SK Dlhopis s kupónom kúpený pod nominál držaný menej ako rok

Zdaňovanie investícií a dividend
Pravidlá fóra
Nezabudnite, prosím, že svojou prítomnosťou a diskutovaním na tomto fóre vyjadrujete svoj súhlas s vždy aktuálnymi Podmienkami používania tohto fóra. Predovšetkým prosím dbajte na slušnosť komunikácie a rešpektovanie sa navzájom. Celé Podmienky používania tohto fóra si môžte prečítať tu.
Jozz
Príspevky: 14
Dátum registrácie: St 08 03, 2023 6:47 pm
Has thanked: 3 times
Been thanked: 1 time

SK Dlhopis s kupónom kúpený pod nominál držaný menej ako rok

Príspevok od používateľa Jozz »

Nejak som mal zafixované, že keď má SK dlhopis kupón, zdania mi ho pri zdroji a to je všetko, o nič sa nestarám.

Akosi som si teraz uvedomil, že ak som ho kúpil pod nominál (napr. za 99%)a do splatnosti je menej ako rok, budem musieť rozdiel (1%) zdaniť + k tomu aj odviesť adekvátne zdravotné odovody ? Zrejme si však môžem zarátať do nákladov poplatky banky za nákup dlhopisu.
marxx
Active Member
Príspevky: 80
Dátum registrácie: So 27 02, 2021 10:05 am
Has thanked: 2 times
Been thanked: 16 times

Re: SK Dlhopis s kupónom kúpený pod nominál držaný menej ako rok

Príspevok od používateľa marxx »

Sú dve možnosti: buď dlhopis predať pred splatnosťou, alebo si nechať vyplatiť menovitú hodnotu pri splatnosti. V prvom prípade bude potrebné zaplatiť daň aj zdravotné odvody z rozdielu medzi predajnou a kúpnou cenou dlhopisu, lebo dlhopis je držaný menej ako rok. Môžu sa však zarátať aj poplatky spojené s nákupom a predajom dlhopisu. V druhom prípade bude potrebné zaplatiť daň aj zdravotné odvody z rozdielu medzi nominálnou cenou a obstarávacou cenou (99 percent z nominálu v tomto prípade), poplatky spojené s nákupom dlhopisu v tomto prípade sa nedajú zarátať, lebo nejde o predaj a nákup, ale o príjem z držby dlhopisu - iný paragraf v DP.
Používateľov profilový obrázok
Baba Jaga
Silver Member *
Príspevky: 244
Dátum registrácie: St 25 08, 2021 6:56 pm
Has thanked: 27 times
Been thanked: 77 times

Re: SK Dlhopis s kupónom kúpený pod nominál držaný menej ako rok

Príspevok od používateľa Baba Jaga »

marxx napísal: Ut 24 10, 2023 2:57 pm Sú dve možnosti: buď dlhopis predať pred splatnosťou, alebo si nechať vyplatiť menovitú hodnotu pri splatnosti. V prvom prípade bude potrebné zaplatiť daň aj zdravotné odvody z rozdielu medzi predajnou a kúpnou cenou dlhopisu, lebo dlhopis je držaný menej ako rok. Môžu sa však zarátať aj poplatky spojené s nákupom a predajom dlhopisu. V druhom prípade bude potrebné zaplatiť daň aj zdravotné odvody z rozdielu medzi nominálnou cenou a obstarávacou cenou (99 percent z nominálu v tomto prípade), poplatky spojené s nákupom dlhopisu v tomto prípade sa nedajú zarátať, lebo nejde o predaj a nákup, ale o príjem z držby dlhopisu - iný paragraf v DP.
ale ak kúpi korporátne dlhopisy tak zdravotné odvody neplatí pri výplate kupónu čo je trošku divné,že u štátnych dlhopisov a pokladničných poukážok sa platí aj ZP, ale čo je ešte divnejšie tak ak je investorovi zrazená alikvotná výška z kupónu na ,ktorú má nárok predchádzajúci investor tak to nie je možné dať si do nákladov.
marxx
Active Member
Príspevky: 80
Dátum registrácie: So 27 02, 2021 10:05 am
Has thanked: 2 times
Been thanked: 16 times

Re: SK Dlhopis s kupónom kúpený pod nominál držaný menej ako rok

Príspevok od používateľa marxx »

A práve preto treba kupovať dlhopisy s čo najnižším kupónom, ideálne blížiacim sa k nule. Nechceš predsa z kupónu platiť vysoké dane a u štátnych dlhopisov (aj zahraničných) dokonca ešte aj zdravotné poistenie. Na dlhopisoch sa primárne zarába na raste ich ceny - to je keď centrálna banka znižuje úrokové sadzby. Dlhopis treba odpredať pred jeho splatnosťou po viac ako roku a máš to všetko bez dane a ZP.
Jozz
Príspevky: 14
Dátum registrácie: St 08 03, 2023 6:47 pm
Has thanked: 3 times
Been thanked: 1 time

Re: SK Dlhopis s kupónom kúpený pod nominál držaný menej ako rok

Príspevok od používateľa Jozz »

Takže môj prípad, kúpil som kupónový dlhopis za 99% a držal do splatnosti patrí pod § 7 ods.2 a do DP ide do ODDIEL 8, tab. 2, riadok 9. Nemôžem si uplatniť náklady uhradené banke. A zrejme nemôžem uplatniť ani odpočitateľných 500 EUR ?
Napísať odpoveď

Návrat na "Dane a naše investície"