Výber z 3 portfólií - poraďte

Prvé otázky o investovaní a o tom, ako začať investovať.
Pravidlá fóra
Nezabudnite, prosím, že svojou prítomnosťou a diskutovaním na tomto fóre vyjadrujete svoj súhlas s vždy aktuálnymi Podmienkami používania tohto fóra. Predovšetkým prosím dbajte na slušnosť komunikácie a rešpektovanie sa navzájom. Celé Podmienky používania tohto fóra si môžte prečítať tu.
EstePar
Príspevky: 28
Dátum registrácie: Št 14 03, 2024 1:33 pm
Has thanked: 17 times
Been thanked: 1 time

Výber z 3 portfólií - poraďte

Príspevok od používateľa EstePar »

Ahojte.

Plánujem investovať pravidelne 1500€ mesačne za účelom pravidelného zhodnocovania majetku, momentálne tieto financie nebudem potrebovať v najbližšej dobe pravdepodobne - t.j. predpokladaný časový horizont cca 20-30 rokov. Chcem investovať do ETF fondov, pravdepodobne cez XTB. Hypo nemám, ročnú rezervu mám. Mám 35 rokov.
Rozmýšľal som nad portfóliom:
SAP500, MSCI World a NASDAQ v rovnakom pomere, t.j. 500€, 500€, 500€.

Prípadne druhá alternatíva čiste FTSE ALL World 1500€, prípadne to nejak vhodne skombinovať napr. s NASDAQ.

Alebo ešte tretia alternatíva: SAP500 25%, MSCI World 25%, Nasdaq 25%, SPDR MSCI USA Small Cap Value Weighted 5%, MSCI EM Value factor 5%, MSCI Europe 10%, VanEck Bitcoin ETN 5% - akurát tu by bola asi dosť robota s rebalancovaním a musel by som dávať pozor na časový test, aby som neplatil zbytočne dane.

Najradšej by som dosiahol vyšší výnos - cca 12%, ale pri nie veľmi vysokom riziku.
Aký máte na vec názor, resp. čo odporúčate Vy ? AviceN? Juggler? Jari? Miror? a všetci ostatní, čo do toho vidíte oveľa viac ako ja po cca 2 mesiacoch štúdia?

Ďakujem.
Používateľov profilový obrázok
wladas
Platinum Member ***
Príspevky: 1001
Dátum registrácie: St 22 09, 2021 7:42 pm
Has thanked: 46 times
Been thanked: 136 times

Re: Výber z 3 portfólií - poraďte

Príspevok od používateľa wladas »

Je to dost individualne co komu vyhovuje. Neexistuje lepsia a horsia moznost.
Ja osobne by som s takym horizontom isiel SP500 47%, Nasdaq 47%, Bitcoin 6%
Rokosák
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 2847
Dátum registrácie: St 03 08, 2011 11:43 pm
Has thanked: 54 times
Been thanked: 112 times

Re: Výber z 3 portfólií - poraďte

Príspevok od používateľa Rokosák »

Podlamna je jedno co si vyberies a v akom pomere, ale nezabudni obcas sledovat vyvoj cien a raznom poklese predat. Potom budes znovu pri povodnej otazke.
Neodvratné sa stáva zriedkavo, neočakávané často.
EstePar
Príspevky: 28
Dátum registrácie: Št 14 03, 2024 1:33 pm
Has thanked: 17 times
Been thanked: 1 time

Re: Výber z 3 portfólií - poraďte

Príspevok od používateľa EstePar »

Rokosák napísal: Št 14 03, 2024 5:04 pm Podlamna je jedno co si vyberies a v akom pomere, ale nezabudni obcas sledovat vyvoj cien a raznom poklese predat. Potom budes znovu pri povodnej otazke.
Ďakujem za názor, ale jedno to asi úplne nie je a už vôbec nie v akom pomere. Vývoj sledovať samozrejme budem, a pri ráznom poklese práve zainvestujem do daného ETF viac, určite ho vtedy predávať nebudem. Len sa musím rozhodnúť do akého ETF/ akých ETF to zainvestujem. A práve aj názory na tomto fóre formovali moje myslenie, preto sa chcem ešte poradiť s odborníkmi tu. Takže ďakujem ešte raz všetkým, ktorý prispejú svojim názorom na vec a pomôžu mi urobiť správne rozhodnutie. Takže otázka ostáva - aké ETF zvoliť pri 20-30 ročnom horizonte?
niktoalebokadekto
Active Member
Príspevky: 98
Dátum registrácie: So 16 12, 2023 11:43 am
Has thanked: 9 times
Been thanked: 15 times

Re: Výber z 3 portfólií - poraďte

Príspevok od používateľa niktoalebokadekto »

Ako bude vyzerat svet o 30 rokov?

Kedze nikto do buducnosti nevidi, nikto na to jednoznacne odpovedat nemoze. Ak veris, ze budu rast firmy obchodovane v Usa (S&P, Nasdaq). Ak chces viac diverzifikovat, tak FTSE all world.

