Deti a dane

Zdaňovanie investícií a dividend
Pravidlá fóra
Nezabudnite, prosím, že svojou prítomnosťou a diskutovaním na tomto fóre vyjadrujete svoj súhlas s vždy aktuálnymi Podmienkami používania tohto fóra. Predovšetkým prosím dbajte na slušnosť komunikácie a rešpektovanie sa navzájom. Celé Podmienky používania tohto fóra si môžte prečítať tu.
BLINKY2
Príspevky: 73
Dátum registrácie: Po 10 12, 2007 9:53 pm
Bydlisko: Bratislava

Deti a dane

Príspevok od používateľa BLINKY2 »

Kdesi som čítal, že je možné podať daňové priznanie za dieťa a uplatniť si na neho nezdaniteľný základ tých cca 90tisíc. Tzn. - napíšem termiňák na dieťa, vložím 100K po roku tam mám 105K, z tých 5K by som mal zaplatiť daň, ale keďže dieťa neprekročilo tých cca 90K za rok tak mi vrátia daň.
Môžte sa k tomu niekto vyjadriť? Či je to tak, prípadne nejaké detaily ?
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: Deti a dane

Príspevok od používateľa filip glasa »

už sa tu riešili aj akcie na dieťa a nie len termiňáky :-)
BLINKY2
Príspevky: 73
Dátum registrácie: Po 10 12, 2007 9:53 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Deti a dane

Príspevok od používateľa BLINKY2 »

A kde sa to prosím ťa rieši? Neviem to nájsť. Ď.
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: Deti a dane

Príspevok od používateľa filip glasa »

je to roztrúsené v daniach aj v brokeroch ( ktorí broker robí zmluvu na dieťa?). Výsledok bol ten, že to samozrejme s deťmi funguje.
BLINKY2
Príspevky: 73
Dátum registrácie: Po 10 12, 2007 9:53 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Deti a dane

Príspevok od používateľa BLINKY2 »

Super. Dik. Tak toto tu potom môžeš zmazať.
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15694
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 991 times
Been thanked: 1343 times

Re: Deti a dane

Príspevok od používateľa JUGGLER »

BLINKY2 napísal:Kdesi som čítal, že je možné podať daňové priznanie za dieťa a uplatniť si na neho nezdaniteľný základ tých cca 90tisíc. Tzn. - napíšem termiňák na dieťa, vložím 100K po roku tam mám 105K, z tých 5K by som mal zaplatiť daň, ale keďže dieťa neprekročilo tých cca 90K za rok tak mi vrátia daň.
Môžte sa k tomu niekto vyjadriť? Či je to tak, prípadne nejaké detaily ?
Všetky úroky zdaňuje za teba banka. Zrážkovou daňou. Také príjmy sa do daňového neuvádzajú, pokiaľ ja viem. A mám taký dojem, že deťom termíňak nezaložia. Len vkladnú knižku a od určitého veku (10-15) bežný účet s kartou.
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: Deti a dane

Príspevok od používateľa filip glasa »

Zrážkovou daňou
áno ale ty si môžeš podať daňové priznanie a daň ti vrátia ak ti vyjdú nižšie.
Dana
Platinum Member ***
Príspevky: 722
Dátum registrácie: So 02 12, 2006 5:15 pm

Re: Deti a dane

Príspevok od používateľa Dana »

Takže poďme sa ešte baviť po starom v Sk. Ak dieťa nebude mať vyšší príjem ako 513 000 Sk môže sa naňho uplatniť celá nezd. čiastka 98 496. /platné pre rok 2008/. V banke daň z úroku strhnú, ale ak ide o zaujímavejšiu sumu, určite sa to oplatí za dieťa vypýtať späť. Úrok povedzme tých 5 000 sa zapíše v VII. Odd. r.2. Ak dieťa už nemá iný príjem tých 5 000 je základ dane. V X. odd. sa uvedie nezd. čiastka 98 496, ktorá jasne prevyšuje náš základ dane. / 5 000/. Daň ktorú strhla banka / čo by bolo asi 950 Sk/ sa uvedie v X. odd. r. 98 a keďže do výšky 98 496 je daň nulová, výsledkom je preplatok 950 Sk. Bližšie o vyplňovaní DP je tu http://ako-investovat.sk/diskusia/viewt ... f=15&t=801
Toto všetko je platné pre rok 2008, ak sa nič podstatné nezmení, tak v roku 2009 to bude platiť tiež len s malými obmenami. Výška nezd. čiastky je závislá od výšky živ. minima, pre rok 2008 je to 5 130 x 19,2.

