Volba brokera

Zadajte dopyt na konkrétnu požiadavku sporenia, investovania či poistenia seba, alebo rodiny, alebo vypracovanie finančného plánu.
Pravidlá fóra
Nezabudnite, prosím, že svojou prítomnosťou a diskutovaním na tomto fóre vyjadrujete svoj súhlas s vždy aktuálnymi Podmienkami používania tohto fóra. Predovšetkým prosím dbajte na slušnosť komunikácie a rešpektovanie sa navzájom. Celé Podmienky používania tohto fóra si môžte prečítať tu.
marcob
Príspevky: 12
Dátum registrácie: Pi 19 01, 2024 2:07 pm
Been thanked: 1 time

Volba brokera

Príspevok od používateľa marcob »

Ahojte, prosim o radu pre investiciu. Kedysi som investoval len do podielovych fondov, potom som sa stal klientom finaxu a neskor kvoli nizssim poplatkom a moznosti vlastneho portfolia SLSP. Najblizsich 3-5 rokov chcem primarne investovat do technologickeho sektoru - etf nasdaq 100 + osobitne este akcie nvidia, prip amd. Vidim tu potencial, samozrejme je to len moj nazor. Myslite ze nasdaq 100 je dostatocna diverzifikacia alebo by ste pridali aj iny sektor? Dokupovat budem max. par krat mesacne, investicie chcem mat v EUR.
Rozmyslam nad investovanim cez brokera, preto by som vas poprosil o konkretne a prakticke rady. Moje otazky vychadzaju aj z toho co som sa docital tu, len je tu toho na fore strasne vela, neda sa to vsetko precitat a nieco uz mozno ani nie je aktualne.

Co treba k zalozeniu uctu u brokera? Aka je likvidita penazi? Ako sa postupuje v pripade mojho umrtia? Viem ze rodina by mala mat o tom ucte info, ale asi by mali byt pouceni ako tie peniaze odtial vybrat, vsak? Moze sa vyberat prevodom na lubovolny bankovy ucet?
Treba zahranicny ucet? Ak ano preco a kde odporucate (prosim link), prip. ake ma vyhody zahranicny ucet.
Rozmyslam medzi trade republic a IB. Ake su zasadne rozdiely? Alebo mi odporucate nieco ine?
O poplatkoch som sa tu docital rozne, tak prosim upresnit aky je vstupny, vystupny a za spravu.
+ vase prakticke rady na co pamatat

A tiez by som rad odporucil najvyhodnejsiu formu dlhodobeho investovania rodine, znamym, ale dajme tomu pohodlnejsich. Cital som len narychlo o EIC. Kde konkretne - prosim link - si mozu otvorit ucet, aby vedeli jednoducho investovat, prip. nastavit trvaly prikaz. Alebo odporucate nieco ine, kde bude diverzifikovane portfolio len s volbou miery rizika?

Dakujem
MiBi
Gold Member **
Príspevky: 554
Dátum registrácie: St 07 07, 2021 11:52 am
Has thanked: 9 times
Been thanked: 256 times

Re: Volba brokera

Príspevok od používateľa MiBi »

Ahoj, najprv si pozri: viewtopic.php?t=25428
Na EIC mozes investovat len cez sprostredkovatela. Ja by som ti skor odporucal Investicne plany cez XTB : https://www.xtb.com/sk/investicne-plany a potom temu viewtopic.php?t=25474
U XTB si vies na zaciatok urobit demo ucet a vyskusat si vsetky funkcionality bez toho aby si pouzil svoje peniaze.
Ak chces vacsiu diverzifikaciu ako Nasdaq100 tak vol S&P500

Co treba k zalozeniu uctu u brokera?
Overenie identy cez OP alebo PAS, pripadne prevod z tvojho uctu.
Aka je likvidita penazi?
V pripade tych zainvestovanych zavisi od ETF, treba investovat do vacsich, casto pouzivanych. U takychto nie je problem odpredat okamzite.