To co funguje teraz, ale vsak na takom dlhom horizonte fungovat nemusi. A tu ma mozu sice vsetci zhejtovat, ale budem si za tym stat. Treba sa vediet aj prisposobit (neznamena to vsak skakat z jednej strategie do druhej)

Za mna asi rada - cim menej ETF v porfoliu tym lepsie. Budu to jednoduchsie na obsluhu.

Dolezite je, aby si svojej strategii veril a pokojne spal :-)
EstePar
Príspevky: 28
Dátum registrácie: Št 14 03, 2024 1:33 pm
Has thanked: 17 times
Been thanked: 1 time

Re: Výber z 3 portfólií - poraďte

Príspevok od používateľa EstePar »

niktoalebokadekto napísal: Št 14 03, 2024 9:34 pm Ako bude vyzerat svet o 30 rokov?

Kedze nikto do buducnosti nevidi, nikto na to jednoznacne odpovedat nemoze. Ak veris, ze budu rast firmy obchodovane v Usa (S&P, Nasdaq). Ak chces viac diverzifikovat, tak FTSE all world.

To co funguje teraz, ale vsak na takom dlhom horizonte fungovat nemusi. A tu ma mozu sice vsetci zhejtovat, ale budem si za tym stat. Treba sa vediet aj prisposobit (neznamena to vsak skakat z jednej strategie do druhej)

Za mna asi rada - cim menej ETF v porfoliu tym lepsie. Budu to jednoduchsie na obsluhu.

Dolezite je, aby si svojej strategii veril a pokojne spal :-)
Áno, kvôli tomu pokojnému spánku som sa nedal nahovoriť na obchodovanie na burze a chcem ísť len ETF. Mám zatiaľ len demo účet na XTB a vidím že by to mohlo začať hraničiť s gamblingom. Takže u mňa na začiatok len ETF. A kvôli tomu kľudu a jednoduchosti začínam veru uvažovať asi nad alternatívou FTSE all world ako DLHODOBÝ základ. Ale stále ma ťahá k tomu niečo rizikovejšie prihodiť možno krátkodobejšie- napr. NASDAQ vzhľadom na AI boom teraz..Alebo Bitcoin..

Akurát teraz na začiatku investovania mi dáva logiku ísť aj možno trochu agresívnejšie - rizikovejšie aby som nejaký majetok vôbec získal a zhodnotil a potom neskôr ku koncu to už len zakonzervovať..

Čo vy na to?
Majokx
Príspevky: 9
Dátum registrácie: Pi 19 01, 2024 9:00 pm

Re: Výber z 3 portfólií - poraďte

Príspevok od používateľa Majokx »

Moc ti nerozumiem . Najprv vypravas o “kludnom spánku “ a potom o bitcoine 🤔
Ivix
Príspevky: 45
Dátum registrácie: Po 05 12, 2022 9:00 am
Has thanked: 30 times
Been thanked: 10 times

Re: Výber z 3 portfólií - poraďte

Príspevok od používateľa Ivix »

Majokx napísal: Št 14 03, 2024 10:04 pm Moc ti nerozumiem . Najprv vypravas o “kludnom spánku “ a potom o bitcoine 🤔
:D :D :D Ktovie ako spava Michael Saylor.
Jediny trh, z ktoreho vo vypredaji ludia utekaju, je akciovy trh. Warren Buffett.
Diverzifikovane portfolio moze bohatstvo ochranit, ale koncentrovane portfolio ho buduje. Warren Buffett.
EstePar
Príspevky: 28
Dátum registrácie: Št 14 03, 2024 1:33 pm
Has thanked: 17 times
Been thanked: 1 time

Re: Výber z 3 portfólií - poraďte

Príspevok od používateľa EstePar »

Ivix napísal: Št 14 03, 2024 10:37 pm
Majokx napísal: Št 14 03, 2024 10:04 pm Moc ti nerozumiem . Najprv vypravas o “kludnom spánku “ a potom o bitcoine 🤔
:D :D :D Ktovie ako spava Michael Saylor.
Ivix - toto sa mi u Teba páči:

"Diverzifikovane portfolio moze bohatstvo ochranit, ale koncentrovane portfolio ho buduje. Warren Buffett."

Práve pre to stále rozmýšľam do čoho investovať. FTSE all world bude najdiverzifikovanejšie - ale ja bohatstvo ešte nemám, najskôr by som ho chcel vybudovať :) Preto špekulujem do čoho a či zrovna teraz je vhodný čas investovať -napr. risknúť mierne Bitcoin ETF 5 % portfólia napr,, prípadne FTSE 50% a NASDAQ 50%.
EstePar
Príspevky: 28
Dátum registrácie: Št 14 03, 2024 1:33 pm
Has thanked: 17 times
Been thanked: 1 time

Re: Výber z 3 portfólií - poraďte

Príspevok od používateľa EstePar »

Majokx napísal: Št 14 03, 2024 10:04 pm Moc ti nerozumiem . Najprv vypravas o “kludnom spánku “ a potom o bitcoine 🤔
Pre kľudný spánok samozrejme FTSE all world 100%.
Bitcoin ETF ma napadol len pár % z portfólia - napr. 5% - čo ak by fakt vystrelil v budúcnosti na 500000 napr., v polke apríla bude halving, teraz schválili spotové ETF, potenciál to podľa mňa môže mať do budúcna..

