Oslobodenie zdanovania ETF do 500e, resp. po roku od kupy

Zdaňovanie investícií a dividend
Pravidlá fóra
Nezabudnite, prosím, že svojou prítomnosťou a diskutovaním na tomto fóre vyjadrujete svoj súhlas s vždy aktuálnymi Podmienkami používania tohto fóra. Predovšetkým prosím dbajte na slušnosť komunikácie a rešpektovanie sa navzájom. Celé Podmienky používania tohto fóra si môžte prečítať tu.
tertosia
Príspevky: 5
Dátum registrácie: Ne 19 03, 2023 12:26 am
Has thanked: 3 times

Oslobodenie zdanovania ETF do 500e, resp. po roku od kupy

Príspevok od používateľa tertosia »

Je povinnost danovnika pri danovom priznani ratat s oslobodenim zdanovania pri predaji etf so ziskom do 500e, resp. pri predaji po 1 roku od kupy alebo to je mozne ignorovat?

Priklad 1.

Po mesiaci od kupy predam etf so ziskom 10e. Mozem ich dat do priznania ako zisk alebo nesmiem, kedze som v limite 500e?

Priklad 2.

V roku 2021 som kupil 1 ETF, v roku 2023 1 ETF.
V roku 2023 som ich obe predal s celkovym ziskom 10e. Pri 1. etf by som nemusel zdanit zisk, pri 2. ano. Mozem zdanit zisk za obe etf?

Este bonusova otazka: Zdravotnej poistovni sa musim nahlasit nejako extra alebo to uctuju automaticky na zaklade podaneho priznania?

Dakujem
Martin7
Guru Member ****
Príspevky: 1368
Dátum registrácie: So 19 03, 2016 11:49 am
Been thanked: 191 times

Re: Oslobodenie zdanovania ETF do 500e, resp. po roku od kupy

Príspevok od používateľa Martin7 »

Príklad 1: keďže si v limite, nemusíš.
Príklad2: zdaniť to môžeš, keď silou mocou chceš, ale v tomto prípade nemusíš.
Zdravotnú poisťovňu neriešiš, daňováci sa jej ozvú sami a následne ti príde dopis, koľko im máš zaplatiť.
If you don´t find a way to make money while you sleep, you will work until you die. Warren Buffett
capitalcapital
Gold Member **
Príspevky: 342
Dátum registrácie: Ut 27 02, 2018 8:51 am
Has thanked: 46 times
Been thanked: 53 times

Re: Oslobodenie zdanovania ETF do 500e, resp. po roku od kupy

Príspevok od používateľa capitalcapital »

tertosia napísal: So 16 03, 2024 8:08 pm Je povinnost danovnika pri danovom priznani ratat s oslobodenim zdanovania pri predaji etf so ziskom do 500e, resp. pri predaji po 1 roku od kupy alebo to je mozne ignorovat?

Priklad 1.

Po mesiaci od kupy predam etf so ziskom 10e. Mozem ich dat do priznania ako zisk alebo nesmiem, kedze som v limite 500e?

Priklad 2.

V roku 2021 som kupil 1 ETF, v roku 2023 1 ETF.
V roku 2023 som ich obe predal s celkovym ziskom 10e. Pri 1. etf by som nemusel zdanit zisk, pri 2. ano. Mozem zdanit zisk za obe etf?

Este bonusova otazka: Zdravotnej poistovni sa musim nahlasit nejako extra alebo to uctuju automaticky na zaklade podaneho priznania?

Dakujem
Zväčša tu ľudia hľadajú rady ako využiť všetky legálne možnosti na optimalizáciu daní. Ty sa pýtaš ako platiť čo najviac, kam tým mieriš? :)
Martin7
Guru Member ****
Príspevky: 1368
Dátum registrácie: So 19 03, 2016 11:49 am
Been thanked: 191 times

Re: Oslobodenie zdanovania ETF do 500e, resp. po roku od kupy

Príspevok od používateľa Martin7 »

Ako tu už raz na podobný príspevok reagoval Martin Pillar.
,,Nie si ty nejaký mystery shopper z finančnej správy?" :)
If you don´t find a way to make money while you sleep, you will work until you die. Warren Buffett
Ivix
Príspevky: 45
Dátum registrácie: Po 05 12, 2022 9:00 am
Has thanked: 30 times
Been thanked: 10 times

Re: Oslobodenie zdanovania ETF do 500e, resp. po roku od kupy

Príspevok od používateľa Ivix »

Panov a damy z FS by mohlo tiez zaujimat navysenie hranice 500e, ked uz mame vymyslenu taku habaduru ako inflacia.
Jediny trh, z ktoreho vo vypredaji ludia utekaju, je akciovy trh. Warren Buffett.
Diverzifikovane portfolio moze bohatstvo ochranit, ale koncentrovane portfolio ho buduje. Warren Buffett.
capitalcapital
Gold Member **
Príspevky: 342
Dátum registrácie: Ut 27 02, 2018 8:51 am
Has thanked: 46 times
Been thanked: 53 times

Re: Oslobodenie zdanovania ETF do 500e, resp. po roku od kupy

Príspevok od používateľa capitalcapital »