Ako sa postupuje v pripade mojho umrtia? Viem ze rodina by mala mat o tom ucte info, ale asi by mali byt pouceni ako tie peniaze odtial vybrat, vsak? Moze sa vyberat prevodom na lubovolny bankovy ucet?
Ak bude mat rodina pristupove udaje asi nebude problem, da sa vyberat len na overeny ucet - teda taky z ktoreho si tam uz posielal peniaze.
vyskúšaj FINAX https://www.finax.eu/sk/invite/0/3cd0cdaf (1000 eur riadených 3 roky bez poplatku)
účet v TB s bonusom 100+70€ a 1 rok vedenie zadarmo https://www.tatrabanka.sk/sk/vyhodny-uc ... F959BC9598
marcob
Príspevky: 12
Dátum registrácie: Pi 19 01, 2024 2:07 pm
Been thanked: 1 time

Re: Volba brokera

Príspevok od používateľa marcob »

dakujem za odpoved, to forum som precital, pri XTB som trochu nepochopil ten poplatok pri objeme nad 100k, to sa mysli objem nakupov a predajov za mesiac a zo sumy nad 100k sa plati jednorazovy poplatok, teda sa to vyhodnocuje na konci kazdeho mesiaca?
k IB by som sa priklanal aj pre ciastku pod ochranou. Myslite ze je to relevantny argument alebo vec kvoli ktorej by ste rozdelovali investicie ku viacerym brokerom? Nakolko ide o stabilne spolocnosti.
Mozno nakoniec budem mat nejake investicie aj v USD, v tom pripade u IB je aj nizsi poplatok za menovu konverziu.
Ake su tvoje argumenty preco mi odporucas XTB?
MiBi
Gold Member **
Príspevky: 554
Dátum registrácie: St 07 07, 2021 11:52 am
Has thanked: 9 times
Been thanked: 256 times

Re: Volba brokera

Príspevok od používateľa MiBi »

Ano, poplatok sa vyhodnocuje kazdy mesiac a zaratava sa ak objem transakcii je nad 100k
Priklad
Počas mesiaca bolo na účte vykonaných 5 transakcií. Ekvivalent prvých štyroch transakcií v EUR bol 95 000 EUR. Nominálna hodnota piatej transakcie v EUR (nákup Akcií kótovaných na nemeckom trhu) je 7 500 EUR. V takom prípade bude účtovaný poplatok v minimálnej výške 10 EUR ([2 500 EUR x 0,2 %] <10 EUR).

IB tento rok rusi svoju pobocku v Madarsku a ucty budu premigrovane do Irska, kde je ochrana 20 tis.eur : viewtopic.php?p=189308#p189308
U XTB sa ochrana vztahuje len na nezainvestovanu hotovost, u IB ten mechanizmus ochrany nemam nastudovany.

Argumenty pre XTB je ze neplatis poplatok za nakup ani predaj akcii ci ETF, u IB je tento poplatok cca 1.25eur, takze ked investujes mensie sumy tak sa to predrazuje. Dalsia vyhoda XTB, je ze ma slov.pobocku, takze aj podpora je v slovencine, takisto ich aplikacia je lahsie pochopitelna.

Ale ked chces investovat mesacne sumy nad 100k, alebo v USD tak je vyhodnejsi IB.

Pozri si porovnanie brokerov na https://www.bluenumbers.sk/ako-si-vybra ... -brokerov/ ale je to starsi clanok takze niektore veci uz nemusia platit.
vyskúšaj FINAX https://www.finax.eu/sk/invite/0/3cd0cdaf (1000 eur riadených 3 roky bez poplatku)
účet v TB s bonusom 100+70€ a 1 rok vedenie zadarmo https://www.tatrabanka.sk/sk/vyhodny-uc ... F959BC9598
marcob
Príspevky: 12
Dátum registrácie: Pi 19 01, 2024 2:07 pm
Been thanked: 1 time

