ETF - POROVNANIE 24 možností investovania do ETFs

Podielové fondy, ETF, Hedge fondy
Pravidlá fóra
Nezabudnite, prosím, že svojou prítomnosťou a diskutovaním na tomto fóre vyjadrujete svoj súhlas s vždy aktuálnymi Podmienkami používania tohto fóra. Predovšetkým prosím dbajte na slušnosť komunikácie a rešpektovanie sa navzájom. Celé Podmienky používania tohto fóra si môžte prečítať tu.
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15823
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 1043 times
Been thanked: 1403 times

ETF - POROVNANIE 24 možností investovania do ETFs

Príspevok od používateľa JUGGLER »

vrana23 napísal: Pi 15 09, 2023 2:50 pm Už aj IBKR má reccurent payment a myslím že už aj na európske ETF 👍
Som presunul tie možnosti sem z vlákna o Finaxe.

Súhlasím a :like: pre Interactive Brokers. Je to suverénne najlepší broker na svete.

K tomu automatickému investovaniu pridám preložené fakty a potom vlastný komentár:
_______________________________________________________

Má spoločnosť Interactive Brokers automatizované investovanie?

Od decembra 2022 je možné automatizované investovanie. Spoločnosť IB totiž predstavila novú funkciu s názvom Opakované investície. Táto funkcia umožňuje používateľovi nakonfigurovať niektoré investície, ktoré sa uskutočňujú v pravidelných intervaloch.

Definujte si svoju stratégiu
Vyberte si z dostupných amerických a európskych akcií, zvoľte si dátum začiatku a potom vyberte plán (denný, týždenný alebo mesačný), ktorý budete používať na investovanie. V deň začiatku sa váš obchod vykoná krátko po otvorení trhu a opakuje sa na základe vami definovaného harmonogramu.

Široký výber
Opakované investície využívajú obchodovanie s čiastkovými akciami, ktoré vám pomôže získať viac za vaše peniaze. Pomocou čiastkových akcií môžete svoje investície rozdeliť medzi viac akcií v USA alebo EÚ a využiť malé zostatky.

Poplatky.
Je dôležité poznamenať, že pri opakovaných investíciách sa používajú ,,fixed,, teda pevné poplatky. IB má v skutočnosti dve cenové schémy, pevnú a viazanú.
Takže napríklad pri amerických akciách a ETF zaplatíte za väčšinu obchodov menšiu z týchto dvoch hodnôt: 1 USD alebo 1 % hodnoty obchodu.
Ak naraz nakúpite viac ako 200 akcií, budete musieť zaplatiť 0,005 USD za akciu, čo je nepravdepodobné.

Automatizujte svoje vklady pomocou IB
Ak chcete automatizovať svoje investície, musíte automatizovať aj svoje vklady. Našťastie, automatizácia vašich vkladov s IB je už dlho možná.
_____________________________________________________________


Vybral som len podstatu, aby som podložil svoj komentár:

IB je fantastický broker a neustále ide dopredu. Pre trading nepoznám lepšiu alternatívu. Pre obchodovanie, ktoré robím ja nepoznám žiadnu inú alternatívu ( potrebujem všetky nástroje, široký mimoburzový čas obchodovania, vidieť živé dáta a grafy, a to všetko pri najnižších poplatkoch ).

To je trading. Ale investovanie treba riešiť individuálne. Podľa toho do čoho chceme investovať . Podľa miery aktivity. Aj z hľadiska toho, že pasívne investovanie cez brokera môže zvádzať k špekuláciám.

Pre nás, čo sa stretávame na tomto fóre a nemáme problém založiť si účet v zahraničí, v inom jazyku, vieme si tam poslať viac peňazí, máme disciplínu, máme čas a chuť sledovať burzu, indexy, akcie - pre nás je IB (alebo iný broker ) najlepšou voľbou.

Potom sú takí, ktorým pri menších investíciách, dajme tomu 50-100€ mesačne už vadí poplatok (pri malých sumách je relatívne vysoký, t.j 1% a viac ). Tým nemusí vyhovovať automatické investovanie.

Pre nich je lepší dajme tomu Trade Republic, kde si pošlú nejakú sumu a nastavia automatické nákupy úplne zadarmo.

Ale dovolím si povedať, že pre úplne bežného človeka, ktorý chce sporo-investovať úplne automaticky, nechce mať účet v zahraničí, nechce riešiť nastavovanie automatických depositov a automatických nákupov, pre toho je najlepšie, ked mu založí účet niekto iný , tu doma v SR, a on si len nastaví trvalý príkaz z banky. Ked mu dôjde výplata, 50-100-200, či 500€ mu odíde z bankového účtu a samo sa zainvestuje.

Tak som to zariadil ja svojej rodine a je to podľa mňa super. Manželka, ani deti tomu nerozumejú a nechcú pohnúť ani prstom.
Ledva mi dali možnosť vysvetliť, čo je ETF a prečo je najlepšie ( lepšie ako podielové fondy, detské sporenie, kadejaké životné poistky, IŽP, stavebné sporenia atd. )

Ľudia sú takí pohodlní a investične negramotní, že najlepšou voľbou pre nich je, že im účet založí niekto iný a oni urobia len 2 veci:
- nastavia si trvalý príkaz
- raz za čas pozrú do appky na stav účtu

- palec hore vyššej úrovni bežného sporiteľa, ktorý sleduje, čo sa deje a aspoň raz za čas prejaví záujem doložiť niečo do ETF.

- palec hore všetkým tu na ako-investovať, čo zobrali svoj osud do vlastných rúk a investovaniu sa venujú na vyššej úrovni - cez brokera.

