Padli uz niekedy ceny nehnutelnosti na SK?

Nehnuteľnosti ako alternatíva k (ne)existujúcemu slovenskému akciovému trhu. Hypotekárne úvery - na bývanie aj investovanie.
Pravidlá fóra
Nezabudnite, prosím, že svojou prítomnosťou a diskutovaním na tomto fóre vyjadrujete svoj súhlas s vždy aktuálnymi Podmienkami používania tohto fóra. Predovšetkým prosím dbajte na slušnosť komunikácie a rešpektovanie sa navzájom. Celé Podmienky používania tohto fóra si môžte prečítať tu.
jaroslav81
Silver Member *
Príspevky: 216
Dátum registrácie: So 17 04, 2010 6:31 pm
Has thanked: 3 times
Been thanked: 104 times

Re: Padli uz niekedy ceny nehnutelnosti na SK?

Príspevok od používateľa jaroslav81 »

Aj tak si myslim, ze kvoli demografii nemozu tie nehnutelnosti takto stupat donekonecna. V rokoch cca 1980 - 1995 bol tzv. baby boom, v triedach v skolach bolo tolko deti, ze niektore skoly ucili na dve smeny. Tato generacia si doteraz rieslia svoje byvanie, pravdepodobne 90% z nich uz byva vo svojom. Okolo roku 2000 bol brutalny pokles porodnosti z cca 85 000 deti rocne na 50 000. A tieto deti narodene okolo roku 2000 si budu zachvilu riesit svoje byvanie, tak nech mi nikto nevravi ze -35 000 potencialnych kupcov rocne nezamava s trhom nehnutelnosti. Teraz to tu drzia nad vodou Ukrajinci, konkretne v KE je ich niekolko tisic, ale ked stat prestane dotovat ubytovanie a zistia kolko sotji komercny prenajom, tak sa zdekuju domov alebo dalej na zapad. A to este nehovorim, ze rocniky narodene okolo roku 1950 boli velmi silne, tam bolo narodenych okolo 100 000 deti rocne a vsetci byvaju vo vlastnom, do cca 10 rokov sa po nich bude dedit. Takze to dojde do stadia, ked uz vnuk/vnucka si nebude musiet nic kupovat, lebo zdedi po babke/dedkovi. Trend stahovania z hladovych dolin do krajkych miest sa asi tiez spomali, pretoze uz aj v hladovych dolinach klesa nezamestnanost ako starsi odchadzaju do dochodku a mladsich je o polocivu menej. Priznam sa, ze sam som este rok dozadu rozmyslal nad investiconu nehnutelnostou v krajskom meste, ale ako tak nad tym rozmyslam, stale viac mi to prestava davaz ekonomicky zmysel, hlavne ak uz podla statistiky 93% ludi zije vo vlastnom a o 10 rokov to moze byt este viac a uz bude problem komu prenajat.
iceberg8
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3985
Dátum registrácie: Pi 29 07, 2016 6:18 am
Has thanked: 489 times
Been thanked: 173 times

Re: Padli uz niekedy ceny nehnutelnosti na SK?

Príspevok od používateľa iceberg8 »

'Takze to dojde do stadia, ked uz vnuk/vnucka si nebude musiet nic kupovat, "

zvacsa sa dedi rodicia-deti a nie vnuci.. a tie stasie domy su casto an obtiaz, malokto ich kupuje, a malokto ich bude kupovat, ak uz nebude dopyt po prvo triednom byvani.

Zabudol si ale na jeden fenomen :)

Dnes sa nezbieraju pokemoni, dnes sa zbieraju porschatka a chatky, vilky, jachticky.. Cize.. dopyt bude, len tak "z nudy".. V urcitom geogafickom regione nepoznam nikoho, kto by vlastnil len 1 nehnutelnost.. Ten region je blizko k BA, resp aj okolie.. A tipnem si, ze KE je na tom podobne.. Takze podla mna ceny neklesnu, nie je na to dovod. Byty budu prazdne, ale len z dovodu, ze v pondelok-utorok bude rodina v BA, streda-stvrtok budu niekde na kopaniciach a na vikend skocia k moru a podobne..
Odoslané z počítača
tomáš virdzek
Guru Member ****
Príspevky: 2222
Dátum registrácie: Po 02 03, 2009 2:17 pm
Has thanked: 634 times
Been thanked: 369 times

Re: Padli uz niekedy ceny nehnutelnosti na SK?

Príspevok od používateľa tomáš virdzek »

Iceberg: nezdieľam Tvoje nadšenie. Väčšina ľudí nemá čo do huby a žije tak povediac z roka na rok, z mesiaca na mesiac :) Či aj Ty už uvažuješ o chate, vilke, poršátku, apartmáne v HR len tak z nudy? :mrgreen:
Používateľov profilový obrázok
Trumpeta1978
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 4324
Dátum registrácie: Ut 28 03, 2017 9:05 pm
Has thanked: 424 times
Been thanked: 339 times

Re: Padli uz niekedy ceny nehnutelnosti na SK?