Re: Volba brokera

Príspevok od používateľa marcob »

pozrel som to xtb. nevies poradit ako obchodovat na paku? nenasiel som v demo ucte taku moznost
MiBi
Gold Member **
Príspevky: 554
Dátum registrácie: St 07 07, 2021 11:52 am
Has thanked: 9 times
Been thanked: 256 times

Re: Volba brokera

Príspevok od používateľa MiBi »

Na paku obchodujes ked si vyberies instrument, ktory je oznaceny CFD - vtedy ti to da automaticky paku, jej vysku vska nevies menit.
Viac tu: https://www.xtb.com/sk/vzdelavanie/co-j ... ovanie-cfd
vyskúšaj FINAX https://www.finax.eu/sk/invite/0/3cd0cdaf (1000 eur riadených 3 roky bez poplatku)
účet v TB s bonusom 100+70€ a 1 rok vedenie zadarmo https://www.tatrabanka.sk/sk/vyhodny-uc ... F959BC9598
marcob
Príspevky: 12
Dátum registrácie: Pi 19 01, 2024 2:07 pm
Been thanked: 1 time

Re: Volba brokera

Príspevok od používateľa marcob »

Je niekde možnosť kupit etf nasdaq 100, s&p 500 alebo akcie nvidia/amd na paku 1:2 prip 1:3?
Martin7
Guru Member ****
Príspevky: 1368
Dátum registrácie: So 19 03, 2016 11:49 am
Been thanked: 191 times

Re: Volba brokera

Príspevok od používateľa Martin7 »

marcob napísal: Ut 23 01, 2024 5:06 pm Je niekde možnosť kupit etf nasdaq 100, s&p 500 alebo akcie nvidia/amd na paku 1:2 prip 1:3?
Nech ťa ani nenapadne pri týchto cenách niečo kupovať na páku!
If you don´t find a way to make money while you sleep, you will work until you die. Warren Buffett
marcob
Príspevky: 12
Dátum registrácie: Pi 19 01, 2024 2:07 pm
Been thanked: 1 time

Re: Volba brokera

Príspevok od používateľa marcob »

Uz to asi vidim na xtb. To je napr QQQ3. UK paka 1:3 ale v usd a LQQ. FR paka 1:2 v eur?

Martin, preco mas taky nazor? Pri pake 1:2 by musel nastat pokles o 50%. Aj keby, stale by som veril v zotavenie trhu a pri takom poklese lacno kupil znovu na paku.
Martin7
Guru Member ****
Príspevky: 1368
Dátum registrácie: So 19 03, 2016 11:49 am
Been thanked: 191 times

Re: Volba brokera

Príspevok od používateľa Martin7 »

Aha, máš XTB, čiže to máš malý účet na hranie sa, kde chceš urobiť veľké percentá. Tak potom OK. Dobré sú na Nasdaq (USD) QLD (2x leverage) alebo TQQQ (3x leverage). Nvidia má pákovú verziu NVDL (1,5x leverage), AMD ešte pokiaľ viem nemá. Som si ale istý, že aj pre AMD čoskoro pribudne páková verzia :mrgreen: . Vermi, 1,5x leverage je pri akciách ako je NVDA a AMD až až veľká páka. :) SP500 má tiež pákové verzie, tie ale nedávajú zmysel. Je zmysluplnejšie zobrať Nasdaq na 2x leverage ako SP500 na 3x leverage. Neviem ale či to vieš kúpiť cez XTB. tam nevieš kúpiť nič poriadne, strašne obmedzený výber tickerov. XTB má obrovskú nevýhodu, že nevieš obchodovať v extended hours (premarkety a afterhours). To je taký broker pre deti :roll: .
If you don´t find a way to make money while you sleep, you will work until you die. Warren Buffett
marcob
Príspevky: 12
Dátum registrácie: Pi 19 01, 2024 2:07 pm
Been thanked: 1 time

Re: Volba brokera

Príspevok od používateľa marcob »