Takže zhrňme si nevýhody IB z pohľadu úplne bežného človeka, bez akýkoľvek vedomostí a snahy niečo pre seba urobiť:

- treba si založiť účet v zahraničí ( english )
- treba sa naučiť manipulovať s účtom , nastaviť automatické investovanie
- treba mať peniaze na účte... ak nie, tak nastaviť automatické reccuring deposity zo slovenskej banky
- treba prichystať rodinu na prípad, že sa niečo stane, aby vedeli, čo treba robiť s účtom v zahraničí
- v IB to nie je zadarmo. IB je super pre investovanie vyšších čiastok kde sa poplatky stávajú zanedbateľné
- pri malých sumách poplatky presahujú 1%, pri európskych verziách sú tuším 2€ a viac ( pri sporení pre dieťa po 50€, by to bolo 4% )
- problémy treba riešiť cez customer service

Výhody EIC (dumb investing )

- netreba zakladať účet - stačí vybaviť s agentom
- stačí zadať trvalý príkaz a potom sa celé roky nestarať
- možno poslať hocikedy mimoriadny, alebo vyšší vklad
- v appke možno sledovať stav investície, v emaili notifikácie o zainvestovaní mesačnej platby
- raz za rok nás osloví agent a spýta sa, či niečo nepotrebujeme
- všetky problémy za nás rieši agent
- účet je v SR ( rodine stačí vedieť, že máme účet, prípadne kontakt na agenta )

Disclaimer: môj názor ohľadom EIC sa týka len cieľových účtov s ročným poplatkom 0% p.a. a minimálnym vstupom ( vid porovnanie ! )
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
MiroSVK
Príspevky: 17
Dátum registrácie: Pi 06 10, 2023 2:38 pm
Has thanked: 3 times

Re: ETF - POROVNANIE 24 možností investovania do ETFs

Príspevok od používateľa MiroSVK »

Ahojte, viete pridať do rebríčka aj Revolut? Podľa toho čo som čítal má nižšie poplatky ako slsp. Ďakujem
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15823
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 1043 times
Been thanked: 1403 times

Re: ETF - POROVNANIE 24 možností investovania do ETFs

Príspevok od používateľa JUGGLER »

MiroSVK napísal: Pi 06 10, 2023 2:39 pm Ahojte, viete pridať do rebríčka aj Revolut? Podľa toho čo som čítal má nižšie poplatky ako slsp. Ďakujem
K tomu musí niekto zhrnúť výhody/nevýhody Revolutu
Príspevok spred 2 rokov je tam, že dvihli poplatky a účtujú si 1 € mesačne za každých 10 000 € ( čo by bolo 10€ mesačne za 100K ).
Ale samozrejme, pri menšom sporoinvestovaní to nemusí vadiť.

Najlepšie by bolo keby nejaký majiteľ/fanúšik Revolutu napísal do príslušného vlákna Update
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
aviceN
Gold Member **
Príspevky: 405
Dátum registrácie: Št 07 01, 2021 10:24 am
Has thanked: 163 times
Been thanked: 136 times
Kontaktovať používateľa:

Re: ETF - POROVNANIE 24 možností investovania do ETFs

Príspevok od používateľa aviceN »

Ja držím pár akcií na revolute a predpokladám, že podmienky budú rovnaké aj pre ETF

Ak niekto má základný účet a neplatí za tie prémiové, tak má 1x obchod za mesiac free, inak každý ďalší bude 0.25% zo sumy, minimálne však 1€.

Úschova je 0.12% p.a. účtované z objemu každý mesiac.

Nevýhodu vidím ešte v obmedzenom množstve ETF, SXR8 tam napr. nie je, ale zas to supluje Vanguard SP500 s ich VUSA (ktoré je ale distribučné, čiže v ponuke nie je akumulačné v EUR) alebo MSCI World od iShares (EUNL v EUR).
Viac info o mojej EIC ponuke bez manažérskeho poplatku na: https://www.pasivneinvestovanie.sk/
MiroSVK
Príspevky: 17
Dátum registrácie: Pi 06 10, 2023 2:38 pm
Has thanked: 3 times

Re: ETF - POROVNANIE 24 možností investovania do ETFs

Príspevok od používateľa MiroSVK »

Tak pri investovaní každý mesiac sa to oplati viac ako slsp s ročným poplatkom 0,6%
JanH
Gold Member **
Príspevky: 490
Dátum registrácie: Ne 06 02, 2022 6:31 am
Has thanked: 126 times
Been thanked: 168 times

Re: ETF - POROVNANIE 24 možností investovania do ETFs

Príspevok od používateľa JanH »

Platforma fondee zaviedla detsky ucet: 0,15% p.a. naklady ETF + 0,2% p.a za spravu ETF. Celkove naklady su teda 0,35% p.a.
https://www.fondee.sk/produkty/ucet-pre-dite
aviceN
Gold Member **
Príspevky: 405
Dátum registrácie: Št 07 01, 2021 10:24 am
Has thanked: 163 times
Been thanked: 136 times
Kontaktovať používateľa:

Re: ETF - POROVNANIE 24 možností investovania do ETFs

Príspevok od používateľa aviceN »

Super, konečne niekto prišiel konkurovať Portu s ich detským účtom, no rovnako ako pri Portu treba poznamenať aj tu:
Výber peňazí pred 18. narodeninami
Keby ste potrebovali v krajnej situácii peniaze vybrať pred tým, než vaše dieťa sfúkne 18 sviečok na torte, nie je to problém – poplatok sa iba dopočíta do našej bežnej výšky 0,9 % ročne a peniaze máte do 3 obchodných dní na účte.
Viac info o mojej EIC ponuke bez manažérskeho poplatku na: https://www.pasivneinvestovanie.sk/
Croven
Gold Member **
Príspevky: 318
Dátum registrácie: Po 18 04, 2022 8:14 am
Has thanked: 28 times
Been thanked: 47 times