Príspevok od používateľa Trumpeta1978 »

jaroslav81 napísal: Ut 06 02, 2024 4:10 pm Aj tak si myslim, ze kvoli demografii nemozu tie nehnutelnosti takto stupat donekonecna.
cela moderna spolocnost existuje na inflacii. Ked je inflacia tak rastu mzdy a rastu aj ceny. Nie je ziaden dovod, preco by prave nehnutelnosti mali byt vynimkou. Co robia ludia ked uz sice maju dom/byt ale maju este dalsi volny cash? Kupia si chatu, alebo zoberu hypo na investicny byt.
Samozrejme domy/byty v zlych lokalitach kde napr nie je dostatok slušne platenej práce, tak tam velky zaujem o nehnutelnosti nebude a ceny budu pomerne nizke, ale zase kto by tam chcel zit..
Aj dnes existuje dost oblasti kde sa daju kupit starsie domy pomerne lacno, len to ma svoj dovod-lokalita.
iceberg8
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3985
Dátum registrácie: Pi 29 07, 2016 6:18 am
Has thanked: 489 times
Been thanked: 173 times

Re: Padli uz niekedy ceny nehnutelnosti na SK?

Príspevok od používateľa iceberg8 »

tomáš virdzek napísal: Ut 06 02, 2024 8:34 pm Iceberg: nezdieľam Tvoje nadšenie. Väčšina ľudí nemá čo do huby a žije tak povediac z roka na rok, z mesiaca na mesiac :) Či aj Ty už uvažuješ o chate, vilke, poršátku, apartmáne v HR len tak z nudy? :mrgreen:
Tak sa pozri do BA :) Uz roky tvrdim, ze to je uplne ina dimenzia, ale myslim to vazne, ja nemam chatu, nechem chatu, nemam na to cas, ale..
Tam jedno priblble menu (napr rezen s ryzou) stoji 7-8eur minimalne, priemer je ale 10eur.. Ryby 13eur a vyssie.. Zakusky 4-5eur kus... Kava 3eur a vyssie..
Pocitam tam auta, ktore je nad 1 milion byvalych korun, prakticky kazde tretie...
A to nemusim pocitat len v centre mesta..
Isiel som vo vlaku.. A tam odstavili 1 vozen, takze sardinky tlacenica.. A boli tam deti, take 8-12 rocne tipujem, isli na sutaz, nedalo sa ich nepocuvat, rad by som si zobral take nausne sluchadla ako mal Otík z Vesničky mé strediskové :mrgreen: ale ... tie reci, co tie deti mali, uff.. jedna tam napriklad nemala bateiu, hovorim jej potom ze tam je zasuvka na 220V, ak ma niekto nabijacku, jeden Čech tam bol tiez a pytal sa ze co ma za mobil, ze on ma microUSB nabijacku a ona ze ajfon.. tak neviem, mozno bol stary, ale pochybujem :) Vseobecne.. Co dieta, to ajfon, alebo lopata nejaka inej znacky.. Ahaa, a este tam zaznelo ze ma bundu za 350eu po zlave.. Este k tomu ajfonu, hovorila slecna ze nevadi, ma u seba dalsi mobil..
Sused kupil susedovi letenky do Grecka, len tak, lebo sa mu zdalo, ze je unaveny..
Servisak co mi prezival pneumatiky, kupil si nove auto, len tak cca 40tisicove.. Mladik, asi 30 rocny..
Seriozne, ja neviem kde ti ludia pracuju, ale nepride mi, ze by zili z ruky do ust..
A to som z tohoto zoznamu vyskrkol milionarov, toto pisem len o beznej stednej triede.. :)
Mozno kazdy investoval do BTC a podrzal az na ATH? :D

Takze tu vidim dva naozaj extremy.. Noznice sa otvorili viac nez sa zda ?
Odoslané z počítača
jaroslav81
Silver Member *
Príspevky: 216
Dátum registrácie: So 17 04, 2010 6:31 pm
Has thanked: 3 times
Been thanked: 104 times

Re: Padli uz niekedy ceny nehnutelnosti na SK?

Príspevok od používateľa jaroslav81 »

iceberg8 napísal: Ut 06 02, 2024 8:14 pm 'Takze to dojde do stadia, ked uz vnuk/vnucka si nebude musiet nic kupovat, "

zvacsa sa dedi rodicia-deti a nie vnuci.. a tie stasie domy su casto an obtiaz, malokto ich kupuje, a malokto ich bude kupovat, ak uz nebude dopyt po prvo triednom byvani.