Zatial tam nemam ucet, prave sa rozhodujem, skusal som tam demo. Ktoreho brokera by si mi odporucil? Chcem primarne nasdaq/sap500 s pakou 1:2, cast mozno 1:3. Aj konkretne akcie primarne nvidia, amd. Eur/usd asi tak 50:50 to este neviem. Dal by som si poradit.
Martin7
Guru Member ****
Príspevky: 1368
Dátum registrácie: So 19 03, 2016 11:49 am
Been thanked: 191 times

Re: Volba brokera

Príspevok od používateľa Martin7 »

Čiže predsa len s burzou začínaš. Neviem či chceš trejdovať, alebo investovať na páku, ale predpokladám, že investovať resp. držať dlhšie ako rok (kvôli daniam). Najlepší brokeri pre väčší, veľký a obrovský účet sú Interactive Brookers, Lynx, Saxo a Fio. Saxo výrazne znížilo poplatky, takže je zaujímavejší ako Lynx, resp. veľmi zaujímavý všeobecne. Lynx už teraz nedáva zmysel. IB ale slovákom neumožňuje nakupovanie ETF-iek. Fio je dnes extrémne drahé (nákupy a predaje 8 alebo 10 USD). U týchto brokeroch sa ale nemusíš obávať o svoje peniaze. Ak plánuješ jednorazovo nakúpiť QQQ, SPY, NVDA a AMD a máš väčší účet, tak je to najlepšie kúpiť vo Fio. Neplatíš žiadne priebežné poplatky (jednorazovo 36-40 USD) a máš investície v bezpečí a podmienky sa tam nemenia ako na bežiacom páse u iných brokeroch. Otvorenie účtu je rýchle a jednoduché oproti IB. Ak chceš trejdovať, potom skôr SAXO. Pre hardcore trejderov IB. Ak chceš kúpiť ticker ako QLD alebo TQQQ tak to vieš pravdepodobne len cez Fio. Cez Fio určite, u iných si len myslím, že to nejde. U IB zložito cez opcie.

Brokeri typu XTB, T212 alebo Etoro sú brokeri vhodní pre 3 až ľahko 4 ciferné účty. Môžeš obchodovať len pár tickerov, len od 15:30 do 16:00 (žiadne extended hours). Keď im napíšeš, že chceš nejaký ticker pridať, tak ťa pošlú do teplých krajín. Keď napíšeš do Fio, že chceš pridať ticker, tak na druhý pracovný deň ho môžeš obchodovať. XTB je zaujímavý nie ako klasický broker, ale ako správca, kde si nastavíš, že si budeš každý mesiac posielať 50 Eur a sa ti nakúpi časť ETF. A ako bonus ťa budú v XTB presviedčať, že pokiaľ aspoň 10x za deň nezobchoduješ ropu, tak sa o svoje peniaze nestaráš :D .

Pri použití páky pri investícií je dôležité načasovať vstup. Inak to bude nočná mora. Pracujem na dokumente pre chalanov, ako zarobiť viac až výrazne viac ako index pri čo najnižšom riziku, tak sa potom nato pozri. Potrebujem nato ale ešte pár dní, potom dám vedieť.

Edit: ešte k tým poplatkom pri brokeroch. Sú určité špecifické situácie, napríklad ak trejduješ len jeden ticker a máš väčší účet, tak vtedy môže byť najvýhodnejšie práve Fio. Obrovské objemy (počet shares) vtedy vyjdu lacnejšie ako v IB.
If you don´t find a way to make money while you sleep, you will work until you die. Warren Buffett
marcob
Príspevky: 12
Dátum registrácie: Pi 19 01, 2024 2:07 pm
Been thanked: 1 time