Re: ETF - POROVNANIE 24 možností investovania do ETFs

Príspevok od používateľa Croven »

aviceN napísal: Ut 17 10, 2023 2:56 pm Super, konečne niekto prišiel konkurovať Portu s ich detským účtom, no rovnako ako pri Portu treba poznamenať aj tu:
Výber peňazí pred 18. narodeninami
Keby ste potrebovali v krajnej situácii peniaze vybrať pred tým, než vaše dieťa sfúkne 18 sviečok na torte, nie je to problém – poplatok sa iba dopočíta do našej bežnej výšky 0,9 % ročne a peniaze máte do 3 obchodných dní na účte.
No nič moc zloženie portfólia, nerozumiem prečo to takto komplikujú... Prečo proste nedajú tu možnosť, že si tam dám 1-2 ETF zamerané na globálne akciové trhy? To portfolio aj bez poplatku bude podla mňa horšie ako ETF SVET. To by som asi ani zadarmo nebral :D
fondee.png
fondee.png (38.67 KiB) 4384 zobrazenia
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15823
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 1043 times
Been thanked: 1403 times

Re: ETF - POROVNANIE 24 možností investovania do ETFs

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Je to hrôza. To bude mať malé zhodnotenie.

Najprv dobrá správa: poplatky sú len 0,15% p.a.. Náklady ETFs nesie každý. Oni to len musia uvádzať.

Celé to sporenie je s prepáčením hlúpe. Obsahuje 40% dlhopisov.
Akciová zložka obsahuje iba polovicu akcií USA, aj to v hedžovanej forme.
Hedžovaná forma má od 2010 výnos 266%, kým nehedžovaná 498%. Náklady hedžovania znižujú výnos.

Pozrite sa na reálny výnos Dominika Hrbatého, ktorý má oveľa lepšie portfólio a iba 20% dlhopisov:
Dominik: 29% od 2018 (4,85% p.a.)
sedliak v ETF USA za rovnaký čas: 87% ( 13% p.a. )

Detské sporenie je unikátne tým, že môžeme dieťaťu naštartovať a predĺžiť dlhodobý horizont.
Vo veku 18 rokov mu môžeme na jeho výsledkoch ukázať, že keď tie peniaze neminie, ale bude pokračovať,
tak môže ísť do penzie ako milionár, alebo do predčasného dôchodku.

Pozrite sa na model, ktorý som vypočítal pri sporoinvestovaní cez EIC:

Vklad 5000€ vo veku 5 R a predplatené spolu 30 000 €.
Do veku 15R vklady po 50 € mesačne: výsledok bude 23 517 €
preinvestované mám 11K, zaplatené poplatky 300 €

Do veku 25R po 100 € mesačne: výsledok 83 600 €
preinvestované 11K +12K, zaplatené poplatky 300 €

Do veku 35R po 200 € mesačne: výsledok 265 600 €
preinvestované 11K +12K +24K = 47K, zaplatené poplatky 470€

Do veku 45R po 400 € mesačne: výsledok 798 400 €
preinvestované 11K +12K +24K +48K = 95K, zaplatené poplatky 950€

Do veku 55R po 600 € mesačne: výsledok 2 278 500 €
preinvestované 95K +72K = 167K, zaplatené poplatky 1670€

Odchod do penzie vo veku 55 rokov s rentou 91 140 € ročne (4% z účtu ) = 7595 € mesačne

Žiadne ďalšie vklady, v nekonečnom investičnom horizonte bude z účtu ubúdať 4% ročne.
S dlhodobým priemerom zhodnotenia 10% p.a. by to malo zabezpečiť rodinu prakticky navždy.

Dovolím si povedať, že ak chceme nášmu dieťaťu dať do života skutočne niečo cenné, tak treba ísť cez ETF USA
( ja ľutujem, že som pre dieťa nezvolil Nasdaq 100, ale zase nebudem tu večnosť...nemal by to kto zmeniť v budúcnosti )
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
Croven
Gold Member **
Príspevky: 318
Dátum registrácie: Po 18 04, 2022 8:14 am
Has thanked: 28 times
Been thanked: 47 times

Re: ETF - POROVNANIE 24 možností investovania do ETFs

Príspevok od používateľa Croven »

JUGGLER napísal: Ut 17 10, 2023 5:04 pm Je to hrôza. To bude mať malé zhodnotenie.

Najprv dobrá správa: poplatky sú len 0,15% p.a.. Náklady ETFs nesie každý. Oni to len musia uvádzať.

Celé to sporenie je s prepáčením hlúpe. Obsahuje 40% dlhopisov.
Ja tam vidím len 2 dlhopisy so zastúpením 1,85% a 1,15%, čo je dohromady 3%. Nerozumiem akú funckiu majú plniť 3% dlhopisov v portfóliu? (žiadnu)?

Mám pocit, že takto to je vždy, niekto predstaví poplatkovo zaujímavý produkt a vo výsledku to je hnoj.
JanH
Gold Member **
Príspevky: 490
Dátum registrácie: Ne 06 02, 2022 6:31 am
Has thanked: 126 times
Been thanked: 168 times

Re: ETF - POROVNANIE 24 možností investovania do ETFs

Príspevok od používateľa JanH »

Croven napísal: St 18 10, 2023 6:49 am
JUGGLER napísal: Ut 17 10, 2023 5:04 pm Je to hrôza. To bude mať malé zhodnotenie.

Najprv dobrá správa: poplatky sú len 0,15% p.a.. Náklady ETFs nesie každý. Oni to len musia uvádzať.

Celé to sporenie je s prepáčením hlúpe. Obsahuje 40% dlhopisov.
Ja tam vidím len 2 dlhopisy so zastúpením 1,85% a 1,15%, čo je dohromady 3%. Nerozumiem akú funckiu majú plniť 3% dlhopisov v portfóliu? (žiadnu)?