Zabudol si ale na jeden fenomen :)

Dnes sa nezbieraju pokemoni, dnes sa zbieraju porschatka a chatky, vilky, jachticky.. Cize.. dopyt bude, len tak "z nudy".. V urcitom geogafickom regione nepoznam nikoho, kto by vlastnil len 1 nehnutelnost.. Ten region je blizko k BA, resp aj okolie.. A tipnem si, ze KE je na tom podobne.. Takze podla mna ceny neklesnu, nie je na to dovod. Byty budu prazdne, ale len z dovodu, ze v pondelok-utorok bude rodina v BA, streda-stvrtok budu niekde na kopaniciach a na vikend skocia k moru a podobne..
Nepovedal som, že žiaden vnuk vnučka si nebude musieť kupovať, ale trend je jasný ... Nikto nič nechce predať, v meste prázdne byty, na dedinách blízko mesta prázdne domy a pozemky a nikto nič nepredáva, lebo necháva pre deti alebo vnúčatá. Snáď každý druhý človek ktorého poznám ma investičný byt a všetci tvrdia to isté, nechávajú pre deti nech sa nemusia trápiť s hypotékou. Ak sa tento fenomén spojí so zlou demografiou, ešte raz sa pýtam, kto bude tie byty kupovať o 15 rokov? 93% Slovákov už býva vo vlastnom a aj podľa posledného vyjadrenia NBS je možné, že trh s nehnuteľnosťami je na Slovensku už saturovaný. Ak bude ponuka a dopyt v rovnováhe, ceny už budú len stagnovať alebo rásť o infláciu...
Používateľov profilový obrázok
wladas
Platinum Member ***
Príspevky: 999
Dátum registrácie: St 22 09, 2021 7:42 pm
Has thanked: 46 times
Been thanked: 136 times

Re: Padli uz niekedy ceny nehnutelnosti na SK?

Príspevok od používateľa wladas »

Ano, noznice sa neustale otvaraju. Ale je to aj o prioritach. Ja si tiez mozem kupit bundicku za 350 a aj ajfon a to zarabam v podstate priemer. Ale pride mi to ako vyhadzovanie von oknom. Radsej z casti posetrim na FIRE, sem tam dovca.
Používateľov profilový obrázok
Trumpeta1978
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 4324
Dátum registrácie: Ut 28 03, 2017 9:05 pm
Has thanked: 424 times
Been thanked: 339 times

Re: Padli uz niekedy ceny nehnutelnosti na SK?

Príspevok od používateľa Trumpeta1978 »

nikto nehnutelnosti v podstate nepredava, pretoze na Sk su nizke dane z nehnutelnosti, takze sa viacej ako poistka proti inflacia oplati držať.
Co sa týka obednych menuciek, tak u nas v robote chodíme do táckarne kde najlacnejsie druhe jedlo stoji 6,5€ a polievka 1,5€. To je 8€ za jedlo ktore je chutovo celkom ok, ale chlap sa z toho ani moc nenaje. A to je este na Ba celkom dobrá cena. Bageta vo vstupnej hale zacina od 3€ a to je tak fakt ze pod dva zuby a ani obloha nic moc.
Ja mam napriklad 7rocny mobil a som s nim uplne spokojny, iba bateriu pravidelne menim. Na emaily ci podcasty uplne staci. A vobec to nie je o peniazoch. Takto sa aspon nemusim strachovat, ze co keby som mobil niekde stratil ci poskodil a sanca ze by sa nanho ulakomil nejaky zlodej je nula.
Vekom sa menia priority a peniaze uz vacsinou nie su az tak zaujimave, pretoze clovek chape, ze zo stastim nemaju vela sploconeho.
Naposledy upravil/-a Trumpeta1978 v Ut 06 02, 2024 9:13 pm, upravené celkom 1 krát.
jaroslav81
Silver Member *
Príspevky: 216
Dátum registrácie: So 17 04, 2010 6:31 pm
Has thanked: 3 times
Been thanked: 104 times

Re: Padli uz niekedy ceny nehnutelnosti na SK?

Príspevok od používateľa jaroslav81 »

Trumpeta1978 napísal: Ut 06 02, 2024 8:38 pm
jaroslav81 napísal: Ut 06 02, 2024 4:10 pm Aj tak si myslim, ze kvoli demografii nemozu tie nehnutelnosti takto stupat donekonecna.
cela moderna spolocnost existuje na inflacii. Ked je inflacia tak rastu mzdy a rastu aj ceny. Nie je ziaden dovod, preco by prave nehnutelnosti mali byt vynimkou. Co robia ludia ked uz sice maju dom/byt ale maju este dalsi volny cash? Kupia si chatu, alebo zoberu hypo na investicny byt.
Samozrejme domy/byty v zlych lokalitach kde napr nie je dostatok slušne platenej práce, tak tam velky zaujem o nehnutelnosti nebude a ceny budu pomerne nizke, ale zase kto by tam chcel zit..
Aj dnes existuje dost oblasti kde sa daju kupit starsie domy pomerne lacno, len to ma svoj dovod-lokalita.
Ak je niečoho prebytok, ceny nerastú.. Rastú len pri nedostatku. Prečo potom ceny áut postupom času klesajú? Nie preto, že je ich nadbytok? Podľa teba by kvôli inflácii mali ich ceny rásť aspoň o infláciu. A v čom je starý panelákovy 70 ročný byt iný od 20 ročnej Oktávie? Prečo v prvom prípade ceny brutálne rastú a v druhom klesajú? Nie náhodou preto, že starých Oktáviek je ako maku a bytov (zatiaľ) nedostatok?
Používateľov profilový obrázok
Trumpeta1978
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 4324
Dátum registrácie: Ut 28 03, 2017 9:05 pm
Has thanked: 424 times
Been thanked: 339 times

Re: Padli uz niekedy ceny nehnutelnosti na SK?