Ale toto všetko sú stále len otázky z mojej strany na ostatných, čo do toho vidia asi viac ako ja. Takže ak má niekto k tomu ešte čo povedať som samé ucho. Ja si poradiť nechám a potom si to poseriem sám :)

Každopádne investovať som ešte nezačal tak to chcem rozmyslieť najlepšie ako sa dá a najvyšší čas začať, už to riešim 2-3 mesiace a stále nie som rozhodnutý kam to dať..
ibi2525
Active Member
Príspevky: 147
Dátum registrácie: So 01 09, 2007 11:33 am
Has thanked: 42 times
Been thanked: 29 times

Re: Výber z 3 portfólií - poraďte

Príspevok od používateľa ibi2525 »

Za mňa ako som písal aj v iných podobných témach...základ je začať. Ja to vidím sám na sebe že je veľká škoda že som toto forum alebo celkovo neobjavil informácie o investovaní v akej kolvek forme či samoinvestovanie alebo cez brokera skôr. Ja mám 36r... som vo fáze budovania majetku., tiež sa nebojím rizika. Jediné čo ma mrzí že som nezačal od 18r..naučil by som sa toho viac, krizi by ma poučili a zocelili a celkovo horizont budovania 40r a 20r je podla mňa rozdiel. Takže by som sa nebál a začal. Kľudne na začiatok s jedným ETF a časom ako písali iný nebál by som sa to upraviť ..pridať alebo aj predať...samozrejme s ohľadom na všetky veci čo tu boli popísané od múdrejších.
Ivix
Príspevky: 45
Dátum registrácie: Po 05 12, 2022 9:00 am
Has thanked: 30 times
Been thanked: 10 times

Re: Výber z 3 portfólií - poraďte

Príspevok od používateľa Ivix »

EstePar napísal: Št 14 03, 2024 11:02 pm Práve pre to stále rozmýšľam do čoho investovať. FTSE all world bude najdiverzifikovanejšie - ale ja bohatstvo ešte nemám, najskôr by som ho chcel vybudovať :) Preto špekulujem do čoho a či zrovna teraz je vhodný čas investovať -napr. risknúť mierne Bitcoin ETF 5 % portfólia napr,, prípadne FTSE 50% a NASDAQ 50%.
Nikto nevie co pride, dobry nazor maju juggler aj martin, ze technologie su buducnost a spominaju nasdaq100, prip. technologicke ETF ako 100% portfolia a potom po dostatocnom zhodnoteni do niecoho konzervativnejsieho. Ak je to pre teba riskantne, tak si daj FTSE/Nasdaq100 50/50. Osobne by som bitcoin vynechal. Inak som na tom podobne ako ibi, nikto ma neucil co je to akciovy trh, zlozene urocenie... atd, uz som mohol investovat 20 rokov, ucit som sa musel sam uz pomaly v strednom veku. Hlavne je zacat a dodrziavat plan. A tiez porozmyslaj nad investovanim do seba. Doucit sa nejaku zrucnost, zvysit hodnotu pre zamestnavatela, alebo sam podnikat. Investovany vyssi prijem spravi velky rozdiel aj v konzervativnom fonde.
Jediny trh, z ktoreho vo vypredaji ludia utekaju, je akciovy trh. Warren Buffett.
Diverzifikovane portfolio moze bohatstvo ochranit, ale koncentrovane portfolio ho buduje. Warren Buffett.
EstePar
Príspevky: 28
Dátum registrácie: Št 14 03, 2024 1:33 pm
Has thanked: 17 times
Been thanked: 1 time

Re: Výber z 3 portfólií - poraďte

Príspevok od používateľa EstePar »