Mám pocit, že takto to je vždy, niekto predstaví poplatkovo zaujímavý produkt a vo výsledku to je hnoj.
Croven -> tých stratégií je tam viacej (vyvážený/smelý/nebojácny). Mňa dosť udivuje, že v tom nebojácnom pre deti (investičný horizont povedzme 20 rokov do dospelosti) správca portfólia hedžuje tú 31% pozíciu S&P500. Vo väčšine prípadov nemá zaistenie menového rizika zahraničných akcií zmysel v dlhom investičnom horizonte.
Croven
Gold Member **
Príspevky: 318
Dátum registrácie: Po 18 04, 2022 8:14 am
Has thanked: 28 times
Been thanked: 47 times

Re: ETF - POROVNANIE 24 možností investovania do ETFs

Príspevok od používateľa Croven »

Vidíš, to ma nenapadlo, že Juggler píše o inej stratégie. Každopadné som sklamaný, tak či tak :D
JanH
Gold Member **
Príspevky: 490
Dátum registrácie: Ne 06 02, 2022 6:31 am
Has thanked: 126 times
Been thanked: 168 times

Re: ETF - POROVNANIE 24 možností investovania do ETFs

Príspevok od používateľa JanH »

Croven napísal: St 18 10, 2023 7:58 am Vidíš, to ma nenapadlo, že Juggler píše o inej stratégie. Každopadné som sklamaný, tak či tak :D
EDIT: S tym klikanim som nemal prestat. Teraz som si to preklikal cele a je tam az 7 rizikovych skupin od konzervativny (70%-90% ETF zameranych na dlhopisy) az po odvazny (85%-100% ETF akcie). Ale ako pises, nenasiel som sa ani ja v jednom z tych portfolii. :)
S podobnym vyzivnym portfoliom mam skusenosti. Ak niektore pozicie slusne rastli, naopak ostatne slusne klesali/stagnovali. Po scitani som ale nevedel porazit jedno ETF.... S&P500.
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15823
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 1043 times
Been thanked: 1403 times

Re: ETF - POROVNANIE 24 možností investovania do ETFs

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Máte pravdu. Ja som rozklikol to prvé z linky = vyvážený investor. A nám treba ,,odvážny investor,,.
Stojí to 0,2% p.a., ale je to jedno. Aj ten ,,odvážny investor,, je hrozná skladba ETFs: 43% Európy a len 33% USA v hedžovanej forme.

Portu je unikátne tým, že nemusíte mať predvolenú stratégiu. Tá predvolená stratégia je aj hlavnou slabinou Finaxu. Vidno to na výsledkoch.
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
Croven
Gold Member **
Príspevky: 318
Dátum registrácie: Po 18 04, 2022 8:14 am
Has thanked: 28 times
Been thanked: 47 times

Re: ETF - POROVNANIE 24 možností investovania do ETFs

Príspevok od používateľa Croven »

JUGGLER napísal: St 18 10, 2023 11:52 am Máte pravdu. Ja som rozklikol to prvé z linky = vyvážený investor. A nám treba ,,odvážny investor,,.
Stojí to 0,2% p.a., ale je to jedno. Aj ten ,,odvážny investor,, je hrozná skladba ETFs: 43% Európy a len 33% USA v hedžovanej forme.

Portu je unikátne tým, že nemusíte mať predvolenú stratégiu. Tá predvolená stratégia je aj hlavnou slabinou Finaxu. Vidno to na výsledkoch.
Ale ak chceš na portu detský účet s poplatkom 0,25% pa tak možeš mať iba predvolene portfólia. Najrizikovejšie portfólio má takéto zastúpanie:
portu.png
ETFka sú klasické od ishares alebo spdr
MiBi
Gold Member **
Príspevky: 553
Dátum registrácie: St 07 07, 2021 11:52 am
Has thanked: 9 times
Been thanked: 256 times

Re: ETF - POROVNANIE 24 možností investovania do ETFs

Príspevok od používateľa MiBi »

Portu ma pre kazde portfolio aj variantu ESG, kde je podstatna jedna vec, ze USA nie je hedged (fond iShares MSCI USA SRI UCIT - SUAS)
Ked som backtestol klasicku a ESG variantu, za 3 roky to vyzera takto:
chart1.png
Screenshot 2023-10-18 123433.jpg
Screenshot 2023-10-18 123433.jpg (20.45 KiB) 4041 zobrazenia
vyskúšaj FINAX https://www.finax.eu/sk/invite/0/3cd0cdaf (1000 eur riadených 3 roky bez poplatku)
účet v TB s bonusom 100+70€ a 1 rok vedenie zadarmo https://www.tatrabanka.sk/sk/vyhodny-uc ... F959BC9598
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15823
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 1043 times
Been thanked: 1403 times

Re: ETF - POROVNANIE 24 možností investovania do ETFs

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Croven napísal: St 18 10, 2023 12:16 pm Ale ak chceš na portu detský účet s poplatkom 0,25% p.a tak možeš mať iba predvolene portfólia.
Tak potom jednoznačne najvýhodnejšie pre deti je EIC s vstupným poplatkom 1% a 0% p.a. Takže dobre som sa rozhodol.

Nie len poplatky sú dôležité, ale aj to, či nás ,,odborníci,, nútia investovať do ich málo výnosných predvolených výmyslov.
V tomto sú pre mňa sklamaním nielen ,,inštitúcie,, ale aj agenti, ktorí ľuďom vymýšľajú hrozné kombinácie ETFs.

Naposledy mi jeden príbuzný ukazoval, čo má namixované cez agenta a len som tak gúľaľ očami : mal tam ETF na Čínu, ktoré bolo v strate -80%.
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
JanH
Gold Member **
Príspevky: 490
Dátum registrácie: Ne 06 02, 2022 6:31 am
Has thanked: 126 times
Been thanked: 168 times

Re: ETF - POROVNANIE 24 možností investovania do ETFs

Príspevok od používateľa JanH »

JUGGLER napísal: St 18 10, 2023 11:52 am Máte pravdu. Ja som rozklikol to prvé z linky = vyvážený investor. A nám treba ,,odvážny investor,,.
Stojí to 0,2% p.a., ale je to jedno. Aj ten ,,odvážny investor,, je hrozná skladba ETFs: 43% Európy a len 33% USA v hedžovanej forme.