Príspevok od používateľa Trumpeta1978 »

jaroslav81
Medzi bytom a autom je velky rozdiel. :-)
A aj ked sa to nezda, stare panelaky si stale drzia pomerne vysoke ceny. Lebo ani nie je dovod preco nie, pokial sa on ludia staraju, tak vydrzia este velmi, velmi dlho.
iceberg8
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3985
Dátum registrácie: Pi 29 07, 2016 6:18 am
Has thanked: 489 times
Been thanked: 173 times

Re: Padli uz niekedy ceny nehnutelnosti na SK?

Príspevok od používateľa iceberg8 »

Tak ono posledne roky rastli aj auta, o tu inflaciu, nie ? Tam islo aj o to, ze sa na nove auto cakalo neprimerane dlho, preto stupla cena "hotovych" hoci jazdenych.. Ale neviem aky je stav momentalne..
Odoslané z počítača
uhlikova_stopa
Silver Member *
Príspevky: 270
Dátum registrácie: Ne 12 06, 2022 8:14 am
Has thanked: 58 times
Been thanked: 33 times

Re: Padli uz niekedy ceny nehnutelnosti na SK?

Príspevok od používateľa uhlikova_stopa »

Barometer za Feb 2024 uz ukazuje rast
https://www.realitnaunia.sk/realitny-barometer
mm1809
Silver Member *
Príspevky: 283
Dátum registrácie: Ut 28 06, 2016 4:28 pm
Has thanked: 12 times
Been thanked: 30 times

Re: Padli uz niekedy ceny nehnutelnosti na SK?

Príspevok od používateľa mm1809 »

Akademicka debata v Cechach
"Investice do bytu se nemusí vyplatit. V zahraničí jejich ceny klesaly i na polovinu, upozorňuje sociolog Lux"
https://plus.rozhlas.cz/investice-do-by ... na-9160927
uhlikova_stopa
Silver Member *
Príspevky: 270
Dátum registrácie: Ne 12 06, 2022 8:14 am
Has thanked: 58 times
Been thanked: 33 times

Re: Padli uz niekedy ceny nehnutelnosti na SK?

Príspevok od používateľa uhlikova_stopa »

Ano, uz sa to tu myslim rozoberalo…investica do nehnutelnosti je nieco ine ako ked kupujes nehnutelnost v ktorej bude byvat.
JanH
Gold Member **
Príspevky: 490
Dátum registrácie: Ne 06 02, 2022 6:31 am
Has thanked: 126 times
Been thanked: 168 times

Re: Padli uz niekedy ceny nehnutelnosti na SK?

Príspevok od používateľa JanH »

Ma niekto z Vas info, ci sadzba hypotek bude v blizkej buducnosti na Slovensku klesat? Pytam sa preto, lebo v susednom Rakusku su uz na 3.6% p.a. 10Y fix. Teda sadzba zacala klesat. (Rozmyslam, ci predaj bytu nacasovat na jarnu alebo jesennu sezonu.)
MiBi
Gold Member **
Príspevky: 552
Dátum registrácie: St 07 07, 2021 11:52 am
Has thanked: 9 times
Been thanked: 256 times

Re: Padli uz niekedy ceny nehnutelnosti na SK?

Príspevok od používateľa MiBi »

JanH napísal: St 17 04, 2024 10:44 am Ma niekto z Vas info, ci sadzba hypotek bude v blizkej buducnosti na Slovensku klesat? Pytam sa preto, lebo v susednom Rakusku su uz na 3.6% p.a. 10Y fix.
.... bude zavisiet od toho ako zacne tato vlada setrit

Slovensko sa už pár mesiacov v úročení úverov na bývanie uberá inou cestou ako zvyšok eurozóny. Podľa údajov Európskej centrálnej banky (ECB) nové hypotéky v eurozóne postupne lacnejú už od novembra, no nie na Slovensku. Vo februári boli piate najdrahšie v eurozóne, banky dávali novým žiadateľom hypotéky v priemere za 4,6 percenta. Bolo to o 0,7 percentuálneho bodu viac, ako bol priemer eurozóny.
Rozdiel medzi sadzbami nových hypoték a výnosmi zo štátnych dlhopisov byva zhruba na úrovni jedného percentného bodu. To je prirážka, ktorú banky žiadajú, keď si majú zvoliť rizikovejšiu alternatívu v podobe úveru.
Rada pre rozpočtovú zodpovednosť odhaduje, že výnosy 10-ročných štátnych dlhopisov postupne porastú do roku 2028 až k 4,2 percenta. Mierne sa pritom zvýši aj riziková prirážka slovenských dlhopisov oproti nemeckým dlhopisom.
Toto je podľa nej významné riziko pre slovenskú ekonomiku nielen preto, že sa predraží štátny dlh. „Vysoká riziková prirážka motivuje subjekty bankového sektora neznižovať úrokové sadzby na úvery, čím sa tlmí úverovanie,“ upozorňuje