Ivix napísal: Pi 15 03, 2024 11:28 am
EstePar napísal: Št 14 03, 2024 11:02 pm Práve pre to stále rozmýšľam do čoho investovať. FTSE all world bude najdiverzifikovanejšie - ale ja bohatstvo ešte nemám, najskôr by som ho chcel vybudovať :) Preto špekulujem do čoho a či zrovna teraz je vhodný čas investovať -napr. risknúť mierne Bitcoin ETF 5 % portfólia napr,, prípadne FTSE 50% a NASDAQ 50%.
Nikto nevie co pride, dobry nazor maju juggler aj martin, ze technologie su buducnost a spominaju nasdaq100, prip. technologicke ETF ako 100% portfolia a potom po dostatocnom zhodnoteni do niecoho konzervativnejsieho. Ak je to pre teba riskantne, tak si daj FTSE/Nasdaq100 50/50. Osobne by som bitcoin vynechal. Inak som na tom podobne ako ibi, nikto ma neucil co je to akciovy trh, zlozene urocenie... atd, uz som mohol investovat 20 rokov, ucit som sa musel sam uz pomaly v strednom veku. Hlavne je zacat a dodrziavat plan. A tiez porozmyslaj nad investovanim do seba. Doucit sa nejaku zrucnost, zvysit hodnotu pre zamestnavatela, alebo sam podnikat. Investovany vyssi prijem spravi velky rozdiel aj v konzervativnom fonde.
Áno, zatiaľ mi to najviac vychádza na alternatívu FTSE + NASDAQ. Ešte zvážiť pomer, či 50/50, alebo zvýšiť váhu NASDAQ, vzhľadom na situáciu na trhu s AI a technológiami všeobecne. U NASDAQu sa mi páči aj to, že to nie je len technologický index, ako si veľa ľudí myslí, technológie sú tam "len" cca 50%, zvyšok tvoria iné sektory, čo ma trochu ukludňuje a znižuje to vnímanie rizika u mňa. U FTSE sa mi zase páči, že je to komplet celý svet, ak sa zmenia pomery vo svete, napr. klesne Amerika a technológie (čo sa nám asi momentálne ťažko predstavuje, ale o 10 - 20 rokov nikto nevie..), tak sa pomery v rámci indexu automaticky upravia, napr. v prospech EM, Európy, Indie a pod. a nemusím do nich investovať teraz (zbytočne)samostatne..

A áno, práve pre to, že mám už 35 rokov, a investovať som mal už minimálne 10 rokov, tak to chcem, teraz nejako dobehnúť, preto chcem investovať dlhodobo cca 50% príjmu mesačne a zvažujem aj iné fondy ako čistý FTSE a nič neriešiť a byť spokojný s cca 8% ročne. Rád by som sa dostal aspoň na 12 % v priemere.

Chcem asi to čo každý, vysoký výnos pri akceptovateľnom riziku. U mňa je kolísanie hodnoty investície úplne akceptovateľné, ale strata je neakceptovateľná, preto nejdem do kasína alebo riešiť daily trading.

Príjem mám na svojej pozícii už bohužiaľ asi na maxime, alebo blízko maxima, to je dôvod prečo hľadám cestu vyššieho teoretického zhodnotenia, pretože viac ako 50-60% príjmu investovať asi nebudem môcť, nakoľko vyšší príjem u mňa v blízkej dobe asi nie je reálny.

Ak má niekto ešte k tomuto nápadu - FTSE + NASDAQ 50/50, prípadne iný pomer??? nejaký dobrý nápad/názor, budem rád ak ešte rozvinieme debatu. - Napr. čo vidíte na tomto portfóliu ako výhody, nevýhody?
EstePar
Príspevky: 28
Dátum registrácie: Št 14 03, 2024 1:33 pm
Has thanked: 17 times
Been thanked: 1 time

Re: Výber z 3 portfólií - poraďte

Príspevok od používateľa EstePar »

ibi2525 napísal: Pi 15 03, 2024 10:19 am Za mňa ako som písal aj v iných podobných témach...základ je začať. Ja to vidím sám na sebe že je veľká škoda že som toto forum alebo celkovo neobjavil informácie o investovaní v akej kolvek forme či samoinvestovanie alebo cez brokera skôr. Ja mám 36r... som vo fáze budovania majetku., tiež sa nebojím rizika. Jediné čo ma mrzí že som nezačal od 18r..naučil by som sa toho viac, krizi by ma poučili a zocelili a celkovo horizont budovania 40r a 20r je podla mňa rozdiel. Takže by som sa nebál a začal. Kľudne na začiatok s jedným ETF a časom ako písali iný nebál by som sa to upraviť ..pridať alebo aj predať...samozrejme s ohľadom na všetky veci čo tu boli popísané od múdrejších.
Áno, súhlasím s Tebou :)

Aký máš názor na portfólio FTSE all World + NASDAQ v pomere 50/50 (ako písal Ivix), prípadne v inom pomere?
EstePar
Príspevky: 28
Dátum registrácie: Št 14 03, 2024 1:33 pm
Has thanked: 17 times
Been thanked: 1 time

Re: Výber z 3 portfólií - poraďte

Príspevok od používateľa EstePar »

niktoalebokadekto napísal: Št 14 03, 2024 9:34 pm Ako bude vyzerat svet o 30 rokov?

Kedze nikto do buducnosti nevidi, nikto na to jednoznacne odpovedat nemoze. Ak veris, ze budu rast firmy obchodovane v Usa (S&P, Nasdaq). Ak chces viac diverzifikovat, tak FTSE all world.

To co funguje teraz, ale vsak na takom dlhom horizonte fungovat nemusi. A tu ma mozu sice vsetci zhejtovat, ale budem si za tym stat. Treba sa vediet aj prisposobit (neznamena to vsak skakat z jednej strategie do druhej)

Za mna asi rada - cim menej ETF v porfoliu tym lepsie. Budu to jednoduchsie na obsluhu.