Re: Volba brokera

Príspevok od používateľa marcob »

dakujem za odpoved. ten dokument si urcite pozriem. s investovanim cez brokera zacinam, doteraz mam finax a slsp. chcem prejst ku brokerovi kvoli poplatkom a viacerym moznostiam, chcem dlhodobe investicie zatial o objeme rádovo v 10000, mesacne prikupovat za cca 1-2 tisic. urcite chcem ETF a to nasdaq 100, prip. s&p 500, s moznostou malej paky a potom konkretne akcie nvidia a amd. Preferujem investicie v EUR ale mozno cast aj v USD.

z toho co si pisal mi vylucovacou metodou vyslo FIO. tu mi napada, kedze fio banka je na sr, ci aj investicie su po smrti investora notarom dohladatelne? nevies ci je niekde prehlad tych poplatkov? so vstupnym na urovni 1-2% by som az taky problem nemal.
Povodne som rozmyslal aj nad IB, ale ako to ze sa tam neda investovat do ETF?
MiBi
Gold Member **
Príspevky: 554
Dátum registrácie: St 07 07, 2021 11:52 am
Has thanked: 9 times
Been thanked: 256 times

Re: Volba brokera

Príspevok od používateľa MiBi »

Martin7 napísal: St 24 01, 2024 12:09 am Brokeri typu XTB, T212 alebo Etoro sú brokeri vhodní pre 3 až ľahko 4 ciferné účty. Môžeš obchodovať len pár tickerov, len od 15:30 do 16:00 (žiadne extended hours).
A ako bonus ťa budú v XTB presviedčať, že pokiaľ aspoň 10x za deň nezobchoduješ ropu, tak sa o svoje peniaze nestaráš
S tymto si dovolim lahko nesuhulasit, ten cas beriem ako preklep, XTB umoznuje obchodovat v ramci std. obchodnych hodin jednotlivych burz, takze v Europe je to to od 09:00 - 17:30, v USA do 22:00

Mna sa teda vobec nesnazili presviedcat na CFD, ci komodity - mal som uvodny telefonat, kde som vysvetlil svoje ciele a nic neriesili.

Tych tickerov nie je par, pre XTB je zoznam tu: https://xtb.scdn5.secure.raxcdn.com/fil ... 0b13d5.pdf
Myslim pre zaciatocnika viac ako dost.

Pakove non CFD ETF su v XTB tieto:
DBPG Xtrackers S&P 500 2x
LQQ Lyxor Nasdaq-100 Daily Leveraged (2x)

Ja som sice mal IB skor ako XTB, ale urcite by som skor odporucal zacat s XTB - intuitivnejsie rozhranie, slovenska podpora, bez poplatkov.
vyskúšaj FINAX https://www.finax.eu/sk/invite/0/3cd0cdaf (1000 eur riadených 3 roky bez poplatku)
účet v TB s bonusom 100+70€ a 1 rok vedenie zadarmo https://www.tatrabanka.sk/sk/vyhodny-uc ... F959BC9598
ibi2525
Active Member
Príspevky: 147
Dátum registrácie: So 01 09, 2007 11:33 am
Has thanked: 42 times
Been thanked: 29 times

Re: Volba brokera

Príspevok od používateľa ibi2525 »

Ja som sice mal IB skôr ako XTB, ale určite by som skôr odporučal začat s XTB - intuitivnejsie rozhranie, slovenska podpora, bez poplatkov.
Rovnako, súhlasím s touto vetou od MIBIho. Ale je pravda aj od Martin7
Brokeri typu XTB, T212 alebo Etoro sú brokeri vhodní pre 3 až ľahko 4 ciferné účty.
XTB je zaujímavý nie ako klasický broker, ale ako správca, kde si nastavíš, že si budeš každý mesiac posielať 50 Eur a sa ti nakúpi časť ETF.
S týmto od Martin7 už trochu menej súhlasím, akurát tak s tým že tých tickerov je menej...
Aha, máš XTB, čiže to máš malý účet na hranie sa, kde chceš urobiť veľké percentá. Tak potom OK.Neviem ale či to vieš kúpiť cez XTB. tam nevieš kúpiť nič poriadne, strašne obmedzený výber tickerov. XTB má obrovskú nevýhodu, že nevieš obchodovať v extended hours (premarkety a afterhours). To je taký broker pre deti :roll: .
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15825
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 1043 times
Been thanked: 1403 times