Ivix napísal: So 16 03, 2024 9:20 pm Panov a damy z FS by mohlo tiez zaujimat navysenie hranice 500e, ked uz mame vymyslenu taku habaduru ako inflacia.
V tomto ma viac trápi ochrana vkladov 100 000 EUR alebo garančný systém 20 000 EUR :oops:
tertosia
Príspevky: 5
Dátum registrácie: Ne 19 03, 2023 12:26 am
Has thanked: 3 times

Re: Oslobodenie zdanovania ETF do 500e, resp. po roku od kupy

Príspevok od používateľa tertosia »

capitalcapital napísal: So 16 03, 2024 8:23 pm Zväčša tu ľudia hľadajú rady ako využiť všetky legálne možnosti na optimalizáciu daní. Ty sa pýtaš ako platiť čo najviac, kam tým mieriš? :)
Je za tym len pohodlnost. Chapem, ze to nie je uplne bezna otazka, ale neviem, preco ste podozrievavi :D
Používateľov profilový obrázok
Baba Jaga
Silver Member *
Príspevky: 244
Dátum registrácie: St 25 08, 2021 6:56 pm
Has thanked: 27 times
Been thanked: 77 times

Re: Oslobodenie zdanovania ETF do 500e, resp. po roku od kupy

Príspevok od používateľa Baba Jaga »

tertosia napísal: So 16 03, 2024 8:08 pm Je povinnost danovnika pri danovom priznani ratat s oslobodenim zdanovania pri predaji etf so ziskom do 500e, resp. pri predaji po 1 roku od kupy alebo to je mozne ignorovat?

Priklad 1.

Po mesiaci od kupy predam etf so ziskom 10e. Mozem ich dat do priznania ako zisk alebo nesmiem, kedze som v limite 500e?

Priklad 2.

V roku 2021 som kupil 1 ETF, v roku 2023 1 ETF.
V roku 2023 som ich obe predal s celkovym ziskom 10e. Pri 1. etf by som nemusel zdanit zisk, pri 2. ano. Mozem zdanit zisk za obe etf?

Este bonusova otazka: Zdravotnej poistovni sa musim nahlasit nejako extra alebo to uctuju automaticky na zaklade podaneho priznania?

Dakujem
Platiť dan z príjmu čo je oslobodený od dane.Aký matroš berieš :D .
Podľa mňa by mali byť pracovníci FS preškolený AOCP na danú tému.
Ale budem rád ak by mi ponúkli prácu k danej problematike zdaňovania CP a derivátov moja podmienka je nástupný plat min. 2500EUr netto :lol:
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15822
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 1043 times
Been thanked: 1403 times

Re: Oslobodenie zdanovania ETF do 500e, resp. po roku od kupy

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Jeho otázka má ,,gule,,. Keby nebol v limite 500, tak FS dostane údaj že má zdanitelný príjem 10 € ( výmena informácii ).
Keby zdanil len 5€, môžu si ho predvolať. Tým, že by zdanil celých 10 € by sa zbavil rizika, že by musel preukazovať, že tých druhých 5 € je oslobodených (časový test ). Samozrejme, je to len v rovine dohadov, či sa FS obťažuje preverovať aj také malé sumy.
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
iceberg8
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3985
Dátum registrácie: Pi 29 07, 2016 6:18 am
Has thanked: 489 times
Been thanked: 173 times

Re: Oslobodenie zdanovania ETF do 500e, resp. po roku od kupy

Príspevok od používateľa iceberg8 »

Raz som cital, ze ano, ze niekto musel prist podpisat vyrovnanie aj menej ako 5 EUR.
Nepamatam si ale zdroj, no takuto info sa zabudnut neda.
Odoslané z počítača
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15822
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 1043 times
Been thanked: 1403 times

Re: Oslobodenie zdanovania ETF do 500e, resp. po roku od kupy

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Tu by šlo o to, či doplatí cca 1 €. Pokiaľ viem, daňováci, ktorí naháňajú nedoplatky sú na tom finančne zainteresovaní.
Proste ak prinesieš do štátnej kasy nejaké peniaze, dostaneš za to niečo. Ak nie, minul si svoj pracovný čas neefektívne.

V Amerike participujú aj bonzáci: The IRS Whistleblower Program rewards whistleblowers by paying 15 to 30% of government recoveries that result from the whistleblower’s reporting to the IRS Whistleblower Program.
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
Používateľov profilový obrázok
Baba Jaga
Silver Member *
Príspevky: 244
Dátum registrácie: St 25 08, 2021 6:56 pm
Has thanked: 27 times
Been thanked: 77 times

Re: Oslobodenie zdanovania ETF do 500e, resp. po roku od kupy

Príspevok od používateľa Baba Jaga »

JUGGLER napísal: Ne 17 03, 2024 10:59 am Jeho otázka má ,,gule,,. Keby nebol v limite 500, tak FS dostane údaj že má zdanitelný príjem 10 € ( výmena informácii ).
Keby zdanil len 5€, môžu si ho predvolať. Tým, že by zdanil celých 10 € by sa zbavil rizika, že by musel preukazovať, že tých druhých 5 € je oslobodených (časový test ). Samozrejme, je to len v rovine dohadov, či sa FS obťažuje preverovať aj také malé sumy.
Ja si myslím, že zamestnanec FS, ktorý je platený z daní daňových poplatníkov, musí byť dostatočne preškolený a musí ovládať aj právne predpisy inak nemá čo robiť na FS.
Napísať odpoveď

Návrat na "Dane a naše investície"