Dolezite je, aby si svojej strategii veril a pokojne spal :-)
Dakujem za rady. Aký máš názor na portfólio FTSE ALL WORLD + NASDAQ v pomere 50/50, prípadne v inom?
MiBi
Gold Member **
Príspevky: 554
Dátum registrácie: St 07 07, 2021 11:52 am
Has thanked: 9 times
Been thanked: 256 times

Re: Výber z 3 portfólií - poraďte

Príspevok od používateľa MiBi »

Dovolim si aj ja pridat nazor
nevsadzal by som vsetko, teda 100% na akciove indexy hned prvy rok investovania a navyse s pomerne vysokou sumou. Tento rok su trhy vysoko a zaroven budu v USA volby, ktore mozu sposobit obrat.
Moj navrh:
70% Nasdaq
25% penazny trh napr iShares € Ultrashort Bond ERNX (cca 4% pa)
5% Bitcoin ETN napr. VBTC
Po nejakej dobe (>1 rok) mozes zmenit pomer investovania, pripadne presunut tych 25% do akc.indexov
----------
Este pridam graf s roznymi investičnými aktívami, ktorých pozícia je daná ich priemernou ročnou návratnosťou generovanou za posledných 20 rokov a ich rizikom. Na osi x je tzv. downside capture ratio, ktoré ukazuje, ako veľmi dané aktívum počas poklesu oslabuje relatívne k aktívu inému, hlavnému. Tým je tu celosvetový akciový index MSCI World. Ten je preto na osi x na 100%, pokiaľ má nejaké aktívum menšiu hodnotu, znamená to, že počas poklesu svetových akcií oslabilo menej, než ony. A naopak.
viac na: https://www.patria.cz/zpravodajstvi/581 ... akcie.html
Prílohy
Screenshot 2024-03-15 124155.png
vyskúšaj FINAX https://www.finax.eu/sk/invite/0/3cd0cdaf (1000 eur riadených 3 roky bez poplatku)
účet v TB s bonusom 100+70€ a 1 rok vedenie zadarmo https://www.tatrabanka.sk/sk/vyhodny-uc ... F959BC9598
EstePar
Príspevky: 28
Dátum registrácie: Št 14 03, 2024 1:33 pm
Has thanked: 17 times
Been thanked: 1 time

Re: Výber z 3 portfólií - poraďte

Príspevok od používateľa EstePar »

MiBi napísal: Pi 15 03, 2024 12:45 pm Dovolim si aj ja pridat nazor
nevsadzal by som vsetko, teda 100% na akciove indexy hned prvy rok investovania a navyse s pomerne vysokou sumou. Tento rok su trhy vysoko a zaroven budu v USA volby, ktore mozu sposobit obrat.
Moj navrh:
70% Nasdaq
25% penazny trh napr iShares € Ultrashort Bond ERNX (cca 4% pa)
5% Bitcoin ETN napr. VBTC
Po nejakej dobe (>1 rok) mozes zmenit pomer investovania, pripadne presunut tych 25% do akc.indexov
----------
Este pridam graf s roznymi investičnými aktívami, ktorých pozícia je daná ich priemernou ročnou návratnosťou generovanou za posledných 20 rokov a ich rizikom. Na osi x je tzv. downside capture ratio, ktoré ukazuje, ako veľmi dané aktívum počas poklesu oslabuje relatívne k aktívu inému, hlavnému. Tým je tu celosvetový akciový index MSCI World. Ten je preto na osi x na 100%, pokiaľ má nejaké aktívum menšiu hodnotu, znamená to, že počas poklesu svetových akcií oslabilo menej, než ony. A naopak.
viac na: https://www.patria.cz/zpravodajstvi/581 ... akcie.html
Ďakujem za iný pohľad. Aj toto sa mi pozdáva. Ten fond peňažného trhu som chcel využiť na držanie rezervy. Zatiaľ mám cca 10000€ v JT banke na účte so 14 dennou výpovednou lehotou pri úroku momentálne 3,5% (-daň). Zvyšné zatiaľ nezainvestované peniaze čo mi mesačne zostávajú - momentálne 7000€ mám vo FIO banke na sporiacom účte s úrokom 3% (-daň). Rozmýšľam momentálne, či tieto peniaze z týchto "sporiacich" účtov presunúť práve do Fondov peňažného trhu - napr. XEON - Xtrackeers II EUR Overnight Rate Swap Ucits ETF. Akurát vo Fio ich mám k dipozícii okamžite, v JT banke za 14 dní a v XEON/Fondoch peňažného trhu taktiež okamžite, akurát neviem presne ako by to bolo potom s vyberaním peňazí a časovým testom..? Potom keď sa konečne rozhodnem kam investovať tých 1500€ mesačne, tak ak mi ostane ešte nejaký prebytok na účte v deň keď cinkne výplata, tak by som to tiež mohol investovať do týchto fondov peňažného trhu ešte, nech to neleží zbytočne na účte/sporení. Aký máš na to názor?