Re: Volba brokera

Príspevok od používateľa JUGGLER »

marcob napísal: Ut 23 01, 2024 5:57 pm Pri pake 1:2 by musel nastat pokles o 50%. Aj keby, stale by som veril v zotavenie trhu a pri takom poklese lacno kupil znovu na paku.
Páka je dobrý sluha, ale zlý pán. Si naštuduj ako funguje. Vôbec to nie je tak, že niečo musí klesnúť o 50% aby ti broker zavrel pozície.
Nebude čakať kým máš na účte 0.

Odporúčam Ti prečítať vlákno investora na páku Skrblíka: viewtopic.php?t=24429

Story v skratke:

V roku 2020 za pol roka +44%
V roku 2021 na prvej priečke hitparády s výsledkom +150%
v roku 2022: SKRBLÍK - TRADER: -96,4% .
Od 1.7.2020 -86,94%. ETF USA: +33,57%

https://youtu.be/65QCtlqq4y8?t=6

Radím ti veci trochu poštudovať, nie len sa pýtať na rady.
Pákové ETF sa môže odkloniť od ceny. Ked mieniš zatvárať pozície (teda obchodovať ) dane + odvody sú 33 až 39%.
Broker XTB je OK na investovanie cca do výšky 20 tisíc €. To je výška garancie za nedostupné vklady, keby v budúcnosti tento poľský broker zlyhal.
IB má garanciu okolo 100 tisíc €, ale je to tak silný a etablovaný americký broker, že kludne u neho môžeš mať aj milión.
marcob napísal: Ut 23 01, 2024 5:57 pm A tiez by som rad odporucil najvyhodnejsiu formu dlhodobeho investovania rodine, znamym, ale dajme tomu pohodlnejsich. Cital som len narychlo o EIC. Kde konkretne - prosim link - si mozu otvorit ucet, aby vedeli jednoducho investovat, prip. nastavit trvaly prikaz. Alebo odporucate nieco ine, kde bude diverzifikovane portfolio len s volbou miery rizika?
Pre bežných ľudí, ktorí ničomu nerozumejú je podľa mňa najlepšie EIC.
Plne automatizované pravidelné ( aj nepravidelné )sporenie, kde sa o nič netreba starať, ešte aj účet založí agent.
Bohužiaľ, musí sa tam zakladať účet cez sprostredkovateľov, ktorí to často zneužívajú a klientom účtujú zbytočné poplatky.
My sme však do toho mrzutého stavu vybojovali podmienky, kedy sa zakladá účet pri 0% p.a. a minimálnom vstupnom poplatku 1%.
Z naších ľudí to vie vybaviť Miloš - u nás pod nickom aviceN, info nájdeš na https://www.pasivneinvestovanie.sk/
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
marcob
Príspevky: 12
Dátum registrácie: Pi 19 01, 2024 2:07 pm
Been thanked: 1 time

Re: Volba brokera

Príspevok od používateľa marcob »

Dakujem za odpoved, teraz som bol trochu vytazeny tak som to neriesil, ale snazim sa nastudovat veci, ktore este nepoznam a co si nie som isty sa aj poradim. Ano uz som nastudoval aj o obchodovani na paku, ze podstatna je volatilita.
Teraz k tomu zatvoreniu pozicie pakoveho ETF a dani+odvodov, to je podla akej legislativy? A je to strhnute zrazkou pri zatvoreni?
Tomu zdanovaniu aj nepakovych ETF celkom aj tak nerozumiem, ak do roka mam zisk a zatvorim poziciu, ako by danovy urad mal pri mojej kontrole tieto udaje.
Mne sa vidi to XTB, len nakolko suma bude vyssia ako 20k, radsej by som volil etablovaneho brokera. Prip. pre trvale prikazy vyuzijem XTB do sumy 20000 a jednorazove investicie IB. Co si o tom myslite?
MiBi
Gold Member **
Príspevky: 554
Dátum registrácie: St 07 07, 2021 11:52 am
Has thanked: 9 times
Been thanked: 256 times

