TIN Slováka s daňovým domicilom v ČR

Zdaňovanie investícií a dividend
Pravidlá fóra
Nezabudnite, prosím, že svojou prítomnosťou a diskutovaním na tomto fóre vyjadrujete svoj súhlas s vždy aktuálnymi Podmienkami používania tohto fóra. Predovšetkým prosím dbajte na slušnosť komunikácie a rešpektovanie sa navzájom. Celé Podmienky používania tohto fóra si môžte prečítať tu.
ztkigzvkg
Príspevky: 2
Dátum registrácie: Št 14 03, 2024 4:57 pm

TIN Slováka s daňovým domicilom v ČR

Príspevok od používateľa ztkigzvkg »

Ahojte, riešim takúto pekernú situáciu: chcem si založiť účet v XTB, kde v rámci procesu zakladania potrebujem zadať môj TIN. Keby som mal daňový domicil v SR tak je to rodné číslo a nič neriešim. Avšak. Od 1.1.2024 mám daňový domicil v ČR (žijem a platím tu dane). Z podpory XTB mi došla info, že potrebujú TIN vo formáte 10miestneho čísla s lomítkom. Keď som sa pýtal miestneho Finančného úradu tak mi povedali, že také čislo od nich nedostanem, že aj keď mi vystavia potvrdenie o daňovom domicile tak mi pridelia české DIČ, ktoré bude začínať "CZ...", čo mi ale z XTB vyslovene povedali, že nechcú. Som už z toho totálne stratený a frustrovaný - neviete niekto poradiť, či je mojim TINom moje rodné číslo aj v zahraničí alebo kde / ako by som to keď tak vedel zistiť?
kixog47100
Príspevky: 70
Dátum registrácie: Ut 26 12, 2023 2:24 pm
Has thanked: 11 times
Been thanked: 15 times

Re: TIN Slováka s daňovým domicilom v ČR

Príspevok od používateľa kixog47100 »

Standardne pre obcana CR je TIN tiez rodne cislo tak ako qj v SR..

https://www.degiro.cz/helpdesk/tax/tax- ... number-tin

Problem je, ze ty si sa nenarodil v CR a preto ta v CR pre danove ucely nebudu evidovat pod slovenskym RC.

Takze nie, nemozes pouzit RC pridelene v SR.
Musis pouzit to co ti pridelia v CR. Inak by ta v CR nesparovali s reportami z XTB.
Vypytaj od DU v CR potvrdenie k TIN..
A XTB vysvetli, ze mas pridelene ine nez standardne z dovodu, ze si povodne cudzinec/imigrant.

Dalsia moznost je, ze mozes byt aj danovnik s obmadzenou danovou povinnostou a niektore prijmi zdanovat v CR (zo zavyslej cinnosti) a zvysne v SR (kapitalove). Ale to si zisti co je pre teba vyhodnejsie, ci niekde su nizsie dane alebo lepsie podmienky. Napr. v CR je casovy test 3 roky, v SR rok. Aj krypta sa inak zdanuju...

Nie som danovy poradca - takze toto je najlepsie sa poradit s danovakmi.
Ake mas moznosti..
ztkigzvkg
Príspevky: 2
Dátum registrácie: Št 14 03, 2024 4:57 pm

Re: TIN Slováka s daňovým domicilom v ČR

Príspevok od používateľa ztkigzvkg »

"potvrdenie k TIN" myslíš to české DIČ začínajúce "CZ.."? Od toho ma odrádza to, že pani zo supportu ktorá sa mi ozvala mi vyslovene povedala, že teraz vraj riešila s iným klientom podobnú sitúaciu a že to číslo začínajúce "CZ..." (čiže to, čo mi na českom Finančnom úrade povedali, že dostanem) je pre nich nepoužiteľné. Príde mi to celé trochu ako hlava 22.