A k fondom, áno 70% NASDAQ (Amerika) + nejaký protipól sa mi pozdáva tiež. Otázne je, či teda tie fondy peňažného trhu alebo radšej dlhopisy( ktorým som sa plánoval vyhnúť), ale zase sadzby sú vysoko, ak ich FED zníži, tak dlhopisy by nemuseli byť také nezaujímavé a mohli by byť protipólom k akciám v prípade ich poklesu, kde aj ja vnímam riziko kedže sú na maximách momentálne a nevieme čo bude o rok..

Ešte otázka: ten iShares € Ultrashort Bond ERNX - píšeš peňažný trh, ja som to dohľadal ako krátkodobé dlhopisy. Fondy peňažného trhu a dlhopisy majú medi sebou aký vzťah, resp, aký je medzi nimi rozdil?

U tých dlhopisov, ak by som do nich šiel by mohla byť ďalšia výhoda, že ak by akcie poklesli o 10-20-30% a dlhopisy by stúpli, mal by som tam peniaze k dispozícii, ktorými by som mohol dokúpiť akcie pri výraznejšom poklese a tým zvýšiť ziskovosť/znížiť stratu portfólia.

Ak dlhopisy, tak aké by si odporúčal, s nimi nemám skúsenosť tiež žiadnu - že či skôr krátkodobé, dlhodobé, alebo Floating Rate? Dlhopisy spomínam aj na margo obrázku, čo si uverejnil, vyšlo mi to z neho ako dobrý protipól k NASDAQU ak by som šiel do neho čo sa akcií týka.

Čiže teraz mám dilemu zas či dať NASDAQ + dlhopisy/peňažný trh alebo FTSE+NASDAQ. Ide mi o (teoretický) výnos cca 12% a ako také zníženie rizika a zminimalizovanie totálnej straty.

A ten BTC ETF ma stále láka, samozrejme len malé % z portfólia, max 5 %. Veď tí, ktorí kúpili a držali Bitcoin od vtedy keď stál pár € sú teraz milionári, prípadne aspoň tisíckari :)
MiBi
Gold Member **
Príspevky: 554
Dátum registrácie: St 07 07, 2021 11:52 am
Has thanked: 9 times
Been thanked: 256 times

Re: Výber z 3 portfólií - poraďte

Príspevok od používateľa MiBi »

ja osobne tieto kratkodobe veci rozkladam do fondov na obr. Tebe som odporucil ten s najvyssim vynosom.
A ano, ked z toho vyberies za menej ako rok musis platit dan ako pri bankovom vklade.
kratkod.jpg
inspiracia - bystry vklad od finaxu
vyskúšaj FINAX https://www.finax.eu/sk/invite/0/3cd0cdaf (1000 eur riadených 3 roky bez poplatku)
účet v TB s bonusom 100+70€ a 1 rok vedenie zadarmo https://www.tatrabanka.sk/sk/vyhodny-uc ... F959BC9598
ibi2525
Active Member
Príspevky: 147
Dátum registrácie: So 01 09, 2007 11:33 am
Has thanked: 42 times
Been thanked: 29 times

Re: Výber z 3 portfólií - poraďte

Príspevok od používateľa ibi2525 »

Za mňa tento návrh portfólio FTSE all World + NASDAQ v pomere 50/50 je v pohode nič nepokazíš.
Ale možno pridám svoj...

EUNL.DE -- To je svet 60%
QDVE.DE --- čisto len technologie 35%
VBTC.DE --- Bitcoin (ak by naozaj išiel na 500000) :-) 5%


Osobne mám aktulane
Prílohy
Schránka01.jpg
EstePar
Príspevky: 28
Dátum registrácie: Št 14 03, 2024 1:33 pm
Has thanked: 17 times
Been thanked: 1 time

Re: Výber z 3 portfólií - poraďte

Príspevok od používateľa EstePar »

wladas napísal: Št 14 03, 2024 5:00 pm Je to dost individualne co komu vyhovuje. Neexistuje lepsia a horsia moznost.
Ja osobne by som s takym horizontom isiel SP500 47%, Nasdaq 47%, Bitcoin 6%
Momentálne som v štádiu, že mi vzhľadom na moju situáciu a očakávaný výnos a toleranciu k riziku vychádza najlepšie veru alternatíva NASDAQ cca 50% + nejaký protipól. Buď akciový FTSE ALL WORLD alebo MSCI World (alebo SAP 500 ako píšeš Ty, akurát to by bola všetko úplne komplet Amerika, tak túto možnosť pokiaľ mi nedá niekto pádne argumenty zatiaľ vylučujem, ak by som dával 50% NASDAQ) alebo nejaké dlhopisy, ktorým som sa chcel pôvodne vzhľadom na očakávaný celkový výnos portfólia (12%) vyhnúť. Sadzby sú vysoko, ak ich FED zníži, tak dlhopisy by nemuseli byť také nezaujímavé a mohli by byť protipólom k akciám v prípade ich poklesu, kedže sú na maximách momentálne a nevieme čo bude o rok...
U tých dlhopisov, ak by som do nich šiel by mohla byť ďalšia výhoda, že ak by akcie poklesli o 10-20-30% a dlhopisy by stúpli, mal by som tam peniaze k dispozícii, ktorými by som mohol dokúpiť akcie pri výraznejšom poklese a tým zvýšiť ziskovosť/znížiť stratu portfólia.