Re: Volba brokera

Príspevok od používateľa MiBi »

marcob napísal: Pi 09 02, 2024 12:56 pm Teraz k tomu zatvoreniu pozicie pakoveho ETF a dani+odvodov, to je podla akej legislativy? A je to strhnute zrazkou pri zatvoreni?
Tomu zdanovaniu aj nepakovych ETF celkom aj tak nerozumiem, ak do roka mam zisk a zatvorim poziciu, ako by danovy urad mal pri mojej kontrole tieto udaje.
Mne sa vidi to XTB, len nakolko suma bude vyssia ako 20k, radsej by som volil etablovaneho brokera. Prip. pre trvale prikazy vyuzijem XTB do sumy 20000 a jednorazove investicie IB. Co si o tom myslite?
Pakove obchody sa beru ako derivatove operacie, nie je to automaticky zdanene pri zatvoreni, treba to riesit v danovom priznani, podrobna tabulka k tomu je tu:
https://j9biho.5gcdn.net/ext/resize_122 ... e6bf288e31

Ja osobne to tiez tak robim, male alebo pravidelne investovane v XTB a ked mam zobchodovat vacsiu sumu (>1000) tak volim IBKR
vyskúšaj FINAX https://www.finax.eu/sk/invite/0/3cd0cdaf (1000 eur riadených 3 roky bez poplatku)
účet v TB s bonusom 100+70€ a 1 rok vedenie zadarmo https://www.tatrabanka.sk/sk/vyhodny-uc ... F959BC9598
Martin7
Guru Member ****
Príspevky: 1368
Dátum registrácie: So 19 03, 2016 11:49 am
Been thanked: 191 times

Re: Volba brokera

Príspevok od používateľa Martin7 »

Pákové ETF, pokiaľ nieje ešte viac pákovane cez brokera nieje derivátova operácia. Pákové ETF po splnení ročného testu je oslobodené od daní.
If you don´t find a way to make money while you sleep, you will work until you die. Warren Buffett
marcob
Príspevky: 12
Dátum registrácie: Pi 19 01, 2024 2:07 pm
Been thanked: 1 time

Re: Volba brokera

Príspevok od používateľa marcob »

prosim vas, aky je prakticky rozdiel medzi IB .com a IB .ie?
Používateľov profilový obrázok
Baba Jaga
Silver Member *
Príspevky: 244
Dátum registrácie: St 25 08, 2021 6:56 pm
Has thanked: 27 times
Been thanked: 77 times

Re: Volba brokera

Príspevok od používateľa Baba Jaga »

marcob napísal: Št 15 02, 2024 3:33 pm prosim vas, aky je prakticky rozdiel medzi IB .com a IB .ie?
Či použiješ stránku IB.com alebo IB.ie pri otvorení účtu, účet ti bude priradený pod danú pobočku podľa tvojej daňovej rezidencie.
marcob
Príspevky: 12
Dátum registrácie: Pi 19 01, 2024 2:07 pm
Been thanked: 1 time

Re: Volba brokera

Príspevok od používateľa marcob »

ahojte, oboznamujem sa s IB a jeho moznostami. myslim ze som tu videl ze niekto cez IB kupil BTC, viete mi povedat ako je to mozne, alebo sa mylim? Na IB stranke sa nasiel zoznam krajin, ktore maju povolene obchodvat s krypto, ale Slovensko tam nie je uvedene, nemam ani moznost Crypto v Trading permissions.
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15825
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 1043 times
Been thanked: 1403 times