Portu je unikátne tým, že nemusíte mať predvolenú stratégiu. Tá predvolená stratégia je aj hlavnou slabinou Finaxu. Vidno to na výsledkoch.
aj graficky:
comparison1.JPG
MiBi
Gold Member **
Príspevky: 553
Dátum registrácie: St 07 07, 2021 11:52 am
Has thanked: 9 times
Been thanked: 256 times

Re: ETF - POROVNANIE 24 možností investovania do ETFs

Príspevok od používateľa MiBi »

Tatrabanka to vidi inak :)
Všetci chcú indexové fondy. My nie
Americké akcie nielenže boli hlavným víťazom dekády 2010-2020, ale svojím zhodnotením ďaleko prekonali všetky ostatné trhy. Nie je preto prekvapením, že aj indexové fondy dosiahli v ostatných 10 rokoch vynikajúce čísla. Akákoľvek diverzifikácia portfólia by bola zbytočná.
Avšak nie každá dekáda vyzerá takto. Stačí si pozrieť už len predchádzajúce desaťročie 2000-2010.


Výkonnosť hlavných tried aktív v dekáde 2000-2010
indexove-porovnanie-2000.jpg
Americké akcie sú opäť tmavá čiara. Lenže tentoraz sú najhorším aktívom spomedzi všetkých tried a dokonca za 10 rokov mali negatívne zhodnotenie. V tejto dekáde by indexové fondy vyzerali ďaleko horšie.


https://www.tatrabanka.sk/sk/blog/docho ... ndy-my-nie
vyskúšaj FINAX https://www.finax.eu/sk/invite/0/3cd0cdaf (1000 eur riadených 3 roky bez poplatku)
účet v TB s bonusom 100+70€ a 1 rok vedenie zadarmo https://www.tatrabanka.sk/sk/vyhodny-uc ... F959BC9598
rmaly
Guru Member ****
Príspevky: 1427
Dátum registrácie: St 21 04, 2010 12:53 pm
Has thanked: 768 times
Been thanked: 81 times

Re: ETF - POROVNANIE 24 možností investovania do ETFs

Príspevok od používateľa rmaly »

MiBi napísal: St 18 10, 2023 4:33 pm Tatrabanka to vidi inak :)
Všetci chcú indexové fondy. My nie
Americké akcie nielenže boli hlavným víťazom dekády 2010-2020, ale svojím zhodnotením ďaleko prekonali všetky ostatné trhy. Nie je preto prekvapením, že aj indexové fondy dosiahli v ostatných 10 rokoch vynikajúce čísla. Akákoľvek diverzifikácia portfólia by bola zbytočná.
Avšak nie každá dekáda vyzerá takto. Stačí si pozrieť už len predchádzajúce desaťročie 2000-2010.


Výkonnosť hlavných tried aktív v dekáde 2000-2010
indexove-porovnanie-2000.jpg

Americké akcie sú opäť tmavá čiara. Lenže tentoraz sú najhorším aktívom spomedzi všetkých tried a dokonca za 10 rokov mali negatívne zhodnotenie. V tejto dekáde by indexové fondy vyzerali ďaleko horšie.


https://www.tatrabanka.sk/sk/blog/docho ... ndy-my-nie
Akurat mi to tiez pristalo v emaily a hned som to zatepla tiez sharoval v inom vlakne... to jo... no Tatrabanka su experti na zhodnocovanie... akurat tak vlastnych ziskov... a aj to len z poplatkov... vykonnost ich 3. piliera je zalostna... ale urcite veria, ze teraz uz na to urcite kapli...
Niekde som to uz pisal...
3.pilier TB mam od zaciatku co existuje - mesacny vklad 500 Skk (lebo som bol od 1998 klientom uz ako student... takze tak zotrvacne...).
Ked po 3. rokoch v 2008 som zakladal aj Axu (lebo zamestnavatel plati do 2 rozdielnych spolocnosti rovnaku sumu), takze tb mala naskok 3 roky... som zacal platit do oboch rovnako...
V Axe som v indexovom fonde (hned ako sa dalo) a po tych x rokov mam rovnako penazi na ucte Axa ako v TB... plus minus par desiatok eur... takze tak...
este dovetok...kukol som svoj excel... k dec2021 som v axe mal o 400 eur viac ako v TB (vratane tych dajme tomu 36x15 eur vkladov co ma TB naskok)... k 31.dec2022 som mal o 60 eur viac v TB ako v Axe - asi padli tie indexy... tolko k ich vykonnosti
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15823
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 1043 times
Been thanked: 1403 times

Re: ETF - POROVNANIE 24 možností investovania do ETFs

Príspevok od používateľa JUGGLER »

MiBi napísal: St 18 10, 2023 4:33 pm Tatrabanka to vidi inak :)
Avšak nie každá dekáda vyzerá takto. Stačí si pozrieť už len predchádzajúce desaťročie 2000-2010.[/i]
Hlúposti.
Vybrali si rok 2000, kedy praskla technologická bublina. Si pozrite ako rástol Nasdaq predtým než bublina praskla:

1999 101.95%
1998 85.3%
1997 20.63%
1996 42.54%
1995 42.54%
1994 1.5%
1993 10.58%
1992 8.86%
1991 64.99%

Treba si uvedomiť, že vtedy technológie nemali fundamenty....ved v 1995 vyšiel prvý Windows....Internet sa len rozbiehal..neprinášal veľké prachy.
Si pametám tú dobu....ked PC boli extrémne drahé a šialene pomalé...len nadšenci naťahovali prvé stránky a zapisovali si webové adresy.
To bol ešte dial-up..internet ....išiel cez telefónne linky...hrôza. K nám prišiel internet až po roku 2000...ADSL začala fungovať v 2004

Vizitkou Tatrabanky sú jej fondy, s ktorými prišli medzi prvými, ale dopadli takto:

TAM – Európsky akciový fond (EUR). Skončil v 3/21 po 20 rokoch -39,43% vs. benchmark +93%. R.I.P.