Cely clanok: https://e.dennikn.sk/3929897/slovenske- ... /?ref=mwat

Obrázok

Obrázok
vyskúšaj FINAX https://www.finax.eu/sk/invite/0/3cd0cdaf (1000 eur riadených 3 roky bez poplatku)
účet v TB s bonusom 100+70€ a 1 rok vedenie zadarmo https://www.tatrabanka.sk/sk/vyhodny-uc ... F959BC9598
PredsaJa
Active Member
Príspevky: 148
Dátum registrácie: Po 25 04, 2022 9:27 pm
Has thanked: 53 times
Been thanked: 65 times

Re: Padli uz niekedy ceny nehnutelnosti na SK?

Príspevok od používateľa PredsaJa »

Úroky na dlhopisoch/ECB je jeden faktor a ďalší nemenej dôležitý je brutálne zdaňovanie ziskov bánk. Ťažko očakávať výraznú korektúru, keď z každého zarobeného eura treba po novom odviesť 45 centov do štátneho rozpočtu. Banky sa to budú musieť snažiť niekde kompenzovať. Budú sa snažiť otvárať úrokové nožnice čo najviac. Na strane druhej, nevieme či vôbec bude ECB znižovať úroky a ak aj hej, tak vysoko pravdepodobne len kozmeticky (0,25-0,50 bodu), čo teda nevidím ako nejaký silný faktor.
Pri predaji sa treba obrniť trpezlivosťou. Keď vidím, ako sa (ne)predávajú byty v novostavbách a ako začínajú mať developeri s tým problém ( vysoké úrokové náklady, maturity úverov, atď.)
Rokosák
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 2844
Dátum registrácie: St 03 08, 2011 11:43 pm
Has thanked: 54 times
Been thanked: 112 times

Re: Padli uz niekedy ceny nehnutelnosti na SK?

Príspevok od používateľa Rokosák »

PredsaJa napísal: St 17 04, 2024 12:33 pm Úroky na dlhopisoch/ECB je jeden faktor a ďalší nemenej dôležitý je brutálne zdaňovanie ziskov bánk. Ťažko očakávať výraznú korektúru, keď z každého zarobeného eura treba po novom odviesť 45 centov do štátneho rozpočtu. Banky sa to budú musieť snažiť niekde kompenzovať. Budú sa snažiť otvárať úrokové nožnice čo najviac. Na strane druhej, nevieme či vôbec bude ECB znižovať úroky a ak aj hej, tak vysoko pravdepodobne len kozmeticky (0,25-0,50 bodu), čo teda nevidím ako nejaký silný faktor.
Pri predaji sa treba obrniť trpezlivosťou. Keď vidím, ako sa (ne)predávajú byty v novostavbách a ako začínajú mať developeri s tým problém ( vysoké úrokové náklady, maturity úverov, atď.)
Chudery banky, chudaci developeri, zly stat, ale nic o ludoch co potrebuju niekde byvat. Nemali by sme v prvom rade zaujat pohlad dlznika a hladat riesenie tam. Napriklad snazit sa viac zarabat, menej minat a rozumne investovat?

Bezny clovek nema moznost ovplyvnit Fica, banku, ECB, developerov ba pravdepodobne ani suseda, teda naco sa trapit s tym co ini robia. Lahsie je ovplyvnit seba! :D
Neodvratné sa stáva zriedkavo, neočakávané často.
Používateľov profilový obrázok
wladas
Platinum Member ***
Príspevky: 999
Dátum registrácie: St 22 09, 2021 7:42 pm
Has thanked: 46 times
Been thanked: 136 times

Re: Padli uz niekedy ceny nehnutelnosti na SK?

Príspevok od používateľa wladas »

Rokosák napísal: St 17 04, 2024 5:24 pmNemali by sme v prvom rade zaujat pohlad dlznika a hladat riesenie tam. Napriklad snazit sa viac zarabat, menej minat a rozumne investovat?
Ako bezny radovy zamestnanec v nejakej fabrike sa ma snazit viac zarobit? Zmenit zamestnanie nie, lebo sa bavime o vsetkych ludi, nie tych najsikovnejsich.

Ovplyvnit priamo nie kedze on vie co chce robit. Bezny clovek ma ale moznost pri volbach.
Dalej mas moznost zjednavat cenu pripadne odmietnut kupu. Znizenie predajov znizi pripadne zastavi zdrazovanie.
iceberg8
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3985
Dátum registrácie: Pi 29 07, 2016 6:18 am
Has thanked: 489 times
Been thanked: 173 times

Re: Padli uz niekedy ceny nehnutelnosti na SK?

