyselne zasahovať.

„Na to, aby dlhodobé sporenie naplnilo cieľ, teda naakumulovalo adekvátnu výšku úspor, je dôležitá kontinuita. Množstvo zásahov do druhého piliera je v rozpore s princípom dlhodobého sporenia a aj dôveryhodnosti dôchodkového systému ako celku,“ upozorňuje šéfka tímu výskumníkov Oranžovej obálky Daniela Danková.

To, aká bude finančná kondícia štátu, ktorý dôchodky z prvého piliera vypláca, o dvadsať až tridsať rokov je pritom oveľa väčšie riziko ako výkyvy finančných trhov.

V prepočtoch sme sa pozreli na výšku dôchodkov, ktoré môžu očakávať dnešní mladí ľudia, sporitelia v strednom veku či šesťdesiatnici. V modeli výpočtu dôchodkov sme zakomponovali všetky negatívne zmeny, ktoré urobili predošlé vlády.

Čo sa v článku dočítate
koľko bude dostávať z prvého a koľko z druhého piliera a čo sa vám oplatí viac, ak ste:
dvadsiatnik,
tridsiatnik,
štyridsiatnik,
päťdesiatnik,
šesťdesiatnik.

Šesťdesiattriročný sporiteľ Milan

Výpočet penzie pre 63-ročného Milana analytici odvodili od jeho príjmu. Konkrétne sa pozreli na vymeriavací základ, ktorý je pre výpočet dôchodku kľúčový.

Predpokladajme, že Milan zarábal 840 eur mesačne. To znamená, že takzvaný priemerný osobný mzdový bod (POMB) v tabuľke dosiahol hodnotu 0,6.

Ak by zarábal približne priemernú mzdu, jeho POMB bude 1, a ak by zarábal viac než dvojnásobok priemernej mzdy, jeho vymeriavací základ bude v modeli 2.

Screenshot 2024-03-13 191439.png

Z tabuľky je evidentné, že príspevok z druhého piliera je v prípadne dnešných šesťdesiatnikov nízky. Druhý pilier sa Milanovi neoplatil ani v prípade, že mal nadpriemerný plat.

Ak by Milan zarábal priemernú mzdu (POMB je 1), tak by mal dôchodok (tvorený kombináciou prvého a druhého piliera) o 69 eur nižší ako v prípade, že by ostal len v prvom pilieri.

V prípade príjmu okolo 840 eur by dostával z prvého piliera o 47 eur vyšší dôchodok a v prípade dvojnásobku priemernej mzdy až o 101 eur.

Päťdesiatpäťročný Ivan

Ivan má 55 rokov a do dôchodku pôjde o deväť rokov. Pri ňom je výhodnosť druhého piliera preukázaná len v ideálnom prípade.

Ak by Milan mal príjem na úrovni priemernej mzdy (POMB je 1), bude mať v dnešných cenách penziu z prvého piliera vo výške 779 eur (v tabuľke je pod označením D).

Vyšší dôchodok účasťou v druhom pilieri by prekonal iba vtedy, ak by počas celej doby sporenia dodržiaval predvolenú investičnú stratégiu (v tabuľke je označený tento predpoklad ako typ A).

To znamená, že úspory by boli do veku 50 rokov umiestnené v najrizikovejšom fonde (v akciovom fonde a od roku 2013 v indexovom fonde). Následne by dochádzalo k zákonnému presunu úspor do dlhopisového fondu v objeme štyri percentuálne body ročne podľa nastavenia predvolenej investičnej stratégie.

V tomto teoretickom prípade by dosiahol kombináciou prvého a druhého piliera dôchodok 814 eur, čo je o 35 eur viac ako len z prvého piliera.

Najhoršie rozhodnutie by spravil, ak by bol celý čas sporenia v druhom pilieri v dlhopisovom fonde (typ B v tabuľke). Jeho dôchodok kombinovaný z prvého a druhého piliera by bol len 730 eur. To je o 49 eur menej, ako kedy do druhého piliera nevstúpil.

Typ výpočtu C v tabuľke počíta s tým, že Ivan bol do júla 2023 v dlhopisovom fonde, ale potom prešiel do predvolenej investičnej stratégie. Jeho úspory by boli naďalej v dlhopisovom fonde, ale nové príspevky by boli investované do výkonnejšieho indexového fondu. V takomto prípade môže počítať s dôchodkom 734 eur, čo je o 45 eur menej, ako keby ostal len v prvom pilieri.

Suma sumárom ani Ivanovi sa druhý pilier veľmi neopláca.