Chápem to správne? O dlhopisoch toho moc ešte neviem..

A ten BTC cca 5 % veru zvažujem, ak klesne BTC v marci pod 50000 tak by som ho asi skúsil zaradiť..

Osobne som zatiaľ QDVE vylúčil, nakoľko 3 firmy držia 55%, to sa mi zdá dosť risk. A celkovo je tam len 64 čisto technologických firiem v rámci USA, to sa mne zdá tiež dosť risk - z dlhodobého hľadiska myslím.

Takže preto plánujem ísť asi radšej cestou NASDAQu, predsalen 100 firiem a nie len technologických sa mi zdá viac OK, pri mojom vnímaní rizika.
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7072
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 150 times
Been thanked: 284 times

Re: Výber z 3 portfólií - poraďte

Príspevok od používateľa jogo »

EstePar, ty sa nad tým výberom ETF zamýšľaš tak, ako keby si na ten výber nemohol 30 rokov siahnuť. Veď v pohode môžeš o pár rokov svoj výber korigovať, časť ETF po splnenom daňovom teste odpredať a nakúpiť nejaké iné.
Pre teba je dôležité začať investovať, lebo ešte nevieš, ako budeš znášať reálne poklesy portfolia...to sa dozvieš, až budeš mať reálne zainvestované peniaze v ETF a príde pokles.
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
miror
Gold Member **
Príspevky: 537
Dátum registrácie: Ut 06 04, 2021 9:13 pm
Has thanked: 34 times
Been thanked: 171 times

Re: Výber z 3 portfólií - poraďte

Príspevok od používateľa miror »

Najdolezitejsie je zacat, uz tu mas rady stale dokola, proste zacni posielat do nasdaq a kazdych 5 az 10 mesiacov si posles jeden mesiac do Svet a sam po case uvidis, ze je to zbytocne. Naco teraz dokola meditovat, ci 50% alebo 30%, viacej tratis teraz cakanim/rozmyslanim ako tym par % rozdielom vo volatilite medzi Svet a Nasdaq. Dlhopisy v dnesnej dobe mi pripadaju ako take poucky skostnatelych analytikov, akcie ich vzdy v kratkodobom horizonte dobehnu a predbehnu, pri dlhodobejsom investovani uplne zbytocne. Dlhopis je taky terminak negarantovany statom pre dochodcov.
incognito
Gold Member **
Príspevky: 380
Dátum registrácie: Ut 05 07, 2011 10:03 am
Has thanked: 7 times
Been thanked: 36 times

Re: Výber z 3 portfólií - poraďte

Príspevok od používateľa incognito »

Rokosák napísal: Št 14 03, 2024 5:04 pm Podlamna je jedno co si vyberies a v akom pomere, ale nezabudni obcas sledovat vyvoj cien a raznom poklese predat. Potom budes znovu pri povodnej otazke.
Toto je taka sprostost aka sa len tak nevidi. By ma fakt zaujimalo, ako sa hocikto zo Slovenska s tymto pristupom dokaze zorientovat tak, aby nezmeskal tie najlepsie dni na trhu. A v tom poklesa sa najlepsie nakupuje, toto nie su indexy na nieco, coho pokles znamena krach a likvidaciu.
Rokosák
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 2847
Dátum registrácie: St 03 08, 2011 11:43 pm
Has thanked: 54 times
Been thanked: 112 times

Re: Výber z 3 portfólií - poraďte

Príspevok od používateľa Rokosák »

incognito napísal: So 16 03, 2024 9:00 am By ma fakt zaujimalo, ako sa hocikto zo Slovenska s tymto pristupom dokaze zorientovat tak, aby nezmeskal tie najlepsie dni na trhu. A v tom poklesa sa najlepsie nakupuje, toto nie su indexy na nieco, coho pokles znamena krach a likvidaciu.
Zmeskat najlepsie dni na trhu neboli. Casto ide o dobiehanie strat, Ale, realna strata je neprijemnou skutocnostou aj ked sa predaj nerealizuje. Ja teoreticky drzim, druhu najuspesnejsiu akciu 90tich rokov minuleho storocia. Ani som sa neunuval akciu predat.