Príspevok od používateľa iceberg8 »

Volby :D

haha, to je mi ale volba :D

Bezny clovek by mal robit presne to iste, co robia banky, ktore si vytlacia peniaze z cisteho vzduchu a zarabaju tazke peniaze na urokoch z nich. To by vedel robit kazdy hlupak. Bezny clovek, ktory si nici zdravie, stavia infrastrukturu, ktoru sice financuju banky, ale OUT OF THIN AIR, cize to je cele pre bezeho cloveka jeden velky podraz, ja to volam slobodne - otrokarstvo :)

Pre bezneho cloveka by som poradil ist s cenou jeho prace tak vysoko, ako sa tahaju ceny tovarov a sluzieb, lenze to by sme mali coskoro hyperinflaciu, ak by toto ludia robili "koordinovane" tj vsetci..

Kam sa tie prachy potom stracaju? Zeby banky? :) Ale ved aj tie maju svojich akcionarov, tak kam sa tie prachy stracaju? :)
Odoslané z počítača
Používateľov profilový obrázok
wladas
Platinum Member ***
Príspevky: 999
Dátum registrácie: St 22 09, 2021 7:42 pm
Has thanked: 46 times
Been thanked: 136 times

Re: Padli uz niekedy ceny nehnutelnosti na SK?

Príspevok od používateľa wladas »

iceberg8 - uz dlhsie chapem tvoj pohlad na svet ale na investicnom fore myslim nema zmysel riesit anarchiticke zmyslanie. Pracujeme s tym co mame. Pre mna nema zmysel riesit ci sa vela alebo malo tlacia peniaze. Karty su takto rozdane uz od vzniku penazi a s tym pracujeme. Taktiez je zbytocne riesit cim nahradit kapitalizmus kedze nic lepsie sme nevymysleli. Teorii je sice vela ale ludstvo je na to nedostatocne inteligentne vybavene.
iceberg8
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3985
Dátum registrácie: Pi 29 07, 2016 6:18 am
Has thanked: 489 times
Been thanked: 173 times

Re: Padli uz niekedy ceny nehnutelnosti na SK?

Príspevok od používateľa iceberg8 »

Netreba nic nahradzat (ja nemam rad aktualizacie pokial veci funguju :) ), staci opravit co nefunguje.
Pokial nebudu kecy a debaty okolo toho, nikdy nic nove nevymyslime :)
Tym nemyslim zrovna, ze to vymyslime tu na fore, ale raz niekto s niecim snad pride..
Moj prispevok vyssie nebol ako staznost, vyplakavanie a podobne, tych ludi naozaj lutujem, ktori sa zodru a maju zo zivota nic.

Dobre je to vidiet napr v Cine, ludia tam pracuju za prakticky ubytovanie a jedlo, udajne sa to uz meni, ale co z takeho zivota? Pochybujem ze setria na dochodok, i ked, vsetko je mozne, mozno maju niekde Lambo odparkovane :D

Tento system funguje pre 5-10% bohatych ludi, tj, aj pre nas, podla mna, na tomto fore su ludia, ktori sa naucili s tymi ako pises kartami hrat slusne.

Cize, uprimne povedane, neviem co si o tomto celom mam mysliet :)
Ak sa otrokom paci, ze su otroci, treba to riesit, menit?
Naozaj neviem, ci existuje taka vec, ze niekomu staci ubytovanie a jedlo, aby pracoval na oplatku 12 hodin denne 7 dni v tyzdni, okrem Noveho roka cca 2 tyzdne..
Nevidim tym ludom do hlavy, no uz sa zamotavam, pretoze aby 100% (alebo 95% to je jedno) malo to, co ma 10% ludi, asi by to infrastruktura neuniesla tak ci tak (dnesna, minimalne)..
Odoslané z počítača
jaroslav81
Silver Member *
Príspevky: 216
Dátum registrácie: So 17 04, 2010 6:31 pm
Has thanked: 3 times
Been thanked: 104 times

Re: Padli uz niekedy ceny nehnutelnosti na SK?

Príspevok od používateľa jaroslav81 »

JanH napísal: St 17 04, 2024 10:44 am Ma niekto z Vas info, ci sadzba hypotek bude v blizkej buducnosti na Slovensku klesat? Pytam sa preto, lebo v susednom Rakusku su uz na 3.6% p.a. 10Y fix. Teda sadzba zacala klesat. (Rozmyslam, ci predaj bytu nacasovat na jarnu alebo jesennu sezonu.)
Na žiadne znižovanie úrokov sa nespoliehaj, tak skoro sa ho asi nedočkáš aj aj keby hej, bude to len kozmeticky, Myslíš, že keď sa znížia sadzby o 0,5% tak teraz začnú nehnuteľnosti nejak enormne rásť alebo sa prudko zvýši záujem? Veľa ľudí sa na to spolieha a takto vyčkáva, aby ešte paradoxne nenastala opačná situácia, že po znížení sadzieb zrazu začne každý predávať a ceny ešte skôr klesnú. Takisto si treba ustrážiť koniec vojny na UA, ktorý sa už blíži...Môže nastať hromadný odchod Ukrajincov domov a veľa bytov, ktoré sa im doteraz prenajímali so štátnou dotáciou sa môže dostať na trh...
iceberg8
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3985
Dátum registrácie: Pi 29 07, 2016 6:18 am
Has thanked: 489 times
Been thanked: 173 times

Re: Padli uz niekedy ceny nehnutelnosti na SK?