Treba porovnať s takým Semotánom J&T OPPORTUNITY fond : Za 23 rokov od 29.5.2000: +365,64% (+6,81% p.a.).
ETF SVET v USD +229% (5,23% p.a.), v EUR +188% (+4,64% p.a.). ETF USA v USD za ten istý čas +362% (+6,78% p.a.).

Dnešné technológie sú stroje na peniaze. Však to všetci vidíme. Nevidím žiadny dôvod, prečo by sa tie stroje mali zastaviť a čím by mali byť nahradené.

P.S. Som si prečítal, čo vlastne TB vymyslela...v čom je ten medový motúzik preťahovaný popod nos:
___________________________________________________________
Rozhodli sme sa ísť inovatívnou cestou

V ostatných rokoch sme pri každom významnejšom poklese na akciových trhoch navýšili riziko našich fondov dokúpením akcií.

Tým sme docielili, že naše najdynamickejšie fondy (využívajú ich sporitelia, ktorým ostáva najviac času do odchodu na dôchodok) dokážu v budúcnosti konkurovať aj indexovým fondom.

V istých obdobiach budú môcť mať nielen 100 percent akcií, ale dokonca 120 percent akcií. Naopak, v časoch menej atraktívnych pre akcie ich budú môcť mať len 80 percent, prípadne aj menej. A okrem akcií budeme naďalej kupovať aj iné triedy aktív, a to vždy, keď bude investovanie do nich atraktívnejšie ako jednostranné vlastníctvo akcií.

Sme presvedčení, že ak pôjdeme vlastnou cestou a nielen opakovaním iných, dosiahneme vyššie výkonnosti našich fondov pri menšom riziku.
História zatiaľ ukazuje, že je to tak a naše dlhodobé výkonnosti sú najlepšie na trhu. A o to predsa pri sporení na dôchodok ide.
_____________________________________________________________

Všimnite si ako cigánia. Pred pár rokmi sme s kolegom v nemom úžase zistili, že máloktorý fond TB vôbec porazil infláciu.
Teraz vymysleli, že budú dokupovať na páku ked budú akcie vyklesané a zbavovať sa 20% akcií ked budú vyrastené.
A hlavná myšlienka je to, čo v 2 pilieri: že od určitého veku sa budú pridávať dlhopisy...Len oni majú patent na zisky: budú predávať nie do poklesu, ale vyberať zisky :)

Tak ma inšpirovali ihned vyhodnotiť v hitparáde ich 2 fondy:
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
Wolf
Príspevky: 46
Dátum registrácie: Po 19 04, 2021 10:29 am
Has thanked: 11 times
Been thanked: 11 times

Re: ETF - POROVNANIE 24 možností investovania do ETFs

Príspevok od používateľa Wolf »

Ahoj, našiel som skvelé CZ porovnanie rôznych fontov, od ETF po podielové na webe: https://srovnejinvestice.cz/

Zároveň je tam krásne ukázané, ako a prečo sa historicky najviac oplatilo investovať do volatilných, technologických ETF, ako NASDAQ 100 alebo Information Technology Sector.
Trychtýřový graf nám tedy potvrdil, že modrý dynamický fond má vyšší výnos a nižší riziko ztráty než červený konzervativní a to platí pro všechny délky spoření delší než 1,5 roku.
Našiel som tam fondy so zaujímavým výnosom:

- Allianz Global Artificial Intelligence hedged(CZK): 5 let 14,68 % p.a. 98,39 %
- BNP Paribas Disruptive Technology (USD): Od založení (17. 5. 2013) 17,03 % p.a. 447,47 %
- Franklin Technology Fund (EUR) 10 let 18,95 % p.a. 466,89 %
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15823
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 1043 times
Been thanked: 1403 times

Re: ETF - POROVNANIE 24 možností investovania do ETFs

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Môj rýchly názor: majú tam veľa somarín. Celý ten zrovnávač podľa mňa nemá význam.
Všetko hádžu do jedného vreca a závery robia po backtestingu, ktorý v budúcnosti nemusí mať nič spoločné s minulosťou.

Príklad: Ako jeden z najlepších fondov im vychádza Schroder ISF Global Energy Transition (USD).
Ten však má len históriu od polovice roku 2019.
Na začiatku sa fondu podarilo urobiť nadpriemerný výnos a po páde v covide -30% prišiel rast +161%.
Odvtedy ide tri roky dolu vodou...za tri roky spravil -30%. . Nie manažment je šikovný, ale nastal boom zelených energií, hlavne solaru.
Pretože covid + vojna + vyleteli ceny energií...a ten fond bol nabitý firmami z toho odvetvia.
NIČ Z TOHO SA VŠAK NEMUSÍ OPAKOVAŤ. Je to podľa mňa hlúposť robiť nejaké závery o výkonnosti a volatilite podľa takej krátkej histórie:
.
Schroder fond.png
.

Mne celý ten zrovnávač pripadá amatérsky . Sú to teórie a závery predavačov fondov, len aby niečo predali klientom.
Stavím sa, že robia klientom celé portfólia fondov, aby za to inkasovali manažérsky poplatok pre seba.
Vôbec ich nezaujíma, že tie fondy majú poplatky..napr. ten Schroder má za správu 1,8% p.a. Pritom v iných článkoch sa rozhorčujú, že
dôchodkové fondy okrádajú klientov cez poplatky. Takisto si pletú, že BRK je fond. BRK je akcia firmy. Taká istá ako akcia Apple, alebo Microsoft.