Myslím, že založiť termiňák na dieťa by nemal byť problém.
Rozmýšľanie síce trochu bolí, ale je to nezabudnuteľný zážitok.
BLINKY2
Príspevky: 73
Dátum registrácie: Po 10 12, 2007 9:53 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Deti a dane

Príspevok od používateľa BLINKY2 »

Takže práve som volal do Poštovej b., ktorá ešte poskytuje 4,6pa a povedali mi, že je možné založiť termiňák na dieťa medzi 15-18 rokov, ktoré má občiansky. Zdrôraznili - musí mať občiansky, inak nie. :wink:
Dana
Platinum Member ***
Príspevky: 722
Dátum registrácie: So 02 12, 2006 5:15 pm

Re: Deti a dane

Príspevok od používateľa Dana »

Tak potom sa bude dať asi len vkladná knižka s 12. mes. alebo s 24. mes. výpov. lehotou kde je tiež úrok 4,6 %.
Na ich stránke sa píše
a] vkladná knižka bez výpovednej lehoty alebo s výpovednou lehotou 3, 6, 12 alebo 24 mesiacov – je
to vkladná knižka na meno a je určená fyzickým osobám bez ohľadu na vek a štátnu príslušnosť.
Niekedy som mala tiež v PB na deti len vkladné knižky, trebalo len predložiť rodný list dieťaťa. Snáď ťa s tým neodmietnu.
Rozdiel medzi účtom a vkladnou knižkou bude v tom, že pri vkladnej knižke platíš poplatok za zrušenie 3,32 eur /100 sk/.
Rozmýšľanie síce trochu bolí, ale je to nezabudnuteľný zážitok.
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15694
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 991 times
Been thanked: 1343 times

Re: Deti a dane

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Dana napísal:Takže poďme sa ešte baviť po starom v Sk. Ak dieťa nebude mať vyšší príjem ako 513 000 Sk môže sa naňho uplatniť celá nezd. čiastka 98 496. /platné pre rok 2008/. V banke daň z úroku strhnú, ale ak ide o zaujímavejšiu sumu, určite sa to oplatí za dieťa vypýtať späť. Úrok povedzme tých 5 000 sa zapíše v VII. Odd. r.2. Ak dieťa už nemá iný príjem tých 5 000 je základ dane. V X. odd. sa uvedie nezd. čiastka 98 496, ktorá jasne prevyšuje náš základ dane. / 5 000/. Daň ktorú strhla banka / čo by bolo asi 950 Sk/ sa uvedie v X. odd. r. 98 a keďže do výšky 98 496 je daň nulová, výsledkom je preplatok 950 Sk. Bližšie o vyplňovaní DP je tu http://ako-investovat.sk/diskusia/viewt ... f=15&t=801
Toto všetko je platné pre rok 2008, ak sa nič podstatné nezmení, tak v roku 2009 to bude platiť tiež len s malými obmenami. Výška nezd. čiastky je závislá od výšky živ. minima, pre rok 2008 je to 5 130 x 19,2.

Myslím, že založiť termiňák na dieťa by nemal byť problém.
Uff. To je najfundovanejšia odpoveď z daňovej oblasti akú som kedy čítal. Ak sa smiem opýtať - z ktorého fachu je autorka?

1. daňový úrad
2. ekonóm - účtovníctvo
3. auditorstvo
4. poradenstvo
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
Dana
Platinum Member ***
Príspevky: 722
Dátum registrácie: So 02 12, 2006 5:15 pm

Re: Deti a dane

Príspevok od používateľa Dana »

Juggler ďakujem, ale privádzaš "autorku" do menších rozpakov, keďže nepracuje ani v jednej zo spomínaných oblastí, iba dospela k názoru, že pokiaľ ide o dane je lepšie si ich naštudovať ako zbytočne platiť čo nemusím.
Rozmýšľanie síce trochu bolí, ale je to nezabudnuteľný zážitok.
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15694
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 991 times
Been thanked: 1343 times

Re: Deti a dane

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Dana napísal:Juggler ďakujem, ale privádzaš "autorku" do menších rozpakov, keďže nepracuje ani v jednej zo spomínaných oblastí, iba dospela k názoru, že pokiaľ ide o dane je lepšie si ich naštudovať ako zbytočne platiť čo nemusím.
Ušetrené a zbytočne nevyhodené peniaze sú vlastne múdro zarobené peniaze.
Tak ako teraz, keď nám priškrtili plyn - mnohým dochádza, že najlacnejšia energia je tá, čo sa dá ušetriť.
Nebuď v rozpakoch, ja to vidím tak, že máš zvláštnu povahovú vlastnosť - samostatne sa dokážeš prebojovať na profesionálnu úroveň. Takí ľudia bývajú úspešní.

ALL: k tomu plynu som počul dobrý vtip:

Novoročný telegram z Ruska:
Blahoželáme k prijatiu eura -STOP. Plyn-STOP. Ropa-STOP.
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
kopec1
Silver Member *
Príspevky: 160
Dátum registrácie: So 19 05, 2007 1:05 pm

Re: Deti a dane

Príspevok od používateľa kopec1 »

Ahoj Danka,
myslim si,ze nezdanitelna polozka na dieta za rok 2007 bola 98 496 Sk
Dana
Platinum Member ***
Príspevky: 722
Dátum registrácie: So 02 12, 2006 5:15 pm

Re: Deti a dane

Príspevok od používateľa Dana »

Áno je to tak a je to aj pár príspevkov vyššie. Len už rok 2008.
Rozmýšľanie síce trochu bolí, ale je to nezabudnuteľný zážitok.
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: Deti a dane

Príspevok od používateľa filip glasa »

Jozef Mihál k téme aj s presným popisom čo písať v daňovom priznaní dieťaťa:

http://blogy.etrend.sk/mihalblog/danove ... 55028.html
Napísať odpoveď

Návrat na "Dane a naše investície"