Príspevok od používateľa iceberg8 »

Tie ceny nehnutelnosti su uz v stratosfere aj tak... (v porovnani k platom)
Odoslané z počítača
jaroslav81
Silver Member *
Príspevky: 216
Dátum registrácie: So 17 04, 2010 6:31 pm
Has thanked: 3 times
Been thanked: 104 times

Re: Padli uz niekedy ceny nehnutelnosti na SK?

Príspevok od používateľa jaroslav81 »

JanH napísal: St 17 04, 2024 10:44 am Ma niekto z Vas info, ci sadzba hypotek bude v blizkej buducnosti na Slovensku klesat? Pytam sa preto, lebo v susednom Rakusku su uz na 3.6% p.a. 10Y fix. Teda sadzba zacala klesat. (Rozmyslam, ci predaj bytu nacasovat na jarnu alebo jesennu sezonu.)
nacasoval by som na jarnu sezonu, tam je o kupu podla mna vyssi zaujem ako na jesennej, navyse sa zacina na trhu prejavovat odlozeny dopyt, teraz kupuju ti, co cakali cely rok 2023 na nizsie ceny...
JanH
Gold Member **
Príspevky: 490
Dátum registrácie: Ne 06 02, 2022 6:31 am
Has thanked: 126 times
Been thanked: 168 times

Re: Padli uz niekedy ceny nehnutelnosti na SK?

Príspevok od používateľa JanH »

jaroslav81 napísal: Št 18 04, 2024 11:41 am
JanH napísal: St 17 04, 2024 10:44 am Ma niekto z Vas info, ci sadzba hypotek bude v blizkej buducnosti na Slovensku klesat? Pytam sa preto, lebo v susednom Rakusku su uz na 3.6% p.a. 10Y fix. Teda sadzba zacala klesat. (Rozmyslam, ci predaj bytu nacasovat na jarnu alebo jesennu sezonu.)
nacasoval by som na jarnu sezonu, tam je o kupu podla mna vyssi zaujem ako na jesennej, navyse sa zacina na trhu prejavovat odlozeny dopyt, teraz kupuju ti, co cakali cely rok 2023 na nizsie ceny...
Dik. Buduci tyzden mam "staging" bytu, dam to na net a podelim sa na fore s vysledkom. Aktualna skusenost z predaja nie uplne lacneho domu v mojom okoli, ale s dobrou dispoziciou a s perfektne upravenym pozemkom, kde sa nehnutelnost predala za jeden tyzden. Takze ako pises, ked je nieco zaujimave ludia kupuju..
jaroslav81
Silver Member *
Príspevky: 216
Dátum registrácie: So 17 04, 2010 6:31 pm
Has thanked: 3 times
Been thanked: 104 times

Re: Padli uz niekedy ceny nehnutelnosti na SK?

Príspevok od používateľa jaroslav81 »

A preco vlastne predavas ak smieme vediet? V inej teme som zachytil tvoje reporty z prenajmu, kde boli dost dobre vysledky.
uhlikova_stopa
Silver Member *
Príspevky: 270
Dátum registrácie: Ne 12 06, 2022 8:14 am
Has thanked: 58 times
Been thanked: 33 times

Re: Padli uz niekedy ceny nehnutelnosti na SK?

Príspevok od používateľa uhlikova_stopa »

jaroslav81 napísal: Št 18 04, 2024 10:43 am Takisto si treba ustrážiť koniec vojny na UA, ktorý sa už blíži...

Nechcem byt zly prorok ale nemyslim ze ten konflikt sa skonci v nejakej blizkej buducnosti
JanH
Gold Member **
Príspevky: 490
Dátum registrácie: Ne 06 02, 2022 6:31 am
Has thanked: 126 times
Been thanked: 168 times

Re: Padli uz niekedy ceny nehnutelnosti na SK?

Príspevok od používateľa JanH »

jaroslav81 napísal: Št 18 04, 2024 1:12 pm A preco vlastne predavas ak smieme vediet? V inej teme som zachytil tvoje reporty z prenajmu, kde boli dost dobre vysledky.
Mas pravdu, mam dva 2-izbove investicne byty. Jeden bez tarchy, druhy na 90% hypotekarnu paku. Kedze som zafixoval na 20 rokov 1.2%p.a. dava to celkom zmysel a slusne cisla. Zisky z najmov mi vykryvaju hypoteku a nieco mi este ostane na pivo.
Dovod predaja vlastneho bytu je vystavba domu. Dom je iny level ako byt a aktualne naklady na dom su astronomicke, bez ohladu ci stavias v Hornej Dolnej alebo v Bratislave. Takze jednoducho ako 90% slovakov potrebujem predajom jednej nehnutelnosti vykryt cast novovzniknutych nakladov pri nehnutelnosti druhej.
uhlikova_stopa
Silver Member *
Príspevky: 270
Dátum registrácie: Ne 12 06, 2022 8:14 am
Has thanked: 58 times
Been thanked: 33 times

Re: Padli uz niekedy ceny nehnutelnosti na SK?