55.png
Zdroj: Oranžová obálka • A. Počas celej doby by dodržiavali predvolenú investičnú stratégiu, t.j. úspory by boli do veku 50 rokov umiestnené v najrizikovejšom fonde (akciový a od roku 2013 indexový fond) a potom by dochádzalo k zákonnému presunu úspor do dlhopisového fondu v objeme 4 p.b. ročne podľa nastavenia predvolenej investičnej stratégie B. Počas celej doby by boli výlučne v dlhopisovom fonde C. Do júla 2023 by boli v dlhopisovom fonde a potom by prešli na zákonnú predvolenú investičnú stratégiu, kde by výlučne ich nové príspevky boli investované do indexového fondu D. Nikdy by do II. piliera nevstúpili a zostali by výlučne v I. pilieri


Štyridsaťpäťročný Peter

Peter má 45 rokov a do dôchodku odchádza o 21 rokov. Je to sporiteľ, ktorému sa už druhý pilier oplatí. Samozrejme, ak k nemu pristupuje správne. Keby si Peter sporil dlhodobo len v dlhopisových fondoch (typ B), ktoré neprinášajú výnosy, prerobil by.

V takomto prípade nemal do druhého piliera ani vstupovať, a to bez ohľadu na to, aký má príjem. Či zarába 840 eur, alebo je jeho plat nadpriemerný, dlhopisový fond mu nezaručí vyššiu penziu ako z výlučne prvého piliera.

Ak by zarábal len priemerne a sporil si len v dlhopisových fondoch, jeho penzia by bola 632 eur (z prvého a druhého piliera). Ak by nebol v druhom pilieri, mohol by počítať s penziou 655 eur (typ D). Ak by, naopak, celý život sporil v rizikových fondoch druhého piliera (typ A), jeho dôchodok by bol až 862 eur.

45.png
Používateľov profilový obrázok
wladas
Platinum Member ***
Príspevky: 999
Dátum registrácie: St 22 09, 2021 7:42 pm
Has thanked: 46 times
Been thanked: 136 times

Re: II. pilier - DSS

Príspevok od používateľa wladas »

Tridsaťpäťročný Vladimír

Vladimír má 35 rokov a do dôchodku pôjde až o 32 rokov. V jeho prípade je druhý pilier výhodný.

Ak má priemernú mzdu (POMB je 1) a sporí si v akciových alebo dlhopisových fondoch (typ A), dokáže kombináciou prvého a druhého piliera v dnešných cenách mať dôchodok 1159 eur. To je o 66 percent viac ako v prípade, že by bol len v prvom pilieri (697 eur).

Druhý pilier by sa mu neoplatil len v prípade, ak by celý život sporil v dlhopisových fondoch (typ B). Vtedy by bola jeho penzia 684 eur, čo je o 13 eur menej ako z prvého piliera.

35.png

Dvadsaťpäťročný Adam

Adam je mladý a do dôchodku pôjde až o 43 rokov. Ide o natoľko dlhý investičný horizont, že aj keby ostal v nevýhodnom dlhopisovom fonde, neprerobil by.

Ak bude celý život v indexových alebo akciových fondoch (typ A), môže očakávať penziu v dnešných cenách na úrovni 1519 eur (v prípade, že má priemernú mzdu). Je to až o 84 percent viac ako v prípade dôchodku len z prvého piliera (826 eur).

25.png

Mladých poškodili najviac

Analytici Oranžovej obálky urobili aj výpočty budúcich dôchodkov, ak by predchádzajúce vlády negatívne nezasiahli do druhého piliera. Pri mladých ľuďoch sú tieto zásahy až trestuhodné.

Príkladom je 25-ročný Adam, ktorý má priemernú mzdu a sporí si v indexových fondoch druhého piliera.

Ak by vláda Roberta Fica v roku 2012 nepresadila zníženie sadzby príspevku na starobné dôchodkové sporenie z vtedajších deväť na štyri percentá vymeriavacieho základu a ponechala by ho na deviatich percentách celý čas a ďalšie desaťročia, Adam by mohol mať dôchodok nie 1519 eur, ale 2289 eur, teda o 177 percent vyšší dôchodok, ako je penzia len výlučne z prvého piliera.

Čím vyšší by bol jeho príjem počas aktívnej kariéry, tým vyšší by bol v konečnom dôsledku aj jeho dôchodok, čo dokazuje nasledujúca tabuľka.

25b.png

Zdroj: Oranžová obálka • 1. Neznížili by sa príspevky do II. piliera, t.j. počas celej doby by zostali na úrovni 9%, t.j. neplatila by ani zmena na 4% od roku 2024. 3. Od začiatku by bola zavedená "predvolená investičná stratégia", ktorá by začala skonzervatívňovať portfólio od veku 50 rokov tempo 4 percentuálne body ročne.