Tá druhá možnosť čo spomínaš začína v tomto bode tiež znieť celkom lákavo. Kebyže sa preňu rozhodnem, tak ak tomu správne chápem, tak mi v podstate zostane daňový domocil na Slovensku, kde len podám daňové priznanie v ktorom uvediem príjmy z ČR zo závislej činnosti (a prípadne z predaja akcií) a to je všetko?
kixog47100
Príspevky: 70
Dátum registrácie: Ut 26 12, 2023 2:24 pm
Has thanked: 11 times
Been thanked: 15 times

Re: TIN Slováka s daňovým domicilom v ČR

Príspevok od používateľa kixog47100 »

cZ- ano

TIN - moze byt RC aj DIC/ICO napr.pre pravnicke osoby, a v CR aj pre cudzincov.
To ze je to pre nu nepouzitelne moze byt z dovodu, ze maju v systeme aplikovane nejake kontroly napr. ze TIN v CR ma format YYMMDD/xxxx ale to je ich problem.
Ak ti da DU potvrdenie k TIN tak to plati a nie co im system dovoli. Ty si si s tym svoju povinnost splnil. Samozrejme ak este nie si klient tak ta mozu odmietnut. Ak uz si tak je to ich problem a nie tvoj.

Ten druhy to mozno vyriesil tak, ze kapitalove veci zdanuje v SR, alebo sa na to vykaslal a dal im RC pridelene v SR.
To bude validne pretoze ma rovnaky format ako RC v CR.

V inych krajinach maju zase ine tvary pre TIN, takze su tam zase ine kontroly na dlzku a povolene znaky atd.
Naposledy upravil/-a kixog47100 v Št 14 03, 2024 10:46 pm, upravené celkom 2 krát.
kixog47100
Príspevky: 70
Dátum registrácie: Ut 26 12, 2023 2:24 pm
Has thanked: 11 times
Been thanked: 15 times

Re: TIN Slováka s daňovým domicilom v ČR

Príspevok od používateľa kixog47100 »

Ale ajtak by som sa poradil s danovym poradcom aky rezim bude pre teba najvyhodnejsi a ake budes mat potom povinnosti podla toho ako sa rozhodnes., co kde musis po uradoch ponahlasovat .
Aby ta potom nenahanali jeden alebo aj oba DU az im pridu nejake reporty napr. z XTB...
Croven
Gold Member **
Príspevky: 318
Dátum registrácie: Po 18 04, 2022 8:14 am
Has thanked: 28 times
Been thanked: 47 times

Re: TIN Slováka s daňovým domicilom v ČR

Príspevok od používateľa Croven »

České TIN je pridelené rodné číslo - číslo z českej kartičky poistenca.

Ja som už dlhú dobu daňový rezident ČR ale mám Slovenský OP. Takže u všetkých brokerov čo som sa registroval (IBKR, T212, XTB) som ako doklad dával OP+vodíčák (ako chceli 2 doklady) + doklad o pobyte v ČR - u mňa to bola kartička prechodného pobytu, ale stačí aj výpis z banky kde máš českú adresu.
hifron
Silver Member *
Príspevky: 289
Dátum registrácie: Ut 01 03, 2022 1:40 pm
Has thanked: 4 times
Been thanked: 8 times

Re: TIN Slováka s daňovým domicilom v ČR

Príspevok od používateľa hifron »

možno čas na prekopanie požiadaviek firiem a úradov. v Česku máš dátovú schránku pre príjem správ a poplatky za to :D, takže chcieť by mohli to. U nás sa to volá slovensko.sk a firmy si môžu trhnúť, nie že by to tak aj nechceli :D, takže nejaké XTB môže chcieť to, čo si zrovná zmyslí a keď ešte nevie čo, firmy si to môžu ujednotiť, že ako ďalej a openid alebo mojeid to ešte nebude, uvidí sa... A že nejaké čísla sociálneho poistenia ako v Amerike ešte nedorazili, asi to v Maďarsku ešte stihnúť neznárodniť nestihli :D , takže nevie sa čo ďalej :D
Napísať odpoveď

Návrat na "Dane a naše investície"