Re: Volba brokera

Príspevok od používateľa JUGGLER »

marcob napísal: St 06 03, 2024 10:26 am ahojte, oboznamujem sa s IB a jeho moznostami. myslim ze som tu videl ze niekto cez IB kupil BTC, viete mi povedat ako je to mozne, alebo sa mylim? Na IB stranke sa nasiel zoznam krajin, ktore maju povolene obchodvat s krypto, ale Slovensko tam nie je uvedene, nemam ani moznost Crypto v Trading permissions.
IB umožňuje trejdiť real crypto cez Paxos: https://paxos.com/crypto-brokerage/

Ja mám v TWS riadkoch tickery BTC Crypto, LTC, BCH atd ..
Sledujem spotové ceny...ale keby som chcel obchodovať , tak ma IB presmeruje na založenie účtu u Paxos.
Na daytrading viem obchodovať BTC cez futures (ticker BRR) a predpokladám, že sú aj nejaké mini alebo microfutures, tak ako u indexov.

Takže platforma IB umožnuje aj trading reálneho crypta, ale tie príkazy idú ku cryptobrokerovi PAXOS a samotné crypto máš u Paxosu
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
Používateľov profilový obrázok
Baba Jaga
Silver Member *
Príspevky: 244
Dátum registrácie: St 25 08, 2021 6:56 pm
Has thanked: 27 times
Been thanked: 77 times

Re: Volba brokera

Príspevok od používateľa Baba Jaga »

marcob napísal: St 06 03, 2024 10:26 am ahojte, oboznamujem sa s IB a jeho moznostami. myslim ze som tu videl ze niekto cez IB kupil BTC, viete mi povedat ako je to mozne, alebo sa mylim? Na IB stranke sa nasiel zoznam krajin, ktore maju povolene obchodvat s krypto, ale Slovensko tam nie je uvedene, nemam ani moznost Crypto v Trading permissions.
Ešte aj Tastytrade umožnuje obchodovanie s krypto
marcob
Príspevky: 12
Dátum registrácie: Pi 19 01, 2024 2:07 pm
Been thanked: 1 time

Re: Volba brokera

Príspevok od používateľa marcob »

este asi poslednu vec by som vas poprosil, ked chcem kupovat akcie a etf v EUR ako postupovat? v nastaveniach mam povolene obchodovanie pre Europu, ale neviem najst ziadny symbol v EUR.
marcob
Príspevky: 12
Dátum registrácie: Pi 19 01, 2024 2:07 pm
Been thanked: 1 time

Re: Volba brokera

Príspevok od používateľa marcob »

JUGGLER napísal: Št 07 03, 2024 8:40 pm
marcob napísal: St 06 03, 2024 10:26 am ahojte, oboznamujem sa s IB a jeho moznostami. myslim ze som tu videl ze niekto cez IB kupil BTC, viete mi povedat ako je to mozne, alebo sa mylim? Na IB stranke sa nasiel zoznam krajin, ktore maju povolene obchodvat s krypto, ale Slovensko tam nie je uvedene, nemam ani moznost Crypto v Trading permissions.
IB umožňuje trejdiť real crypto cez Paxos: https://paxos.com/crypto-brokerage/

Ja mám v TWS riadkoch tickery BTC Crypto, LTC, BCH atd ..
Sledujem spotové ceny...ale keby som chcel obchodovať , tak ma IB presmeruje na založenie účtu u Paxos.
Na daytrading viem obchodovať BTC cez futures (ticker BRR) a predpokladám, že sú aj nejaké mini alebo microfutures, tak ako u indexov.

Takže platforma IB umožnuje aj trading reálneho crypta, ale tie príkazy idú ku cryptobrokerovi PAXOS a samotné crypto máš u Paxosu
zalozil som si ucet u Paxos, dal som Sign in with Google, ale netusim ako prepojit IB ucet s Paxos uctom. Vedel by si mi prosim poradit?
Napísať odpoveď

Návrat na "Potrebujem investovať, sporiť, poistiť sa"