Príspevok od používateľa uhlikova_stopa »

Inak toto presne asi caka aj mna, chcel som si nechat trojizbak. No ked vidim tu demo krivku, rozmyslam ze ci vlastne bude komu prenajimat. Aktualne prerabam dom a som uz skoro na nule a este nebyvam…zatial iba holodom…takze predat byt a dokoncit sa mi zda “teraz” dobry napad
jaroslav81
Silver Member *
Príspevky: 216
Dátum registrácie: So 17 04, 2010 6:31 pm
Has thanked: 3 times
Been thanked: 104 times

Re: Padli uz niekedy ceny nehnutelnosti na SK?

Príspevok od používateľa jaroslav81 »

uhlikova_stopa napísal: Št 18 04, 2024 4:08 pm Inak toto presne asi caka aj mna, chcel som si nechat trojizbak. No ked vidim tu demo krivku, rozmyslam ze ci vlastne bude komu prenajimat. Aktualne prerabam dom a som uz skoro na nule a este nebyvam…zatial iba holodom…takze predat byt a dokoncit sa mi zda “teraz” dobry napad
Podla toho kde máš byt.. V BA asi bude vždy komu prenajímať, v menších mestách to už asi bude horšie...
Ale ja by som 3 izbový byt predal, to nie sú vhodné na prenájom a kúpil nejakú garzonku a za zvyšok dokončil dom
uhlikova_stopa
Silver Member *
Príspevky: 270
Dátum registrácie: Ne 12 06, 2022 8:14 am
Has thanked: 58 times
Been thanked: 33 times

Re: Padli uz niekedy ceny nehnutelnosti na SK?

Príspevok od používateľa uhlikova_stopa »

Mam 10km od TN, silny region s 1.8% nezamestnanostou. Tvoj bod dava zmysel, len tych garsoniek tu moc nie je a vascinou su v bytovke kde ziju socialne slabsi. Jednoizbak by sa dal este najst
jaroslav81
Silver Member *
Príspevky: 216
Dátum registrácie: So 17 04, 2010 6:31 pm
Has thanked: 3 times
Been thanked: 104 times

Re: Padli uz niekedy ceny nehnutelnosti na SK?

Príspevok od používateľa jaroslav81 »

uhlikova_stopa napísal: Št 18 04, 2024 6:25 pm Mam 10km od TN, silny region s 1.8% nezamestnanostou. Tvoj bod dava zmysel, len tych garsoniek tu moc nie je a vascinou su v bytovke kde ziju socialne slabsi. Jednoizbak by sa dal este najst
Samozrejme aj jednoizbáky sú veľmi vhodné na prenájom
Murosik
Silver Member *
Príspevky: 214
Dátum registrácie: So 20 11, 2021 8:44 pm
Has thanked: 56 times
Been thanked: 48 times

Re: Padli uz niekedy ceny nehnutelnosti na SK?

Príspevok od používateľa Murosik »

S tým nájom rozmýšľam aj ja, či bude komu prenajímať. Ale keď sa človek pozrie, tak vidí ktorým mestám stúpa počet obyvateľov a je to len pár miest prevažne na západe. Ak by som mal byt na východe, tak asi by som predával.
jaroslav81
Silver Member *
Príspevky: 216
Dátum registrácie: So 17 04, 2010 6:31 pm
Has thanked: 3 times
Been thanked: 104 times

Re: Padli uz niekedy ceny nehnutelnosti na SK?

Príspevok od používateľa jaroslav81 »

Murosik napísal: So 20 04, 2024 5:31 pm S tým nájom rozmýšľam aj ja, či bude komu prenajímať. Ale keď sa človek pozrie, tak vidí ktorým mestám stúpa počet obyvateľov a je to len pár miest prevažne na západe. Ak by som mal byt na východe, tak asi by som predával.
Prenajímať asi vždy bude komu aj na východe,ale už nie hocijaký starý panelákový byt na sídlisku..už teraz je vysoký záujem hlavne o novostavby blízko centra mesta.
Murosik
Silver Member *
Príspevky: 214
Dátum registrácie: So 20 11, 2021 8:44 pm
Has thanked: 56 times
Been thanked: 48 times

Re: Padli uz niekedy ceny nehnutelnosti na SK?

Príspevok od používateľa Murosik »

Jasne. Všetko je len otázka ceny.

Len ak mám byt v horšej lokalite, tak tam pojdu chudobnejší nájomcovia ale hlavne vlastníci bytov. Tí často neuvažujú racionálne a tak asi nebudú až tak súhlasiť s renováciou bytového domu pri spoločnom hlasovaní. To znamená ale vyššie poplatky na chod bytu, nižší komfort bývania a teda nakoniec mi aj z toho nájmu menej ostane. Aspoň tak sa na to pozerám ja. Uvidíme však už tak za 15 rokov.
Napísať odpoveď

Návrat na "Nehnuteľnosti / Nemovitosti, Reality, Hypotekárne úvery"