Aké boli predpoklady výpočtu

V modeli analytici počítali so skutočným vývojom dôchodkového systému (prvého a druhého piliera) a finančných trhov tak, ako sa udiali.

To znamená, že starší sporitelia zažili výpredaj na akciových fondoch počas finančnej krízy (2009 až 2013), čo dôchodkové správcovské spoločnosti aj vplyvom šesťmesačných garancií nariadených zákonom nevyužili na výhodné nákupy a pristupovali k investovaniu na akciových trhoch konzervatívne.

Druhý pilier si v minulosti prešiel znížením príspevkov z deväť na štyri percentá vymeriavacieho základu (v prípade zamestnanca teda jeho hrubej mzdy). Od roku 2017 sa príspevok postupne zvyšoval až na úroveň 5,5 percenta, ktorý dosiahol koncom roka 2023. Od januára 2024 súčasná vláda príspevok znížila na štyri percentá.

V modeli je zarátané zníženie poplatkov v druhom pilieri a zohľadnený realistický vývoj minulých výnosov vo všetkých typoch fondov (dlhopisovom, akciovom aj indexovom).

Odborníci z Oranžovej obálky pri prepočtoch vychádzali z aktuálne platnej legislatívy. V prvom pilieri v modeli zohľadnili spomalenie rastu aktuálnej dôchodkovej hodnoty (ADH), čo je jeden z najdôležitejší parametrov pri výpočte dôchodku z prvého piliera.

Pre úplnosť, kým doteraz sa do výpočtu každoročne používala hodnota sto percent ADH, po novom to je 95 percent. Má to zabezpečiť lepšiu udržateľnosť dôchodkového systému a verejných financií.

V modeli zohľadnili aj faktor solidarity, ktorý zvyšuje dôchodok slabšie zarábajúcim, a to na úkor lepšie zarábajúcich.

Model zohľadňuje vývoj inflácie z minulosti (v priemere 2,7 percenta) i štatistiku nezamestnanosti sporiteľov. Výšky novopriznaných dôchodkov sú vyjadrené v súčasných cenách, teda očistené o infláciu. To umožňuje porovnať ceny v priebehu času a zistiť, aké by boli dôchodky dnes, keby inflácia neexistovala.

Samozrejme, tieto predpoklady pre výpočet sa netýkajú plošne všetkých sporiteľov bez ohľadu na vek. Napríklad 25-ročný človek nemohol zažil prepady počas finančnej krízy. V jeho prípade sa predpokladá len minimum negatívnych javov z minulosti – napríklad nedávny prepad odvodu z 5,5 na štyri percentá.

Čítajte viac: https://index.sme.sk/c/23294786/druhy-p ... -veku.html
capitalcapital
Gold Member **
Príspevky: 342
Dátum registrácie: Ut 27 02, 2018 8:51 am
Has thanked: 46 times
Been thanked: 53 times

Re: II. pilier - DSS

Príspevok od používateľa capitalcapital »

Rokosák
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 2844
Dátum registrácie: St 03 08, 2011 11:43 pm
Has thanked: 54 times
Been thanked: 112 times

Re: II. pilier - DSS

Príspevok od používateľa Rokosák »

S akym rocnym vynosom tieti studie pocitaju.
Neodvratné sa stáva zriedkavo, neočakávané často.
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15822
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 1043 times
Been thanked: 1403 times

Re: II. pilier - DSS

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Akí hlúpi sú štátni úradníci, ked berú valorizáciu ako výnos. Veď tú valorizáciu platí štát, resp, zatial len dopláca, ale v budúcnosti na ňu nebude mať peniaze.
Vďaka hlúpemu štátu ktorý práve umožnil predčasné dôchodky z vysokou valorizáciou a strelil si do vlastného kolena, lebo teraz nemá kto pracovať a ľudia, čo mohli ešte pracovať a prispievať štátu, teraz len berú od štátu.... vzniká aj táto polemika, lebo už teraz hľadajú peniaze, ktoré chýbajú...