TSLA mala maximum pri 408
Predaj pri 20% poklese 326
Kupa pri 175
Dnes by si mal stale zisk (zalezi na povodnej cene), alebo stratu ale nizsiu.
Neodvratné sa stáva zriedkavo, neočakávané často.
EstePar
Príspevky: 28
Dátum registrácie: Št 14 03, 2024 1:33 pm
Has thanked: 17 times
Been thanked: 1 time

Re: Výber z 3 portfólií - poraďte

Príspevok od používateľa EstePar »

jogo napísal: So 16 03, 2024 8:14 am EstePar, ty sa nad tým výberom ETF zamýšľaš tak, ako keby si na ten výber nemohol 30 rokov siahnuť. Veď v pohode môžeš o pár rokov svoj výber korigovať, časť ETF po splnenom daňovom teste odpredať a nakúpiť nejaké iné.
Pre teba je dôležité začať investovať, lebo ešte nevieš, ako budeš znášať reálne poklesy portfolia...to sa dozvieš, až budeš mať reálne zainvestované peniaze v ETF a príde pokles.
Áno, máš úplnú pravdu. Musím sa už rozhodnúť pre nejaké jednoduché portfólio a začať. Každopádne ďakujem za názory tu všetkým a nakopnutie :)
EstePar
Príspevky: 28
Dátum registrácie: Št 14 03, 2024 1:33 pm
Has thanked: 17 times
Been thanked: 1 time

Re: Výber z 3 portfólií - poraďte

Príspevok od používateľa EstePar »

miror napísal: So 16 03, 2024 8:38 am Najdolezitejsie je zacat, uz tu mas rady stale dokola, proste zacni posielat do nasdaq a kazdych 5 az 10 mesiacov si posles jeden mesiac do Svet a sam po case uvidis, ze je to zbytocne. Naco teraz dokola meditovat, ci 50% alebo 30%, viacej tratis teraz cakanim/rozmyslanim ako tym par % rozdielom vo volatilite medzi Svet a Nasdaq. Dlhopisy v dnesnej dobe mi pripadaju ako take poucky skostnatelych analytikov, akcie ich vzdy v kratkodobom horizonte dobehnu a predbehnu, pri dlhodobejsom investovani uplne zbytocne. Dlhopis je taky terminak negarantovany statom pre dochodcov.
Áno más pravdu, Musím už začať. Plačem tu že som doteraz neinvestoval a už skoro 3 mesiace vyberám ako a do čoho. Ale myslím, že už som blízko začiatku :) Vyberiem 1, max 2 veľké indexové ETF a začnem konečne. Každopádne díki za nakopnutie :)
incognito
Gold Member **
Príspevky: 380
Dátum registrácie: Ut 05 07, 2011 10:03 am
Has thanked: 7 times
Been thanked: 36 times

Re: Výber z 3 portfólií - poraďte

Príspevok od používateľa incognito »

Rokosák napísal: So 16 03, 2024 5:05 pm
incognito napísal: So 16 03, 2024 9:00 am By ma fakt zaujimalo, ako sa hocikto zo Slovenska s tymto pristupom dokaze zorientovat tak, aby nezmeskal tie najlepsie dni na trhu. A v tom poklesa sa najlepsie nakupuje, toto nie su indexy na nieco, coho pokles znamena krach a likvidaciu.
Zmeskat najlepsie dni na trhu neboli. Casto ide o dobiehanie strat, Ale, realna strata je neprijemnou skutocnostou aj ked sa predaj nerealizuje. Ja teoreticky drzim, druhu najuspesnejsiu akciu 90tich rokov minuleho storocia. Ani som sa neunuval akciu predat.

TSLA mala maximum pri 408
Predaj pri 20% poklese 326
Kupa pri 175
Dnes by si mal stale zisk (zalezi na povodnej cene), alebo stratu ale nizsiu.
Toto mozes rozpravat pri tradingu, resp. pri stock-pickingu. Ked nakupujes na long akciove a dlhopisove ETF (normalne siroko diverzifikovane, napr. ten MSCI World a podobné), tak tam nemas preco predavat v poklese.
Rokosák
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 2847
Dátum registrácie: St 03 08, 2011 11:43 pm
Has thanked: 54 times
Been thanked: 112 times

Re: Výber z 3 portfólií - poraďte

Príspevok od používateľa Rokosák »

Napriklad Index Dow Jones potreboval 5 rokov po vrchole v roku 2007 sa dostat na tu istu uroven, nepocitajuc inflaciu.

Mimochodom Inflacia vplyva aj na straty.
Neodvratné sa stáva zriedkavo, neočakávané často.
Max100
Silver Member *
Príspevky: 199
Dátum registrácie: Ne 15 08, 2021 12:46 pm
Has thanked: 22 times
Been thanked: 42 times

Re: Výber z 3 portfólií - poraďte

Príspevok od používateľa Max100 »

Ja kupujem iba s&p 500 akumulacne,mam nasdaq 100,ktory som kupil uz skor a uz nedokupujem a teraz som vrazili do ibit.Pre mna je ten s&p taky zaklad,nic ine zatial neriesim,ide to celkom dobre.
Napísať odpoveď

Návrat na "Investovanie v začiatkoch - začíname sporiť, investovať,"