Pred 2 rokmi by im iste vyšli ako najlepšie fondy Kathie Woodovej, napr. fond ARKK Inovácie. A potom v 2022 prišiel pád o 67% a už je všetko iné.
Alebo taký Finax. Ked prišli na trh v 2018 mali svoje backtesty. Rátali s tým, že ich unikátny rebalansing pridá výnos a eliminuje vplyv poplatkov.
Takisto verili, že SP400 prinesie vyšší výnos ako SP500. A realita je dnes taká, že Finax 100 priniesol +59%, ETF SVET +85% a ETF USA +114%.

Som presvedčený, že zaoberať sa tou stránkou nemá význam.
Je jasné, že v súčasnej technologickej dobe sú najvýnosnejšie fondy z vysokým podielom technologií.
Na to stačí pasívna investícia do jediného ETF iShares NASDAQ 100 UCITS ETF.
Samozrejme, pre nás, čo radi špekulujeme máme oveľa viac alternatív...niektoré technologické som rozoberal..takisto som vypisoval ETFs ktoré minulý rok dali 70% až 90%...ale bežným ľudom nemôžem radiť, aby mixovali kadečo.
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15823
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 1043 times
Been thanked: 1403 times

Re: ETF - POROVNANIE 24 možností investovania do ETFs

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Tu je príklad priamo zo zrovnávača, ako hlboko sa môžu mýliť:

Medzi najhoršími a najrizikovejšími fondami sú všetky komoditné, ale aj fond od Blackrocku:
iShares Global Clean Energy UCITS ETF USD:
.
Zrovnavac iShares.png
.

Vyzerá ako shit, aj výnosovo je to shit, ale začal v 2007 pred finančnou krízou:
.
IShares Global Clean Energy.png
.

Medzi najlepšími a najmenej rizikovými v zrovnávači vychádza Schroder ISF Global Energy Transition (USD):
.
Zrovnavač zo schroedrom.png
.
Schroder fond.png
.

IShares a Schroder sú však zložením podobné fondy, len Schroder má históriu od 7/2019 a iShares od 7/2007.


Pozrite sa, ako vyzerá graf fondu iShares, keby začal v rovnakom čase ako Schroder:
.
IShares Global Energy od 7 2019.png
.

iShares má trochu menší výnos, ale všimnite si velmi podobný priebeh.

Ak by Schroder začal v 2007, vyzeral by podobne ako iShares

! podľa mňa by vyzeral ešte horšie, lebo má 3 x väčšie poplatky ako iShares
.


Z toho vidno, že zrovnávač môže uviesť ľudí do veľkého omylu a nemá veľký význam.

Podstatný význam pre ľudí má len dlhodobá história diverzifikovaných indexov a závery zdravého rozumu:

1. čím dlhodobejší horizont, tým je nižšie riziko dlhodobej straty ( preto mladí ľudia, takisto v strednom veku môžu ísť na vyšší výnos aj cez Nasdaq )
2. čím dlhodobejší horizont, tým viac výnosu zožerú POPLATKY. Toto je alfa a omega maximálneho výnosu ! Všimnite si vplyv poplatkov v Hitparáde.

Tragédia zrovnávača je v tom, že mieša podielové fondy a ETFs, nízkonákladové fondy s vysokonákladovými a nezohľadňuje, či majú históriu 5 rokov, 10 rokov, alebo 30 rokov. Pritom sa bavíme o celoživotnom investovaní, kde nemôžeme experimentovať. Musíme ísť na potenciál maximálneho dlhodobého výnosu.
Z podielovými fondami, ktoré majú vysoké poplatky + dane to ťažko dosiahneme.
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
Používateľov profilový obrázok
osamely chodec
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3863
Dátum registrácie: Ut 13 11, 2007 1:57 pm
Has thanked: 127 times
Been thanked: 346 times
Kontaktovať používateľa:

Re: ETF - POROVNANIE 24 možností investovania do ETFs

Príspevok od používateľa osamely chodec »

Vedel by niekto napr. z Bloombergu ( ak ma pristup) zistit kolko % z indexu SPY rocne tvoria spatne odkupy akcii? Divi su uvedene na finvize ale tuto hodnotu neviem najst.
Existujú starí obchodníci a odvážni obchodníci. Je len veľmi málo starých, odvážnych obchodníkov. “ -Ed Seykota-
Porozumiet znamená zvyknúť si.
Láska nad zlato, myšlienka nad majetok.
Chodci a cyklisti vážia menej ako šoféri a šoférky. (prieskum EU)
MiBi
Gold Member **
Príspevky: 553
Dátum registrácie: St 07 07, 2021 11:52 am
Has thanked: 9 times
Been thanked: 256 times

Re: Buybacky

Príspevok od používateľa MiBi »

Ahoj, venuju sa tomu Tomas Vranka vo videu: https://www.youtube.com/watch?v=MCGSA9U6zRs&t=715s
Ma tam tento graf, ak to nie je to co potrebujes, napis mi kludne do komentu k videu a da ti odpoved.
Prílohy
Screenshot 2024-03-27 095055.png
vyskúšaj FINAX https://www.finax.eu/sk/invite/0/3cd0cdaf (1000 eur riadených 3 roky bez poplatku)
účet v TB s bonusom 100+70€ a 1 rok vedenie zadarmo https://www.tatrabanka.sk/sk/vyhodny-uc ... F959BC9598
Používateľov profilový obrázok
osamely chodec
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3863
Dátum registrácie: Ut 13 11, 2007 1:57 pm
Has thanked: 127 times
Been thanked: 346 times
Kontaktovať používateľa:

Re: ETF - POROVNANIE 24 možností investovania do ETFs

Príspevok od používateľa osamely chodec »

dakujem, pozriem
Existujú starí obchodníci a odvážni obchodníci. Je len veľmi málo starých, odvážnych obchodníkov. “ -Ed Seykota-
Porozumiet znamená zvyknúť si.
Láska nad zlato, myšlienka nad majetok.
Chodci a cyklisti vážia menej ako šoféri a šoférky. (prieskum EU)
MiBi
Gold Member **
Príspevky: 553
Dátum registrácie: St 07 07, 2021 11:52 am
Has thanked: 9 times
Been thanked: 256 times

Re: buybacky

Príspevok od používateľa MiBi »

osamely chodec napísal: St 27 03, 2024 9:43 am kolko % z indexu SPY rocne tvoria spatne odkupy akcii?
Očakáva sa, že buybacky v indexe S&P 500 v roku 2025 prvýkrát v histórii presiahnu 1 bilión USD
buyback.png
vyskúšaj FINAX https://www.finax.eu/sk/invite/0/3cd0cdaf (1000 eur riadených 3 roky bez poplatku)
účet v TB s bonusom 100+70€ a 1 rok vedenie zadarmo https://www.tatrabanka.sk/sk/vyhodny-uc ... F959BC9598
marek2525
Príspevky: 3
Dátum registrácie: Ut 09 04, 2024 12:57 pm
Has thanked: 5 times

Re: ETF - POROVNANIE 24 možností investovania do ETFs

Príspevok od používateľa marek2525 »

Dobrý deň,
chcel by som sa poradiť. OVB agent mi navrhol investovanie do ETF cez nich avšak nepozdáva sa mi vysoký poplatok 4% ktorí mám platiť hneď na začiatku a ráta ho z celej investovanej sumy. Je to bežné? Ďakujem
aviceN
Gold Member **
Príspevky: 405
Dátum registrácie: Št 07 01, 2021 10:24 am
Has thanked: 163 times
Been thanked: 136 times
Kontaktovať používateľa:

Re: ETF - POROVNANIE 24 možností investovania do ETFs

Príspevok od používateľa aviceN »

Ahoj,

vstupný poplatok môže byť od 0% do 5% z cieľovej sumy. Taký ten trhový štandard sú 3% z cieľovej sumy (tvoje vklady za obdobie). Takže môže to byť kľudne aj 4% a teda je to úplne v réžii sprostredkovateľa, koľko si vypýta. Ešte si over, či je k tomu aj manažérsky poplatok a v akej výške.
Viac info o mojej EIC ponuke bez manažérskeho poplatku na: https://www.pasivneinvestovanie.sk/
Croven
Gold Member **
Príspevky: 318
Dátum registrácie: Po 18 04, 2022 8:14 am
Has thanked: 28 times
Been thanked: 47 times

Re: ETF - POROVNANIE 24 možností investovania do ETFs

Príspevok od používateľa Croven »

marek2525 napísal: Ut 09 04, 2024 1:03 pm Dobrý deň,
chcel by som sa poradiť. OVB agent mi navrhol investovanie do ETF cez nich avšak nepozdáva sa mi vysoký poplatok 4% ktorí mám platiť hneď na začiatku a ráta ho z celej investovanej sumy. Je to bežné? Ďakujem
Na to sa rovno vykašli, tu na fóre sú agenti ktorí ti vedia spraviť investovanie do ETF za 1% vstup.
marek2525
Príspevky: 3
Dátum registrácie: Ut 09 04, 2024 12:57 pm
Has thanked: 5 times

Re: ETF - POROVNANIE 24 možností investovania do ETFs

Príspevok od používateľa marek2525 »

aviceN napísal: Ut 09 04, 2024 1:10 pm Ahoj,

vstupný poplatok môže byť od 0% do 5% z cieľovej sumy. Taký ten trhový štandard sú 3% z cieľovej sumy (tvoje vklady za obdobie). Takže môže to byť kľudne aj 4% a teda je to úplne v réžii sprostredkovateľa, koľko si vypýta. Ešte si over, či je k tomu aj manažérsky poplatok a v akej výške.
Ďakujem, na čo si dať pozor ak do toho pôjdem s OVB? myslím v zmluve a pod..
aviceN
Gold Member **
Príspevky: 405
Dátum registrácie: Št 07 01, 2021 10:24 am
Has thanked: 163 times
Been thanked: 136 times
Kontaktovať používateľa:

Re: ETF - POROVNANIE 24 možností investovania do ETFs

Príspevok od používateľa aviceN »

Na poplatky (úplný základ, na ktorom sa to vždy láme), portfólio (výber fondov) a či má vôbec tá osoba NBS licenciu.
Viac info o mojej EIC ponuke bez manažérskeho poplatku na: https://www.pasivneinvestovanie.sk/
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15823
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 1043 times
Been thanked: 1403 times

Re: ETF - POROVNANIE 24 možností investovania do ETFs

Príspevok od používateľa JUGGLER »

marek2525 napísal: Ut 09 04, 2024 3:25 pm
aviceN napísal: Ut 09 04, 2024 1:10 pm Ahoj,

vstupný poplatok môže byť od 0% do 5% z cieľovej sumy. Taký ten trhový štandard sú 3% z cieľovej sumy (tvoje vklady za obdobie). Takže môže to byť kľudne aj 4% a teda je to úplne v réžii sprostredkovateľa, koľko si vypýta. Ešte si over, či je k tomu aj manažérsky poplatok a v akej výške.
Ďakujem, na čo si dať pozor ak do toho pôjdem s OVB? myslím v zmluve a pod..
Je to jednoduché. Nechaj ho nech ti pošle ponuku, presne aký typ účtu ti ponúka , všetky poplatky (s ktorými je aj tak povinný ťa oboznámiť ) a do čoho
Ti navrhuje investovať. My sa ti k tomu vyjadríme vlastnými názormi a porovnáš to s tým čo ponúka náš AviceN.
:beer:
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
Napísať odpoveď

Návrat na "Fondy, ETF, Hedge fondy"