2 pilier, tak ako je teraz nastavený (povinné indexové fondy, menšie poplatky )prinesie dvojnásobné zhodnocovanie úplne zadarmo (platiť to bude svetové podnikanie ) a mladých ľudí zachráni efekt zloženého úročenia, ktorý sa zatial nemohol prejaviť. Ved práve štát = Ficové vlády neustále otvárali 2. pilier, možno až 99% ľudí vôbec nemalo peniaze v indexoch a veľa ľudí vo vyššom veku ani nedostalo šancu na dlhodobé zhodnotenie. Takže výpočty sú pravdivé, ale klamlivé, lebo čo bolo, to bolo, dodrbali to všetci: štát, že hádzal 2 pilieru polená pod nohy ...ľudia, že sporili do garantovaných fondov bez výnosu...i finančníci, že ľudom nevysvetlovali, že to majú nastavené hlúpo. Ved tie výpočty, ktoré sa zrazu chŕlia mali dostávať ľudia do schránok od správcov od začiatku. Správcovia by dnes už spravovali 3 x viac peňazí...teda aj sebe by pomohli.

Ten význam 2 piliera treba prepočítavať do budúcnosti. Dovolím si povedať, že keby tu existovala 100% finančná gramotnosť, tak 1/3 ľudí by si vypočítala, že za peniaze čo odvádza štátu môže mať dvojnásobný dôchodok a neodvádzať štátu vôbec nič.
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
Rokosák
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 2844
Dátum registrácie: St 03 08, 2011 11:43 pm
Has thanked: 54 times
Been thanked: 112 times

Re: II. pilier - DSS

Príspevok od používateľa Rokosák »

Ja rozumiem slovensky dochodkovy system a poziciu obcanov v nom nasledovne:

Mame nasledovne dochodkove systemy: Prvy (priebezny), druhy kapitalizovany a treti kapitalizovany.
Sponzori: Stat (vlady), DSSky a DDSky.

Vsetky tri dochodkove systemy maju klientov, ktori mozu aj nemusia mat vyhrady k sposobu jednania s nimi. Sponzori zametaju so zakaznikmi. Ze nie vsetko vyhovuje kazdemu zakaznikovi potom neprekvapuje. Pre roznych ludi s roznymi financiami su niektore systemy vyhodnejsie a niektore menej vyhodne.

Vo vseobecnosti vsak najlepsie sa jedna s chudobnymi a nestastnymi obcanmi na jednej strane a s DSSkami a DDSkami na strane druhej.

Stredna vrstva financuje obe skupiny. Ideologicky boj medzi prvym a dalsimi systemami je pre jednotlivca aspon s nejakym majetkom druhorady. Ak viete gazdovat nepotrebujete sa spoliehat na ziaden system.

Zapaliste diskusie o dochodkoch su ako diskusie o vojne na Ukrajine. Rozohnit sa mozeme, ale nic s tym neovplyvnime ani nevyriesime. Radsej sa starajme o seba a hladajme individualne riesenia, co aj na tomto fore robime.
Neodvratné sa stáva zriedkavo, neočakávané často.
iceberg8
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3985
Dátum registrácie: Pi 29 07, 2016 6:18 am
Has thanked: 489 times
Been thanked: 173 times

Re: II. pilier - DSS

Príspevok od používateľa iceberg8 »

Inflacia znici oba piliere, nech je aj 80 pilierov, inflacia je pán :-)
Odoslané z počítača
Používateľov profilový obrázok
Baba Jaga
Silver Member *
Príspevky: 244
Dátum registrácie: St 25 08, 2021 6:56 pm
Has thanked: 27 times
Been thanked: 77 times

Re: II. pilier - DSS

Príspevok od používateľa Baba Jaga »

Mám kolegyňu v mojom veku do dôchodku má 20-22 rokov mi povedala,že má peniaze v garantovanom fonde a potom ako došlo k pádu na trhoch počas covidu som jej povedal ,aby to presunula do indexového fondu, pretože v garantovanom zarobí trt makový. Čo myslíte poslúchla ma? Nie neposlúchla.
Používateľov profilový obrázok
duves
Gold Member **
Príspevky: 521
Dátum registrácie: Ut 20 07, 2021 12:34 pm
Has thanked: 124 times
Been thanked: 116 times

Re: II. pilier - DSS

Príspevok od používateľa duves »

Kopec ľudí sa o to nestará
Glogol
Guru Member ****
Príspevky: 1746
Dátum registrácie: Št 10 05, 2007 12:26 pm
Has thanked: 47 times
Been thanked: 165 times

Re: II. pilier - DSS

Príspevok od používateľa Glogol »

iceberg8 napísal: Št 14 03, 2024 9:05 am Inflacia znici oba piliere, nech je aj 80 pilierov, inflacia je pán :-)
vlastne naco sa snazit a honit za niecim ked aj tak raz vsetci zomrieme - nech si ficoidi vsetko beru
pravda je ako poezia - a vacsina ludi na poeziu s.rie
Napísať odpoveď

Návrat na "Druhý pilier, životné poistenie, tretí pilier"